Wassenaar ziet grote bedreigingen -L 'Kinderen zijn toch geen pakjes die je dropt?' eks berovingen Uderen Oegstgeest Regio he'Pl Lofzang op Valkenburg 'Landgoed De Horsten is gevaarlijk voor roofvogels' MAG 13 MAART 2000 e uur brandt af in Voorschoten quoten Een houten schuur in de tuin van een woning et Groenvinkerf in Voorschoten is het afgelopen weekein- ebrand. Bij de brand gingen onder meer een aantal tuin- in t n en twee kinderfietsen in vlammen op. De brandweer 'e rekening met brandstichting. Het vuur is vermoedelijk D ian in een vuilcontainer. Kinderdagverblijf Zoeterwoude krijgt meer mogelijkheden eede druk boek Warmonds archief DND Het boek dat vorig jaar verscheen over het oud ar- P van de gemeente Warmond is weer verkrijgbaar. De eerste e van het boek was snel uitverkocht. Er is nu een tweede jemaakt. Het boek werd samengesteld door André van die in opdracht van de gemeente Warmond een inventa- rïgsfiakt van het oud archief, dat loopt van 1575 tot 1930. In- :ls is dit archief overgebracht naar het streekarchief aan de 'Zlltkade in Leiden. Daar kan het ook geraadpleegd worden. s'' oek met foto's en wetenswaardigheden is verkrijgbaar bij neente. Het kost twintig gulden. rsus houtbewerking Technika 10 hoten Technika 10 begint op 21 maart in Voorschoten e wee cursussen houtbewerking voor meiden tussen 10 en r. Deelnemers volgen tien lessen en krijgen dan een diplo- mtbewerking. De cursussen worden 's avonds gegeven in huis De Boschbloem en buurthuis Alettahof. Belangstel- n kunnen zich opgeven bij de LWO, afdeling Voorschoten: 1-5615092. Technika 10 is ook op zoek naar nieuwe bege- :rs voor de cursussen. uurwandeling in Warmond ind Wandelaars kunnen zondag 19 maart meedoen aan iderhalf a twee uur durende wandeling in parkbos Huys rmont. De vereniging voor Natuur en Milieu-educatie organiseert deze wandeling, die wordt begeleid door gid- fie mee wil doen aan de wandeling moet om 14.00 klaar bij het toegangshek van het parkbos. ind l§L )ej aarde vrouwen uit n :est zijn het afgelopen n J ide in hun woonplaats icj j, 1. Zaterdagmiddag werd fen jarige Oegstgeestse het nrni ïer van een babbeltruc. nan sprak haar aan in de van haar huis aan de Jrïë, laan. Terwijl hij haar roeg liep hij mee de wo- De vrouw zette haar tas ang. Toen de man weg ïtdekte ze dat de tas, een portemonnee en litten, weg was. Even la- g ze een telefoontje van die zich uitgaf voor een erker van de politie. De titelde dat de diefstal jrgegeven en dat de po- gs zou komen. c stond er inderdaad ie- aan de deur, die zich voordeed als politie-agent en het huis doorzocht. In goed vertrouwen gaf de vrouw hem ook nog haar fiets mee. Dezelfde middag werd een 86-jarige Oegstgeestse beroofd van haar Jiandtas in het park tussen de Aert van Neslaan en de Admiraal de Ruyterlaan. De tas met pasjes en identiteitsbe wijzen zaten in haar fietstas. De vrouw had niets van de diefstal gemerkt. Wel had ze jongens horen schreeuwen. Bij de Iris laan vond een voorbijganger een deel van de inhoud van tas terug. Gisteren sloegen tassendie- ven toe in de lift van een flat aan de Aert van Neslaan. Twee mannen stapten met een 72-ja- rige bewoonster in de lift. Een van de mannen rukte de tas van de schouder van de vrouw toen de lift stopte. zoeterwoude jan preenen Maria Loomans voelt zich zoals 'haar' kinderdagverblijf er aan toe is: belabberd. Zelf hoopt de 47-jarige Hazerswoudse dat ze binnen enkele dagen hersteld is. Voor 't Waterhoentje in Zoe terwoude zal het nog maanden duren voordat het weer fris oogt. ,,Maar het kan alleen maar beter worden. Toen ik hier in december begon, schrok ik me dood. Wat rommelig, wat aftands, dacht ik." Maar in plaats van thuis te gaan zitten en zich af te vragen of zij er wel goed aan heeft ge daan om te stoppen als stafrne- dewerker kinderopvang in Oegstgeest, is de directeur van de Stichting Kinderopvang Zoe terwoude (SKZ) koortsachtig bezig. Vandaag zijn portocabi nes op het terrein van Huize Emmaus gezet. Daarin komen volgende week de kinderen van de dagopvang. De buiten schoolse opvang gaat tijdelijk naar basisschool Corbulo. Vóór de bouwvakvakantie in juli moet 't Waterhoentje een extra verdieping hebben, een centrale hal, aparte ingangen voor de dag- en de buiten schoolse opvang, eigen ruimten voor het secretariaat, de direc teur en de leidsters, een atelier, een podium voor toneel en dis co en een computerlokaal. „Het is toch heerlijk als vijftien kin deren niet meer om één tafel hoeven te zitten en dat ze het speelgoed dat ze hebben ge maakt gewoon kunnen laten staan. Daar hebben we nu geen ruimte voor." Een rondleiding maakt dui delijk waarom het gebouw aan de Westeindseweg hard toe is aan renovatie en uitbreiding. Terwijl 3- en 4-jarigen net aan tafel gaan geeft Loomans tekst en uitleg: „Deze kinderen zitten veel te dicht op elkaar. En kijk nou die plafonds. Die moeten nodig worden vervangen." In een ander lokaal lijken baby's geen contact met elkaar te mo gen hebben, zo ver liggen ze uit elkaar. „Het is hier veel te groot. Dat kan toch veel intiemer." Ten overvloede wijst ze erop dat de GGD het in 1974 neerge zette gebouw ook niet meer ge schikt vindt voor kinderopvang. Daarom vindt zij het ook 'niet meer dan logisch' dat de SKZ de voormalige kleuterschool, die tien jaar geleden in gebruik werd genomen als kinderdag verblijf, voor 1,4 miljoen gulden laat opknappen. „Straks kunnen we onze visie veel meer uitdragen. Neem nou die centrale hal. Ouders leveren er hun kinderen af en vertrek ken. Ruimte om even rustig te zitten is er niet. Voor de kinde ren én voor hun vaders en moeders, is het belangrijk dat iedereen even kan bijkomen. Kinderen zijn toch geen pakjes die je dropt en later weer op haalt? Wij kunnen straks de ou ders vertellen wat we die dag met hun kinderen gaan doen en 's middags wat er gebeurd is." Op dit moment heeft 't Wa terhoentje in de dagopvang 35 kindplaatsen, na schooltijd ge middeld 23. Dat worden er res pectievelijk 43 en 50. Vooral de buitenschoolse opvang (BSO) moet dus groeien. Dat is ook een voorwaarde van het rijk, als de SKZ in aanmerking wil ko men voor alle subsidies. Loo mans: „Als je het vergelijkt met andere plaatsen zitten we in Zoeterwoude nog erg laag met de BSO. Dat komt omdat die vorm van kinderopvang nog niet zo bekend is. In een dorp als dit lossen veel mensen het zelf op. Via buren of familie. Het nadeel is dat die niet altijd beschikbaar zijn, terwijl wij het hele jaar open zijn. Ook in de vakanties." Om het voor die oudere groep aantrekkelijker te maken, komt er voor hen een aparte in gang. „Ze hebben een eigen identiteit. Ze willen groot zijn en niet worden nagewezen op school. Zo van: jij zit op een kinderdagverblijf. Daar houden ze niet van. We willen die kin deren het gevoel geven dat ze hier echt hun gang kunnen gaan. Daarom is het prettig dat de kinderen van negen tot twaalf jaar straks een eigen ver dieping hebben. Op school zit ten ze al in een strak schema. Hier hebben ze de vrijheid om te doen wat zij willen." Sommige leidsters twijfelen nog of al die 'dromen' in het nieuwe kinderdagverblijf wel werkelijkheid kunnen worden. „Iedereen heeft er zin in, maar tegelijkertijd is men bang dat er nog iets tussen zal komen." Die angst is niet helemaal onge grond. Buurtbewoner Leo Kamphues wil de uitbreiding via de rechter tegenhouden. Hij is het er niet mee eens dat zijn uitzicht en het groen verdwij nen en dat het veel drukker wordt. „Het is zijn goed recht", zegt Loomans laconiek. Ze hoopt dat Kamphues niet via de rechter de bouw laat stil leggen. „We zijn nu al 75.000 gulden kwijt voor die portoca bines. Dat bedrag wordt alleen maar hoger als het langer gaat duren. Bovendien wordt het de komende maanden behelpen in veel kleinere ruimten. Een soort kamperen. Het is jammer dat we daarnaast ook nog eens moeten leven met die onzeker heid" Aan alle kanten neemt de druk op Wassenaar toe. Het verkeer dendert in lange rijen over de Rijksstraatweg en naburige gemeenten zoeken ruimte voor woningbouw. Iedereen 'duwt' tegen de grenzen van het groene dorp. Ook binnen die grenzen heeft het gemeentebestuur wei nig speelruimte. Tal van rijksregelingen beperken de lo kale politiek. WD-wethouder A. Vriesendorp ziet voor de toekomst 'grote bedreigingen'. wassenaar een inloopbijeenkomst in het erna straatsaaa voormalige Hema-pand in de Langstraat. Wassenaarders kre- „Geef ons de ruimte om te le- gen daar een dag de gelegen- ven", zei Vriesendorp tijdens heid om hun zegje te doen over de toekomst van hun dorp. Wat moet er blijven, wat mag er ko men en wat moet er weg? Alle ideeën daarover vormen de bouwstenen voor een eind dit jaar te verschijnen structuur schets over het dorp voor de komende tien jaar. Vriesendorp schetste bij de opening van de inloopbijeen komst een beetje een sombere toekomst. Als kleine gemeente is het in toenemende mate moeilijk om op te boksen tegen grotere gemeenten als Leiden en Den Haag. „Zie maar hoe ondoordacht er wordt omge sprongen met vliegkamp Val kenburg, waar men denkt met gemak 8.000 h 10.000 woningen huizen kwijt te kunnen, op een locatie midden in een groene bufferzone. Terwijl op een steenworp afstand de provincie miljoenen guldens steekt in het omzetten van bollenland in na tuurgebied", aldus Vriesen dorp, die daarbij doelde op het nog aan te leggen natuurgebied Lentevreugd. Ook het rijk legt Wassenaar zoveel beperkingen dat 'ruimte lijke ordening' binnen de dorpsgrenzen zeer beperkt mo gelijk is, vindt de wethouder. Wat betreft rijksregelingen heeft Wassenaar onder meer te ma ken met rijksbufferbeleid, de natuurschoonwet, ^en mogelij ke aanwijzing tot beschermd dorpsgezicht van driekwart van de dorpskern en de bescherm de landgoederenzone. Het dorp is daarnaast onderdeel van de Ecologische Hoofdstructuur en de Cultuurhistorische Hoofd structuur. Vriesendorp. „Het bewijst dat Wassenaar een gebied is dat het waard is om te beschermen. Maar de helderheid voor eige naren en bewoners, en voor de gemeente, neemt hierdoor niet toe. De gemeente wordt graag gesteund in haar beheerstaken, maar Wassenaar is geen open luchtmuseum. Wij hebben er varen dat te rigide regelgeving niet altijd het gewenste effect heeft en dat geldt zeker voor bijvoorbeeld landgoederen en buitenplaatsen, waarin veel meer leven zit dan wel wordt aangenomen." Verstand op nul en gevoel op oneindig. De dof schijnende, gele lampen in Oegstgeestste straatlantaarns gaan weg. Daarvoor in de plaats komt helderwit, fel licht. Dat lijkt veiliger. Dichterlijke gevoelens spelen een hoofdrol in de Zoeterwoude raad. Burgemeester Amy Koopmanschap begon ermee. Velen volgden haar voorbeeld. De Warmondse raadsleden twijfelen. Maar dat is geen nieuws. De gemeente Oegstgeest be kommert zich om het ge voel van haar inwoners. Daar lijkt alle reden toe. Uit een recent politie-onderzoek blijkt dat een op de drie Oegstgeestenaren zich wel eens onveilig voelt en dat een kwart van de bevolking om die reden bepaalde plekken in het dorp mijdt. Burgemeester Tim- mers komt direct in actie. Zij wil alle gele lampen in de straatlan taarns vervangen door helderwitte. Zo, denkt ze, keert het gevoel van veiligheid terug. Maar wie goed luistert naar de lo kale volksvertegenwoordigers komt op heel andere gedachten. Het is eerder de miniscule kans dat je in Oegstgeest een politie man of -vrouw tegenkomt, die me nigeen het gevoel bezorgt dat het er niet pluis is, redeneren zij. Dus in plaats van wit licht doet Tim- mers er beter aan voor meer blau we pakken op straat te zorgen. Probleem daarvan is echter dat dan weer een andere groep, waar van de omvang onbekend is, on rustig wordt. Het gaat om een be volkingsdeel dat niet zo op zijn ge voel maar op zijn verstand af gaat en als volgt redeneert: al die politie op straat, dat zal wel ergens voor nodig zijn! De leden van deze groep zijn dus eigenlijk juist gebaat bij het huidi ge doffe gele licht, waarin al dat extramurale blauw niet is te zien. Maar die andere groep, die waar schijnlijk groter is, wil de politie juist wel zien, het liefst helwit ver licht. Dat is gewoon een, eh, ge voelskwestie. Het vertrouwen van deze mensen in de politie lijkt groot, maar een ander cijfer uit het politie-onder zoek spreekt dat keihard tegen. Want hoewel schrikbarend veel Oegstgeestenaren slachtoffer zijn geweest van diefstal, bedreigingen of vernielingen (een op de vier twee maal, een op de drie één keer) doet maar dertig procent aangifte. De andere zeventig pro cent van de slachtoffers heeft ken nelijk redenen om aan te nemen dat dat toch geen enkele zin heeft Los nog even van de vraag hoe de politie kan weten dat zeventig pro cent geen aangifte doet (ook een gevoelskwestie?) moeten wij in eens denken aan het fenomeen gevoelstemperatuur. Zou er ook zoiets bestaan als een diefstal-, be dreiging- of vemielingsgevoel? Hoe dan ook, ons gevoel zegt dat die witte lampen van Timmers niets oplossen. Ze werpen hooguit een ander licht op de zaak. Kunst Gemeenteraadsvergaderingen in Zoeterwoude zijn sinds kort uit de kunst. Vooraf werd al een minuut stilte in acht genomèn om ieder een in de gelegenheid te stellen 'zich op zijn of haar manier' voor te bereiden op de discussies. In ja nuari van dit jaar is daar een artis tieke uitsmijter aan toegevoegd. Burgemeester Amy Koopman schap besloot de vergadering met een gedicht van Leo Vroman, geti teld 'Bloemen': Als alle mensen eensklaps bloemen waren zouden zij grote bloemen zijn met lange snorren. Vermagerende vliegen, dode torren zouden blijven haken in hun ha ren. Zo ging het nog tien regels door in een poging om de politici na een hectische vergadering tot bezin ning te brengen. Niemand is er immers bij gebaat als raadsleden buiten op straat verder vechten. Dat gaat niet alleen ten koste van de fysieke toestand van de dames en heren volksvertegenwoordigers, maar ook van de nachtrust van omwonenden. Vandaar. De poëtische ontboezeming van Koopmanschap was bedoeld als een eenmalig optreden. Maar don derdagavond veranderde Rina Hartlooper van Progressief Zoeter woude de raadzaal weer in een vestzaktheater. „Uw zachte afslui ting van de vorige vergadering vond ik een prima idee. We moe ten voortaan om de beurt zoiets doen." En dus droeg Hartlooper Meer extramuraal blauw in Oegstgeest? voor uit werk van Gerrit Komrij: 'Harmonie'. Nauwelijks was ze klaar, of ze wil de nog verder declameren: „In een oud bundeltje heb ik het gedicht Politicus gevonden. Kan ik dat ook nog even voorlezen?" Nee dus, dichten is leuk, maar Zoeterwoude zit natuurlijk niet verlegen om een maandelijkse Nacht van de Poëzie. En dus was Hartlooper gedwon gen om na afloop voor een veel kleiner gezelschap bij de bar op te treden: Een welbespraakt politicus brengt dikwijls mensen in zijn ban. Toch blijkt dat hij slechts weinig zaken die hij beloofde waar kan maken. En dan zegt vaak de criticus: hij was een veelbelovend man. Wie het heeft geschreven, is niet bekend. „Het komt uit een puzzel blaadje of zo", lichtte Hartlooper toe. Daar had het wat haar fractie genote Ria de Lange betreft ook het beste in kunnen blijven: „Je geeft jezelf bij voorbaat een brevet van onvermogen. Blij dat het niet is voorgelezen." Koopmanschap dacht daar anders over: „Het gaat toch om een man. Niets aan de hand dus." Het wachten is nu op het voorle zen uit eigen werk. Iedereen kan daarvoor stage volgen bij Progres sief Zoeterwoude. Die partij baar de vorig jaar oktober immers nog opzien met onovertroffen gedich ten bij de algemene beschouwin gen: Waf waf waf waf Waf waf Waf waf waf Brwajf! Zo'n hoog niveau is moeilijk te evenaren. Toch een poging: Laat Zoeterwoude, dorp op een steenworp van Leiden niet lijden. Adviseurs Het schiet lekker op met die grote supermarkt in de Dorpsstraat in Warmond. Maar niet heus. Tel kens is er wel weer wat. Eerst die discussie over de plek: de kop van de Dorpsstraat of De Baan. Een hoop gepraat over niks, want uit eindelijk kwam uit de bus wat eer der onderzoek ook al had uitgewe zen: dat de kop de meest geschikte plek is. Toen was het maandenlang stil. Nu dreigt de boel weer vertraging op te lopen omdat de politiek ern stig twijfelt aan bureau DHV, dat de gemeente adviseert. Op zoek ARCHIEFFOTO V/FA gaan naar een nieuw bureau - zonder adviseurs schijnt niet.te kunnen - kost zo weer een jaar. De klacht is dat DHV te vaag is, dat de adviezen veel te veel geld kos ten en dat het 'tijdpad' van DHV wel erg lang is. Logisch, dat DHV vaag is. Want het bureau weet niet waar het aan toe is. Niemand heeft DHV nog verteld waar de gemeen te nu eigenlijk zélf naar toe wil met de kop van de Dorpsstraat. Niet dat DHV ermee zit. Het bureau gaat lekker zijn eigen gang en neemt daar alle tijd voor. Kassa! Als het zo doorgaat, komt die su permarkt er nooit. Misschien maar beter ook. Alle tekenen wijzen er op dat winkelen bij een grote su permarkt uit de mode raakt. Dat de mensen het beu worden om de keuze te hebben uit zes merken frou-ffou en twintig soorten pasta. Daar raken ze maar van in de war. Die grote, onpersoonlijke winkels gaan iedereen de keel uithangen. Let maar op! De kentering komt. Dan wil iedereen het gezellige buurtwinkeltje op de hoek weer terug. Laten we het er maar op houden dat Warmond op deze trend vooruitloopt. wim koevoet, jan preenen, wassenaar erna straatsma Zelden maak je mee dat men sen een lofzang houden op een vliegveld in de buurt. Maar in Wassenaar kom je ze tegen. Liever de vliegtuigen van vliegkamp Valkenburg dan woningen, luidt hun cre do. „Leuk die vliegtuigen", staat op een van de borden waar Wassenaarders hun op merkingen mogen noteren over hun dorp. Valkenburg, dat deels op Wassenaars grondgebied ligt, is blijkens de reacties een van de 'sterke' kanten van het dorp. „Ik woon vlakbij het vliegveld en heb absoluut geen last van de vliegtuigen", staat met zwarte viltstift op een bord geschreven. „Wasse naar is een groene oase, hou den zo", staat eronder. Op het bord 'bedreigingen' heeft een bewoner geschreven, dat het vliegkamp geen nieuw dorp mag worden la Katwijk of Wassenaar'. De ergernissen van Wasse naarders betreffen veelal het vele sluipverkeer. Daarnaast klagen velen over het slechte openbaar vervoer. „Er is geen treintaxi!" Opvallend is een bijdrage over 'paardenbelas ting'. „Paarden mogen van mij in Wassenaar blijven. Maar ook zij poepen op straat, net als honden. Maar zij betalen geen belasting." wassenaar anp De roofvogelstand op het ko ninklijk landgoed De Horsten in Wassenaar wordt bedreigd. Door het kappen van naaldbo men zijn broedplaatsen van sperwers en haviken verdwe nen. Dit schrijft de Stichting Faunabescherming in een brief aan de Tweede Kamer. De stichting is. ook veront waardigd over de metershoge kooien op het landgoed, dat privébezit is van prinses Juli ana. De kooien moeten de een den en fazanten waarop wordt gejaagd beschermen tegen laaaien. Volgens R. Stokman van Fau nabescherming is door de kap van bomen op de Horsten spra ke van roofvogelvervolging en wordt de jachtwet overtreden. Veel eekhoorns en uilen zou den het landgoed hebben verla ten omdat ze last hebben van de jacht, of door de kap geen voedsel of nestruimte meer kunnen vinden. Volgens de Rijksvoorlich tingsdienst houdt de koninklij ke familie zich 'keurig aan de wet'. De RVD wil verder alleen kwijt dat 'een paar lariksen' van het landgoed zijn verwijderd. Het gaat om 'regulier onder houd', aldus de RVD. BANG 6. OLUFSEN SHOWBOOT 2000 Stap aan boord voor een complete productpresentatie. De Bang Olufsen ShowBoot 2000 legt a Dinsdag 14 maart van 14.00 tot 21.00 uur Zijlsingel bij de meelfabriek. LEIDEN bang olufsen

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 13