Nieuwe opzet 'Twintig' succes Bewoners Eikenhorst bezorgd over 'probleembure Eerste paal De Windroos Atlas Aarlanderveen uit 1 'Geen zorgen over tekort betaalde krachten' c Xf* Rijn Veenstreek MAANDAG 13 MAART 2000 Bromfietser buiten bewustzijn aarlanderveen Een 17-jarige bromfietser uit Aarlanderveen is vannacht om 2.30 uur buiten bewustzijn geraakt. Op de Trein- weg reed hij tegen een openstaande deur van een geparkeerde auto aan. In het ziekenhuis bleek dat de bromfietser onder in vloed was van een verdovend middel. Dief in Aarhof opgepakt alphen aan den run» In winkelcentrum De Aarhof is gisteren een zakkenroller bezig geweest. De dader, een 32-jarige Alphenaar, is opgepakt. De man kwam al eerder in aanraking met de politie en bekende gisteren meteen een auto-inbraak, diefstal van goe deren uit een winkel en insluiping in een woonhuis. Open dag Vrije School alphen aan den run De Vrije School Ridderspoor houdt op 18 maart van 9-12 uur een open dag. Men kan dan lessen volgen in poëzie, vormtekenen, Frans en aardrijkskunde. Ook kunnen be zoekers een kijkje nemen in de kleuterklas. Verder is er een ten toonstelling van zelfgemaakte werkstukken, een boekentafel en een restaurant. De open dag eindigt met een voordracht over deze vorm van onderwijs. Buurt wil platform om extreme overlast tegen te gaan alphen aan den run saskia buitelaar Er is geen goede oplossing voor mensen die in hun woonwijk extreme overlast veroorzaken, vin den de bewoners van de Eikenhorst in Alphen aan den Rijn. Zij hebben de afgelopen jaren ver schillende keren met deze mensen te maken ge had, die in sommige gevallen de buurt terrori seerden en bewoners bedreigden. Recent is, na een gesprek met burgemeester Schoof, de laatste herrieschopper uit zijn huis verwijderd. Maar volgens de bewoners is het probleem daarmee niet opgelost. Want in welke wijk komt deze persoon, of een volgende, straks terecht? Volgens hen moeten de hulpinstanties samen werken in een platform om per geval de beste oplossing te zoeken. Bewoner P. Rijnberg uit de Eikenhorst uitte zijn zorgen vorige week tijdens een commissie vergadering tegenover de politieke partijen van Alphen. „Het gaat niet om mensen die een beetje luidruchtig zijn. Dit zijn probleemgevallen, waar mee de politie ook geen raad weet. Een paar jaar geleden woonde hier een man die zó door het fint ging dat hij met het schuim op zijn mond vijf stalen deuren intrapte." Rijnberg heeft ervaren dat niemand in die ge vallen iets kan doen. Verschillende keren belde hij alle hulpinstanties af: huisartsen, maatschap pelijk werk, Riagg, politie etc. „Maar ik werd van het kastje naar de muur gestuurd, ze wijzen alle maal naar elkaar." Daarom zouden de instellin gen zich moeten verenigen in een platform dat elk geval bespreekt. Tientallen bewoners uit de Eikenhorst zetten hun handtekening onder dit voorstel. Maar de burgemeester ziet er niets in. Tijdens Overlast voor kerken in centrum Alphen valt mee De nieuwe opzet van de Twintig van Alphen was een groot succes. Het hardloopevenement door het centrum van Alphen en de daaraan gekoppelde koopzondag lokten dui zenden mensen naar het stadshart. Organisator A. Persoons van de 'Twintig' is 'meer dan tevreden'. Voor de kerken in en rond het centrum zorgde het evenement voor minder problemen dan tevoren was verwacht. Door de ge maakte afspraken met de organisatie vielen de par keer- en geluidsoverlast al les mee. Wel waren er op stoppingen op de door gaande wegen in en rond Alphen. alphen aan den run» saskia buitelaar De concentratie van drukte in het centrum, in plaats van in Ridderveld zoals de afgelopen jaren, heeft twee kanten, zegt G. Brussen. Als voorzitter van de winkeliersvereniging Winkel stad Alphen is ze blij dat veel winkeliers gehoor hebben gege ven aan haar oproep om deze zondag hun deuren te openen. „Het was veel beter dan de voorgaande maanden." De verkeersdrukte is een voorspelbare keerzijde, volgens Brussen. „Ik sprak iemand die er een uur over gedaan had om van Bodegraven in de Aarhof te komen. In de evaluatie moeten we bekijken hoe we het cen trum volgend jaar beter bereik baar kunnen maken. Aan de bewegwijzering is bijvoorbeeld ook nog wat te verbeteren." De Twintig van Alphen ging door het centrum. Samen met de koopzondag bracht het duizenden bezoekers op de been. Echte problemen met het verkeer deden zich volgens de politie niet voor. Door de vele afgesloten hoofdwegen was het aan de rand van het centrum extra druk. En ondanks de vele aankondigingen vooraf reden veel automobilisten zich klem in doodlopende straten. Rond de inschrijving aan de Dillen burg was het 's middags een mierenhoop. Maar nergens liep de situatie uit de hand, zegt een woordvoerder van de politie. „Een beetje overlast is logisch, dat is part of the deal." Een deal overigens, waar de kerken allerminst blij mee wa ren. Hoeveel de gevreesde her rie en parkeerproblemen in de meeste gevallen uitbleven, blij ven de bezwaarmakers tegen een Twintig' op zondag. Het grootste struikelblok was dat de bezwaren die twee kerken in dienden bij de gemeente pas in mei door de commissie be zwaar en beroep worden be handeld. „Mosterd na de maal tijd", zegt L. Huisman van de Christelijk Gereformeerde Kerk. Om drie dagen vóór het evene ment nog een kort geding aan te spannen om de loop tegen te houden, ging hem te ver. „Maar volgend jaar doen we er alles aan om onze bezwaren tegen de schending van de zondags rust kenbaar te maken." Ook K. Tigelaar, fractievoor zitter van de RPF/GPV-fractie, keek vreemd op van de brief alphen aan den run De nieuwbouw van basisschool De Windroos in Alphen aan den Rijn gaat beginnen. Inge klemd tussen huizen in de Zaal bergstraat en de Torenstraat moet in 2001 een multifunctio neel gebouw staan. Behalve ze ven ldassen voor De Windroos, is er ook plek voor buiten- schoolse kinderopvang en voor tebestuur voor zogenoemde De constructie en de voorzie- het management van de Ver- brede scholen. Die hebben ningen voldeden niet meer aan eniging voor Christelijk Primair meer functies in een wijk dan de eisen voor een volwaardig Onderwijs (VCO) waar de alleen onderwijs geven. schoolgebouw, school bij hoort. Het gebouw uit 1972 van De Architect J. Boot heeft het De samenwerking past goed Windroos (vroeger de Oranjes- nieuwbouwcomplex ontwor- in de plannen van het gemeen- chool) is inmiddels gesloopt, pen, aannemer Gesman gaat zwammerdam harry oosterveen Speciaal voor de informatiedag van de Hooge Burch is ze uit Leeuwarden naar Zwammer- dam gekomen. Jolanthe Aukes heeft wel zin om om bij men sen met een verstandelijke han dicap te gaan werken ondanks dat ze in haar woonplaats mbo- -detailhandel studeert. „Dat heeft inderdaad niets te maken met de zorg voor gehandicap ten. Maar ik zoek voor zes we ken vakantiewerk. Mijn ouders hebben ook in de gehandicap tenzorg gezeten. Ik wil kijken of het ook iets voor mij is." Ze maakt zich niet druk om de ho ge werkdruk. „Er is overal een tekort aan betaalde krachten, zeker in de gezondheidszorg. Ik maak me daar geen zorgen over." Ze is een van de tientallen be zoekers, vooral bijna afgestu deerde leerlingen van mbo-op- leidingen verpleegkunde, die zich deze zaterdag laat infor meren over het werken bij de Hooge Burch. Deze instelling voor verstandelijk gehandicap ten is vooral op zoek naar men sen die bij de Hooge Burch het werken en verder leren kunnen combineren. Geïnteresseerden kunnen eind augustus instro men in een door Hooge Burch opgezette zorgopleiding. Vol belangstelling zijn ze. Zou een baan bij de Hooge Burch iets wezen voor ze? lolanda Lammers uit Alphen aan den Rijn is het helemaal met Aukes eens. Ook zij laat zich niet uit het veld slaan door een hoge werkdruk. Tijdens een korte rondleiding door de woonruimtes van verstandelijk gehandicapten heeft ze een goede indruk gekregen van de instelling. „Er zijn ruime huis kamers met privacy voor de be woners. Het is goed dat alle ka mers met elkaar verbonden zijn. Als er wat is, dan kun je makkelijk doorlopen." Lam mers wil graag met meervoudig foto eric taal gehandicapten aan de slag gaan. Of dat niet een zware baan is? „Daar kies je voor", is het antwoord. „Het sollicitatie formulier heb ik al ingevuld." Het werven van bijna afgestu deerden leerlingen van de mbo- opleidingen heeft volgens pr- de commissievergadering legde hij Rijnberg uit dat zo'n platform in feite al bestaat in het project Bruggen Slaan, waarin de belangrijkste instanties samenwerken. Probleem is volgens Schoof dat de situatie vaak niet ernstig genoeg is om de over lastveroorzaker gedwongen te laten opnemen in een psychiatrisch ziekenhuis. Zelfs dan is het probleem nog niet opgelost. „Want vervolgens moet hij of zij zich vrijvrillig laten helpen. Ik denk dat we moeten accepteren dat er in deze inge wikkelde samenleving steeds meer mensen zijn die buitengewoon hinderlijk zijn en niet gehol pen willen worden." Als iedereen machteloos staat, zit er volgens Schoof niets anders op dan de man of vrouw uit huis te zetten. „Dat is bij de laatste persoon uit de Eikenhorst ook gebeurd en die heeft toen hulp geaccepteerd." De omwonenden zijn daar blij om, zegt Rijn berg namens hen. Maar ze zijn ook bang dat er ;ii' jebi straks wéér iemand de rust in hun l n e verstoren. „Want zulke mensen kome;tre] Jongkindt Coninckstraat terecht. D ian steeds gehuisvest in sociaal zwakkere als de Eikenhorst. Daar wonen mense te hebben het hoofd boven water te soms begeleid wonen na een terugket psychiatrische zorg of verslavingszoi 0ND hartstikke goed, totdat er weer zo'n val wordt gedumpt." Door Rijnbergs verhaal staat het on Alphense politici weer in de belangsi schillende fracties vroegen zich af ,jsj Slaan wel goed functioneert, aangezi ^a, Eikenhorst niets gebeurde tot de sit )ek leerde. De GGD, die Bruggen Slaan coörd gisteren geen reactie geven. rsi P van alphen aan den run De Alphense WV schakelt de hulp in van ondernemers om ruimer bij kas te komen zitten. Het toeristenkantoor roept ze op om voor 100 gulden per jaar lid te worden van de VW. „Wij hebben een financiële basis nodig om extra activitei ten te bekostigen", zegt voor zitter B. van Zeijts. „Wij ver wachten zo'n 2000 gulden per jaar extra te ontvangen en daar kunnen we de bestaande acti viteiten mee ontwikkelen", al dus Van Zeijts. Binnen een week tijd had de VW al vijf nieuwe leden verworven, dat betekent dus vijfhonderd gul den extra. Bedrijven in Alphen hebben immers een groot belang bij VW-Alphen werft onder bedrijfsleven een goed draaiende VW, rede neren de besturen van de WV en van ondernemersvereni ging Winkelstad Alphen. Die nam een brief met de oproep op in de maanduitgave Win- kelstadwijzer die bij alle drie honderd aangesloten onder nemers in de detailhandel en dienstverlening op de mat valt. De VW is de wegwijzer, ook bij de verbouwing van het cen trum, staat in de brief. De VW draagt bij aan een positief ima go van Alphen, verzorgt de evenementenkalender (UIT), tui de zomermarkten Geschenkbonnen. „Al deze activiteitefjutt vallen met de aan hui; van een sterke WV" n fa lezen. „Dat beteken; j-5 de promotie van de srs leidt tot meer dus een hogere om beert het bestuur leden over de stree ken. Het bestuur van spreekt in hetzelfde rmc steun uit voor de W werken samen aanV motieplan voor Al bij 1 willen tijdens het E deze zomer het ceo sieren met Europese en misschien een et strijd in voetbalthei seren. aarlanderveen De Stichting Rijnlandse Historiën heeft een ka dastrale atlas samengesteld van Aarlanderveen uit 1832. Behalve achttien kaarten, lijsten van percelen en eigenaren en een verzameling tabel len, bevat het boekwerk ook informatie over de ontwikkeling en geschiedenis van Aarlanderveen tot 1832. Verder zijn er hoofdstukken gewijd aan het ontstaan van het kadaster in 1832. De atlas is nu te koop voor 32,50. Na de ver schijning in mei is die een tientje duurder. Hij is gemaakt in samenwerking met de Stichting Ka dastrale Atlas Zuid-Holland. Het VS phen en de provincie Zuid-Holland in de kosten. )eja Het boekwerk is de eerste in een s^st atlassen over het grondgebied van d 3"e Alphen aan den Rijn. Die ontstond 7 Aarlanderveen, Oudshoorn en Alfen - mengevoegd. In 1964 kwam Zwamm; 'er bij. De aüas is tot 31 maart goedkoop bij de Stichting Rijnlandse Historie 42, 2403 EG in Alphen. foto eric taal van de gemeente dat de be- zwaarcommissie wegens drukte over twee maanden pas tijd heeft. „Dat kan mooi de eerste klus worden van onze nieuwe Ka mer voor Bestuursanalyse; uit zoeken hoe die commissie functioneert. Want het is een gemeentelijk orgaan waar bur gers afhankelijk van zijn. Ik heb nu aan den lijve ondervonden dat het niet naar behoren werkt." het bouwen. Begin 2001 moe ten de leerlingen erin kunnen. Die zijn nu nog ondergebracht in de de dependance van De Windroos aan de Gouwestraat en in de Bonifaciusschool aan de Paradijslaan. Op 14 maart slaat VCO-be- stuurslid D. Tempelaar met een aantal kinderen de eerste paal. Toekomstige verpleegkundigen bezoeken informatiedag Hooge Burch -functionaris Fred Kofman niets te maken met de opvul ling van veertig tot vijftig moei lijk vervulbare vacatures, die re cent nog de oorzaak waren van de slechte kwaliteit van de zorg aan de 650 bewoners. „Voor die vacatures heeft de Hooge Burch ervaren mensen nodig. Het gaat om specialistische functies, waar je geen leerlingen op kunt zetten. De instroom van leerlin gen is vooral bedoeld om het niveau van de zorg in de toe komst veilig te stellen." Onlangs concludeerde de In spectie voor de Gezondheids zorg dat de sfeer tussen leiding en werknemers slecht was. Kof man ziet dat niet als een pro bleem voor de kandidaat-leer lingen. „Aan de verbetering van de sfeer wordt momenteel hard gewerkt", aldus de pr-unctio- naris. „Door het tekort aan per soneel liepen op de werkvloer de frustraties hoog op. Met ex tra middelen van het Rijk zetten we nu een wervingscampagne op. Dat actief werven moet er aan bijdragen dat de sfeer beter wordt. Maar we kunnen niet garanderen dat alle functies be zet worden." Hooge Burch streeft ernaar dat vóór de nieu we leerlingen instromen het personeelstekort sterk is terug gedrongen. Leidsch Dagblad ICHIEYEN ANNO 1900 Dinsdag 13 Maart LISSE - Dagelijks is men hier met alle krachten in de weer om de bollenvelden van hun winterkleed te ontdoen; hier en daar is er al een enkele hoek schoon. De bollen staan er niet kwaad voor, ze ko men langzaam en goed voor den dag. Enkele zeer vroege soorten hebben iets van de laatste nachtvor sten geleden. Komen er geen bijzondere onheilen, danmaar laten wij nog op niets rekenen. Verle den jaar hebben we pas zulke lessen gehad, alles vroor nog af in het laatst van Maart. Alleen dit stil gefluisterd: Wie met Paschen eens een aardig kijkje wil nemen, kan het erg treffen, als alles meeloopt. Drge - gsz INGEZONDEN - Geachte Heer Redacteu Zou het met het oog op den werkenden st 3311 raadzaam zijn het personeel ten Stadhuiï ling Burgerlijke Stand, te versterken, voe tusschen 12 en 2 uren 's middags, als de de aangiften voorgeboorten, enz. kunner doen? Heden was ruim een half uur nood borenen in te schrijven. Ik laat het aan ie te beoordeelen, wanneer een werkman tij moet vinden, wanneer hij te 12 uren kom personen aantreft, die hem vóór zijn. ANNO 1975 113 maart roef ïtde B.V., nu nog gevestigd in de Leidse D< gaat begin volgend jaar verhuizen naar den Rijn. De ruim 65 personeelsleden ki naar Alphen. Slechts enkele oudere werk len in verband met de reorganisatie op n: gesteld worden, aldus directeur ir. F. Ha' verhuizing van de tijdschrifteneenheid n is de laatste fase van eenwording van de bedrijven van Sijthoff en Samsom, die in onder één gecombineerd directieteam w bracht. Samsom-Sijthoff Grafische Bedr in totaal 350 man personeel, is één vani maatschappijen van de Informatie en Cc Unie (ICU) in Zwolle. Tot dit concern behoort ook Wolters-Noö verhuizing van Leiden naar Alphen word! gelijk gemaakt doordat men in Alphen o blik overstapt van lood naar fotozetten. komt er ruimte vrij. ji ar A W maL LEIDEN - Met een ferme duik na een slippartij is vanochtend een bestelwagen van de PTT in van de Waardgracht terechtgekomen. Collega's van de bestuurder namen even later de wagen werkgeefster peinzend in ogenschouw. foto archief leid^m WADDINXVEEN - Alle 422 bussen van Westneder land worden in de loop van dit jaar van een mobilo fooninstallatie voorzien, zodat de zes vestigingen van dit streekvervoerbedrijf (in Den Haag, Waddinx- veen, Krimpen aan den IJssel, Ridderkerk, Slie- drecht en Vreeswijk) snel op de hoogte kunnen wor den gebracht van onverwachte situaties. De bussen van drie andere streekvervoerbedrijven (Twee Pro vinciën, Centraal Nederland en Walcheren) zijn al met een mobilofoon uitgerust. Storingen kunnen op deze wijze direct worden gesignaleerd. Bij plotselin ge reizigersdrukte kan een extra bus worden besteld, op vertragingen kan tijdig worden ingehaakt en wan neer chauffeur en passagiers in moeilijkheden ko men kan vlot hulp worden gevraagd. De controleurs van het streekvervoerbedrijf 'West nederland' krijgen een portofoon. LEIDEN/ALPHEN AAN DEN RIJN - De tijdschriften eenheid van Samsom-Sijthoff Grafische Bedrijven Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevulde d* overschrijvingskaart) ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) op te stui Dagblad, t.a.v. Leidsch Dagblad Archieven, postbus 54,2300 AB Leiden of door contante betaling aan de t Dagblad aan de Rooseveltstraat 82. u ontvangt de foto binnen drie weken.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 12