'Je bent niet het slachtoffer van je eigen lot' straks ga ik weer lekker in Leiden Regio T Verbazend vakmanschap linedansers Ziel blijft onberoerd bij Burcht Klassiek Lissese wethouder Hans van Zijl zat als jongetje in jappenkampen op Zuid-Sumatra 'I tf de jestaat niet. Althans niet volgens le h an Zijl. Dat hij in navolging van zijn ii unpen omgekomen vader (die in de ipie lige Nederlandse kolonie hoofd van nen ands Indische School was) voor een geh ige loopbaan in het onderwijs koos, :vo! ok niet toevallig. Net zo min als zijn rou adres. Hij woont al jaren in het fa- t d; js aan de Schoolstraat 3 in Lisse, |jj aan de Schoollaan 3 in Lahat op unatra het levenslicht zag en daar eerste twee jaren van zijn leven icht. „Ik ben er sterk van overtuigd en heleboel dingen zijn voorbe- Maar dat je wel je eigen lot in han- it. Je bent volgens mij niet het fervan je eigen lot. Je draagt je lot iee, maar je geeft er zelf sturing [gene wat je overkomt is in grote zelfs helemaal aan jezelf te wijten." >de die hij tussen zijn tweede en ar, samen met zijn moeder, drie in zus, in de kampen doorbracht, aks op die 'levenswijsheid', zo geeft zelf ook toe. „Dat is en blijft een het leven van veel mensen. Iets in het mijne, want ik was toen na- I,111 nog erg jong. Maar de vrouwen ;n echt wanhopig in die kampen. Hun 1 n :eld stortte in. Zij zagen daar na- esP' al hun dromen en idealen in één vliegen. Ze werden, meestal voor scheiden van hun man, met wie ze jeen mooie toekomst hadden wil- ouwen." olgens Van Zijl dan ook niet ver- dat nog altijd veel oorlogs- Iers worstelen met hun herinnerin- die tijd. Dat komt omdat zij nooit eni n gevoelens konden praten. Op dat 611 sonderwerp rustte, zo stelt de Lisse- w n groot taboe. „Nadat we bevrijd y*1 s er nooit een woord over de oorlog Géén woord." a rij eenmaal terug in Nederland wa- 3VU Dnden we eerst bij tantes van ons. ramen we in dit huis terecht. We geen rooie cent. We hadden alleen met daaromheen kistjes, die we jekregen van groenteboer Opdam, iet nog goed. Mijn moeder zette de ite avond in dit huis een pan met c c ionen op tafel en zei: zo jongens, iveer samen onder één dak. Dat is e wat ze ooit over de oorlog heeft na: Ef is dus nooit over de oorlog ge- In Nederland werd er hardnékkig achter de oorlog gezet. Dat was ar de enige manier om alle ellende ideringen zo snel mogelijk te verge- moesten een nieuw leven begin- rider onze vader." 31 c nlange verblijf in de jappenkam- ft op hemzelf geen negatieve in- had, vindt Van Zijl. Hooguit zijn r volgens hem enkele karakterei- ppen 'die hij toch al heeft' ver- k heb bijvoorbeeld de hardnekkige e Dm te overleven, om alles bij elkaar n. Om als een soort vader over de waken. Als ik met iets bezig ben, it ook nooit uit handen. Je gaf ook npen niets uit je handen weg. Het ar onder je handen vandaan gesto- irgde er daarom wel voor dat er ns aan je spullen kwam." ner van 1993 is Van Zijl voor het Het leven van Lissenaar Hans van Zijl (60) hing in zijn jonge kinderjaren, die hij in de jappenkampen op Zuid- Sumatra doorbracht, lange tijd aan een zijden draadje. Vlak voordat de Japanners het kamp en zijn bewoners in brand wilden steken, gooiden de geallieerden atoombommen op de Japanse steden Hirosjima en Nagasaki. Voor Van Zijl betekende dat de redding, want de Japanners gaven zich onmiddellijk over. Vervolgens gingen de deuren van het kamp wagenwijd open. Van Zijl stapte in een 'volstrekt nieuwe wereld'. En daarin werd en wordt de Lissese wethouder openbare werken nog steeds geregeld, al dan niet pijnlijk, herinnerd aan zijn verblijf in de jappenkampen. „Mijn leven lijkt van allerlei vreemde toevalligheden aan elkaar te hangen." FOTO DICK HOGEWONING eerst teruggegaan naar de plek waar zijn le ven zo dramatisch begon, naar Lahat op Zuid-Sumatra. Zelf spreekt hij van 'de her overing van Lahat'. Onder die titel bracht de Lissenaar ook een boekje uit. „Het is heel gek. Toen ik daar arriveerde had ik meteen het gevoel dat ik eindelijk, na veel omwegen, thuiskwam. De geluiden van bamboe en de zo kenmerkende muziek klonken mij heel vertrouwd in de oren, net als die typische, kwakende stemmetjes. En bijna alles was er nog. Er was niets of nau welijks veranderd. Ons huis, de school waarvan mijn vader het hoofd was, de tun nel. Alles was nog intact." Sinds zijn 'eerste herovering' maakt Van Zijl jaarlijks 'veldtochten naar Lahat'. „Ik trek op vanuit alle windrichtingen, omsin gel en 'beleger' het en trek er tenslotte ze gevierend binnen. En dat geeft me een heerlijk gevoel." Van Zijl gaat als vrijgezel door het leven. En dat is niet zonder reden. „Ik heb de neiging om me niet al te sterk aan iets of iemand te binden omdat je in diepste wezen toch niet in staat bent om iemand tegen het ergste onheil te beschermen. Dat heb ik op Zuid- Sumatra met eigen ogen gezien. De gezin nen werden daar door de Japanners op brute wijze uit elkaar gerukt." Van Zijl is naar eigen zeggen wel getrouwd, maar dan met zijn werk. „Ik leef voor mijn werk. Daar ga ik volledig in op. Dat was vroeger al zo toen ik leraar Engels en Ne derlands op de LTS in Oude Wetering was en Engels gaf aan de hand van liedjes van de Beatles. Ik probeerde de taal van mijn leerlingen te spreken. Er was een weder zijdse band. Ik had bewondering voor hen, want ik ben technisch maar een onbenul. En zij hadden voor mij ook bewondering." „Later ging ik als leidinggevende in het ka tholieke onderwijs, dat in de loop der jaren mijn hart heeft gestolen, aan de slag. Puur nog in de organisatie. Ik heb in die laatste functie veel fusies meegemaakt en ook me de tot stand gebracht. Dat was telkens weer een uitdaging, omdat in principe niemand wil opgaan in een groter geheel. Daarom was de kick des te groter als een fusie slaag de. En nu zet ik weer als wethouder open bare werken van Lisse mijn beste beentje voor." In die nieuwe functie werd Van Zijl kort na zijn installatie in 1998 al snel pijnlijk gecon fronteerd met het verleden, toen een groep Japanners uit Tonami (een zustergemeente van Lisse, red.) op bezoek kwam. „Ik kwam hier de hoek van de straat om en stond meteen oog in oog met de Japanse vlag, met die grote rode bal erop, die vrolijk voor ons gemeentehuis wapperde. Ik ben met een omgekeerd en naar huis gegaan. Mijn gedachten gingen onmiddellijk terug naar het kamp, waar ik volledig uitgemergeld en in mijn blote kont de hele dag voor die Ja panners moest buigen, buigen en nog eens buigen. Toen ik de klap eenmaal te boven was, ben ik alsnog naar het gemeentehuis gegaan. Maar dan zit je onbewust toch te rekenen en denkt dan als je zo'n oude knar ziet dat hij zijn keizer ongetwijfeld goed ge diend zal hebben. Maar dat zijn laffe en verwerpelijke gedachten, want ik verwijt helemaal niemand iets. Die jongens wer den tenslotte ook maar gestuurd. Nee, ik vind het eigenlijk wel goed dat wij een ju- melage hebben met een Japans stadje." Als wethouder openbare werken heeft Van Zijl letterlijk en figuurlijk drempelvrees. „Ikzelf en mijn partij Nieuw Lisse vinden dat de gemeente niet vanuit een ivoren to rentje moet heersen, maar veel meer moet dienen. We moeten nooit vergeten dat wij er voor alle Lissenaren zitten. Onze deur moet, om te beginnen, dan ook altijd open staan. Daarnaast moeten wij veel meer naar buiten, de straat op. Daar hoor je wat er onder de mensen leeft en kun je ter plek ke adequate oplossingen bedenken. Wij moeten dus geen drempels opwerpen, maar de drempels die er nog zijn zien te slechten." „Op verkeersgebied, onderdeel van mijn portefeuille, ben ik óók fel tegenstander van het neerleggen van drempels. Het is toch te gek voor woorden dat wij blijkbaar met z'n allen zo weinig fatsoen hebben om de verkeersregels niet na te leven, zodat ookheel Lisse met drempels moet worden volgelegd. Dat weiger ik pertinent, omdat het dorp daarmee in mijn ogen onleefbaar wordt. Nee, de knop moet bij al die snel heidsduivels om. Zij moeten op hun ver antwoordelijkheden worden gewezen. Met drempels verander je geen gedrag." Zijn ontspanning zoekt Van Zijl in de klas sieke muziek. Een keer per maand zingt hij onder leiding van dirigente Leny van Scha- ik in een gelegenheidskoor in Haarlem. „Zingen vind ik heerlijk. Dat is mijn uitlaat- ldep. Eigenlijk altijd al geweest. In een café van mijn oom en tante in Woerden trad ik vroeger regelmatig op. Dat zit sowieso in me. Ik wil mijn publiek vermaken, ik ben eigenlijk een cabaretier. In die hoedanig heid ben ik ook een tijdje door het land ge trokken." „Van de dingen die fout gaan of hadden kunnen gaan, kan ik altijd de lol wel inzien. Ik heb ooit eens een hilarisch moment meegemaakt. Samen met mijn moeder mocht ik als jongste nabestaande een krans leggen voor alle oorlogsslachtoffers in Ne- derlands-Indië. Omdat het regenachtig weer was, besloot ik om nog even bij mijn Japanse autodealer een paraplu te halen. Bleek daarop een grote rode bal te staan! Hahaha. Je moet er toch niet aan denken dat het was gaan regenen en ik tijdens die kranslegging doodleuk die paraplu had op gestoken. Dat zijn eigenlijk wel grappige dingen." Een dag niet gelachen, is een dag niet ge leefd, luidt het levensmotto van Van Zijl. „Er is al zoveel ellende op deze wereld. Kijk maar om je heen. Sterker nog, ik heb het zelf in die kampen van zeer nabij meege maakt. Onze probleempjes zijn daarbij ver geleken echt maar peanuts." :res Astrid Seriese mèt laatste eigen productie in theaters' k lez: e< DANS RECENSIE TON OUWEHAND/GPD and eind vorige eeuw ver- oj cd Seriese Live! als ba- zangeres Astrid Seriese eigen programma in de Met een topband Maria Lekransky, de zingende zus van Julia 0 en stimulerende rol op rgrond heeft. Het is de lurvan Seriese. „De to- dicht. Straks ga ik weer loondienst." een sponsor zou aan- ie een ton op tafel leg ist ze het wel. Ze zou 531511 met haar band in de 'I1! Ze zou verder gaan oie programma's ma- dan opnieuw met deze in zee gaan. En aria Lekransky naast zinderend zingende ulia Lo'Ko. Want Serie- is een prachtig pro- Dat valt niet te ont- Een theateroptreden nv, de zangeres uiteenlo- inger pertoire van verschil- ngwriters op een heel ardige manier naar >enB Of het nu een hijndi John Hiatt, Tom lahaliah Jackson, Joni of zichzelf betreft, As- se zingt ze alsof de ist alleen haar in ge had om het uit te voe- als op de gelijknamige LK efiese haar ziel op het pi de tong. er zijn niet genoeg die ernaar komen luis- lancieel kan Astrid Se- niet bolwerken. Over tieve saldo waar deze WÊ uitdraait, wil ze niet enken. „Het kan niet, noet maar dicht. Ik ga erin loondienst." It op de komende sei- 'JMet als titel She's Got 'at ze samen met de 5en Rocq-E Harrell, nsen en Lucretia van de theaters in. Onder Martino Westra, de- haar regisseerde toen Astried Seriese: „Als er zo weinig belangstelling is voor mijn programma's, dan moet ik maar stoppen." FOTO PR ze het festival van Knokke won. En ook daarna wacht haar een project waar ze veel zin in heeft. Een programma met liedjes van de Beatles. Dan deelt ze het podium met Marcel de Groot en cabaretier Maarten van Roozendaal. En daar tus sendoor komt nog een speciaal project met dans en muziek dat ze in opdracht samen met cho- regrafe Kristina de Chatel in Zuid-Afria ontwikkelt om in het Amsterdamse Tropenmuseum te gaan uitvoeren. Ze heeft zin in het samenwer ken met anderen. „Ik heb tabak van het eindeloos beknibbelen en dan nog geen rooie rotcent overhouden ook. In Amsterdam zijn de concerten wel uitver kocht. Maar als je in een plaats als Zevenaar staat met zes man op het podium en honderd mensen in de zaal, dan moet je er zelf geld op toeleggen. Zeven jaar heb ik naar eer en geweten mooie cd's gemaakt en mooie programma's. Maar het is ge noeg. De buidel is leeg, erger nog zelfs. Maar ik ga met opge heven hoofd de rode cijfers in. Als er zo weinig belangstelling is voor mijn programma's, dan moet ik maar stoppen. En ik heb er zin in volgend seizoen om weer samen met anderen jn programma's te staan. Dat ik die administratie niet meer hoef te doen, geen muzikanten hoef in te huren. Gewoon, zelf weer lekker op de loonlijst." Het prettige van die periode als eigen baas was wel dat ze aan het impresariaat precies kon aangeven welke dagen ze wel en niet wilde spelen. Die vrijheid is bij de grotere pro ducties die in het verschiet lig gen wel voorbij. „Ik heb er het afgelopen seizoen voor gekozen om niet al te veel op te treden. We doen met dit programma twintig voorstellingen. Deed ik bewust om meer bij mijn kin deren te zijn. Ik heb een doch ter van tien en een zoon van ze ven. En toen ik laatst van een journalist de vraag kreeg of ik een goede moeder was, vond ik het wel heel erg dat ik niet naar eer en geweten 'jaaaa' kon brul len. Ik ben veel weg. Mijn zusje woont in hetzelfde huis. Dus als ik er niet ben, hebben ze een vertrouwde tante in de buurt. Maar ze zouden het leuk vin den als ik vaker thuis als was." Met diezelfde zus stond As trid Seriese als jongste van vijf kinderen vroeger in het ouder lijk huis het afwasrepertoire door te nemen. „We zongen er lustig op los. Mijn zus kon heel mooi tweede stemmetjes doen. Heel hoog. Maar met haar zang was het afgelopen toen ze net ontwaakt uit de narcose van een operatie aan haar amande len een sigaret opstak. Met haar stem is het nooit meer goed ge komen." Of ze enige trots bij haar kin deren merkt? „Mijn zoontje vindt het wel aardig. Hij houdt meer van ruigere popmuziek. Maar mijn dochter vindt het echt geweldig. Ze zit zelf op Balinees dansen. Toen ze de voorstelling had gezien vroeg ik hoe ze de dans vond die Maria en ik op het podium deden. Ik kreeg het gelijk op mijn boter ham. 'Heel leuk hoor mam', zei ze, 'maar je moet niet van die grote passen nemen'." Seriese Live! Astrid Seriese (zang), Maria Lekransky (zang) Erwin van Ligten (gitaar), Martijn van Agt (gitaar), Pieter Jan Cramer van den Bogaart (piano, accordeon), Mischa Kool (bas) en Bart Fermie (percussie). Te zien: Den Haag (15/3), Zoetermeer (4/4). MAARTEN BAANDERS Voorstelling 'The devil went down to Ge orgia' door Country Dynamics Gezien. 11/3 Leidse Schouwburg De show rolt direct de zaal in. Terwijl de band Runaway Train het eerste nummer speelt, ko men de dansers van Countiy Dynamics paar voor paai' op. Met het grootste gemak schud den ze de linedance-passen uit hun benen. Met de hand aan de broekriem vegen ze met de schoenzolen licht over de vloer. Perfect gelijk gaan de kniebui gingen en maken ze hun wen dingen van links naar rechts. Zo weet de groep de talrijke lief hebbers in de zaal meteen te vinden. Country Dynamics wil meer dan alleen een linedance-pro- gramma bieden. Dat is jammer, want zolang de sterdansers Roy Verdonk en Tom Mickers en hun groep zich aan linedance houden, gaat er een magnifieke kracht van hen uit, maar zodra deze dansvorm gecombineerd wordt met showdans of daar zelfs helemaal plaats voor moet maken, zien we simpele, weinig verrassende pasjes, draaiingen en armzwaaien, die alleen nog een beetje charme hebben om dat ze vakkundig en gelijk wor den uitgevoerd. De teleurstelling groeit daar na nog als de groep al dansend een verhaal begint te spelen. Op zichzelf is er niets op tegen een verhaal in dansvorm te gie ten, maar wat we hier zien is zo simpel en kinderlijk en wordt zo houterig en kluchtig uitge beeld, dat je verlangend wacht op het volgende moment waar op er weer gewoon goed ge danst wordt. Een jongen raakt zijn meisje kwijt doordat de duivel haai' ontvoert. Hij stuurt een ander meisje op de arme jongen af, die hem flink onder de plak houdt. Na een paar dansconfrontaties krijgt de jon gen zijn meisje terug. De ver wikkelingen, die toch al erg zwart-wit zijn, worden dik aan gezet. Clichés worden niet ge schuwd. Op dit soort momenten kost het moeite de show serieus te nemen. Jammer, want er zijn telkens momenten waarop de kracht van de groep terugkeert. Vooral de vrienden van de jon gen doen het goed. De onder koelde beheersing waarmee ze hun strakke pasjes maken, laat zien dat de linedance in hun bloed zit. En natuurlijk kan het verbazende vakmanschap van linedance-kampioenen Tom Mickers en Roy Verdonk niet lang genoeg duren. Meesterlijk, die gestroomlijnde uitspattin gen van bewegingskracht. Ze doen denken aan cowboys die nog geen tiende van een secon de nodig hebben om hun pis tool te trekken en raak te schie- MUZIEK RECENSIE LIDYVAN DER SPEK Concert: 'Burcht Klassiek" door Nicolien van der Rest, sopraan, Anke Zuithoff, alt, Rob Sturkenboom, tenor, Jan Willem Schüte, piano en Merel van Schie, altviool. Gehoord 12/3, De Burcht, Leiden. 'Kunstkring Burcht' in Leiden bezit de ultieme formule. Op de zondagmiddag rondom uitvoe- rend(e) kunstenaar(s) in een sfeervolle ambiance luisteren naar muziek. Een enkele palm, mooi spinrag dat romantisch van de gemarmerde zol dering afhangt, een uitstekende cappuccino, een goeie stoel. Het beste moet dan nog komen. En dat was 'van alles wat', van Shostakovich het meest. Alt, sopraan, tenor, pianist en altist proberen 'spe lenderwijs' tot een geheid eindproduct te komen. Daar moet je naar toegroeien in de periode die voorafgaat aan de uitvoering. En aan dat groei proces lijkt weinig aandacht, liefde en ijver be steed. Waardoor het eindresultaat onbewogen, pover genuanceerd is. Er wordt niet slecht gemusiceerd, maar de ziel is niet beroerd. Terwijl met name het Russisch repertoire daar alle aanleiding toe geeft. Joodse liedjes van Shostakovich. Emoties, intimiteit be heersen de teksten, de schoonheid van het kwetsbare. Ze blijven vanmiddag te veel achter wege. Bij de sopraan omdat ze te zeer haar best doet, bij de pianist omdat hij niet veel meer doet dan noten spelen, dat doet hij overigens goed. Bij de tenor, omdat hij veel te hard schreeuwt met een stem van een ruige ongepolijste bariton, die tenorhoogte ternauwernood haalt. Dan blijft de warme, donkere altstem over van Anke Zuithoff, die in ieder geval in déze context niet komt tot waarachtig interpreteren. Ook niet in het schitterende lied van Brahms 'Geistliches Wiegenlied', waarin de sfeer zo subtiel en teder wordt aangedragen dat je niets liever wil dan 'der Himmelsknabe' wiegen en in slaap sussen. En dat gebeurt niet, hoe mooi, diep en hier ook dui delijk articulerend Zuithoff ook zingt. Dat heeft met het integrale samenspel te maken. De piano wil maar niet fluisteren en de altviool voegt wei nig toe. Zuithoff heeft zichtbaar moeite om we zenlijk contact te leggen. Jan Willem Schüte speelt de Fantasie (opus 59) van Chopin technisch kundig, maar het woord 'fantasia' en de intentie daarachter heeft hij niet op zich in laten werken. Ongecompliceerd vrolijk zijn de laatste liederen van Mendelssohn en Deli- bes. Pastorale, Bolero en Bloemenduet zijn ver vuld van een lichtheid en spontaniteit die het hart op de valreep verheugt.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 11