Joden 'half tevredei homo's demonstrer Van Vreeswijk hoortsteeds luider afscheidingsgeroff Israël zint op list voor bewaren sabbatsrust tijdens pausbezG 'tl Geloof Samenleving MAANDAG 13 MAART 2000 DAI VANDAAG Hongerkuristenaressen noemde men ze wel: I 3 wouwen die zichzelf nauwelijks meer gunden viaart dan een hostie en wat water. Tegenwoordig denken we eerder aan anorexia. Deze vrouwen werden echter niet gedreven door een slankheidsideaal, maar door hun liefde voor God. Door versterving deden ze boete voor hun zonden. De heiligengeschiedenis kent er velen, maar vandaag wordt de eerste van deze honger- kunstenaressen herdacht: Euphrasia (340-410) een bloed verwante van de keizer van Byzantium, die al vroeg toe trad tot een kloostergemeenschap in Egypte. Of ze echt zo weinig at is niet met zekerheid te zeggen. Vasten betekent in de strikte zin niet meer dan één maaltijd per dag. Het kan goed zijn dat dit de wijze was waarop Euphrasia haar boete gestalte gaf. Minder spectaculair dan de aanduiding hongerkunstenares doet vermoeden, maar goed genoeg om een taaie trend te zetten. Pax Christi vraagt kardinaal uitstel UTRECHT/wiTTEM De rooms-katholieke vredesbeweging Pax Christi wil het tweede bezoek van de Japanse kardinaal Shiray- anagi tegenhouden. Pax Christi verwijst in een brief aan de kar dinaal naar de 'oplopende spanningen' rond het komende be zoek van de Japanse keizer in mei. Shirayanagi maakte tijdens zijn eerste bezoek in 1997 diepe indruk op de slachtoffers van de Japanse bezetting van Nederlands-lndië. Shirayanagi knielde toen bij het Indisch Monument in Den Haag. De vredesbewe ging heeft de kardinaal het advies gegeven het bezoek uit te stel len. Eerst moeten de consequenties van het bezoek van de kei zer worden afgewacht, aldus Pax Christi. Hoofd Wereldraad naar Indonesië geneve Secretaris-generaal Konrad Raiser van de Wereldraad van Kerken bezoekt van 17 tot 25 maart Indonesië. Hij heeft daar ontmoetingen met onder anderen president Wahid, kerk leiders uit de Molukken en Irian Jaya en vertegenwoordigers van de Chinese gemeenschap. De Wereldraad wil met het be zoek informatie vergaren voor zijn initiatieven om geweld te voorkomen en een vreedzame oplossing te bevorderen. Vooraf gaand aan zijn reis naar Indonesië bezoekt Raiser van 11 tot 17 maart de Filipijnen. Daar onmoet hij vertegenwoordigers van lidkerken en van de Nationale Raad van Kerken. Op het zuidelij ke eiland Mindanao oriënteert hij zich op pogingen tot verzoe ning tussen christenen en moslims. Moslimrebellen strijden daar al twintig jaar voor een onafhankelijke staat. Geen monument voor 'nazi-priester' Bratislava De onthulling van een gedenkteken voor de nazi priester Jozef Tiso in de Slowaakse stad Zilina is na internatio nale protesten uitgesteld. 'Provocaties van zogenaamde demo craten' zijn volgens burgemeester Jan Slota de reden voor het uitstel. Het gedenkteken zou op 14 maart worden onthuld, de verjaardag van de stichting van de 'eerste Slowaakse staat' in 1939. Tiso, een rooms-katholieke priester leidde in opdracht van de nazi's een marionettenregering. De door hem uitgevaar digde 'jodencodex' gold als een van de felste antisemitische wetten. Tiso werd in 1946 als oorlogsmisdadiger ter dood ver oordeeld. Dogmaticus Ambaum overleden roermond De rooms-katholieke theoloog J. Ambaum is don derdag op 50-jarige leeftijd in een ziekenhuis in Kerkrade over leden. Hij was al enige tijd ziek. Dat heeft het bisdom Roer mond bekendgemaakt. Ambaum was van 1991 tot 1994 presi dent van het Internationaal academisch instituut voor studies over huwelijk en gezin (MEDO) te Kerkrade. In 1990 werd hij hoogleraar dogmatiek aan dit pauselijk instituut, dat een jaar eerder door de toenmalige bisschop Gijsen van Roermond op verzoek van paus Johannes Paulus II werd opgericht. De RK- Kerk moet meer doen om het uiteenvallen van huwelijken te voorkomen, zei Ambaum in 1992 in een interview. Hij dacht daarbij aan een betere voorbereiding „zodat jonge mensen niet onbesuisd het huwelijk invliegen." Vlaming hoofd Oud-Katholieken utrecht De theoloog en pastoor dr. J. Vercammen is zaterdag gekozen tot hoofd van de Oud-Katholieke Kerk in Nederland. De 47-jarige Vlaming volgt mgr. A. Glazemaker op, die begin fe bruari na achttien jaar aftrad. Als aartsbisschop van Utrecht is Vercammen automatisch voorzitter van de Unie van Utrecht, het internationale samenwerkingsverband van alle Oud-Katho lieke Kerken in de wereld. Vercammen, in 1979 tot rooms-ka- tholiek priester gewijd, is rector van het Oud-Katholiek Semina rie te Utrecht en pastoor van Eindhoven. Hij is gehuwd, heeft drie kinderen en woont nog in Brecht bij Antwerpen. Synodevoorzitter ziet scheuring Nederlandse Hervormde kerk naderbijkomen putten/katwuk anp De scheuring in de Nederland se Hervormde Kerk over het sa mengaan met gereformeerden en lutheranen lijkt nauwelijks te voorkomen. „Het Samen-op- Wegproces snijdt de band door met de kerk der vaderen die God in ons midden heeft ge plant", zei de Katwijkse domi nee W. van Vlastuin tot de 1500 aanwezigen op de derde bezin ningsdag van het Comité tot Behoud' van de Nederlandse Hervormde Kerk, zaterdag in Putten. In de rechterflank van de Hervormde Kerk is men vrese lijk bang voor afscheiding, zei ds. R. van Kooten. Die vrees heeft tot de verkeerde stelling geleid, dat afscheiding nooit zou mogen. „Laten we bidden dat de Heere zo'n scheuring voorkomt. Hij is machtig. Hij kan de zaken anders doen gaan", zei Van Kooten. Toen de remonstrantse opvattingen in de 17e eeuw de leer van de va derlandse kerk dreigden te wor den, zeiden de voorvaderen: 'Dan scheiden we ons af, aldus de predikant uit Soest. Hij noemde het voorbarig in het openbaar over afscheiding te spreken. „Wij moeten wachten hoe God Zijn kerk leidt." Maar, zo vervolgde hij, het kan toch niet „dat we nu in en kele decennia accepteren wat onze voorvaderen, onder drei ging van de brandstapel, voor God en hun geweten niet heb ben aanvaard, namelijk een an dere dein de gereformeerde leer." De hervormde synodevoor zitter, ds. B. van Vreeswijk, zei in een reactie dat hij op de be zinningsdag 'steeds nadrukke lijker afscheidingsgeroffel' had gehoord. Hij verwees naar de opmerking dat de Hervormde Kerk er nog is zolang er nog één hervormde gemeente is. „Dat is afgescheiden denken", aldus Van Vreeswijk. Hij noemde het droef dat Van Kooten een gebed in de sfeer van demagogie had getrokken. Als de indruk wordt gewekt dat iemand ontrouw aan God is als hij wel ruimte voor Samen op Weg ziet, dan wordt de integri teit van die persoon aangetast, zei de synodevoorzitter. Het Comité werd vier jaar ge leden opgericht om de Neder landse Hervormde Kerk voort te zetten als die met de Gerefor meerde en Lutherse Kerken fu seert. Dit is volgens het comité principieel en juridisch moge lijk. De kerkorde van de nieuw Gemengde reacties op pauselijk 'mea culpa te vormen kerk is in de belijdenisgeschrift! Hervormde Kerk. In een oproep aan i sprak de bijeenkom! )est£ schokt te zijn dat de h synodevergadering ii mpe ber 1999 de principiè |jge! ren tegen het Samen inds proces niet had „Wij willen geen revolok n scheiding, maar trou aan het fundament d; js aa Zijn kerk heeft gegevi jj aa de oproep. [mat terst ,cht. ;n hi /laai Je ferv nee, tgem zelfs odec ar, s; nzu Paus Johannes Paulus II houdt de evangeliën omhoog tijdens de bijzondere eucharistieviering in de Sint Pie- ter, waar hij vergiffenis vroeg voor de zonden van de 'kinderen van de kerk'. FOTO REUTERS rome rtr/afp/dpa/anp vervolg van voorpagina Paus Johannes Paulus II heeft zondag als eerste paus in de ge schiedenis een omvangrijke schuldbelijdenis uitgesproken voor de historische zonden van de Rooms-Katholieke Kerk. Hij vroeg onder meer vergiffenis voor wat de 'kinderen van de kerk' joden, ketters, vrouwen en indianen hebben aangedaan. De 79-jarige kerkleider zei 'diep bedroefd' te zijn over het leed dat rooms-katholieken de joden in de loop van de ge schiedenis hebben aangedaan. De RK-Kerk moet zich verplich ten tot een „oprechte broeder schap met het volk van het ver bond", benadrukte hij tijdens de speciale eucharistieviering in de Sint Pieter in Rome. De Israëlische opperrabbijn van Israël, Meir Lau, betreurde het dat de paus met geen woord repte over de holocaust en de oorlogspaus Pius XII, dié ervan wordt beschuldigd in de Tweede Wereldoorlog te weinig tegen de jodenvervolging te hebben gedaan. Lau, die het mea culpa wel toejuichte, zei te hopen dat de paus een meer specifieke schuldbelijdenis zal uitspreken tijdens zijn komen de bezoek aan Israël. Tijdens de ceremonie, waar aan ook zeven vooraanstaande kardinalen deelnamen, werd zeven keer schuld beleden voor de fouten die de RK-Kerk in tweeduizend jaar heeft ge maakt. Zo vroeg de paus verge ving voor de verdeeldheid on der christenen, voor het ge bruik van geweld 'in dienst van de waarheid' en voor de 'soms vijandige houding' tegenover aanhangers van andere gods diensten. De uitdrukking 'in diénst van de waarheid' wordt vaak ge bruikt als verwijzing naar de behandeling van ketters tijdens de Inquisitie, de kruistochten en de gedwongen bekeringen van inheemse volken. De paus beleed ook schuld voor de schendingen van de waardig heid van vrouwen, discrimina tie en rassenhaat. Bij de schuldbelijdenis ging het om berouw over de zonden van de 'zonen en dochters' van de kerk, niet om de verant woordelijkheid van de kerk als instituut. Voor de Sint Pieter in de Italiaanse stad Bologna de monstreerden enkele tientallen homoseksuelen, omdat de paus geen vergiffenis vroeg voor de houding van de RK-Kerk ten opzichte van homoseksuelen. De secretaris-generaal van de Nederlandse Hervormde Kerk, dr. B. Plaisier, noemde de schuldbelijdenis een heel be langrijk moment. Die maakt volgens hem duidelijk dat de kerk een menselijk en feilbaar instituut is, dat verkeerde be slissingen kan nemen en onheil voor mensen kan betekenen. Impliciet vroeg de paus God ook om vergeving voor wat rooms-katholieken de protes tanten hebben aangedaan door hen te vervolgen, achter te stel len en te doden. „Het is van groot belang dat de paus als lei der van de kerk uitspreekt dat het verkeerd is geweest", zei Plaisier. Hij sprak de dat er tussen room ken en protestanten ruimte' komt om echt reld 5 hu over het geloof te spr moet de Rooms Kerk zich afvragen ofvJ van de vrouw wel ii stemming is met \vv zondag heeft beleden Plaisier wees erop, torische fouten van <Wv gedeeltelijk te make *jr met de geschiedeni protestantse kerken. 1517 delen wij in we was ten aanzien va beeld moslims, heks p - - ven." De protestani g hebben daar vergevii vraagd. De Nederlandse bi sluiten zich van harte pauselijke schuil Maar ze hebben ond f„, i iet n niet gesproken over zaak zelf een mea o spreken voor de fou Nederlandse RK-Ke verleden heeft gemaa jT j~ dinaal Simonis. Hij benadrukte dal landse bisschoppen verklaring hebben i waarin ze schuld bel moe'| de jodenvervolging Tweede Wereldoorlo hebben zij dat mea haald. Simonis gaal dat de paus tijdens staande bezoek aan holocaust met nann men. Tot ontevrede onder meer het Cem '^"q matie en Documenl (CIDI) deed de kerl at 0Q niet' „per jeruzalem rtr Israël zint op een list om tijdens het komende pausbezoek aan het Heilige Land de sabbatsrust van zijn militairen niet in gevaar te brengen. De legerhelikopter die de paus tijdens de sabbat zal vervoeren, wordt mogelijk tijdelijk bij de politie ondergebracht. Voor de politie gelden minder strikte regels voor het onderhouden van de jood se rustdag. De Blackhawk-helikopter van de Israëlische luchtmacht zou dan in politiekleuren overge schilderd moeten worden. De dienstdoende pilo ten worden voor een dag formeel onderdeel van de politiereserve. „De politie valt in een andere categorie dan het leger wat flexibiliteit op de sab bat betreft", aldus een regeringsfunctionaris. „Voor de rabbijnen zou dit te verteren moeten zijn." De regering Studèert volgens hem nog op andere opties. Het leger staakt gewoonlijk zijn routinewerk zaamheden op de sabbat, die duurt van zonson dergang op vrijdag, tot het invallen van de avond op zaterdag. Politiewerk kan echter zo worden gedefinieerd, dat het in de categorie redden van levens valt. In dat geval geldt volgens de joodse wet het verbod op werken en reizen niet. Johannes Paulus II overnacht tijdens zijn be zoek aan Israël en de Palestijnse Gebieden van 21 tot en met 26 maart in Jeruzalem. Op de bewuste sabbat (25 maart) vliegt de rooms-katholieke kerkleider per helikopter naar Nazareth. Ultra orthodoxe joden hebben de gewraakte vliegreis aangegrepen voor een oproep tot verzet tegen het pausbezoek. De vooraanstaande orthodoxe rabbijn David Rosen zei niet te verwachten, dat iet voorgestelde list trapt. „De waarheid i f gering gewoon een compromis probi den om de ultra-orthodoxen tevredei zodat ze daar geen last meer van hebb De ultra-orthodoxen proberen ten k paus hun achterban te behagen, me Ze hebben in het verleden volgens woord vuil gemaakt aan de inzet vai op de sabbat bij bezoeken van and hoofden of aan voetbalwedstrijden o[ rustdag. WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht HWS Geldig tot en met zaterdag. Finland: Wolkenvelden en in het noorden kans op enkele sneeuwbuien. Temperatuur 's middags van -5 in het noorden tot -2 in het zui den. Denemarken: Wisselend bewolkt en "enkele buien. Zaterdag geruime tijd re gen en toenemende wind. Mid- dagtemperatuur oplopend naar 8 graden. Engeland, Schotland, Wales, Ier land: Wolkenvelden en geregeld re gen. In het zuiden meeste kans op zon. Maxima ongeveer 12 graden. België en Luxemburg: Wolkenvelden en vooral zater dag regen. Vrijdag meeste kans op wat zon. Maxima ongeveer 12 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Afwisselend zon en wolkenvel den. Vrijdag waarschijnlijk droog, zaterdag kans op een buitje. Maxima 13 graden. Zuid-Frankrijk: Droog en flink veel zon. Mistral neemt weer langzaam af. Maxi ma tussen 16 en 21-graden. Spanje: Vrij zonnig. In het zuidwesten enkele wolkenvelden. Maxima uiteenlopend van 21 graden bij Barcelona tot bijna 30 in Sevil- la. Portugal: Flinke zonnige perioden, maar in de zuidelijke helft soms ook wat wolkenvelden. Maxima on geveer 25 graden. Mallorca, Ibiza, Menorca: Vrij zonnig. Maxima ongeveer 20 graden. Marokko: Westkust: perioden met zon Maxima van 27 graden in Agadir tot 35 in Tanger. Tunesië: Perioden met zon en droog. Middagtemperatuur oplopend naar 25 graden op zaterdag. Madeira: Geregeld zon, maar ook enkele wolkenvelden. Maxima rond 21 graden. Canarische Eilanden: Perioden met zon, maar ook en kele wolkenvelden. Maxima tus sen 23 en 28 graden. Duitsland: Wisselend bewolkt en een enke le bui. Zaterdag perioden met regen en vooral in het noorden een stevige wind. Maxima tus sen 10 en 15 graden. Oostenrijk: Wolkenvelden en zaterdag in het noorden en in het oosten enige regen, vanaf 1500 meter sneeuw. In het zuiden geregeld zon en meest droog. Maxima 10 tot 15 graden. Zwitserland: Vooral in het noorden wolken velden en later kans op wat re gen. In het zuiden perioden met zon en droog. Zacht met maxi ma tussen 14 en 16 graden. Polen: Vrijdag wat zon, maar ook enke le winterse buien. Zaterdag be wolkt, geruime tijd regen en een stevige wind. Middagtempera tuur fors dalend naar 2 tot 5 graden. Tsjechië en Slowakije: Vrijdag wat zon, maar ook enke le winterse buien. Zaterdag be wolkt, geruime tijd regen en in de bergen een stevige wind. Middagtemperatuur 5 tot 10 graden. Hongarije: Wisselend bewolkt en enkele buien. Vrijdagmiddag meeste kans op zon. Middagtempera tuur ongeveer 10 graden. Italië: Flinke perioden met zon en droog. Maxima tussen 15 en 20% graden. Corsica en Sardinië: Vrij zonnig. Maxima rond 18 graden. Griekenland en Kreta: Flinke perioden met zon, droog en weinig wind. Later op vrijdag in het noorden meer wolkenvel den. Maxima tussen 15 en 17 graden. Malta: Perioden met zon. Maxima rond 17 graden. Turkije en Cyprus: Flinke perioden met zon. Zater dag wat meer wolken en kans op een bui. Maxima tussen 14 gra den en 18 graden. Weerrapporten 13 maart 07 uur: DINSDAG 14 MAART 2000 Zon- en maanstanden Zon op 06.56 Zon onder 18.41 Maan op 11.52 Maan onder03.28 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 09.50 22.46 09.23 22.19 Laag 04 56 17.30 04.37 17.11 wind temp neersl Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Vlissingen Maastricht Aberdeen Athene Barcelona Berli|n Boedapest Bordeaux Brussel Cyprus Dublin 19. WJ 'M* ■%L{r'r 101 L O F LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) Innsbruck Istanbul Klagenfurt onbewolkt w.s. 0 15 2 0.0 zwaar bew zl -3 -12 0.0 licht bew. w.s.0 14 -1 0.0 zwaar bew no 4 12 7 0.0 26 18 0.0 19 11 0.4 15 1 0.0 cCD, bewolkt filü. onweer V warmtefront SS* regen sneeuw f koufront opklaringen hagel lagedruk mist windrichting H hogedruk zonnig 19 temperatuur mnn luchtdruk in --lOOO- hect0 pasca) KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-5128 030 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) W.F REDACTIE A. Maandag, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D.C. van der Plas, chef eindredactie regio J Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R I M van der Veer, chefredactie Duin- en Bollenstreek W.F Wegman, chef redactie Leiden TELEFAX Advertenties: 071-53235 Familieberichten: 023- 53' 023- 5320 216 Redactie: 071- 5321 921 Hoofdredactie: 071- 5315 1 me ADVERTENTIE Maandag t/m vrijdag 071- 5356 230 RUBRIEKSADVERTE dan Maandag t/m vrijdag van 8.3 ten 071-5143 545 ABONNEMENT! bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtig» het automatisch afschrijven abonnements- geld, ontvangen perto betaling. ngwr VERZENDING PERI Voor abonnementen die per pot [rej.. worden verzonden geldt een lo aan portokosten per verschijnd®11 LEIDSCH DAGBLAD OP O Voor mensen die moeilijk lea ese hebben of blind zijn (of een a f leeshandicap hebben), is eer JU van het regionale nieuws uit' had Dagblad op geluidscassette b informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken l« Split Stockholm Warschau Bangkok Buenos Aires onbewolkt no 3 Casablanca 'w.s. 0 Johannesburg licht bew. w.s. 0 Los Angeles New Orleans New York 28 22 0.0 20 14 0.0 23 13 0.0 21 12 0.0 17 7 0.0 9 4 6.0 K Auteursrechten voort* Dagbladuitgeverij 0 die ei lanci e.hdc.nl ieve uitdi enke noet ter in N H I Z op 2 0 0.0 Tel Aviv -2 -10 0.0 Tokyo 8 3 0.0 Toronto ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. It Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezon feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. u Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst licht tx INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545 Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111. eind cd S zang eiger Ze oie j zin ulial is e Dat Een ie z; als o| eriest nde er z hsen de t Mai

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 10