Belaagd HBG vecht voor zelfstandigheid 'Goedkoopste aanbieders vaak ook slechtste' Economie lajicrosoft stort zich in elcomputeroorlog 'Pisseria' primeur Apeldoorn 'Het Scharnier' in wording Miljoenencontract Umuidens bedrijf Cijfers, cijfers, cijfers :RDAG 11 MAART 2000 jiversal voert actie tegen BTW-tarief jRjUM' Universal Music Nederland gaat een ludieke actie ren tegen het hoge BTW-tarief van 17,5 procent op cd's. De ia wil dat dit wordt verlaagd naar zes procent. Universal ver- jkt daarvoor de cd met producten als boeken, bioscoop- en certkaartjes. Van 24 tot en met 31 maart worden de prijzen zo'n tweehonderd cd's verlaagd met 17,5 procent om de sument te laten zien welk bedrag er per schijfje naar de staat 33 De platenmaatschappij heeft 3,5 ton uitgetrokken voor de pagne die ook in andere landen wordt gevoerd. Algemeen- :teur Th. Roos: ,,Nu geldt voor Playboy en Penthouse een tarief, maar voor Beethoven het hoge. Alsof dat geen cul- is. Universal levert in Nederland ongeveer eenderde van de aking glasfabrieken onvermijdelijk •dam Een staking bij de Vereenigde Glasfabrieken in Schie- lijkt komende maandag onvermijdelijk. De directie van het rijf heeft laten weten geen gehoor te geven aan het ultima- i dat bonden en werknemers eerder hadden gesteld. Giste- hielden FNV Bondgenoten en CNV Steen en Glas actiever- jringen bij de drie vestigingen in Schiedam, Leerdam en istricht. De vakbonden protesteerden hiermee tegen het jbod van de directie voor een nieuwe CAO. Het aanbod is eenjarige CAO met twee procent loonsverhoging, terwijl en CNV vier procent eisen. Ook willen de bonden meer j^j'" dacht voor zaken als kinderopvang en vermindering van de <J 'druk- terbrew koopt Franse caféketen m Siki Het Belgische bierconcern Interbrew neemt de Franse 51 keten Au Bureau over. De keten telt 63 zaken waarvan er aantal hun bier al bij Interbrew betrekt. De rest tapt Heine- maar Interbrew zal daar door nieuwe franchisecontracten eind aan maken. Het Belgische concern wil zich verder niet met de exploitatie van de cafés. Au Bureau behaalde 514 g jaar een omzet van bijna 100 miljoen gulden en verkocht niljoen liter bier. Het afzetverlies voor Heineken is zeer be- liden in vergelijking met de totale verkoop in Frankrijk, waar Nederlandse concern een marktaandeel heeft van zo'n 35 ent. Interbrew heeft merken als Stella Artois, Jupiler, Leffe, gaarden, DAS, Dommelsch, Oranjeboom en Hertog Jan. idi ,v' ijsoorlog maakt voeding goedkoper )9 q, tsuRGVoedingsmiddelen en alcoholvrije dranken zijn in 'liari bijna een procent goedkoper geworden. Dat komt voor leel door de prijsoorlog tussen een aantal supermarktke- aldus het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Vol- SSI het CBS was de inflatie in Nederland vorige maand twee din :ent. Eenzelfde percentage werd voor januari vastgesteld, iddeld stegen de prijzen vorige maand met 0,5 procent, ing werd duurder. De hoge energieprijzen hebben de afge- Ke n maanden de inflatie steeds sterker beïnvloed. In decem- vas de inflatie voor een kwart toe te schrijven aan de hoge chl en van gas, electriciteit en autobrandstof. In februari was roor meer dan de helft. 41 eel grotere olieproductie nodig' EN2 De olieproductie moet sterk toenemen om prijs- mmelingen en schaarste op de benzinemarkt de voorko- Dit zegt het Internationale Energiebureau (IEA) in zijn gis- gepubliceerde maandrapport over de oliemarkt. Het IEA mening dat de olieproductie met tenminste 2,3 miljoen (van 159 liter) per dag moet worden opgevoerd. Volgens lelaren zal de Organisatie van Olie-Exporterende Landen pers iC) op haar vergadering van 27 maart besluiten om de pro- ertee ie met op zijn hoogst 1,7 miljoen vaten per dag te vergro- 1-514 De problemen op de benzinemarkt ontstaan door de lage 1 -531 tmarges van de rafïïnaderijëh. onn 2415 06( ;ft zich een nieuwe grote gemeld op de markt voor feilen. Microsoft hulde aandenlang in stilzwij- ruikl laar gisteren maakte het caanse softwarehuis ein- 1 i zi'n bekend. Bill oprichter en voorzitter raad van bestuur van het onthulde de eerste °^"sPe^comPuter' S3(|Box moet de concurren- igaan met de modellen e Japanse troika Sony, do en Sega, die de markt adeospellen domineert, viste marktleider is Sony, ig jaar een marktaandeel procent had. Op respec- «..jl^stand volgen de con- ten Nintendo (29 pro- nSega (3 procent). Sony nog steeds de uitmaakt, bleek afgelo- terdag toen het concern 0 oo- 'station2 op de Japanse iracht. Rijen dik stonden n voor de elektronica- Bedrijf koppelt jaarcijfers aan toekomstplan HBG gebruikt komende donderdag de presentatie van de jaarcijfers voor haar reactie op het vijandige bod van baggeraar Boskalis op het bouwconcern. Het bedrijf ver trouwt erop dat het te schetsen toekomstperspectief de aandeelhouders gerust zal stellen. ruswuk anp-gpd Het belaagde bouwbedrijf voelt er weinig voor in een extra aan deelhoudersvergadering open heid van zaken te geven. Het organiseren van zo'n bijeen komst vergt te veel tijd, meent HBG-woordvoerder Pronk. In plaats daarvan heeft HBG de af gelopen weken het merendeel van de normale aandeelhou ders individueel bijgepraat. De jaarlijkse aandeelhouders vergadering van HBG staat over twee maanden op de agenda. Maar het risico bestaat dat te gen die tijd de strijd in de bag- geroorlog is beslecht. HBG is dan mogelijk al in handen van Boskalis, zonder dat HBG zijn aandeelhouders heeft uitgelegd wat er mis is met Boskalis en het bod van de Papendrechtse De Vereniging van Effecten bezitters vindt het bod dat bag geraar Boskalis gisteren uit bracht te mager. De VEB reken de op een waardering tussen 18 en 20 euro. Uitgaande van de Boskalis-koers van gisteren is het bod nog maar 18,07 euro waard tegen 18,60 euro op basis van de slotkoers van Boskalis van donderdag. „Geen superwaardering", vindt VEB-directeur De Vries. Bovendien vindt hij presentatie van jaarcijfers niet de geëigende weg om aandeelhouders ophel dering te geven. Ook het con tact van de afgelopen weken met HBG was onvoldoende. Volgens VEB-voorzitter bestond toen nog te veel onduidelijk heid over het bod van Boskalis en HBG's pogingen via het Bel gische Deme de Papendrechtse vijand van het lijf te houden. De Vries stoort zich boven dien aan de beschermingswal die HBG heeft opgeworpen. Eind februari bracht HBG bijna 35 miljoen preferente aandelen onder bij de Stichting HBG. De ze bevriende stichting bezit nu vijftig procent van het uitstaan de FIBG-kapitaal, waardoor Boskalis' kans op totale zeggen schap over het bouwconcern is verkeken. winkels te wachten en binnen twee dagen waren al 980.000 exemplaren verkocht. Gisteren moest het elektronicaconcern echter toegeven dat er techni sche problemen zijn met de Playstation2. Het nieuwe model van Mi crosoft is uitgerust met een processor van 600 megahertz, een 64 megabytes geheugen en een chip die levensechte 3D- animaties mogelijk maakt. De machine is verder in staat om DVD's af te spelen en heeft een internetverbinding. De specifi caties lijken erg op die van PlayStation2. In het najaar van 2001 moeten de eerste xBoxen in de schappen liggen. Sommi ge analisten zijn van mening dat dit te laat is. Tegen die tijd zullen er over de wereld al mil joenen PlayStation2-gebruikers zijn. Alleen als Microsoft de grote softwarehuizen bereid vindt om een breed arsenaal aan spellen voor de xBox te ontwerpen, heeft de concurren tiestrijd met Sony kans van sla gen. apeldooiIn Apeldoorn beschikt vandaag als eerste gemeente ter wereld over een beweegbaar open baar urinoir. De 'Urilift', zit verstopt onder een putdeksel en wordt alleen op uitgaansavonden omhoog getakeld. De lift is onderdeel van een gemeenteproject waarbij de overlast van wildplassen, vandalisme en geluidsoverlast wordt aangepakt. De Urilift, uitvinding van het gelijknamige Apeldoomse bedrijf, kost tussen de 50.000 en 100.000 gulden. De plaslift, in de volksmond al 'pisseria' genoemd, bestaat uit een roestvrijstalen constructie met drie plaspalen van twee meter hoog op een plateau van 1,20 me ter breed. Het omhoog- en omlaagtakelen gebeurt met een op afstand bestuurbaar hydraulisch systeem. Andere Nederlandse steden, waaronder Breda, Amsterdam en Almere, hebben al interesse getoond. foto anp martin hollering RüswuK Bouwvakkers van HBG werken aan het stalen skelet van het ronde complex 'The Hinge' (het scharnier) in Rijswijk. Het gebouw dat de verbinding gaat vormen tussen twee bestaande kantoren van het Europees Octrooibureau, bestaat uit een 140 meter lange tunnel tussen de hoog- en laagbouw, een bedrijfsrestaurant voor duizend mensen en een grote sportzaal. 'Het Scharnier' gaat ongeveer 100 mil joen gulden kosten en moet over twee jaar klaar zijn. foto anp ton borsboom Nieuw leven voor productieplatforms umuiden govert wisse Productieplatforms die op de Noordzee hun langste tijd hebben gehad, worden de komende jaren naar Noord-China gesleept om daar te wor den hergebruikt. Fred Bok, directeur van het IJmuidense bedrijf Tamalone International, te kent half maart in China een contract voor de le vering van platforms. Met de overeenkomst is ve le honderden miljoenen guldens gemoeid. Com missaris van de koningin in Noord-Holland Van Kemenade reist aanstaande dinsdag met Bok mee naar China om bij de ondertekening aanwe zig te zijn. Op de Noordzee staan 122 platforms, die de komende jaar overbodig worden omdat de oliebronnen leegraken. Voorheen werden de in stallaties gesloopt, maar mede door de perikelen rond de Brent Spar wint de gedachte terrein om ze elders te hergebruiken. Dat is goedkoper dan nieuwbouw en bovendien milieuvriendelijker. Bok onderhandelt al drie jaar met de Chinezen over de order. Vorig jaar om deze tijd is een grote1 delegatie uit de stad Dongying hier geweest om de zaak te bespreken. Bok raakte steeds meer on der de indruk van de mogelijkheden die de olie sector biedt in China. Bok: „Bij Dongying ligt het Shengli-olieveld, dat zo groot is als Nederland. Daar produceren ze al langer op het land. Maar sinds enige tijd zijn ook de velden op zee in ont wikkeling. Daar zijn dus platforms voor nodig." In het najaar van '99 kreeg Bok bovendien ver trouwelijke informatie over nieuwe bronnen in de Bohai Zee. Inmiddels is dat officieel bevestigd.. Het tekent de grote economische mogelijkheden in China. Na de ondertekening zal bekend worden ge maakt welke bedrijven het consortium gaan vor men dat samen met Tamalone de Noordzee- platforms geschikt gaat maken voor hergebruik in China. Bemanningen waterbussen verwerpen CAO utrecht-velsen De bemariningen van de wa terbussen hebben het on langs namens hen gesloten CAO-akkoord verworpen. Niet het loon bleek het strui- kelpunt maar de afgesproken overwerkregeling. Het gaat om de 120 mensen die na mens Connexxion de veren over het Noorzeekanaal on der andere Fast Flying Fer ries tussen Velsen en Amster dam), tussen Enkhuizen en Stavoren en tussen Urk en Enkhuizen in de vaart hou den. Vorige maand sloten de bonden een principe-ak koord voor twee jaar met daarin twee keer drie procent loonsverhoging plus twee keer een kwart procent inci denteel. In de overwerkrege ling staat dat de werknemers de overuren tot 160 uur die zij in de drukke zomertijd maken, op moeten sparen tot de winter. Zij krijgen wel een toeslag maar niet de overuren zelf uitbetaald en mogen de over uren alleen in tijd compense ren in de rustige winterperio de. Daar zijn de leden fel op tegen. De gezamenlijke bon den hebben Connexxion in een brief de stand van zaken meegedeeld. Ze willen bin nen veertien dagen opnieuw rond de tafel om het akkoord te bespreken. ECONOMIE WIJZER iversiteiten mmeren nieonderwijs' boi g_ Van Paramaribo tot Zwolle is bellen geregeld kommer en kwel amsterdam ronald frisart i—ijlderlinge concurrentie universiteiten belem- e broodnodige ontwik- van chemieonderwijs. or trekt aan de alarm- r is nu al sprake van yy. te van hoog opgeleide i. Dat gaat de komende ngetwijfeld verkeerd", 5-2 de Wit van Overleg Nederland (OCN). t rapport 'Chemie in 11 perspectief beweert Bi© N dat het huidige 'con- 1 - 50 emodel' in de univer- vereld de vorming van celijke allianties tegen- ikef *6t dat uni- er> een hogere priori- tne eten geven aan che-' IdZi erwijs. tiende instroomcijfers sura miversiteiten baren de rnstiBe zorgen. Omdat een steeds bredere krijgt in de maat- j vreest de sector dat flink tekort aan goed e mepsen ontstaat. Bellen kan nóg goedkoper. Dagelijk be stoken aanbieders van telefoondiensten de consument met die heuglijke tijding. Helaas stuiten hun klanten nogal eens op gekraak, getuut of een dode lijn. Uit wijken naar het dure KPN Telecom blijkt dan de enige remedie. „De goedkoopste aanbieders zijn vaak ook de slechtste", weet een zegsman in de telecomwereld. „Het lijkt er sterk op dat KPN een deel van het probleem veroorzaakt", meent een ander. „Als u geregeld in de piekuren interlo kaal belt, naar mobiele nummers of naar het buitenland, bespaart u met carrier select al snel flink op uw telefoonreke ning", meldde de Consumentengids in januari. Wel waarschuwde het blad: „Zo'n verbinding komt overigens niet altijd tot stand, doordat de bedrijven een beperkte capaciteit hebben." Met carrier select worden bedrijven be doeld als Tele2, One.Tel of Worldxchan- ge. De klant kan zich gratis bij hen mel den. Voor goedkoop bellen toetst hij de cijfercode van zo'n carrier in - ze begin nen allemaal met 16 - en daarna het ge wenste telefoonnummer. Ook Teledis- count is een prijsbokser, al gebruikt dat bedrijf din heel ander systeem en ver strekt het informatie slechts via internet (www.telediscount.nl) De goedkope jongens erkennen dat hun klanten op problemen kunnen stuiten. Een interlokaal telefoontje in de Rand stad bijvoorbeeld dat slechts de in-ge- sprek-toon oplevert, terwijl via KPN Te lecom wel kan worden gebeld. Of vruch teloze pogingen Jakarta te bereiken. Ook hier biedt KPN uitkomst, zij het tegen een gepeperd tarief. „Nationaal en internationaal bij elkaar, komt zo'n twee procent van de gesprek ken niet tot stand", aldus directeur Mi chael Hagens van Worldxchange. „In West-Europa komt tachtig procent van de gesprekken door. In Afrika of het Midden-Oosten soms maar dertig pro cent. Een telefoontje van Haarlem naar Jakarta loopt over zeker vijftien schakels. Daarbij kan veel mis gaan." Prijsboksers gebruiken andere (goedko pere) netwerken dan KPN Telecom. „Neem een gesprek met de VS", zeg ma nager Raymond Schrama van One.Tel. „Wij zorgen dat uw gesprek de oceaan over gaat. Op grond van de prijs-kwali- teitverhouding zoeken we daarvoor de beste carrier. De afhandeling in Amerika gebeurt door, zeg maar, de lokale KPN. Daarop hebben we geen greep." 'elediscount-woordvoerder Ruud nal onderschrijft dat. „Een verbinding is zo goed als de zwakste schakel. Zo zijn er veel problemen met bellen naar Surina me. Er is lijncapaciteit genoeg, maar de afhandeling in Suriname is een pro bleem." Curieuzerwijs is het in Zwolle niet veel anders dan in Paramaribo. „In Nederland gaat het meestal goed, met alleen Zwolle nog als regionaal pijn punt", aldus Tele2-woordvoerder Ivo Tempelman. Na enig aandringen erkent hij dat 's avonds ook elders in het land congestie optreedt. Het antwoord waar de malheur zijn oor sprong vindt, is tweeledig. Concurrenten van KPN Telecom gebruiken groten deels andere netwerken dan de oud- monopolist. Vooral bij belletjes over de grens kan dat hun klanten parten spe len. Tempelman (Tele2) windt er geen doekjes om: „De goedkoopste carriers zijn vaak ook de slechtste. In het alge meen is het daarom juist dat aanbieders van zeer lage tarieven slechte kwaliteit leveren." Bij binnenlandse strubbelingen ligt het anders. Een telecom-bron die onge noemd wil blijven: „Hardop mag je het nooit zeggen, het valt ook niet te bewij zen, maar het heeft er alle schijn van dat een deel van het probleem wordt ver oorzaakt door KPN Telecoi^." Tempel man (Tele2) vindt het „te makkelijk om KPN de zwarte piet toe te spelen, hoewel een deel van het probleem daar zeker ligt". Smal (Telediscount) legt uit waar de schoen wringt: „Het plaatselijke net, tussen uw huis en het interlokale net, is in handen van KPN. Ook als u via een ander bedrijf belt, moet u het eerste stukje vanaf uw huis over dat KPN-net. Dat geeft KPN over elke beller een stukje macht. KPN gooit maar een beperkt aantal lijnen open om bellers naar een concurrent te sturen." One.Tel-woordvoerder Schrama beaamt dat. „De ervaring in diverse landen leert dat telecom-aanbieders van de eerste generatie, zoals KPN, dezelfde trucjes hebben. Ik moet oppassen wat ik zeg, maar wij krijgen niet altijd alles wat we bestellen en we krijgen niet alle service." KPN-voorlichter Bram Oudshoorn werpt het allemaal verre van zich. „Laten we wel wezen: zij zijn verantwoordelijk voor hun eigen lijnen. Het is wel eens voorge komen dat ze heel snel heel veel nieuwe lijnen wilden hebben. Dat moet worden opgebouwd, dus dat kost tijd. Maar dat schaarstevraagstuk behoort tot het ver leden." Cijfers hebben het voor het zeg gen in de economie. Alles lijkt om cijfers te draaien. De reken meesters meten de economi sche groei zo nauwkeurig mo gelijk, drukken de waarde van de dingen uit in een cijfer (en noemen die de 'prijs') en weten ons vervolgens te melden hoe de prijzen in het algemeen zich ontwikkelen met weer een an der cijfer, de inflatie. We cijfe ren ons een ongeluk en we doen dat omdat we elkaar wijs hebben gemaakt dat meten we ten is. Maar is dat wel zo? Wat ik nu ga opperen, is ris kant. De fixatie op cijfers is zo groot dat een relativering van hun betekenis geen gewenste boodschap is. Dat het om een fixatie gaat, moge duidelijk zijn. Het bedrijfsleven heeft geleerd met en door cijfers te werken. Iedere dag weer beginnen managers met de cijfers. Ze moeten toch weten wat hun omzet was, hoe de markt zich ontwik kelt en hoeveel de salarissen gestegen zijn. Beleidsmakers wil len dat de reken meesters eerst alle consequenties van hun plannen door gerekend hebben, alvorens ze een stap verzetten. Deze moderne eco nomie is gefixeerd op cijfers. We leven niet voor niets in het informatie-tijdperk. Ondermijn die fixatie en je brengt tal van banen in gevaar. Talloze boekhouders, statistici, consultants, en ook economen leven van de eindeloze behoef te aan cijfers. Hun werk houdt nooit op. Sterker nog: hoe meer cijfers ze produceren, hoe min der we blijken te weten dus hoe groter de behoefte wordt aan nog meer cijfers. Maar doen al die cijfers er wel zo veel toe? Kijken we over onze schouder naar het verleden dan valt op hoe recent al dit gecijfer eigen lijk is. Iets meer dan een eeuw geleden hadden de mensen nog geen flauw idee van het percen tage economische groei en van inflatie hadden ze nog niet ge hoord. De cijfers die ze hadden waren onvolledig en onnauw keurig. Moest er gemeten wor den, dan volstond 'duurder', 'op een steenworp afstand' of 'een handvol'. Bedrijfsvoering was nattevingerwerk. De klas sieke baas wist wat zijn klanten wilde en ging verder op zijn in tuïtie af. Aan rekenmeesters had hij geen behoefte. De behoefte aan cijfers kwam op samen met het geloof in de maakbaarheid van onze wereld. De bazen maakten plaats voor managers die geloofden in ra tionele beheerstechnieken. De bedrijfsvoering moest weten schappelijk wordep en daar wa- Arjo Klamer hoogleraar economie Erasmus universiteit ren cijfers voor nodig, veel cij fers. Ook politici begonnen te geloven dat ze met een ratio neel beleid de wereld naar hun hand konden zetten. De com munistische planners van de voormalige Sovjet-Unie en Chi na gingen daar het verst in. De hele economie wilden ze becijferd hebben zodat ze kon den vertellen wat geproduceerd moest worden, door wie, op welke wijze en tenslotte voor wie. Alles moest in hun grote vijfjarenplannen staan met cij fer en al. In ons deel van de we reld zetten de Keynesianen de toon met hun overtuiging dat een rationeel, oftewel door cij fers gestuurd beleid, een betere wereld maakt. Instellingen als het Centraal Planbureau en het Centraal Bureau voor de Statis tiek danken hun be staan aan dit geloof. Inmiddels zijn we er achter gekomen dat het allemaal niet zo zaligmakend is als aanvankelijk werd geloofd. We kunnen blijven rekenen tot u we lam zijn, maar met al die cijfers weten we nog niet ic genoeg om zeker te i zijn. Met alle cijfers die inmiddels voor de Betuwelijn zijn geproduceerd, we- ten we nog niet ge noeg om zeker te zijn dat de gi gantische uitgave verantwoord t is. Zelfs de omvang van die uit gave is onzeker. De vraag is of al de informatie die we produceren er zo veel toe doet. Ik heb geen flauw idee hoeveel mensen deze kolom le zen. Stel dat iemand berekent dat dat 2.000 mensen zijn. Is dat veel of weinig? Maakt het zoveel uit of het 2.000 of 200.000 mensen zijn? Zou ik anders gaan schrijven als er meer zijn? Misschien wil de re dactie de ruimte beter gebrui ken wanneer het er maar 2.000 zijn. Maar wat als het om 2.000 mensen gaat die belangrijke maatschappelijke posities inne men? Voordat je het weet heb ben we een legertje rekenmees ters ingeschakeld om de cijfers boven tafel te brengen. Het is een leuke bezigheid en houdt wat mensen van de straat. Maar veel wijzer maken die cijfers ons uiteindelijk niet. Vooral wanneer het gaat om kwaliteit, doen cijfers er weinig toe. Becijfer de liefde en de lief de bestaat niet meer. De cijfers zeggen dat de Amerikanen rij ker zijn dan wij Nederlanders. Maar daarmee is niet gezegd dat hun leven ook rijker voelt. Laten we ons gelukkig prijzen dat de zeggingskracht van het cijfer beperkt is, want daarmee blijft er ruimte voor het myste rie. Hoe doods zou het bestaan zijn zonder dat.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 9