Opnieuw pleidooi voor kerosinetax Politieke storm in Israël over 'doodsklap zionisme' Klokkenluider stopt met buitenhangen vuile was Buitenland K Iran koopt moorddolfijnen uit oude Sovjetarsenaal Pak slaag voor monniken IRDAG 11 MAART 2000 ecord-temperatuur aan Rivièra jTPELUEROp zich is 29 graden Celsius niet zo warm in Zuid- nkrijk. Echter, zo vertellen de Franse weermannen, wel wan- irzo'n temperatuur wordt gemeten in de eerste weken van irt. Terwijl de jonge Frangaise op de foto zich gisteren op terras in Montpellier koesterde in het warme lentezonnetje, en brandweerlieden elders aan de Rivièra vanwege het dro- varme weer druk bezig met het blussen van brandjes in de ;en in de buurt. FOTO EPA PHILIPPE DESMAZES ig"4euwe stam aidsvirus ontdekt K» Een Frans-Kameroens team heeft in Kameroen een ge- icennieuwe variant van het aidsvirus ontdekt. Het is een meng- m van twee bestaande virussen, maar genetisch zo afwij- d dat het nieuwe virus als een nieuwe stam moet worden chouwd. De leidster van het onderzoek, M. Peeters, heeft dat eren bekendgemaakt in een artikel in het Amerikaanse blad mal of Virology. Volgens Peeters zal de vondst leiden tot een kere verspreiding van aids en opsporing en behandeling van dekte bemoeilijken. )den na bootongeluk in India delhi» In India zijn waarschijnlijk meer dan veertig mensen Ironken, toen de veerboot waarop zij zaten, kapseisde en erging. Tien opvarenden konden zich zwemmend in veilig- l brengen, maar een uur na het ongeluk was er nog geen te- van leven van de overige passagiers. Het ongeluk vond lts op het meer bij de Mula-dam, zo'n tweehonderd kilome- en oosten van de stad Bombay, zo bericht het Indiase pers- riceeau PTL Veerboten in India vervoeren vaak meer passagiers ■is toegestaan. iquj-ama na zelfmoordaanslag Sri Lanka )mbo« Een zelfmoordaanslag in de Srilankaanse hoofdstad jmbo heeft gisteren zeker achttien mensen het leven gekost neer dan vijftig mensen verwond. Een aantal van de gewon- verkeert in levensgevaar. De bom ontplofte in een vracht- die op een weg naar het parlementsgebouw stond gepar- rd. Ooggetuigen hoorden tijdens de explosie ook schoten, politie vond de lijken van de vermoedelijke daders, twee inen. Zij denkt dat de twee behoren tot de Tamil Tijgers TE). De radicale bevrijdingsbeweging strijdt sinds 1983 voor rigen staat voor de Tamilminderheid op het eiland. euw bewijs voor water op Mars .Ten kjjj, nbelt Wetenschappers van de Amerikaanse ruimtevaartor 'n ge isatie NASA hebben met behulp van ultramoderne laser- nologie nieuwe bewijzen gevonden voor het bestaan van oud ondergronds stelsel van watergangen. De 'kanalen', tot kilometer breed en 1.600 kilometer lang, zijn ontdekt door aratuur aan boord van de sonde Mars Global Surveyor die al 1997 rond de planeet cirkelt. De watergangen zijn ver- «v lelijk ontstaan toen Mars nog een jonge planeet was. Door hoeveelheden water werd er een oceaan gevormd, 17311 het w^ter mede door ondergrondse watergangen werd of afgevoerd, aldus de NASA gisteren tegenover CNN, ïgo de Groot-prijs voor Primakov Kou» Voormalig Russisch premier en huidig Doemalid J. lakov heeft gistermiddag in Moskou uit handen van de Ne- indse ambassadeur T. Hofstee de internationale Hugo de jot-prijs ontvangen. Primakov kreeg de jaarlijkse prijs van- e zijn verdiensten op het gebied van het internationale t. De voormalig premier is volgens de jury de grondlegger een nieuwe theorie over een zogenoemde multipolaire we- Dankzij 's mans inspanningen als academicus en politicus ^21 deze theorie inmiddels internationale erkenning hebben nda e8en-De Prijs bestaat uit een medaille met het portret van fa. ederlandse rechtsgeleerde Hugo de Groot en een oorkon- rtig gewonden Brits treinongeluk itti Zeker dertig mensen zijn gistermiddag op het Londen- ation Waterloo gewond geraakt toen hun trein op een lege, lande trein botste. Twaalf mensen zijn naar het ziekenhuis jebracht, maar geen van hen was er slecht aan toe zijn, Ide de Britse spoorwegpolitie. Naai' de oorzaak van het on- is een onderzoek ingesteld. In de trein bevonden zich zo'n lensen op het moment van de botsing. De botsing zou zijn irzaakt door een fout van de machinist of een defect aan (dende trein. eds meer vluchtelingen Congo Aan de vluchtelingenstroom uit het noordwesten van feo lijkt geen einde te komen. Het aantal Congolezen dat de gevechten tussen rebellen en het regeringsleger naar f uurland de Republiek Congo is gevlucht is gestegen tot 1)0. Dat heeft de VN-vluchtelingenorganisatie UNHCR giste- %iuit Genève gemeld. De vluchtelingen hebben huis en Overlaten vanwege gevechten tussen rebellen van de Con- Je Bevrijdingsbeweging, die wordt gesteund door het buur- ■Uganda, en de troepen van de Congolese president Lau- iKabila. Id-premier Major niet herkiesbaar pil! De Britse oud-premier Major heeft gisteren gezegd dat jj de komende algemene verkiezingen geen kandidaat voor lagerhuis zal zijn. Major zei ook dat het besluit hem moeite Je na twintig jaar in het parlement te hebben gezeten. Major Be Thatcher in 1990 op als premier en leidde de Conserva- |n in 1992 naar een verkiezingsoverwinning. In mei 1997 le pe Conservatieven onder Majors leiding een desastreuze plaag na enkele seks- en corruptieschandalen. ptse sekstoerist krijgt celstraf Een 40-jarige man uit Hamburg is gisteren tot zeven- ihalf jaar cel veroordeeld wegens het seksueel misbruiken inderen tijdens reizen naar Azië. De rechtbank acht bewe- "at de man tussen 1991 en '97 in Thailand, India en de Fili al 38 seksmisdrijven had gepleegd. De slachtoffers waren fns, van wie achttien onder de 10 jaar. De man, een vlieg- Ponteur, had van al zijn daden video-opnamen gemaakt en j Duitsland verspreid. i-Haider omslag voor paspoort Een Oostenrijkse student geeft zijn landgenoten een e manier om hun afkeer van FPÖ-leider Jörg Haider uit te i. Voor 50 schilling (ruim acht gulden) verkoopt hij pas- Fomslagen die tegen de extreem-rechtse leider zijn gericht. Tb niet voor Haider gestemd, luidt de tekst in zeven talen. Ment, die alleen als Daniel bekend staat, benadrukt dat fcm niet om financieel gewin te doen is. TEL AVIV AD BLOEMENDAAL CORRESPONDENT Het Israëlische Hooggerechtshof heeft deze week bepaald dat de staat bij de toewijzing van bouwgrond geen onderscheid mag maken naar religie of etnische afkomst. Arabische burgers hebben evenveel recht grond te kopen van de overheid als joodse. Gemeten naar westerse maatstaven is dat geen opzienbarende uitspraak, maar Israël staat op zijn kop. De me ning van de opperrechters is al om schreven als de laatste nagel aan de doodskist van het zionisme. Rechtse en religieuze partijen in de Knesset hebben al aangekondigd dat ze de uitspraak door nieuwe wetgeving ongedaan zullen maken. Democratie is mooi, zeggen ze, maar Israël is in de eerste plaats een joodse staat en dat moet zo blijven. „Onze religieuze wet ten verbieden de verkoop van land aan niet-joden", verklaarde een geschokte afgevaardigde van de Verenigde Tora Partij. Verwekker van de politieke storm is het echtpaar Adel en Iman Ka'adan uit Baka al-Garbiya, een Arabische stad in Galilea. Adel, die als broeder in een Is raëlisch ziekenhuis werkt, zegt dat hij vooral de toekomst van zijn kinderen op het oog had toen hij zich aanmeld de voor een stuk bouwgrond in het na bijgelegen nieuwe joodse dorp Katzir. Hij wilde zijn twee dochters laten op groeien in een dorp met een behoor lijk rioleringssysteem, verharde wegen en een zwembad. Het vervelende was alleen dat de commissie die de toewij zingen voor de bouwgrond in Katzir regelde, hem afwees. Als het gaat om de aankoop van grond, hebben Arabische burgers in sommige delen van Israël gelijke rechten als jo den, maar in andere niet, althans tot deze week. Het beleid is erop gericht in delen van het land met een overwe gend Arabische bevolking zoveel mo gelijk joden te vestigen. Dat geldt met name voor Galilea, de Negev-woestijn en de zogenaamde Arabische Drie hoek, een gebied ten noordoosten van Tel Aviv. De scheidslijn tussen 'gemengd wo nen' en 'joods wonen'loopt hier en daar dwars door dorpen. Het hangt er van af wie met de toewijzing is belast. Als de staat het zelf doet, moet ze Ara bische kopers toelaten. Maar als ze de verantwoordelijkheid overdraagt aan het Joods Agentschap komen er alleen joden te wonen. Het Agentschap is im mers opgericht op de joodse kolonisa tie van het Land Israël te bevorderen. Het tweeduizend inwoners tellende dorp Katzir is gebouwd op twee heu vels. De centrale heuvel is een 'stede lijke nederzetting', waar de staat de vergunningen afgeeft. In dat deel heeft zich al een Arabische aannemer geves tigd, hoewel de staat pas zwichtte toen deze met het Hooggerechtshof dreig de. Adel en Iman besloten het er niet bij te laten zitten. Met de steun van de Ver eniging voor Burgerrechten in Israël stapten ze in 1995 naar het E' rechtshof. Al snel werd duidelijk dat de opperrechters hun vingers liever niet brandden aan deze uiterst gevoelige materie. Vele malen stelden ze een uit spraak uit en maanden ze de partijen in onderling overleg tot een oplossing te komen. Maar na vijf jaar soebatten moest het er deze week van komen. Het Hof be sliste in meerderheid dat zelfs het Joods Agentschap niet het recht heeft te discrimineren als het gaat om de verdeling van staatsgrond. Sallai Meri- dor, de voorzitter van het Agentschap, heeft de regering vervolgens gewaar schuwd dat het juridische besluit 'ver gaande gevolgen kan hebben voor de Arabische Driehoek, Galilea en de Ne- gev als integrale bestanddelen van de staat'. Europese Commissie wil heffing op vluchten binnen EU Dieren opgeleid om schepen op te blazen TEHERAN ANP De Europese Commissie is andermaal een campagne begonnen voor invoering van belasting op vliegtuig brandstof. Net als in 1997 wordt invoering bepleit om de milieuschade van het vliegverkeer terug te dringen. In eerste instantie gaat het om alleen om een heffing op binnenlandse vluchten en op vluchten tussen de vijftien EU-lidstaten. doet de commissie geen voor stellen. Uit een onafhankelijke studie blijkt dat hoe hoger de heffing, des te groter is het ef fect. Maatschappijen worden zo gedwongen zuiniger om te gaan met brandstof. De com missie erkent dat er een risico is dat de luchtvaartmaatschappij en de hogere brandstofkosten zullen doorberekenen aan de BRUSSEL ANP-AP In een later stadium zou op alle vluchten, ook die buiten de unie, kerosinebelasting worden geheven om het concurrentie nadeel voor Europese maat schappijen te voorkomen. Daarvoor zou de unie onder handelingen moeten beginnen binnen de Internationale Orga nisatie voor de Burgerlucht vaart (ICAO), aldus een com missiewoordvoerder gisteren. Over de hoogte van de tax Aanklager eist bij VN arrestatie van Milosevic Hoofdaanklager C. del Ponte van het Joegoslavië Tribunaal in Den Haag heeft de Verenigde Naties gisteren dringend ge vraagd de Joegoslavische presi dent Milosevic te arresteren. Ook moeten de VN-vredestroe pen in het voormalige Joegosla vië werk maken van de aanhou ding van de Bosnisch-Servische oud-leider Karadzic. Na een onderhoud met de Duitse minister van buiten landse zaken Fischer in Berlijn wees Del Ponte er op dat het ar restatiebevel tegen Milosevic al meer dan tien maanden oud is. Fischer weigerde echter te zeg gen of Duitse VN-soldaten eventueel zullen deelnemen aan aanhoudingsacties. Fischer zegde de hoofdaan klaagster alle steun toe bij de justitiële onderzoeken naar be gane wreedheden, niet alleen in het voormalige Joegoslavië, maar ook in Rwanda. Del Ponte is ook hoofdaanklaagster van het Rwanda Tribunaal in het Tanzaniaanse Arusha. Promotie voor vlees BRUSSEL» ANP De Europese Commissie pompt vijftien miljoen gulden in een campagne om het eten van rundvlees te stimuleren. De consumptie is vooral door de gekkekoeienziekte BSE in het slop geraakt. De campagne wil het vertrouwen van de Europe se vleesliefhebbers herwinnen via aandacht voor een nieuw systeem van etikettering met info over de herkomst van het vlees. De campagne wordt niet gevoerd in Groot-Brittannië. passagiers. Het idee van een brandstof belasting is niet nieuw. Er ligt sinds 1997 een voorstel voor een energiebelasting op tafel bij de Europese ministers van fi nanciën. De ministers buigen zich er maandag opnieuw over. Diplomaten in Brussel lieten zich gisteren zeer sceptisch uit over de kans van slagen wegens hét halsstarrige verzet binnen de unie en daarbuiten tegen de tax. Sommigen spreken van 'een onmogelijke zaak'. Met de huidige hoge olieprijzen is het naar hun zeggen 'niet het goede moment' om weer over kerosi netax te beginnen. De bond van Europese lucht vaartmaatschappijen is niet ge lukkig met de hernieuwde aan dacht voor de plannen uit 1997. Meteen nadat gisteren het nieuws uit Brussel zijn weg vond in de media kwam de bond met een negatieve reactie naar buiten. Iran heeft een squadron 'kil ler' dolfijnen overgenomen uit het oude Sovjetarsenaal. De Russen hebben geen geld meer om ze onderhouden en te voeden. De dieren waren 'door hen opgeleid om vijan delijke duikers uit te schake len en schepen op te blazen. Dat meldde het Britse blad The Times gisteren. De overname van de 'dierlij ke huurlingen' is één van de bizarste uitverkopen uit het vroegere Sovjetpotentieel in de periode van na de Koude Oorlog. Het gaat om 27 dolfij nen en Belugawalvissen, wal russen en zeeleeuwen. Zijn zijn uit de Krim overgevlogen naar een onbekende Iraanse militaire basis aan de Golf. Tijdens de Koude Oorlog leidden de VS zowel als de Sovjetunie de dieren op voor het opsporen van mijnen en het vervoer van contactexplo- sieven tegen vijandelijke sche pen. Sovjettrainers zeiden dat nun dieren zelfs het geluid van eigen en vijandelijke on derzeeërs konden onderschei den. De hoog ontwikkelde sonar van de beesten werd ook ge bruikt om torpedo's en raket ten te lokaliseren. De Sovjet marine dropte dolfijnen in speciale parachuteringen uit vliegtuigen. Zij waren ook op geleid om vijandelijke duikers letterlijk te harpoeneren en daama naar de oppervlakte te slepen. Iran kan het squadron goed gebruiken voor de beheersing van de Golf en de Straat van Hormoez, waardoor veel olie wordt uitgevoerd. De VS ge bruikten in 1987 vijf dolfijnen in het gebied om hun schepen tegen Iraanse mijnen te be schermen. kathmandu Op hardhandige wijze heeft de Nepalese politie gisteren in de Nepalese hoofdstad Kathmandu een einde gemaakt aan een betoging van Tibetaanse monniken en andere ballingen. Zij eisen het vertrek van de Chinese machthebbers uit hun vaderland Tibet. Zeker 25 mensen raakten daarbij ge wond. Toen de circa duizend betogers de boeddhistische Boudhanath-tempel wilden verlaten om op weg te gaan naar de Chinese ambassade, greep de politie in. Daarop be gonnen de Tibetanen met stenen te gooien, verklaarden getuigen. Agenten pakten daar op hun wapenstok en joegen de betogers uit een. De Nepalese autoriteiten zijn zuinig op de goede relatie met hun noordelijke buur land China. Ze zijn dan ook benauwd voor protestacties van Tibetanen die hun vader land zijn ontvlucht. Sommigen bevinden zich in Nepalese opvangkampen, de meeste trek ken door naar India, waar een grote gemeen schap Tibetanen woont en waar de Dalai La ma, hun geestelijk leidsman, zijn regering-in- ballingschap leidt. FOTO EPA DEVENDRA M. SINCH Paul van Buitenen aanvaardt fimctie bij Europese Commissie in Luxemburg BRUSSEL PAUL KOOPMAN CORRESPONDENT De Europese Commissie heeft een zorg minder. De Neder landse 'klokkenluider' P. van Buitenen geeft tie komende ja ren geen interviews en zal vui le was van de bureaucratie in Brussel niet langer buitenhan gen. Van Buitenen, die vorig jaar met onthullingen over fraude en vriendjespolitiek mede de val van de commis- sie-Santer veroorzaakte, staakt zoals gisteren gemeld de strijd nu hem een nieuwe baan in Luxemburg is aangeboden. „De Commissie is voorlopig van een lastige horzel verlost", stelt Van Buitenen zelf vast. „Ik ga in Luxemburg normaal werk doen voor een ambtenaar van mijn rang; het beheren van contracten en ander standaard werk. Heel af en toe zit daar controle bij." Als de Nederlan der in zijn dagelijkse werk mis standen ontmoet, worden die gewoon aan de directeur of di recteur-generaal gemeld, zo is afgesproken. Van Buitenen heeft er vrede mee. ,,lk kies er zelf voor om me terug te trekken", zegt hij. „Ik ga een paar jaar langs de zij lijn staan, want ik heb gezegd wat ik wilde zeggen. Ik heb mijn boek uitgegeven en het wordt tijd om er een punt achter te zetten. Ik moet bovendien om mijn eigen gezondheid den ken." De Nederlandse ambtenaar die ooit werkte op de afdeling van de in opspraak gekomen Franse oud-premier Cresson, zegt 'gewoon rust' te zoeken. „Ook mijn vrouw en kinderen hebben dat hard nodig. Deze zomer verhuizen we naar Luxemburg en mijn adres en telefoonnummer ga ik niet be kend maken. Mijn kinderen zijn 15 en 16, ik zie ze nooit." De Europese Commissie heeft geen bijzonder royaal aanbod gedaan, bezweert hij. Maar in de functie in Luxem burg denkt Van Buitenen zich wel nuttiger te kunnen maken dan in zijn huidige baan, waar hij geparkeerd was bij de ge bouwendienst. Het Europees Parlement, dat Van Buitenen zeer dankbaar was voor zijn gewetensvol werk, heeft nog enige tijd met de ambtenaar geflirt. Van Buite nen kreeg uitzicht op een baan bij de controledienst van het parlement zelf, maar het kwam nooit tot een echt aanbod. Vol gens goed ingelichte bronnen vreesde men dat de Nederlan der zich - eenmaal binnen - als een ongeleid projectiel zou gaan gedragen. Weer rivier in Roemenië met afval vervuild BOEKAREST PPA-Rtr In Roemenië is opnieuw een ri vier vervuild geraakt door zware metalen. Het gaat om de rivier de Vase. Daar kwam vrijdag 22.000 ton afvalstoffen van de mijn Baia Borsa in terecht, doordat een beschermings muur het begaf als gevolg van zware regenval en dooi. De muur scheidde het spoel waterbassin van de mijn van de rivier. De mijn, waar lood en zink worden gedolven, is in handen van de overheid. Vol gens een woordvoerder van het ministerie van milieu is slechts een deel van het afval daadwer kelijk in de rivier terechtgeko men. De Vase mondt uit in de ri vier de Viseu, die op haar beurt weer op de Tisza uitkomt. De Tisza raakte vijf weken geleden zwaar vervuild door het gif cya nide, afkomstig uit het spoel waterbassin van een mijn. De Roemeense minister van milieu Tomescu reisde gisteren af naar het nieuwe rampgebied. Inmiddels zijn de buurlanden Oekraïne en Hongarije op de hoogte gesteld van de jongste vervuiling. Ook is de Europese Commissie in Brussel ingelicht. Oud-premier van Turijke moet jaar gevangenis in DIYARBAKIR Rtr-AFP Een rechtbank in Turkije heeft gisteren de islamitische leider en oud-premier Erbakan ver oordeeld tot een jaar cel we gens het 'aanzetten tot haat'. De 74-jarige politicus werd schuldig bevonden aan oprui ende uitspraken die hij zes jaar geleden deed tijdens de verkie zingscampagne in de oostelijke provincie Bingol. Erbakan hekelde in zijn ge ruchtmakende toespraak de Turkse staatsvorm. Hij beweer de dat die Turken en Koerden verdeelt door zich op een natio nalistische ideologie te baseren en niet op de islam. Het vonnis van het Veilig heidshof in Diyarbakir vormt een nieuw obstakel voor de te rugkeer van de oud-bewinds man in de politiek. Erbakan werd in 1996 de eerste islamiti sche Turkse premier. Een jaar later ipoest hij onder sterke druk van het leger en justitie af treden. Na een dreigend verbod op Erbakans partij, de Wel vaartspartij, richtten leden daarvan de Partij van de Deugd (Fazilet) op. Een rechtbank be sloot dat de oud-premier zich niet meer verkiesbaar mocht stellen voor het parlement. 'Rusland wil kernafval uit westen opslaan' BERLUN DPA Het Russische ministerie voor atoomenergie heeft vergevor derde plannen voor de aanleg van opslagplaatsen voor vooral westers kernafval. Dat blijkt uit geheime documenten van het departement die de milieuorga nisatie Greenpeace en het Duit se dagblad Berliner Zeitnng vandaag publiek hebben ge maakt. Volgens de documenten zijn er opslagdepots voorzien in Krasnojarsk en Majak, die tot 30.000 ton radioactief afval van kerncentrales kunnen herber gen. Meer dan 20.000 ton zou van westerse centrales komen, waaronder Duitse kerncentra les. Kernafval zou ook opge werkt moeten worden op de lo caties. De dienstverlening levert Rusland volgens de krant 21 miljard dollar op. De helft daar van is bedoeld om de opslag plaatsen aan te leggen. De rest is voor sociaal-economische en ecologische projecten in Rus land, aldus de Berliner Zeitung vandaag in de zaterdageditie.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 7