een ophef over mosterdgas proces-operator van bijenvolken -F te Binnenland aas Langer werken als uitdagend perspectief Meningsverschil over oorzaak aanspoelen zeezoogdieren Muzikanten krijgen geen stuiver van voetbalmiljoenen RDAG 11 MAART 2000 ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Geassocieerde Pers Dienster I lijkt me uitgesloten dat er in ons nog mosterdgas ligt", zei oud- jiemer G. Lensselink van de Artille- irichting (AI) in 1994. Afgelopen ceinde werd er tijdens een bodem- irzoek een onbekende hoeveelheid STJ terdgas aangetroffen op het Hem- JJ] terrein in Zaandam, het grondge- van zijn oude werkgever. „Neder- heeft in het nabije verleden des- igen naar Indonesië en Irak ge el om daar gifgassen te vernietigen, an tegelijkertijd mosterdgas in idam laten liggen? Nee." Lensselink, j4 werkzaam bij het Wapenmuse- n Delft, kon het zich niet voorstel- Toch is het zo. •nsie produceerde het mosterdgas het einde van de jaren dertig in een irimentele fabriek op het Hembrug- Het was bestemd voor het Ko- lijkNederlandsch-Indisch Leger 2. L L). Den Haag vermoedde dat tegen- jers in Zuidoost-Azië chemische ïmia »ns hadden, en wilde niet met lege tent Jen staan. Mosterdgas was in de 3A H te Wereldoorlog op grote schaal in- in Noord-Frankrijk en België, ld 1994 was bekend dat de bodem iet terrein van de Artillerie Inrich- irvuild was met onder meer cyna- maar mosterdgas was er niet ge vonden. Defensie was in 1939 met de productie van het strijdmiddel gestopt, en de voorraad viel in handen van de Duitsers. Die hebben het vernietigd. Niet iedereen was er echter gerust op dat het materiaal volledig van het terrein was verdwenen. Er kon toch nog iets in leidingen van de installatie zitten, en bo vendien waren er oud-werknemers die vertelden dat er vaten en flessen zijn be graven. ,,Het werd met een rotgang in de doofpot gestopt", zegt de ex-loodgieter A. van Veen uit Zaandam, die in de jaren dertig op het terrein werkte. Hij was er naar eigen zeggen omstreeks 1938 getui ge van dat twee grondwerkers brand wonden opliepen toen ze op het gas stuitten. Het ministerie van defensie besloot een onderzoek in te stellen, en lichtte om wonenden daarover in op 19 oktober van vorig jaar. De ontdekking van de flessen mosterdgas is het gevolg van het onderzoek op vier plaatsen op het Hem- brugterrein. Een week geleden werd het strijdmiddel op een van die vier plaatsen aangetroffen. Twee locaties moeten nog worden onderzocht. De vondst is vergelijkbaar met het op graven van oude vazen in Griekenland, meent TNO-onderzoeker M. Nieuwen- huizen. Het legt naar zijn mening een stukje geschiedenis bloot. Veel ophef over de vondst vindt hij overbodig. „Het was toen normaal dat we dingen in de grond stopten. We hadden nog geen af valverwerking." Omwonenden lijken zich er ook niet druk over te maken. Er is hen verzekerd dat aanwezigheid van gifgas in hun buurt geen gevaar oplevert. „We maken ons er absoluut geen zorgen over", al dus een bewoner van een huis aan de Havenstraat dat grenst aan het militaire terrein. „Er zat toch alleen maar een beetje in de leidingen." Zijn bejaarde buurman, B. Benthem, was na de Tweede Wereldoorlog een tijdje commandant van het terrein. De voormalige luitenant-kolonel zegt dat toen hij nog 'overste' was, hij weieens geruchten hoorde dat er mosterdgas aanwezig was in het gebied. Maar ook Benthem sliep en slaapt er geen nacht minder om. „Natuurlijk niet, er is verder toch nog niks over bekend?" De bewoners van het huis naast het voormalige laboratorium waar het gas werd gefabriceerd, hebben aan het on derzoek veertien dagen geleden een weekeindje Veluwe overgehouden. In de buurt van hun huis werd graafwerk ver richt, en voor hun eigen veiligheid was het beter dat ze zolang ergens anders verbleven. De katten gingen naar het dierenpension. „En dat op kosten van Defensie", glimlacht de vrouw des hui- „Het is niet zo dat we het gevoel hebben dat we op een tijdbom leven", aldus H. Gorthuis, voorzitter van de bewoners commissie Havenbuurt. „We hebben heel goed contact met Defensie, en alle stappen die ze nemen worden vantevo- ren aangekondigd." Het probleem is nu hoe het gas van het terrein af te krijgen. Voor het schoonma ken van het gebied moet Defensie waar schijnlijk hulp uit het buitenland inroe pen, want in Nederland is er geen erva ring met het saneren van met mosterd gas vervuilde grond. Of het uit de grond halen van het gas gevaar oplevert, is vol gens Nieuwenhuizen van TNO moeilijk te zeggen. Dat hangt volgens hem onder andere af van de hoeveelheid, mate van verdunning van de stof en de weersom standigheden. „Maar als je in een beer put roert, kan het behoorlijk gaan stin ken." Er zit nog een ander luchtje aan de zaak. In 1925 werd het gebruik van chemische bestrijdingsmiddelen wereldwijd verbo den in het Protocol van Genève. Waar om mosterdgas maken als je het niet mag gebruiken? De woordvoerder van het ministerie van defensie wordt knor rig van de vraag. „Ik ga die discussie niet voeren. We voldeden aan alle wettelijke normen. Er is geen enkele wet overtre den." Hoewel het gebruik van strijdgassen (evenals nucleaire, bacteriologische en chemische wapens) in interna tionale conventies is verboden, is de uitrusting van militairen toch op het gebruik ervan ingesteld. In Zaan dam werd nog mosterdgas gemaakt, jaren nadat het gebruik ervan in het Protocol van Genève (van 1925) was verboden. archieffoto Haarlemmer Jan Glazenborg begint carrière als imker £M PIETER VAN HOVE iad een goede baan als es-operator bij chemische 1 jïarmaceutische bedrij- c, Toch zat Jan Glazenborg ins hem niet op de juiste „Ik wilde op een bepaald lent niets meer te maken en met vervuilende indu- in", vertelt de 32-jarige lemmer. Binnenkort it hij op een heel ander een boterham te ver- jen. Met honing. Want Jan at één van de vier profes- fele imkers die Nederland Bftienden en kennissen vin- H iet op z'n zachtst gezegd li nerkwaardige overstap'. I k de rest van de bekenden I op het achterhoofd, tje nu je geld verdienen ijen?", wordt hem vol on- gevraagd. Vooral in een Ie waar bijna iedereen het over een carrière in de IT- of het bedrijfsleven lijkt istaan als imker uit de tijd. Jan Glazenborg weet het financieel rondkomen loedertje puur natuur is lijk. Bovendien is het hou- an bijen sinds een jaar of Ijn passie. ijn vrouw Monique werd ïarlemmer een aantal ja- ïleden lid van een ama- mkervereniging in Velsen, 7 er een eigen bijenpark ikt op een landgoed. Daar l tevens de innige relatie i het zoemende insect en ientallen boeken heeft hij Idels over het onderwerp in, bezocht de web-sites ederlandse en buiten- imkerverenigingen en vele gesprekken met ewinterde amateur-bijen- trs. aam maar zeker kwam hij conclusie: het beroep van is zeker haalbaar. Met ;en label en een eigen si ntemet. „In landen als id, Frankrijk of België el professionele bijen- s. In Nederland zijn er drie: één op Schiermon- Of: dVni Imker Jan Glazenborg met zijn dertien maanden oude zoontje Bart bij een nog lege honingraat. foto united photos de boer marisa beretta nikoog, een Zeeuw die ook een museum heeft en een bedrijf in Rhenen. Er zijn genoeg ama teur-imkers, maar die leveren in kleine hoeveelheden." En dat terwijl de vraag naar zuivere honing volgens hem alleen maar toeneemt. „De mensen hebben tegenwoordig genoeg geld te spenderen. Als ze voor een potje pure honing een paar gulden meer moeten betalen, maakt ze dat niets uit." Glazenborg heeft nu twaalf kas ten (met elk zo'n 50 tot 60.000 bijen), maar dat aantal moet binnen drie jaar zijn uitgebreid tot een 'paar honderd' wil zijn bedrijf 'De bijenstal' winstge vend zijn. Hij maakt een reken sommetje: Een potje van 500 gram moet zo'n zes a zeven gulden kosten. Een kast levert jaarlijks dertig kilo honing op. Daarbij komen nog eens de restproducten die in de raten worden aangetroffen, zoals was (voor het maken van kaarsen), de -dure- koninginnegelei voor de cosmetica en stuifmeelkor- rels die een 'vitaliserende wer king' zouden hebben. Een belangrijke bron van in komsten is volgens de imker prof in spe het uitlenen van kasten aan fruittelers in het voorjaar. In die periode trekken de bijen erop uit om nectar te halen voor de koningin, zodat die genoeg eitjes kan produce ren. De werkbijen vliegen van bloem naar bloem en versprei den met hun achterpoten stuif meel. Hierdoor worden de vrouwelijke bloemen bevrucht. „Dat zou anders een arbeidsin tensieve klus zijn. Nu zorgt de natuur ervoor", doceert Jan. Ook de rest van het jaar zit hij niet stil. „In de wintermaanden moet ik kasten en raten timme ren, dan begint het eigenlijke seizoen met daarbij de verkoop van de producten op de nodige braderieën en in het najaar volgt de inspectie van de bijen volken met eventuele ingrepen in de bestanden, zoals het do den van een onproductieve ko ningin of het mengen van be paalde volken." Zijn beroep gaat hij uitoefenen op landgoederen in Bloemen- daal. In Haarlem mag hij geen bijen houden omdat dat vol gens de gemeentelijke verorde ningen niet is toegestaan. Dat hij in de toekomst meer bijen steken oploopt dan op dit mo ment, neemt hij maar voor lief. „Ik ben daar inmiddels al aan gewend. Maar alles beter dan een suffe baan op kantoor." OPINIE DEN HAAG WOUTER GORTZAK ik zo mooi allemaal. Je werd 62 en je mocht met L Vrijwillige Vervroegde Uittreding. Vrijwillig? Het vaak in de jaren tachtig. Er was te weinig werk en en kregen te vaak geen kans op de arbeidsmarkt, jaren had mogen werken, moest plaatsmaken, it de regeling onaantrekkelijk was. Vaak liep de ienopbouw gewoon door, soms werd de uitkering tild tot 100 procent van het laatstverdiende loon. in, zo bezien, eigenlijk maar twee smetjes op de ig- Tot aan je werkelijke pensioenleeftijd mocht je irbeid verrichten, ook niet zonder betaling. En je och maar mooi op de keien, ook als je gedacht >g prettig een paar jaar te kunnen doorwerken, gaat om de economie, sufferd', zeiden [vers vaak bij bezwaar tegen vervroegde ing Of, onvriendelijker, je bent eigenlijk een aso, 'geren geen plaats gunt op de arbeidsmarkt, fös het, in de oertijd van de VUT. Nu werknemers iiddels aan gewend zijn geraakt en massaal egd ttreden, komt plotsklaps de roep om weer door te werken. Opnieuw is de economie de k- In veel branches is personeelsgebrek en heeft n langer werkzame personeelslid dringend Of de toekomst wordt in het geding gebracht. Er steeds meer 65-plussers (vergrijzing) en 75- s (dubbele vergrijzing). Er komen daardoor meer Ts en mensen die een beroep doen op zorg. Daar F ontgroening nog bij omdat de naoorlogse oes niet zo happig waren op grote gezinnen. Een aantal werkenden moet daardoor de belasting- ekeringsgelden opbrengen, waarvan vooral 65- «ussers profiteren. Het aantal ouderen zal de komende jaren in rap tempo stijgen. De naoorlogse ge neratie komt er als 'grijze golf' aan. Maar de zekerheid van het rusten op de lauwe ren na de 65ste verjaardag staat onder druk. De arbeidsmarkt kan de ouderen zelf niet missen, de maatschappij hun fi nanciële solidariteit niet. Dat probleem valt minstens gedeeltelijk op te lossen als mensen langer dan nu blijven werken. Bovendien helpen zij een tweede probleem uit de wereld. De economie ontwikkelt zich al weer jaren zo positief dat er inmiddels veel openstaande vacatures zijn. Zo levert ook de gunstige conjunctuur een argument voor werken tot een hogere leeftijd dan nu te doen gebruikelijk is. Van die conjunctuurbewegingen, die nu eens nopen tot vroeger en dan weer tot later uittreden, voelt menigeen zich het slachtoffer. Eerst wilde je niet met VUT (of een andere regeling), nu reken je erop. En dan kan het wel economisch noodzakelijk zijn om langer door te werken, maar als individu had je het toch liever anders gehad. Toch is er veel vóór en uiteindelijk weinig tegen om wat langer door te gaan. Het is voor iedereen van belang dat er goede oudedagsvoorzieningen blijven en dat er daartoe geen al te zware druk gelegd wordt op jongere werkenden. Er is, dankzij het initiatief van mijn collega en partijgenoot Van Zijl, weliswaar een AOW-fonds waarin jaarlijks miljarden gestort worden, maar vooral voor zorg en gezondheid zal veel meer geld moeten worden uitgetrokken. Tegen die achtergrond is langer werken ook een uiting van solidariteit tussen oudere en jongere werknemers. Ook om heel andere redenen is langer werken verdedigbaar. Al zijn oudere werknemers misschien wat minder snel, dat wordt vaak ruimschoots goedgemaakt door hun ervaring. Van belang is ook dat, voor bijna iedereen, je niet alleen werkt voor het dagelijks brood. Werk, op alle niveaus, betekent sociaal contact, brengt variatie in het bestaan, houdt mensen betrokken bij de buitenwereld. En voor wie versleten is in zijn baan, en dat zal vaak gelden voor mensen die zware lichamelijke arbeid hebben verricht, moet in veel bedrijven lichter werken te vinden zijn (zogenoemde bridge jobs) waarbij ook, als het even kan, vroegere ervaring te nutte gemaakt wordt. 'Als ik wil, dan kan ik het'. Soms betekent langer werken extra inspanning, van werkgever en werknemer. De werkgever zal aanvullende cursussen moeten aanbieden, om op de hoogte te blijven van nieuwe ontwikkelingen binnen het beroep. De werknemer moet er niet voor terugschrikken om, hoewel al boven de veertig, weer eens in de boeken te duiken. Langer werken een gesel? Het kan ook een uitdagend perspectief zijn. Omdat het nodig is, omdat het een uiting van solidariteit is, omdat het je leven blijvend verrijkt, omdat je nooit te oud bent om te leren. Wouter Gortzak (68) is lid van de Tweede Kamer voor de PvdA en voormalig hoofdredacteur van Het Parool. Hij is een van de opstellers van de nota 'De kleur van grijs', een discussiestuk voor de partij over ouderen en de toekomst. NEELTJE JANS MARGREET VAN DEN BROEK Dit jaar zijn op de kust van Zeeland en Noord- en Zuid-Holland al elf zeezoogdieren aangespoeld. Deze week werd een dode bruinvis bij Neeltje Jans (Oosterschelde) aangetroffen. Over de oor zaak van dit naar verhouding hoge aantal lopen de meningen van deskundigen uiteen. Volgens het Rijksinstituut voor Kust en Zee is het een lo gisch gevolg van de toename van bruinvissen, zeehonden en andere zeezoogdieren in de Noordzee. Het zeehondencentrum in Pieterbu- ren maakt zich echter grote zorgen. Vervuiling van de zee zou leiden tot een verminderde weer stand bij de dieren. Een onbekende vinder heeft begin deze week een dode bruinvis op het centrale opslagterrein van Neeltje Jans neergelegd. Het gaat om een volwas sen, mogelijk drachtig, vrouwtje met de uitzon derlijke lengte van 1,80 meter. Eerder deze week spoelden op de waddeneilanden twee bruinvis sen aan, waarvan er één is overleden. Het dier dat op Neeltje Jans werd gevonden is naar het natuurhistorisch museum Naturalis in Leiden gebracht, waar sectie wordt verricht. Het dier heeft een groot gat in de kop. Volgens J. van der Hiele van de stichting Eerste Hulp bij Zeezoogdieren, die alle meldingen van gestrande zeezoogdieren binnenkrijgt, is het 'op merkelijk' dat er in negen weken tijd al elf dieren zijn aangespoeld. „Vorig jaar waren het er in to taal 38, dus we verwachten dit jaar een flinke toe name van het aantal gestrande dieren." H. Baptist van het Rijksinstituut voor Kust en Zee in Middelburg schrikt niet van het grote aantal. „Eigenlijk ben ik er wel blij mee. Het geeft aan dat er meer bruinvissen en zeehonden bij de Ne derlandse kust zwemmen. Het aantal bruinvissen in de Nederlandse wateren is sinds 1990 dertig keer groter geworden. Het is logisch dat er dan ook meer dode dieren worden gevonden." Volgens Baptist is met name in deze tijd van het jaar de kans het grootst dat er dieren aanspoelen, omdat ze dan het dichtst langs de kust zwem men. In de zomer trekt het grootste deel van de dieren naar Denemarken en de Noord-Engelse kust. De laatste jaren zijn er echter ook twee drie bruinvissen die permanent in de Wester- schelde verblijven. Dat is positief, vindt Baptist. „De Westerschelde was vroeger één van de meest bekende plekken om bruinvissen te kunnen zien spelen, ook in de zomer. We hopen dat die situa tie ooit weer terugkeert." Een deel van de elf aangespoelde zeezoogdieren in de Zeeuwse en Zuid-Hollandse wateren be staat uit zeehonden. De levenden zijn naar de zeehondencrèche in Pieterburen overgebracht. De dode dieren worden in Rotterdam onder zocht. Lenie 't Hart van de zeehondencrèche on derschrijft de positieve houding van Baptist niet. Ze vindt het aantal dieren dat sinds januari aan de Nederlandse kust is aangespoeld 'buiten pro portie'. Volgens 't Hart groeit de zeehondenpo pulatie in de Noordzee wel, maar staat die groei niet in verhouding tot het percentage zieke en dode dieren.,,Er spoelen veel meer vogels, bruin vissen en zeehonden aan dan normaal. De zee honden die we hier binnèn krijgen, hebben vaak infecties en zitten vol parasieten, zoals longwor men. Wij krijgen hier geen bruinvissen, maar we weten wel dat die ook vol infecties zitten. Dat duidt op een sterk verzwakte weerstand." Vervuiling van het Noordzeewater is volgens 't Hart de belangrijkste oorzaak. De plotselinge toe name van gestrande dieren zou volgens haar kunnen wijzen op een nieuwe bron van vervui ling, waarvan de effecten nog onbekend zijn. „Mogelijk zijn het de organotin-verbindingen die in de verf zitten die in de scheepvaart worden ge bruikt om aangroei van algen aan boten te voor komen. Van andere dieren is bekend dat die verf de immuunsystemen verzwakt, maar bij zee zoogdieren is dit nog niet onderzocht." UEFA kiest voor afspelen cd bij begin wedstrijd HAARLEM RIEN POLDERMAN Voor muzikanten is er van de zomer geen stuiver te verdienen aan het miljoenen-voetbalspek takel Euro 2000. Tenzij ze toe vallig zouden hebben meege werkt aan het cd'tje met volks liederen dat de voetbalorgani satie UEFA voor het begin van de wedstrijden denkt te draai en. Verschillende muziekgezel schappen hadden graag 'live' hun deuntjes op de grasmat ge speeld. Waaronder niet de ge- ringsten in het muziekvak, zo als de blazers van het Rotter dams Philharmonisch Orkest. De UEFA voelt er niet voor om muziekkorpsen in de Euro 2000-stadions de volksliederen te laten spelen, maar geeft er de voorkeur aan een cd te draaien, omdat daarvan de geluidskwa liteit en de speelduur beter on der controle zouden zijn te houden. Dat zou npdig zijn, omdat het 'secondenwerk' wordt met het oog op de inter nationale tv-uitzendingen. Veel respect van de UEFA voor de traditionele omlijsting van de interland voetbalwedstrijden lijkt in die keus niet door te klinken. Noch voor de volkslie deren zelf noch voor de profes sionele musici of goede ama teurs die ze ten gehore zouden kunnen brengen. Een beetje muziekgezelschap is immers heel goed in staat de tempi in de muziek zodanig uit te mik ken dat een stuk precies zolang duurt als zou moeten. Als het goed is, hangt dat trouwens van het stuk muziek zelf af en van de interpretatie ervan door de dirigent. Niettemin krijgt ook een goed blazersensemble bij het spelen in een stadion te maken met het probleem dat geluid een beperkte snelheid heeft. Een noot aan de ene kant van het stadion gespeeld is pas een se conde later aan de andere kant. Met luidsprekers en elektronica is dat wel te ondervangen, maar doordat juist de koperen blaas instrumenten erop gebouwd zijn om van verre te worden ge hoord, kan een duidelijk merk baar tijdsverschil optreden tus sen het elektronisch versterkte signaal en later arriverend hoorn- en trompetgeschal. Het ligt er maar aan hoe zwaar je aan dit soort onvolkomenhe den tilt. Tot nog toe lijkt het nimmer een beletsel te zijn ge weest voor het optreden van fanfare-orkesten om sportma nifestaties op te luisteren. Het gaat daarbij om de sfeer, en niet om het muzikaal genot, dat de met bier gesmeerde stadion-sa- menzang toch al niet vermag te verwekken. Bij een evenement van deze omvang hoort een beetje show. Daar hoort een muziekgezelschap bij en niet een geluidsdrager die voor de huiskamer is bedoeld. De keuze van de UEFA voor een cd'tje met volksliederen komt dan ook bepaald armoedig over. Zeker als je die afzet tegen de exorbitante bedragen die zonder morren worden betaald voor de voetballers, de miljoe nen belastingguldens die moe ten worden neergeteld om de schade van de supportersoorlo- gen te bestrijden en de niet ge ringe reclame-inkomsten. Re den te meer om straks alle ge leuter en reclame voor, na en tussen de wedstrijden te mijden als de pest. In elk geval kan het geluid tot aan de aftrap worden weggezapt. Een cd'tje van eigen keuze kunnen de kijkers zelf wel opzetten. Maar voor de toe schouwers in het stadion blijft het evengoed sneu.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 5