Corus IJmuiden N Rimpelvervager 236 ZATERDAG 11 MAART 2000 Brits-Nederlands staalconcern moet volgens topman steeds beter presteren ee, Van der Velden heeft 'absoluut geen spijt' van de fusie vorig jaar tus sen Koninklijke Hoogovens en het veel grotere British Steel. Ook niet nu het Corus fi nancieel niet echt voor de wind gaat. Voornaamste reden: het dure Engelse pond. Terwijl Hoogovens in de negen maanden voor de officiële fusie in ok tober 1999 nog een behoorlijke winst behaalde, be landde British Steel zwaar in de verliezen. „We zouden die fusie nu weer doen", stelt een zelfverzekerde Van der Velden, lid van de raad van bestuur van het nieuwe concern. Hij licht de Co- rus-strategie toe in het voor miljoenen gerestau reerde Dudokhuis op het Hoogovens-terrein, vroe ger ook wel bekend als de 'Gouden Vleugel'. Zijn uitvalsbasis is tegenwoordig het nieuwe Corus- hoofdkantoor in Londen. De slechte resultaten van British Steel voedden geruchten dat er vele duizenden arbeidsplaatsen bij het concern zouden verdwijnen. Het toch al slecht gewaardeerde aandeel ging verder onderuit. Aan wat voor ongewis avontuur was Hoogovens in J hemelsnaam begonnen? M Van der Velden- erkent dat er grote problemen ontstaan als het pond zo duur blijft. „Het zet onze 0*1 continuïteit in Groot-Brittannië onder druk omdat J we lastig kunnen exporteren. Maar het pond is een probleem van dit moment. Je kunt pas over vijf of tien jaar beoordelen of de fusie echt een succes is." Als 'dramatisch' wil hij de situatie aan de overzij de van de Noordzee niet kenschetsen. „We zullen ons wel moeten beraden op maatregelen voor het geval dit langer zo blijft." Topman Fokko van Duy- ne heeft eerder al gesuggereerd dat de klappen dan vooral in het Verenigd Koninkrijk zullen vallen. Maar Van der Velden beklemtoont dat het valuta probleem nu een zaak is die het hele concern aan gaat, en niet alleen de Britse tak. Dat Corus heeft aangekondigd dat er 2.000 3.000 arbeidsplaatsen zullen verdwijnen, is niet zo dramatisch als het lijkt, zo zegt Rauke Henstra, managing-director van Corus Iron. „Bij Corus wer- ng,J ken 66.000 mensen. Bij een eerste beoordeling van boif de synergie-effecten zijn we inderdaad uitgekomen n eE| op 2.000 a 3.000 banen minder. Dat is maar 3,5 procent. Binnen een paar jaar tijd is dat niks. Het zou ook onlogisch zijn om dingen dubbel te blij ven doen." De vakbonden sloegen eind vorig jaar niettemin groot alarm. De nieuwe top zou bij belangrijke be sluiten de werknemers buitenspel zetten en er zouden wellicht toch gedwongeij ontslagen vallen. IHet gonsde van de wilde geruchten. De Centrale Ondernemingsraad weigerde zelfs aan de reorga nisatieplannen mee te werken vanwege het gebrek aan informatie. Na een overleg begin januari tus sen de Corus-top en de bonden, die met acties hadden gedreigd, was de kou grotendeels uit de lucht. Emoties De commotie heeft Van der Velden enigszins ver baasd. „We hebben herbevestigd wat we eerder hebben afgesproken, namelijk dat er geen ge dwongen ontslagen zullen vallen. Natuurlijk hou den wij ons aan onze afspraken. De onzekerheid was niet terecht, maar dat kwam door de emoties. Daar hadden we meer aandacht aan moeten be steden. De vakverenigingen hebben die signalen opgepakt." Hij trekt ook zelf het boetekleed aan. „In die Ëtische periode hebben we niet altijd intensief rleg gevoerd met de bonden. Ook zijn we niet - «.ujd duidelijk geweest." Inmiddels zijn veel Co- rus-managers begonnen de interne communicatie te verbeteren. De heren zijn blij dat er geen acties komen. „De lucht is opgeklaard en er is weer ver- trouwen", aldus Henstra. De onrust heeft ook te maken met het verdwij nen van het 'familie-gevoel' bij het personeel van hoogovens, zo denkt het tweetal. „Je kunt zeggen: i aten we deze gezellige Hoogovens-familie zo hou- |den", aldus Van der Velden, zelf al een kwart eeuw Jwerkzaam bij Hoogovens. „Maar dan moeten we I De groot sluite [zoud je. De rust lijkt weergekeerd bij Corus IJmuiden. Na maanden vol geruchten over verlies aan arbeidsplaatsen en dreigende acties hebben de vakbonden en de ondernemingsraad hun vertrouwen uitgesproken in de leiding. Het knusse Hoogovens-gevoel en het predikaat 'Koninklijk' zullen echter verdwijnen, zo waarschuwt Aad van der Velden, een van de Corus-topmannen. Maar IJmuiden is en blijft volgens hem wel een van de paradepaardjes van het Brits-Nederlandse staal- en aluminiumconcern. Corus-topman Aad van der Velden (rechts) licht in het Dudokhuis de strategie voor de komende jaren toe. Op de achtergrond luistert Rauke Henstra, managing director bij Corus Iron, aandachtig mee. FOTO UNITED PHOTOS DE BOER POPPE DE BOER later concluderen dat we de verkeerde weg zijn op gegaan. Dan zit die lieve familie in het moeras." De tijden van Hoogovens komen niet meer te rug. De naamsverandering tot Corus is radicaal doorgevoerd. Zelfs het vertrouwde Hoogovens Schaaktoernooi werd omgedoopt tot Corus Chess Tournament. En ook zal Hoogovens het predikaat 'Koninklijk' verliezen. Van der Velden, laconiek: „We zullen dat in de nabije toekomst moeten te ruggeven aan Hare Majesteit." Een deel van de werknemers heeft het gevoel te worden 'geregeerd' vanuit Londen, maar volgens Van der Velden is daarvan geen sprake. De verant woordelijkheden worden juist zo laag mogelijk in de organisatie gelegd. „De afzonderlijke business units bepalen zelf hun strategie. Wij willen ieder een de maximale ruimte geven om het beste resul taat te bereiken. Daar geloven we heilig in." Deze 'Nederlandse' management-stijl doet op gang binnen het gehele Corus-concern, zegt Van der Velden. Het klassieke beeld dat de Britten zeer hiërarchisch werken klopt volgens hem niet meer. Maar er zijn wel degelijk cultuurverschillen. „De Nederlandse openheid en directheid noemt men in andere landen gewoon botheid. Je moet je be zwaren op een andere manier formuleren." Zo heeft Van der Velden vanwege de regionale gevoe ligheden geleerd om te spreken over 'Groot-Brit- tannïe' in plaats van Engeland. Het merendeel van de Corus-fabrieken staat namelijk in Wales. De Corus-top houdt goed in de gaten hoe de stemming binnen het bedrijf is over de fusie. „We hebben ontdekt dat taal en taalgebruik een niet te onderschatten probleem is", aldus Van der Velden. De onderneming is daarom begonnen met het ge ven van cursussen Engels. De Britse topman John Bryant was zelf de eerste die zich aanmeldde, ver telt Van der Velden met plezier. „Ook de Britten moeten leren duidelijk Engels te spreken. En geen Schots, of wat voor dialect dan ook." Van der Velden beklemtoont dat veel lopende re organisaties en bezuinigingen in IJmuiden het re sultaat zijn van eerder door Hoogovens besloten maatregelen. „Zij hebben niets te maken met de fusie." Zo moet er veel geld worden bespaard bij de inkoop en zal het bedrijf efficiënter gaan wer ken. „We presteerden redelijk goed, zeker in ver houding tot onze directe concurrenten. Maar toch waren extra maatregelen nodig." De zoektocht naar een strategische partner werd volgens Van der Velden noodzakelijker door onder meer de lage beurskoers van Hoogovens. De beleg ger keerde zich af van de sector die als geheel on voldoende presteerde, aldus Van der Velden. „Dat leverde het risico op van een ongewenste overna me. Je bent als het ware te goedkoop. Ook werd door de onderwaardering van de aandelen de fi nanciering steeds moeilijker. Daarbij kwam nog de concentratie aan de kant van onze klanten en con currenten, waardoor onze positie verslechterde." Begin vorig jaar was er een eerste gesprek met British Steel. Daarna ging het uitermate snel. Sinds oktober is het Brits-Nederlandse concern een feit. Vanaf 2002 moet de fusie jaarlijks alleen al 660 mil joen gulden opleveren aan voordelen en besparin gen. „Je kunt beter een alliantie aangaan als je sterk bent, dan kan je die zelf vormgeven. Je kunt ook tien tot vijftien jaar wachten, maar dan heb je geen vrije keuze meer. Dan wordt er over je be slist." De fusie begint vruchten af te werpen, meldt hij trots. „Wij merkten dat Hoogovens voor bepaalde afnemers niet meer de eerste keuze was als het ging om gezamenlijke ontwikkelingen. Het is ver bazingwekkend zoals dat gaat, maar we worden nu wel weer door de automobielindustrie benaderd over ontwikkelingen over vijf jaar. Vooral omdat we meer bieden dan alleen staal en kunnen advise ren over het gebruik van andere materialen. We hebben hiervoor voldoende researchmogelijkhe den in huis." Het past allemaal in de strategie van Corus om meer toegevoegde waarde te leveren. Minder bulkgoederen, meer op maat gemaakte hoogwaardige producten. Dat is ook de reden waarom Corus niet in de afdeling Lange Producten heeft geïnvesteerd, aldus Van der Velden. Deze af deling waar beton- en smeedstaal wordt gemaakt, gaat tot groot ongenoegen van werknemers en bonden stapsgewijs dicht. Hierbij komen 590 ar beidsplaatsen te vervallen. „We hadden een electro-oven kunnen toevoe gen om Lange Producten open te houden, maar daarvan staan er al 150 tot 200 in landen die veel harder in prijs kunnen concurreren dan wij. Het zou ook haaks staan op de gedachte om meer bij zondere producten te maken. We zitten hier nu eenmaal met hoge kosten. Dat moet je compense ren door uit te blinken op een aantal terreinen, an ders red je het niet." Van de 590 man die door de sluiting van Lange Producten moeten worden overgeplaatst, hebben er al 150 een andere plek binnen Corus IJmuiden gekregen, meldt Henstra. „Eenderde van het pro bleem is al opgelost. Dat is positief. Er zal altijd een restprobleem blijven, maar dat zal betrekkelijk klein zijn. En dat lossen we ook op." Hypermodern Toekomst ziet Corus zeer zeker in de hypermoder ne gietwalsinstallatie in IJmuiden, waarin alles bij elkaar zo'n miljard gulden is geïnvesteerd. Van der Velden: „Dat is een unieke machine, die nergens op de wereld zo geavanceerd is als bij ons. We on derscheiden ons daarmee van de concurrentie. Deze installaties leveren in IJmuiden ook 350 ar beidsplaatsen op." De installatie draait sinds eind januari op proef, vult Henstra aani „Het gaat rede lijk, maar natuurlijk zijn er aanloopproblemen. De kwaliteit die eraf komt, is in elk geVal goed. Wat we nu proefwalsen en gieten hoeft niet naar de schroot, maar zijn producten die nu al verkoop baar zijn." De opbrengsten binnen de staal- en aluminium- industrie blijven altijd onder druk staan. Zo wordt Corus geconfronteerd met concentraties bij auto fabrikanten die grote gevolgen hebben. Een voor beeld. Renault nam onlangs een flink aandeel in het noodlijdende Nissan. Van der Velden: „Ik werd letterlijk een dag later opgetrommeld met de vraag: wat doen we aan de prijzen? Ze leggen de inkoop contracten naast elkaar. Dat is bikkelhard." Concurrerende Amerikaanse autofabrikanten hebben plannen voor een gezamenlijke internetsi te met de bedoeling de prijzen van toeleveranciers nog verder te'drukken. Hoe de opkomst van inter net en e-commerce precies uitpakt, is voor Van der Velden nog onduidelijk. „Er wordt veel gefanta seerd en er worden veel luchtkastelen gebouwd. Maar we moeten wel heel alert zijn op dit punt." Want zijns inziens zal de keten van toeleveranciers fundamenteel veranderen. Met lede ogen moet de Corus-topman aanzien hoe de beurskoersen van internet- en communica tiebedrijven sterk blijven stijgen, terwijl de beleg ger het Corus-aandeel laat vallen. „Die onderwaar dering geldt voor de hele industrie. Maar je moet je niet laten obsederen door de korte termijn. Al die verwachtingen rond internet en e-commerce moe ten nog wel gerealiseerd worden", klinkt het nuch ter. Voor Corus is er maar één remedie. „We moe ten beter presteren." Corus IJmuiden is nog steeds het best draaiende en gezondste staalbedrijf van Europa, meent Van der Velden. „We scoren goed op het gebied van productie en efficiëncy." Maar, zo waarschuwt hij, de branchegenoten zitten bepaald niet stil. „Er zijn zeker concurrenten waar we nog wat van kunnen leren. We moeten continu bezig blijven met verbe teringen." PIETER VAN H0VE RICHARD M00YMAN Onze Taal Ik geef toe dat ik maar weinig naar de televisie kijk. Daardoor zal het wel komen dat ik het weinige dat ik zie, meestal niet begrijp. Of dat het, zoals vorige week, zo'n diepe in druk op mij maakt. Ik heb namelijk vorige week eens televisiereclame gezien. Jazeker, en daar zit ik nu nog over na te denken. Het ging om een nieuw product waar ik nog nooit van gehoord had: een rimpel- vervager. Zo heet het. Het zit in een potje of in een tube, dat weet ik niet meer, maar 't lijkt me van geen be- lang. Een rimpelvervager! Kijk, dan spring ik op uit mijn zetel en ik roep: Dat is wat wij nodig hebben! Eindelijk! Laten we meteen een grote pot rimpelvervager kopen, een gezinspot rimpelvervager! Of liever nog een vat, of anders twaalf flacons, zodat ook be zoekers een likje kunnen krijgen, want u moet weten dat er bij ons wel eens gerim peld bezoek over de vloer komt. Maar zeker ook wij zelf zijn verre van rimpelloos, zodat een tube in de badkamer, een op de wc, een flacon in de keuken en een spuitbus op de slaapkamer bepaald geen overdaad is. En voor het geval je eens een hele zaterdag in de garage aan het klussen bent, ook maar een tube rimpelvervager voor in de garage. Kwestie van de zaken grondig aan te pak ken. En zolang er nog geen tubes buik- verdoezelaar zijn, kaalhoofdigheidsverber- ger, hangborstverhoger, spataderwisser, kontverduisteraar of onderkinverdelger, zo lang zullen we onze prioriteit leggen bij de rimpelvervager. Je moet toch ergens begin nen. Als u binnenkort de indruk hebt dat wij er anders uitzien, minder kreukelig zal ik maar zeggen, misschien zelfs wel ietsje jeugdiger, dan weet u hoe het komt. En in het woordenboek van Van Dale is nog wel ruimte tussen de 'rimpelbuisobstakelbevei- liger' en de 'rimpelzaadwolfsmelk' voor het woord 'rimpelvervager'. U denkt wellicht dat ik die 'rimpelbuisob- stakelbeveiliger' en die 'rimpelzaad wolfsmelk' ter plekke verzin, maar nee, die staan in het woordenboek en de rimpelver vager niet. Zoek het maar na. 't Is ergens tussen 'rimboe' en 'rimram'. Het procédé is overigens oud, vooral bij beroepsschilders, maar men noemde het vroeger: plamuren. Wat ik zo waardeer in de rimpelvervager, is, behalve natuurlijk de verhoopte ze genrijke uitwerking op mijn voorkomen, de directheid van het woord. Voor hetzelfde geld, of eigenlijk meestal voor iets meer geld, was het een 'wrinkle-dissipator' of een 'line-dispeller' geweest, of een 'der- ideur' of Joost mag het weten wat voor smerig smeerseltje waar je puisten van krijgt, of haaruitval, of diarree, of erg v^n gaat stinken, of wat de rijvaardigheid beïn vloed. Of alleen maar 'nuit gravement A la santé'. Ik heb eens een middeltje gehad, de naam ben ik gelukkig vergeten, maar het was tegen de jeuk. want daar had ik toen last van, en als je de bijsluiter goed las en alle bijwerkingen die konden optreden, dan ontdekte je dat een van de bijwerkingen wel eens kon zijn dat je er jeuk van kreeg. Die dingen komen voor, maar de mensen lezen de bijsluiters niet. Ze zijn te goed van vertrouwen. Nu heb ik de bijsluiter van de rimpelvervager evenmin gelezen, maar het spul werd aangeprezen door een dame die er rimpelloos uitzag en waar ik meteen ge weldig veel vertrouwen in had. En verder natuurlijk die naam. Het woord 'rimpelver vager' boezemt vertrouwen in; zoiets moet goed zijn. Zingend zal ik elke dag of tweemaal daags een ferme kwak op al mijn minder vlak ke delen smeren, en als er eens bezoek is, zet ik bij de borrel en de zoutjes de flacon op tafel en ik zeg: tast toe mensen, een beetje rimpelvervager, niet om 't een of an der, maar dat gaat er altijd wel op. En niet zo zuinig. En op één been kan je niet staan. Kom, we nemen d'r nog een. Van die din gen, want ik ben best een goeie gastheer en zie niet graag dat mijn gasten zich onge makkelijk zouden voelen in mijn ongerim pelde aanwezigheid. Kijk, zolang de gast heer er zelf nog als een overjarige stofdoek uitziet, kan men zich rustig op z'n gemak voelen; maar heb je het uitzicht op mijn ge polijst gelaat, mijn gladde handen, nou, dan wil je wel een likje. En schijnbaar achteloos zal ik dan vragen: 'Laatst nog iets bijzonders op tv gezien?' JOOP VAN DER HORST universitair docent Nederlands

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 55