Koopziekte woekert maar door 233 ZATERDAG 11 MAART 2000 'Het is niet prestigieus om matig te leven' luxe. Het is - dankzij de kredietmogelijkheden - allemaal te koop en bereikbaar voor steeds meer mensen. En wat kan, moet. „Mensen willen alies. ledereen wil overal aan meedoen", verzucht directeur A. Tijdhof van Planpraktijk, een bedrijf in schuld-hulpverlening. Nederlanders leven massaal op krediet. Was er tien jaar gele den nog schaamte voor rood staan of moeten lenen, nu is het hebben van schulden doodgewoon. Het Centraal Bureau voor de Statistiek meldde onlangs dat een huishouden gemiddeld 1.500 gulden rood staat en daarnaast 4.500 gulden heeft ge leend om spullen te kopen. Keukens, badka mers, tuinhuisjes, computers, scooters, was drogers, vaatwassers, broodbakmachines, papierversnipperaars^ hogedrukspuiten. Het is allemaal te koop en bereikbaar voor steeds meer mensen. En wat kan, moet. „Mensen willen alles, ledereen wil overal aan meedoen", verzucht directeur A. Tijdhof van Planpraktijk, een bedrijf in schuld-hulpverlening. Naarmate mensen meer verdienen, houden ze niet meer over, maar geven ze meer uit. Meer dan ze hebben. „De verleidingen zijn ook zo groot en voor bijna iedereen bereikbaar. Al les is op afbetaling te koop. Niet alleen meer via postorderbedrijven maar ook via het In ternet." Korte duur Tijdhof ziet de toekomst met zorg tegemoet. „Als je ziet wat mensen aan huizen kopen... Sommige banken geven tot zes keer het bru to jaarsalaris aan hypotheek. Iemand die 3.500 gulden bruto per maand verdient kan dus bijna drie ton lenen. Drie ton! De eerste jaren vinden mensen het niet erg om alles in hun nieuwe huis te steken. Dan gaan ze even niet op vakantie. Maar dat huis wordt ook weer gewoon en dan willen ze weer mee in de maalstroom naar meer. Er kloppen nu nog weinig huizenbezitters aan om hulp, maar ik weet zeker dat het over enkele jaren een nieuwe doelgroep is." Kopen, kopen, kopen. Thuis achter de com puter, op de bank uit een catalogus, 's avonds in de winkel en zelfs op zondag. Het vertrouwen van de consument in de econo mie is groot. Maar dat alleen is nog geen re den om geld uit te geven. Waarom wordt er zo gekocht? Nog meer spullen maken niet gelukkiger, blijkt uit onderzoek van de Rot terdamse professor R. Veenhoven. Sinds 1975 is het inkomen verdubbeld, maar bleef het gevoel van welbevinden met een score van 7,6 onveranderd. Kopen kan wel een op leving van geluksgevoel geven, maar die is doorgaans van korte duur. Het bezit van de zaak is het einde van het vermaak. Mensen kopen om te laten zien hoe goed het met ze gaat. „De mens wil vooruitgang. En je gaat vooruit als je vooruit gaat ten op zichte van een ander", verklaart sociologe W. Aarts. Een voorbeeld. „Vanwege de uitbrei ding van dit kantoor zou ik de kamer van de directeur krijgen. Lekker groot. Fantastisch, dacht ik. Maar toen kreeg iedereen een an dere, ruime kamer, en nu is het net of ik er nauwelijks op vooruit ben gegaan." Mensen willen niet achterblijven bij de bu ren of vrienden en collega's. Aangemoedigd door reclame willen ze met hun aankopen laten ze zien dat ze tot een bepaalde groep horen. Bijna iedereen zal proberen aan te haken bij de klasse net daarboven. Uit de stationwagen dus de MPV in. Niet langer op vakantie naar Spanje, maar naar Curasao. De tuin laten aanleggen door een hovenier. In razend tempo komen er nieuwe spullen De ooit zo spaarzame Nederlanders kopen zich een gat in de hand. Het geld komt met bakken binnen, maar wordt even makkelijk weer uitgegeven. Om nog meer spullen te vergaren leven miljoenen op krediet. Op jacht naar nog meer luxe, genot en status. Ofwel: hoe evenaar of overtref ik de buurman? Met een tweede mobiele telefoon of juist helemaal geen? bij en worden oude vervangen. „Er zijn men sen die om de twee, drie jaar een nieuw bankstel kopen", zegt Tijdhof. „Ik kan me niet voorstellen dat het dan versleten is." Dik en blut De zucht naar meer neemt waanzinnige vor men aan. Bij de hoofdprijs van 18,5 miljoen gulden in de Staatsloterij werden vorig jaar bijna de helft meer loten verkocht dan een maand eerder, toen voor die ene winnaar 13 miljoen klaar lag. „Prijzengeld is aan een enorme inflatie onderhevig. In 1992 werd in Nederland voor het eerst een miljoen uitge keerd. Nu komen mensen pas uit hun stoel voor een hoofdprijs van tien miljoen of meer", zegt een woordvoerder van de Staats loterij. De bomen lijken tot in de hemel te groei en. Geld op? Geen probleem. Talloze bedrij ven staan in de rij om krediet te verstrekken. Nog maar weinig Nederlanders schrikken te rug voor het afsluiten van een pee-elletje (persoonlijke lening). Ze betalen terug als het beter gaat. En beter zal het gaan, want zo gaat het al vijfentwintig jaar. Vooral jongeren wanen zich in het walhal la. Ze hebben nooit schaarste gekend en veel ouders hebben hun niet geleerd met over vloed om te gaan. Dus zijn veel jongeren dik en blut. Volgens het Nationaal Instituut voor Budgetvoorlichting (NIBUD) vormen jonge ren onder de 25 de groep met de meest risi covolle schulden. „Ze zijn van huis uit een luxe leventje ge wend. Zakgeld en inkomen uit baantjes gaan op aan leuke dingen, aan uitgaan, cd's, kle ren, vakantie. Als ze zelfstandig gaan wonen, blijkt plotseling dat ze dat luxe leventje niet kunnen voortzetten. Ze hebben huurschuld, betalingsachterstanden bij verzekerings maatschappijen, energiebedrijven of fami lie", zegt B. van Dam van het NIBUD. Volgens het instituut leren jongeren niet meer met geld omgaan. Ouders zijn week en meegaand als het de wensen van hun kinde ren betreft. „Het principe van het zakgeld vervaagt. Kinderen vragen daarnaast ook geld voor iets leuks dat ze hebben gezien, en ouders durven geen nee te zeggen. Dat is misschien wel lief bedoeld, maar het leeref fect van zakgeld is zo nihil. Ouders waarvan de kinderen werken, moeten ook gewoon kostgeld vragen. Dat is niet alleen eerlijk, maar ook educatief. Jongeren moeten leren dat ze niet alles kunnen uitgeven aan 'leuk'." Cultureel econoom A. Klamer probeert zijn vier kinderen 'de les van onzekerheid' te leren. „Want het is natuurlijk naïef te denken dat het altijd zo zal doorgaan. Het is een klassieke fout van mensen om overoptimis tisch te worden. Natuurlijk kan en zal de economie in elkaar kletteren. Maar maak dat maar eens duidelijk. De baantjes liggen voor het opscheppen. Jongeren worden er ge woon arrogant van. En dan die sociale druk van 'keeping up with the Joneses'. Je wilt niet dat je kind buiten de groep valt, maar je bent ook niet bereid om schoenen met dikke zo len te kopen voor honderdnegentig gulden. Zulke dure schoenen heb ik nooit gehad. Buiten dat is de koopziekte ook zo op het ei gen wereldje gericht. Het heeft weinig te ma ken met verantwoordelijkheid en betrokken heid." In de drang ons te onderscheiden, gaan we juist steeds meer op elkaar lijken. Verre rei zen, golfen, design meubelen, gouden horlo ges en duur uit eten zijn gemeengoed gewor den. De allerrijksten en snobs moeten steeds creatiever worden om zich nog te kunnen onderscheiden. Nieuwe chic Wat is nog luxe? Alles wat schaars is. Tijd, ruimte, rust. Geen tweede gsm dus, maar he- leméél geen. Dan heb je het echt gemaakt. Onbereikbaar zijn, doen wat je wilt, los van de maalstroom. De chic van een hotelkamer zonder televisie. Niet langer zappend door het leven, maar de diepte in. Nee zeggen te gen de snelle verleiding. Acht dagen Mexico als ordinair bestempelen. Want je gaat niet of je dompelt je helemaal onder. Als de elite voor deze nieuwe leefstijl kiest, krijgt soberheid prestige en zullen meer mensen dit navolgen. In Vlaanderen zijn de geesten er rijp voor, meent D. Geldof, socio loog en wethouder van Antwerpen. Hij ge looft dat we aan de vooravond staan van een omslag. In zijn recente boek 'Niet meer maar beter' schrijft hij dat mensen nu stuiten op de perverse effecten van de consumptie maatschappij: files, luchtvervuiling, crimina liteit, stress, opvoedingsproblemen, veront reinigd voedsel. Volgens Geldof leven we in een risicom aatschappij, waarin het niet meer gaat om verdeling van de goederen, maar van de risi co's. Kortom, wie heeft nog toegang tot rust, ruimte en veiligheid? Dat zijn' de luxe goede ren van de 21ste eeuw. Jongeren, hoogge schoolden en tweeverdieners geven in en quêtes aan dat ze veel waarde hechten aan deze zogenoemde postmoderne waarden. Maar handelen ze er ook naar? „Een selec te groep wel", zegt Geldof. „Steeds meer mensen in Vlaanderen gaan parttime wer ken, kiezen voor loopbaanonderbreking, na- tuurvoeding en ethisch bankieren. Het is aan de politiek om op deze tegenbeweging in te spelen en deze keuzes voor een bredere groep mogelijk te maken." Beperkte groep In Nederland ageren columnisten als Youp van 't Hek tegen 'De koopzieke horde, lave rend tussen Intertoys, Blokker, Hema en Al- bert Heijn'. Kees van Kooten pleitte vorig jaar voor de terugkeer van De Tussentijd: de week voordat de zwart-wit foto's klaar wa ren, de prikkeling van een brief onderweg. Een brede groep mensen wordt zich be wust van de koopziekte. Maar het blijft een beperkte groep die kiest voor matiging. Waar bovendien weinig status vanuit gaat, zegt dr. W. Aarts, die onlangs promoveerde op een onderzoek naar 'De status van soberheid'. „Het is niet prestigieus om matig te leven en dus zullen weinigen dit gedrag navolgen", vermoedt Aarts. „Soberheid loopt het risico te worden aangezien voor gebrek aan geld en macht." De tijdschriften Genoegen Omslag timme ren aan de weg. En het Haagse 'Vrekkenecht- paar' van de Stichting Zuinigheid met Stijl geeft het ene na het andere boek uit. Maar zij hebben te weinig aanzien om te worden na gevolgd. Iemand als Youp van 't Hek zou uit drager kunnen zijn van een nieuwe leefstijl, „maar dan moet hij zich er ook naar gedra gen", vindt Aarts. „Maar het is niet makkelijk om uit de tredmolen te stappen. Ik heb be hoefte aan rust en verdieping. Er is veel te veel verstrooiing en afleiding van waar het eigenlijk om gaat. Maar ook ik heb net een nieuwe computer gekocht. En binnenkort ga ik met 155 collega's vier dagen naar Grieken land om het 20-jarig bestaan van het bedrijf te vieren. Met het vliegtuig. Buitensporig, maar de verleiding is te groot om nee te zeg gen. Dus zeg ik ja, en voel me bezwaard. Je komt voor zoveel dilemma's te staan. Ik heb geen gsm. Dat is bijna een statement. Je moet je verantwoorden dat je iets niet hebt. Geen afwasmachine? Meid, de tijd dat je af wast kun je toch wel beter besteden? Je moet een zekere onafhankelijkheid en vrijheid in je hoofd hebben om uit te stappen." Hanneke van Veen en Rob van Eeden (het 'Vrekkenechtpaar') deden dat tien jaar gele den al. „Het is een bevrijding", zegt Van Ee den, die vroeger altijd geld tekort kwam en een doorlopend krediet had van tien-, vijf tienduizend gulden. Nu gelden zij als rolmo dellen van een spaarzaam leven en wordt hun gedrag door het ministerie van VROM geanalyseerd. Dat wil weten wat de 'consuminderaars' zoveel voldoening geeft. Achter het door knippen van de tube tandpasta gaat meer schuil dan louter spaarzaamheid. „Het is ook de creatieve bevrediging van een foefje. Het niet naar de winkel hoeven gaan omdat je nog wat tandpasta uit de tube weet te halen. Dat geeft een zeker gevoel van onafhanke lijkheid." MONIQUE DE KNEGT

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 53