Alleen stoppen helpt echt Roker psychologisch verslaafd 232 ZATERDAG 11 MAART 2000 Roken schaadt de gezondheid, dat staat vast. De ziektekosten voor bestrijding van kanker en chronische longziekten belopen miljarden guldens. Toch weten we nog niet zo heel veel over de gevolgen van roken. Wat gebeurt er eigenlijk in de luchtwegen en de longen? Waarom wordt de ene roker ziek en de ander niet? De academisch ziekenhuizen van Groningen en Leiden beginnen binnenkort aan een onderzoek naar het ontstaan en behandeling van chronische bronchitis en longemfyseem, betaald door het Astma Fonds, de Nederlandse Organisatie voor Wetenschappelijke Onderzoek (NWO) en het farmaceutische bedrijf Glaxo Wellcome. Het is het eerste grote onderzoek van die aard ter wereld. "Tl ■"H igenlijk gek dat er nooit eerder j een diepgaand onderzoek naar rokerslongen is gedaan, erkent de Leidse hoogleraar Peter Sterk. Al is het wel verklaarbaar. De aandacht lag al die tijd bij stoppen. Dat is immers de beste manier om het risico op kanker, chronische bronchitis of longemfyseem te beperken. „Dat blijven we ook zeggen. Niet beginnen. Stoppen. Maar het lukt niet'iedereen. De 100 procent haal je bij lange na niet. Aandacht voor de behandeling van deze verslavingsziekten is betrekkelijk nieuw. Om die reden is een ach terstand ontstaan in de kennis over longziek ten. Daarom is er onder artsen ook veel be langstelling voor dit onderzoek. Want we we ten niet welke patiënten nou behandelbaar zijn en wie niet." Het staat op de pakjes en de doosjes en in koeienletters onder elke advertentie. Roken schaadt de gezondheid. Zelfs passief (mee) roken vergroot het risico op longkanker en chronische longziekten. Daarom is de sigaret of sigaar op steeds meer plaatsen taboe. Ge stopte rokers verenigden zich onlangs in een fonds om schadevergoeding te claimen bij de fabrikanten. Anti-rookcampagnes, acties en cursussen om te stoppen volgen elkaar in ras tempo op. Ondanks al die aandacht neemt het pro bleem weer toe, meent Sterk. Tussen midden jaren zestig en eind jaren tachtig daalde het percentage rokers van 60 tot 33. „Maar de daling is er uit. En de rokers die overblijven roken meer. Daardoor rukken de chronische rokersziekten op van de vierde naar de twee de doodsoorzaak in Nederland. Ook elders slaan ze toe. Roken is wereldwijd een groot probleem." De statistieken lijken nogal ontmoedigend voor longartsen. Vechten tegen de bierkaai. Maar Sterk, die zijn bijzondere leerstoel in Leiden te danken heeft aan het Astma Fonds, beweert het tegendeel. „We worden juist aangemoedigd om er iets aan te doen. Wat doet roken nou met mensen? Wat gebeurt er in de longen en hoe kun je daar het best op inspelen? Welke behandeling is het beste? Moet die langdurig gegeven worden of kan het ook kort? Bij welke mensen werkt het en bij wie niet? Dat gaan we uitzoeken." Sim pelweg om mensen die niet kunnen stoppen te helpen, voegt arts-onderzoeker Jiska Stro band toe. Stroband tekent met haar collega Thérèse Lapperre in Leiden voor het onderzoek, waarin de afdelingen Huisartsgeneeskunde, Longziekten en Pathologie samenwerken. In Groningen gebeurt hetzelfde. Sterk voert met zijn Groningse collega prof. Dirkje Postma de regie. Op beide locaties worden 130 stug ge rokers of ex-rokers van boven de 40 zes maanden intensief gevolgd en begeleid. Het dubbelonderzoek neemt alles bij elkaar 2,5 jaar in beslag, zo is de bedoeling. „We gaan kijken naar de klachten van de patiënt en naar de afwijkingen in de lon gen", legt Stroband uit. „Klachten van kort ademigheid, hoesten, slijm opgeven als ge volg van een onherstelbare obstructie van de luchtwegen. Die komen veel voor bij mensen die meer dan tien jaar stevig hebben gerookt. Dan begint het aan te tikken, ontstaat er schade aan de luchtblaasjes en de longblaas jes." Dergelijke veranderingen in de longen treden op latere leeftijd sowieso op, maar bij Arts-onderzoekers Jiska Stroband (links) en Thérèse Lapperre met in hun midden hoogleraar Peter Sterk bij enkele longfoto's van stugge rokers. Sterk: „Mensen die hier komen en zien wat er met hun longen gebeurt, schrikken meestal zo erg dat ze graag willen stoppen." FOTO HIELCO KUIPERS rokers gaat het veel en veel sneller dan bij niet-rokers, weet Sterk. „De patiënten zijn met gewone luchtwegverwijdende middelen niet meer te verbeteren. Een astmapatiënt gebruikt zijn puffertje en dan heeft-ie met een weer lucht, maar bij iemand met lon gemfyseem werkt dat niet." Chronische bronchitis en longemfyseem kunnen leiden tot ernstige invaliditeit en voortijdig overlijden. Statistisch gezien ster ven stevige rokers dertien jaar eerder dan niet-rokers. Maar de kwaal heeft ook effect op de kwaliteit van leven, stellen de onder zoekers. Veel patiënten kunnen de trap niet meer op, spelen met (klein)kinderen lukt niet meer omdat ze snel moe zijn, een korte wandeling met partner of vrienden is al te zwaar. „Laat mij maar op de bank zitten, roepen ze dan. En dan is het eigenlijk al te laat. Ze raken geïsoleerd", aldus Sterk. Sterk en Stroband benadrukken dat ze niet op zoek gaan naar genezing alléén door een geneesmiddel. De enige remedie blijft stop pen. Sterk: „Veel mensen denken dat dat geen zin heeft als ze eenmaal een flink aantal jaren hebben gerookt. Dat dan de kans op kanker toch al is vergroot. Maar ze vergeten dat ze de aantasting van de longfunctie kun nen beperken. Die gaat wel door, maar min der hard wanneer je stopt met roken. Met het nieuwe anti-verslavingsmiddel Zyban dat onlangs op de markt is gebracht, lukt het dertig procent van de rokers om te stoppen, zo blijkt uit de eerste tests. Maar het gaat niet makkelijk, je moet nog steeds een goede mo tivatie hebben. Het beste middel is volgens mij een shock, Mensen die hier komen en zien wat er met hun longen gebeurt, schrik ken meestal zo dat ze graag willen stoppen." Het nieuwe onderzoek is gericht op de mogelijk gunstige invloed van medicijnen, waarbij astmatici veel baat hebben. Lang- werkende luchtwegverwijders en ontste kingsremmers, die verlichting geven bij kort ademigheid. „Wij willen weten wat ze doen op korte en op langere termijn", legt Sterk uit. „Wie reageert er goed op en wie niet? Waarom helpen ze mensen met astma wel en lijkt het effect bij rokerslongen beperkt? We zoeken veertig-plussers die roken of ge stopt zijn na minimaal tien rookjaren. Ze moeten er wel iets voor over hebben, maar in ruil krijgen ze intensieve medische bege leiding." Het doel is dat de huisartsen straks beter weten wat ze aanmoeten met patiënten met rokerslongen. Bovendien kunnen de anti rookcampagnes worden verbeterd als duide lijk is wat er precies in de longen gebeurt. „Genezen kan nog lang niet", weet Sterk. „Maar als je alle kosten bij elkaar telt boekje met een lichte verbetering of uitstel van ver dere verslechtering van deze longziekten een miljardenwinst. Een simpel rekensommetje leert dat minister Borst voor een dubbeltje op de eerste rang zit als ze een paar miljoen uittrekt voor degelijk rokersonderzoek." En, zo vult Stroband aan, het algemeen welzijn gaat er fors op vooruit. „Ik zou die mensen willen helpen want ze zijn ziek." 0NN0 HAVERMANS Geloven in de sigaret als wonderpil tegen stresszenuwen en somberheid De Leidse gezondheidswetenschapper doet al jaren onderzoek naar stoppen met roken. Met een studie naar de psychologi sche oorzaken van rookverslaving probeert hij de voorlichting aan rokers te verbeteren. Hij werkte mee aan een zesdelige cursus om te stoppen, die RTL5 in december en januari op televisie bracht. Zelf stopte Dijkstra elf jaar geleden. Een gedragsverandering, waar voor je gemotiveerd moet zijn en goed voor bereid, stelt hij. „Rokers zien allerlei functies in het roken. Als je die weghaalt, is stoppen niet moeilijk. Maar als je gelooft dat roken een soort wonderpil is tegen stress, gespan nenheid, concentratieproblemen, zenuwen, somberheid of overgewicht, dan blijft het trekken." Naast nicotine is psychologische versla ving het probleem. Volgens Dijkstra kan een roker in vier, vijf weken zijn afgekickt. „Dan zijn de ontwenningsverschijnselen weg. Ni cotine werkt alleen als je lichamelijk ver slaafd bent. Daardoor voel je ontspanning bij een sigaret; als je een poosje niet rookt krijg je immers ontwenningsverschijnselen. Dat zelfde geldt voor gezelligheid. Maar als je ja renlang denkt dat het gezellig is omdat je rookt, dan is dat zo. Als je serieus denkt dat je dit zult missen, is het moeilijk om te stop pen." Maar dat gevoel is manipuleerbaar, zo hebben proeven met nicotinevervangers la ten zien. „Een groep rokers kreeg een nicoti- nevervanger, een andere groep een placebo, een nepmiddel. Tijdens het onderzoek wer den de pillen verwisseld. Degenen die dach ten dat ze een placebo slikten, kregen ont wenningsverschijnselen, de anderen niet." De roker denkt dus dat-ie verslaafd is. Daar om verschuilt hij zich achter allerlei smoes jes om te kunnen blijven roken. 'Dan ga ik maar wat eerder dood, maar ik heb wel lek ker geleefd.' Stoppen lukt pas als je dat echt wilt. En de kans op succes is groter bij een gedegen voorbereiding en hulp van buiten. Veel ro kers doen talloze pogingen om te stoppen, maar zonder hulp valt 90 procent terug. „Onze verwachting moet veranderen. Van de rokers lukt het 60 tot 70 procent uiteindelijk om te stoppen, maar niet de eerste keer. Stoppen is leren stoppen. Niet opgeven, maar het op een andere manier opnieuw proberen." Op dat punt mag de overheid zich wel wat meer laten gelden, vindt Dijkstra. „Roken wordt nog steeds erg onderschat. Per jaar vallen in Nederland 23.000 doden als gevolg van roken, tegenover 1300 verkeersdoden en een paar honderd zelfmoordgevallen. Toch zijn er meer actie in het verkeer en tegen de pressies dan tegen roken. Stel dat je iemand met een zware depressie niet naar een psy chiater zou sturen, maar hem zegt dat-ie naar buiten moet kijken, waar de zon schijnt. Dat is absurd, maar zo gaat het wel met ro ken. Bij het CAD (consultatiebureau voor al cohol en drugs) of de Riagg (regionale instel ling voor ambulante geestelijke gezond heidszorg) hoef je niet aan te kloppen. Dus gaat een roker die wil afkicken naar de GGD, waar de verslavingszorg zit ingeklemd tussen cursussen zwangerschap en omgaan met hoofdpijn. Dat is het beste wat wij heb ben. Er zijn geen therapeuten die zich bezig houden met stoppen met roken. De overheid moet er veel meer geld in steken, er zou een kliniek moeten komen en therapeuten bij de CAD's. Maar het heeft blijkbaar niet zo'n grote prioriteit. De staat krijgt miljarden bin nen aan accijnzen en daarvan gaat maar een paar miljoen naar de Stichting volksgezond heid en roken." De laatste jaren is er wel wat veranderd. In openbare ruimten geldt een rookverbod, vliegtuigen zijn vaak rookvrij en zelfs de Ne derlandse Spoorwegen spelen met de ge dachte rokers te weren. Dat werkt motive rend, zegt Dijkstra. Rokers leren zo dat ze best even zonder kunnen. „Maar het is geen stimulans om te stoppen. Ik weet ook niet of dat wel moet. Ik ben niet anti-roken, wel an ti-meeroken. De enige reden om rokers te blijven bestoken is dat ze niet toerekenings vatbaar zijn met betrekking tot hun roken. Ze zijn verslaafd. Zeggen dat het hun eigen keus is, vind ik te makkelijk. De ouderen hebben heel lang gerookt zonder een idee van gevaar en de jeugd wordt op allerlei ma nieren in verleiding gebracht. Dan ben je als overheid verplicht om tegeninvloeden te ge ven." De anti-rookcampagnes zijn nogal eenzijdig. Alles draait om stoppen. Minder roken is geen doel. Evenmin ligt de nadruk op ge zond eten, om zo de kans op kanker te ver kleinen. „Men kan er niet goed mee over weg", meent Arie Dijkstra. Toch is uit Ameri kaans onderzoek gebleken dat groente en fruit juist bij rokers veel effect hebben op de ontwikkeling van kankercellen. „Dat zou je van de daken moeten schreeuwen. Rokers, eet gezond! Ik heb het niet verzonnen, het is wetenschappelijk onderzocht." Ook Dijkstra hamert erop dat stoppen de enige echte remedie is tegen rookziekten. Hij beseft best dat elke andere boodschap een keerzijde heeft. Wanneer er sprake is van een medicijn tegen aids, neemt het onveilig vrij en toe, met meer geslachtsziekten en onge- Arie Dijkstra. wenste zwangerschappen als gevolg. Daar om is hij blij dat het Leids/Groningse onder zoek naar longziekten vooral is bedoeld om inzicht te verkrijgen. „Een onderzoek naar FOTO HIELCO KUIPERS de haalbaarheid van minder roken komt in mijn kast niet voor. We weten niet of het werkt en dus onderzoeken we het maar niet." Ruim driekwart van de rokers is niet iveerd om te stoppen. Ze hebben de sigaret te hard nodig om zich goed te voelen, zijn afd. Sommigen proberen te stoppen, maar tal bezwijken ze voor de verleiding zodra n tegenzit. Ze hebben hulp nodig. Daarin schiet de overheid te kort, meent de Leidse 'holoog Arie Dijkstra. Afkickverschijnselen iet het grootste probleem, de verslaving zit tussen de oren.Alleen veranderingen in chten leiden tot verandèringen in gedrag. 's Werelds eerste grote onderzoek naar effect roken op luchtwegen en longen

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 47