Jos Verstappj voorzichtig over zi, Snelle reclame-boodschappen Het stuur als besturingssysteem Goede bescherming is een hoofdzaak tn ZATERDAG 11 MAART 2000 Achtervleugel Hoofdsponsor Bepaalt het kleurenschema van de bolide: tot ruim 100 miljoen Tijdens een Formule 1 Grand Prix -die naar schatting wereldwijd gevolgd wordt door meer dan 340 miljoen kijkers- komen zesdui zend maal per uitzending merknamen in beeld. De formule 1 wa gens zijn niet meer weg te denken als reclame-media. De geza menlijke inkomsten van een topteam aan sponsor geld en advertentieruimte bedragen 200 miljoen gulden. Neusstuk Bovenkant niet altijd zichtbaar op tv: 3,5 miljoen per adverteerder Zijkant neus 3,5 -7 miljoen Het begin De eerste racewagen die reed in de kleuren van een sponsor was de Lotus 49 uit 1968 be stuurd door Graham Hill. Eindplaat achter Klein oppervlak, verschillende sponsors: ƒ1,7 - 3,5 miljoen per stuk Voorvleugel 1,7- 3,5 miljoen Toekomsttrends Met het oog op de toe nemende beperkingen op reclame voor tabakswa ren in Europa, zoeken de teams, zoals Williams en Prost, nieuwe sponsors die vooral worden ge vonden in de IT- en telecommunicatieindustrie. Ook de grote autofa brikanten zelf en aan verwante bedrijfstak ken, zijn actiever dan ooit in de formule 1. Eindplaat voor Zeer zichtbaar, één adverteerder: 4 miljoen Neutraalstand: Zet de versnellingsbak in z'n 'vrij', zodat de auto na een spin van de baan kan worden geduwd. Safety: De 'kill'- knop zet de motor uit. Mcmren LED's: Geven het toerental aan. Als zes rode -Displays: De coureur kan kiezen wat hij wil zien, zoals rondetijd, tijd over een gedeelte van een circuit, oliepeil en watertemperatuur. Kaart: De genummerde bochten geven de coureur de mogelijkheid om aan de mechaniciens door te geven, hoe de wagen zich in iedere bocht gedraagt. Brandstof: Past het mengsel aan. Herstelswitch: Schakelt de versnellingen tij delijk 'uit als ze gaan slippen. Radio: Open communicatie f met de pits. Motorrem: Past het effect aan van het remmen op de motor als de coureur zijn voet van het gaspedaal tilt. Differentieelstand: Alleen bij te stellen in de pits, '2000 wordt het jaar van Oranje' JAGUAR WILLIAMS Ff Benetton Formula om de controle te verbeteren. Ooit, heel lang geleden, was het stuur van een racewagen precies wat het woord zegt: een stuur, met de versnellingspook vlakbij en drie pedalen op de vloer. Vandaag de dag zitten alle knoppen en schakelaars van de Formule 1- auto aan het stuur, behalve het rem- en gaspedaal. Een kleine rondleiding langs het gereedschap van Michael Schumacher. Naast hun belangrijkste functie als hoofdbescherming bij een ongeluk, hebben de helmen van de coureurs nog een andere taak: als mobiel hogesnelheidscommunicatiecentrum. Klep: Getest door erop te schieten met kogellagers - vergelijkbaar met een schot uit een luchtbuks. Voor de race worden er vijf afscheurbare, doorzichtige la gen op aangebracht, die de coureur eraf kan pluk ken als ze vuil zijn. Atr Microfoon: Inge bouwd in de kin beschermer. De radio wordt be diend door een knop op het stuur. Drinken: In een flesje in de cockpit. De vloeistof wordt opgezogen door een rie tje met ventiel in de helm. Constructie: Het grootste gedeelte van de helm wordt gemaakt uit vier mate rialen: 1) Klep: Plexiglasachtig materiaal. 2) Buitenste 'eierschiP: Verstevigd kunststof 3) Binnenste schil: Uitgezet polysty reen 4) Bekleding: Polyurethaanschuim met een laagje er overheen. Totaal gewicht (inclusief radio): 1400 gram. Cool blijven: Kleine ventilatiegaten in de bovenkant en de kinbescher- van de helm houden het hoofd koel. coureurs heb- aan de achter en zijkant van de helm aërody namische 'vinnen', die het hoofd sta biliseren. 'G-riempjes': Zitten bevestigd aan de cockpit, om het hoofd te beschermen tegen te grote, abrupte bewegingen op extreem hobbelige circuits. Team talk: In de oordoppen, die gegoten zijn in de oor- vorm van de coureur, zijn kleine speakertjes ingebouwd. Het ge heel wordt met een stukje tape op zijn plaats gehouden. Jos Verstappen begint zondag in Mel bourne aan zijn zesde seizoen in de For mule 1. De Limburger heeft een goed ge- Voel over zijn nieuwe werkgever Arrows. Toch blijft hij voorzichtig. „Natuurlijk is het ons doel Ferrari en McLaren uit te dagen, maar ik weet pas in Australië waar we staan." Verstappen is door schade en schande wijs geworden. Vorige jaargangen be gon hij bij andere stallen ook vol ver wachting, maar kwam hij meer dan eens bedrogen uit. Dit keer lijkt zijn ver trouwen niet te worden beschaamd. Sinds zijn debuutjaar 1994 zag het er nog niet zo goed uit voor de Montforter. Tot zijn vreugde sloot Arrows vrijdag in een klap de sponsordeal van het jaar. Vijf geldschieters verbonden zich aan de Britse stal. Telecombedrijf Orange, de hoofdsponsor, pompt liefst 245 mil joen gulden in Arrows, waarmee het team van Tom Walkinshaw meteen tot de grotere spelers behoort. ,,2ooo wordt het jaar van oranje", lachte de Schot, met een schuine blik naar Verstappen. „Hier wist ik bij mijn komst niets van, maar ik ben er absoluut blij mee", rea geerde de Nederlander verrast. Hij is precies op het juiste moment ingestapt. „Het ziet er ontzettend goed uit alle maal." Verstappen weet dat geld in het Formu le-1-circus een onontbeerlijk smeermid del is voor de auto's. Met de miljoenen kan Arrows de nieuwe A21 het gehele jaar testen, ontwikkelen en betere tech nici inhuren. Precies daarop strandde leef Verstappen de voorbije seizi ie ve dere stallen. Met prachtige t werd hij binnengehaald, ma paar races bleek tot zijn frus gens geldgebrek verbetering lide onmogelijk. Verstappen lijkt dit seizoen faw met inferieur materiaal te ra rVei den. Arrows huurt dit jaar S: >pei toren en die blijken snel. De en zijn Spaanse stalgenootï Rosa verrasten in Barcelona teams. De auto is volgens JA! ook betrouwbaar. „We kend problemen in de lange runs V( gaat het goed. Eigenlijk hadL tien dagen willen testen, mi j*enl voor andere teams net zo.' Verstappen had ook in 1994 ude wagen, maar hij werd toen I als 22-jarige in het diepe gej [je jong", oordeelde Walkinshat voor hem een leerjaar moei waarin hij veel zou testen, moest ineens de baan op 1 Lehto geblesseerd raakte. H zelf ook dat zijn debuut te \f „Ik kon toen niet geloven di aankon. Ja, ik heb fouten g( maar als je de kans krijgt, nemen. Je weet nooit of en komt." Verstappen is al aan kans 2 nog steeds jong (zaterdags maar intussen wel ervaren, hoe belangrijk dat is", zei h rekenender, loert op zijn ka mindere jaren na Benetton ervaren Verstappen in zijne INFOGRAFIEKEN GRAPHIC NEWS FOTOAP/ CESAR RANG EL VERTALINGEN WILLEM SPIERDIJK VORMGEVING EN LAY-OUT RUUD VOGELESANG FRED VAN GELDEREN Bron: Guinness Book of Formula One, Ft 12 maart Australië Melbourne Kosten; Lopen op tot meer dan 5000 gulden Basis-helm: rond de 2500 gulden, speciale verf: 1000 tot 1800 gulden, radio: 750 gulden. 26 maart Brazilië Interlagos Botsproeven: Door de helm te laten val len op verschillende 'aambeelden', wor den botsingen met diverse objecten en onder diverse hoeken nagebootst. De valhoogte ligt tussen 205 en 306 cm. a) Bolvormig; b) 'l'-type; c) plat. De vorm van de helm lijkt op de men selijke schedel en is ontworpen om de kracht van een botsing evenredig te verdelen over de hele oppervlakte. 9 april San Marino Imola 23 april Engeland Silverstone 7 mei Spanje Barcelona 21 mei Europa Nürburgring 4 juni Monaco Monte Carlo

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 40