Akkoord over CAO provincieambtenaren i/ma mam ei 5 Binnenland Plan voor zorgcentrum oudere Marokkanen Kamer verontrust over overname SBS door UPC UPC-dochter Chello laat kinderporno staan 'Nederland alleen in afwijzing EU-budget' Besluit Zuiderzeelijn valt pas eind dit jaar 'Besluitvorming rond Betuwelijn niet herzien' FRANS EIKEN EETTAFEL van tilMEffftVfi Bayer wil vaccin weer op de markt brengen BIJ VAN TIL OAG 11 MAART 2000 vdhamen Nederlanders terug ^c^amen van de drie in Mali vermoorde Neder rs zijn gisteren overgedragen aan de familie. Dat gebeurde het Rampen Identificatieteam (RIT) in de loop van dag el de identiteit van de drie slachtoffers had vastgesteld. De ijke overschotten van de drie mannen waren gisteroch- rsie vanuit Mali overgevlogen naar Schiphol. De drie mannen i is n >n om het leven gebracht in het noorden van Mali, dat be- 241 staat als gevaarlijk gebied. Ned b'ees| dachte Voorburger uitgeleverd zen ijrg; Een 18-jarige Voorburger die eind februari in New ;e m verd aangehouden in verband met de dood van zijn moe koe door de Verenigde Staten uitgeleverd aan Nederland. Hij t erf verdacht van moord, doodslag of het verbergen van een n de e zoon vertrok vlak na het overlijden van zijn moeder naar butfDaar werd hij aangehouden nadat bekend was geworden raaj vrouw een onnatuurlijke dood was gestorven ven iai° :oholcontroles onzuiver' 3 vei e vei AG; Door de ingebouwde marges van arte ogelijk dat personen die meer dan twee of drie biertjes kar in gedronken bij alcoholcontroles de dans ontspringen. ;en. in alleen worden voorkomen door de wettelijk toegestane n vv( illagegrens te verlagen, maar daar is geen draagvlak voor. intij elt het openbaar ministerie in een reactie op het tv-pro- srha na 'Blik op de Weg' dat gisteravond werd uitgezonden, rtsp i was te zien dat blaasapparaten soms pas bij negen bier- n Ni arm slaan. d.( laf: Schrijven voor de krant voor puRG» Een winkeldief van het Antilliaanse eiland Sint Dori en moet binnen acht weken vanuit de gevangenis zes arti <verd schrijven voor de enige lokale krant, de Dailey HeraldDe nsni landse rechter mr. B. Wit hoopt met deze alternatieve ïstv naast de opgelegde celstraf van drie maanden, de 49-jarige dal verslaafde te motiveren weer het rechte pad op te gaan. rspi :hter kwam tot zijn uitspraak op basis van de schrijversca- pub iten van de man. Deze blijken vooral uit 'de prachtige ian\ in die hij naar het Hof schrijft', aldus de rechter. ast n di dejjonprins opent Olympisch Stadion idel idam» De restauratie van het Olympisch Stadion in Am- aadi im is afgerond. Kroonprins Willem-Alexander zal daarom mai mieuwde stadion op 13 mei openen. Aan de openingsce- eer. rie werken verder een aantal topatleten mee die in Sydney erac Den aan de Olympische Spelen. o op hol door muizennest iberg De auto van een 80-jarige vrouw uit Mariënberg, lensdag bij twee aanrijdingen in het Overijsselse Harden en ravage veroorzaakte, blijkt op hol te zijn geslagen door lis. Dit bleek gisteren uit een onderzoek van de techni- rkeersdienst. Het diertje had zich verschanst in de lucht- ast onder de motorkap van de auto. Een eikel, naar bin- ileept door de muis, is volgens de politie tussen de gas- n de carburateur gevallen. Daardoor maakte de auto on- cht veel meer toeren. De vrouw raakte hierdoor de con- iver haar auto kwijt. De muis is nog voortvluchtig. 'Verzoek Islamfeestdag redelijk' ag» Premier Kok vindt het verzoek van Nederlandse mos- m het Offerfeest (16 maart) tot officiële feestdag te verkla- idelijk'. Maar de invoering kan zeker niet dit jaar plaats- i i ijl, omdat het 'niet met een druk op de knop valt te rege- u Idus Kok gistermiddag na de ministerraad. Hij verwees naar de discussies rond 5 mei die tientallen jaren duur- e Islamitische Universiteit Rotterdam vroeg 16 maart als -1 le feestdag te erkennen, omdat het Offerfeest voor de )Qkl 10 moslims in Nederland de belangrijkste feestdag is. iie dreigt bij Arbeidsvoorziening t/ieer» Als de directie van Arbeidsvoorziening niet vóór ig ingaat op de wensen van de bonden, volgen onherroe- acties. De bonden eisen inzicht in de directieplannen van de 8.500 banen te schrappen. Arbeidsvoorziening iet beheer van de arbeidsbureaus in handen. De werkne- jertegenwoordigers hebben gisteren dit ultimatum De actiebereidheid is groot, zo menen de vier betrokken "Jen. ieubeweging vecht olieboringen aan De goedkeuring die minister Jorritsma van economi- :en heeft gegeven aan de proefboringen voor de kust istricum, moet worden opgeschort. Acht milieu- en na- ganisaties eisen dat donderdag bij de Alkmaarse be- I rechter. Volgens de belangenorganisaties liggen de boor- te dicht bij de strandlijn en bij het waterwingebied van )ord-Hollandse waterbedrijf PWN. t tanken op Koninginnedag' Onbekenden zijn via een e-mail kettingbrief een actie tegen de stijgende brandstofprijzen voor auto's. Zij vra- larin op 30 april, Koninginnedag, massaal niet te gaan met de bedoeling om 'de markt een klein beetje uit ba- brengen'. „De prijzen stijgen onrustwekkend", aldus de p jpjke tekst van de kettingbrief, die vele e-mail gebruikers C raagd op hun beeldscherm krijgen. De anonieme brief- p rers zeggen gebruik te maken van de 'moderne communi- 1C liddelen om zo miljoenen mensen te bereiken'. tie arresteert verdachte schietpartij •gei i De politie van Zwolle heeft gisteren een 30-jarige inwo- nd,i n die plaats aangehouden op verdenking van betrokken- e VS ij de gewelddadige dood van een 44-jarige man uit Dalf- ivvei gelopen woensdag. Het slachtoffer werd gedood bij een ntei lartij woensdagnacht in de Zwolse Jacob Gillesstraat, tall !J| idelaar vindt lijk zwerver iail( J42 Een wandelaar heeft gistermorgen in een vijver in blei lam het stoffelijk overschot van een man zien drijven en -not itie gewaarschuwd. Na onderzoek bleek het om een 52-ja- >t -1 nerver te gaan die al enige tijd spoorloos verdwenen was. 'skis is de politie is er geen misdrijf in het spel. Het politieon- doo ik is inmiddels afgesloten. 1 rloi« BEDRIJVEN EN DERWIJS oeten studerend en werkzoekend Noord-Holland op zaterdag 6 en zondag 7 mei 2000 in de Extran Sporthal 'nrnitie over de beurs en het presenteren van uw drijf of onderwijsinstelling tijdens deze beurs: O. G. Z. b.v. GPD Geassocieerde Pers Dlei Tevreden vakbonden blazen verdere acties af De vakbonden en de werkgevers in de provincie hebben gistermiddag een akkoord over een nieuwe CAO gete kend. De 14.000 provincieambtenaren krijgen een loons verbetering van zeven procent in twee jaar. Daarnaast ontvangen zij in december 2001 een eenmalige uitkering van 440 gulden. DEN HAAG ANP Met dit akkoord is een einde gekomen aan het moeizame overleg tussen bonden en werk gevers. De partijen konden het sinds november niet eens wor den over salaris, seniorenrege ling, verlof en een harmonisatie van het beoordelen van perso neel. Nadat het overleg was ge strand, kondigden de bonden acties aan. Op 23 februari beet Zuid-Holland de spits af met een werkonderbreking. Door het hele land legden ambtena ren in de dagen erop voor korte of langere tijd het werk neer. De CAO heeft een looptijd van twee jaar en gaat met te rugwerkende kracht in op 1 ja nuari 2000. Dit jaar ontvangen de werknemers een loonsver hoging van drie procent. De eindejaarsuitkering wordt in december 2000 verhoogd met 0,5 procent tot 1,75 procent. Volgend jaar gaat het loon nog eens met 2,5 procent omhoog en in december 2001 stijgt de eindejaarsuitkering nog eens één procent meer tot 2,75 pro cent. De vakbonden Abvakabo en CFO zijn tevreden over de seni orenregeling, die een vroeg pensioen voor alle ambtenaren moet garanderen. De bonden zijn matig tevreden over de nieuwe verlofregeling. Nieuw personeel krijgt een andere ver lofregeling, voor bestaand per soneel komt er een overgangs periode. Voor onderhandelaar H. Jet ten van Abvakabo is dit resul taat het bewijs dat de acties in de afgelopen weken hebben ge holpen. „Wij zijn blij met dit akkoord, maar voelen grote on tevredenheid over de gevoerde onderhandelingen." Hij wijst erop dat de laatste weken onder de ambtenaren grote onrust is ontstaan door de gebrekkige communicatie van de werkge vers. Onderhandelaar P. van der Wiel van werkgeversoverleg IPO erkent dat de onderhandelin gen lang hebben geduurd, maar wijst op de hete kastanjes die hij uit het vuur heeft weten te halen, zoals het nieuwe sys teem van zorgverlof en de har monisatie van functionerings gesprekken. Hij spreekt van een groeiend wantrouwen tussen de partijen tijdens de afgelopen weken. „Dat noopte ons tot een minder orthodoxe manier van onderhandelen." Van der Wiel vraagt zich af of dat wantrou wen onder de werknemers di rect zal verdwijnen. De eerder aangekondigde landelijke actiedag op 16 maart is door de bonden afgeblazen. Grote behoefte aan voorziening dilemma terugkeren of blijven. Vooral vrouwen willen hun kin deren in Nederland niet achter laten. Bij de beslissing om toch hier te blijven speelt ook het la gere welvaarts- en voorzienin genniveau in Marokko een rol. De woningbouwvereniging K'86 wil in Zeist het eerste woonzorgcentrum voor Marok kaanse ouderen opzetten. Uit een recent onderzoek blijkt dat de behoefte aan zo'n complex enorm is. De helft van de Ma rokkaanse 55-plussers in Zeist heeft interesse getoond. Directeur H. Bakker van de woningbouwvereniging hoopt het zorgcentrum met ongeveer 25 appartementen binnen vijf jaar te kunnen openen. Onder meer voor Chinezen, Surina- mers en Indische in Nederland bestaan al aparte bejaardenhui zen. Dat er nog geen instelling is Marokkaanse ouderen is ge komen, wijt Bakker aan het feit dat deze ouderen erg naar bin nen gericht zijn. „Ze hebben altijd geroepen dat ze terug zouden gaan naar Marokko. Daardoor zijn ze nooit geïntegreerd." Uit het re cente haalbaarheidsonderzoek blijkt dat Marokkanen in Ne derland vaak worstelen met het Miljoen extra voor ziekenvervoer op Waddeneilanden De waddeneilanden eisen van minister Borst van volksge zondheid een milioen gulden extra voor de ambulancezorg. Dit staat in het plan ambulan cezorg dat de vervoerders maandag aan de gedeputeer den van Noord-Holland en Friesland aanbieden. De In spectie voor de Gezondheids zorg heeft na onderzoek gecon cludeerd dat met name de situ atie op Terschelling en Ame land onverantwoord is. Zorgen over aankoop van kabelbedrijf DEN HAAG ANP De Tweede Kamer praat dins dag over de overname van SBS door UPC. D66-Kamerlid B. Bakker zal de kwestie in het vragenuurtje aan de kaak stel len. GroenLinks heeft schrifte lijk vragen gesteld aan staats secretaris Van der Ploeg van media. De Consumentenbond heeft de politieke partijen op geroepen een spoeddebat over de overname aan te vragen. D66, GroenLinks, CDA en de Consumentenbond maken zich zorgen over de gevolgen voor de consument van de overna me. UPC heeft inmiddels niet alleen een groot deel van de ka bel in Nederland in bezit maar heeft met de aankoop van SBS ook een televisiezender. De journalistenbond NVJ liet don derdag weten een klacht in te dienen bij de Nederlandse Me dedingingsautoriteit (NMa) omdat de overname een onge wenste machtsconcentratie tot gevolg heeft. De fracties en de Consumen tenbond vinden dat UPC een te sterke positie krijgt. „Op de ka bel moet concurrentie mogelijk zijn, net als op dit moment in de telefonie", zegt Bakker. „Ik ben boos. Heel boos op staats secretaris Van der Ploeg. Hij heeft ons in 1998 al een kabel nota in het vooruitzicht gesteld. Vorig jaar heeft hij wederom beloofd dat de nota er voor kerst zou zijn en die is er nog steeds niet. Nu loopt hij be hoorlijk achter de feiten aan", aldus Bakker. Minister Jorritsma van econo mische zaken vindt dat UPC te levisiezenders van SBS geen voorrang mag geven op de ka bel boven andere zenders. Zij zei dat gisteren in Noordwijk, waar zij gastvrouw was van een Europese technologieconferen tie. Volgens de minister zal dit zo geheten non-discriminatoire karakter van de kabel worden gegarandeerd in de kabelnoti tie, die Jorritsma samen met aantal andere ministeries 'zeer binnenkort' laat verschijnen. Jorritsma zei het bovendien een goede zaak te vinden dat de Ne derlandse Mededingingsautori teit zich zal uitspreken over de toelaatbaarheid van de econo mische machtspositie die ont staat na de overname van SBS door UPC. Bij aanvang van het kort geding in het Gerechtsgebouw in Leeuwarden demonstreren boeren van het actiecomité 'Ziek van Bayer' tegen het be drijf. FOTO AN LEEUWARDEN ANP ALMERE GPD UPC-dochter Chello, een in- temetprovider, laat bewust een twintigtal nieuwsgroepen ongemoeid die uitdrukkelijk zijn gericht op de versprei ding van kinderporno. Vol gens een woordvoerder van Chello doet het bedrijf dat met medeweten van Justitie. De nieuwsgroepen worden niet verwijderd, omdat an ders 'bewijsmateriaal wordt vernietigd'. In enkele kinderporno nieuwsgroepen worden re gelmatig pornografische af beeldingen aangeboden van kinderen van zes tot zestien jaar die worden verkracht door volwassenen. Het bezit van dergelijke plaatjes is vol gens de Nederlandse wet ver boden. Er staat een maxi mumstraf van vier jaar gevan genis op. Chello zegt klachten van internetklanten over kinder porno aan Justitie en het Meldpunt Kinderporno door te geven. Christine Karman van het Meldpunt Kinderpor no op Internet bevestigt de lezing van de UPC-dochter. Chemieconcern Bayer verwacht dat het omstreden IBR-vaccin tegen de koeiengriep binnen kort weer op de Nederlandse markt wordt toegelaten. Vol gens het concern is weten schappelijk niet bewezen dat de entstof op zevenduizend boe renbedrijven tot dode en zieke koeien heeft geleid. Dit zei Bayer gistermiddag tij dens het kort geding voor de rechtbank in Leeuwarden dat het concern heeft aangespan nen tegen de actiegroep 'Ziek van Bayer'. Bayer wil dat de drie leden van de protestgroep onmiddel lijk ophouden met beledigende uitspraken over het bedrijf. Ook mogen zij geen foto's van dode koeien of geaborteerde kalveren afbeelden op pamfletten of ac tieborden. Bij nieuwe gevallen van laster eist Bayer een dwangsom van 10.000 gulden per keer. Bij het plaatsen van borden met protestslogans langs de weg wil het bedrijf 100.000 gulden per keer incas seren. Uit eigen onderzoek van Bay er zou blijken dat de entstof geen problemen oplevert. Bayer injecteerde zeven gezonde koeien met een vijftigvoudige dosis van het besmette vaccin. De dieren kregen geen enkel ziekteverschijnsel. In het najaar worden de uitkomsten van een grootschalig onafhankelijk on derzoek met veertig koeien ver wacht. Voor dat de rechtbank op 20 maart uitspraak doet, wil recht bankpresident G. Vrieze alle be trokken partijen in de IBR-affai re om tafel te krijgen. Volgens hem zitten de veehouders te wachten op duidelijkheid. Bay er zou op korte termijn daarom moeten overleggen met het ac tiecomité, LTO-Nederland en de Gezondheidsdienst voor die ren om een heldere koers voor alle partijen uit te stippelen. BRUSSEL ANP Nederland is van plan voor het eerst zijn goedkeuring te ont houden aan de Europese be groting. Minister Zalm van fi nanciën zal maandag echter al leen staan in zijn afwijzing. Vol gens diplomaten in Brussel gaan alle andere lidstaten ak koord met de begroting van 1998. Den Haag is ontevreden over de maatregelen van de Eu ropese Commissie om financi eel orde op zaken te stellen. De Europese ministers van fi nanciën moeten een aanbeve ling geven aan het Europees Parlement, dat beslist over de zogenoemde 'kwijting' aan de commissie. Die is verantwoor delijk voor de uitvoering van de begroting. De Europese Rekenkamer gaf in november een onvoldoende aan de commissie wegens te veel fouten om goedkeuring te verlenen. 'Brussel' kwam daar na met een 'stappenplan', maar dat voldoet niet in Nederlandse ogen. Er ontbreekt volgens de zegslieden een concreet tijd schema, wanneer welke maat regelen ingaan. De voorstellen zouden te vrijblijvend zijn. Een aantal lidstaten wil wel de kwijting verlenen omdat zij deze commissie, aangetreden in september vorig jaar, niet verantwoordelijk willen stellen voor het werk van haar voor ganger. Nederland vindt dat het college wel verantwoordelijk is voor daadkrachtige maatrege len om fouten te herstellen. DHffl DEN HAAG GPD Het kabinet verwacht pas eind dit jaar een besluit te nemen over wat voor soort snelle trein tussen Amsterdam en het noor den van het land gaat rijden en welke route die zal volgen. Daarvoor zijn nog vier varian ten in onderzoek. Behalve een magneetbaan, hogesnelheids lijn en een snelle trein over be staand spoor, bekijkt de rege ring ook of de Zuiderzeelijn deels over de Hanzelijn (Lely- stad-ZwolleJ kan gaan. Tot aan leg van de laatstgenoemde spoorverbinding is gisteren de finitief besloten. De Friese commissaris der koningin Nijpels vindt de nieu we studies zonde van de tijd maar is gerust over de uit komst. „De regering zal conclu deren dat de magneetzweef- baan superieur is aan de rest. Daar is geen twijfel over moge lijk. Zo'n vergelijking zien wij met een gerust hart tegemoet. Al moet het niet te lang gaan duren", .ïldus Nijpels. De zweeftrein maakt het mogelijk onderweg nog acht maal te binnen een uur van Groningen stoppen. naar Amsterdam te reizen en Verkeersminister Netelenbos De besluitvorming over de Be tuwelijn hoeft niet te worden herzien. Dat heeft de Raad van State beslist naai4 aanleiding van een verzoek van de Stich ting Duurzame Mobiliteit. Naar het idee van de stich ting waren bij de beargumen tering van de aanleg van de Betuwelijn willens en wetens achterhaalde prognoses en feiten gebruikt over de ont wikkelingen in het goederen vervoer (binnenvaart), de ge volgen voor het milieu, de Noord- en Zuidtak, de moge lijkheid van de benutting van de IJzeren Rijn (de spoorlijn van Antwerpen door Limburg naar het Ruhrgebied in Duits land) en de aanlegkosten. De Projectorganisatie Betu weroute is tevreden met de uitspraak van de Raad van State. Ze bevestigt dat de juri dische besluitvorming zorg vuldig is geweest. De aanleg van de 160 kilometer lange goederenspoorverbinding van de Rotterdamse haven naar het Duitse achterland heeft door de behandeling van het herzieningsverzoek geen ver traging opgelopen en is in vol- le gang. is met het noorden al overtuigd van de voordelen van de zweef trein, waarvan de aanlegkosten grotendeels voor rekening ko men van vier bedrijven. Nijpels: „We moeten nu de meerder heid in het kabinet nog overtui gen dat bij het aanbod van de bedrijven geen addertje onder het gras zit." Net als eerder met Netelenbos gebeurde, wil het noorden premier Kok en minis ter Zalm van financiën uitnodi gen voor een ritje met de zweef trein op het proeftraject in Duitsland. Het reisje maakte de verkeersminister erg enthousi ast. „We willen de sceptici in het kabinet ook snel verliefd op de techniek laten worden." Zalm hikt vooral aan tegen de rijksbijdrage van negen miljard gulden voor de magneetbaan. Met milieuminister Pronk zal Nijpels samen met zijn Gro ningse collega Alders een ge sprek voeren over de negen meter hoge betonnen wand die er voor de trein moet komen. Pronk ziet niets in zo'n palenrij middenin hf t groen. DESIGNCENTRUM In ons designcentrum vindt u honderden eettafels van bekende merken. In allerlei maten, materialen en modellen. De robuuste eettafel van massief geolied Frans eikenhout is een exclusieve eigen productie van Van Til. Prijs als getoond Eettafel (240 90cm) AANBIEDING 2995,- Eetstool (div kleuren leden AANBIEDING 595,- Een stoer ontwerp, met 4 cm dik blad en een onderstel van "gescheurd" hout. dat de volle nerf zichtbaar laat. In alle maten leverbaar en goed voor jarenlang gebruiksplezier!

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 3