e Afscheid van en prototype obby Brebde wil eindelijk eens een titel Sport Sponsorbank brengt sport en geld bij elkaar Stoppen of doorgaan? TERDAG 11 MAART 2000 rank Beers wil bij DIOK afgerond eindigen ig vier wedstrijden en dan zit de indrukwekkende carrière van DI- ;'er Frank Beers erop. De prop is 36, speelde 36 interlands en opt een het einde van het seizoen zijn tiende landstitel te behalen, loie getallen voor een Sassenheimer die zijn leven in het teken n de rugbysport heeft gesteld. „Ik heb soms echt het idee in een rkeerd land te zijn geboren. De sportbeleving in Engeland, de pas- het respect voor sporters, voor de scheidsrechter en natuurlijk aandacht voor rugby; alles is beter. Het enige voordeel dat ik als derlander heb, is dat ik hier de top heb kunnen bereiken en tegen ,rh( bs en landen heb gespeeld waar een gemiddelde rugbyer in En- and niet voor in aanmerking komt." LOMAN LEEFMANS is veel beoefenaars van Angelsak- he sporten een doorn in het oog buitengewoon veel (media)aan- ht wordt opgeslokt door voetbal. wee irs vormt geen uitzondering: „Wat iben we de afgelopen week weer tea' htstreeks op tv zitten kijken: Porto- celona, niet eens Nederlandse is. En op SBS6 ging het over TOP Het zeslandentoernooi is mo- nteel aan de gang. Echt internatio- een groot evenement waar ik al- wel eens wedstrijdje van bezoek, in minuutje op Studio Sport. Als getje had ik nog van die idealen, men dat rugby ook hier een grote jnlsj rt zou worden en dat ik daar aan zou helpen. Nou, daar ben ik in oop van de tijd wel van teruggeko- 3mpi i. De enige hoop die ik nog heb is rugby het als kijksport nog eens I gaat doen. De NBA en het •atletiek worden goed bekeken ter basketbal en atletiek toch niet zo lulair zijn. Alleen daar ligt voor rug- ogwat ruimte." de periode dat Beers nog dromen speelde hij voor The Bassets in A'oonplaats. „Die club had geen be jdafdeling en omdat ik hogerop Ie, was DIOK uiteraard de enige !9Ö ie. Van de tien titels op rij in de ja- negentig heb ik alleen de eerste meegemaakt. Vorig jaar wonnen voor het eerst de titel niet. Er is mij veel aan gelegen om voor ik stop ogmijn tiende binnen te halen." e dominantie van DIOK in het af- )pen decennium was voor een be- jrijk deel te danken aan een hand- ^Zuid-Afrikanen die Leiden aande- Beers is degene bij DIOK die de tacten onderhoudt met oud-speler il van de Merwe die vanuit Zuid ka de Leidse rugbyclub van de Ddnodige buitenlanders voorziet, nenteel zijn dat Hendre van de we, Kareis broer, en Johann Ger- Spelers die het in het rugbymaffe ren; Zuid-Afrika tot het nationale studen tenteam schopten. „Inmiddels doet el ke club zoiets dus die dominantie van de jaren negentig zullen we niet meer bereiken. Dat komt ook omdat in onze eigen club de opvolgers van de genera tie Kummer - Broers - Van Loon niet echt klaarstaan. De jeugd hè. Wij de den er nog alles voor. Dat zie je tegen woordig toch minder. Het is een kwaal die je in iedere sport ziet." Beers is het prototype van een rug byer. Een innemende en vriendelijke persoonlijkheid in het lichaam van een mastodont. Eenmaal binnen de lijnen ontwaakt een beest dat ooit zelfs bijna door zijn eigen aanvoerder het veld werd uitgestuurd. Dat DIOK de ko mende weken een kans maakt op het twaalfde kampioenschap in de ge- scheidenis mag een klein wonder he ten. Vorig seizoen ging de finale verlo ren tegen HRC maar in de huidige jaargang lieten de Leidenaars ook te gen mindere goden punten liggen. Het einde van DIOK als grootmacht leek nabij. Nu de play-offs twee wedstrij den ver zijn, blijken de Leidenaars toch weer kanshebber na winst op HRC en AAC. „Door het bereiken van de finale van de Euro Cup tegen Han nover - een druk programma dus - en een paar blessures kwam er verval. In middels zijn we daar weer helemaal bovenop. Zoals het er nu naar uitziet wordt het een ouderwetse tweestrijd tussen DIOK en Castricum." Morgen staat de eerste cruciale con frontatie op het programma. De teams kennen elkaar door en door. „Alleen hebben zij onze Zuid-Afrikanen nog niet zien spelen en wij hun Nieuw-Zeelanders niet. Dat maakt het toch spannend. Ik ben geen voorstan der van play-offs hoewel het ons dit seizoen wel heel goed uitkomt. Ik blijf vinden dat iedere tegenstander een keer uit en een keer thuis voldoende is. Dat moet de ware kampioen opleve ren. Bij play-offs is één misstap funest. Als ik het fanatisme en de opkomst bij Frank Beers. FOTO TACO VAN DER EB extra trainingen zie, heb ik er een „Ik heb al die jaren eerste rij gespeeld trokken. Niet alleen als lid van de tech- groot vertrouwen in." en dan ben je aan slijtage onderhevig, nische commissie van DIOK maar wie Of DIOK nu vrij onverwacht toch Vooral in mijn rug en mijn enkels. Ik weet ook als trainer en dan van bij- nog de titel binnensleept of niet, voor stop definitief en ga niet in een lager voorbeeld The Bassets. Kan ik die club Beers gaat het om de laatste loodjes, team spelen, maar ik blijf bij rugby be- nog wat teruggeven." Leidse juristen bemiddelen LEIDEN/VOORBURG GPD Sporters die geld zoeken en bedrijven die speuren naar een sponsor-object kunnen zich sinds kort via het Inter net wenden tot De Sponsor bank. Het is een initiatief van de Leidse juristen Nanno Benninga (31) en Vincent Kortenbach (33). Bijna een jaar na de start begint hun geesteskind nu op stoom te komen. „Zelfs vanuit het buitenland is er belangstel ling", vertelt Benninga niet zonder trots. De door sportconsultants Benninga Kortenbach be heerde databank bevat mo menteel dik 500 profielen van sporters, clubs en bon den en tientallen van poten tiële sponsors. De profielen worden opgesteld aan de hand van vragenlijsten die belangstellenden invullen via www.sponsorbank.nl. Tot de sporters in het be stand behoren Marcella Boerma, die al jaren vertoeft aan de wereldtop in het snowboarden, en het zeilduo Neeleman en Schrier, dat in Sydney tot Olympisch goud hoopt te reiken. Ook de pro minente basketbalclub BS Weert heeft zich, op zoek naar een of meer geldschie ters gemeld evenals de prof clubs Haarlem en Helmond Sport En de Farm Frites- wielerploeg hoopt via het In- temet subsponsors te ver schalken. Verder zijn en aan tal sportorganisaties aange sloten zoals de ijshockey- en de teakondobond. Als potentiële sponsors hebben zich onder meer Tel fort en Ernst Young en een handvol IT-bedrijven inge schreven. „Ze blijven hun ei gen contacten gebruiken, maar beschouwen ons als een nuttige aanvulling, bij voorbeeld voor die ene in gang waaraan ze zelf niet hadden gedacht", aldus Benninga. Bedrijven kunnen van de dienstverlening gratis gebruik maken, sporters be talen vijf procent van het binnengehaalde sponsorbe drag. „De traditionele werkwijze is zeer arbeidsintensief', weet hij. „Wie een sponsor zoekt, prijst overal z'n waar aan. Alleen al bij Libertel ko men wekelijks mim 150 ver zoeken om sponsoring bin nen. Over al die verzoeken moet worden beslist. Op elk verzoek moet worden gerea geerd. Bij ons gaat het veel sneller, omdat we altijd e- mail gebruiken, en boven dien efficiënter werken. On ze databank wordt groter, groter, groter. Met een paar simpele drukken op de knop kunnen we vaststellen welke partijen bij elkaar passen." Een voorbeeld is Afas Soft ware in Leusden. Deze auto matiseerder liet via De Spon sorbank weten een hockey club in de hoofdklasse te wil len sponsoren. Benninga: „Omdat we wisten dat Am sterdam vrij was, zaten we drie dagen later al om de ta fel." Tot overeenstemming leidde dat overigens niet. De hoofdstedelijke club koestert grote ambities en heeft daar voor jaarlijks tonnen nodig. Te veel, vond Afas. Om die zelfde reden was Telfort al eerder afgehaakt. Hoewel het elektronische 'marktplein' nog in de kin derschoenen staat, heeft Benninga „de heilige over tuiging dat de sneeuwbal gaat groeien. Zelfs vanuit het buitenland is er belangstel ling. Iemand in België wil het idee overnemen. We praten nu over samenwerking." Benninga en Kortenbach beperken zich niet tot be middeling en juridisch ad vies bij sponsorcontracten. „We kunnen ook de mensen in onze databank informeren als bijvoorbeeld een maker van reclameborden een aan bieding heeft." Voorts bie den consultants die in Voor burg hun kantoor hebben gevestigd, jonge sporttalen ten de mogelijkheid via De Sponsorbank een eigen web site te openen en verzorgen ze een elektronische nieuws brief. Benninga: „Straks kun je alles op het gebied van sportsponsoring bij De Sponsorbank vinden". Een eerste succesje werd geboekt met het taekwondo-duo Vir ginia Lourens en Mirjan Müskens. Zij worden tot Sydney gesponsord én na drukkelijk gevolgd door de VPRO. '.C'er maakt na acht jaar rentree in Oranje Bobby Brebde: „De jongeren moeten het lef hebben om iets extra's te brengen. Als je het lef niet hebt, ga je het niet redden ook." ehije dor: i(i/.a dag gaan trainen. Het was voor mij op dat moment niet op te brengen. Het klinkt raar want ik was 22 en ik lag regelmatig in de basis. Maar ik was net van de politieschool af en ging wer ken. Daarna heb ik nooit meer aan het Nederlands team ge dacht. Teamgenoten zeiden vaak dat ik makkelijk mee zou kunnen doen, maar ik had ge woon geen tijd en ik heb er ook nooit spijt van gehad." Erg veel voorbereidingstijd op het kwalificatietoernooi in Duitsland heeft Oranje niet. In Hannover strijden zestien lan den, verdeeld over vier poules, om vier tickets voor Sydney. Brebde: „Je moet een beetje ge luk hebben met de loting. Er zijn vier of rijf landen die echt sterker zijn. Kom je bij Rusland en Joegoslavië, dan heb je wei nig kans." De selectie van twintig spe lers - met zeven AZC'ers - kwam pas één keer bij elkaar. De poloërs moeten zich in de laatste fase van de competitie bewijzen. Omdat er weinig linkshandigen zijn, is Brebde vrijwel zeker van zijn plek. „Ik ga er wel vanuit, dat ik bij de laatste dertien zit. Ik kan dat wel redelijk inschatten. Anders was ik er ook niet aan begon nen. Dat was zonde van mijn tijd geweest." Brebde heeft zich steeds meer ontwikkeld tot een van de leiders bij AZC. Niet alleen zijn jarenlange ervaring heeft hem tot een rustpunt gemaakt, ook zijn dagelijks werk als politie agent in Rijswijk heeft ervoor gezorgd dat hij situaties beter kan overzien. „Wedstrijdspan ning is natuurlijk heel wat an ders dan de spanning op mijn werk. Ik werk al zeven jaar 'op straat'. Vooral 's nachts maak je dingen mee, waarvan de adre naline gaat stromen. Een ach tervolging met gestolen auto's is best wel gaaf." Bang is hij niet. In het water heeft hij altijd zijn mannetje ge staan. Veel tegenstanders heb ben moeite om hem'te bespe len. Hij kan door zijn soms pro vocerende speelwijze irritaties opwekken. „Ik ben lastig inder daad, maar wat is daar mis mee? Ik hou van een beetje psy chologische oorlogsvoering en als spelers zich daaraan erge ren, is dat hun probleem. Ze proberen mij ook uit mijn tent te lokken. Ik kan echt gemeen zijn in het water en dat is op zich geen slechte eigenschap. Maar ik< moet het niet alleen maar daarvan hebben. Ik heb FOTO MARK LAMERS ook kwaliteiten en je kan nog zo vervelend zijn, zonder kwalitei ten red je het niet." Als AZC morgen wint bij Po lar Bears sluit het de competitie als nummer 1 af. Dan pas be gint het echte werk. Hoewel de jonge spelers in de competitie veel speeltijd kregen, is de kans groot dat het meer geroutineer de deel tijdens de play-offs in het water ligt. „De eerste acht hebben heel wat meegemaakt. De jongeren moeten het lef hebben om iets extra's te bren gen. Toen ik zestien was, speel de ik met LZ een promotiewed strijd om een plek in de hoofd klasse. Ik gooide er rijf in. Dan kan niemand meer om je heen. Het is de enige manier om je in het team te spelen. Als je het lef op dat moment niet hebt, ga je het niet redden ook." Alfons Groenendijk (35) maakte drie maanden gele den bekend dat hij stopt met voetbal. Daarmee zou een ein de komen aan een mooie loop baan als betaald voetballer bij achtereenvolgens ADO Den Haag, Roda IC, Ajax, Manches ter City, Sparta en FC Utrecht. Maar nu hij in topvorm ver keert, roepen supporters en collega's steeds harder dat hij nog een jaartje moet door gaan. De Leiderdorper twijfelt. Ger Scheffer, boezemvriend van Alfons: „Alfons moet ABSOLUUT NIKT stoppen. Hij wordt 36, maar hij speelt goed, slim en gerouti neerd. Ik heb flink wat wedstrijden gezien en het valt me op dat de ploeg niet weet wat te doen bij een voorsprong. Hij laat andere jongens beter functioneren zoals Dirk Kuyt of Boschaart; hij brengt zijn ervaringen over, daar is-ie heel ge dreven in. Hij kan rust brengen in een elftal. Hij is nu in topvorm. Met Alfons in het elftal heeft FC Utrecht de laatste zeven wedstrijden maar één keer verloren. Hij heeft bovendien een ijzer- sterke conditie, op de training loopt hij bij de eerste drie. Ik ben ervan overtuigd dat Utrecht hem kan gebruiken. Misschien niet meer voor 3d wedstrijden in de basis, maar ook voor het oplei den van jonge spelerIk denk dat de nieuwe trainer, Frans Adelaar, ook vindt dat-ie moet doorgaan. Mark Wotte, sinds drie dagen trainer van FC Den Bosch, daarvoor trainer van FC Utrecht: „Het is zonde wanneer hij stopt. Hij is nog van waarde voor het team. Je merkt het als Fons meespeelt. Dan is de stemming in de kleedkamer anders. Op zijn leeftijd is hij nog belangrijk voor het elftal. Hij heeft op dit moment een basis plaats." Cor Willemse, veiligheidsfunctionaris van FC Utrecht: „Ik volgde nieuwsgroep van FC Utrecht op in ternet. Het valt me op dat er de laatste tijd veel wordt gemaild over Alfons. Sinds zijn twee doel punten tegen AZ vinden heel wat supporters dat- ie nog een jaar moet blijven. Wat ik ervan vind? Ik heb geen verstand van voetbal, maar van mij mag-ie blijven. Ik vind het een prima vent. Sindy Groenendijk, de vrouw van Alfons: „Hij is et zelf nog niet uit. Hij is nu nog fit. Het is misschien jammer om te stoppen met iets wat je zo graag doet, terwijl het nog zo goed gaat Ik ga bijna elke thuiswedstrijd mee, maar ik zal het niet missen. We kunnen een wat vrijer leven gaan leiden, we kunnen de vakanties beter plan nen en ik kan weer gaan werken. Onze zoon Jim van 5 gaat het voetbal zeker wel missen. Die vindt het prachtig om mee te gaan naar het sta dion. Ernst Groenendijk, broer van Alfons: „Naar mijn gevoel is hij te vroeg geweest met het aankondigen van zijn afscheid. Hij heeft dat ge daan op het moment dat-ie een meningsverschil kreeg met trainer Wotte. Hij is er zo aan ver knocht, dat het moeilijk is ermee op te houden. Ik zou er mee stoppen, het is mooi geweest. Hij kan nu op een waardige manier, met opgeheven hoofd van het voetbalveld stappen. Dirk Kuyt, 19-jarige spits van FC Utrecht, kreeg zijn jeugdopleiding bij Quick Boys: „Alfons is een heel belangrijke speler, vooral voorde jonge jongens. Bovendien loopt-ie voor op op de trainingen en gaat hij voor in de strijd tijdens de wedstrijden. De meeste spelers van FC Utrecht vinden daarom dat-ie er nog best een jaar een vast kan plakken. Martin Donker, verslaggever van het Utrechts Nieuwsblad: Hij moet er nog een jaar aan vastplakken. Na de winterstop staat hij weer in de basis, hij speelt als een jonge god. Het is mode om te zeggen dat je moet stoppen als je 35 bent. Je moet niet naar leeftijd kijken. Neem Harris Huizingh, die is 37, ik vind hem nog altijd een van de beteren in de eredivisie. Ik heb begrepen dat de deur bij FC Utrecht nog op een kier staat, daar moet-ie maar gebruik van maken. .TEKST: WILLEM SPIERDUK FOTO: GPD

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 37