Velzeboer vindt zijn ;eluk in 'rodeo op ijs' MOOIER dan GOUD Randje BUITENSPEL Het blijft om knaken gaan die u en ik bij elkaar leggen DAG 11 MAART 2000 Opmerkelijke wederopstanding Noordwijkse shorttracker i Naast het schaatsen is mijn fiets belangrijk voor mij. nj Ik leef op mijn fiets. Vroeger fietste ik altijd naar j school, eerst van Leimuiden naar de LTS in Alphen en later naar de MTS in Leiden. Als we naar het buiten - land gaan met de schaatsploeg, dan gaat mijn fiets r de? mee. Bijna elke dag raak ik 'm aan. In Nagano reed er mikebus van het hotel naar de ijsbaan, maar ik vond het om er naar toe te fietsen. Je deed er met de bus netzo en op de fiets werd je meteen lekker warm. 'ind ik dat je altijd de fiets moet pakken als je in het zijn, of ergens naar toe moet binnen een straal van mieter. Je kunt met de fiets overal dichterbij komen auto. Fietsen is gezond, en het is lekker om buiten te r mij is het ook een goede manier om af te trainen. Ik 'heel veel na op de fiets. Dat was vroeger al zo als ik uit jlam. Dan dacht ik na over de hele dag, over wat ik wilde jfl en wat ik moest gaan doen. en favoriete route. Ik kijk hoe de wind staat, want ik he lmet tegenwind. Vaak rijd ik een rondje Leiderdorp, of itafocB Kaag. Soms ga ik naar het kopje van Bloemendaal. In maanden rijd ik vaak in een groepje, met mensen die Kun hobby doen, maar ook met wielrenners en schaat- ookgeregeld alleen, zeker in.de winter, racefiets en een mountainbike. Op de wegrijd ik het racefiets. Als we met de auto op trainingskamp gaan, efiets mee. Als we met het vliegtuig gaan, dan neem ik 2\ch\tymbike mee. Users is fietsen een goede trainingsyorm. Je kunt heel jk aan je conditie werken zonder dat je je benen direct ouwf vroeSer welwat wedstrijdjes gefietst, maar het was 20 5f met w^rennen wder wilde gaan. Achteraf ben ik vlij om. Fietsen is leuk, maar in de schaats- h veel meer variatie. Als wielrenner zit je 'ht op de fiets, dat hoeft voor mij nou ook [ong is 23 jaar oud en woont in Leimuiden. Op het inden, vorig weekeinde in Nagano, won hij zilver op de vijf en tien kilometer. De Jong, tweevoudig 'dkampioen bij de junioren en winnaar van een i olympische medaille, schaatst in de ploeg van "elect en probeert zijn MTS-diploma te halen. De ijsbaan van Calgary staat al jaren te boek als het walhalla voor de langebaanschaatsers. Sinds kort geniet ook shorttracker Alex Velzeboer van de voordelen die de hooggelegen hal biedt. De Noordwijker ontbrak de macht om zich op grote internationale toernooien tussen de echte toppers te mengen. De trainingen op het snelle ijs vormden het medicijn tegen die kwaal. „Ik wilde proberen om op een andere manier die stap te maken. Ik had het ook nodig om gemotiveerd te blijven. Was ik niet naar Calgary gegaan dan weet ik niet of ik nu nog op het ijs zou staan. Het moet wel leuk blijven, want voor het geld hoef ik het niet te doen." Door PETER VAN DER HULST )e wederopstanding van Velzeboer is opmerkelijk. Dit jaar laakt de 27-jarige schaatser geen deel uit van het keurkorps an Wilf O'Reilly. De A-ploeg, bestemd voor de meer geta- inteerden, was voorbehouden aan rijders als Dave Versteeg n de zusjes De Lange. Velzeboer moest zich tevreden stellen net een plek in het B-team. „Ik was het met die indeling niet o eens, maar het maakte mijn keuze om naar Canada te aan wel gemakkelijker. In zo'n B-ploeg kunnen ze je niet cht veel verplichtingen opleggen. Ik heb me er ook niet echt ruk om gemaakt, omdat ik gewoon iets anders wilde probe- m." elzeboer pijnigde drie maanden lang zijn lichaam onder liding van Yvon de Blois, de bondscoach van de Canadese ïorttrackploeg. Ontheemd voelde hij zich niet. „In Calgary jn allemaal wereldtoppers aan het trainen. Unit4, de vrou- ren van Sanex en de opleidingsploeg sprint, allemaal waren er. Af en toe krijg je echt het idee dat half Nederland er zit. et is me heel goed bevallen, zeker qua trainingsopbouw en eer. Technisch, tactisch en conditioneel ben ik er beter van ïworden." Ie tijd die Velzeboer doorbracht met zijn concurrenten, on er wie wereldtoppers als Fran^ois-Louis Tremblay, Mare agnon en Mathieu Turcotte, was te kort om de stap te ma in die hij voor ogen heeft. „Nog niet"", voegt hij er optimis- ich aan toe. „Ik heb de stijgende lijn te pakken, maar om )g hogerop te kunnen komen, tussen de wereldtop, moet ik genlijk weer terug. Ik wil er de hele zomer heen. Alleen loet ik kijken hoe ik dat met het geld doe. Deze reis heb ik ïlemaal zelf betaald. Ik had wat gespaard, maar dat is nu ardig opgemaakt. Het is het wel waard geweest. Je doet dit ch voor de prestaties en het plezier in het schaatsen. Ik wil nog wel een paar jaar doorgaan, omdat ik zin en vooruit - chten heb." e Noordwijker heeft zijn hoop gevestigd op een bijdrage de KNSB. Lukt het niet dan sluit Velzeboer niet uit dat tactilj voor de zomerstage in Calgary een lening afsluit. Zijn stu- ^p ie civiele techniek, die hij binnenkort aan de TU van Delft oopt af te ronden, vormt dan een mooie garantie. „Als het eld gaat kosten, komt dat vanzelf wel weer terug. Er is een oot tekort aan civiele ingenieurs, dus dat is heel gunstig. Ik lip dan ook eisen stellen. Ik wil halve dagen gaan werken en at is moeilijker in een situatie waar je moet vechten om een tan." iwe Sinds ons plaatselijk energie bedrijf in handen is gevallen van gasgigant Nuon lijkt het wagenpark van wat vroeger Rijnland heette zich wonder baarlijk te vermenigvuldigen. Ik kan thuis niet uit het raam kij ken of er flitst zo'n paars-geel wagentje voorbij. De huiskleu ren van Nuon pijnigen de ogen. Ik begin de opdringerigheid van mijn gas-, water- en energiele verancier knap irritant te vin den. Zoals ik mij onderhand er ger aan alles wat Nuon is. Van het logo op mijn veel te hoge energierekening, via de reclame op het shirt van voetbalclub Vi tesse tot de granieten kop van president Tobias, alias Tob, Swelheim. Deze hork aan het hoofd van 's lands grootste nuts bedrijf heeft met mijn en uw centen zijn eigen zak en die van Kareltje Aalbers, nog zo'n groot- heidswaanzinnige, gevuld. En dan heeft Tob ook nog eens voor een miljoen tje of zestig in de bo demloze put Vitesse gedonderd. Nu deze schande een nationale kwestie is geworden, probeert Tob uit alle macht recht te klet sen wat krom is. De president van Nuon beweert dat het pe perdure één-tweetje met de (ex) voorzitter van Vitesse niet voor rekening van zijn klanten komt. Nuon betaalt de miljoenensala rissen van spits van Hooijdonk en trainer Koeman niet uit de gewone portemonnee, maar uit het potje met de winst. Swel- heims hobby heeft daarom geen enkele invloed op de energieta rieven, zegt Swelheim. Zou die man nou werkelijk denken dat de hele wereld behalve hijzelf en zijn trawanten achterlijk is? Of het sponsorgeld voor Vitesse nu uit de lengte of de breedte komt, maakt natuurlijk geen ruk uit. Het blijft om knaken gaan die u en ik bij elkaar leggen. Drie maanden voordat Aalbers met vakantie naar het poenerige Marbella werd gestuurd en Swelh.eim door zijn aandeel houders (de provinciale overhe den, Friesland voorop) tot de or de werd geroepen, besloot ik eens te gaan spitten in Gelderse aarde. Mijn indruk dat Karei, die behalve voorzitter van Vites se ook directeur van de Gelredo- me was, de kluit belazerde en onder één hoedje speelde met Swelheim en pr-man Hein Rood, bleek al snel juist. Met be hulp van de kamer van koop handel, filiaal centraal Gelder land, haalde ik moeiteloos een wirwar van bv's boven de grond. Vooral het lijnenspel tussen de onderneminkjes van Aalbers en Rood was boeiend om naar te kijken. En als het ging om over zeese activiteiten van de Aalbers European Consultancy Group (de holding die boven al die bv's hing) dan kwam Swelheim om het hoekje kijken. In de han delshuizen op Cuba en Cyprus is Gelderse Tob al net zo bekend als Gelderse Karei. Een paar apart. Terwijl Aalbers uit alle macht bezig was om de Gelredome fail liet te krijgen, legde ik mijn be vindingen voor aan de politici, bankiers en ondernemers die cle honderdzestig miljoen gulden voor de bouw van het stadion hadden gedokt. Dat Karei de Gelredome-directeur erop uit was om de hele handel voor een habbekrats in handen van Karei de Vitesse-voorzitter te spelen, vond bijna niemand erg. De provincie Gelderland had nu eenmaal een prestigieus stadion en wie daar de baas speelde, deed niet zo veel ter zake. Dat Karei de keizer van de provincie uithing, vonden zijn onderda nen eerder aandoenlijk dan er- gerlijk. 'Hoogmoed met hindernissen' heette mijn reportage over de Gelderse zaak die half januari in Vrij Nederland verscheen. Een maand later barstte de bom en nog een maand later schudt de Gelredome nog altijd op zijn grondvesten. Woensdagavond werd ik gebeld door Cor Guyt van Guyt Hol ding bv uit Gendt, in de buurt van Arnhem. Deze vermoedelijk oostivaarts getrokken Katwijker is een prominent lid van de Raad van Commissarissen van de Gelredome, maar beslist geen voetballiefhebber, want hij bel de toen Feyenoord-Lazio Roma op zijn spannendst was. Meneer Guyt was de eerste insider die ik eind vorig jaar om zijn mening over de schijnbewegingen van het trio Karei, Tob en Hein (Rood) had gevraagd. Maar Guyt onthield zich toen van commentaar, zo liet hij mij via zijn secretaresse weten. Ik werd doorverwezen naar de perschef van zowel de Gelredome als Vi tesse. Hein Rood dus. Maar kennelijk is ook Cor Guyt geraakt doort een bomscherf want de makelaar in assuran tiën en onroerend goed belde mij nu zelf. Of ik mee wilde hel pen aan een onderzoek naar de handel en wandel van Aalbers en Rood. De onderste steen moet nu naar boven, aldus Guyt die er aan toevoegde dat de politiek door mijn verhaal in Vrij Ne derland wakker was geschud en dat de gedupeerden nu graag inzage in mijn geheime docu menten zouden hebben. Ik heb commissaris Guyt hartelijk be dankt voor zijn vriendelijke woorden en hem doorverwezen naar de kamer van koophandel waar de bewijslast voor het el kaar begunstigen van Aalbers en Rood voor het oprapen ligt. Hoofdschuddend heb ik naar de slotfase van Feyenoord-lazio zitten kijken. En dat had niks met de wedstrijd te maken. JAAP VISSER Alles met een doel voor ogen: de Spelen van 2002 in Salt La ke City. „Maar dan moet ik eerst op topniveau zien te ko men. Dan heb ik daar ook wat te zoeken. Ik wil een medaille halen. Ik draai al aardig wat jaren mee. Als je 17 of 18 jaar ben dan vind je de Spelen nog leuk om ervaring op te doen, maar ik vind het alleen leuk als ik ook goed presteer. Het gaat uiteindelijk toch om de plek die je haalt", aldus de 27- jarige Velzeboer. „Het heeft mij verbaasd dat ik in Canada in korte tijd zo vooruit ben gegaan. Dan vraag je je af wat er nog meer mo gelijk is." Het antwoord komt van hemzelf. „Het moet haal baar zijn dat ik tijdens world cups en wereldkampioenschap pen met de topacht kan meerijden. Ik heb de potentie om van iedereen te winnen." Voorlopig is het nog toekomstmuziek; is het reëler dat hij zich meet met jongens als Cees Juffermans en Joost Smit. Hij baalt er dan ook een beetje van dat tijdens de laatste NK, waar de tickets voor het komende WK werden verdeeld, nau welijks sprake was van een krachtenmeting. Zijn beide con currenten voor de startplek achter Dave Versteeg kwamen hard ten val. „Vooraf was niet duidelijk wie het zou halen. Het NK liep nu uit op een anticlimax." Juffermans brak zijn sleutelbeen en Smit hield aan zijn buiteling een lichte her senschudding over. De kritiek dat shorttrack een gevaarlijke sport is, werd daar mee maar weer eens gevoed. Laatdunkend wordt de sport wel eens als het 'rodeo op ijs' aangemerkt. „Dat heb ik al zo vaak gehoord. Als ik naar het marathonschaatsen kijk dan vraag ik me ook wel eens af of dat allemaal wel goed gaat. Er zijn zo veel risicovolle sporten. In het voetbal komen toch ook veel blessures voor, maar die sport is al zo oud dat men sen het gewend zijn als iemand geblesseerd is. Het komt misschien doordat het shorttrack met het langebaanschaat sen wordt vergeleken en daarin komen weinig kwetsuren voor." Lichtzinnig zijn zijn uitspraken allerminst. Als geen ander weet Velzeboer waar hij het over heeft. Die ene trainingsdag op de ijsbaan van het Franse Font-Romeu liet een groot litte ken na op zijn ziel. Alexander, broer Mare, zus Monique en haar toenmalige vriend - de huidige bondscoach - Wilf O'R eilly, konden bij het ochtendgloren niet bevroeden wat voor inktzwarte dag het zou worden. Aan de carrière van Moni que kwam een abrupt einde. De olympisch kampioene Alexander Velzeboer „Calgary is me heel goed bevallen, zeker qua trainingsopbouw en sfeer. Technisch, tactisch en conditioneel ben ik er beter van geworden." archieffoto henk bouwman kwam na een val hard tegen de boarding en liep daarbij een dwarslaesie op. „Zoiets vergeet je nooit. Het eerste wat er dan in je opkomt is: ik stop ermee. Wat doe je nog op de ijs baan? Daarna besef je dat het ongeluk ook ergens anders had kunnen gebeuren en sta je toch weer op de schaatsen. Drie weken later waren de plaatsingswedstrijden voor de Olympische Spelen. Die probeer je dan toch te halen, maar het is niet gelukt. Het jaar erop heb ik veel minder getraind. Dan ga je nadenken. Vind ik dit nog wel leuk?" „Het scheelt wel dat Monique nog steeds heel graag naar het schaatsen en shorttrack kijkt. Als zij het niet meer leuk had gevonden ga je je toch afvragen: 'Kan ik dit nog wel maken', al neem je die beslissing uiteindelijk toch zelf. Ik vind het toch een heel mooie sport, maar het heeft wel zijn tijd nodig gehad. De eerste twee jaar zit je er toch wel mee. Het duurt een tijd voordat dat uitje systeem is." Als jongste telg van het gezin Velzeboer is Alexander de enige die nog schaatst. Zijn zus Simone stopte al jaren geleden en Marc, die tijdens nationale wedstrijden als coach van Alexander optreedt, vond het in 1997 welletjes. De Noordwij ker wil voor zichzelf nog wat bewijzen alvorens hij zijn carri ère besluit. „Ik ben nog niet daar waar ik wil zijn", zegt hij aan de vooravond van het WK in Sheffield. Zijn doelstelling voor dat toernooi houdt gelijke tred met zijn progessie. „Vo rig jaar was ik op het WK niet echt bijzonder." Velzeboer be haalde een plek in marge van de ranglijst. „Dit keer hoop ik op een plaats bij de eerste zestien." In de zomer moet dan tijdens een lange trainingsstage in Calgary het laatste gaatje met de wereldtop worden gedicht. „Ik was een paar jaar geleden al van plan om daar naar toe te gaan. Achteraf zeg ik nu, had ik het maar vier of vijf jaar eer der gedaan."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 35