SP: KRUGERPARK Toerisme Wandelend tussen de wilde beesten HUISDIER MAG NAAR ENGELAND falsch IrDAG 11 MAART 2000 REDACTIE. R08 VAN DEN DOBBELSTEEN Kl I SWiTTlH TEN Woestijnwandelen Warfdelen door de woestijn terwijl de bagage wordt ver voerd door een kameel. Dat is de opvallende formule van de jonge reisorganisatie Desert Tracks uit IJmuiden. De tochten zijn uitgezet in de Sinaï vanuit zowel Egypte als Jordanië. In dat laatste land wordt ook de vermaarde roze rots-stad Petri bezocht alsmede (per jeep) de Wadi Rum. Belgische gidsen Safari's, of game drives zoals het in het jargon heten, worden meestal uitgevoerd per jeep if volkswagenbusje, laar sinds enige tijd is het ook mogelijk wandelend de van wilde dieren vergeven bush te doorkruisen. Samen met een gewapende ranger uiteraard. Verslag van een trip door het oude Afrika. „Ik ben een bevoorrecht mens." Leon Serfontein bena drukt vele malen hoe bijzonder hij zijn werk als ranger van het Kruger Nationaal Park vindt. Met zijn geweer in de hand en voortdurend om zich heen kij kend of het kleine gezelschap niet wordt bedreigd door een chargerende neushoorn, een geïrriteerde olifant of een hon gerige leeuw, wijst hij over de heuvels en dalen. „Er zijn maar weinig plekjes op de wereld waar de natuur de afgelopen honderd jaar niet is veranderd. In het Kruger Park wordt het Afrikaanse verleden - toen mens en dier nog in redelijke harmonie samenleefden - het dichtst benaderd. As je hier loopt, kun je je een beetje voor stellen hoe het er vijfhonderd jaar geleden in grote delen van Afrika heeft uitgezien." Stropers Serfontein is trailranger, al ne* gen jaar. Meestal loopt hij de Metsi Metsi Trail, in het mid den van het park, vlakbij de rustplaats Tshokwane. Maar soms wisselt hij met collega's Zijn taak is het begeleiden van toeristen die een wandelsafari maken. Er zijn zeven trails in het park. Drie dagen lang trekt een groepje van maximaal acht toeristen en twee gewapende rangers te voet door een voor andere toeristen afgesloten deel van het park. Overnacht wordt in kleine kampen. Per jaar kun nen maximaal 4000 toeristen gebruik maken van deze facili teit. Wie enige dagen door het Kru ger Park rijdt en wandelt, krijgt een vertekend beeld van wat hier allemaal speelt, 's Avonds rond het kampvuur komen pas de echte verhalen. Over stro pers, vluchtelingen, de nadelen van toerisme en de enorme kosten die natuurbehoud met zich mee brengt. Want het is niet allemaal koek en ei in het Kruger. De bezetting van de kampen is het hele jaar door bijna 100 procent en met de meeste diersoorten gaat het goed. De witte neushoorn kan van het lijstje met bedreigde diersoorten worden geschrapt, de tsessebe en de eland doen het boven verwachting goed en de olifanten nemen in zo'n dra matisch tempo in aantal toe, dat het Kruger Park volgend jaar over zal moeten gaan tot cullen (afschieten). Het doden van olifanten is al ja ren een controversieel onder werp. Gart-Ian Sterk, een jonge in Zuid-Afrika geboren aan staande ranger van Nederland se afkomst, en op dit moment op stage in het Kruger Park: „Berekeningen en tellingen i wild dier is zo gevaarlijk als een nijlpaard. Een gewapende ranger moet voorkomen dat er pngelukken gebeuren. foto ruud de wit hebben uitgewezen, dat er tus sen de twee- en drieduizend olifanten teveel zijn." De dieren simpelweg de grens over laten gaan richting Mozambique en Zimbabwe is geen oplossing. Zimbabwe heeft er ook teveel en in Mozambique lopen ze op landmijnen of worden ze afge schoten door stropers. Dat is ook het grote probleem met de geplande uitbreiding van het Kruger Park naar Mozambique toe. Serfontain: „Zolang de si tuatie daar niet veilig is, alle mijnen niet zijn geruimd en de plaatselijke bevolking niet be wust is gemaakt van het onme telijke belang van een nationaal wildpark op hun grondgebied, zal het vooral bij plannen blij ven. Ik ben bang dat de uitbrei ding van het Kruger een zaak van lange adem blijft." Utopie loris Bertens, mede-eigenaar van een lodge in Phalaborwa, net buiten de hekken van het Kruger Park, is dezelfde mening toegedaan. Samen met zijn vriendin Annemarie zit hij nu ruim vijf jaar in het gebied en is echte Kruger-expert geworden. Joris: „De beoogde uitbreiding is vooralsnog een utopie. In de plannen moet de weg die van hier het Kruger doorsnijdt bij Letaba, worden doorgetrokken naar Mozambique en dan ver der helemaal naar de Indische Oceaan. Zolang de situatie daar niet veilig is, voor mens en wild, is het beter dat er nog maar even wordt gewacht. Er zijn nu al problemen genoeg." Een van die problemen is de tbc-explosie, waarmee met na me de buffels in het Park te ma ken hebben. Gart-Jan Sterk maakt deel uit van een ploeg van rangers en deskundigen die proberen de epidemie in te dammen. „We vangen hele kudden en nemen van alle die ren bloed af. As het rund be smet is, wordt het direct ge dood. Gezonde exemplar en worden buiten het park in qua rantaine gehouden en worden opgenomen in een fokpro- gramma. Op deze manier ho pen we de epidemie onder con trole te krijgen." Geschat wordt dat de runder-tb al meer dan de helft van de vijf tigduizend dieren tellende buf felpopulatie heeft aangetast. En ook het aantal leeuwen (lief hebbers van buffelvlees) is sterk afgenomen. Voor een gast die urenlang door de bush loopt, zijn die bedreigingen voor een van 's werelds laatste natuurpa- radijzen nauwelijks waarneem baar. Het enige echte gevaar voor hem is het wild, dat plot seling z'n pad kan kruisen. Een giftige black mamba bijvoor beeld. Of een hongerige hyena, een dolle buffel of een op hol geslagen nijlpaard zelfs. Op exact dezelfde dag dat wij door het Metsi Metsi-gebied liepen, moest een ranger op de Wolf- hutertail een neushoorn neer leggen die op zijn groep af stormde. Serfontein: „Gelukkig heb ik dat nooit hoeven doen. Maar er zijn wel situaties ge weest, dat het kantjeboord RUUD DE WIT Veel dichterbij moeten bezoekers niet bij een olifant komen. Bij aanval len van woedende olifanten komen jaarlijks in het Kruger Park tiental len mensen om. foto ruud de wit foto jan ottens. FEITEN CIJFERS Het Kruger Park wordt hoofdzakelijk bezocht in een auto. Maar al enige decen nia worden er wandeltoch ten georganiseerd vanuit speciaal daarvoor aangeleg de bushkampen. Onder be geleiding van twee gewa pende rangers wordt er van uit die kampjes tochten ge maakt door gebieden die normaal bijna nooit door mensen worden betreden. Deze wilderness trails, du ren drie dagen en per trip worden maximaal acht per sonen meegenomen. Er is een leeftijdsgrens van 16 jaar. Ouderen boven de zes tig moeten over een goede conditie beschikken. In het Kruger zijn zeven van zulke trails: Wolhuter, Napi en Bushman (in het zuiden, bij Pretoriuskop), Metsi Metsi bij Tshokwane, Olifants (bij Letaba), Sweni bij Satara en helemaal in het noorden Nyalaland. Per wandeling wordt, afhan kelijk van het gezelschap, tussen de 12 en 15 kilometer afgelegd. De wandelingen beginnen rond zonsopgang en eindigen rond het mid daguur. 's Avonds volgt dan meestal een wat kortere ex cursie. Boekingen moeten ruim van te voren worden gemaakt. Over het algemeen zijn de trips tot ruim een jaar voor datum volgeboekt. De kosten liggen rond de 1200 rand (400 gulden) per persoon voor een trip van drie dagen, inclusief eten en overnachting. Voor drank moet men zelf zorgen; ook voor vervoer naar en van het Kruger Park. Meer informatie: SATOUR in Amsterdam. Jozef Israëlskadc 48 F, 1072 SB Amsterdam. Telefoon: (020).6646201. E-mail: Satour@pi.net. Of rechtstreeks bij National Parks, PO Box 787, Pretoria 0001. E-mail: reservations@parks-sa.co.sa. uoor anglofiele honden- en kattenliefhebbers Vas 1 maart een historische datum. Sinds die jdag namelijk kunnen honden en katten zon- per veel problemen worden meegenomen r Engeland. De honderd jaar oude quaran- ainewet, waarmee de Britten de hondsdol- d met succes buiten hun eiland hebben Weten te houden, is komen te vervallen. Deze Wet schreef voor dat hondèn en katten een halfjaar in quarantaine moesten alvorens ze vrij konden rondlopen. Voor vakantiegangers was het daardoor praktisch onmogelijk zich door hun huisdier te laten vergezellen. Meenemen van honden en katten mag dan makkelijker zijn geworden, er dient wel dege lijk aan voorwaarden te worden voldaan. Het dier dat met zijn baasje meegaat, moet door de dierenarts ondertekende documenten heb ben waaruit blijkt dat het ten minste een maand tevoren is ingeënt tegen hondsdol heid. Verder moet het beest behandeld zijn te gen wormen en vlooien en minstens een half jaar voor aankomst een bloedonderzoek heb ben ondergaan. En last but nog least moet een onderhuidse microchip zijn aangebracht aan de hand waarvan is vast te stellen dat de inen tingspapieren bij het betrokken huisdier be horen. Het vervoer van het dier overzee zal weinig problemen geven. Wie met de auto via Calais-Dover reist of via Calais-Folkestone (Eurotunnel) dient het huisdier in de auto te laten. Maar voor een lange nachtelijke over steek, zoals Rotterdam-Hull met P&O North Sea Ferries, moet het dier aan boord in een kennel en door het personeel worden ver zorgd. Bij het Belgisch Verkeersbureau voor de Ardennen Brussel is zoals te doen gebruikelijk aan het begin van het nieuwe jaar, weer een groot aantal nieuwe vakantie brochures verkrijgbaar. Daarbij onder meer de gids 'Ar dennen, natuur en cultuur' (met vooral veel tips voor ac tieve vakanties), de populaire prospectus 'Toeristische Attracties en Musea van België' (met per provincie infor matie over alle belangrijke attracties en musea in het land), de Campinggids van de Ardennen en de brochure 'Brussel, mijn geheime tip' die een opvallende facelift heeft ondergaan. Dit jaar bevat de folder voor het eerst de gegevens van alle belangrijke musea van de hoofdstad van België. Alle brochures worden op aanvraag (tegen betaling van de portkosten) opgestuurd door het Bel gisch Verkeersbureau voor de Ardennen Brussel, Ken- nemerplein 3, 2011 MH Haarlem, telefoon (0900) .202.01.07 (1 gulden per minuut). Duitsland Bij het Duits Verkeersbureau verscheen zojuist de 112 pagina's tellende brochure Duitsland Vakantieboek 2000 met daarin onder meer veel informatie over de We reldtentoonstelling, die van 1 juni tot 31 oktober in Han nover wordt gehouden. Ook het Bach-herdenkingsjaar en de Oranjeroute krijgen in de prospectus veel aan dacht. Het Vakantieboek Duitsland 2000 kost 5.95 gul den en kan worden afgehaald bij het Duits Verkeersburo, Hoogoorddreef 76 in Amsterdam. Aanvragen via de be- stellijn (0900). 109.10.29 (60 cent per minuut) is ook mogelijk, maar dan moeten er wel verzendkosten worden betaald. Voordeelpassen Daar hebben ze in Zwitserland onderhand een nieuw jaarstraditie van gemaakt; de introductie van alweer nieuwe varianten op de al bestaande voordeelpassen voor het openbaar ven/oer. Zo is aan het assortiment van de Swiss Pass (vrij reizen met trein, bus en boot door heel Zwitserland gedurende vier, acht, vijftien dagen of een maand) een 21-daagse pas toegevoegd. Nieuw is eveneens dat twee of meer samenreizende personen de pas ieder met vijftien procent korting kunnen kopen. De 3-daagse Swiss Flexi Pass (te gebruiken in een periode van vijftien dagen) geldt nu voor (naar keuze) drie tot en met negen dagen terwijl de geldigheidsperiode is ver ruimd tot een maand. Ook voor deze passen geldt de ex tra kortingsregeling van vijftien procent. Veel voordeel biedt ook (voor gezinnen) de Swiss Family Card, waarop kinderen tot en met 15 jaar gratis mogen meereizen. De passen zijn te koop bij Zwitserland Toerisme en vanaf dit jaar ook bij NS Travel, telefoon 030-297.72.91. M Net terug van een weekje skiën. Ik leer het nooit. Ter wijl ik toch erg m'n best heb gedaan het onder de knie te krijgen. Omdat de moderne, pas ontwikkelde carve-ski's een eenvoudiger aan te leren techniek vragen, koesterde ik nog even hoop. Ik kocht ik een carve-instructieboekje. Vergeefse moeite. Had ik kunnen weten. Voordat ik voor de allereerste keer naar de wintersport ging, ver diepte ik me ook al in diverse handleidingen in druk. Dat is me toen nog flink opgebroken. 'Hoofdstuk I, de polsriempjes. De skistokken moeten op de juiste manier worden vastgehouden. Aan de handgreep van elke stok zit een riempje dat om de pols moet worden bevestigd. Steek daarvoor de hand van onderaf door hei riempje. Vervolgens...Enzovoort en zo verder. Niet zo moeilijk allemaal. Hetzelfde gold voor het hoofdstuk Pflug en Rutsch. Ik oefende avond aan avond in de huiskamer en wist al snel hoe het moest. Dat beginnersklasje kon ik wel overslaan. Totdat de skileraar zag hoe ik mijn stokken vastgreep. 'Falsch!' En tot zijn ergernis ontwaarde, dat ik voor het gemak alvast aan die toch zo duchtig door genomen Pflug en Rutsch wilde beginnen. Ook 'Falsch! Skiën leer je niet uit een boekje. Maar nog minder van een goedwillend familielid. Ik zweefde vorige week van Ladis naar Fiss toen vanuit het sparrenbos in vlek keloos Nederlands de volgende schreeuw opsteeg:'Nee, nee, rem men, ho, ho, punten naar elkaar, naar elkaar zeg ik, kijk uit verdom me, rem nou, wacht, stop, nee, nee, öööööööh...' Ik dacht nog: ook eentje die het nooit zal leren.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 29