VD heeft geen behoefte aan luchtballon-argumenten over Rijnstad Schrijvende Lezers eofysicus Broere draaft door tirade tegen milieubeweging roere wekt verbazing en ongeloof Rol businessclub bij vertrek Tempelaar is dubieus Exultate Deo-dirigent Sander van Marion verdraait de feiten Hebben bekladders menselijke gevoelens verloren? Hollandse heerschappij zonder haken en ogen? DAG 11 MAART 2000 s Adriaan Broere zijn tirade tegen de eweging (LD, 14 februa- prookje van de broei- erg ver door. De theo- het broeikaseffect zou doemdenkerij zijn, het van de mens in de toe koolzuurgas in de at- verwaarloosbaar, de nten die milieuactivis- dragen onzinnig, sterk komt hij hierin niet vind ik. Hoewel ik zijn g deel dat de broeikas- min of meer als waar- aanvaard, nog voordat wijs is geleverd, lijkt het dat hij elke aanwijzing e theorie het liefst zo snel ijk van tafel wil vegen. nog, in zijn ijver te doen imen alsof er niets aan de hand is, lanceert hij een andere theorie die de toename van C02 in de atmosfeer zelfs als gunstig verklaart: het zou de aarde beschermen tegen een overdaad aan zonnewarmte en daarmee de atmosfeer koelen. Leuke theorie. Maar mij lijkt dit een typisch voorbeeld van de stellingname voor tegenge stelde theorieën die helaas wel vaker in de wetenschap opgeld doet: de onderzoekers verza melen zich in 'kampen', probe ren de andere partij zwart te maken en hebben geen oog meer voor het eigenlijke pro bleem. In plaats van werkelijk objectief (zoals het in de weten schap hoort) de beschikbare gegevens te analyseren, komt men niet verder dan het zwart maken van elkaar. Bijna vier honderd jaar geleden dwong de kerk Galileï tot een bekentenis dat zijn waarnemingen fout wa ren en we lijken er nog niets van geleerd te hebben. Misschien dat de middelbare scholier die de heer Broere noemt daar in de toekomst een betere rol in zal kunnen spelen. Deze weet namelijk inderdaad dat ijs bij smelten in volume af neemt, maar ook dat het groot ste volume van de poolkappen zich op het Antarctisch conti nent bevindt, en wel boven zee niveau. Over de gevolgen van het eventuele afsmelten van de ze kilometers dikke ijslaag kun nen denk ik weinig misverstan den bestaan. Teus Luijendijk, Leiden. artikel 'Het sprookje van de broeikas' - in terdags Bijvoegsel van 19 februari - veegt us Broere de vloer aan met de huidige op en over het broeikaseffect. Bepaalde on- en van dit verhaal wekten bij mij verbazing eloof. leer Broere stelt dat de temperatuur op de laatste honderd jaar met een halve Celsius is gestegen. Deze stijging zou zich vóór 1948 hebben voorgedaan. Volgens tgegevens zou er de laatste decennia zelfs zijn van een daling. Wellicht dat deze da- ch in de hogere delen van de atmosfeer ifgespeeld, maar waar de heer Broere aan gaat, is dat de temperaturen in de lagere van de atmosfeer spectaculair stijgen. Dit n de atmosfeer is voor de mens en de zee- imperatuur natuurlijk het belangrijkst. In hier de temperatuur plotseling met maar graad Celsius gestegen. Men heeft het 'temperatuursprong' van 1987. Weerman sser heeft er in zijn weerrubriek in deze 1 tientallen keren aandacht aan besteed. ts zou er over de stijging van de zeespiegel ïzin worden verkondigd. Een middelbare r weet namelijk ook wel dat gesmolten ijs r volume inneemt dan toen het nog in vas- n was, aldus de heer Broere. Jazeker, maar een middelbare scholier weet ook dat een vloei stof bij verwarming uitzet. Dus ook zeewater. De heer Broere noemt dus alleen het kleiner worden van het volume door het smelten van ijs, maar niet het feit dat het vloeibare water op aarde door de opwarming gaat uitzetten. Zou dit opwar- mingseffect van water niet vele malen groter kunnen zijn dan het effect van het smelten van ijs? In ieder geval groter dan in de opvatting van de heer Broere, die namelijk ook stelt dat de ijs massa's van de poolkappen zich grotendeels on der water bevinden? Is het niet zo dat het meeste ijs op de zuidpool landijs is? En volgens mij drijft de ijskap op Groenland ook niet in zee. De heer Broere is het volstrekt niet eens met de opvatting dat de mens de opwarming van de aar de veroorzaakt. Dat is zijn goed recht. Ik verbaas me er echter over dat hij zijn mening onder bouwt met enkele beweringen die de zaken an ders en rooskleuriger voorstellen dan ze zijn. Als u nog tijfeit of het de laatste tijd veel war mer is geworden, moet u maar eens een kind van pakweg 10 jaar vertellen over de sneeuwpret in uw jeugd. Soms wekenlang ravotten in een dikke laag sneeuw! Het kind zal u waarschijnlijk nieuwsgierig vragen in welk land u toen woonde. H. Verduyn, Alphen aan den Rijn. Cees Tempelaar eerder dit seizoen. De Quick Boys-trainer wordt na een rode kaart weggevoerd door assistent-scheidsrechter Evert Brouwer. Een paar maanden later kreeg Tempelaar 'rood' van de club zelf. foto kees van hoogdalem Niemand zal verbaasd zijn dat, daar waai de prestaties van een eerste elftal van een gerenommeerde amateurclub slecht zijn, de kans aanwezig is dat de trainer moet vertrekken. Zo werkt het nu eenmaal, zelfs in het amateurvoetbal. Wel ben ik verbaasd dat opnieuw de bu sinessclub een rol heeft gespeeld (zoals verwoord in het Leidsch Dagblad) bij het vertrek van trainer Cees Tempelaar bij Quick Boys. Opnieuw, inderdaad. Immers, was diezelfde businessclub ook niet be trokken bij het beschadigen en het vertrek van de laatste voorzitter, de heer Arie Guijt? Voetbalvereniging Quick Boys, pas op uw organisatie, pas op uw bestuur, pas op uw spelende leden, pas op uw technische staf, pas op uw vrijwilligers. Pas op alles wat de verantwoordelijkheid is van het be stuur en de leden, dus van de vereniging en voorkom nadrukkelijk dat een busi nessclub een rol speelt in en bij beleids matige zaken, dus ook bij vertrek van een trainer. Arie van Duijn, technische staf en eerste elftalspelers van Quick Boys, alle succes bij het opstropen van de mouwen en voorkom de degradatie. Zoiets bescha mends mag Quick Boys niet overkomen. Kees de Jong, Sassenheim. titballon Rijnstad, strate- :n om het Marine- mp Valkenburg binnen gemeentegrenzen te ha- werkelijke problemen :men, staat ver van de e realiteit. Leuk om te len. Gelukkig loopt de vaak anders. Denk ins aan het referendum rdam nog niet zo lang Ook daar lag een plan .erdam op te knippen in stadsdelen ten behoe- leen groot stadsbestuur, terdammers verwezen de prullenmand en het ook gebleven. Dus niets nieuws onder de leuk om een avondje (unnen de liëveteranen :ens met rust den gelaten? een diversiteit aan Jters terzake de Indië- len recentelijk in de onze premier hun bij- oonden en dit van we- bijna epidemische fte om her en der ex- rond te strooien, vindt 'lumnist Han Mulder 'k nog eens nodig om Leidsch Dagblad van 1 de Indiëveteranen op adinerende wijze te rijven. rond hen in meerder en stel barettendra- zielenpoten. Wel, heer wij zijn inderdaad eer de jongsten. want ia im en nabij de 73 jaar laar grosso modo be- iet zielig, jaloers dan- (beii fgunstig op bijvoor de generatie van die jkmakende Big Bro- uud waar, toeval of collega Ruesink op pagina kostbare aan verkwistte. 'op dat men (ook Mill 's, met of zonder ba- 'delijk eens met rust Vanneer er dan toch 'g en/of verantwoor- ver de periode '45-'50 'orden afgelegd, dient 'vel de toenmalige estuurders te kapitte- hun misplaatst be- beroepen zij, voor n leven, zich op het 'echtelijke karakter an daden. Het gaat niet aan om de toen- collectief uitgezonde- jvend te achtervolgen. over te praten. Helaas voor de bestuurlijke dagdromers: de burgers - en daar gaat het toch om - willen het niet. We moeten natuurlijk wel een open oog hebben voor de regionale en grootstedelijke problepren, die al geruime tijd op de politieke agenda staan en vragen om een oplossing. De WD-afdeling Leiderdorp en de WD-fractie in provinciale sta ten hebben daar heldere stand punten over, die u terugvindt in de verkiezingsprogramma's van beide bestuurslagen. Om mis verstanden te voorkomen ge ven wij ze weer. De WD-afdeling Leiderdorp heeft geen enkele behoefte aan grootstedelijke experimenten waarbij Leiderdorp als zelfstan dige gemeente zal moeten wor den opgeofferd aan de expan siedrang van de grote buurge meente. Het feit dat we veel ge meenschappelijke belangen hebben, hoeft nog niet te bete kenen dat Leiderdorp op het bord van Leiden mag belanden teneinde de plaatselijke schat kist te spekken. Daarvoor beL staat geen enkele reden. De WD-afdeling Leiderdorp laat er geen enkel misverstand over bestaan dat de identiteit van onze gemeente krachtig dient te worden bewaakt. De WD-fractie in provinciale staten heeft een tien-punten plan over dit onderwerp opge steld dat doorgesproken is met vele WD-leden en gemeente bestuurders in de provincie. De belangrijkste standpunten zijn de volgende: De WD Statenfractie wil re gionale en grootstedelijke pro blemen voortvarend aanpakken in plaats van voortdurend te discussiëren over structuren. De problemen van nu moeten worden aangepakt en knopen moeten worden doorgehakt. Daar is de provincie voor. De provincie initieert, stimuleert en ondersteunt regionale sa menwerking. Wanneer de be langen van de gemeenten uit een lopen, treedt de provincie bemiddelend op. Indien dit niet lukt, aarzelt de provincie niet om gebruik te maken van haar aanwijzingsbevoegdheden. Te vens zal de provincie actief ge bruik maken van haar arbi tie rende en toezichthoudende rol als de noodzakelijke samenwer king niet vrijwillig tot stand komt en dus moet worden afge dwongen. Overigens: waarom heeft Lei den zo'n haast? Gemeentelijke herindeling is alleen aan de or de wanneer gemeenten niet in staat zijn een volwaardig taken pakket uit te voeren. Alleen wanneer op langere termijn blijkt dat een gemeente dat niet pi;. kan of een regionale samenwer king frustreert, behoort voor de WD een grenswijziging of her indeling tot de mogelijkheden. Het instrument van gemeente lijke herindeling moet dan met de nodige zorgvuldigheid en te rughoudendheid worden ge bruikt. Uiteraard, wanneer gemeen ten zich vrijwillig willen ophef fen, is dat hun keus en zal de provincie dat goedkeuren. Als het om Rijnstad gaat, zien we dat niet gebeuren. De Leidse burger wil dat niet en Leider dorp al helemaal niet. De cul tuurverschillen tussen de Duin en Bollenstreek en de Leidse re gio zijn te groot. Die knip je niet even door. Het verzet en de ver ontwaardiging in de regio be wijst dat. Verstandige bestuurders moeten hier oog voor hebben en hun bestuurlijke problemen zelf oplossen. En als de Wet Ge meenschappelijke Regelingen te stroperig is, dan zijn er ande re samenwerkingsvormen te bedenken die de vraagstukken van ruimtenood, volkshuisves ting, infrastructuur, economie en leefbaarheid kunnen oplos sen. Samen met de provincie zijn in vele delen van de provin cie gebiedsgerichte projecten gestart die leiden tot goede op lossingen. Het is ons dan ook onduidelijk waarom Leiden nu ineens zo'n haast zou hebben en de omliggende gemeenten zou willen annexeren. Want daar komt het uiteindelijk toch op neer. In de verkiezingstijd voor provinciale staten hebben wij ons sterk gemaakt voor samen werking en afgezet tegen ge meentelijke herindelingen. De provincie als middenbestuur zal zich sterk moeten maken voor de aanpak van bovenloka le vraagstukken. Dat het huidi ge college van gedeputeerde staten, waar de WD als groot ste partij niet in zit, minder krachtig opereert in dit soort aangelegenheden is een grote zorg. We houden echter goede moed, en juist de WD dient dat duidelijk te maken door op te komen voor de plaatselijke identiteit van de burgers van Leiderdorp. Dus om misverstanden te voorkomen: als het om de WD gaat is er geen provinciaal va cuüm en wordt er niet aan de poten van de provincie noch van de gemeente Leiderdorp geknaagd. Wij hebben geen be hoeft aan luchtballon-argu menten. Het Huis van Thorbec- ke heeft een stevig fundament. Het middenbestuur (provincie) moet zijn rol vervullen en daar krachtig in optreden en daarbij dient de plaatselijke politiek die luchtballonnen door te prikken en even krachtig voor de belan gen van de eigen gemeente op te komen. Cock Huigen-van Boven, (lid provinciale staten), Berend Stolk, (voorz. afd. WD Leiderdorp), Leiderdorp. Het met rode verf besmeurde Indiëmonument in Leiden. FOTO HIELCO KUIPERS Nic. Sluis sr., Noordwijkerhout. Als ik in het Leidsch Dagblad van donderdag 2 maart de foto b.ekijk van het bekladde monu ment voor de Leidse Indiëgan- gers denk ik aan Jan Kettenis, één van de jongens van mijn Indië-peleton. Jan was een prachtvent. Je kon volledig op hem rekenen. Onder alle om standigheden, ook als er gevaar •dreigde. Jan was één van de duizen den jongens, die kort na de oor log werden opgeroepen om hun dienstplicht te vervullen en door de regering naar Indië werden gezonden. Jan sneuvelde in 1949, ergens op Java. Dat heeft hij zeker niet gewild, het overkwam hem. Hij deed wat van hem werd ver langd: ziji\plicht. Hij heeft géén mensen vermoord en géén kampongs in brand gestoken. Hij was een goed en rechtscha pen mens, een trouw kame raad. Jan was één van de 25 jon gens uit Leiden die niet terug keerden. Ik ben blij en trots hem gekend te hebben en blij met het treffende monument dat er ook voor hem staat. Hebben de mensen van het Comité Stop Eerbetoon Aan Kolonialisme met hun enge po litieke gedachten hun menselij ke gevoelens verloren? Afschu welijk en beklagenswaardig. CJ. den Besten, (Jan Kettenis' toenmalige peletonscommandant), Lunteren. Jn uw verslag van de crisis bij de Christelijke Oratoriumver eniging Exultate Deo in Voor schoten (zie het Leidsch Dag blad van 2 maart) maakt diri gent Sander van Marion zich schuldig aan een grove ver draaiing van de feiten. In tegen stelling tot wat hij suggereert, bevatte het artikel in de koor krant De Resonans geen woord van kritiek op zijn muzikale be leid en werd er evenmin afge dongen op het recht van de di rigent van koorleden te eisen dat ze hun zangpartijen ken nen. Wat door de redactie werd aangestipt, was iets heel an ders: een groeiend onbehagen bij veel leden van Exulate Deo over de afbrekende, negatieve wijze waarop deze dirigent lei ding meent te moeten geven aan het koor. Dit heeft demoti vatie tot gevolg waar inspiratie op haar plaats zou zijn. De rel die is ontstaan na het summiere verslag in De Reso nans moet vooral op het conto van Van Marion worden ge schreven. Deze reageerde bui ten alle proporties en dreigde het bestuur van Exultate en de eindredactrice zelfs met juridi sche stappen. Het is daarom een gotspe de dirigent in uw blad te zien beweren dat de he le zaak een kwestie is tussen het bestuur en de redactie waar hij buiten wenst te blijven. Had hij dat maar gedaan, dan was ons koor veel ellende be spaard gebleven. In werkelijk heid heeft Van Marion de affai re bewust op de spits gedreven. Hiermee aantonend hoe een te groot ego dat eigen kennen en kunnen overschat en zich doof toont voor terechte kritiek, het geven van goede muzikale lei ding lelijk in de weg kan zitten. Els Crijnen, (voormalig eindredactrice van De Resonans), Voorschoten. De feestelijke stemming bij de eerste lezing in het herden kingsjaar door prof. dr. Willem van Gulik en de opgetogenheid over 400 jaar culturele uitwisse ling Nederland - Japan doet de ware historicus zich achter het oor krabben. De journalist Ad van Kaam doet verslag in de krant van 16 februari. Wederom gaat het om de ondernemende Hollanders die zich nestelden in Oost-Azië. Maar dit keer hoe ven hun nazaten in het moe derland zich nergens voor te schamen. Van de weeromstuit heeft de uiterste bescheidenheid ten aanzien van de 300 jaar koloni ale heerschappij plaatsgemaakt voor zelfingenomenheid met de eveneens eeuwenlange 'alleen heerschappij' op een van die ei landen verder naar het noor den: 'Over hoe aan de Holland se alleenheerschappij halver wege de negentiende eeuw een eind kwam, schotelde Van Gu lik zijn gehoor nog een aardige anekdote voor'. Inderdaad, wij hadden er het rijk alleen. De ar geloze krantenlezer denkt: ein delijk Hollandse heerschappij overzee zonder haken en ogen; dus maar onbekommerd genie ten van die onschuldige anek doten. Het was een gelegen heidspraatje zonder weten schappelijke pretentie en niet een poging om de geschiedenis opnieuw te schrijven. Dus laten wij het hem vergeven. Tenmin ste, indien de feestredenaar er mee instemt dat de 'Schrijven de Lezer' hem confronteert met een stukje sterk verouderde ge schiedschrijving. Het zijn twee citaten. De eer ste is uit de Winkler Prins, vier de druk, 1918. De tweede is uit een Frans boekje van omstreeks 1860. Helaas ontbreekt de titel bladzijde. De citaten zijn in te genspraak met de voorstelling van zaken die Van Gulik geeft van het bekeringswerk der Por tugezen. In het krantenverslag luidt het als volgt: 'Van het christen dom, zoals dat de jezuïet Fran- siscus Haverius voor ogen stond, moesten de eilandbewo ners niets hebben en dat maak te de Portugezen in die tijd al snel tot personae non gratae'. Niet alleen de Nederlandse onderdanen in het Verre Oos ten van weleer, ook de Japanse bekeerlingen van Frans Xavier verdienen aandacht bij deze herdenking. De encyclopedie vermeldt: 'Het christendom werd reeds in 1549 door Frans Xavier gepredikt en verspreidde zich zó snel, dat men in 1581 reeds 200 kerken, 50 zendelin gen en 150.000 christenen tel de. Door de vervolgingen in de 17de eeuw werd het christen dom echter bijna geheel uitge roeid en in 1638 (de Portugezen waren het jaar daarvoor ver trokken) op straffe des doods verboden. Na de openstelling van het land (door de Amerika nen bewerkstelligd in vreed zaam overleg) wordt sedert 1854 het christendom gepre dikt. De Japanse regering legt geen moeilijkheiden in de weg en de grondwet staat ieder godsdienstvrijheid toe. In 1907 telde men in het rijk 71.000 pro testantse christenen, 60.000 ka tholieken en 30.000 aanhangers der Russisch-orthodoxe kerk'. Uit Franse bron het volgende, om de feestvreugde te tempe ren, 'the day after the night be fore': 'Les Hollandais se rendi- rent alors coupables d'une ac tion trop criminelle, et trop clairement prouvée, pour qu 'aucune apologie soit possible. Voici les faits'. Gedreven tot het uiterste door de vervolging, kwamen deze ongelukkigen tot openlijke rebellie: zij verschansten zich in de oude stad Simabara. De Ja panse regering riep de hulp in van de Hollanders (wij waren nog niet 'geïnterneerd' op het door de Portugezen achtergela ten eilandje aan de oever en voor de wallekant van Nagasa ki; wij vertoefden nog een eind je overzee op een groot eiland, in alle vrijheid). Deze stuurden één van hun schepen van Firando. Een flink aantal ka nonnen werd op het land in stelling gebracht. Na vijftien da gen van moorddadig vuur kon den de Japanners het verder al leen af. De plaats werd ten slot te genomen. Een groot aantal der belegerden was van honger omgekomen: de overlevenden, mannen, vrouwen en kinderen werden afgeslacht! 'La part active que prirent les Hollandais cette croisade contre les catholiques de ('em pire, est digne d'un siècle oü i'on vit des papes solliciter l'al- liance du Turc.' De schrijver vindt dus dat de actie van de Hollanders wel past in de eeuw waarin zij plaatsvond. Een schrale troost, zeggen wij nu. G. Bruyn, Leiden.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 25