inder files Katwijk jor rotonde 'In mijn eigen huis durf ik niet meer te slapen' springtij Rijnsburgers willen renovatie flats 'Noordwijk moet veiliger worden' Noordwijkse college niet bereid iets te doen voor vluchtelingen Neem een proefabonnement, -7 WEKEN VOOR f 41 00 BEL 071-5128030 Duin Bollenstreek Gemeente Hillegom krijgt waarnemend burgemeester „Het Noordwijkse college is niet be reid iets te doen voor vluchtelingen." Dat zegt coördinator M. Lakeman van Stichting Vluchtelingenwerk Noord- wijk. Ze constateert grote problemen bij de opvang van vluchtelingen in Noordwijk en wijst politieke onwil als oorzaak aan. Wethouder Smit heeft dat volgens haar openlijk toegegeven. Smit wil 'gezien de complexiteit van de situatie' niet op de beschuldigin gen van Lakeman reageren. Volgens Lakeman stelt het Noord wijkse college zich op het standpunt dat het geen verplichtingen heeft op het gebied van vluchtelingenopvang. „In feite zegt men: jullie mogen hier zijn, maar verwacht niet dat wij jullie helpen. Dat is toch een erg radicaal standpunt, ook ten opzichte van om liggende gemeentes. Daar vangt men vanuit morele overwegingen mensen op, maar Noordwijk doet gewoon als of het ze niet aangaat." De kritiek van Vluchtelingenwerk is niet nieuw. Begin vorig jaar luidde de stichting ook al de noodklok over de situatie bij de wisselwoningen aan het Gruenepad en de Morgenster. Pesterijen Uit een onderzoek bleek dat niet al leen de woonomstandigheden te wen sen overlieten, maar dat de bewoners ook te maken hadden met allerlei pes terijen en vandalisme. Er werd toen bij de wethouder aangedrongen op 'in grijpende maatregelen'. Lakeman constateert een jaar na da to dat er nog niets is veranderd. „Wij hebben herhaaldelijk gewezen op de racistische graffiti die op de vluchte- lingenwoningen wordt aangebracht. De wethouder beweert dat er ook op andere plekken in Noordwijk haken kruizen op muren zijn gespoten en dat er dus niets bijzonders aan de hand is." Ook aan de kwaliteit van de huisves ting is nog niets gedaan. Eind vorig jaar lekte een ambtelijke notitie uit, waarin werd geopperd de houten wis selwoningen te vervangen door stenen huizen. Lakeman heeft daar via de officiële kanalen niets meer van gehoord. bAG 11 MAART 2000 j//(o Zeeweg/Julianalaan omgebouwd pal lising Zeeweg/Koningin Julianalaan in Katwijk jmgebouwd tot rotonde. Op die manier moet een omen aan de files tijdens de spitsuren op de we id de kruising. Ook moet het nu al drukke ver- ikkeiint veiliger worden door de aanleg van een zoge- 50 liegwielrotonde met bypass. if^UGSMAN ;rlij gekozen voor een der- Dtonde omdat bereke- uitwijzen dat het ver- de huidige kruising in toekomst alleen maar En dat terwijl het nu uk is tijdens de spits je gemeente ging in stantie uit van de be- enkelstrooksrotonde", itenaar S. van Beveren. iet zo'n rotonde is de ing dat we over enkele er in de problemen ko- indaar dit voorstel". 1 j an de vliegwielrotonde 1,5 miljoen gulden, |;en ton meer dan de voor de rotonde heeft or rij \R indere rotonde krijgt [rijstroken en een af- ce rijbaan die rechtsaf de Koningin Juliana- iten de rotonde om, maakt. Wie rechtdoor af wil rijden, neemt op de rotonde de buitenste baan. Automobilisten die linksaf wil len, gebruiken de binnenbaan. Het middeneiland wordt over- rijdbaar gemaakt voor grote voertuigen. Het verhoogde hart van de rotonde leent zich vol gens de gemeente Katwijk pri ma voor een kunstwerk maar wordt in eerste instantie voor zien van planten. Door de aanleg van de roton de worden de voetgangerslich ten bij het Miereweidepad overbodig. De huidige dubbele rijstroken worden enkelstrooks waardoor de oversteekplaats overzichtelijker wordt. Boven dien wordt de verkeërslichtin- stallatie nauwelijks gebruikt. Fietsers en voetgangers negeren massaal het rode licht. De commissie voor verkeer en ruimtelijke ordening buigt zich aanstaande woensdag over het voorstel. Als alles volgens het gemeentelijk plan verloopt, kan de rotonde in november van dit jaar in gebruik genomen worden. Hjoorhout wil bibliotheek behouden men. De partij noemt de beslis sing van de gemeenteraad een 'gigantische vergissing'. Veel beter was het volgens de SP ge weest om het klimaatprobleem op te lossen. „Nu worden het personeel en de bezoekers van de bibliotheek ook de komende zomer weer met een oververhit te ruimte geconfronteerd. Aan nieuwbouw moet opnieuw veel geld worden besteed. Het heeft dertig jaar geduurd voor er een bibliotheek kwam. Het gebouw dat pas vier jaar oud is, is voor anderhalf miljoen gulden neer gezet. Er is ook voor honderd duizenden guldens aan advies voor ingewonnen. Nu heeft de gemeenteraad weer voor de slechtste oplossing gekozen", zegt de partij in een verklaring. ing Voorhout van de ;che Partij (SP) gaat ren tegen het voorge ruit van de gemeen de bibliotheek te slo- gen worden in Voor- i-aan-huis formulieren d waarop tegenstan- handtekening kunnen woensdag 15 maart, maart en zaterdag 18 de SP voor de biblio- de Kerkzicht een esjaar de formulieren in- worden. ïoemt het plan om de ik te slopen 'onzalig' ist zich erover dat een besluit zonder over- let personeel is geno- runsburg rob onderwater De meeste bewoners van Plan West in Rijnsburg willen dat hun flats worden gerenoveerd. Dat blijkt uit een enquête die het Bewonersplatform Plan West in samenwerking met de Nederlandse Woonbond heeft gehouden. De bewoners willen onder meer een betere keuken, het opknappen van de lift, een verbetering van het sanitair, een verbetering van de tocht- wering en het afsluiten van por tieken en galerijen. Woningbouwvereniging Spi noza, eigenaar van de ruim der tig jaar oude flats aan de Bos- laan en directe omgeving, ge bruikt de resultaten van de en quête voor het wijkvernieu wingsplan. Komende dinsdag heeft het Platform in samen werking met de Woonbond een vergadering belegd in het Voor hof. Daar wordt de uitkomst van de vragenlijst besproken. Op de enquête reageerde 82 procent van de 300 huurders van Plan West. Dat is veel hoger dan het landelijke gemiddelde, dat rond de zestig procent ligt. Volgens G. Kamps van het Be wonersplatform zeggen die cij fers veel over de verbondenheid van de Rijnsburgers met hun woonomgeving. Een kwart is bereid om de woning eventueel te kopen. De enquête leerde verder dat driekwart van de bewoners te vreden is met hun flat, al zou de netheid in de buurt (zoals rom mel op straat) beter kunnen. Andere kritiekpunten waren het gebrek aan parkeerruimte, een matige verkeerssituatie en ge brekkige voorzieningen voor kinderen. Na de vergadering van dins dag treedt volgens het Bewo nersplatform fase twee in wer king. Dat is met Spinoza een gesprek aangaan en de uit komst van de enquête bespre ken. Daarnaast wil het Platform een sociaal statuut opstellen voor bewoners die in de toe komst hun woning uit moeten. De woningbouwvereniging is van plan een aantal flats in te richten als seniorenwoningen. G. Kamps: „Ef moet een rege ling komen dat die mensen, die hun woning gedwongen moe ten verlaten, schadeloos wor den gesteld." Fietsersbond wijst op toename slachtoffers maruke den hollander Noordwijk moet zich extra inspannen om het aantal verkeersongelukken terug te brengen. Dat vindt de fietsersbond ENFB afdeling Noordwijk. De fietsersbond wijst naar een rapport van het Provinciaal Or gaan Verkeersveiligheid (POV) waarin staat dat het aantal slachtoffers in het verkeer in Noordwijk stijgt. In 1997 werden op de Noordwijkse we gen 93 mensen slachtoffer van een ver keersongeval. In 1998 is het aantal ver keersslachtoffers in de badplaats met 136 bijna even hoog als in 1995 toen er 138 ge wonden vielen. Noordwijk heeft volgens de ENFB de twijfelachtige eer de vijfde plaats te bezetten in de toptien van de onveiligste plaatsen in Zuid-Holland. In de Bollen streek is de badplaats zelfs koploper. De ENFB signaleert dat de afspraken die bestuurlijk Nederland heeft gemaakt over het terugbrengen van het aantal doden in het verkeer, in de Duin- en Bollenstreek niet gehaald zullen worden. Het dodencij fer op wegen waar de gemeenten de baas is, laat een lichte stijging van slachtoffers zien in plaats van de gewenste daling. Gewonden Het aantal gewonden stijgt volgens de ENFB sinds 1996 zelfs spectaculair met 38 procent. Hillegom doet het met een daling van het aantal verkeersslachtoffers van 23 procent in de streek het best. Volgens F. Ruigrok van de afdeling Noordwijk van de fietsersbond, die het rap port Cijfers en Trends van de POV inmid dels met wethouder Sweers van verkeersza ken heeft besproken, wil de gemeente Noordwijk nog geen conclusies aan de ge presenteerde cijfers verbinden. „De wet houder wil eerst de nadere analyse van de ongevallen zien", aldus Ruigrok. De ENFB ziet het belang van analyses van concrete ongevallen wel in, maar wil dat daar ook concrete conclusies aan wor den verbonden. De gemeente heeft aan dacht voor verkeersveiligheid, maar denkt er volgens Ruigrok toch nog te lichtvaardig over. Wat volgens hem blijkt uit de mate waarin bijvoorbeeld wordt afgeweken van landelijke richtlijnen. Ruigrok: „In Noord wijk zijn te veel fietsstroken die te smal zijn, doorgangen die belemmerd worden door obstakels, veel uitzonderingen voor de nieuwe regeling voor bromfietsers op de rijbaan en rotondes die op wezenlijke pun ten afwijken van de norm." hillegom lieke de kwantmeester Hermans vervangen, de Hillegomse gemeenteraad. De wethouder heeft Hermans die sinds enkele weken met Over de aard van Hermans' tot nu toe vervangen. „Maar ik De commissaris van de Konin- ziekteverlof is. De verwachting ziekte werden weinig medede- kan niet lange tijd twee porie gin in Zuid-Holland, Luteyn, is is dat Hermans langer dan een lingen gedaan. „Om het bij zijn feuilles beheren. Daarom wordt op zoek naar een waarnemend half jaar afwezig zal zijn. Dat eigen woorden te houden: de nu buiten de gemeenteraad een burgemeester voor de gemeen- maakte locoburgemeester Hul- burgemeester moet zijn accu vervanger gezocht, liefst met er- te Hillegom. Deze moet burge- sebosch deze week bekend in opladen", aldus Hulsebosch. varing in burgemeesterstaken." endj f* verk to< ;r foom k, oi ft vaak iets tragisch, die alles opzijzetten beste in hun vak te U Hdie de beste jaren van idier. n geven om de top te En als ze er dan zijn, ontdekken dat weer naar beneden om te vertellen hoe aarboven uitziet. Je laar afwachten of je lL(j,njvordt geloofd. os van de Nederland- et Koos Smit. Koos even terug bij de jn werkgever voordat en werd tot het wet- ïap van financiën te in zijn oud-collega's zich belangrijk voel- adplaats en dat hij ofde bij de Oranje- maar dat Koos in zo le absolute top had ireiken, dat geloofde iemand, v 1 daarom aan een arv erview onderworpen, in het marineperso- Alle Hens. Ere wie ere ioos overtuigt. Zijn marine blijkt één ing voor Noordwijk eest. Sterker nog: zijn ;ri rschap is de kroon op eloopbaan. nkomsten tussen en de marine gaan erder dan de züte |ai egint het verhaal. Tleester is ^s een ant, wethouders zijn ïn van dienst in een n hangjongeren on- in zich niet wezenlijk sen, aldus Koos' ana- ijl Defensie zijn mij- de deur uit doet, be- Noordwijk voor op Ondfezuinigingsoperatie >rclip tot uitzend- 1 diverse terreinen ivvijk het onder hem i stuk beter. Defensie maar de badplaats nc 1, weet Koos te ver- in rbij handig de schijn at dat laatste zijn >nden is. Ook schijnt hij al- formeert zelfs voorzichtig naar een eventueel einde van zijn 'politiek verlof. Mocht zijn wet houderschap op de klippen lo pen, dan kan hij altijd naar de marine terug, staat er bijna hoopvol. Maar voordat ook Noordwijkers hoop krijgen, Koos wil niet terug. Sinds hij er weg is, ging er al twee keer iets mis in zijn briefwisseling met Defensie over zijn diensttijdgra tificatie. En gebrekkige commu nicatie, daar heb je in Noord wijk tenminste geen last van. Treintjes Raadslid word je uit roeping. Je wilt iets betekenen voor het dorp waar je woont, je wilt ver anderingen teweegbrengen en dingen beter maken. Of je hebt gewoon geen hob by's, dat kan natuurlijk ook. Met zo'n commissiereeks vul je toch weer een paar lege avon den. En als je tot die laatste ca tegorie behoort, dan wil je dat zo weinig mogelijk dorpsgeno ten dat merken. Hoe minder pottenkijkers, hoe beter. Colle ga-hobbyisten gaan tenslotte ook niet in het openbaar met hun treintjes zitten spelen. De buren weten dat en laten de amateurmachinisten met rust. In Lisse dreigde dat wankele evenwicht tussen hobbyisten en pottenkijkers deze week wreed verstoord te worden. Plotseling dienden zich burger leden aan in de raadscommis sies. Dat was even schrikken voor de doorgewinterde Lissese politici. Gelukkig mochten ze er dinsdag zelf over beslissen en het antwoord luidde...'nee'. Burgerleden zouden door de kiezers niet kunnen worden 'af gerekend' op hun daden, von den de raadsleden. Dat is in een dorp als Lisse, waar elke verkie zing een politieke aardverschui ving teweegbrengt en w^ar 'consequenties dragende' en af tredende wethouders en raads leden aan de orde van de dag zijn, natuurlijk ondenkbaar. En dus moet het sein op rood. Job de Kruiff en Eric de Jager Vluchtelingen voelen zich niet thuis in Noordwijk Kijk, Noordwijkers, als je theater opvoert, moet je het goed doen. Noordwijk hoort wat oppervlakte betreft misschien niet tot de topbad- plaatsen in de wereld, maar het gaat niet om de grootte, het gaat erom wat je ermee doet. De koning van Tonga heeft dat begrepen. Zijn mini- eilandenrijkje stelt wereldwijd niet veel voor. Toch slaagt hij er gere geld in de aandacht op zich te vestigen. Zo stelde hij eerst de omvang van zijn koninkrijk rechtevenredig tegenover die van zijn in meerdere opzichten 'royale' lichaam. En toen hij zo dik was geworden, dat hij zelfs in de Verenigde Staten ontzag wekte, liet hij zich al springend op film vastleggen: het hele land moest afvallen en de wereld genoot mee. Bij de millenniumwisseling slaagde hij erin Tonga in de programme ring van bijna alle tv-stations te persen. Met de slogan 'We saw it first', vierden de Oceaniërs als eerste de zonsopgang van 1 januari 2000. Als je zoveel succes hebt behaald, dan ben je toe aan een echte uitdaging: Noordwijk. Koning Taufa'ahau Tupou IV heeft deze week vast opge vraagd wat er zoal te doen is aan de Hollandse kust. Verder dan het straattheaterfestival is hij nog niet gekomen, maar gezien zijn impo sante staat van dienst, moet met het circus aan de Voorstraat straks minstens CNN te halen zijn. foto pr les te doen om Noordwijk van er inderdaad twaalf. Bedankt, vijftienverdiepingenhotels te Koos) vrijwaren. (Huis ter Duin heeft Alle Hens gelooft hem. Het in- noordwuk maarten dekker Als een gevangenis zonder tra lies. Zo ervaren de vluchtelin gen in Noordwijk hun verblijf in de wisselwoningen aan het Gruenepad en de Morgenster. Niet alleen zijn de huizen niet passend, zo woont een gezin van elf personen in een woning die bedoeld is voor vijf, de huis jes worden ook slecht onder houden. Bovendien worden met enige regelmaat ruiten in gegooid en muren beklad met racistische leuzen en symbolen. Deze misstanden werden dinsdag in een brief aan burge meester Van der Sluijs aan de kaak gesteld door de Combina tie (PvdA/GroenLinks/D66). Azad Sarkisian is één van die vluchtelingen in Noordwijk. Hij behoort tot de Armeense minderheid in Irak. Door de toenemende onderdrukking van minderheden in Irak voelde hij zich ruim twee jaar geleden genoodzaakt het land te verla ten. Sindsdien verblijft hij in Ne derland; eerst in een asielzoe kerscentrum in Sneek en een jaar geleden verhuisde hij naar Noordwijk. Een eigen huisje aan het Gruenepad leek voor Sarkisian een flinke verbetering ten opzichte van de gezamelijke slaapzaal in Sneek. Een jaar later moet hij beken nen dat het bitter tegenvalt. „Sociale controle en contact met de buitenwereld ontbreken hier totaal. We mogen niet wer ken, we kunnen geen Neder landse lessen volgen, helemaal niets. Ik zit hier de hele dag op mijn kamer, niets te doen." Contact met Noordwijkers heeft Sarkisian niet. „Nederlan ders zijn sowieso erg afstande lijk. Dat de vluchtelingen hier bij elkaar wonen, komt de inte gratie al niet ten goede. Als we vervolgens ook nog eens de taal niet beheersen, wordt het hele maal een onbegonnen zaak." De geïsoleerde ligging van de wisselwoningen is niet het eni ge probleem waar de vluchte lingen in Noordwijk mee kam pen. Zo komt het geregeld voor dat te veel mensen in een huis moeten wonen. Dat is bijvoor beeld het geval bij de familie Rachid uit Irak. De vader kwam als vluchteling naar Nederland en vroeg vervolgens gezinsher eniging aan. De gemeente wist ruim van tevoren om hoeveel personen het ging, maar deson danks is geen enkele actie on dernomen om passende woon ruimte te vinden. Met het ge volg dat de ouders en hun ne gen kinderen nu in een wissel woning wonen die eigenlijk maar plaats biedt aan vijf per sonen. Een ander heikel punt zijn de vernielingen aan vluchtelingen- woningen. Een Armeniër, die net als Sarkisian aan het Gru enepad woont, wil zo snel mo gelijk weg uit Noordwijk. Hij is bang nadat hij verschillende ke ren werd bedreigd en wil ook niet met zijn naam in de krant. Hij heeft al achttien keer aan gifte gedaan bij de politie nadat de wisselwoningen werd beklad en vernield. „Ik ben hier alleen nog maar overdag, want in mijn eigen huis durf ik niet meer te gaan slapen. Sinds een paar maanden overnacht ik daarom bij kennissen in Leiden." Hij voelt zich niet serieus genomen voor politie en gemeente. „Ze hebben me gewoon geadvi seerd om een paar dagen weg te gaan, om de confrontatie te ontlopen." Een enkele keer kwam het zelfs tot een vecht partij tussen gabberjongeren en vluchtelingen. Sarkisian heeft eens in een woordenboek op gezocht wat gabber eigenlijk betekent. „Er stond dat het een vriend was, een kameraad. Daar snap ik niks van." Het is de bedoeling dat de De Noordwijkse vluchtelingen problematiek in beeld gebracht: het grote gezin Rachid woont in een vijfpersoons huis. foto taco van der eb wisselwoningen nog vijf jaar ge bruikt worden, maar de Arme niër ziet dat absoluut niet zit ten. „De huizen zijn nu al slecht. Als het regent, loopt het water aan alle kanten langs de binnenmuren naar beneden." Sarkisian benadrukt nog een keer het belang van integratie van de vluchtelingen. „Als we gewoon tussen Nederlanders zouden wonen, zouden veel problemen opgelost zijn."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 21