'Erelijst' van kwekers wekt verwondering hnisvereniging Alkemade moet zichzelf bedruipen f 6len boeken schaatssucces lijfels over bladeren lekkend schooldak Debat over woningbouw Rijn Veenstreek Man die zijn vrouw mishandelde hoort anderhalfjaar eisen Centrum Alphen afgesloten voor 'Twintig' Alphen begroet 70.000ste Huizen in Kruiskerk bAG 11 MAART 2000 iceflats zoeken chauffeurs n den run Twee Alphense serviceflats kampen met een i chauffeurs voor het vervoer van maaltijden. Zowel de in de bewoners van het ouderencomplex Westerhove i [van serviceflats Driehoorne loopt gevaar. De Alphense I Lgen zoeken vrijwilligers die maaltijden kunnen vervoe- tsterhoven heeft op woensdag een chauffeur nodig. Drie- f verwacht de vacture voor een dinsdag-chauffeur bin- ft te vervullen. Mensen die in het bezit zijn van een auto n zich opgeven bij Gerda de Boer (0172-494056). informeert jeugd over politiek De WD van Alkemade wil de jeugd bij de politiek be- islTDaarom organiseert de partij op maandag 20 maart [formatieavond over de plaatselijke politiek. Vier deskun- 'eggen uit hoe besluiten worden genomen en in welke n dat gaat. Kristel Akerboom doet dit als burgerlid, Luuk [als wethouder, Ton van Velzen als fractievoorzitter en jllering als voorzitter van de Alkemadese WD. De bijeen- s in het gemeentehuis en begint om 20.00 uur. natie-avond verkoop kabelbedrijf [an den run» De gemeente Alphen houdt maandag een itie-avond over de verkoop van het kabelbedrijf aan T PlP' Wethouder Lyczak geeft een toelichting op het voor- ^t>ma aanwezigen vragen kunnen stellen over wat de ver- ir bewoners betekent. Er is ook een vertegenwoordiger lema aanwezig. De avond wordt gehouden in gemeen- :entrum De Bron aan de Troubadourweg 2, tussen 20.30 uur. Het informele gedeelte begint om 21 uur. Tijdens ld is een informatieblad beschikbaar dat de volgende bij het informatiecentrum van het stadskantoor te krij- rijfsauto en gereeedschap gestolen st« dupe-dorp» Van een bedrijfsterrein in Hazerswoude- jgisternacht een bedrijfsauto gestolen. Uit drie andere TG» namen de dieven een grote hoeveelheid gereedschap Ie auto's zaten op slot en het terrein aan de Schotland afgesloten met een hek. renpsveen Een schaatsteam van het Johannes 23 Colle- lofarendsveen is deze week in Groningen tweede ge- op het Nederlands schaatskampioenschap achtervol- ir scholieren. In de categorie van 15 tot en met 17 jaar i de neven Roel en Paul van Haastregt, Pieter Koomen, ian der Ing en Meivin van Zanten alleen het Carmel f_ [uit Raalte voor zich dulden. Bij de meisjes van dezelfde |von het Visser 't Hooft College uit Leiderdorp goud. erepenning KNA.. De muziekvereniging Kunst Na Arbeid (KNA) uit jerk aan den Rijn heeft gisteravond uit handen van bur- ter Boelen de koninklijke erepenning gekregen. Dat ge- tijdens het jubileumconcert van in multifunctioneel n Het Anker in Hazerswoude-Rijndijk. De muziekvereni- rde vorig jaar het 75-jarig bestaan. Volgens burgemees- en is KNA niet meer weg te denken uit de gemeenschap, lts te vieren of te herdenken is, is KNA van de partij. De vereniging telt circa veertig leden en 450 donateurs. Ze pn complete concerten en er is een CD van hun hand nen. Tijdens het concert van gisteravond showden de 'nten hun nieuwe uniformen. eum Alphense Hondenclub n den run» De Alphense Hondenclub (AHC) bestaat Op 1 april houdt AHC van 10 tot 15 uur een open je Eikenlaan 255 in Alphen. Hier kunt u alle kneepjes hondensport leren. Op 20 mei is er bij AHC een grootse [met demonstraties van politiehonden en blinde gelei en. jen. De Alpense Honden Driedaagse is op 22-23-24 juni. tocht van vijf of tien kilometer. Voor verdere informa- Metselaar (0172-491769). |e saskia stoelinga dtoch aan de hand met pn de basisschool Es- youde in Woubrugge? ing lekt er water door- ds weer op andere pe ene na de andere wordt uitgevoerd, |»en doet het niet echt. ;elopen weken I weer Vater- een faatsen in de [op het dak. Door dit de afvoerbuizen i kan het water niet l En dan krijg je lekka- laatste reparatie had- afgesproken dat het tuur zelf voor het on- i het dak zou zor- jt geval, het verwijde- tiligheid en bladeren, gewoon niet ge- fcht de Jong heeft een P lezing. „Bladeren of leren. De lekkage is nooit helemaal verholpen. De wathouder kan de verantwoor delijkheid voor het onderhoud .wel in onze schoenen schuiven, maar of dat nu helemaal juist is, weet ik ook niet precies." De Jong stelt duidelijk geen onrust te willen stoken met dit verhaal. Maar zij weet dat ver ontruste ouders een aantal klachten heeft neergelegd bij het college van B en W over de staat van de school, in verband met het werkbe zoek aan Woubrugge op 18 april. De constructie van het dak valt daar ook onder. „Het is de be doeling dat het gemeentebe stuur eens komt kijken." Wethouder Vink is de kwaad ste niet. Hij begrijpt als geen ander dat de leerprestaties niet mogen lijden onder de zware regenval. Vooruitlopend op het werkbezoek gaat hij volgende week donderdag wederom - sa men met een kundige ambte naar - op dakinspectie. „En dan bekijken we wat ons nog te doen staat." Wethouder Vink weer op dakinspectie hbsidie voor 'rijke' club riging Alkemade in Roelof- krijgt geen subsidie van de Burgemeester en wethou- n dat een tennisvereniging >et bedruipen en wijzen het zoek dat de tennisclub vo el af. Wel zijn B en W bereid voor een ballenvanger te omdat de tennissers niets en aan overvliegende ballen van de naastgelegen voetbalclubs DOSR en Alkmania. Gemeentesecretaris Kerkhof legt uit waarom tennisverenigingen volgens het beleid van Alkemade geen subsidie krijgen. „Of een club subsidie krijgt, hangt af van hoe intensief zij de velden kan gebruiken. Bij voetbal is die inten siviteit laag. Die velden moeten tus sendoor steeds herstellen. Maar op een tennisbaan kun je bijna continu spelen, behalve als het regent." Bijkomend argument is volgens Kerkhof dat de contributie van tennis clubs hoger is dan die van voetbal clubs. „Er is een gemiddelde contribu- tieprijs in het land voor iedere sport. Die prijs is een billijke tegenprestatie voor wat je krijgt. De tennisvereniging heeft dus meer inkomsten." Van die inkomsten moeten de tennissers daar om hun uitgaven voor het tenniscom- plex betalen, meent het gemeentebe stuur. De Veense tennissers zijn hierover verbolgen. „De gemeente heeft is voet bal- en hockey- minded en anti-tennis. Ze hebben ons geen argumenten gege ven waarom die verenigingen wel sub sidie krijgen en wij niet. Het enige wat wij horen is dat we onze broek zelf moeten kunnen ophouden", aldus voorzitter R. Stikkelbroeck. Vorig jaar knapte tennisvereniging Alkemade de banen aan de Sportlaan met eigen geld op. Nu zien ze hoe voetballers en hoc keyers uit de gemeente bijna drie mil joen krijgen voor de herinrichting van hun sportcomplexen. „Wij zijn niet zielig, we hebben een goede begroting, maar dat heeft de voetbal ook. Ik weet niet wat ik nog moet doen", zegt Stik kelbroeck wanhopig. Wethouder Nagtegaal begrijpt het onbegrip van de tennisvereniging wel. ,,Als je diep in mijn hart kijkt, dan zou ik het ook graag anders willen. Ik zou graag onze verordening aanpassen, zodat we ook tennisclubs subsidie kunnen geven. Maar we hebben er uit gebreid over gediscusieerd in b en w, en ik sta alleen in mijn standpunt." Het was nooit zijn bedoeling De rechtbank doet over geweest om zijn echtgenote, twee weken uitspraak. 'Hoe verder met de woning bouw in Alphen aan den Rijn?', en 'bouwen we het Groene Hart vol?' Deze vragen staan centraal in een klein debat op 21 maart, georganiseerd door de PvdA-af- deling van Alphen. Wethouder D. van der Veen Meerstadt (WD) gaat hier sa men met J. Hermans, voorzitter van de statenfractie van de PvdA in Zuid Holland, in op de vraag of er meer gebouwd mag worden in de stad of aan de randen van de stad. Het debat begint om acht uur 's avonds en vindt plaats in Hotel Restau rant Toor aan de stationsweg 2. 'Dit riekt naar chantage De politieke partijen in Rijnwoude zijn verontwaardigd over de lijst die het Platform Sierteeltregio Boskoop deze week publiceerde in een huis-aan-huisblad. Daarin staan de namen van de boomkwekers die zich tot nu toe bereid hebben getoond mee te betalen aan een beter wegennet. boskoop/ru nwoude marieta kroft „Ik heb hier veel moeite mee" zegt PvdA'er M. van Beek. „Of ze nu wel of niet meedoen, maakt mij niet uit. Maar door zo'n lijst te publiceren, voelen de nee-stemmers een enorme druk." Van Beek vindt dat de gemeente Rijnwoude een sig naal moet afgeven en wil het onderwerp donderdag in de commissie algemene zaken aan de orde stellen. WD'er Van Wieringen vindt de publicatie 'niet fatsoenlijk en indruisen tegen alle democrati sche regels'. „Het is geen voor beeld van goed besturen." Raadslid Matze (SGP/RPF) zegt de manier van doen vreemd te vinden. „Maar ik denk dat we er als overheid niets aan kunnen doen, omdat het een actie van het bedrijfsleven is." CDA'er Van der Vlugt heeft er evenmin een goed woord voor over. „Dit riekt naar chantage." D66 was niet bereikbaar. Burgemeester Boelen houdt zich op de vlakte. „Dit is de verantwoordelijkheid van het platform." De lijst wekte ook verbazing bij boomkwekers. P. van Geme- ren uit Hazerswoude-Dorp is zo'n kweker die, zonder dat hij dat wist, zijn naam tussen 300 collega's zag staan. „Ik heb er een dubbel gevoel over", zegt hij. „Enerzijds heb ik waarde ring voor het werk dat het plat form verzet om de regioheffing erdoor te krijgen. Maar ik vind niet dat je iemands naam moet gebruiken. Het was zogezegd bedoeld als bedankje, maar dat geloof ik niet. Ik denk dat het een middel is om ook anderen over de streep te trekken." Platformvoorzitter J. Booij is enthousiast over de zogenoem de erelijst. „Meebetalen aan een beter wegennet, wat eigen lijk een overheidstaak is, is baanbrekend. Collega's mogen best van elkaar weten wie zijn nek uitsteekt." Volgens Booij is het niet de bedoeling om daar mee de tegenstemmers te kijk te zetten. „Wij publiceren toch geen lijst van tegenstemmers? Dat zou pas manipulatie zijn. Ik ga er van uit dat de mensen die tegen zijn daar een goed ver haal bij hebben." Booij meldt dat over enkele weken wanneer de actie ten einde is, er op nieuw een lijst wordt gepubli ceerd met alle voorstemmers. Ook P. Trimp, WLTO-voorzit- ter in Boskoop, begrijpt niets van de argumentatie in Rijn woude. „Ik heb de lijst met in teresse gelezen. Als je een standpunt hebt, moet je toch durven ervoor uit te komen? Mensen die op de lijst staan, mogen trots zijn op zichzelf. Die behoren bij de mensen met visie." Het Platform Sierteeltregio Boskoop bezoekt momenteel alle circa duizend boomkwe kers in Boskoop, Hazerswoude- Dorp, Waddinxveen en Reeu- wijk. Het doel is ze bereid te vinden mee te betalen aan een beter wegennet. Als de kwekers samen tien miljoen gulden op tafel leggen, betalen de overhe den de overige twintig miljoen. Uit een stemming die het Pro ductschap voor de Tuinbouw (PT) vorig jaar hield, bleek dat 74 procent van de tuinders voor de heffing is. Dat was net een procent te weinig voor het PT om de heffing te innen. Als bij de tweede poging alsnog 75 procent voor de regioheffing is, kan het PT de heffing gaan in nen. Eind maart verwacht het platform de uitslag te hebben. den haac/alphen aan den run suzanne barbier Officier van justitie Schuijer vond het een 'nare zaak' waar in een 47-jarige Alphenaar gis teren terechtstond. De man moest voor de Haagse recht bank verschijnen, omdat hem poging tot doodslag en zware mishandeling ten laste wer den gelegd. De Alphenaar had bekend in december van het vorig jaar zijn echtgenote tot tweemaal toe, en in het bijzijn van zijn kinderen, de keel dicht te hebben geknepen. De vrouw was daardoor bijna ge stikt. Pas door het gegil van de kinderen was de man opge houden met zijn gewelddadi ge gedrag. De officier eiste achttien maanden cel, waar van zes voorwaardelijk en met een proeftijd van twee jaar. „Het is allemaal maar net goed gegaan. Wat zou er zijn gebeurd als de kinderen niet hadden geschreeuwd", hield zij de rechtbank voor. De Alphenaar zelf vond het vreselijk wat hij had gedaan. Hij kon er geen heldere ver klaring voor geven. Hij ver klaarde gisteren, evenals bij de politie, dat hij zich niets van het geweld kon herinneren. Volgens zijn zeggen kwam hij pas 'bij zinnen' toen hij de kinderen hoorde schreeuwen. die inmiddels scheiding heeft aangevraagd, te beletten 'weg te gaan'. Zijn advocaat, De Vries, spralc over een 'tragedie' die zich midden in de nacht in het huis had afgespeeld. De agres sie van de echtgenoot bestem pelde hij als onbegrijpelijk, omdat zijn gezin en zijn vrien den hem kennen als een rusti ge man 'waarbij je heel ver kon gaan'. De reden waarom de man plotseling 'over de rooie' was gegaan, zocht de advocaat in zijn familiege schiedenis. De Alphenaar liep al maanden overspannen rond vanwege ernstige proble men met zijn ouders en zijn broer. Die spanning was hem te veel geworden. De psychiater die de 47-jari- ge had onderzocht bevestigde dit verhaal. Zijn rapport sprak over een 'impulsaoorbraak' die de Alphenaar had gehad. In combinatie met een her senschudding die de man eer der die dag had opgelopen op zijn werk, achtte de deskundi ge hem verminderd toereke ningsvatbaar. Zijn oordeel luidde dat de man geen per soonlijkheidsprobleem heeft en de kans op herhaling daar om niet aanwezig is. De re classering pleitte voor inten sieve psychologische begelei ding en een voorwaardelijke straf. alphen aan den run» saskia buitelaar Bewoners uit verschillende de len van Alphen kunnen morgen hun straat of wijk niet in of uit met de auto. Vanwege de Twin tig van Alphen zijn belangrijke toegangswegen naar het cen trum van 12.00 tot 17.00 uur af gesloten. Ook een aantal woon straten gaat 'dicht': de Ambon- straat, Kortsteekterweg, de om geving van het Burgemeester Visserpark, Julianastraat, Wil- helminalaan, de Hooftstraat en de wijk Beerendrecht. Bewo ners uit die laatste wijk kunnen, bij hoge uitzondering, de Swaenswijkbrug gebruiken als uitvalsroute. Ook de busroutes zijn aangepast. Het hardloopevenement gaat dit jaar voor het eerst door het centrum van Alphen. Daarvoor is het nodig doorgaande wegen af te sluiten. Zoals de Oranje Nassausingel tussen de Presi dent Kennedylaan en de Oost- kanaalweg. Die weg is ter hoog te van de Oranje Nassaubrug ook afgesloten. Verder de Wil lem de Zwijgerlaan, de Kort steekterweg tussen de Treinweg en de Oostkanaalweg en diverse wegen voor korte tijd. De bewoners die hun straat of wijk met de auto niet kunnen bereiken, hebben een brief ge kregen met excuses voor het ongemak. Voor de mensen uit Beerendrecht probeert de ge meente de overlast nog een po sitieve draai te geven. 'Een au toloze zondagmiddag in uw wijk!', staat er boven hun brief. Wie die dag toch met de auto weg wil, krijgt de tip om vóór 12.00 uur zijn auto elders te parkeren. En wie onverwachts de wijk noodzakelijk met de au to moet verlaten, kan onder po litiebegeleiding over de Swaenswijkbrug. Overigens zijn alle afgesloten straten in geval van nood voor ambulances, brandweer en politie wél te be reiken. Vanwege het evenement rij den de bussen op sommige tijdstippen een andere route. Het gaat om de lijnen 197, 147, 169 en 182 in beide richtingen. Informatie daarover staat op de halteborden. Zodra de weg vrij is worden de omleidingen op geheven. De hardlopers verzamelen in de Rijnstreekhal aan de Dillen burg. De start is in de Ambon- straat. Daarvandaan gaan ze; over de Julianabrug en via de Oranje Nassausingel en de Van Boetzelaerstraat naar de Al phense brug. Dan gaan ze via het bedrijfsterrein Rijnhaven naar Ter Aar, waarna ze terug keren naar het centrum om te finishen bij het Burgemeester Visserpark. alphen aan den run annette lameuer De champagneflessen staan al klaar op het bordes. Vrolijke to nen van dweilorkest 'De Mae- nespuijters' uit Zwammerdam houden de moed erin bij de toegestroomde belangstellen den. Alphen aan den Rijn geeft een feestje ter ere van de 70.000ste inwoner. De 25- jarige piloot David van Mil uit Hazerswoude -Rijn dijk schreef zich begin maart nietsvermoedend in bij de bur gerlijke stand, samen met zijn vriendin Nathalie Regenbogen uit Woubrugge. „Heeft u op 10 maart iets", vroeg de ambte naar aan. „Daar kregen we te horen dat ik de 70.000ste inwo ner was", aldus van Mil. Ze wa ren aangenaam verrast. „In on ze regio is het moeilijk een ge schikte huurwoning te vinden. Daarom kozen wij voor Alphen aan den Rijn." Het stel wil zich nog niet wil binden aan huis en hypotheek. „Nathalie werkt als stewardess en ik als piloot, en misschien gaan we later wel in het buitenland wonen", ver klaart van Mil. De gemeente vergastte het paar op een bustour, champag ne, bloemen, gebak en een che que van 70.000 eurocent. In zijn toespraak zei burgemeester Ni co Schoof er niets voor te voe len om het systeem van het tel len van woningen en wooncon- tigenten in te ruilen voor het alphen aan den run Wonen in de kerk. Zónder last te hebben van klokgelui, want aannemer Van Wieringen verwijdert de klepel uit de klokkentoren voordat hij de huizen oplevert. De Alphense aannemer bouwt vier huizen in de Kruiskerk en nog twee ernaast Het kerkbe stuur van de hervormde kerk deed het gebouw enkele jaren geleden van de hand. De kleine kerk aan de Gouwestraat in de Steekterbuurt trok nauwelijks meer bezoekers. De aannemer die het gebouw in 1950 neerzette, ontwierp daarop een bouwplan om er zes huizen in te maken. Die krijgen inmiddels vorm. De basis van het gebouw is blijven staan. Van Wieringen heeft er vier goed geïsoleerde serres met horizontale belijning tegenaan ge zet die het verkeerslawaai van de Steekterweg tegenhouden. De ou de dakpannen zijn voorzichtig verwijderd, want die moeten er weer op als er straks nieuwe dakplaten zijn aangebracht, rondom de dakka pellen. Ook de zaal die aan de kerk grenst (links op de foto) en de voormalige kosterwoning daarnaast worden verbouwd. Vijf van de zes huizen zijn inmiddels verkocht. H. van Wieringen verwacht vóór de bouwvak klaar te zijn. Dan kunnen de bewoners hun intrek in de 'woonkerk' nemen. Maar niet voordat Van Wieringen de klepel uit de klokkentoren heeft weggehaald. „Anders worden de bewoners gek van de herrie als het een beetje stormt" FOTO WIM DIJKMAN David van Mil en Nathalie Regenbogen kregen een rij toer door Al phen aange boden en wer den onthaald op het Stads kantoor. FOTO ERIC TAAL tellen van inwoners. Hij doelde daarmee op de nieuwste nota van de provincie. Daarin stelt de provincie dat kernen in het Groene Hart zich weliswaar binnen de contouren rond die plaatsen mogen ontwikkelen, maar dat het inwonertal con stant moet blijven op het ni veau van 1 januari 2000. De bijna 1 jaar oude peuter Au- ke Ploeger uit Leiden kruipt door de raadszaal. Zijn vader en moeder schreven zich even vóór David en Nathalie in. Ook zij krijgen cadeaus en bloe- men.G. Ploeger had van horen zeggen dat het goed wonen is in de gemeente. „Dagelijks rij ik naar Gouda en dat is nu een stuk dichterbij. We woonden op een flat en nu lekker in een een gezinswoning. Dat wil je toch als je zo'n kleine hebt."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 19