erzet tegen andweg assenaar 'Fusie met Rustenborch volstrekt gemiste kans' Regio Chatten met Voorschotense wethouder 'Wateroverlast in nieuwe huizen in Poelgeest is snel verleden tijd' bAG 11 MAART 2000 aak brand niet te achterhalen De technische recherche kan niet vaststellen wat de is geweest van de brand afgelopen dinsdag in een wo- de Doeslaan in Leiderdorp. „Het huis staat op instor- om is uitgebreid onderzoek niet mogelijk", aldus een ierder van de politie. De woning brandde volledig uit. imen wordt dat de brand is ontstaan, omdat een stu- leren liet drogen bij een gaskachel. „Maar of dat werke- kunnen we niet meer achterhalen. Het kan ook een ian de kachel zijn geweest." lenning voor brandweerman Y iar_ï De Wassenaarse brandweerman Frans Langezaal j eft gistermiddag een gemeentelijke onderscheiding ge- Uit handen van loco-burgemeester Van Dijk ontving hij eentelijke legpenning, voor zijn verdiensten bij de vrij- ,n jrandweer. Langezaal was 33 jaar actief bij de brand er 1 maart heeft hij de brandweer in de functie van ru. acht verlaten. sla Directeur Jan de Soeten van Van Wijckerslootli/Elisabeth Gasthuishof neemt afscheid rsingsverzoek bestemmingsplan issenaarse gemeentebestuur heeft onvoldoende gedaan om bij Rijk en provincie geld los te peu- por een verdiepte aanleg van de Noordelijk Rand- pglanden (Norah). De stichting Verkeer in Goede fcn Buurtvereniging Zuid-West Wassenaar eisten I gisteren bij de Raad van State schorsing van het ningsplan dat voor de nieuwe weg is gemaakt. Belangrijke rol in deze kwes tie is weggelegd voor de provin cie, die alle gemeenten op el kaar moet afstemmen. De pro vincie keurde het Wassenaarse bestemmingsplan voor de No rah goed. Volgens advocaat P. Severijns, woordvoerder van het provinciebestuur, gaat de vergelijking tussen de Wasse naarse "Norah en het Haags ge deelte bij het Sint Hubertus- duin niet op. Als daar namelijk geen tunnel zou komen, dan zou de Norah op een afstand van slechts tien meter van de woningen langs de Waalsdor- perweg komen te liggen. In Wassenaar is de afstand van de Norah tot de woningen veel groter. Over een week of twee hoopt rechter D. Dolman uit te spre ken of het het gewraakte Was senaarse bestemmingsplan schorst. In alle overige bij de Norah betrokken gemeenten, Leidschendam, Den Haag en Voorburg, kan nu aan de Norah gewerkt worden. Provincieman Severijns vertelde dat de werk zaamheden in Wassenaar vol gens de planning in de zomer van dit jaar moeten beginnen. het bestemmingsplan Norah op Wassenaars led op maaiveldhoog- egd met gelijkvloerse Buurtbewoners, in diverse actie- en iepen, pleitten altijd tunnel, of minimaal epte aanleg, omdat de door minder geluids- de omgeving veroor- testerende Wassenaar- en dat de plaatselijke •rs meer hadden kun- cken voor geld voor ,Het kan me niet raar het geld vandaan advocate C. van der ïamens de bezwaar- Als je je maar schrap ebeurt er wel iets. Dat bij andere gedeelten eg, zoals bij het Sint duin," aldus de raads- et gedeelte van de No- et Haagse Sinthuber- omt in een geboorde ;n, waarvoor ge lijk en provincie geld lar stellen. OEGSTGEEST ERNA STRAATSMA Zijn laatste klus kan hij niet af maken. Jammer, vindt Jan de Soeten (59), directeur van de verpleeghuizen Van Wijcker- slooth in Oegstgeest en Elisa beth Gasthuishof in Leiden. Maar een fusie met het naast gelegen verzorgingshuis Rus tenborch zit er voorlopig niet in. „Een volstrekt gemiste kans. Maar het is ondenkbaar dat het op termijn niet alsnog tot een fusie komt." Nog een paar weken en dan gaat De Soeten met de vut. Bij veel dorpsgenoten is hij vooral bekend als een van de oprich ters van de politieke partij Leef baar Oegstgeest. „Ik ben bijna 60." Zijn werkkamer in het ver pleeghuis ligt vol met stapels paperassen. Eén berg papier, een centimetertje of zestig, gaat over de geplande nieuwbouw, die eind dit jaar moet beginnen. De zusterflat gaat weg, om plaats te maken voor een nieuw verpleeghuis voor 120 patiën ten. Negentig bedden zijn be stemd voor patiëenten met li chamelijke klachten, dertig bedden voor dementerende pa tiënten. Daarna begint de reno vatie van het huidige gebouw, dat straks ruimte biedt voor nog eens 60 dementerende patiën ten. Als alles klaar is gaat het Elisabeth Gasthuishof dicht en hebben alle bewoners van de samengevoegde verpleeghuizen een eigen kamer. Nu zijn er twee- en vierpersoonskamers. „Ik heb heel wat tropenjaren achter de rug, maar ik ga na 1 april niet stilzitten. Ik blijf on der de mensen. Hier in Van Wijckerslooth blijf ik naar alle waarschijnlijkheid nog even na dienen, zij het part-time. De nieuwbouwplannen en fusiepe rikelen heb ik zover meege maakt dat dat wel handig is als ik dat blijf aansturen." Zijn 'tropenjaren' bracht hij onder meer door in Craeyen- burch in Nootdorp (een instel ling voor verstandelijk en meer voudig gehandicapten) en het Rotterdamse ziekenhuis Eudo- kia. Fusies en reorganisaties maakten dat het voor de alge meen directeur vaak 'hard aan poten' was en soms zelfs 'dag en nacht werken'. De overstap naar een directeursbaan in Van Wijckerslooth leek een verade ming, maar De Soeten trof bij aankomst een verpleeghuis aan dat bijna failliet was. „Een ver pleeghuis dat door buitenge woon slecht bestuur op de rand van een faillissement zat. Het bestuur was vertrokken, na een motie van wantrouwen van de ondernemingsraad. Er was geen administrateur meer. Er was wel hard-ware, maar geen software. Alles wat een compu ter was stond onder een plastic hoes met veel stof er op. Maar wat nog het ergste was: we kon den de rekeningen bijna niet meer betalen." Van Wijckerslooth maakte voor die tijd deel uit van een katholiek verband tussen vier verpleeg- en verzorgingshuizen (samen met het Elisabeth Gast huishof en de verzorgingshui zen Rustenborch en Room- burgh). De ontkoppeling van beide verpleeghuizen was een direct gevolg van het kastekort van Van Wijckerslooth. Noodkredieten Een onmiddellijke reorganisatie was noodzakelijk, constateerde De Soeten. „Als je een organisa tie aantreft die jarenlang slecht bestuurd is kom je heel wat problemen tegen, maar geluk kig was de zorg overeind geble ven. In een redelijk korte tijd is alles weer recht getrokken. We hebben noodkredieten gearran geerd bij de bank en alles op op alles gezet. Aan hèt eind van het eerst jaar was het verwachte te kort al omgebogen." „De broekriem is natuurlijk aangetrokken, maar dat is niet gepaard gegaan met onslagen of andere drastische maatrege len. Je kunt op veel manieren bezuinigen zonder dat het echt pijn doet. Er werd in die perio de op elk dubbeltje gelet. En dat lom je nu nog merken." De directeur wijst op het enigszins smoezelige jaren '70 interieur van zijn werkkamer. „Oude stoelen met vlekken. Besparen op je eigen inventaris hè. Om niet op de inventaris voor pati ënten te hoeven bezuinigen. Maar de achterstand is inmid dels vrijwel ingehaald." Het faillissement is weliswaar van de baan, maar de exploita tie van verpleeghuizen wordt moeilijker, door steeds verder slinkende overheidsbudgetten. Daarentegen neemt de vergrij zing toe en leven Nederlanders langer. 'Dubbele vergrijzing', heet dat in welszijnjargon. „De zorg is op de bon: het zorgkan toor is het distributiekantoor. En dat is heel treurig in een van de rijkste landen ter wereld. De verschraling van de zorg, en dat is in alle verpleeghuizen het zelfde, is nauwelijks meer te verantwoorden", zegt De Soe ten, die voorzitter is van de Ver eniging voor Verpleeghuiszorg in Zuid-Holland Noord. „De wachttijd voor een plaats wordt steeds langer en de werkdruk op het personeel is enorm toe genomen. Het is heel mooi dat er allerlei manieren zijn waarop ouderen zo lang mogelijk zelsf- tandig kunnen blijven wonen, maar je moet je wel realiseren dat dat altijd consequenties heeft. Je ziet nu ook dat patiën ten in een veel slechtere condi tie binnenkomen dan vroeger. Ze hebben niet één klacht waarvoor ze naar een verpleeg huis moeten, maar meerdere. En als je dan hetzelfde aantal handen per bed blijft houden is dat moeilijk. Het allerergste is dat daardoor de zingeving in het beroep weggaat. Het is ra cen, racen, racen. Je kan vrij veel missen in het leven, maar als je geen tijd en aandacht aan elkaar kunt geven is dat erg. Al les is tot op het bot uitgemol ken." Juist vanwege die krappe por temonnee voor de zorgsector zou een snelle fusie met Rus tenborch voor beide huizen soelaas kunnen bieden. „Met de vorige interim-directeur, mevrouw Horstmanshof, heb ik daar al in 1998 over gesproken. We waren waren het volledig met elkaar eens om beide hui zen aan elkaar te breien. Ook bestuurslid Krom, de latere op volger van Horstmanshof, was voorstander van een snelle fu sie. Maar ja, toen Horstmans hof was vertrokken begon dat geduvel." Opvolging De Soeten doelt op de lange pe riode van interne conflicten in Rustenborch, die volgden na het vertrek van Horstmanshof. „Krom draaide om als een blad aan de boom." Het een en an der heeft ertoe geleid dat de fu sie-onderhandelingen, op initi atief van Rustenborch, zijn ge staakt. „Er is destijds zelfs een uitnodiging naar het bestuur van Rustenborch gestuurd om deel te nemen aan een selectie commissie, die voorziet in mijn opvolging. Want het was eigen lijk de bedoeling dat er op 1 april een nieuwe directeur voor beide huizen zou komen. Maar op die brief heeft Rustenborch niet eens gereageerd." Wie De Soeten nu opvolgt is nog onbe kend. „Waarschijnlijk kiest de Raad van Toezicht voor een in terim-directeur." De Soeten stelt dat de stukge lopen fusie-onderhandelingen louter aan Rustenborch te wij ten zijn. „Ik heb absoluut niets verkeerd gedaan. Het bestuur van Rustenborch en de vorige directeur hebben met iedereen conflicten veroorzaakt. Dat de fusie daardoor niet tot stand is gekomen is een volstrekt ge miste kans. Maar het is on denkbaar dat dat het op termijn niet alsnog tot een fusie komt. Laten we hopen dat het vlot op houdt met de problemen in Rustenborch." larja Hogenboom 41 tats: endsveen kroegbaas ifé Hogenboom jke staat: d, vier kinderen 72 IG favoriete plek in Roe- 'feen? js het Braassemer- iet bijzonder het sluis- laventje. Je bent daar, :htbij huis, er toch n uit. Die plek straalt .ie rust uit, maar er is /Da leven in de brouwerij, dat een ideale com- last mijn drukke, istaan in het café. zr r of De Bus? i_e !r- Dat was hier in het 270 ur'*jk het gesprek van VOO eigenlijk van honderd de hoofdrol van on- ?noot Bart Spring in 't tkon, en dat was I ik. Ik was namelijk hg hoe het Bart in die Hij heeft zich ide gehouden, want ;1 tegenstanders. I" aediagekte erom- oaptoerisme en de g. had van mij niet Doe maar normaal, al J. 'r in Roelofarendsveen Jul en? nelheidstrein. Ik vind irti! kte waanzin. Ze ha- HSL van alles en verhoop. Bomen wor- |0 l stukken van ons en ingrijpend aange- m ?en omdat de hoge en Haag dat zo graag dat voor een paar tijdwinst op een kilo- ;e rit tussen Amster- rijs. Maar het valt liet tegen te houden. - Deze week heb ik een brief in de bus gehad waarin staat dat die trein er gewoon komt, on danks alle protesten. Waar mogen we u 's nachts voor wakker maken? Voor een flink stuk gerookte zalm. Dat vind ik heerlijk. Daar kan ik geen genoeg van krijgen. Wat zou u graag nog eens over doen? De geboorte van mijn kinderen. Dat is echt het mooiste mo ment wat er is. Dat je nieuw le ven op de wereld zet. Daar zou ik nog wel eens rustig van wil len genieten. Vooral van mijn tweede bevalling toen ik onver wacht in een kwartier tijd een drieling, twee dochters en een zoon, kreeg. Ik had niet eens de tijd om het te verwerken. Ik zou ook de eerste paar jaar van mijn kinderen nog eens mee willen maken. In die perio de zie je ze langzaamaan ont wikkelen van hulpbehoevend tot een kind met een eigen wil letje. Dat is heel leuk om van nabij te bekijken. Wat moet er in Roelofarends veen altijd blijven? De kermisweek in de derde week van september. Dat is een week feest vieren met het hele dorp. Die kermisweek is altijd hartstikke leuk, maar voor ons een erg drukke tijd. Ik moet dan kogelhard werken. Maar het is zo gaaf. Het is kenmerkend voor de Veen. Iedereen die hier ooit heeft gewoond, komt tij dens die week naar het dorp te rug. Niemand wil die kermis week missen. Het is hier echt een bindmiddel. Wat is uw slechtste eigenschap? Ik ben nog wel eens koppig. Als ik vind dat ik gelijk heb, houd ik mij vast aan mijn standpunt. Kort geleden ben ik door ie mand beledigd. Ik heb toen twee weken lang niets gezegd. Want waarom moet ik altijd de eerste stap zetten? Wat is uw grootste ergernis in Roelofarendsveen Dat je hier op zaterdag, in ver band met de wekelijkse vlooi enmarkt die mensen uit de hele regio trekt, niet eens voor je ei gen deur kan parkeren. Als ge volg daarvan moet ik met mijn weekendboodschappen drie straten lopen. Ik heb zelfs bijna een keer een bekeuring gekre gen, omdat ik voor mijn eigen deur de boodschappen aan het uitladen was. Wat zou u doen met een mil joen? Ik zou onmiddellijk het vrij staande herenhuis van mijn ou ders kopen. Zij wonen op een prachtige plek aan het Noord einde met een achtertuin aan het water. Het huis stamt uit 1918 en is nog in oorspronkelij ke staat met hele kenmerkende dakpannen. Mijn droomhuis. Met wie zou u een weekje willen ruilen? Met een baby, want die hebben een lekker onbezorgd leventje. Slapen, eten en een beetje spe len. Dat lijkt mij wel wat, want het is hier altijd keihard wer ken. Maar ik denk dat ik na een week weer terug verlang naar het café, want dat is toch mijn lust en mijn leven. TEKST PETER BLOK VOORSCHOTEN «JAN PREENEN Chatten met de wethouder. In Voorschoten is dat met ingang van volgende maand mogelijk voor jongeren vanaf 12 jaar. Voor hen opent de gemeente op internet een speciale jeugd- informatiesite. Het digitale spreekuur wordt één keer per week gehouden. Het exacte tijdstip is nog niet bekend. „Jongeren kunnen met aller lei vragen komen. Ik kan me voorstellen dat zij zich afvragen waarom de gemeente zoveel geld uitgeeft aan sport of aan het opknappen van de School straat en zo weinig aan pop concerten. Het is zeker niet de bedoeling dat zij van ons alleen maar een boodschappenlijst krijgen. Zo van, daar en daar heb je je aan te houden. Beslist niet. Zij kunnen wel degelijk met allerlei ideeën komen en daar zullen we ook serieus naar kijken", zo licht wethouder Ca- rabain van jeugd- en jongeren- FOTO HIELCO KUIPERS beleid het initiatief toe. Carabain borduurt daarmee voort op het werk van de in ja nuari overleden wethouder Den Hartog en dat van ambte naar jeugdbeleid E. Mentink. Haar contract is onlangs met twee jaar verlengd. Carabain: „Zij hebben ervoor gezorgd dat er in Voorschoten de afgelopen jaren veel tot stand is gekomen voor de jeugd." Hij verwijst on der meer naar de jongerenin- spraakuren en het jongerende- bat, waardoor de gemeente meer inzicht heeft gekregen in de wensen en mogelijkheden van de jeugd. „Zo is ook een aantal zaken tot stand geko men, zoals het voetbalveld in het Frans Halsplantsoen en een betegelde zitplek voor jongeren aan de Gerbrandylaan." In een brief aan alle Voor schotense instellingen die met jongeren te maken hebben, trekt Carabain die lijn door: „Wij beschouwen de jeugd als een verantwoordelijke en seri euze partner bij het ontwikelen van het jeugdbeleid." In de brief wijst hij erop dat de ge meente opnieuw tienduizend gulden heeft uitgetrokken waarmee 'nieuwe, originele en creativitieve activiteiten moge lijk kunnen worden gemaakt'. Vorig jaar is op die manier de vandalismemeter op de basis scholen gerealiseerd. Verder denkt de gemeente aan drie a vier jongerenkranten per jaar en aan een andere op zet van het jongerenin- spraakuur. In 1999 organiseer de de gemeente de bijeenkom sten zelf. Nu draait het college de zaken om. „Samen met de ambtenaar jeugdbeleid wil ik op uitnodiging op bezoek ko men bij uw organisatie. Om kennis te maken, maar ook om in gesprek te gaan met jonge ren", schrijft Carabain. Ten slotte overweegt hij het jonge- reninformatiepunt te laten ver huizen van het Open Jongeren centrum (OJC) onder het ge- OEGSTGEEST PETER BLOK Aannemersbedrijf Jos Jansen uit Rijpwetering heeft maatregelen getroffen om de wateroverlast tegen te gaan in de kelders en kruipruimten van de nieuwe huizen, die op dit moment aan het Si- montjesveld-Zuid in de Oegstgeestse wijk Poel geest worden gebouwd. Met het aanleggen van een extra drainagesysteem op het binnenterrein is volgens L. van der Vos van het aannemersbe drijf de wateroverlast op korte termijn definitief verleden tijd. Toekomstige bewoners wezen eerder deze week met een beschuldigende vinger naar Jos Jansen. Het aannemersbedrijf wordt door hen verantwoordelijk gehouden voor de slechte wa terafvoer. Van der Vos wijst die beschuldiging van de hand. „Ik weet één ding zeker: het is niet onze schuld. Maar ik heb geen enkele behoefte om dan maar automatisch de gemeente als schuldige aan te wijzen. Er is eerder sprake van overmacht. Vooral de overvloedige regenval van de afgelopen weken, maar ook een defecte water pomp van de gemeente zijn de belangrijkste oor zaken. En regen en de techniek heb je nu een maal niet in eigen hand. Dus er valt niemand iets te verwijten." De isolatiematerialen van de woningen hebben onder de regenval niets te lijden gehad, stelt Van der Vos. „Het was wel nat geworden, maar dat heeft, zo is ons verzekerd, geen nadelige gevol gen. Het kan gewoon drogen. De bewoners hoe ven dus niet bang te zijn voor klamme muren en vloeren." Volgens Van der Vos is het waterpeil nu, na het aanleggen van het drainagesysteem, al ruim veertig centimeter gezakt. „En vanaf nu zakt het waterpeil elke dag met een centimeter of twee." De aannemer stuurt volgende week alle toe komstige bewoners van het Simontjesveld-Zuid een brief. Daarin legt hij de oorzaken van en de oplossingen voor de huidige wateroverlast uit. „Het is in het belang van de kopers dat zij opti maal worden geïnformeerd. Dan weten ze dat wij er alles aan doen om de waterafvoer in betere ba nen te leiden", aldus Van der Vos. meentehuis naar de biblio theek. Carabain: „Daar komt 75 procent van de jeugd. Zo'n gro te groep haalt het OJC niet. In de bibliotheek liggen niet alleen informatiefolders, maar hou den ook allerlei instanties regel matig spreekuur, zoals de poli tie en het maatschappelijk werk." Carabain benadrukt dat het niet de bedoeling is om met al deze activiteiten het vandalis me onder de jeugd te bestrijden en te voorkomen. „Dat vind ik een veel te negatieve insteek. We willen de jongeren gewoon positief betrekken bij alles wat we doen. En dan heb ik het vooral over de hoogste groepen van de basisscholen en de eer ste groepen van het voortgezet onderwijs. Op die leeftijd krij gen zij belangstelling voor de wereld om hen heen. Wij willen zoveel mogelijk jongeren de ge legenheid geven om mee te denken, mee te praten en af en toe te laten meebeslissen." Bejaard echtpaar in huis overvallen Twee bewoners van de Dr. Van Noortstraat in Stompwijk zijn donderdagavond in hun huis overvallen door twee gewapen de mannen. Dat is gistermiddag door de politie bekendgemaakt. Het tweetal belde aan en drong de woning met geweld binnen. Na het doorzoeken van alle kamers zijn de mannen er zonder buit vandoor gegaan. De daders bedreigden de twee bewoners met een vuurwapen. Een van de twee bewoners, een 71-jarige vrouw die door de da ders werd vastgebonden, kreeg na de overval een hartaanval. Ze is naar het Antoniushove- ziekenhuis in Leidschendam overgebracht. Haar 84-jarige, ernstig zieke man is volgens de politie 'door het huis gesleept'. De politie is op zoek naar ge tuigen.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 17