eiden Regio 'Donorbereidheid valt ons wat tegen' T>e Stemming Cel geëist voor steekpartij k heb niks te verliezenik ben een moordenaar [an Lotje >m van dat ,*k af! Aandacht voor uw aangifte! Begrafenisondernemer moet aan LUMC betalen voor overledene £MWTH&fTDie boekocp LAW> v veto# J!- SlULue SXOH£N M'J tw* niet wee*. waar k £C?A Hè Aromen/ ze ivtetJS MeroiE hrikkelijk ernstige feiten' noemde officier van M. Renckens gisteren de diefstal met geweld, de dsberoving en de afpersing die een 34-jarige Lei volgens haar op zijn geweten had. Zij eiste voor ;se rechtbank vier jaar gevangenisstraf, toewij- 12500 gulden smartengeld aan een vrouwelijk iffer en teruggave van bijna dertig gulden aan io's Pizza. ns de officier stond vast dat de man op 9 de- ;r 1999 op de Van Völlenhovenkade bij een in de auto stapte en haar met een mes bedreig- vrouw kreeg het bevel weg te rijden, waarop de laar sieraden en haar portemonnee afpakte. „Ik 'cs te verliezen, ik ben een moordenaar. Ik steek als je niet doet wat ik zeg", liet de man daarbij Op de Kanaalweg remde de vrouw voor ander verkeer, waarna zij zich uit haar auto liet rollen en snel bij een andere automobilist instapte. De Leidenaar ging er vandoor, maar werd op de Lorentzkade aange houden. De man ontkende dat hij de sieraden had afgepakt, maar zei ook dat hij zich door zijn verslaving alleen maar kon herinneren dat hij in en uit de auto was ge stapt en was aangehouden. Hij zei geen mes op de keel van de vrouw te hebben gezet. „Ik denk dat ze te veel tv heeft gekeken." Een dag eerder zou de man ook op de Utrechtse Veer een pizzakoerier van Domino's Pizza hebben beroofd. Onder bedreiging van een mes had de koerier zijn por temonnee afgegeven. De Leidenaar ontkende. Hij be weerde dat hij op dat moment thuis was en dat de po litie hem in ruil voor wat methadon had gedwongen te bekennen. De officier ging voor haar eis echter uit van de aan gifte van de koerier en de bedreigde vrouw. Bovendien hadden twee getuigen de man bij de vrouw zien in stappen en had de bestuurder van de auto waar de vrouw in vluchtte belastende verklaringen afgelegd. En op 14 januari had de verdachte nog alles bekend. Volgens een psychiater was de man verminderd toe rekeningsvatbaar en was er kans op herhaling, daarom adviseerde deze TBS met een voorwaardelijke straf. Een psycholoog en de reclassering adviseerden obser vatie in het Pieter Baan centrum. De Leidenaar zelf was ervan overtuigd dat een 'gewone straf niet helpt. „Mis schien is TBS het beste. Daar steek ik wat van op." Hij ontkende alles op 14 januari te hebben bekend. Hij zou die dag in de isoleercel van het huis van bewaring heb ben gezeten. De advocaat van de man vond dat justitie dat eerst maar moest natrekken en pleitte voor behan deling van zijn cliënt. De rechtbank doet over twee weken uitspraak. f heel hard met zijn i de onderkant van ikenkastje geknald zijn p weet wel, zo eentje met meen scherp aluminium I Gaat hij er onderdoor stress? Is hij opgebrand? •lust? Of is 'ie gewoon van jetikt of op zijn achter- gevallen? We weten het er is iets ernstig let onze geliefde wethou- nder Pechtold. Er jen gat van astronomi- 'metLngen in het geheu- h deze vlotte Democraat, jen paar jaar kwijt. Een jrkeerterrein waar wel [nderd auto's kunnen s 'ie vergeten. En al die [borden van het Parkeer ptie en Informatie Sys- fok. 't Is allemaal gewist, nenmakerij voor de arktgarage is nooit re- |gehouden met het feit, 'bij aan de Haagweg al mens parkeerterrein ligt. ihtold deze week op een lomst van zijn D66. En Is het verslag in de krant leen van de aanwezigen |f er misschien toch niet p is in zijn doorluchtige imer. 'ommarktgarage en gterrein zijn in de dis- fnlosmakelijk met elkaar Jden. Net zo hecht als Jip fceke. Waar de een is is de Maar 't is Pechtold nog Ipgevallen. De wethouder wil de Boom- marktgarage - waarvan Vendex beweert dat hij bijna een le vensbehoefte voor de midden stand op de Breestraat is - 'nog eens tegen het licht houden'. Want misschien is 'ie wel hele maal niet nodig'. Een stukje verder ligt immers het Haag- wegterrein. Ja, meneer Pecht- nog wat zijn excuses aan gaat old, dat ligt er al een paar jaar. bieden. nderhoud is niet langer nodig n hoogwaardige kunststof I Pd van Van der Ploeg, el' der Ploeg: een kei in ku mni ac/» ESTkUtU Kunststof Raamfabrikant b.v. Tel: (071) 331 53 61 Internet: www.vanderploeg.nl nststof dakkapellen 't Is een symptoom. Eerder de ze week zei hij ook al, dat het helemaal niet erg is dat in de Oostvlietpolder het leefgebied van weidevogels als de tureluur, de grutto en de zomertaling wordt omgetoverd in een be drijventerrein. Want daar krij gen die'diertjes een mooi strikje moerasbos voor terug. 't Zijn weidevogels, Alexander, geen moerasvogels. En die dier tjes zullen vreemd opkijken als hun met zorg gebouwde nestje met eieren en al de blubber in zakt. Nee, wij beginnen ons echt zor gen te maken over de goedlach se wethouder. Die moet er hoog nodig even tussenuit. Als dit zo doorgaat, vrezen we dat hij straks ook nog voor van alles en Mooi Je kunt niet meer met goed fat soen zeggen dat je het pand van Minerva een lelijk gedrocht vindt. Dat is schrikken. Kijk, dat de gemeentelijke monumen tencommissie het pand wil be houden, valt eventueel nog wel te begrijpen. Daarin zitten mensen die verstand hebben van architectuur. In hun voca bulaire komt 'foeilelijk monster' niet voor. Zoiets noemen zij een bijzonder geslaagd voor beeld van de brutalistische bouwstijl, en dan moet het be schermd worden. Logisch. Dat iemand als Jeremy Bangs op de barricades gaat voor het Minerva-pand, zal ook geen zinnig mens aan het twijfelen brengen. De laatste keer dat Bangs de krant haalde, was toen hij half Amerika liet den ken dat Leiden met het pias muurtje op het Vrouwenkerk- plein de Leidse Acropolis wilde slopen. Dat hij ook die studen tenbunker aan de Breestraat wil behouden, was wel te verwach ten. Maar nu beginnen ook de men sen die het liefst morgen een kraan op het dak van Minerva hijsen om het gebouw lang zaam weg te knagen, toe te ge ven dat het een 'goed vormge geven' en 'interessant' gebouw is. Dat is zorgwekkend. Reinout van Gulick, de gemeentelijk projecüeider voor het Aal marktproject prees deze week op een informatiebijeenkomst de architect van de studenten sociëteit de hemel in. En dat terwijl in de meest optimisti sche schetsen van het Aal marktproject Minerva toch echt met de grond gelijk wordt ge maakt. Het schijnt bij bijzondere ge bouwen zo te werken dat het een tijdje duurt voordat ze mooi worden gevonden. Toen de nieuwbouw van V&D klaar was, werd er ook steen en been geklaagd over dat monsterlijk grote gebouw midden in de binnenstad. Nu is het een mo nument. Hetzelfde gebeurde in Utrecht met het Rietveldhuis en in Parijs met de Eiffeltoren, om maar eens twee bekende voor beelden te noemen. Bij Minerva lijkt de tijd aan te breken waarop mensen een tot voor kort afgrijselijk bouwwerk ineens mooi gaan vinden. Dus de tijd dringt. Bij de stationsflat waren we net op tijd. Daarvan kwam de herwaardering pas op gang toen de slopers al lekker bezig waren. Maar hoe zal het aflopen met Minerva? En nu we toch bezig zijn: hoe zal het aflo pen met het vredesurinoir op de Garenmarkt? En met dat misplaatste huis aan het Pie terskerkhof? Snel! Slopen voor het te laat is! Als je nog langer wacht gaan we het misschien wel mooi vinden. tekst: aap rietveld en ruud sep tekening: maarten wolterink DAG 11 MAART 2000 Ihtenschool en nomisch recht l universiteit echtenfaculteit van de universiteit gaat vanaf [jeuvve studiejaar econo- geschoolde juristen op- i Ook bundelt de faculteit nderwijs op het gebied - ri ternationaal en Europees in de nieuwe European \temational Law School. nieuwe opleiding Onder- ig, recht en management oeld voor studenten die al ropedeuse rechtsgeleerd- ebben gehaald. De studie neert zowel juridische als :ieel-economische kennis, blijkt dat het bedrijfsle- ■en groeiende behoefte aan juridisch en econo- geschoolde academici. JIJPERS PARTNERS ik voor uw jaarrekening versiteit aan de Stationsweg. Tot die tijd blijven zij in het hoofdge bouw van het verder verlaten asielzoekerscentrum zitten. In de twee maanden tot hun vertrek, zullen zij zien hoe om hun heen het hele centrum wordt gedemonteerd en afgevoerd. Nieuweroord wordt nu bevolkt door ongeveer 470 asielzoekers. Daar komen er de komende tijd nog ongeveer 80 bij. Het maximaal aantal bewoners van 600 kan pas worden bereikt wanneer ook de be gane grond van het complex na de zomer beschikbaar komt Tot die tijd wordt één verdieping die eigenlijk bedoeld is voor asielzoekers tijdelijk gebruikt als kantoorruimte voor de medewerkers van het op vangcentrum. FOTO MARK LAMERS leiden Het opvangcentrum voor asielzoekers aan de Willem van der Madeweg is zo goed als leeg, de gangen en de kamers krijgen nog een laatste schoonmaakbeurt. Nadat de laatste bewoners van het tij delijk asielzoekerscentrum zijn verhuisd naar hun nieuwe onderko men in de voormalige zusterflat Nieuweroord, wordt alleen het hoofdgebouw aan de Van der Madeweg nog bevolkt door medewer kers van instanties die nauw bij het opvangcentrum betrokken zijn: onder andere de vreemdelingendienst, de immigratie- en naturalisa tiedienst en de stichting vluchtelingenwerk. De verschillende instanties verhuizen niet naar Nieuweroord. Zij worden begin mei gehuisvest in het voormalige bureau van de uni- 13 Eurotransplant niet onder de indruk Vervolg van voorpagina Hoe meer orgaandonoren, hoe liever, zegt medisch-di- recteur G. Persijn van Eurotransplant. Hij is daarom niet echt blij met de uitslag van het onderzoek van deze krant onder jongeren uit de Leidse regio, waaruit blijkt dat 46 procent bereid is organen beschikbaar te stellen. „Het valt mij eigenlijk tegen." leiden onno havermans Volgens Persijn leverde de eer ste campagne voor het Donor- register twee jaar geleden 4,5 miljoen reacties op. „Daarvan zei 55 procent 'ja' tegen or gaandonatie, 35 procent 'abso luut niet' en 10 procent liet de beslissing aan nabestaanden of een ander persoon over. Bij die 55 procent blijft de 46 procent van de Leidse jongeren achter." Dat kan voor Eurotransplant maar tot één conlusie leiden: „Nog meer voorlichting op de scholen. We moeten nog meer uitleggen wat het betekent dat er orgaandonoren zijn, mocht je ooit geconfronteerd worden met een ernstige ziekte of een ongeluk. Ik kan me voorstellen dat jongeren er nu niet aan denken dat zij straks de geluk kigen kunnen zijn, die een tweede kans krijgen. Daarom moeten we de boodschap laten overbrengen door mensen die kunnen vertellen wat het bete kent om drie keer per week aan een nierspoelingsapparaat te liggen of aan beademingsappa ratuur. Het kan jezelf ook over komen en daarom is het goed als er zoveel mogelijk organen ter beschikking komen." Woordvoerder D. Ketting van het Leids Universitair Medisch Centrum reageert wat vrolijker op het onderzoek, bedoeld om te kijken of bijna 18-jarigen ge voelig zijn voor de persoonlijke benadering van het Donorre- gister dat deze week 190.000 jongeren heeft aangeschreven. „Natuurlijk zijn we er blij mee l dat bijna de helft van de onder vraagden zijn organen zou wil len afstaan. Als het ook echt zo 5 uitpakt, want er zit natuurlijk een keerzijde aan: je moet eerst overlijden en "wij gunnen ieder- een een lang leven. Maar wan neer die nare omstandigheden zich toch voordoen, dan is het goed als mensen hier over heb ben nagedacht. „Hoe positiever iemand te genover orgaandonatie staat, hoe gemakkelijker ons gesprek met de nabestaanden. Wij pro beren daarom niet alleen onze patiënten goed te informeren, maar ook ons personeel ervan te doordringen welk belang dit ziekenhuis als transplantatie centrum hecht aan donororga nen. Dat raakt nog wel eens in een vergeethoekje, maar dat willen we elimineren." leiden/den haag connie van uffelen Officier van justitie R. Bos eiste gistermiddag voor de Haagse rechtbank een gevangenisstraf van tien maanden tegen een 28-jarige Leidenaar. De ver dachte zou op 11 december vo rig jaar in zijn huis aan de Opaalstraat een andere man met een mes in pols, rug en schouder hebben gestoken. Aanleiding voor de steekpartij was dat het slachtoffer, dat bij de Leidenaar op visite was, na een douche aan tafel wilde gaan zitten met alleen een handdoek om zijn middel en een slip en een shirt aan. De Leidenaar werd hier kwaad over, omdat het Ramadan was en er een feestmaal op tafel stond. De schaarsgeklede man zou daarop de moeder van de Leidenaar hebben uitgeschol den en met spulletjes zijn gaan gooien. Daarop volgde een steekpartij. Volgens de Leide naar stak zijn visite hem met een broodmes, waarna hij 'uit zelfverdediging' een aardappel schilmesje pakte en de man in zijn pols stak. Ook zou hij zijn bezoek hebben geslagen met een glazen colaflesje. Daarna rende hij uit zijn huiskamer weg. Een andere bezoeker voor kwam een achtervolging. Het slachtoffer gaf een ande re lezing van de steekpartij. De Leidenaar ging hem na de woordenwisseling met een vork te lijf en raakte zijn oor. Daarna kwam de Leidenaar niet met een klein, maar juist met een groot mes achter hem aan met het dreigement hem te ver moorden. Nadat hij in zijn rug en zijn pols was gestoken, pakte hij zelf een klein mes en stak de Leidenaar in zijn knieholte. De officier vond dat er sprake was van een poging van de Lei denaar zijn bezoek zwaar licha melijk letsel toe te brengen. Bos vond dat de verdachte loog en niet voor zijn daden wilde uit- komen. In de woning waren drie bebloede messen, glas- scherven en veel bloedsporen aangetroffen, maar geen glazen colaflesje. De bloedsporen we- zen volgens de officier uit dat de steekpartij niet alleen in de huiskamer van Leidenaar plaatsvond. Bovendien toon- den gaten in het shirt van de bezoeker aan dat de Leidenaar wel degelijk in de rug van zijn I visite had gestoken. De advocate van de Leide naar pleitte voor vrijspraak. Zij hield het op zelfverdediging en 1 wees erop dat de andere bezoe ker eenzelfde verklaring had af gelegd als haar cliënt. Het liefst riep zij deze man als getuige op, maar deze was onvindbaar. De rechtbank doet op 24 maart uitspraak. leiden onno havermans Het Leids Universitair Medisch Centrum (LUMC) laat begrafe nisondernemers betalen voor het lichaam van een overleden patiënt. De uitvaartondernemer berekent het gebruik van het mortuarium vervolgens door aan de nabestaanden. Daar door draait de familie van de overledene ten onrechte op voor de kosten van laatste ver zorging, stelt CDA'er S. Buijs, die hierover Kamervragen heeft gesteld. Volgens de wet moet de rekening naar de ziektekosten verzekeraar. De eerste dag in het mortua rium van het LUMC kost 150 gulden, elke volgende dag 175 gulden. In het weekeinde geldt een dubbel tarief. Het zieken huis stuurt die rekening naar de begrafenisondernemer die het lichaam van de overledene komt ophalen. „Het ziekenhuis moet de laatste verzorging ge ven, want wij mogen niet op de afdeling komen", legt adjunct directeur M. van Gijzen van Van der Luit Uitvaartverzorging uit. „Wij brengen dat bedrag dan weer in rekening bij de na bestaanden." „We hebben hier allemaal re keningen voor een ligdag van 150 gulden", aldus bedrijfslei der A. Nesvadba van Soek Zn. „Bij een gesprek met familie van een overledene zeggen we dat er meteen bij. Dat zieken huis, dan komt er 150 gulden bij. Het Diaconessenziekenhuis rekent niets, het Rijnland Zie kenhuis rekent niets, maar alle ziekenhuizen in de regio Haag landen rekenen weer wel een tarief. Datzelfde zie je trouwens bij de politie als iemand op straat is verongelukt. Hier be taalt de politie de rit van het slachtoffer naar een mortuari um, in Haaglanden krijgt de fa milie de rekening." Het ziekenhuis krijgt de kos ten mogelijk twee keer vergoed, legt een medewerker van de CDA-fractie in de Tweede Ka mer uit. Dat kan gebeuren als de ziektekostenverzekeraar van de overleden patiënt de kosten ook betaalt. Volgens een uit spraak van de Hoge Raad valt de 'noodzakelijke laatste ver zorging' van een overleden pa tiënt immers onder de behan deling van het ziekenhuis waar voor de verzekeraar de kosten opbrengt. Veel ziekenhuizen, waaron der het LUMC, gaan ervan uit dat behandeling ophoudt zodra een patiënt sterft, in dat geval is geen sprake meer van gezond heidszorg, redeneren zij. De Hoge Raad oordeelde op 3 de cember vorig jaar echter dat zo geheten mortuariumwerkzaam heden wel onder de behande ling vallen. Het College van Ta rieven Gezondheidszorg (CTG) heeft die uitspraak van het hoogste rechtscollege tot norm verheven. In een brief van 24 februari heeft het CTG de Ne- v derlandse zieken- en verzor gingshuizen laten weten dat ze de laatste verzorging moeten beschouwen als onderdeel van de gewone verpleging. „Wij respecteren natuurlijk de uitspraak van de Hoge Raad"; aldus LUMC-woord- voerder D. Ketting. „Geen enkel ziekenhuis mag de kosten nog bij de nabestaanden in reke ning brengen, dat doen wij dus v ook niet. Wij doen niets wat niet mag. Maar soms verrichten we werkzaamheden die eigen lijk bij het werk van de begrafe nisondernemer horen en dan sturen we de ondernemer een rekening." Het is van belang dat zoveel mogelijk mensen aan het onderzoek mee doen. Alleen zo kan de gemeente een goed beeld krijgen van wensen van de bevolking. Als u wordt gevraagd om aan het onderzoek mee te doen, kunnen wij u verzekeren dat de gemeente de gegevens strikt vertrouwelijk zal behandelen. De onderzoeksgegevens worden niet voor commerciële doeleinden gebruikt Wilt u meer informatie over het onderzoek? Dan kunt u bellen met mw. J. Tielen, van de GGD Zuid-Holland Noord, 071-516 33 39. Leiden Onderzoek in Leiden Vanaf 13 maart tot half april wordt in Leiden, in opdracht van de gemeente en in het kader van het Grotestedenbeleid, een onderzoek gehouden. Een aantal inwoners van de stad zal daarvoor telefonisch worden benaderd. Het onderzoek bestaat uit een aantal vragen over tevredenheid met woonomgeving en wordt uitgevoerd door het Centrum van Onderzoek en Statistiek (COS). Waarom een onderzoek? De gemeente vindt het belangrijk dat inwoners van Leiden het hier naar hun zin hebben. Dat kan onder meer worden bereikt door voor zieningen zo goed mogelijk te laten aansluiten op de persoonlijke omstandigheden en wensen van inwoners. De gemeente wil daar inzicht in krijgen, zodat zij er rekening mee kan houden in haar beleid.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 13