Verzekeraar Aegon niet onder indruk internethype Economie SBS laat zich graag verslinden door beurstijger UPC Zakenbrief 'voorafje' in posthonger TPG skalis biedt 1,4 miljard den voor bouwer HBG Griekenland welkom bij euro Numico groeit vooral in vitamines en voeding 'Ultieme woon-werkfïets' Actie tegen wegwerpflessen hoofddorp anp De doorbraak van TPG, British Post en Singapore Post (SingPost) op de bezor ging van zakenbrieven is niet meer dan een schermutseling in een strijd die de internationale postwereld op haar kop zal zetten. De postmarkt komt steeds verder open te liggen, onder meer door nieuwe Europese regelgeying. TPG (TNT Post Groep) aast op een zo groot moge lijk stuk van de taart. Tijdig je vrienden kiezen en je slag slaan is in zo'r^se van cruciaal belang. In drie maa™en tijd timmerden het Ne- derlands-Brits-Singaporese drieman schap hun gezamenlijke bedrijf in el kaar. Het eerste en grootste samenwer kingsverband ter wereld op het gebied van internationale (zakelijke) post. De ambities van TPG, al een van de gro tere post- en pakketbedrijven ter wereld, blijken uit de rol die het in de nieuwe combinatie speelt. De Nederlandse post- en pakketreus krijgt een meerder heidsaandeel van 51 procent en heeft ook in omzet de grootste inbreng (650 miljoen). De strategische achtergrond van de sa menwerking wordt duidelijk na een blik op de internationale postmarkt. Wereld wijd is van de 176 miljard gulden die in het briefverkeer omgaat slechts 8,8 mil jard grensoverschrijdende post. Zon 72 procent daarvan is nu nog vast in han den van staatspostbedrijven. De reste rende 28 procent (goed voor zo'n 2,4 miljard) komt voor 40 procent in han den van de nieuwe alliantie. En dan gaat het bij deze opdeling nog maar om de grensoverschrijdende za- kenpost. Wat valt er te verdienen als de monopolies verdwijnen die nu nog rus ten op de gewone binnenlandse brief van Middelburg naar Onstwedde? Het komende decennium zullen veel re geringen onder dwang (Brussel, WrO) de handen van hun Tante Pos aftrekken. Een enorme markt komt op die manier vrij voor ambitieuze postbedrijven zoals TPG dat het, in tegenstelling tot bijvoor beeld Deutsche Post en het Franse La Poste, al jaren zonder overheidssteun moet stellen. TPG-topman A. Scheepbouwer bena drukt dan ook dat een zichzelf respecte rend postbedrijf met een hongerige blik naar die nieuwe, open markten kijkt. Hij voorspelt in de postsector een fusie- en overnamegolf die vergelijkbaar is met die in de telecomwereld. De gisteren opgerichte joint venture zal zeker niet de enige in zijn soort blijven, schat Scheepbouwer. Daarvoor zijn de voordelen volgens hem te groot. De nieuwe alliantie is in een klap de groot ste distributeur van grensoverschrijden de zakenpost, met sterke posities in Eu ropa, Noord-Amerika (via BP-dochter Royal Mail US) en Azië/Oceanië. Vooral van de Aziatische markt wordt veel ver wacht. In die regio is sprake van duide lijke groei en Singapore kan in dat ge bied een belangrijke spingplank vor men. De nieuwe partners verwachten dat de alliantie, die zijn hoofdkantoor in het Brussel krijgt, goed zal zijn voor een ren dement tussen de 5 en 8 procent. De synergievoordelen bedragen zo'n 20 tot 30 miljoen. Wordt het een succes, dan valt te praten over verregaande samen werking op aanpalende terreinen zoals particuliere post en pakketten (express). gever PCM wil gebundeld internet Uitgeversconcen PCM wil de internetactiviteiten iêrgröte dagbladen onderbrengen in een apart bedrijf. Dat Jden vanochtend twee van de vier kranten, De Volkskrant rouw. De PCM-directie vreest anders achter te blijven op de _i(t voor nieuwe media. Het is de bedoeling de elektronische Qp es van de vier kranten, ook van NRC en Algemeen Dagblad, en te brengen in een aparte organisatie. Daarin komen ook u atabank en thematische websites met bijvoorbeeld vacatu- i |f reisverhalen. Oud-NRC-hoofdredacteur B. Knapen, te- 0 3' voordig PCM-bestuurder, krijgt de leiding. 24 j« lien via internet in Egypte verboden 7,jjj oDe Egyptische telefoonmaatschappij Telecom Egypt t internetproviders opgedragen websites waarmee kan wor- gebeld, te blokkeren. Het staatsbedrijf zag de afgelopen I'q nden door websites haar inkomsten voor internationale te- ,;8 )ngesprekken drastisch achteruit gaan. Volgens cijfers ma- °'t rond 10.000 mensen gebruik van de zogenaamde 'voice IJ sites, waarmee voor enkele dubbeltjes of zelfs gratis naar io!s juitenland gebeld kan worden. Telecom Egypt heeft niet al- een monopolie op internationale lijnen, maar ook de zeg- 18.5: ichap over toegang tot het land voor het internet. De meeste 22]o ïders hebben inmiddels de bewuste pagina's geblokkeerd. tale staking in spoorbouw dreigt 2[DEN* De vakbonden bereiden een algehele staking voor in V joorbouw. Aanleiding is het stuklopen van het overleg over teuwe CAO voor de railinfrastructuur. De bonden hebben i2,mütimatum gesteld dat zondagavond om middernacht af- i!( t. In de spoorbouw gaat het om 3.500 werknemers. „Het is uitgesloten dat het treinverkeer hiervan hinder onder- zo staat in een verklaring van de bonden. 1 ootste overname in historie Australië iv_; De Commonwealth Bank in Australië heeft vandaag een o'e name bekendgemaakt die de boeken in gaat als de grootste lis istralië tot nog toe. Door de fusie van de bank met verzeke- 3 J Colonial ontstaat een financieel conglomeraat met een 2ie de van ruim 11 miljard gulden. Samen vormen de Com- 7 wealth Bank en Colonial de grootste binnenlandse bank 25 lustralië. Op het gebied van de levensverzekeringen moet 2is ïieuwe concern slechts twee concurrenten voor zich dul- Bovendien krijgt de bank met haar financiële producten ing tot China. it chnische problemen PlayStation2 U Di De waarde van het aandeel Sony op de beurs van Tokyo ndaag met ruim 2,6 procent gedaald nadat het bedrijf had 3; igeven dat er technische problemen zijn met de spelcom- 4|S rPlayStation2. Bij het elektronicaconcern zijn klachten bin- jekomen dat het apparaat het niet goed doet. Over de aard t aantal van de klachten werden geen mededelingen ge- De winstverwachtingen van de Japanse onderneming zijn afhankelijk van het succes van de PlayStation2, die sinds 2.j dag in Japan wordt verkocht. De eerste twee dagen schaf- panners 980.000 exemplaren aan. SS mncies willen weer CAO-gesprek o.' [ikï De provincies hebben gisteren een handreiking ge- naar de vakbonden om uit het conflict over de CAO te ko- Eerste onderhandelaar D. van Hemmen (gedeputeerde ievoland) verwacht dat beide partijen volgende week weer 1tafel zitten. De bonden legden afgelopen maandag het o.%od' van de werkgevers van 8,25 procent salarisverhoging 10- 27 maanden naast zich neer. 8,1 6,( pman Wolters Kluwer stapt op )am Bestuursvoorzitter C. van Kempen stapt met on- 8J ellijke ingang op bij uitgever Wolters Kluwer. Hij verschilt nening met de overige bestuursleden over het strategie van idrijf. De raad van commissarissen en Van Kempen heb- amen besloten 'dat het belang van Wolters Kluwer is ge- bij zijn ontslag', aldus het bedrijf in een toelichting op de liijfers. Vorig jaar nam de omzet met 12 procent toe tot 6,8 2 rd. Het bedrijfsresultaat (na aftrek van goodwill) steeg met ocent naar 1,5 miljard. celeyne Fles gokt op Nachtwacht UPC werkt in een ongelooflijk hoog tempo aan een imperium voor betaal-tv. Binnen drie jaar werden de netwerken in groot-Amsterdam. Hil versum en Noord Brabant uitgebreid met die van NUON Telekabel in oost- en noord-Nederland en Gamogs Gelrevison. De afgelopen maanden aangevuld met Haarlem en Rotterdam, tot een totaal van 2,3 miljoen aansluitingen in Nederland en 6,8 miljoen in dertien Europese landen en Is raël. De miljarden waar UPC zo driftig mee wap pert komen volgens de inmiddels algemeen inge voerde methode niet uit de portemonnee, maar uit het eigen-aandelenbezit. Zolang het aandeel sky-high blijft gaan, zijn de grenzen niet in zicht. UPC heeft nog deals op de rails staan in België, waar het Vlaamse kabelnet met 2,2 miljoen aan sluitingen te koop is, en Duitsland, waar UPC gaat voor (delen van) het gigantische kabelnet van Deutsche Telekom. UPC is tot nu toe met afstand de meest doortas tende kabelboer van Nederland. Het bedrijf heeft miljarden gestoken in de aanleg van eigen glas vezelkabels en het geschikt maken van de één- richtings tv-kabel voor 'interactieve' communi catie. De UPC heeft behalve zijn 6,8 miljoen ka- beltv-klanten ook 230.000 telefoonabonnees -in Nederland Priority Telecom- en 130.000 aanslui tingen op snel internet via een kabelmodem (Chello Broadband). UPC maakte over de eerste drie kwartalen van vorig jaar 700 miljoen gulden verlies op een om zet van 609 miljoen. De beleggers vinden dat he lemaal niet erg, zo lang er maar uitzicht is op gouden tijden. Die komen niet van het 'Pluspak ket' met films en porno dat UPC nu aanbiedt. Mensen verleiden om van een populair tv-pro- gramma door te 'klikken' naar de internetsite en zo steeds verder een labyrint van extra betaal diensten binnen te lokken is lucratiever. De 6,4 miljard gulden die UPC uitgeeft voor de 73 pro cent van SBS Broadcasting past daarin uitste kend. SBS heeft tien tv-zenders en 17 radiozen ders en sinds eind vorig jaar een samenwerkings verband met de stal van Joop van den Ende en John de Mol. Endemol produceert varianten van Big Brother -het eerste echte 'doörsluisprogram- ma' naar internet- voor SBS. En in Nederland openen Endemol en SBS 6 dit voorjaar nog een gezamenlijk intemet-portaal. Endemol wil al zijn 125 programmaformules 'een uitloper geven' op internet. Daar.kun je dan meestemmen tegen betaling of 'het hoedje van De Cock bestellen', zoals Endemol-directeur Ruud Hendriks het zei. De Nachtwacht op ware grootte op een Delfts blauw te- )leau. Met die creatie en enkele andere nieuwe activiteiten Koninklijke Porceleyne Fles'de verkopen voor dit jaar ve impulsen geven. De producent van handgemaakt sier werk, ook wel genoemd Royal Delft (anno 1653), heeft een jaar achter de rug. De omzet groeide licht met 4 procent it bedrijfsresultaat flink (28 procent). De omzet was vorig ,6 miljoen. Ook voor dit jaar is Royal Delft optimistisch ge- 1. Jaarlijks bezoeken 170.000 toeristen de fabriek in Delft. 102, bedrijf Boskalis heeft itend een bod van 1,4 gulden uitgebracht op ijswijkse bouwconcern dsche Beton Groep. HBG iet bod in strijd met een 40 d dat medio vorig jaar askalis werd aangegaan, werd overeengekomen derhalf jaar niet in el- andelen zou worden ge- I heeft daarom besloten 2.2 rechter te stappen om 5 45 s te dwingen zich aan i,5 reenkomst te houden en n2 te zien van het bod. Het 3'; ding dient dinsdag voor tbank in Dordrecht, heeft, al voordat naar kwam dat Boskalis een op hem had, de boot steeds afgehouden. Het riep zelfs de hulp in van de Belgi sche branchegenoot Deme. Maar de raad van bestuur van Deme liet HBG gisteren in de kou staan door een besluit uit te stellen. Boskalis maakte haar plan nen voor een bod twee weken geleden bekend. Op basis van de slotkoers van gisteren waar deert dit bod elk gewoon aan deel HBG op 40,92 gulden. Dat houdt een premie in van 69 procent vergeleken met de slot koers op 23 februari, de dag voordat Boskalis bekendmaakte dat zij met HBG in gesprek was. Boskalis maakte vanochtend bekend dat de omzet in 1999 met 6 procent groeide tot bijna 1,9 miljard gulden. Het bedrijfs resultaat nam met eenderde toe tot 162 miljoen. Hoewel beleggers gek zijn op alles wat naar internet riekt, ziet verzekeraar Aegon geen reden zijn strategie te wijzigen. „Internet biedt ook ons fantastische mogelijk heden", aldus topman Storm „maar meer dan een hulp middel is het niet". Evenals in voorgaande jaren deed Aegon in 1999 keurig wat het had beloofd. De nettowinst dikte 26 procent aan tot 3,4 miljard gulden. De winst per aandeel, maatge vend voor beleggers, klom 19 procent naar 2,56 euro. Maar op de Amsterdamse beurs sloot het aandeel gisteren zelfs tien eurocent lager op 67,15 euro. „Als we flinke winsten blijven maken, trekt de koers vanzelf aan", suste Storm in de toelich ting op jaarcijfers. Sinds begin januari is de beurswaarde van Aegon met bijna eenderde gedaald, na vo rig jaar al met bijna tien pro cent te zijn gezakt. De glans van 1998, toen de koers meer dan 150 procent steeg, lijkt lang ge leden. Storm wilde niet ingaan op de oorzaken van die daling. „Daar gaan wij niet over. Dat is aan de beleggers. Wij ervaren het niet als een afstraffing". Aegon zegt op talrijke gebie den bezig te zijn met het nieu we medium. Zo somde Storm enthousiast het aantal websites op dat de verzekeraar in de lucht houdt. Maar concrete cij fers over de investeringen in e- commerce zei Storm niet te kunnen geven. Ook over de ver wachte opbrengsten hield hij zich op de vlakte. Over enkele jaren moet de elektronische snelweg 'een procent of vijf van de omzet genereren. Voor dit jaar verwacht Aegon een winstgroei van 18 tot 23 procent. De winst per aandeel blijft waarschijnlijk beperkt tot maximaal 15 procent als gevolg van de aandelenuitgifte in het afgelopen jaar. De verzekeraar hoopt dit jaar ook afscheid te kunnen nemen van Bank Labouchere. Na de afgeketste overname door AOT heeft Aegon de bank een tijdje uit de wind gehouden. Nu staat Labouchere weer pontificaal in de etalage. Vooruitlopend op het afscheid worden de resulta ten van de bank alvast apart ge zet. Om de verhandelbaarheid van de aandelen te vergroten, zal Aegon in mei zijn aandelen splitsen in een verhouding 2:1. BRUSSEL MARC PEEPERKORN CORRESPONDENT Het Griekse verzoek om de drachme in te ruilen voor de euro, valt in goede aarde. De Europese Commissie 'verwel komt' Griekenland als twaalfde euro-lid en diplomaten ver wachten geen enkel politiek probleem. Athene zegt dat de productie van de euromunten en -biljetten tijdig en probleem loos zal verlopen. Gisteren diende de Griekse regering de officiële aanvraag in om per 1 januari 2002 - tegelijk met de andere elf eurolanden - de nieuwe eenheidsmunt in te voeren. Athene voldoet naar ei gen zeggen aan de financiële ei sen. Het financieringstekort be draagt dit jaar waarschijnlijk 1,2 procent, waar Brussel maxi maal drie procent voorschrijft. De staatsschuld is met ruim 100 procent weliswaar ruim boven de norm maar daalt gestaag. De geraamde inflatie (2,1 procent) valt net binnen de grenzen voor eurodeelname. Brusselse diplomaten reke nen erop dat de ministers van financiën van de Europese Unie in mei het licht op groen zetten. Eind vorig jaar werd Grieken land al verlost van het etiket 'grote schuldenaar'. De op waardering van de drachme dit voorjaar gold als een bewijs van een sterke economie. Het offici ële besluit valt in juni als de EU-regeringleiders elkaar in het Portugese Porto treffen. Na toetreding van Grieken land behouden alleen Groot- Brittannië, Zweden en Dene marken na 2002 in de EU nog hun oude munten. Deze landen voldoen weliswaar aan alle fi nanciële eisen, maar zien om politieke redenen van deelna me af. In de twee Scandinavi sche landen is een kentering zichtbaar. Numico, specialist in voeding van de wieg tot het graf, zag de omzet het afgelopen jaar met 45,8 procent stijgen tot 5 mil jard gulden. Dat was vooral te danken aan de overname van GNC, producent van vitaminen en voedingssupplementen in de VS. De nettowinst liep met 24 procent op tot 421 miljoen gulden. Dit jaar wordt een ver dere stijging met zeker 25 pro cent verwacht. GNC, met een geraamde om zet van 3,3 miljard in 2000, heeft het aanzien van Numico (voorheen Nutricia) blijvend veranderd. Niet langer baby- en zuigelingenvoeding, Chocomel of Fristi bepalen omzet- en winstgroei, maar dê vitamines, zinkpillen en spierversterkers. Het zwaartepunt ligt voortaan in de VS. In 1999 was West-Eu ropa nog goed voor 53 procent van de omzet en de VS voor 26 procent. Dit jaar zal de helft van de omzet uit de VS komen. De omzet in zuigelingenvoe ding groeide het afgelopen jaar met 6,8 procent tot 1,84 miljard gulden. „Die markt in Europa groeit nauwelijks. Hier rekken we de markt op met producten voor zuigelingen die last heb ben van de overstap van moe dermelk naar koemelk. In Azië groeiden we het afgelopen jaar met 50 procent maar daar zijn de hoeveelheden nog niet in drukwekkend", aldus Van der Wielen. De mooiste marges maakt Numico in de specialistische voeding, dieetvoeding en klini sche voeding. De divisie is goed voor 16 procent van de omzet en 25 procent van het bedrijfs resultaat. Bovendien verwacht Numico hier jaarlijks 15 pro cent groei te kunnen scoren. „Dat gebeurt vooral door ver breding van de markt. Meer en meer komt de dieetvoeding uit de ziekenhuissfeer. Mensen gaan het ook thuis gebruiken", aldus Van der Wielen. De nieuwe specialistische voedingen, bijvoorbeeld voor patiënten voor en na een ope ratie of producten die de hartspier versterken, lopen niet zo best. Van der Wielen wijt dat vooral aan de hardnekkige en ouderwetse opvattingen van de medici. Volgens hem blijkt uit testen dat patiënten die ge dwongen nuchter zijn voor en na een operatie langzamer her stellen dan patiënten met een Numico-dieet. FOTO ANP HANS STEINMEIER Recordschikking Drogisten fel tegen medicijn in supermarkt LONDEN *AFP Deutsche Bank heeft een re cordschikking van 3,6 miljoen gulden getroffen na een geval van seksuele intimidatie. De aanklacht was afkomstig van de 32-jarige Kay Swinburne, inves teringsspecialist in Londen. Die zag zich in mei 1999 na niet af latende seksuele toespelingen van haar directeur Tidbury, ge dwongen op te stappen. Ook zou Tidbury een beloof de promotie niet hebben laten doorgaan. Swinburne besloot naar de rechter te stappen om dat ze na drie maanden te heb ben geklaagd nog niets van Deutsche Bank had gehoord. Drogisterijen zijn fel tegen su permarkten die geneesmidde len via de schappen verkopen. Vooral omdat de klanten dan geen voorlichting over de mid delen kunnen krijgen. Pharma- con, de belangenorganisatie van drogisterijen, ziet gevaren voor de volksgezondheid als middelen als pijnstillers, hoest- drankjes, middelen tegen ver koudheid, maagzuur en diarree zonder toezicht worden ver kocht. Pharmacon wijst er op dat Nederland in de EU een uitzon deringspositie gaat innemen. Alleen in Engeland en Ierland mogen geneesmiddelen buiten de apotheker om worden ver kocht. Dat heeft echter een his torische achtergrond, schrijft Pharmacon, namelijk een schrijnend tekort aan apothe kers. In de andere landen binnen de EU mogen geneesmiddelen alleen via de apotheker aan de man worden gebracht. Neder land kent daarnaast de gediplo meerde drogisterijen die ge neesmiddelen zonder recept mogen verkopen. Directeur Humrhel van Phar macon wijst er op dat de over heid de afgelopen vijftien jaar de drogisterijen voortdurend kwaliteitseisen heeft gesteld. Dit in ruil voor de toezegging dat alleen zij naast de apothe ker de zogenoemde zelfzorgge neesmiddelen mogen verko pen. Hij vindt bovendien dat de supermarkten te vroeg juichen. „Zij moeten aan allerlei voor waarden voor bedrijfsvoering en administratie voldoen. Al leen al aan de opslag worden heel hoge eisen gesteld." Ook is er een leeftijdsgrens aan wie dé medicijnen mogen worden ver kocht. Hummel: „Moet de cais sière van de supermarkt daarop gaan letten?" Amsterdam Elk jaar worden er in ons land ongeveer 700.000 fietsen gestolen. Dat cijfer noemde de Amsterdamse politiewoordvoerder K. Wilting bij de opening van de FietsRAI 2000. De fietsbranche vol deed vorig jaar met verve aan de vervangingsvraag: er werden 1,45 miljoen nieuwe fietsen verkocht Steeds meer automobilisten gaan fiet send naar het werk. Er is een speciale ontwerpwedstrijd uitgeschreven voor de ultieme woon-werkfiets. Als inspiratie is er de Sherpa, een in genieuze ligfiets met bescherming tegen regen en wind. Bij de opening werd vandaag een minder geschikte variant (zie foto) getoond. FOTO CPD JEROEN POORTVLIET Schiedam Zestig actievoerders van Milieudefensie en Stichting Natuur en Milieu hebben gisteren geprotesteerd tegen de plastic wegwerpflessen van Coca Cola. Onder het motto 'Geen vuilnisbelt, maar statiegeld' brachten zij 3.000 lege halve literflessen in kratten terug naar het hoofdkan toor in Schiedam. Volgens Milieudefensie worden jaarlijks zo'n 150 miljoen halve literflessen Coca Cola, Sprite en Fanta verkocht en dat levert per jaar ruim vier miljoen kilo plastic afval op. De milieugroep eist dat op de flessen statiegeld wordt geheven, zodat die worden ingezameld en hergebruikt. De woordvoerder zegt dat Coca Cola niet tegen statiegeld is, maar dat producten die niet in de supermarkt worden verkocht, prak tisch niet terug te halen zijn met statiegeld. Minister Pronk (VROM) heeft beperkingen gesteld aan de groei van éénmalige verpakkingen. Coca Cola zegt zich te houden aan alle milieuregels van de overheid maar volgens de milieubeweging wordt de norm overschreden.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 9