McCain en Bradley geven op raël stuurt aan op perkt vredesplan Buitenland John McCain liep vooral stuk op zijn eigen woede China erkent megasmokkel Kohl schrijft toch memoires 'Garages rijkswacht Charleroi tijdens Euro 2000 gevangenis voor hooligans' Politieke mijlpaal vredesbesprekingen Sri Lanka ~P lAG 10 MAART 2000 >rse regering weg om gascentrales De centrum-rechtse minderheidsregering van Noorwe- ren gevallen. Premier Bondevik kondigde het aftre- ïan nadat het parlement, de Storting, tegen de wil van de ie omstreden plannen aanvaardde voor de bouw van de gasgestookte elektriciteitscentrales in het land. De rege- s gekant tegen de plannen wegens de schadelijke invloed eC02-uitstoot op het milieu. De oppositie daarentegen et de bouw van gascentrales voorkomen dat elektriciteit jorteerd moet worden die op een nog minder milieuvrien- e manier is geproduceerd. Bondevik, een lutheraanse ter, leidde sinds eind 1997 een regering die slechts over 42 e 165 zetels beschikte in de Storting. Het kabinet-Bondevik eerste in de Noorse geschiedenis dat aftreedt om een mi- robleem. Buitenen staakt strijd in Brussel l. Paul van Buitenen, de Nederlandse ambtenaar die vo- r de aanstoot gaf tot het vertrek van de vorige Europese nissie, gaat weg uit Brussel. Hij heeft in Luxemburg een ie als financieel medewerker in dienst van dezelfde com- e aanvaard. Van Buitenen stapt al op 1 april over. Hij zal aan ook alle publiciteit mijden en geen interviews meer „Ik heb beloofd mij koest te houden. Ik wil een nieuwe maken in Luxemburg en mij aan mijn gezin wijden", zei iteren. Van Buitenen is budgetbeheerder bij de gebouwen van de commissie, maar was sinds zijn verkiezing in de ler het meest actief als lid van de ondernemingsraad bij de nissie. lochet mijdt inauguratie Lagos iCO De Chileense ex-dictator Pinochet is gisteren van zijn rbewaakte woning in Santiago vertrokken naar een land en noordwesten van de hoofdstad. De oud-dictator is niet lan morgen de inauguratie van de socialistische president do Lagos bij te wonen, zei een woordvoerster van de Pino- stichting. De 84-jarige generaal keerde afgelopen vrijdag in terug. Hij had 16 maanden vastgezeten in Engeland op 1 van een uitleveringsverzoek van Spanje, maar mocht uit- Blijk om gezondheidsredenen gaan. Woensdag onderging het in het Militair Hospitaal van Santiago een medisch on- ekvan ruim een uur. Artsen schreven hem rust voor en er bezoek. Zijn bloedsuikergehalte was aan de hoge kant, de artsen. getting partijkantoor Kiev voorbij De bezetting van het partijbureau van de Oekraïnse com- stische partij is voorbij. De elf nationalistische jongeren ^steren het gebouw in het centrum van de hoofdstad Kiev indrongen, hebben zich even na middernacht aan de poli- ergegeven. De jongeren joegen de partij medewerkers weg ga ergoten het gebouw met benzine. Zij dreigden het in 1 te steken als de partij niet zou worden verboden. De jon- i zeiden lid te zijn van een splintergroep die zich Onafhan- Oekraïne noemt en pleit voor de 'dekolonisatie' van Oe- e. De groep wil dat Oekraïne de banden met Rusland volle- irbreekt en lid wordt van de NAVO. Ook wil zij dat Kiev uit jOS, het Gemenebest van Onafhankelijke Staten stapt, 3 n de meerderheid van de voormalige Sovjet-republieken is itallen doden bij rellen Molukken n Zeker dertig mensen zijn de afgelopen twee dagen ge in gevechten tussen christenen en moslims op het Moluk- nd Halmahera. Tientallen anderen raakten gewond. Dat het Indonesische persbureau Antara. De gevechten laai- oensdag op na een aantal weken van relatieve rust. Het elijk gelegen Halmahera, het grootste eiland van de Mo- is het afgelopen jaar vaker decor geweest van slachtpar- ssen de twee religieuze groeperingen. De bloedige strijd christenen en moslims op de Molukken heeft het afgelo- lar volgens officiële instanties aan meer dan 1.700 mensen ren gekost. Mensenrechtenorganisaties beweren echter duizenden doden zijn gevallen. nd in Tuvalu doodt 19 mensen nd« Een brand in een internaat in Tuvalu heeft aan zeker :n meisjes en een lerares het leven gekost. Volgens het onderzoek is een kaars de oorzaak van de brand op de ar- in de Stille Oceaan. Een meisje had hem tegen de regels ikt om te kunnen lezen. Een radiostation op de archipel de deuren van de slaapzaal waar de brand woedde wa- sloten. Negentien meisjes slaagden er toch in naar buiten nen door een deur te forceren, maar achttien anderen ver den levend. De lerares kwam om toen zij de leerlingen erde te redden. Het eiland Vaitipu, waar de brand plaats- leeft geen brandweer. Op de eilanden van Tuvalu, een ar- ruim duizend kilometer ten noorden van Fiji, wonen on- 10.000 mensen. :tsjeen onder doden in Moskou Ui Onder de vier omgekomen passagiers van een Rus- vliegtuig dat gisteren bij Moskou neerstortte, waren drie zoeksjournalisten. De vierde passagier was een Tsjetsjeen, left in Rusland de speculaties over mogelijke sabotage evoed. Het 24 jaar oude vliegtuig, een Yak 40, zou naar liegen, maar verongelukte op Moskou's belangrijkste ild Sheremetyevo-1 tijdens het opstijgen. Ook de vijf be- ingsleden kwamen om. De journalisten onthulden veel culaire misdaden en corruptiepraktijken. De Tsjetsjeen ja Bazjajev, directeur van een oliemaatschappij en lid van isische zakenelite. Bazjajev was volgens de Russische Fe- Veiligheidsdienst door Tsjetsjeense separatisten onder ezet om hun oorlog te helpen financieren. Hij was in dit ld dikwijls met de dood bedreigd, aldus een FSB-woord- ming Palestina in ruil voor grond ad bloemendaal De Democraat Bill Bradley en de Republikein lohn McCain hebben zich gisteren offi cieel teruggetrokken als kandidaten voor de opvolging van president Clinton. Beiden vinden dat langer doorgaan in de race om het Witte Huis zinloos is en slechts hun ge loofwaardigheid en imago zal schaden. Bradley en McCain leden afgelopen dinsdag een beslissende nederlaag bij de voorverkiezingen in vijftien Amerikaanse staten. presidentsverkiezingen van no vember." Bradley sprak de hoop uit dat de thema's die hij had aange sneden in zijn campagne, nu door Gore zouden worden ver woord en verdedigd. Hij doelde daarbij vooral op zijn plannen aangaande hervorming van de gezondheidszorg, bestrijding van de armoede, bevordering washington john wanders correspondent „Nu is de tijd aangebroken voor eenheid in de partij", zei Brad ley in zijn afscheidsspeech in West Orange (New Jersey). De oud-senator van New Jersey, die geen enkele voorverkiezing won, sprak formeel zijn steun uit voor de kandidatuur van zijn partijgenoot Al Gore. „Dit land heeft Democratisch leider schap nodig." Bradley merkte verder op dat Gore's campagne van de afgelopen maanden geen schoonheidsprijs verdien de en dat de waarheid door het team van de vice-president fre quent werd verdraaid. „Ik hoop dat hij een betere campagne voert in de aanloop naar de van de integratie van etnische minderheden en beperking van het vuurwapenbezit. McCain was in zijn afscheids speech in Sedona (Arizona) korter van stof. En in tegenstel ling tot Bradley sprak hij niet expliciet zijn steun uit voor de kandidatuur van zijn voormali ge opponent George W. Bush. McCain wil naar verluidt eerst concrete toezeggingen van de winnaar aan Republikeinse zij de, alvorens hij zijn eigen sup porters oproept bij de verkie zingen in november op Bush te stemmen. Die toezeggingen gelden speciaal de door McCa in veelvuldig bepleite hervor ming van de financiering van verkiezingscampagnes. Dit is een gevoelig punt, want Bush heeft veel nieuw geld nodig nu de bodem van zijn verkiezings- kas in zicht is. McCain houdt zich formeel nog op de achtergrond beschik baar voor de Republikeinse no minatie, mocht Bush voor de partij om wat voor reden dan ook alsnog ongeschikt blijken als presidentskandidaat. Nie mand in politiek Washington gaat ervan uit dat dit laatste scenario werkelijkheid zal wor den. Cindy McCain steunt haar man tijdens zijn speech waarin hij het einde van zijn campagne aankondigt. FOTO AP» STEPHAN SAVOIA washington john wanders correspondent De Republikeinse senator John McCain was ontegen zeglijk de smaakmaker van dit voorseizoen in de vier jaarlijkse wedloop om het Witte Huis. Amerika had in tientallen jaren niet meer zo'n spannende tweestrijd meegemaakt om een partijnominatie. Gisteren gooide McCain de handdoek in de ring. Zijn gevecht tegen partijgenoot George W. Bush is nu geschiedenis. Het was vanaf het begin een ongelijke strijd. McCain voerde met een kleine groep medewerkers en beschei den financiële middelen de campagne van een klassie ke 'underdog'. Noodgedwongen stak hij zijn tijd, geld en energie in een beperkt aantal regio's. Zijn tegen stander daarentegen opereerde verspreid door alle vijf tig staten van de VS en liet daarbij het hele Republi keinse partijapparaat voor zich werken. Bush had bo vendien zeventig miljoen dollar om uit te geven aan propagandamateriaal dat Amerika moest overtuigen van het ongelijk van John McCain. De omvang van de verkiezingskas en de mate waarin een kandidaat de steun geniet van het partijestablish ment, bepalen in de VS doorgaans wie de nominatie wint. Zo ook dit verkiezingsjaar. Toch kreeg Bush het nog behoorlijk benauwd toen McCain op 1 februari met een spectaculair verschil de eerste 'primary' won, de cruciale voorverkiezing in New Hampshire. Een nieuwe nederlaag voor Bush, drie weken later, in de belangrijke staat Michigan kwam als een schok voor^- het Republikeinse establishment. McCain kreeg na New Hampshire vleugels, plus de bij behorende aandacht van de media. Meest bedreigend voor Bush - en indirect ook voor de Democratische presidentskandidaat Al Gore - was dat McCain als eni ge van de vier kandidaten het kiezersvolk wist te beroe ren op een wijze zoals alleen de besten dat kunnen. McCain had de potentie van een Kennedy. Hij had ko mend najaar kunnen uitgroeien tot het sterkste wapen van de Republikeinse partij sinds president Ronald Zijn aanhangers kwamen uit alle windrichtingen en vertegenwoordigden uiteenlopende politieke overtui gingen, Democraten, Republikeinen, niet-partijgebon- den kiezers. Ze dweepten met McCain vanwege zijn heldhaftige en principiële opstelling tijdens een jaren lang verblijf in een Noord-Vietnamees krijgsgevange nenkamp. Ze waardeerden zijn openhartigheid en rechtlijnigheid en zijn boodschap dat hij als president het politieke establishment omver zou werpen en korte metten zou maken met het wijdverbreide gesjoemel rond de financiering van verkiezingscampagnes. Dit was nou eens niet iemand die het kiezersvolk al leen maar stroop om de mond smeerde. Dit was een man die zei wat hij vond. Een kandidaat die onpopu laire dingen durfde te zeggen. McCain wist waar zijn kracht lag en bezwoer op elke campagnebijeenkomst dat hij als president 'altijd de waarheid' zou vertellen, ongeacht de consequenties. Dat openhartigheid in strategisch opzicht niet altijd handig is, leerde McCain in de weken die volgden op zijn succes in New Hampshire. Bush, die in New Hampshire ruw wakker schrok uit de droom dat hij de Republikeinse nominatie al op zak had, ontdekte snel hoe hij zijn opponent eenvoudig op de kast kon krij gen. Een enkele schop onder de gordel was voldoende om McCain aan te zetten tot ongecontroleerd gedrag. Bush gaf op de avond van zijn eerste verkiezingsneder laag het startsein voor een 'negatieve campagne' vol lasterpraatjes over McCain. McCain reageerde furieus op de continue stroom valse aantijgingen van medewerkers, aanhangers en anonie me sponsors van Bush. Hij begon op zijn beurt vrese lijke dingen te roepen over Bush. Hij vergeleek de gou verneur met Bill Clinton, wat in Republikeinse ogen de ergst denkbare scheldnaam is. Hij kwalificeerde Bush' advocaten van christelijk rechts, de aartsconservatieve dominees Pat Robertson en Jerry Falwell, als 'kwaad aardig'. „John McCain voert een boze campagne", constateerde Bush tevreden. Het doorlopende gehakketak leidde de aandacht af van de oorspronkelijke boodschap waarmee McCain scoorde in New Hampshire. Het negativisme dat de boventoon ging voeren, had nauwelijks gevolgen voor Bush. Diens achterban werd er niet door afgeschrikt. De achterban van McCain knapte er echter op af. Mc Cains agressie trof hem als een boemerang. Het gebak kelei haalde de glans van zijn campagne. Het maakte deze 'nobele kruisridder' in de ogen van het publiek tot een zoveelste politicus die hun belangen als kiezers ondergeschikt maakte aan een hinderlijk procedurede bat. McCain bleek in South Carolina bovendien een slecht verliezer. Steeds openlijker vertaalde zijn frustra tie zich in rauwe woede, niet direct een eigenschap die veel Amerikanen willen terugzien in hun president. Met zijn harde oordeel over Robertson en Falwell, nota bene uitgesproken in hun thuisstaat Virginia, joeg hij miljoenen religieuze Republikeinse kiezers tegen zich in het harnas. Dit mobiliseerde de aanhang van Bush. McCains kracht was dat hij brede groepen kiezers aan sprak, zijn zwakte dat daaronder te weinig traditionele Republikeinen zaten. En zonder die achterban geen Republikeinse nominatie. McCain hoopte een bres te slaan richting gematigde Republikeinen die zich even eens zorgen maken over de onevenredig grote invloed die christelijk rechts uitoefent op hun partij. Maar de gehoopte doorbraak bleef uit, mede omdat McCain zich van zijn apropos liet brengen. VS opgeschrikt door nieuwe moorden baltimore ap Een dag na een viervoudige moord in Memphis is Ameri ka gisteren opnieuw opge schrikt door een vergelijk baar incident. In Baltimore ontvoerde de 31-jarige Jo seph Palczynski zijn ex- vriendin. Hij doodde daarbij drie mensen. Later verwond de hij nog eens drie andere personen, van wie een over leed. In beide gevallen had de dader problemen met zijn partner. Palczynski dwong zijn ex Tracy Whitehead on der bedreiging met een wa pen met hem mee te gaan. Daarbij doodde hij twee van haar vrienden, bij wie zij toe vlucht had gevonden. Ook een buurman die Whitehead te hulp wilde komen, moest dat met de dood bekopen. Palczynski ging er daarna met zijn ex vandoor. Onder weg opende hij het vuur op auto's, waarbij drie mensen gewond raakten. Een van hen overleed later. De twee werden later in een motel opgespoord. Whi tehead wist te ontkomen aan haar ontvoerder, maar die was op zijn beurt de politie te slim af. Palczynski was gisteren nog voortvluchtig, maar had vermoedelijk geen wapens meer bij zich. Whitehead vertelde de po litie dat Palczynski haar had geslagen en met de dood had bedreigd toen zij hem vrijdag probeerde te verla ten. Zij diende een aanklacht tegen hem in en hij werd ge arresteerd, maar was op borgtocht vrijgelaten. De man had een psychiatrisch verleden en was eerder ver oordeeld wegens geweldple ging en aanranding. peking anp Voor het eerst heeft een hoge Chinese functionaris erkend dat Peking een omvangrijk on derzoek is begonnen naar de grootste smokkelzaak ooit in de Volksrepubliek. De kwestie draait om de illegale invoer van brandstof, tabak, auto's en an dere goederen. Daarmee zou circa 20 miljard gulden zijn ge moeid. Het schandaal leidde volgens verscheidene media al tot ar restaties van provinciale amb tenaren en van de vrouw van een lid van het politbureau, het beleidsorgaan van de Chinese communistische partij. Justitie in de betrokken provincie Fuji- an bevestigde gisteren dat een groot onderzoeksteam naar de havenstad Xiamen is getogen om de zaak te onderzoeken. De hoofdverdachte, de eige naar van de onderneming Yuanhua, vluchtte eerder het land uit. Hij zou vorige maand in Myanmar zijn gearresteerd. Andere verdachten zijn nog steeds voortvluchtig. De publieke erkenning van het schandaal, waarover Aziati sche en Australische kranten al maanden geleden berichtten, komt op het moment dat de politieke leiding van China een grootschalige anticorruptie- campagne houdt. Peking be schouwt de enorme corruptie in China als een bedreiging voor de gewenste politieke en economische stabiliteit. tijnse president Arafat laat steeds duidelijker blijken dat hij koste wat kost in september een staat wil uitroepen. Het plan laat de toekomst van veertig procent van de Westoever, de status van Jeru zalem en het lot van de Pales tijnse vluchtelingen in het on gewisse. Het zijn drie kwesties waarover de partijen het diep gaand oneens zijn. Barak is van mening dat het minder moeilijk is daarvoor een oplossing te be reiken als de onderhandelingen worden gevoerd tussen twee soevereine staten, schrijft Ha'aretz. Het is niet duidelijk of Israël het plan al heeft voorgelegd aan de Palestijnen, maar volgens de krant moet Arafat er in ieder ge val lucht van hebben gekregen in zijn gesprekken met Barak, eerder deze week. Hoe de Pa lestijnen officieel op de voor stellen zullen reageren, moet echter worden afgewacht. FOTO -AP» JAN BAUER brussel anp De garages van de rijkswachtkazerne in Charleroi worden binnenkort verbouwd om er minstens duizend voetbalhooli gans in onder te kunnen brengen. De verbouwing gebeurt volgens de Belgi sche krant De Morgen op verzoek van zo wel rijkswacht als politie, die problemen verwachten tijdens Euro 2000. Op 17 juni wordt in de Waalse stad de wedstrijd Duitsland-Engeland gespeeld. Volgens rijkswachtmajoor Rompen komen er niet minder dan 20.000 Engelse supporters. Dat is twee keer zoveel als aanvankelijk voorzien. Slechts.4.800 van hen mogen het stadion binnen. Van de 30.000 zit plaatsen die het Stade du Pays de Char leroi telt, is zestien procent gereserveerd voor de strijdende landen. Hoe groot het Duitse supporterslegioen zal zijn, blijft volgens Rompen voorlopig gissen. Duizenden supporters zullen volgens Rompen op de zwarte markt een kaartje moeten bemachtigen of buiten moeten blijven. „Dat wordt ons grootste pro bleem." De Engelsen zullen op straat rondlopen. De burgemeester heeft al een alcoholverbod afgekondigd, maar Rom pen is op zijn hoede. De rijkswacht zet volgens hem in op 'onmiddellijke repres sie: zero tolerance voor elke orderver stoorder', zegt Rompen in De Morgen van vandaag. Woordvoerster Cleemput van de rijks wacht zei dat de verbouwing nog een voorstel is en de beslissing daarvoor niet de verantwoordelijkheid van de rijks wacht is maar van de daartoe bevoegde overheidsdienst, de Regie der Gebou wen. Volgens haar is het de bedoeling om er 500 mensen onder te brengen. „De Regie zal zo'n verbouwing alleen goedkeuren wanneer het verbouwde ook na EURO 2000 een functie kan hebben." berlun opa De vroegere Duitse bondskanselier Helmut Kohl gaat toch zijn memoires schrijven. Hij was oorspronkelijk niet van plan zijn visie op zijn regeerperiode (1982-1998) te geven, maar is van gedachten veranderd om 'vervalsers' van de geschiedenis voor te zijn. Kohl is in opspraak geraakt doordat hij heeft toegegeven dat hij als bonds kanselier 2 miljoen mark heeft aangenomen die niet in de boek houding van zijn partij, de christen-democratische CDU, zijn ver antwoord. De partij neemt het hem vooral kwalijk dat hij de na men van de geldgevers weigert te noemen. Op een persconferentie gisteren herhaalde hij dat hij dat niet zal doen. Verder maakte hij bekend wie op zijn verzoek de door hoge boetes geplaagde CDU uit de brand willen helpen. Kohl is een eigen steunfonds begon nen, dat binnenkort zeven miljoen gulden aan de partij geeft. De ex-kanselier en zijn vrouw geven zelf 700.000 mark. De rest komt vooral van rijke ondernemers. colombo anp Voor het eerst hebben de twee belangrijkste politieke partijen van Sri Lanka direct met elkaar gesproken over een vredesrege ling die een einde moet maken aan de bloedige burgeroorlog. President Kumaratunga sprak gisteren twee uur met leider Wickremesinghe van de groot ste oppositiepartij. Het Aziatische eiland wordt al sinds 1983 geteisterd door de strijd tussen de Bevrijdingstij gers van Tamil Eelam (LTTE) en de regeringtroepen. De LTTE strijdt voor een onafhankelijke Tamilstaat in het noorden en oosten van van Sri Lanka. Zeker 60.000 mensen zijn tot dusver gedood door de gewelddadig heden. Noorwegen kondigde on langs aan te willen bemiddelen in het conflict. De LTTE wil pas over een eventuele regeling praten als de Volksalliantie (PA) van Kumaratunga en de Ver enigde Nationale Partij (UNP) van Wickremesinghe het met elkaar eens zijn over een geza menlijke vredesstrategie. De regering, gesteund door enkele gematigde Tamil-partij- en, is bereid door een grond wetswijziging regionale autono mie toe te staan, ook als een re gionaal bestuur uit overwegend Tamils bestaat. De vooral hin doeïstische Tamils vormen een minderheid op Sri Lanka, waar de boeddhistische Singalezen het bestuurlijke en maatschap pelijke leven domineren. Met haar voorstel komt het staatshoofd voor een deel tege moet aan de eisen van de mili tante Tamil-strijders. De UNP wil verder gaan. Behalve de af kalving van de presidentiële macht, eist deze partij dat voortaan de premier de rege ring gaat leiden.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 7