Cholesterol probleem bij levensverzekering ^Hoofdverdachte in okezaak nog zoek Studie naar nut van amandelen knippen f [ensen met aandoening innen gerust in de auto' Binnenland Fietsbus komt niet op gang Gemeenteraad Utrecht blijft tegen rekeningrijden Atleten vergeefs op de bres voor Houtrusthallen 'Duizenden meisjes in Nederland besneden' Doodstraf dreigt voor moordverdachten Mali - 'RIJDAG 10 MAART 2000 Sneek wint Voetgangersprijs cneek De gemeente Sneek heeft de Voetgangersprijs 1999 ge- ^nnen. Sneek krijgt de prijs omdat de gemeente bij het inrich ten van alle woonwijken uitgaat van een maximumsnelheid voor het verkeer van 30 km per uur. De prijs wordt uitgeloofd door De Voetgangersverening, een club die zich inzet voor de belangen van de voetganger. De Voetgangersvereniging looft al- iten een prijs uit als daar aanleiding voor is. In 1985 ging de rijs naar de initiatiefnemer van de Pieterpad Milieu Estafette n in 1998 naar de gemeente Hattem. Sneek krijgt op 21 maart en roestvrijstalen bank die een plek krijgt op een voetgangers- ad. ^Ibo-examens onder de maat .ftfrmeer» De examinering van mbo-scholen en het volwasse- ïenonderwijs laat te wensen over. Volgens een onderzoek van le onderwijsinspectie voldeed vorig jaar de helft van de exa- nens niet aan de normen. Teveel examens worden afgenomen :onder controle van buitenaf. Terwijl mbo-opleidingen ver dicht zijn een deel van de examens door een gecommitteerde )f in een speciale exameninstelling te laten afnemen, gebeurt jat vaak niet, zo constateerde de inspectie. Ook hebben leerlin gen in veel gevallen onvoldoende mogelijkheden voor een her kansing. Het ministerie van onderwijs benadrukt dat het niveau mbo-gediplomeerden niet ter discussie staat. Vlan bekent oudejaarsmoord fiystad Een 29-jarige man uit Amersfoort heeft bekend een :5-jarige man uit Lelystad op oudejaarsavond te hebben dood- eschoten. De politie had hem in februari aangehouden. Zijn 4-jarige zus, de vriendin van het slachtoffer, werd vlak na de noord aangehouden. Beide verdachten zitten nog vast. De poli- ie gaat er vanuit dat relatieproblemen het motief voor de noord vormen. De rechtbank moet oordelen wat de rol van de irouw is geweest. Het openbaar ministerie dagvaardt haar we- 'ens de vermoedelijke betrokkenheid bij de moord. dragen over 'puinhoop' in gevangenis ifn haag PvdA-Kamerlid Zijlstra wil van minister van justitie [orthals weten of het in de gevangenis van Zoetermeer inder- laad een 'ongecontroleerde puinhoop' is, zoals een Australi- che gevangene stelt. De Kamervragen komen naar aanleiding an een petitie die de advocaat van de 42-jarige Australische ge- Dave Liam Nolan naar de Tweede Kamer heeft ge tuurd. Nolan ging drie weken geleden in hongerstaking uit rotest tegen het falend management van de inrichting, het lechte eten en de criminaliteit die binnen de gevangenis welig ou tieren. De petitie bevat, naast een lijst van klachten, de andtekeningen van 119 medegedetineerden. Het ministerie justitie is inmiddels een onderzoek begonnen. Noorderlingen niet bij de les s^( roningenIn alle sociale milieus heersen in het noorden van [ederland achterstanden in het onderwijs. Ook kinderen van oed opgeleide ouders stromen minder door naar hogere oplei- igen dan elders in het land, heeft onderzoeker Jungbluth van et instituut voor Toegepaste Sociale wetenschappen in Nijme- en vastgesteld. Hij constateert dat aanpak van de problemen in iet noorden op zich laat wachten omdat de aandacht voor on- erwijsachterstanden op dit moment vooral gericht is op al- ichtonen in grote steden. Nieuwe' pil minder populair en haag Het gebruik van de njeuwste, lichte, anticonceptie- illen onder jonge vrouwen is gedaald. De zogenoemde derde- eneratiepil verhoogt de kans op trombose, vooral bij vrouwen nder de dertig jaar. Uit cijfers van de stichting Farmaceutische engetallen (SFK) blijkt dat de verkoop van onder meer Merci- in, Marvelion, Meliane en Femodeen, de lichte pillen, vorig ar met 12,4 procent is gedaald onder gebruiksters tussen de 15 20 jaar. In andere leeftijdscategorieën is de toepassing ervan iet gedaald. In 1999 waren 2,1 miljoen Nederlandse vrouwen an de pil. In totaal verkochten apothekers voor 162 miljoen ulden aan pillen. Bestverkochte middel is Microgynon; dat 1,1 miljoen keer over de toonbank. telatiebemiddelaar blijkt oplichter ordrecht Een 35-jarige Dordtenaar is de laatste weken voor ijna 15.000 gulden opgelicht. Het slachtoffer was ingegaan op en aanbieding van een man om hem te helpen met zijn huwe- jksproblemen. Nadat de Dordtenaar het bedrag had betaald, erdween de hulpverlener*spoorloos. Het slachtoffer vond on- [Oli ^veer rïrïe we^en geiden een kaartje in zijn brievenbus. De "plichter bood daarin zijn hulp aan op allerlei gebied met een :ker resultaat binnen 48 uur. De politie vermoedt dat de Dord- inaar niet de enige is die post van de oplichter heeft ontvan- :n, maar heeft nog geen andere aangiften gehad. ulerse beticht Wijdenbosch van smokkel lamaribo armand snijders de Surinaamse politie is op k naar een ambtenaar die ige week op de luchthaven iderij de diplomatieke post- ken afleverde, waarin op liphol negen kilo cocaïne rd gevonden. De betrokkene met de valse naam 'Black- n' hebben getekend. Het gaan om een ambtenaar het ministerie van regiona- ntwikkeling. listeren werd in Paramaribo vierde werknemer van de laamse Luchtvaart Maat- appij (SLM) aangehouden, nals drie eerder aangehou- collega's wordt de man ^1 dacht van betrokkenheid bij 7^ kwestie. De vier SLM'ers met een aandoening dien gerust auto rijden. Dat [Veilig Verkeer Nederland jN) naar aanleiding van de J telefoontjes die de organi se daarover krijgt. Volgens blijkt uit onderzoek dat ge- Idheidsaandoeningen zei- P de oorzaak zijn van onge- |n. feilig Verkeer reageert hier- F ook op het besluit van mi- fer Netelenbos van verkeer mensen met een geïmplan- fde ICD weer auto mogen Verzekeraars weigeren eenderde van de aanvragen Zeker eenderde van de mensen met familiaire hypercho- lesterolemie (FH) of een hoog cholesterolgehalte, of een vermoeden daarvan, ondervindt problemen als zij een levensverzekering wil afsluiten. Dat is in strijd met de richtlijnen omtrent genetische screening die overheid en verzekeringsmaatschappijen in 1990 afspraken en die in 1998 wet werden. den haag anp In Nederland spoort de stich ting Opsporing Erfelijke Hypo- cholesteromie (StOEH) via be kende FH-patiënten actief fa milieleden op die kans hebben op de ziekte. Bedoeling is hen tijdig te kunnen behandelen. De onderzoekers ondervroegen 350 personen tussen de 20 en 60 jaar die door de StOEH wa ren gescreend. Dat blijkt uit een onderzoek van de afdeling Sociale Geneeskun de van het AMC in Amsterdam, dat in het tijdschrift Medisch Contact is gepubliceerd. FH houdt verband met een zeer hoog cholesterolgehalte, wat een sterk verhoogde kans geeft op hart- en vaatziekten. Van hen hadden 175 FH en 175 niet. Van hen antwoordden 202 mensen, van wie 46 perso nen een verzekering hadden aangevraagd. Van deze groep kregen zeventien mensen (37 procent) problemen met het af sluiten van de verzekering. Al deze mensen hadden FH. In een vergelijkbare gezonde groep heeft circa vijf procent problemen met levensverzeke raars. Bij zestien van de zeventien personen ging het om levens verzekeringen onder de drie ton, waarbij verzekeraars niet mogen vragen naar erfelijke aandoeningen. Wel mag wor den gevraagd naar hart- en vaatziekten in de familie, zodat de weigering dan ook vaak wordt gebaseerd op een ver moeden van FH. Volgens de onderzoekers is de weigering van verzekeraars niet alleen in strijd met de richtlijnen, maar is die ook niet terecht. Mensen met FH kun nen effectief worden behan deld, waarna het cholesterolge halte daalt en juist gezond heidswinst wordt behaald. Zij pleiten voor meer controle op naleving van de richtlijnen en voor meer bekendheid van de. behandelmethoden. Soms loont protest: in twee van de zeven gevallen werd de aan vraag alsnog gehonoreerd. zoetermeer De proef van de HTM met een snelle, regionale fietsbus slaat nog nauwelijks aan. Al sinds vorig jaar zomer biedt het vervoerbedrijf forenzen de mogelijkheid om zich met hun eigen fiets naar/van Zoetermeer, het Forepark in Leidschendam, de Plaspoelpolder (Rijswijk) en het Rijswijkse winkelcentrum In de Bogaard te laten brengen. Tot nog toe echter zijn er pas dertig speciale jaarabonnementen verkocht. „Maar we blijven optimistisch", zei directeur Heijers gisteren tijdens een bezoek van minister Netelenbos van verkeer. Als extraatje krijgen mensen bij een jaarabonnement een mini-vouwfiets kado die mee kan in de bus. Netelenbos reed gisteren een rondje op zo'n tweewielertje. FOTO OPD MAURICE NELWAN utrecht anp werkten allen op de vrachtafde ling op het moment dat de post werd afgeleverd. Ex-dictator Bouterse heeft gisteravond voor de Surinaam se televisie, president Wijden bosch er indirect van beticht achter de smokkel te zitten. Volgens Bouterse heeft de vori ge week door Wijdenbosch op gerichte nieuwe politieke partij, Democratisch Nationaal Plat form 2000 (DNP 2000), veel geld nodig 'gezien de wijze waarop ze leden van andere partijen kopen'. Wijdenbosch, die dertien jaar geleden samen met Bouterse de Nationale De mocratische Partij (NDP) op richtte, waarvan de ex-dictator nu voorzitter is, besloot na een hoog opgelopen ruzie zijn eigen weg te gaan. Het Universitair Medisch Centrum Utrecht begint deze maand een groot schalig onderzoek naar het nut van het operatief weghalen van neus- en keel- amandelen bij kinderen. Vijfhonderd kin deren van twee tot zeven jaar doen mee aan het onderzoek, van wie de helft wordt geopereerd en de andere helft niet. De kinderen worden twee jaar lang gevolgd. De onderzoekers willen weten of het altijd effectief is de amandelen te verwijderen als kinderen last hebben van infecties van de luchtwegen, snurken, slecht eten of niet goed groeien. Het blijkt dat deze kinderen vaak opknappen na een operatie, maar mogelijk lukt dat ook op eigen kracht. Een gunstig resultaat is wel wetenschappelijk aangetoond bij kinderen die vaak last heb ben van ontstekingen aan de keelamande- len of lijden aan het obstructief slaap ap- neu syndroom. Bij dat laatste kan de adem haling tijdelijk stilstaan. Amandelen maken ziektekiemen onscha delijk maar ze werken bij kinderen soms te actief. Daardoor krijgen ze keelontstekin gen, of ze gaan snurken of moeilijker eten doordat de amandelen vergroot zijn. Jaar lijks worden bij 37.000 kinderen in Neder land de amandelen weggehaald. Daarmee is het een van de meest voorkomende in grepen bij kinderen. Het aantal operaties is de afgelopen 25 jaar fors gedaald. In 1974 werden bij 100.000 kinderen de amandelen weggehaald, in 1985 nog maar bij 30.000. Dat komt volgens UMC-specialiste Schilder omdat men nu kritischer is. „Vroeger leidde keelontsteking nogal eens tot acute reuma, of nier- of hart problemen. Antibiotica was toen nog niet zo voorhanden om keelontsteking aan te pakken en de complicaties te voorkomen", zegt ze. De deelnemende kinderen hebben last van een of meer van de genoemde klachten en loting bepaalt of een kind wel of niet wordt geopereerd. Als tijdens het onderzoek een niet-geopereerd kind ernstige keelklachten krijgt, kan de eigen KNO-arts een andere behandeling kiezen. Twee jaar lang moeten de ouders elke dag de temperatuur opme ten bij hun kinderen en een dagboek over hun gezondheid bijhouden. Ook zijn er re gelmatig controles bij koorts en een lucht weginfectie, worden de ouders maandelijks gebeld en krijgen de kinderen vier contro les. Aan dit project doet het Julius Centrum voor Huisartsgeneeskunde en Patiëntge bonden onderzoek mee. In het gebied tus sen Zwolle en Vlaardingen doen KNO- praktijken en huisartsen mee aan het pro ject. TOM JANSSEN Vötó&Nfó W#K 6A ik Ntoft Pt BW&.1 rijden. Automobilisten met zo'n appparaatje, dat hartrit mestoornissen moet voorko men, mogen echter alleen privé de weg op. Zolang dergelijke besluiten worden genomen op basis van het oordeel van de Gezondheidsraad en gespeciali seerde artsen heeft WN daar geen moeite mee. WN kreeg onder meer telefoontjes naar aanleiding van berichtgeving over een 56-jarige Rotterdam mer die achter het stuur werd getroffen door een hartstil stand. ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Geassocieerde Pers Huisartsen zuchten onder werkdruk en zeurpieten maarssen anp Negen van de tien huisartsen zuchten onder een enorme werk druk, de onregelmatige werktijden en zeurende patiënten. Slechts een kwart gelooft dat er een oplossing is te vinden voor hun problemen, terwijl zes van de tien de problemen op zijn best niet groter ziet worden. Dat blijkt uit een onderzoek onder 258 huisartsen in opdracht van Hét, carrièreblad voor de ge zondheidszorg. De ondervraagde artsen hebben gemiddeld 2.250 patiënten irt hun praktijk. Ervaren artsen noemen dit aantal in het algemeen te groot. Naarmate de vestigingsplaats groter wordt, zien huis artsen de werkdruk minder vaak als een probleem. Dat komt doordat artsen in grotere plaatsen vaker werken in een groeps- praktijk. Vrouwelijke artsen hebben minder problemen dan hun man nelijke collega's. Ze zijn wel iets pessimistischer. Vrouwelijke artsen vinden in vergelijking met hun mannelijke collega's min der snel dat een patiënt zich te snel bij een huisarts meldt. Ook zijn ze eerder geneigd de oplossing voor een probleem te zoe ken bij zichzelf, bijvoorbeeld door betere communicatie met de patiënten. utrecht anp De gemeenteraad van Utrecht heeft zich gisteren opnieuw uit gesproken tegen rekeningrij den. Met 22 stemmen tegen en 20 voor heeft de raad minister Netelenbos van verkeer nog eens duidelijk gemaakt dat er in Utrecht te weinig draagvlak is voor haar plannen met spits- hefïïng. De gemeenteraad van de Domstad nam in november 1999 ook al een motie aan te gen rekeningrijden. De raad voelde zich dan ook onaange naam verrast toen bestuurders uit de regio in februari een principeakkoord sloten met Ne telenbos. Daarin maakte reke ningrijden onderdeel uit van plannen om de verkeersopstop pingen in de regio aan te pak-; ken. Provinciale Staten van. Utrecht spraken zich om de-, zelfde reden dinsdag ook alj voor een tweede keer uit tegen rekeningrijden. Staten en raad hebben hun- dagelijkse bestuurders overig gens niet verboden om verder te praten met Netelenbos, zo lang zij rekeningrijden niet van; tafel haalt. WD-fractievoorzit- ter Van den Bosch wil juist dat-, wethouder Kernkamp van ver keer veel meer uit de onderhan delingen met de minister! sleept. Formeel hoeft Netelenbos;: zich niets van het standpunt: van de lagere overheden aan te-': trekken. De tolpoorten komen-: immers op rijkswegen. jj den haag anp De atleten Robin Korving en Stella Jongmans hebben giste ren in Den Haag tijdens een ge meenteraadsvergadering ge pleit voor behoud van een in- dooratletiekbaan. Het mocht niet baten: de raad besloot de Houtrusthallen, de enige over dekte atletiekbaan van Neder land, te slopen wegens de slechte staat van het gebouw. Er werd wel afgesproken op zoek te gaan naar een andere locatie in Den Haag voor een indoorbaan. Gedacht wordt aan het Prins Clausplein, waar ook een nieuw ADO Den Haag-sta dion zou kunnen verrijzen. Korving was zichtbaar ge ëmotioneerd toen hij de ge meenteraad toesprak. Met tril lende stem omschreef hij zijn warme gevoelens voor de Hout- rustbaan. In de 'arena van de Nederlandse atletiek' was hij al tijd extra gemotiveerd. Korving heeft gemengde gevoelens over zijn zege op de 60 meter hor den bij het NK indoor in Gent. „Moet je nagaan, een NK in België. Dat hoort toch niet?" Stella Jongmans ziet een di rect verband tussen de sluiting; van de Houtrusthallen en h'et^ niet halen van haar piek tijdens" de EK indoor. Ze had op het NKJ in Gent onlangs slechts twee te genstanders. De loopster,; sportambassadeur van Den Haag, bood een petitie aan meti 2.200 handtekeningen van mensen die voor behoud van een indoorbaan in de gemeente zijn. Sportcomplex de Houtrust-; hallen werd in juni 1999 geslo-5 ten, omdat er stukken beton uit het plafond vielen. Onderzoekt wees uit dat renovatie 21 mil joen gulden kost. Het college van burgemeester en wethou ders vindt dat teveel en stelde sloop voor. De locatie wordt in? gevuld met een zogenoemde? breedtesporthal en woning bouw. De sportvelden die er nu liggen, mogen blijven. Met dezej invulling zijn plannen van dé; baan om er het op te richten permanente internationale strafhof te vestigen. amsterdam anp Weinig animo voor werken tot 65 jaar ruswuk» anp Ouderen willen niet tot hun 65ste blijven werken, zo blijkt uit een enquête van het maand blad Plas Magazine. Vierhon derd mensen tussen 45 en 70 jaar zijn ondervraagd over on der meer de beste leeftijd om te stoppen met werken en de ver wachtingen over het leven na de VUT. Slechts een op de zes is het eens met de kabinetsplannen om ouderen echt tot hun 65ste te laten doorwerken, zoals 25 jaar geleden nog veelal de regel was in plaats van uitzondering, zoals nu. De meeste onder vraagden die nog werken, ge ven aan eerder te willen stop pen. De favoriete leeftijd om vervroegd uit te treden is 59 jaar. Volgens Plus wordt zelfs 'op betrekkelijk jonge leeftijd al reikhalzend uitgekeken naar het einde van het werkzame le ven'. Negen van de tien oude ren verwachten dat hun leven prettiger wordt als ze stoppen met werken. Somalische meisjes die in Ne derland wonen zijn net als hun lotgenoten in andere landen vrijwel zonder uitzondering be sneden. Het steunpunt gezond heidszorg vluchtelingen Pharos stelt dat 98 procent van de So malische meisjes tussen de zes en twaalf jaar oud via de besnij denis ernstig is verminkt. De Almeerse huisarts Bartels die in haar praktijk veel Soma- liërs heeft, onderschrijft de aan tallen die Pharos noemt. D66- Kamerlid Dittrich zegt geschokt te zijn over het grote aantal slachtoffers en wil dat minister Korthals van justitie de zogehe ten U-bochtconstructie aan pakt. Omdat besnijdenis in Ne derland strafbaar is, gaan So malische ouders vaak met hun, dochters even terug naar hun, vaderland om daar het gruwe lijke ritueel te laten uitvoeren. Ze kunnen dan niet strafrechte lijk worden vervolgd, omdat een besnijdenis in Somalië niet strafbaar is. In Zweden en Frankrijk werd de wet zodanig gewijzigd, dat justitie ook bij de U-boehtcon- structie wel degelijk in actie kan komen. Dittrich vindt het 'te gek voor woorden' dat het mi nisterie van justitie een subsi dieaanvraag van Pharos vooi; een onderzoek en voorlichting over vrouwensbesnijdenis in Nederland afwees. Dittrich noemt het probleem een schandvlek op de Nederlandse samenleving. heerlen gpd van Tessalit, in het grensgebied van Mali, werden zij overvallen en vermoord. Bij de zoektocht naar de slachtoffers hebben Nederland se rechercheurs assistentie ver leend. Het ministerie van bui tenlandse zaken heeft na de melding van de vermissing on middellijk contact gezocht met de Malinese ambassade en hulp aangeboden. Het noorden van Mali staat, bekend als gevaarlijk gebied. Toeristen wordt aangeradert zich niet zonder escorte in het gebied te begeven. Libertel-topman Uittenboog- aard en zijn reisgenoten Sint en Smit die dinsdag dood in de woestijn in Mali zijn gevonden, zijn vrijwel zeker met een mes vermoord. Dat melden bron nen in Mali. De vier aangehou den verdachten wacht mogelijk de doodstraf. Uittenboogaard (43), direc teur personeel en organisatie van telecommunicatiebedrijf Libertel, maakte met Smit (41) en Sint (37) een avontuurlijke tocht met een eigen auto dwars door de Sahara. In de omgeving

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 5