'Vergeten rapport' brengt Peper verder in het nauw Binnenland linister Zalm krijgt ellicht nieuw koffertje Hoofd boven water Nederlanders tevreden over gezondheidszorg lachtoffer krijgt meer aandacht van justitie Politie gaat bugs inzetten Harde aanpak hooligans kan stranden op rechters Protest tegen boringen Bijna akkoord Fokker Space over claim tIJDAG 10 MAART 2000 [fl. )ude wapens makkelijk te koop haag Door een 'schoonheidsfoutje' in de Regeling Wapens -I) n Munitie kunnen vuurwapens van voor 1945 zonder proble- ien op de Nederlandse markt komen. Vuurwapens die voor 1H at jaar zijn gemaakt, zijn als 'antiek' namelijk niet verboden. e WD-fractie in de Tweede Kamer wil dat minister Korthals nao' justitie dit lek in de wet repareert. Kamerlid Niederer wijst inn° rop dat zulke wapens niet bepaald antiek hoeven te zijn. De ish uurwapens zijn vaak intact en goed onderhouden. lenv ixtra gipsvlucht nodig j eet uctprdam Honderden Nederlandse wintersporters hebben de 7 fgelopen dagen de hulp van alarmcentrales ingeroepen, omdat in verband met skiletsel terug naar Nederland moeten wor- "len en vervoerd. De drukte is zo groot dat SOS International een er*-ra vliegtuig heeft gecharterd. De aard van de letsels Verschilt jt van die van voorgaande jaren. Vooral de enkels en knieën oesten het ontgelden. ove*teuncomité Vaatstra werft fondsen 'm riiwarden Het steuncomité Vaatstra heeft via advertenties in gionale kranten een oproep gedaan om geld te storten. Met t geld wil het comité de ouders van de vermoorde Marianne iatstra financieel ondersteunen. Het steuncomité is in oktober igericht. Volgens oprichtster Dee Haan is er tot nu toe 15.000 cunï ilden op de rekening binnen gekomen. „Dat geld wordt ge- uikt om de advocaten te betalen en voor andere zaken die be de d* n£r'jk ziJn voor ^et onderzoek." 'roject criminele jongeren Het project De Twentse Omslag, waarbij jonge crimi- •len intensief worden begeleid in plaats van gevangen gezet, ijgt landelijke navolging. Dat heeft het ministerie van justitie oten. Begin 2003 hebben alle rechtbanken in ons land de ;elijkheid om jeugdige misdadigers deze zogenoemde Indi- juele Trajectbegeleiding (ITB) op te leggen. De deelnemers tenen een contract voor een halfjaar met afspraken over hun sc.fc gbesteding (scholing/werk) en vrijetijdsbesteding. Daarin ,et.ls aat precies beschreven waar de jongere zich op welk tijdstip icied ^ncjt en wat hij dan doet. longeren die het contract aan hun ars lappen, verdwijnen alsnog achter de tralies. [ogere straffen op Antillen pEMSTADHet Antilliaanse parlement heeft gisteren inge- 1 imd met de invoering van minimumstraffen en verhoging van n"V( aximumstraffen. Dat gebeurde na een drastische afzwakking n het oorspronkelijke wetsontwerp van minister Martha van beer( stitie. De wijzigingen in het Wetboek van Strafrecht worden en et ,orgevoerd na forse kritiek op een eerder voorstel voor mini- umstraffen omdat de rol van de rechter daardoor ernstig zou irden beperkt. do in spe riikop Idelsi H/ ,ke meldt I surfe 'den werd di anden' len itrice. en haa ANP Algemeen Nederlands Persbureau CPD Geassocieerde Pers Diensten ting. Tussen 1970 en 1996 steeg de gemiddelde levensverwach ting voor vrouwen van 77 naar 80 jaar, bij mannen in dezelfde periode van 71 naar 75 jaar. De OESO blijkt over het alge* meen tevreden over de Neder-» landse gezondheidszorg, maar denkt wel dat het nog beter kan. Zo zijn de wachtlijsten een minpunt. De OESO vindt het vreemd dat over de omvang erl aard van de wachtlijsten weinig bekend is. De strenge Nederlandse ré gels voor het aanbod en de prij-r zen van zorg voorkomen dat de kosten uit de hand lopen. Maar deze regelgeving is volgens het rapport tegelijk een rem op meer efficiency. De OESO be veelt meer concurrentie aan tussen verzekeraars en hulpveri leners. Dat moet leiden tot be: tere kwaliteit tegen relatief lager re prijzen. den haag anp Nederlanders zijn na de Denen en de Finnen van alle inwoners in OESO-landen het meest te spreken over hun gezondheids zorg. Dit schrijft de Organisatie voor Economische Samenwer king en Ontwikkeling in een gisteren verschenen rapport over de Nederlandse economie met speciale aandacht voor de zorgsector. Nederland besteedt ruim acht procent van het nationaal inkomen aan gezondheidszorg, ongeveer even veel als andere landen met een vergelijkbaar zorgniveau. De OESO tekent daar wel bij aan dat Nederland relatief weinig 'dure' 65-plus- sers telt in vergelijking met an dere landen. Nederland hoort bij de ge zondste landen, gemeten naar kindersterfte en levensverwach- harderwuk Medewerkers van het Dolfinarium Harderwijk zijn dag en nacht in de weer met de baby-bruinvis Joke. Het dier strandde woensdag op Ameland. Ze is te verzwakt om zelf naar het wateroppervlak te zwemmen om adem te halen. De verzorgers wisselen elkaar permanent af om de bruinvis het hoofd boven water te houden. foto anp rob doolaard Kritiek op bestuursstijl in Rotterdam ministerie van financiën weegt een nieuw koffertje aten maken, waarmee mi er Zalm op de 'Derde ensdag in Mei' de Tweede ler zal betreden. Die dag zal ninister voor het eerst stuk- aanbieden aan het parie waarmee kan worden be eld of het kabinetsbeleid vafc99 succesvol is geweest. Iverijs nanciën studeert nu op de had.l lier waarop Zalm deze 'Der- litgebi Voensdag' enige luister kan n. Het plechtig overhandi- van een koffertje met de eidinèheten jaarverslagen 1999, ndelijï verwijzen naar het bekende ekken iel op Prinsjesdag. Zalm t dan de Miljoenennota met voorh kabinetsplannen voor het ende jaar aan de voorzitter van de Tweede Kamer. De Mil joenennota zit in het bekende koffertje met het opschrift 'Der de Dinsdag in September'. Volgens de woordvoerder van de minister neemt Zalm later deze maand een besluit over het ceremonieel. Met de aange boden jaarverslagen - die wel licht ook op cd-rom verschij nen - zal de Tweede Kamer voor het eerst in haar lange be staan een vast moment schep pen waarop wordt teruggeblikt op het kabinetsbeleid. PvdA-vice - fractievoorzitter Van Zijl, die aan de wieg stond van dit idee, heeft grote ver wachtingen van de Derde Woensdag in Mei. Van Zijl: „Voor het eerst moet het moge lijk worden om een kabinet op een vast moment te beoordelen op zijn prestaties." rotterdam gpd De niet meer verwachte publicatie van een 'vergeten' en voor hem vernietigend rapport uit 1992 heeft minister Peper van binnenlandse zaken verder in het nauw ge bracht. In het rapport van bureau Berenschot werd des tijds zijn bestuursstijl fel bekritiseerd, maar de toenmali ge burgemeester van Rotterdam heeft het een stille dood laten sterven en het niet in het stadhuis besproken. die een persoonlijke vriend is van de minister. Partijen in de Rotterdamse gemeenteraad zijn verrast dat Peper destijds zichzelf en zijn kabinet heeft laten onderzoe ken. De SP, die ooit werd getipt over het bestaan van het rap port maar het nooit boven wa ter kreeg, wil dat het alsnog in de openbaarheid wordt ge bracht. En GroenLinks'er Kruse zegt: „Vreemd. Je laat onder zoek doen en je doet er vervol- De Rotterdamse hoogleraar Zij- derveld, die begin jaren negen tig al eens harde noten kraakte over Pepers opereren en een onderzoek destijds noodzake lijk vond, is verbijsterd. „Tot mijn stomme verbazing blijkt Peper in 1992 opdracht te heb ben gegeven voor het door mij aanbevolen onderzoek. Maar kennelijk bevielen de conclu sies hem niet", zegt Zijderveld ergtop openbaar ministerie (OM) meer aandacht besteden de opvang en begeleiding slachtoffers. Justitie gaat Slachtoffers sneller op de te houden van de straf- pamr Ie8en de dader. Ook wor- ai,dfI 26 beter begeleid bij scha- "rgoedingprocedures. llege van procureurs-^ de top van het OM, de dat gisteren bekend tij- a j de presentatie van het het co Zen 2000, Justitie vooral SNE lt0^ers van ernstige g s- en zedenzaken beter be den. Ook de familieleden le slachtoffers kunnen op aandacht rekenen, ie en justitie kregen in het den vaak het verwijt meer acht te hebben voor de da- an voor diens slachtoffers, el gevallen wist het slacht- niet wanneer het onder was afgelopen en wat er ilgens met de dader g beurde. Ook voelden veel slachtoffers zich door de afhou dende opstelling van justitie medewerkers onheus bejegend. Inmiddels is daar al veel verbe tering in gebracht, constateert procureur-generaal Steenhuis. Het zijn overigens de slachtof fers zelf geweest die volgens het OM de kentering hebben ver oorzaakt. De steeds mondiger slachtoffers wisten goed de weg naar de media te vinden, waar door justitie met de neus op de feiten werd gedrukt. Om de aandacht voor slachtof fers van geweld en zedenzaken verder te verbeteren, krijgen al le arrondissementen een geza menlijk servicepunt van justitie en de politie. Ook de bureaus voor rechtshulp en slachtoffer hulp worden daarbij ingescha keld. Inmiddels zijn er al zeven van dergelijke servicepunten. De overige regio's moeten snel volgen. De prioriteiten van het OM lig gen dit jaar behalve bij Euro 2000 (EK voetbal) bij jeugdcri minaliteit, de georganiseerde criminaliteit, fraude, milieucri minaliteit en misdragingen in het verkeer. Ook de aanpak van geweld krijgt voorrang. Daarbij wordt het accent gelegd op uit- den bosch gpd De Nederlandse politie gaat binnen enkele weken voor het eerst zware criminelen afluisteren met kleine microfoontjes (bugs) en richtmicrofoons. Procureur-generaal Hulsenbek verwacht dat na de zomer de eerste zaak voor de rechter komt waarbij met de nieu we apparatuur bewijsmateriaal is verzameld. In bijvoorbeeld de Verenigde Staten wordt al jaren veelvuldig gebruik gemaakt van bugs en richtmicrofoons, waarmee gesprekken op grote afstand direct zijn af te luisteren. In Nederland was dat verboden, maar met de nieuwe Wet Bijzondere Opsporingsbevoegdheden (BOB) is daar per 1 februari verandering in gekomen. In die wet worden ook de bevoegdheden verruimd voor het aftappen van communi catie per telefoon, fax, computer, ether en kabel. Als het gaat om de georgani seerde criminaliteit kregen be strijding van mensenhandel, handel in wapens, drugs en kinderporno prioriteit. Daar naast wordt ingezet op de aan pak van autodiefstallen en in braken door criminelen uit het voormalige Oostblok. Het in Rotterdam gevestigde landelijk parket van het OM zal zich ex tra richten op criminele activi teiten die samenhangen met de invoering van de euro, zoals witwassen van crimineel geld en vervalsingen. De Mitsubishi Galant beschikt over alle luxe en comfort die u van een auto uit de top van het zakensegment mag verwachten. Heeft u eenmaal plaats- EEN GALANT WAGON VOOR DE PRIJS VAN EEN SEDAN V.A. 47.690.- genomen achter het stuur en het gas pedaal ingedrukt, dan begrijpt u pas echt waarom deze auto de naam Galant heeft gekregen. En met de gratis hobbyruim te heeft u er in het week end nog meer plezier van. www.mitsubishi-i gens niets mee. Dat vind ik ver bijsterend." NRC Handelsblad citeerde gisteren uit het rapport, waaruit duidelijk wordt dat Peper de onderzoekers van Berenschot poogde te overtuigen van het ongelijk van Zijderveld. Maar de onderzoekers stellen dat Pe per de problemen aan zichzelf heeft te wijten. De conclusie luidt dat een burgemeester zijn gezag niet kan ontlenen aan zijn ftmctie, maar moet 'verdie nen'. Als mogelijke oplossing wordt Peper aangeraden een 'gedragsverandering' te onder gaan, bestaande uit 'luisteren, interesse tonen, argumenteren, delegeren, vertrouwen geven'. Gemeentesecretaris Van Eek kent het rapport, al was hij het al jaren 'vergeten'. „Het was een initiatief van Peper zelf. Of Onderzoek naar zwarte vlekken in Waddenzee haren gpd Het Rijksinstituut voor Kust en Zee (R1KZ) in Haren probeert te achterhalen wat de oorzaken zijn van de 'zwarte vlekken' in de Waddenzee. Over dit na tuurverschijnsel - dat zich voor al voordoet in het Duitse deel van de Waddenzee, maar ook enkele keren in het Nederland se deel is waargenomen - is ei genlijk niet meer bekend dan dat het ontstaat na strenge win ters, een oostelijke wind en een snelle verhoging van de tempe ratuur. Volgens onderzoeker Bakker ontstaan er vrijwel jaarlijks zwarte vlekken, maar dat zijn dan relatief kleine vlekken die ontstaan door ophoping of in graving van darmwier, zeeslag en draadwier op of in de zeebo dem. Zodra de afbraak van deze wieren begint en de zuurstof daardoor opraakt, ontstaan zwarte vlekken. Dit natuurverschijnsel is be kend, maar niet bekend is de oorzaak van de veel grotere vlekken - soms tot 35 vierkante kilometer toe - die in 1996 in de Duitse Waddenzee en in 1964 bij Texel voorkwamen. In beide gevallen was er sprake van een grote toename van algenbloei op de Noordzee. Vast staat dat in zwarte vlekken de zuurstof huishouding verstoord is. hij zich iets van dat rapport heeft aangetrokken? Dat denk ik wel. Hij heeft zich in zijn laat ste jaren als burgemeester naar zijn medewerkers heel wat toe gankelijker opgesteld dan voor heen." De bevindingen van Beren schot, die acht jaar na dato de openbaarheid bereiken, komen Peper momenteel niet uit. De tegenwoordige minister strijdt een overlevingsgevecht nu al maandenlang door media wordt gepubliceerd over zijn omstreden declaratiegedrag als burgemeester. Volgende week komt een Rotterdamse onder zoekscommissie met een rap port, dat mogelijk grote gevol gen zal hebben voor de politie ke loopbaan van de minister. discriminatie tijdens het EK goed voor een boete van 1.000 gulden, waar dat normaal 625 gulden is. De straf voor lichte mishandeling, vernieling en zwarte handel in kaartjes gaat van 500 naar 750 gulden en op wapenbezit staat tijdens Euro 2000 geen 625 maar 750 gulden boete. „Dat kan het OM allemaal wel eisen, maar doorslaggevend is wat de individuele rechter beslist. Die is onafhankelijk in zijn oordeel", aldus Verburg. De NVvR-voorzitter, zelf rechter in Den Haag, vindt het niet goed om voor een evenement als Euro 2000 eenmalig de straf maat te veranderen. Verburg begrijpt wel dat van de verhoogde strafmaat een af schrikwekkende werking uit moet gaan. „Maar onderzoek heeft al vaak genoeg aange toond dat een hogere straf een beperkte invloed heeft op soort en aantal delicten. Of denkt u soms dat de hooligan straks met de zakjapanner rondloopt om uit te rekenen welk delict hij zich nog kan veroorloven?" den bosch gpd De extra harde aanpak van hooligans tijdens Euro 2000 staat op losse schroeven. Het openbaar ministerie maakte gisteren bekend tijdens het EK voetbal hogere straffen en boe tes te eisen tegen hooligans en zoveel mogelijk gebruik te ma ken van snelrecht. Maar de kans is groot dat individuele rechters weigeren extra hard te straffen. Dat zegt voorzitter Verburg van de Nederlandse Vereniging voor Rechtspraak (NVvR). Hij vreest dat voetbalvandalen massaal naar de rechter stap pen als zij voor delicten begaan tijdens het EK zwaarder worden gestraft dan normaal. In combi natie met de inzet van snel recht, waarmee hooligans met een lik op stuk moeten krijgen, kan dat volgens Verburg leiden tot een enorme verhoging van de werkdruk voor rechters. Het OM maakte gisteren bij de presentatie van het jaarplan voor 2000 een lijst bekend met de verhoogde strafmaat. Zo is Vijf miljoen voor Mozambique den haag anptoont zich zeer tevreden. „Elkp dag komt er nog veel geld bin nen op giro 800800 en we ver wachten veel van de grootscha,- lige kaartenactie volgende week." De SHO verspreiden dinsdag en woensdag machtigingskaar ten bij twee miljoen Nederland se huishoudens. Ook verschil lende banken, supermarkten en een fastfoodketen werken aan de kaartenactie mee. De inzamelingsactie voor het door overstromingen geteister de Mozambique van de Samen werkende Hulporganisaties (SHO) heeft precies twee weken na het begin vijf miljoen gulden opgeleverd. Dat heeft coördina tor Valstar van de actie vanmor gen bekendgemaakt. De tussenstand stond maan dag nog op drie miljoen. Valstar drimmelen Een demonstratie bij het gemeentehuis van het Brabantse Drimmelen heeft gisteren niet mogen baten. De gemeenteraad ging weliswaar met de kleinst mogelijke meerderheid, akkoord met proefboringen naar gas onder de Biesbosch. Dat heeft burgemeester Elzinga doen besluiten zijn vice-voorzitterschap van het overlegorgaan Nationaal Park de Biesbosch (NPB) neer te leggen. Eerder nam hij het voortouw bij acties tegen de boringen. foto anp guiDobenschóp leiden pieter van hove Ruimtevaartconcern Fokker Space in Lei den heeft bijna overeenstemming bereikt over de afhandeling van een schadeclaim, die het Franse Matra Marconi Space bij het bedrijf had ingediend. Begin vorig jaar bleek het technisch vermogen van énkele zonnepanelen van Fokker Space niet te voldoen aan de normen. Uit onderzoek bleek dat het mankement een gevolg is van productiefouten van on deraannemers van Fokker Space. De be trokken partijen zijn vorig jaar begonnen met onderhandelingen over de claim. Hierbij heeft het ministerie van economi sche zaken bemiddeld. Volgens de onlangs gepresenteerde toe lichting bij de jaarrekening van Fokker Space heeft Matra Marconi Space in prin cipe afgezien van het indienen van scha declaims. Verder is bepaald dat de repara tiekosten niet voor rekening van Fokker Space zullen komen. Ingewijden bevesti gen dit. Momenteel zijn de betrokken par tijen bezig met de laatste details van de overeenkomst, zoals het opstellen van voorwaarden. Onbekend is of de onderaannemers aansprakelijk worden gesteld voor de fou ten. Als dat gebeurt, is het mogelijk dat de claim wordt doorgeschoven naar Fokker Space. De directie van Fokker Space acht, in dat geval de kans klein dat het concern alsnog moet betalen, aldus de toelichting. Fokker Space was vanochtend niet bereik baar voor commentaar.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 3