Imca Marina nieuwe koningin-moeder homo's TV- WEER Macht over de kabel Oer-Britse hondenshow moet Brits blijven Cf Ill VRIJDAG 10 MAART 2000 COMMENTAAR Terwijl de politici in Den Haag en de publieke omroepen in Hilver sum zich alleen druk maken over hoe Het volstrekt achterhaalde publieke bestel overeind kan worden gehouden, vindt de werkelijk bepalende slag om de media plaats op de beursvloer. UPC - een paar jaar geleden nog volslagen onbekend, maar inmiddels het grootste kabelbedrijf van Nederland - wil nu ook gaan uitzenden. Met het bod op SBS 6 Broadcasting vergroot UPC de invloed op het Nederlandse medialandschap aanzienlijk. Het bedrijf dat nu al ruim een'derde van de Nederlandse kabelaansluitingen bezit, kan straks ook in belangrijke mate beslissen welke zenders worden doorgegeven en tegen welke prijs. De Mediawet staat vooralsnog niet toe dat de kijker verstoken blijft van de publieke omroepen, maar niets belet UPC straks de commerciële concurrentie van SBS 6 en Net 5 achter een decoder te plaatsen in een duur pluspakket. De concurrentievervalsing die daarvan het gevolg zou zijn, kan al léén nog via mededingingswetgeving gecontroleerd worden. Een slechte zaak. Bij de vraag hoe het medialandschap in Neder- ldttd,eruit moet zien, gaat het immers om meer dan alleen econo mische argumenten. Zaken als pluriformiteit van de pers en het recht op informatie zijn minstens zo belangrijk. Maar niet alleen de toekomst van de televisie staat op het spel. Minstens zo belangrijk zijn de stormachtige ontwikkelingen rond irftemet. In duizelingwekkend tempo worden momenteel internet - dwergen economische reuzen. De gekte rondom de beursgang van World OnLirte in Nederland is daarvan een goed voorbeeld. In de Verenigde Staten wist het internetbedrijf America OnLine zelfs de mediagigant Time Warner over te nemen. Die koers lijkt UPC ook voor ogen te hebben. Het wachten is nog op een bod op Endemol of andere televisieproducenten. Eeh dergelijke greep op informatie wordt slechts overtroffen in to talitaire staten. De controle over die tot dusver nogal onzichtbare friècht mag niet alleen in handen van aandeelhouders liggen. Het wordt hoog tijd dat de politiek meer grip krijgt op de situatie. Einde van de varkenscyclus Als de prijs van varkensvlees hoog is, gaan alle veeboeren varkens honden. Daardoor daalt de prijs en dan doen al die boeren hun varkens weer wegen nemen ze kippen. En dan wordt varkensvlees weer duur. Zo werd mij ooit, door een stadse economieleraar die zijn intellectuele neus hoog optrok voor agrariërs, de varkenscyclus uitgelegd. „Stomme boeren.Ik hoor het hem nog zeggen. De Varkenscyclus bestaat niet meer, leerde ik gisteravond van het KÈO-programma Ongelooflijke Verhalen. Varkensboeren blijven varkensboeren, zelfs als ze er geld op moeten toeleggen. En dat was dan meteen het enige ongelooflijke aan het verhaal dat varkenshouder Chris Laurenssen uit Erp aan presentatrice Karin de Gróót vertélde. Verder was het vooral een triest verhaal. En bij tijd eil wijle was het ook een leerzaam verhaal. Laurenssen, die het bedrijf van zijn vader overnam, had zijn dieren in smalle hokjes staan, waarin ze hun kont niet konden keren. Die hokken waren vroeger twee meter lang, en nu op last van de over heid tivee meter twintig. Laurenssen spuwde zijn gal over de 'wet diervriendelijkheiddie hem tot het langer maken van die hokken had gedwongen. „Je kunt geen peil trekken op de regelgeving. Mestwetten, varkenspest, uitbreidingsverbod: het kwam allemaal aan bod. De varkensboer heeft geen leven, was de boodschap van Laurenssen. Hij kreeg veel begripvolle woorden van Karin de Groot en luide bijval van iemand van de boeren- en tuindersbond en een manager kredietverlening van de Boerenleenbank. Sinds er op het ministerie van landbou w geen boerenzonen van CDA-huize meer zitten is hét allemaal ellende, zeiden ze. Laurenssen was, zei hij, door Den Haag en de banken gestimuleerd om zich te specialiseren op varkens en zijn veestapel voortdurend Uit te breiden. En toen hij dat had gedaan, draaide Den Haag hem dé duimschroeven aan. Uit armoe had hij tenslotte zelfs geholpen bij het 'ruimen' van tien miljoen dieren toen de varkenspest uit brak. Ik had het allemaal al eens op het nieuws gezien en in de krant ge- lézeh. Het enige ongelooflijke aan het verhaal vond ik, dat er voor het uitbreken van de varkenspest vijftien miljoen varkens in Neder land waren, dat er in 1998 tien miljoen werden gedood, en dat er nu nog steeds vijftien miljoen varkens zijn. Voor de oplettende boer was er wel één les te trekken uit het pro gramma: luüter nooit naar Den Haag. Weekeinde minder gunstig Op het Europese vasteland is gisteren de zomer uitgebroken. In het noorden van Italië, het zuiden van Zwitserland, het noordoosten van Spanje en het zuiden van Frankrijk werden zowaar toppers tot meer dan 25 graden geregistreerd. In het Ita liaanse Piacenza werd zelfs 27,6 graden gemeten. De hoge tem peraturen in die regio werden veroorzaakt door een noord föhn van de Alpen. De föhn, een warme droge wind, zorgde ook voor een lage luchtvochtig- hëid. De relatieve luchtvochtig heid zakte plaatselijk tot onder de 20 procent. Bij ons was het weliswaar heel zacht (Schiphol 11,9 graden) maar vanwege de bewolking en de straffe westen wind deed het verre van voor jaarsachtig aan. Wat dat betreft moet ik mevrouw Berg uit Zoe- terwoude grotendeels gelijk ge ven. Zij schreef mij onlangs dat de winter weerkundig gezien weliswaar zacht is verlopen maar qua ervaring helemaal niet. „Het was een nare, natte en gure winter" schreef ze. Overigens deed de zon gisteren rond het middaguur wel een poging door te breken en bleef het overdag droog. Later op de middag nam de wind sterk af en tijdens de afgelopen nacht zijn we zowaar even in de kou de lucht terechtgekomen. In de duinen bij Bloemendaal zakte de temperatuur tijdens opkla ringen zelfs even door het vries punt heen: -0,1 graad. Het weekeinde verloopt minder gunstig dan zich enkele dagen geleden liet aanzien. Morgen ochtend veroorzaakt een over Denemarken naar het zuidoos ten trekkende storing nog enige (mot) regen. Zaterdagmiddag wordt het droog en later klaart het ook wat op. De tempera tuur stijgt tot omstreeks 10 gra den en de zuidwestenwind ruimt naar het westen tot noordwesten. De windsterkte is matig, aan de kust enige tijd krachtig. Zondag stijgt de luchtdruk en is er vanwege geringe drukverschillen nauwe lijks wind. Wel komt een zwakke storing dichterbij waar door er later Imca Marina is de nieuwe 'koningin-moeder van de Nederlandse ho mo's'. Ze krijgt de onderscheiding van de Nederlandse Gay Discjockeys Vereniging, waarbij platendraaiers van tien homozaken zijn aangeslo ten, omdat ze een belangrijke bijdrage leverde aan de acceptatie van ho mo's. Ook zijn haar platen 'heel populair in de gay-scene'. De zangeres uit het Noord-Hollandse Oudendijk volgt Willeke Alberti op. Die zal de kroon op 5 juni in Maastricht overdragen. „Geweldig dat ik dit op mijn oude dag nog mag beleven", reageert Imca Marina (55 jaar) op de onderscheiding, die eer der de Zangeres zonder Naam, Tineke de Nooy en Anneke Grönloh ten deel viel. „Twee dagen achtereen moeder wor den, dat is niet niks. Gisteren kreeg ik op mijn boerderij lam metjes en vandaag roepen ze me uit tot koningin-moeder van de homobeweging." De trotse zangeres denkt dat ze de titel te danken heeft aan haar openhartigheid. „Ik heb veel homo's op een gevoelige plek geraakt toen ik een aantal jaren geleden waarschuwde dat ze te shockerend bezig waren. De Gay Parade, Roze Zaterdag en allerhande bonte bijeen komsten, het sloeg volkomen door. Te nichterig, te bloot en te veel op seks gericht. Het deed de acceptatie van homo fielen geen goed." Imca Marina zegt dat ze altijd een zwak heeft gehad voor ho moseksuelen. „Ik heb vaak mensen in huis gehad die niet voor hun geaardheid durfden uitkomen. Daar zaten jongens bij die uit het leven wilden stappen omdat ze in hun dorpsgemeenschap niet wer den geaccepteerd. Helaas ko men dat soort tragedies nog steeds voor. Er is nog veel werk te verzetten en daar wil ik me graag voor inzetten." In COC-kringen is Imca overi gens een bekende verschijning. „Eind jaren zestig kwam ik al in tenten voor homo's. Adele Bloemendaal, Nelly Frijda, Mi mi Kok en ik, meer vrouwen •kwamen daar toen niet over de vloer. Ik was er niet als potten kijker maar als medestander," zegt de zangeres die niet alleen in haar kennissenkring homo vrienden heeft. „Ik had jaren lang twee hanen die het met el kaar hielden, Jansen Tilanus. Toen Jansen dood ging volgde Tilanus kort daarna. Hij kon het liefdesverdriet niet verwerken." Bij de kroning in Maastricht zal Imca het lied „Ook als ik er niet ben." ten gehore brengen. Dat nummer zong ze tweestemmig met de enkele jaren geleden overleden Manfred Langer, op richter van de trendy Amster damse discotheek IT. „Ik wil daar mee aangeven dat de strijd voor acceptatie door moet gaan. Na mij komt er wel weer een nieuw boegbeeld voor de homo's." DOLF RUESINK Wilhelmus op cd bij Euro 2000 Het ziet er naar uit dat Bill van Dijk, de zanger van het Wilhelmus bij de wedstrijden van het Nederlands elftal, tij dens Euro 2000 niet in actie hoeft te komen. Als het aan de organisatie ligt, komen er de ze zomer bij het spelen van de volksliederen op het EK voet bal helemaal geen muzikan ten aan te pas. In de stadions wordt voor de volksliederen een cd opgezet, zo heeft de UEFA bekend gemaakt. Van diverse kanten zijn bij de organisatie gezelschappen aangeboden om voor de Euro 2000-duels de nationale hym nen live te spelen, waaronder het blazersensemble van het Rotterdams Philharmonisch Orkest. Maar daar wil de UEFA niet mee in zee gaan. De organisatie van Euro 2000 bevestigde gisteren dat voor 29 van de 31 wedstrijden is gekozen is voor een 'elektro nische geluidsdrager.' Dat heeft te maken met de tijd schema's. „Het wprdt secon- denwerk, zeker mét het oog op alle internationale televi sie-uitzendingen. Bovendien kunnen we alleen zo de ge luidskwaliteit garanderen." Voor de openingswedstrijd, op zaterdag 10 juni in Brussel, en de f\nale op zondag 2 juli in de Kuip wordt nog gestu deerd op andere mogelijkhe den. Het nieuwe hondenpaspoort, dat quarantaine voor honden uit 22 West-Europese landen overbodig maakt, zorgt voor enige beroering onder Britse top fokkers. Zij willen Europese honden weren van de bekende oer-Britse hondenshow Crufts, schreef de krant The Times gisteren. Conservatieve Britse fok kers willen Crufts een uniek Britse aangelegenheid houden. Zij zijn niet gediend van buitenlandse kampioenshonden en hun 'vaak temporamentvolle eigenaars'. Een Britse fokster heeft geen goed woord over voor continentale hondenshows: „Eige naars roken, gaan in discussie met de rechters. Het is een circus. Wij zijn trots op onze traditionele Brit se reserve als we een hond showen." De fokkers willen apparte wedstrijden voor niet-Britse honden. Andere fokkers zien de komst van Europese honden juist als een uitdaging. De Britse Kennel Club moet de komende dagen beslissen over de toekomst van Crufts. Binnenkort publiceert de Kennel Club de toelatingseisen voor de hondenshow van volgend jaar. Het toelaten van Europese honden zou een flinke duit extra kunnen opleveren voor de vereni ging. Meer deelnemers betekent meer inschrijfgeld van ruim 73 gulden per hond. Ook zou de show verlengd kunnen worden, een extra dag is goed voor 2,6 miljoen gulden in opbrengsten van kaart verkoop. De opbrengsten van Crufts tijdens haar traditionele vierdaagse show zijn ruim 10 miljoen gulden. De hondenshow begon gisteren in Bir mingham. FOTO EPA Een omhelzing Laatst zat ik naast een aantrekkelijke vrouw in een Honda Ci vic. We reden door een dorpje. De vrouw zei: „Ik weet hier een leuke sluipweg achter woonarken langs." Ze sloeg af, wekiva- men terecht op een smal weggetje. Links water met woonarken, rechts een brede sloot. Na pakweg anderhalve kilometer liepen we vast. De weg was versperd. „Wezullen terug moeten", zei ik. „O, wat vreselijk', zei de vrouw, 'het is hier te.smal. we kunnen hier niet keren. „Je zult achteruit moeten rijden zei ik. „Ik kan niet achteruit rijden", jammerde de vrouw, „ik heb dat nooit gekund, en hei is bovendien vreselijk smal, links water, rechts water, o, wat verschrikkelijk, wat moeten wenube- ginnen?" f Ik probeerde haar over te halen toch voorzichtig achteruit te rijden, maar het enige wat ik daarbij bereikte was: een tranenvloed. Toen zei ik: Dan is er maar één oplossing, ik ga achter het stuur en rijd achteruit.„Ja, maar jij hebt niet eens je rijbewijs", snikte de vrouw. „Klopt", zei ik. maar ik heb.wel tachtig lessen gehad plus drie rij- instructeurs en alledrie hebben mij geroemd omdat ik zo voortreffelijk achteruit kon rijden. We wisselden van plaats. Ik reed de Civic achteruit. De vrouw zei: Ongelofelijk is dit, in een kaarsrechte lijn, wat geweldig.Toen we uit de fuik waren, en ik de auto gekeerd had, moest ik wel even verder rijden. Stoppen was claar on mogelijk. Verderop bleek stoppen ook moeilijk, dus ik bleef achter het stuur zitten en reed vervolgens naar huis. Terwijl ik reed, zei de vrouw: „Ik begrijp hier niets vanje rijdt veel stabieler, MAARTEN 'T HART rustiger, en zelfverzekerder dan ik, waarom heb jij je rijbewijs niet gehaald?" Ik zei: „Hoe is het mogelijk dat jij, terwijl je niet eens achteruit kunt rijden en verder ook chauffeert cds een ze nuwachtig roodborstje, je rijbewijs wel hebt gehaald?" Waarop ze zei: „Ik heb drie keer afgereden. De derde keer voelde ik toen we terugkeerden dat ik weer te horen zou krijgen dat ik gezakt was. Toen ben ik zachtjes gaan huilen. Waarop de rijexamina- tor zei: Wat is er aan d&handmeisje.Ik zei: 'Ik ben weer ge zakt. Hij zei: 'Nou, 't was niet best, zet de auto eens even stil. Dus ik stopte. Hij vroeg: 'Heb je 't rijbewijs hard nodig?'Ik zei: 'Ik zit als verpleegster in de nachtdienst en kan dan niet met de bus, het is verschrikkelijk als ik het nu niet haalHij zei: 'Dus je gaat 's nach ts rijden, als er weinig verkeer is, en je dus eerst veel kan oefenen op stille wegen?' 'Inderdaad', zei ik. 'Nou', zei hij, 'dan moet ik m 'n hand maar over m'n hart strijken, maar mis schien wil jij dan ook je hand over je hart strijken." „En toen?", vroeg ik. „Nou, toen heeft hij me een beetje omhelsd en gekust en betast", zei de vrouw, „nou ja. en toen was ik geslaagd." We reden een poosje zwijgend verder. Toen zei de vrouw: „Het is toch reuze onrechtvaardig dat jij je rijbewijs niet gehaald hebt, jij rijdt als een engel. „Ach", zei ik, „laatst kreeg ik een brief van Mr.J.Spee, hoofd van het bureau verkeershandhaving van het Openbaar Ministerie. Wou met mij van gedachten wisselen over het rijexamen. Ik heb hem een pittige brief vol klachten over het Nederlandse rijexa men teruggeschreven en daar vervolgens niets meer op gehoord. Jammer dat ik jouw verhaal toen nog niet kende. Had goed in die brief gepast. Is weer het zoveelste bewijs dat Nederlandse rij- examinatoren ongelofelijke schobbejakken zijnd' Russisch reality-tv programmi >ud staat niet in voor mensenleven Ook in Rusland neemt 'reality tv' steeds extremere vormen aan. In het nieuwste spelpro- gramma 'Extreme situaties' op de landelijke televisiezender NTV lopen de deelnemers zelfs een groot risico om tijdens de filmopnames het leven te laten. Zij moeten bij inschrijving voor deelname dan ook een contract ondertekenen waarin ze af stand doen van het recht op ge- rechterlijke vervolging van het televisiestation in geval van overlijden tijdens de opnames. In het spelprogramma nemen vijf mannen het tegen elkaar op in een aantal levensgevaarlijke 'reality' situaties, onderverdeeld in de thema's lucht, vuur, aarde en water. Zo moeten de deelne mers onder meer passagiers uit brandende auto's redden en mensen van ijsschotsen halen in het midden van een halfbe- voren meer. De uiteindelijke winnaar moet vervolgens nog een wedstrijdje boksen met een professionele bokser onder het len o] gejoel van honderden solda at.^ Als hij ook dit programmaoi e derdeel wint, mag de winna 311 zich 'held van deze tijd' en' roP echte man' noemen en is hi uurw< vens de bezitter geworden een Volkswagen Passat. Het programma loopt al eei aantal weken en de eerste u wonden zijn al gevallen. Zo brak een van de deelnemen zijn been, terwijl een ander* een handwond opliep. Een de persoon verloor zijn beu el zijn na een wat ongelukkige rachutelanding. De deelnemers worden ove gens vooral gerecruteerd in covolle beroepen, zoals pol agenten en brandweerman Daarom meent de program maker dat de spelonderdel* ats. niet gevaarlijk genoeg kunn Pf>,enc zijn en hij heeft in de nabije toekomst nog* 1 tremere situaties voor de d* nemers in petto te hebben. Voj MfLQ- xtl invr invei Ktravl et va1 oescê teu Wolven rukken op naar Oslo Zuid-Noorwegen herbergt steeds meer wolven. Begin ja ren tachtig was de wolf in Noorwegen praktisch uitgestor ven maar nu zijn er weer tien tallen exemplaren. Wolvenex- perts van de Hogeschool van Hedmark en de Zweedse Uni versiteit voor Land- en Bos bouw stellen dat de Zweeds- Noorse wolvenstam de komen de jaren zal uitgroeien tot twee honderd exemplaren. Geregeld worden er weer wol ven gesignaleerd in de uitge strekte wouden van Ostfold, de provincie ten oosten van Oslo. Ze zijn zelfs al genaderd tot de oostelijke gemeentegrens van de hoofdstad. Anders dan in het verleden lijken deze wolven veel minder schuw. De onder zoekers sluiten niet uit dat deze dieren eigenlijk een kruising zijn tussen honden en wolven. Dit 'hydrideras' zou in zijn ge dragingen minder wolfachtig zijn. Boeren in Ostfold houden de dieren verantwoordelijk voor kenei de doodman tientallen scl en enkele runderen. Het isi agrariërs overigens officieel boden de wolven te doden, Onlangs verklaarde een 48- ge man uit Skiptvet in het blad Aftenposten dat hij zijn huis was aangevallen een roedel van vijf wolven hadden het op zijn hond w zien en sloten hem in. De n dorpsonderwijzer probeer* wolven te verjagen, toen ee )or™ van hen toebeet en hem in onderbeen greep. Hoewel; rechterkuit duidelijke beeti den vertoonde, vonden getrainde speurhonden sporen van wolven op de des onheils. Bij de lokale bevolking zati schrik er goed in. Een drijfj rpl leidde niet tot resultaat. De Cl wolven werden per helikop opgespoord en inmiddels er zes wolven gevangen en oormerkt met radiozender latpr ïvindi irs la] [og< [LEM£ >mdi het HAAG 1 Evert van Benthem vertrokke Tweevoudig Elfstedentochtwin naar Evert van Benthem is gis teren met zijn vrouw Jeanette en drie zoons vanaf Schiphol met stille trom naar Canada vertrokken. De gewezen vee houder uit Sint Jansklooster gaat verder 'boeren' in de Ca nadese provincie Alberta, vlak bij Calgary. Daar heeft hij een boerderij gekocht. Dit voorjaar gaat hij een stal bouwen voor ongeveer 100 koeien. In sep tember hoopt hij te kunnen insda ler za ninisi aanl gaan melken. Evert van Bei it, vva them, die de Elfstedentoch leeld .1985 en 1986 won, heeft va 999 si 1983 in de Kop van Overijs nar een boerenbedrijf gehad. I lier u activiteiten werden uitgebi Voen met een boerderijwinkel.v :n. H in zijn vrouw Jeanette weri Het gebrek aan uitbreiding ihete; gelijkheden gaf uiteindelijl vervv doorslag om te vertrekken vooral omdat de kinderen langstelling hebben voorh kabir boerenvak. ende MENSELIJK De Britse commerciële televisie zender CHANNEL 4 zal deze zo mer haar versie van Big Brother gaan uitzenden. Channel 4 sluit deze zomer tien mensen in het Big Brotherhuisop. De laatste bewoner mag na zeventig dagen, dertig dagen eerder dan in Ne derland, het huis verlaten met een grote geldprijs. Eind maart zal Channel 4 kandidaten voor het programma werven, aldus een woordvoerder van de Britse afdeling van Endemol die het programma begeleidt. Net als in Nederland kan het Britse publiek via televisie en internet kennis nemen van de ruzies en de frus traties in het huis. Ook mogen de Britten de kandidaten wegstem men, zo meldt de Britse publieke zender BBC. Endemol verkoopt de succesformule over heel de wereld. In Duitsland heeft het programma onlangs veel stof doen opwaaien. De minister van Binnenlandse Zaken riep de Duitse bevolking op Big Brother te boycotten. Het programma moest deze week in opdracht van de Duitse mediaraden zijn con cept aanpassen. Het zou volgens de mediaraad in de deelstaat Hessen indruisen tegen de men selijke waardigheid. Het noordelijkste dorp van de wereld, LONGYEARBYEN in Noorwegen, heeft woensdag de eerste zonsopgang van het nieu we millennium gevierd. De 1.200 inwoners van het dorp hadden de zon niet meer gezien sinds half oktober, ledereen zat om 12.48 uur in de middag klaar voor de eerste zonnestralen, die te zien zouden zijn op de trap van het voormalige ziekenhuis in het dorp. Het ziekenhuis is afge broken, maar de trap ligt er nog. Schoolkinderen en volwassenen verwelkomden de zon met ge zang en de rest van de week wor den in het kader van het traditio nele Zonneweek Festival nog ver schillende concerten, feesten en familiebijeenkomsten gehouden- .Tijdens de poolwinter is het dorp altijd twee maanden lang in totale duisternis gehuld. Onge veer drie maanden zien de men sen alleen maar schemering. Sommige dorpelingen kono dit jaar niet wachten: zij gli l0SCH al eerder het dorp uit om df - vanaf nabijgelegen bergtop te bekijken. weeg bij een professioneel surfi derson en Lee trouwden ei' 1995, maar al snel werd di lijk dat Lee 'losse handen' Hij kreeg zes maanden voo handeling van de actrice. I ej 1 stel verzoende zich en haa nJ wereldpers opnieuw. De belastingambtenaren Duitse stad Recklinghau; len voortaan hun eigen schoonmaken. Van het op die manier wordt bes| kunnen dan de toiletten knapbeurt krijgen, worden gezeemd of kopii ratuur worden aangeschaj klaarde kantoorhoofd KI NEUBARTH. Het voorst* aan zelf de bureaus en di sterbanken op te ruimen, stoffen en te soppen is van de ambtenaren zelf. plan uitvoerbaar is, wor< menteel onderzocht. De tingambtenaren willen van hun vrije tijd opoffei de schoonmaakwerkzaal benadrukte Neubarth. niet zo dat goedkope poi frouwen worden ingewi; dure ambtenaren", verdl te hij. De grotere schooni klussen blijven gewoon kening van professional! de bedoeling. Het schooi zal alleen op vrijwillige beuren. Niemand zal ertc den verplicht, aldus Neut

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 2