Genève blijft belangrijkste autoshow <SB> TOYOTA Weg en wiel Muzikale Renault Clio MTV Juiste bandenspanning goed voor portemonnee HUISMAN Oldtimers in Jaarbeurs VAN HAASTEREN MOTORS B.V. Nieuwe ruimtereus Toyota Previa Tweede nieuwe Kia heet Rio Gratis controle van fietszitjes VRIJDAG 10 MAART 2000 964 De Renault Clio is sinds begin maart leverbaar in een nieuwe gelimiteerde serie. Het gaat om de Clio MTV, die is gebaseerd op de RN-versie van de ver nieuwde Clio. De auto is her kenbaar aan een nieuwe kleur, speciale bekleding, extra uitrus ting maar vooral aan de hoog waardige audio-installatie met cd-speler. De Clio MTV wordt aangeboden met keus uit vier motoren waaronder een direct ingespoten turbodiesel. Met de ze auto mikt Renault op een jong en dynamisch publiek dat op zoek is naar een leuke en goed uitgeruste auto. De Clio MTV neemt de stan daarduitrusting Vein de RN over, met onder meer elektrische ruitbediening voor, centrale portiervergrendeling met af standsbediening, mistlampen, bumpers in carrosseriekleur en elektrisch bedienbare ramen. Daar bovenop komen dubbele koplampen, witte wijzerplaten in het dashboard, drie hoofd steunen achter, buitenspiegels in carrosseriekleur en lichtme talen wielen. De 4 x 30 W muziekinstallatie verschilt op twee punten van de apparatuur waarmee het Clio- gamma gewoonlijk wordt uitge rust. Enerzijds beschikt de ra- dio/cd-speler met satellietbe diening vanaf het stuur over twee keer zoveel vermogen en bovendien is de akoestiek spe ciaal aangepast aan de auto. delijks even de spanning van de banden te controleren. In de loop van dit jaar of anders begin 2001 krijgen trouwens al le nieuwe personenauto's in de Europese showrooms een etiket op de voorruit waarop het brandstofverbruik is aangege ven. Het voorgestelde etiket in Nederland is te vergelijken met het bestaande label voor koel kasten en wasmachines. Aan de kleur ervan is direct het brand stofverbruik van de auto af te lezen. Donkergroen staat voor zeer zuinig. Oranje en rood ver wijzen naar gulziger typen. Daardoor wordt het brandstof verbruik een belangrijker aan koopargument. Andere tips om minder vaak bij een benzinestation langs te hoeven, zijn na het schakelen het gaspedaal maar tot maxi maal voor de helft indrukken, bochten als het even kan in de derde versnelling nemen, zo snel mogelijk bij lage toerental len doorschakelen, bij constan te snelheid een zo hoog moge lijke versnelling aanhouden, zo min mogelijk remmen, maar in plaats daarvan gebruik maken van het rollend vermogen van de auto. De belangrijkste prin cipes van zuinig rijden zijn bin nenkort terug te vinden in de opleiding voor het B-rijbewijs. Automobilisten moeten de spanning erin houden. In hun banden welteverstaan. Zo niet, dan zijn ze een dief van hun ei gen portemonnee. En daarop wordt met de torenhoge benzi neprijzen van de laatste tijd al vaak genoeg een aanslag ge daan. De brandstoftarieven zijn nu weer eens met drie cent ver hoogd, waardoor een enkele li ter gewone ongelode benzine meer dan een rijksdaalder kost. En daar wordt de blije rijder al lerminst vrolijk van. Maar er zijn diverse manieren om meer uit de motor en minder uit de benzinetank te halen. Zoals het op spanning houden van de banden. Want de juiste ban denspanning levert een aardige kostenreductie op. Zachte ban den betekenen immers meer weerstand en daardoor extra brandstofverbruik. Als alle automobilisten in Ne derland de spanning erin zou den houden, dan is een totale besparing van honderd miljoen liter brandstof per jaar moge lijk, zo heeft de stichting Het Nieuwe Rijden becijferd. Voor de individuele, modale rijder scheelt dat minstens één tank beurt in het jaar. Daarbij is het wel zaak om in elk geval maan- Tandem Fiets van Jaar 2000 AMSTERDAM ANP De Twin Traveller van Koga Miyata is uitgeroepen tot Fiets van het laar 2000. De vakjury noemde de vrijetijds- en vakan tietandem gisteren tijdens de opening van de FietsRAI in Am sterdam 'technisch af. Tot en met dinsdag zijn in de RAI de nieuwste snufjes uit de fietswe- reld te zien. De tandem kreeg de eretitel, omdat de fiets ondanks zijn lengte ook buiten de gangbare paden goed te gebruiken is. Een eervolle vermelding was er voor de Sparta Amazone, een com promisloze 'dienstfiets' voor de vrouw met kleine kinderen. Ook de Sparta Pharos Atraxion kreeg een eervolle vermelding: een rijwiel waarop men zowel met als zonder elektrische on dersteuning kan trappen fiet- 100% service meer dan 100 modellen topkwaliteit in tweewielers tweewielers b.v. Uvendaal 76 Lelden Tel.: 071 - 51315 15 TOYOTA TOYOTA DIJKSMAN B.V. Noordwijk, Herenweg 21-23' Tel: 071-3614535 Rijnsburg, Oegstgeesterweg 17-23 Tel: 071-4020500 Hiilegom, Marconistraat 37 Tel: 0252-515329 In de Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs in Utrecht wordt tot en met 12 maart de voor jaarseditie van de Vehikel Oldti mer Jaarbeurs gehouden. Dit evenement biedt zoals de orga nisatie zegt 'alles tussen roest en chroom wat er op het gebied van klassieke auto's te beden ken is'. Het aanbod van stands op Ve hikel wordt heel gevarieerd ge houden. Er zijn complete auto's en motorfietsen te bewonde ren, maar er is ook een keur aan onderdelen te koop. Verder zijn er veel stalletjes met vakbladen, boeken, modelauto's en andere 'automobilia'. In totaal wordt er op 35.000 vierkante meter geëxposeerd. De beurs is open van 10 uur 's morgens tot i7 uur 's middags. De toegang kost 25 gulden voor volwassenen, 15 gulden voor 65-plussers en een tientje voor kinderen groter dan een meter. De kleintjes mogen voor niets naar binnen. TOUWBAAN 22 2352 CZ LEIDERDORP TEL. 071-5899256 Het modeloffensief dat Toyota eind vorige eeuw inzette gaat in 2000 in hoog tempo verder. In Ge nève toont het Japanse merk bijvoorbeeld de nieuwe generatie van de Previa, de grote ruimte auto. Toyota heeft erg lang gewacht met een op volger voor dit model, maar heeft er wel veel werk van gemaakt. Niet alleen werd het uiterlijk stevig aangepakt, ook het concept van de voor ganger, met een onder de vloer geplaatste mid denmotor, is rigoureus overboord gezet. Het nieuwe model heeft een voorin geplaatste 2.4 li ter motor met 156 pk en voorwielaandrijving. De verplaatsing van de motor heeft volgens Toy ota een positieve invloed op de wegligging én le vert meer binnenruimte op. De Japanse fabrikant claimt nu het ruimste interieur in de MPV-klasse. Ook zijn er vele variatiemogelijkheden met de stoelopstelling en de Previa kan worden besteld met 5, 6, 7 of zelfs 8 zitplaatsen. Begin juni start Toyota-importeur Louwman Parqui met de le vering van de nieuwe Previa in Nederland. Prij zen zijn nog niet bekend. Ook voor de FunCruiser toont Toyota een opvol ger. De nieuwe heet alleen geen FunCruiser meer, maar RAV 4. Tegelijk met de presentatie van genoemde modellen gooit Toyota een bal letje op voor een volgende versie van de Yaris: een cabriolet. Het is een variant die prima bij de vlotte lijn van de compacte auto past. Over pro ductie wordt nog nagedacht, maar de vele posi tieve reacties op dit prototype zullen de balans zeker ten gunste van productie doen doorslaan. Na een moeilijke tijd krabbelt het Koreaanse merk Kia in een recordtijd weer overeind en wor den er in een stevig tempo nieuwe modellen ge presenteerd. De Rio, die in Genève zijn Europese debuut maakt, is de tweede nieuwe Kia deze eeuw na de begin dit jaar geïntroduceerde ruim tewagen Joice. Het is een compacte, combi-ach- tige hatchback, die net onder de Shuma en bo ven de Pride kan worden geplaatst. Er staat ook een 4-deurs sedan op het programma. Kia gaat jaarlijks 150.000 Rio's produceren, waar van er maar 40.000 in Zuid-Korea blijven. Het nieuwe model vertoont van de zijkant bekeken een duidelijke wigvorm, die een gunstige invloed heeft op de stroomlijn. Verder vallen'de ovale vormen op in combinatie met de scherp gesne den lijnen van de achterlichtunits. He beetje denken aan Fords New De nieuwe Koreaan komt er met benzinemotoren: een 1.3 liter met 84 1.5 liter met 108 pk. De Rio is vrij dan 1.000 kilo) en mede dankzij de noemde stroomlijn komt het gunstig uit, zegt Kia. Gemiddeld een verbruik van één op 16 voor de 1.! één op 18 voor de 1.3 liter. De auto heeft een complete standaarc met onder meer een elektronisch ningsysteem, dubbele bekerhouders bergruimte voor een mobiele telefoon zomer moet de Kia Rio zijn derland maken. De prijzen De 70ste Autosalon van Genève maakt zijn reputa tie van belangrijkste auto tentoonstelling van het jaar ook in het nieuwe mil lennium waar. De nog tot en met zondag durende autoshow heeft een hele reeks aan primeurs staan en overschaduwt daarmee de eerder gehouden ten toonstellingen in Detroit en Brussel. Hier een kleine greep uit het aanbod. GENÈVE GPD-AP De grote afwezige op de Auto salon van Genève is de nieuwe Mercedes C-klasse. Na in 1998 de S-klasse als primeur te heb ben gepresenteerd en vorig jaar het doek van de CL te hebben gehaald, ontbreekt er dit jaar een spetterende noviteit van 'Das Haus'. De eerste foto's'van de nieuwe C-klasse worden pas over enkele weken getoond en in mei vindt de officiële intro ductie plaats. Wel is de fraaie roadster Vision SLA voor het eerst in levenden lijve te zien. DaimlerChrysler is er nog niet uit of deze op de A-klasse geba seerde tweezitter in productie moet gaan. Chrysler Sebring Mercedes-Benz heeft geen pri meurs, maar concemgenoot Chrysler wel. De opvolger van de Stratus maakt namelijk in Genève zijn debuut. In het ver volg heet de auto Sebring, de naam die in Amerika al voor de vorige generatie van de auto werd gebruikt. Het design van de nieuwe middenklasser haakt aan bij dat van de grotere 300M. Voor de aandrijving van de Sebring staan twee motoren paraat: de bekende 2.0 liter 4- cilinder met 133 pk en de in de 300M reeds leverbare 2.7 liter V6-motor met 202 pk. Begin volgend jaar zal de Sebring in ons land worden geïntrodu ceerd, later volgt ook weer een open versie. BMW M3 BMW lichtte vorig jaar in Frankfurt al een tipje van de sluier over de nieuwe M3 op, maar nu staat de definitieve FIETSSTROOK Kindervoetjes en draaien de fietswielen vormen een fatale combinatie. Door nonchalance van de ouders ra ken nog steeds talloze achterop de fiets zittende kinderen met hun voet jes tussen de spaken. Bij de eerste hulp van ziekenhuizen worden elk jaar 4.400 kinderen behandeld voor letsel aan enkel of voet. De verwon dingen zijn vrijwel altijd ernstig. In een kwart van de gevallen is het voet je gebroken. Het gaat hierbij om kin deren tot vier jaar. De stichting Consument en Veilig heid constateert dat er steeds meer kinderen op deze wijze onnodig ge wond raken, want er zijn uitstekende zitjes met voetbescherming te koop. Begin deze maand is een actie be gonnen van de stichting, waarbij in samenwerking met Dremefa, fabri kant van Bobike, fietszitjes gratis worden gecontroleerd. Dat gebeurt tot eind mei in de winkels van Hal fords. Bij de controle wordt een fiets beke ken op het risico dat kindervoetjes bekneld kunnen raken. De klant krijgt advies over het voorkomen daarvan, bijvoorbeeld door het aan schaffen van stevige jasbeschermers versie van de auto in Genève. Hij is gebaseerd op de cou péversie van de 3-serie, maar heeft flink uitgebouwde wiel kasten. De 3.2 liter 6-cilinder motor werd nog wat sterker dan voorheen en levert nu 343 pk. Daarmee sprint de M3 in 5,2 seconden van 0 naar 100 km/u. De topsnelheid van de M3 is begrensd op 250 km/u. Ander nieuws van BMW is dat de 3-serie sedan en touring redactie: Theo van der Kaaij BLIK IN HET VERLEDEN TDi-motor (eigenlijk wagen-motor) heeft 115 pk en de 2.81itei Er is keuze tussen kelde 5- of traps automaten. Pa de Galaxy is er ook e van de technisch ide Volkswagen Sharan, uiterlijk vernieuwde hambra staat niet in De eerste luchtbanden voor auto's waren in het begin niet veel meer dan vergrote fietsbanden. Ze gingen vaak lek en joe gen de eigenaar op kosten. In 1895 lever den de broertjes Edouard en André Mi- chelin in een autorace echter het bewijs dat de luchtband niet alleen voor koetsen en fietsen, maar ook voor auto's goede toepassingsmogelijkheden had. Zij deden dit met een zelfgebouwd voert oegg naamd 'Edair' (bliksemflits). In waren goede luchtbanden ergi na de vorige eeuwwisseling v woordigden de bandenkosterufcwte tien procent van de aanschafpr leid hele auto. Door ze zelf te mont tot men iets op de kosten besparfl n. a fok em vanaf de zomer met vierwiel- a an drijving te krijgen zullen zijn. BMW's concemgenoot Ro ver toont een nieuwe motorver sie van de Land Rover Freelan- der, de 2.0 liter V6. Audi Allroad Twintig jaar na de première van de eerste Audi quattro, staat het merk met de vier ringen aan de vooravond van een nieuwe epi sode wat vierwielaandrijving De laatste nieuwe Morgan dateert van 1969. Maar in Genève staat er eindelijk weer een: de Aero 8 (hierboven). De vliegende schotel van Peugeot, genaamd Féline, is afgeleid van het nieuwe vlaggenschip Peugeot 607 (links). De opvolger van de Chrysler Stratus heet Sebring en moet over een klein jaar op de markt komen (foto onder). foto's reuters-daimlerchrysler-psa betreft. Want de permanente integrale aandrijving wordt nu ook ingezet om buiten de ge baande wegen te kunnen rij- dep. De Audi Allroad Quattro is gebaseerd op de A6 Avant, maar heeft een via de luchtve ring regelbare grondspeling. Bovendien is de bodem voor zien van beschermende bepla ting. Voor de aandrijving staan een 2,7 liter benzine V6-motor met twee turbo's (250 pk) en een 180 pk sterke 2,5 liter V6 TDI klaar. Galaxy en Sharan Ford heeft een facelift in petto voor de Galaxy, het MPV-pro- ject dat men samen met de Volkswagen-groep heeft. De ruimteauto kreeg na vijf jaar een nieuw uiterlijk in de van Ford bekende 'new edge'-stijl. Nieuws is er ook op het gebied van de aandrijving. De 1,9 liter Mazda Tribute Mazda andere het strijdperk van de reinauto's, ook wel noemd. De Tribute, vrij compacte 4x4 streeks afgeleid van cape, die in Detroit eerst werd getoond het najaar als Ford de markt komt. Mazda een zien, die binnenkort baar zal zijn in ons Peugeot UFO De Franse fabrikant doet in Genève van ken middels twee mousme waarvan gedeelte van het daki in de kofferbak kan vi De Féline is een de roadster die van v( zien wat weg heeft va gende schotel. Onder tewerende glazen koe q voor twee personen d hebben op een flinke kap. Beide conceptau gebaseerd op het nier genschip van Peugeoi Nieuwe Morgan Nieuwe modellen zijn bed gan een zeldzaamheii te ste echt nieuwe auto jtin het Britse merk in 19É oen senteerd. Maar nu isi se s weer een nieuw modi ida< 8. Het is een voor Mo inin grippen erg moderne e 2- geleid van een model >rba ooit op Le Mans werd jme Onder de motorkap S eer 4.4 liter V8-motor mei de gekoppeld aan een 6- artp lingsbak. De nog geer te i lo wegende auto haai itie' van 260 km/u en kan jtoi dan vijf seconden var ;teei stand naar de 100 kill feet uur accelereren. had ingl rste dz Beschermingsplaten en riempjes voor kindervoetjes zijn apart van het kinder zitje verkrijgbaar. of speciale beschermingsplaten langs de wielen. Ook zijn riempjes mogelijk om de voetjes vast te zetten. Boven dien wordt bekeken of het zitje stevig aan de fiets bevestigd is. Voldoet een kinderzitje niet aan de eisen, dan wordt gewezen op de voordelen van een nieuw zitje, dat aan alle veilig heidseisen voldoet. Een apart gevaar vormen de veren van een fietszadel voor kleine kinde ren. Bij het inveren kunnen hun vin gertjes tussen de veren bekneld ra ken. Er bestaat een veerbeschermer die dit gevaar de wereld uit helpt. In de actieperiode verkoopt Halfords voor tien gulden een set bescher mingsplaten, compleet met voeten riempjes en een zadelveerbescher- mer. Over het algemeen kan een kind tot vijftien kilo in een zitje voorop de fiets worden vervoerd. Zitjes achter op de fiets zijn geschikt voor kinde ren tot 25 kilo. Veel meer van dit soort nuttige informatie staat in een vernieuwde brochure van de Fiet sersbond (voorheen ENFB), verkrijg baar door dertien gulden te storten op postgiro 30255 o.v.v. 'Kinderen mee op de fiets'. Naast algemene in formatie geeft de brochure een over zicht van alle verkrijgbare fietszitjes en aanhangwagens, bakfietsen en driewielers die geschikt zijn om kin deren in te vervoeren.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 22