Leidsch Dagblad Scepsis over samengaan UPC en SBS 8 Dagen kampioensfeest AnJ3mPioe»l^J Afvalbedrijf Proav in financiële nood 'Vierhonderd jaar bespieden en bespioneren' Slachting Serieverkrachter moet negen jaar gevangenis in Te veel lawaai door groei Schiphol OCCASIONFESTIVAL 10-11-12 MAART BLAD? laconiek Ier claim Franse bank Crédit Lyon- ls heeft een claim van 7 mil- j gulden neergelegd bij de ;ountants van adviesbureau MG. De claim vloeit voort e afwikkeling van de mis- e overname in 1990 van de tstudio MGM/United Ar- ls in Hollywood. De accoun- s zouden een wanprestatie kiben geleverd bij de advise- e rond de overname. 13 Reisvereniging op familiebasis 'Onder Ons' bestaat 50 jaar 16 Alleen gans Gijs scharrelt nog langs de Voorschoterweg 17 Behoudzucht van college gaat CDA in Warmond te ver 18 Bewoners na drie dagen weer terug naar verzorgingstehuis dan verwacht 19 21 Mary Servaes Arrows net trekt in Lakenhal op tijd klaar minder bezoekers voor start Formule 1 Kroonprins krijgt boek over betrekkingen Nederland-Japan Vrees voor fnachtsconcentratie op kabel toer verzweeg jitisch rapport ister van binnenlandse za- heeft in zijn tijd als burge ester van Rotterdam een isch rapport over zijn be- irsstijl onder tafel laten dwijnen. Het rapport was :hreven door bureau Be schot. Peper heeft het rap- t nooit in het gemeentebe- ur willen bespreken. ina3 iriname jaagt icoke-verdachte litie in Suriname jaagt nog de hoofdverdachte in de k rond de cocaïnesmokkel diplomatieke post. Het t om een ambtenaar die de tzakken zou hebben afge- ird. Vier medewerkers van luchtvaartmaatschappij 1 zijn aangehouden. ina5 irak komt met in vredesplan Israëlische premier Barak it met een plan voor een irkte vredesregeling met 'nen. In ruil voor de procent van de bezette ge len waar joodse kolonisten *'-«lien, zouden de Palestijnen eigen staat mogen uitroe- Barak hoopt zo een bloe confrontatie in het najaar torkomen. ba 7 pskalis biedt 1,4 [iljard voor HBG ïgermaatschappij Boskalis er 1,4 miljard gulden over om bouwconcern 1 in Rijswijk over te ne- „Wij zijn van mening dat I combineren van beide on- Inemingen een unieke kans Ht om één krachtig interna- concern te vormen", topman Van Gelder van ihs vanmorgen bij de be- idmaking van het vijandige B op HBG. ina9 ANDAAG 24 PAGINA'S lenland tenland :uuren Kunst, inomie 'visieprogramma's11 eroverzicht14 g en Wiel22 Bestuursvoorzitter L. Vredevoogd van de Leidse 400 jaar Nederland-Japan'. LEIDEN CAROLINE VAN OVERBEEKE Een boek met als werktitel het op zijn Leids uitgesproken 'Hiero daro', dat nog Japans klinkt ook. Dat kreeg kroonprins Willem- Alexander, erevoorzitter van de Stichting Nederland-Japan, gistermiddag aangebo den door L. Vredevoogd, bestuursvoorzitter van de Leidse universiteit. Het omvangrijke boek met de uiteindelijk keurige officiële titel 'Bewogen betrekkin gen: 400 jaar Nederland-Japan' markeert het begin van een kleurrijk Nederland-Ja panjaar. De kroonprins was in het Groot-Audito rium, de grote zaal van het Academiege bouw aan het Rapenburg in Leiden, waar hij werd toegezongen in het Nederlands en universiteit overhandigt Willem-Alexander het eerste exemplaar van 'Bewogen betrekkingen: foto dick hogewoning Japans, haiku's te horen kreeg en luisterde naar orgelmuziek. Het boek waarom het ging, een productie van Teleac/NOT en de Nederlandse Orga nisatie voor Wetenschappelijk onderzoek (NWO), is geschreven door een groot aantal Japankenners. Samenstellers zijn de Leidse deskundigen, hoogleraar Leonard Blussé, Willem Remmelink, directeur van het Ne derland-Japan Instituut in Tokyo en Ivo Smits, Japanoloog. Ook conservator Matthi Forrer van het Rijksmuseum voor Volken kunde en Japankenners Ian Buruma en Ka- rel van Wolferen leverden bijdragen. Blussé omschreef de relatie Nederland- Japan als 'vier eeuwen van bespieden en bespioneren'. „Zij hebben bij elkaar afge keken of zoals men het vroeger zo plastisch placht te zeggen: dwarsgekeken. Al het schoons dat bewaard is gebleven van die lange relatie is afkomstig van dit kijken. De Japanners hebben, nauwgezet als zij zijn, van het begin af aan het kijken tot een vast onderdeel van de relatie gemaakt. Nog wa ren de Nederlandse kooplieden niet op het eiland Deshima gestationeerd, of er werden al Japanse functionarissen neergezet die dag en nacht een oogje in het zeil moesten houden. De hoogste ambtenaar heette Ometsuke, hetgeen zoveel betekent als Op- perdwarskijker, en onder hem werkte nog een legertje van gewone dwarskijkers." Staatssecretaris Van der Ploeg (media) gaat de gisteren aangekondigde overname van radio- en tv-bedrijf SBS door kabelbédrijf UPC scherp in de gaten houden. „UPC moet waarborgen dat er eerlijke toegang is voor alle an dere zenders. Ze mag niet alleen die zenders bevoorde len waar ze toevallig eigenares van is." toegang tot de kabel aanbiedt, maar ook bepaalt wat er op die kabel te zien is. „Ongewenste machtsconcentratie", oordeelt de NVJ. Opgetogen reageerde SBS Nederland. „Het heeft een posi tief effect op onze zenders SBS6 en Net 5. We kunnen zo mee gaan in het snel veranderende medialandschap De overname brengt twee verliesgevende bedrijven bij el kaar. Over de eerste negen maanden van vorig jaar be droeg het verlies van UPC bijna 700 miljoen gulden, terwijl de omzet over die periode 609 mil joen bedroeg. SBS leed in 1999 een verlies van 98 miljoen. UPC en SBS werken al sinds vorig jaar samen bij het kopen van uitzendrechten en het ont wikkelen van themakanalen. Het Commissariaat van de Me dia is ook niet enthousiast: „Als giganten heel veel programma's in handen hebben, kunnen ze de publieke omroep naar de randen drukken zoals in de VS is gebeurd. Dat is een onge wenste ontwikkeling." Kabelbedrijf UPC maakte gis teren bekend het Scandinavi sche SBS te willen overnemen voor 6,4 miljard gulden. SBS heeft in Nederland de tv-zen- ders SBS 6 en Net 5. Vecai, de overkoepelende organisatie van kabelbedrijven, voorspelt dat de fusie niet zonder gevolgen blijft. Grote concurrenten als Casema en Essent worden ge dwongen vergelijkbare stappen te nemen. Casema kiest vooralsnog voor het inkopen van videofilms of UPC is via UPCtv al aanwezig in programma's om aan klanten te laten zien. „Als je bijvoor beeld zelf een tv-station koopt, kun je je afvragen of dat nog wel tot je kernactiviteiten be hoort." De Nederlandse Vereniging van Journalisten (NVJ) dient een klacht in bij de Nederland se Mededingingsautoriteit (NMa). De bond vindt het een gevaar dat UPC niet alleen de •of en Samenleving14 iprek van de Dag2 13,15,16,17,18 en Groen/Strips10 21,23 Het Provinciaal Afvalverwijde- ringsbedrijf (Proav) verkeert in grote financiële nood. Doordat de stort van brandbaar bedrijfs afval sinds dit jaar is verboden, komt het afvalbedrijf niet lan ger uit de kosten. Het Provinci aal Afvalverwijderingsbedrijf uit Zuid-Holland heeft snel vele miljoenen guldens nodig om aan de financiële verplichtin gen tegenover banken te kun nen voldoen. Volgens een ingewijde wil het afvalbedrijf twintig miljoen gul den steun om uit de problemen te komen. Proav voerde begin deze week spoedoverleg met gedeputeerde staten van Zuid- Holland en financiële experts van de statenfracties. Proav en de provincie willen op dit mo ment niet reageren om de on derhandelingen niet te versto ren. De omzet van de stortplaats Derde Merwedehaven is door het stortverbod van brandbaar bedrijfsafval met meer dan de helft teruggelopen. Gevreesd wordt dat de inkomsten van de Afvalverwerking Derde Merwe dehaven (AVM) op korte ter mijn nog verder zullen inzak ken. Het afgelopen jaar heeft Proav al enkele malen bij de Raad van State betoogd failliet te zullen gaan wanneer het storten van brandbaar bedrijfs afval verder aan banden wordt gelegd. De precaire financiële situatie bij Proav is volgende week woensdag onderwerp van een besloten vergadering van de statencommissie financiën. Volgens een woordvoerder van Proav is in december afgespro ken dat de provincie het bedrijf compensatie geeft voor het wegvallen van de inkomsten uit brandbaar bedrijfsafval. „Wij houden de provincie aan die af spraak." archangelsk Een voorbijganger passeert een berg gevilde zeehondenbaby's, aan de rand van een dorp, op ongeveer 150 km van de Russische plaats Archangelsk. Inwoners van het arctische gebied verdedi gen de jaarlijkse slachting met het argument dat de verkoop van het bont en het vlees hun enige bron van inkomsten is. Zij krijgen ongeveer 230 gulden per zeehond. foto reuters nikolai galiyev de televisiewereld. Samen wor den ze actief in achttien Euro pese landen. De bedrijven wil len de distributiekanalen com bineren met de inhoud van SBS. Dat is vooral van belang voor internetactiviteiten. Pagina 2: Commentaar Pagina 9: SBS laat zich graag verslinden door beurstijger LJmuiden krijgt eerste winkel Hells Angels De Hells Angels willen 1 april in IJmuiden de eerste Nederland se winkel openen. Het gaat om een zogeheten Route 81-winkel waar vooral kleding wordt ver kocht. De opbrengst wordt ge stort in een hulpfonds voor de financiële bijstand van Hells Angels die in de gevangenis zit ten en hun familie. In Scandi navië zijn al verschillende Rou te 81-winkels. De opening van de winkel wordt aangekondigd op de in ternetsite van Route 81. Nu rust er een woonbestemming op het pand en er is bij de gemeente nog geen verzoek tot bestem mingswijziging gediend. Mocht dat verzoek er alsnog komen dan wijst de gemeente die af, zegt een woordvoerster. De keten van Route 81 vindt zijn oorsprong in Kopenhagen waar in 1985 drie Angels in de gevangenis de kost verdienden met de verkoop van T-shirts. lieuw in Delft, Rotterdam en Numansdorp (in alle vestigingen) ad van fortuin! «■■■<■■-1 8 aai aan het rad en bepaal uukcadeau*: Gratis 'bolle' Bosch I Gratis Amerikaanse koelkast Gratis inductie kookplaat Graniet 1/2 prils Gratis montage Gratis combimagnetron 1000,- korting Gratis vaatwasser 4 Gratis gaskookplaat Gratis afzuigkap Gratis koelvriescombinatie 1500,- korting Na Kaatsheuvel, Mijdrecht, Almere en Utrecht, an ook in Delft, Numansdorp en Rotterdam. 0800-1536 of surf naar www.keukenkahpioen.nl De rechtbank in Groningen heeft een 29-jarige seriever krachter uit die stad veroor deeld tot negen jaar cel. De offi cier van justitie had zes jaar ge- eist. De rechtbank vindt dat de man een grote minachting heeft voor zijn slachtoffers. Die werden in hun eigen woning zo'n twee uur lang gedwongen tot het ondergaan en verrichten van een groot aantal seksuele handelingen. Het gebruik van grof geweld werd daarbij niet geschuwd. De man is zwaarder gestraft omdat hij weigerde mee te werken aan een onder zoek dat inzicht had kunnen geven in de achtergrond van de feiten en de kans op herhaling. De rechtbank noemt dat een zorgelijke situatie en vindt dat de veiligheid van de maat schappij daarom zwaar moet wegen. Hij moet verder zijn twee slachtoffers een smarten geld betalen van respectievelijk 10.000 en 5.000 gulden. De man werd verdacht van nog drie soortgelijke ernstige verkrach tingen, maar justitie heeft daar voor onvoldoende bewijs kun nen verzamelen. De man heeft in april en juni vorig jaar op identieke wijze vrouwen in de wijk L^ewenborg benaderd en vervolgens ver kracht. Hij sprak de slachtoffers op straat aan en liep met ze mee terwijl hij ze met de dood bedreigde. Daarop werden de vrouwen in hun eigen huis tot seks gedwongen. Van een van de vrouwen eiste hij na afloop Commissie: milieudoelstellingen kabinet niet gehaald Verdere groei van Schiphol is in strijd met de belofte van het kabinet om de lawaaihinder te beperken. Ook doelstellingen op het gebied van stank, luchtvervuiling en veiligheidsrisico's worden niet gehaald. Dat stelt de Commissie voor de Milieu-effectrapportage in een advies aan de ministers Netelenbos (verkeer) en Pronk (milieu). De ontwikkeling van de milieuhinder sinds 1990 rond Schiphol geeft volgens de commissie 'een weinig rooskleurig beeld'. Het streven om het aantal woningen in de meest belaste lawaai- zone te beperken van 15.000 tot 12.000, zal niet worden gehaald. Het kabinet had deze vermin dering toegezegd bij het besluit om Schiphol tot 2003 met 20.000 vliegbewegingen per jaar te la ten groeien. De commissie heeft verder kritiek op de ma nier waarop de lawaaihinder wordt berekend. Door alleen herrie boven 65 decibel mee te tel len, wordt de echte geluidshinder sterk onder schat. Volgens de commissie ondervinden dub bel zoveel personen hinder bij een meer realis tische berekeningswijze met alle geluiden bo ven 50 decibel. De beoogde groei van Schiphol is volgens de commissie ook in strijd met .ande re milieudoelstellingen. Het kabinet heeft eer der vastgelegd dat stank, luchtverontreiniging en de kans op ongelukken niet mogen toene men ten opzichte van de situatie in 1990. Het aantal omwonenden dat last heeft van kerosinestank zal in het jaar 2003 bijna zijn ver dubbeld. De verbetering van de luchtkwaliteit rond Schiphol is te danken aan het schonere wegverkeer, terwijl de uitstoot van het groeien de vliegverkeer juist toeneemt. De kans op ongelukken is volgens de com missie toegenomen door de groei van het aan tal vliegbewegingen en de stijging van het ge middeld vertrekgewicht. Afhankelijk van de uit gangspunten zou het risico sinds 1990 toene men met een factor 1,4 of 2,2 tot het jaar 2003. Het ministerie van verkeer en waterstaat kon vanochtend nog niet op het advies reageren. Wel wees een woordvoerster er op dat de risi co's voor omwonenden lager liggen dan de cij fers op basis van de oude berekeningswijze. Moderne vliegtuigen zijn veiliger dan oude toe stellen, waardoor de risico's niet meer evenre dig zouden toenemen met het aantal vluchten. >|JDAG 10 MAART 2000 951 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 42256 LOSSE NUMMERS 2,00 ZATERDAG 2,50 HET WOORD IS AAN Lao-Tze Een reis van duizend mijlen begint met één stap. vooruitblik ZON MAAN DINS K 5*/10o «711° 5710° Sï£8g' 30% 20% 50% 5SÖ$ 20% 20% 20% GROENOORDHALLEN LEIDEN i vr. open van 09.00-17.00 uur De 2® zaterdag van de maand geopend van 09.30-15.30 uur Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Voorletter»: m/v Adrea: Postcode: Plaats: Telefoonnummer: (l.v.m. controle bezorging) Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch (ƒ34,80) Per kwartaal automatisch (ƒ99.90) Per kwartaal acceptgiro (ƒ100.90) Bank/giro nr: Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon In een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonnee service, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 071- 5128 030 of abonneren vla: www.leldschdagblad.nl 712141 400114 maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 1