Politiek positief over verkoop kabelnl 'Hebben ze daar eigenlijk wel een e-mailadres?' Begin met nieuwe fundering De Bruijnlaan in Hoogmade Rijn Veenstreek Koop 'uit tactische overwegingen^ Uitgaan mogelijk makt231 voor jeugd onder zestitn 'Je ziet eens wat anders dan Woudsoord' Stok achter de de voor ontuchtplegep 'Stommiteit Rijk' in bestemmingsplan H! - ai Valse aangifte arts in 'roestoestai VRIJDAG 10 MAART 2000 Echtpaar wint ondernemersprijs ter aar/bodegraven Paula en Onno Verboon uit Bodegraven hebben gisteravond de ondernemersprijs gewonnen die de WL- TO in het gebied van de Aar-, Gouwe- en Rijnlanden beschik baar stelde. Volgens Rabobankdirecteur en juryvoorzitter P. Es- veld onderscheiden zij zich van andere agrarische ondernemers door 'de creatieve manier van inspelen op een trend in de maatschappij'. Het echtpaar Verboon combineert sinds een jaar hun veehouderij met een kinderdagverblijf. Het echtpaar Ver boon was een van de drie genomineerden. Volgens Esveld vol deden de andere twee genomineerden: de kwekers Ronald en Marcel Koeleman uit Ter Aar en akkerbouwer Pleun van Woer den uit Leimuiden ook aan alle criteria. „Er kan er echter maar een winnen." Vijf ton extra voor brandweergarage roelofarendsveenDe commissie bestuurszaken en financiën is gisteravond node akkoord gegaan met het beschikbaar stellen van vijf ton extra voor de bouw van een brandweergarage en een politiebureau aan de Wilgenstraat in Roelofarendsveen. Twee jaar geleden begrootte de gemeente de kosten nog op 2,5 miljoen gulden. De kosten vielen hoger uit omdat de bouwprij zen zijn gestegen en omdat de politie een extra verdieping no dig bleek te hebben. Politiek verdeeld over kabelsubsidie alkemade Met uitzondering van de PvdA stemmen de Alkema- dese politici in met een bijdrage van 75.000 gulden voor tv-ka- bel op Kaageiland. De PvdA vreesde dat als Kaag het geld krijgt, andere onrendabele gebieden in Alkemade ook bij de gemeente gaan aankloppen. De inwoners van Kaageiland krijgen de ge meentelijke subsidie alleen als minimaal 160 van de 218 huis houdens een kabelaansluiting willen. Binnenbrand in garage Alphen alphen aan den run» In een garagebedrijf aan de Hugo de Groot straat in Alphen aan den Rijn heeft afgelopen nacht een bin nenbrand gewoed. De brandweer kreeg om half vier de melding van een ontploffing in het pand en dat er iets brandde. Op dat moment kwam er ook al een grote hoeveelheid rook uit het dak. De brandweer had de brand een half uur later onder controle. De oorzaak is een ontploffing van een oude accu. Vrouw in portiek door drietal bedreigd alphen aan den run» Drie mannen hebben een 22-jarige vrouw in een flatportiek aan de Keizershof in Alphen aan den Rijn be dreigd. De drie stonden dinsdagavond in het portiek bij het winkelcentrum De Herenhof, toen de vrouw naar binnen ging. De mannen belaagden haar en één van hen richtte mogelijk een vuurwapen op de vrouw. Daarna vertrokken ze weer. De politie stelde een buurtonderzoek in en heeft huis-aan-huis brieven bezorgd. Daarin worden de bewoners opgeroepen zich te mel den als ze dinsdagavond rond 20 uur de drie mannen in de om geving van de Albert Heijn of het winkelcentrum hebben ge zien. Teksten en tekeningen op schuttingen alphen aan den run» De schuttingen rond de bouwput voor het nieuwe Alphense stadhuis worden voorzien van nieuwe literaire teksten. Maandag gaan mensen van de Taaismederij hun nieuwste creaties aanbrengen en signeren. Leerlingen van de Bonifaciusschool maken tekeningen bij de teksten om het ge heel wat op te fleuren. Tussen 9.30 en 11.00 uur regelt de politie het verkeer in de Castellumstraat, die dan voor een deel met dranghekken is afgezet. Bij slecht weer wijken de 'kunstenaars' uit naar maandag 20 maart. janneke de jonge De grondige renovatie van de De Bruijnlaan in Hoogmade zit eraan te komen. Gisteravond stemde de gemeenteraad van Jacobswoude ermee in een ton uit te geven aan de voorberei dingen voor de vervanging van de fundering en de riolering. Wethouder Vink schat de totale kosten voor de De Bruijnlaan op zo'n twee miljoen gulden. De meeste raadsleden waren het er met het college over eens dat de De Bruijnlaan hoogno dig moet worden aangepakt. De raad besloot niet voor niets vo rig jaar mei om de fundering van heel Hoogmade te laten onderzoeken. „Het is duidelijk dat we hier voor zijn", zei Wit- teman (Gemeentebelang). „Op sommige plekken zijn er ver zakkingen van 30, 40 centime ter. Géén gezicht." De andere partijen deelden die mening. Wethouder neemt twijfel over goede deal' Alphen aan den Rijn met Casema weg De verkoop van het Alphense kabelbedrijf aan exploitant Casema kan de goedkeuring wegdragen van de meeste politieke partijen. Zij stelden gisteravond in een com missievergadering een waslijst aan kritische vragen over de overeenkomst tussen Casema en burgemeester en wethouders, maar lijken in meerderheid genoegen te ne men met de beantwoording door wethouder Lyczak. alphen aan den run saskia buitelaar Desondanks sprak alleen de RPF/GPV-fractie een 'akkoord' uit. De SP en GroenLinks hou den de CAI het liefst in eigen beheer. De rest is positief over verkoop, maar wil nog in de fractie over het voorstel praten voordat in de gemeenteraads vergadering een besluit wordt genomen. Casema biedt bijna vijftig miljoen gulden voor de overna me van het CAI-bedrijf. Dat is 1600 gulden per aansluiting. Daarnaast investeert de exploi tant vele miljoenen guldens om het verouderde netwerk ge schikt te maken voor tweeweg- verkeer. Daarmee kan Casema straks diensten aanbieden zoals internet, video-op-afroep en stemmen via de tv. Lyczak presenteerde de over eenkomst eind februari als een hele goede deal. Maar veel frac ties vroegen zich gisteravond af of Alphen er niet bekaaid af komt. Andere gemeenten krij gen van Casema veel meer geld voor hun kabelnet. Amstelveen bijvoorbeeld wisselt voor 2600 gulden per aansluiting van ei genaar, duizend gulden meer dan Alphen. Lyczak verklaarde dat verschil eenvoudig. Het Amstelveense kabelnet is moderner en nu al geschikt voor tweewegverkeer. Casema hoeft daar dus veel minder te investeren. Boven dien heeft de strijd tussen Case ma en concurrent UPC om de abonnees rond Amsterdam de prijs opgedreven. Lyczak: „Wij hebben niet gestreefd naar de hoogste opbrengst, maar naar de beste voorwaarden bij een goede opbrengst." Zo krijgen alle Alphense huishoudens een alphen aan den run/ruswuk De aanschaf van de Alphense kabel is zeker geen koopje. Ex ploitant Casema vindt de prijs van de overname reëel. Dat Amstelveen per aansluiting duizend gulden meer krijgt dan de 1600 voor Alphen, ligt aan de verschillende situaties. Een woordvoerder van de Rijs- wijkse kabelexploitant geeft dezelfde uitleg als de wethou der: het Amstelveense netwerk is er veel beter aan toe en de concurrentiestrijd rond Am sterdam was heviger. „Boven dien is het een aantrekkelijke zakelijke markt. Amstelveen is zo'n beetje het reclamecen- trum van Nederland aan het worden. We kunnen al die be drijven enorm veel extra d leo] sten aanbieden." Daan de maakt Casema met Am lijk veen het ruitvormige ge uit dicht tussen Zand\t ven Utrecht, Breda en Den H t. S( Ook de aankoop van hei kan phense kabelbedrijf is wat leel betreft een tactische zet was één van de grootste ridi vlekken in dat Casema-gebgnd, ad r bit! gratis decoder. Die is nodig om de extra diensten te benutten en om straks tegen betaling zenders te ontvangen die niet in het basispakket zitten. Lyczak voelde niets voor het voorstel van GroenLinks om een referendum over de CAI te houden. „Want er verandert praktisch niets voor de burger, de dienstverlening wordt juist uitgebreid." Ook» het voorstel van raadslid Vrij om van de opbrengst terug te aan de huishoudens ve hij. Liever wil hij dat de b meedenken over een ming voor het geld. vl ifi b s tro >ijh janneke de jonge Er moet een plek komen waar jongeren tussen de dertien en zestien jaar op vrijdag- of zater dagavond heen kunnen. Dat vinden burgemeester en wet houders van Alkemade. Volgens hen kan de nieuwe jongeren werker, die binnenkort wordt aangesteld, hiernaar op zoek gaan. Floris Schoonderwoerd (PvdA) liet wethouder Nagte- gaal woensdag in de raadscom missie welzijn echter weten dat hij niet zomaar aan de bestaan de jongerencentra voorbij moet gaan. Het probleem met de tie ners is ontstaan sinds jeugdso- ciëteit 't Farm in Oude Wete ring deze groep weert. Reden hiervan* is dat er moeilijk toe zicht valt te houden aan de bar als het druk is, zodat de kans bestaat dat het personele sievelijk alcohol schenl jongeren onder de zestiei B en W veronderstel' jaar de bestaande jongerenci Splotsz in Roelofarendsv [gy Meddle in Oud Ade - p gelijkheden zien voor ten voor de jongste gr gens het gemeentebestu Bern ben de jeugdsozen niet genoeg vrijwilligers, len ze op vrijdag en liever activiteiten orgai voor oudere jongeren. derwoerd, zelf bestuurs^ Meddle, bestreed dit avond. „De gemeente beleid niet zelf te maken, andere verenigingen geïnteresseerd zijn. Dan een dure jongerenweii niet te doen." Wethoudi liet weten dat van harte te willen benul d; isd ïl] a m. ii Inti I FOTO MARK LAMERS Het is de bedoeling dat na de De Bruijnlaan nog zes andere straten in het dorp zo'n behan deling krijgen. D66 uitte als eni ge partij zijn angst voor de fi nanciering van die aanpak. „Wat halen we op onze nek? Kunnen we dit op termijn nog wel betalen? Ik vind dat we na deze eerste fase eens goed moeten kijken hoe we hiermee verder moeten", aldus Van Hoesel. Burgemeester Van Beek gaf toe dat het onzeker is of er wel geld voor is. „Bij de De Bruijn laan is het nu net een zwem bad, dat kun je de mensen niet langer aandoen. Het is de be langrijkste plek die we moeten aanpakken. Maar met deze eer ste fase alleen al snijdt de wet houder behoorlijk in zijn eigen vlees. De polsstok is zeker niet lang genoeg om het hele pad af te wikkelen." Volgens Vink kos ten de zeven projecten samen zo'n 12 a 14 miljoen gulden. Na drie 'uithuizige' dagen in gebouw Immanuel gaan de bewoners van Woudsoord definitief terug naar huis. Bewoners na drie dagen weer terug naar verzorgingstehuis J_ O uro woubrugge natasja augustinus „Ik ga toch niet de hele dag in die herrie zitten", zegt meneer Zwetsloot. Met een stuk of tien lotgenoten ontvlucht de Wou- bruggenaar voor de derde achtereenvol gende dag verzorgingstehuis Woudsoord. Vanwege het kabaal tijdens de verbouwing van de tweede etage nemen zij de wijk naar Immanuel, een bijgebouw van de Neder landse hervormde kerk in Woubrugge. „Zelfs oordopjes helpen niet. Dan moet je minstens stopverf gebruiken." Op donderdagochtend brengt het perso neel van Woudsoord de bewoners voor de laatste keer naar Immanuel. Acht ouderen komen in hun rolstoel aan, begeleid door zes verzorgsters. „Gelukkig is het maar vijf minuten lopen", zegt verzorgster Annelies van der Voort. „Je moet het even goed or ganiseren, maar de ouderen vinden het prachtig. Het zorgt weer voor wat aflei ding." Om tien uur komen er ook nog tien ouderen van de dagopvang bij. „Ik vind het heerlijk", zegt de 88-jarige mevrouw Uithol. „Je ziet weer eens wat an ders dan alleen Woudsoord. Het brengt een beetje leven in de brouwerij". Maar een half uur en een bakje koffie later is me vrouw Uithol het een beetje zat. „Ik heb mijn boek in Woudsoord laten liggen. Ze moeten ons wel bezig houden, hoor." On dertussen doet meneer Zwetsloot een spel letje 'zoek de verschillen'. „De mensen vinden het prettig om even van huis te zijn", zegt Van der Voort. „Maar je moet er wel voor zorgen dat ze iets te doen hebben. Thuis hebben ze hun eigen plekje, maar hier zit je met zijn allen op el kaar." Er is daarom een bingo georgani seerd en een spelletjesmiddag. De ouderen kunnen sjoelen en klaverjassen. Tussen de middag krijgen de ouderen in hun tijdelijke onderkomen een warme maaltijd, bereid in de lawaaiige keuken van Woudsoord. Voor hun middagdutje na het eten staan de klapstoelen in een hoek van de zaal al klaar. „Het is niet hetzelfde als mijn bed, maar het ligt wel even lekker", zegt mevrouw Uithol. „Maar als ik vanmid dag thuiskom ben ik wel bekaf. Niet alle bewoners van Woudsoord zijn naar Immanuel gegaan. Enige ouderen zijn gaan logeren bij familie in de buurt. Der tien bewoners hebben ervoor gekozen om, met oordopjes in, toch in Woudsoord te blijven. Ook voor de verzorgsters zijn het drie aparte dagen. „Gisterochtend zijn we met zijn allen naar een rozenkwekerij geweest", zegt Van der Voort opgetogen. „Dat was heel druk, maar gezellig. En nu zit ik al een uur koffie te drinken met de bewoners. Zij vinden die aandacht prachtig, want in het verzorgingstehuis heb je altijd wel een an der klusje te doen en heb je niet zoveel tijd voor de bewoners." Om half vier 's middags kunnen de oude ren, met hun tasjes gevuld met leesbrillen en boeken, weer terug naar huis. „Ik vind het wel jammer dat de uitstapjes voorbij zijn. Het had wel iets leuks", zegt mevrouw Uithol. De verbouwing duurt nog tot eind mei, maar de grootste herrie is nu voorbij. den haag/alphen aan den rijn suzanne barbier De politierechter in Den Haag heeft een 47-jarige Alphenaar gisteren tot twee maanden voorwaardelijke gevangenis straf veroordeeld. De man had zijn minderjarige stiefdochter minstens één keer onzedelijk betast. De rechter sluit herha ling niet uit. Volgens hem heeft de man een stok achter de deur nodig. De Alphenaar bekende dat er een keer iets was voorgevallen. De stiefdochter had daarente gen bij de politie ook melding gemaakt van een onzedelijk voorstel dat haar stiefvader haar had gedaan. Andere ge zinsleden vonden ook dat de man zich 'ongezond' gedroeg in de buurt van zijn twee doch ters. De Alphenaar verklaarde voor de rechter dat hij zich aange trokken voelde tot het meisje met wie hij een 'goede, open hartige band' had. Hij erkende Gratis internetcursus voor Alphense Molukkers alphen aan den run natasja augustinus Nathan Wattimury heeft in de Alphense bibliotheek een site gevonden met allerlei informa tie over de Molukken. „Ik wil graag het nieuws bijhouden en ik hoop contact met mijn fami lie te krijgen", zegt Wattimury, die deelneemt aan een gratis internetcursus voor Alphense Molukkers. „Maar ik weet ei genlijk niet eens of zij op dat ei land wel een e-mailadres heb ben." Nog steeds wordt er op de Molukken volop gevochten. De oplopende spanning was voor de openbare bibliotheek een aanleiding om in samenwer king met de stichting Kaju Pu- tih een gratis internetcursus te organiseren voor de Molukse gemeenschap in Alphen. Gis teravond kwamen negen man nen naar de bibliotheek, waar zij van twee cursusleiders leer den om e-mails-te versturen. Vanwege de grote belangstel ling is de cursus verplaatst naar de hoofdvestiging. „De cursus zou eerst in het kleinere filiaal Ridderveld in de Ridderhof plaatshebben, maar daar staan maar drie internetcomputers", zegt cursusleider A. van den Berg. „Zoveel reacties hadden Roger Hitharie en Nathan Wattimury ontdekken in de Alphense bibliotheek de geheimen van het internet FOTO TACO VAN DER EB we niet verWacht. Het valt mij wel op dat het alleen jonge, mannelijke cursisten zijn." Na de cursus krijgen de Mo- e maillen in de bibliotheek. „Ik lukse mannen een bon waar- heb nu het e-mailadres van mee zij vier keer gratis kunnen mijn broer niet bij mij, dus ik daarvan maak ik een volgende keer zeker gebruik", zegt Tak Reawaruw. Hij hoopt contact te krijgen met zijn broer, die op dit ogenblik voor zijn werk op Ambon is om er hulpgoederen te brengen. Andere jongens bezochten de cursus, omdat ze iets meer wil len weten over het medium van de toekomst: het internet. Het was de eerste keer dat er een cursus speciaal voor een bui tenlandse gemeenschap werd gehouden. „We hebben wel eens vrijwillige workshops ge houden, maar daar komen voornamelijk Nederlandse in woners op af', zegt Van den Berg. „Op deze manier pushen we Molukse Alphenaren om ook eens te kijken hoe het in ternet werkt. Misschien kunnen we zo'n cursus ook eens aan bieden aan andere buitenland se gemeenschappen." De Molukse Nederlanders hoeven in elk geval geen dure telefoontjes meer te plegen naar verwanten op de Moluk ken. Als hun familie een e-mail adres heeft, dan kunnen zij elke dag rechtstreeks contact heb ben. „Het gaat sneller en het kost minder", zegt Reawaruw. Maar als de gratis internet-bon op is, moet ook hij een rijks daalder per kwartier betalen. uro] van dat het nooit had moe beuren, dat was een fout' geweest. De Alp jje zocht de verklaring van; drag gedeeldelijk in de problemen die hij had. op dat moment in sd Bei Anderzijds oordeelde hij nej. zijn dochter geen scha toegebracht. Dat leidde s"^ uit het feit dat zij hem nog wilde zien. Hij sugg openlijk dat zij waarst lam nooit aangifte had hij zijn ex-vrouw mee moet was gekomen in delscheiding. „Er is spn rancune. Ik vind het lig dat de aangifte plaüjnd; op het moment dat de dingsprocedure helem slot zit." De rechter wees die ruw van de hand. „D scheiding doet niets af ernstige feit. Het gaat ei u misbruik heeft gema av( iemand over wie u gez en die van u afhankeü moet zichzelf in acht ne Ie 1 nt jacobswoude Het Rijk heeft een fout ge maakt in het bestemmingsplan voor de inpassing van de HSL en verbreding van de A4 bij Ja cobswoude. Daardoor kon de gemeenteraad het plan gister avond niet vaststellen. De fout is snel te herstellen, maar de raad moet er wel een keer extra voor bij elkaar ko men. Het bestemmingsplan moet namelijk uiterlijk op 12 april zijn vastgesteld, en de .da tum van de eerstvolgende raadsvergadering is 13 april. Als straks de HSL-treinen voorbij razen en er meer au to's op de A4 rijden, geeft dat lawaai in Woubrugge. Voor een aantal bewoners is die herrie zo groot, dat zij eigenlijk niet op die plek mogen wonen. Het Rijk moet daarvoor ont heffing vragen in het bestem mingsplan. Dat is wel voor de HSL, maar nie de A4. Het Rijk moet die ontl nu alsnog aanvragen provincie. „Die ontlieffii lenen is een fluitje va oeie cent, maai" het is wi Leid stommiteit van het Rij en. wethouder Haasbroek md avond. Hij weet nog nie eei neer de raad ervoor bij komt. den haag/ runwoude suzanne barbier De Haagse politierechter vond het procesverbaal van valse aangifte dat voor hem lag 'merkwaar dig'. Het verhaal dat de 37-jarige huisarts daarin had verteld en op de zitting herhaalde, klopte niet met een tweede aangifte die er was gedaan in deze zaak. De huisarts ontdekte anderhalf jaar geleden dat er in zijn praktijk in de gemeente Rijnwoude was ingebroken. De deur stond open en binnen was het een rotzooitje. Omdat elk spoor van braak ontbrak, besloot hij, met een an dere arts die daar werkte, om die sporen alsnog aan te brengen. De verzekering betaalt alleen uit als inbraak kan worden aangetoond, was de ge dachte. De twee waren daartoe naar het huis ge reden van de arts die er als tweede bijkwam, waar ze een schop en een snoeischaar ophaal den. De man die woensdag terechtstond pro beerde daarmee het slot te forceren en de spon ning te beschadigen. Bij de politie deden beide artsen aangifte van inbraak. De arts die er in tweede instantie bij werd ge- leeh ader ïr di roepen, heeft daarentegen verklaard datl Smu atief om de braaksporen aan te brengen van de ander uitging. Het gereedschap ook zeker niet van haar afkomstig zijn nfoeiei hem. Ze was wel aanwezig bij de vernieüi ndei Volgens advocaat Bovens van de 37-jz hij verminderd of geheel ontoerekening op het moment dat hij de braaksporen ai en valse aangifte deed. De man was die ward vanwege persoonlijke omstandi zij Omdat de man tweemaal eerder met ji daar aanraking is geweest als gevolg van een' het stand', bepleitte de advocaat een psyc' een onderzoek. Daaruit zou moeten blijken et arts onder meer dwangmatig gedrag iet ei Volgens de verdediging is er een 'evident de tussen de geestelijke toestand en zijn o ütsta Nadat de man 'bij-zinnen' was gekomen inet zich gemeld bij de politie om de aang trekken. De politierechter zag echter gefl n_J ding voor een psychiatrisch onderzoek jksrr de man werkzaam is als arts, wilde de rfl enht een reclasseringsrapport laten maken, één komt eind juni opnieuw voor de rechtba Dit en ok c Int de hel

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 18