Noordwijk wil af van 'bieroorlog' Rotary en Sassenheim sluiten akkoord over Park Rusthofï Provincie legt bomenkap landgoed Offem stil Gans Gijs verbijt de eenzaamheid Duin Bollenstreek Neem een proefabonnement, BEL 071^5128030 Vader Hillegomse Denise veroordeeld tot jaar cel WEKEN VOOR 41,00 J® I n VRIJDAG 10 MAART 2000 976 l& Gemeente denkt aan convenant Acht maani celstraf gd tegen Katwi wiet-hande Rechtbank acht ontvoering meisje bewezen DEN HAAG/HILLEGOM LIEKE DE KWANT De vader van de Hillegomse Denise Fortgens is gisteren bij verstek veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf. De Haagse rechtbank acht bewezen dat de man het 9-jarige meisje in april 1998 ontvoerde naar zijn ge boorteland Turkije. Rechtbank voorzitter Timmermans sprak van een ernstige schending van de rechten van het kind. De straf komt overeen met de eis van officier van justitie Renckens. De kans dat de ver oordeelde ook daadwerkelijk naar de gevangenis zal gaan, is zeer klein. De man en zijn dochter verblijven sinds de ont voering in Turkije en dat land staat erom bekend dat het zel den of nooit inwoners uitlevert. De uitspraak kan echter van be lang zijn in de voogdijzaak om Denise, die eind 1998 door de vader is aangespannen in Tur kije, zo lichtte Renckens eerder toe. Honey Fortgens, de moeder van Denise, is niet tevreden met de uitspraak. „Een jaar is veel te weinig, zeker als je een voorbeeld wilt stellen voor an deren, zoals de officier heeft ge zegd. Dit is eerder een aanmoe diging om je kinderen te ont voeren naar een ander land." Fortgens zal de uitspraak des ondanks meenemen naar de volgende zitting van de voogdij- zaak in Turkije, op 22 maart. „Ik hoop dat ik de vertaling en alle stempels op tijd heb om dit aan de rechter voor te leggen. Dat wil zeggen, als de zitting nu wel doorgaat. Want tot nu toe is de zaak telkens zonder opgaaf van reden aangehouden." SASSENHEIM PETER VAN ECMOND Rotaryclub Sassenheim en de ge meente hebben een akkoord bereikt over Park Rusthofï. Er staat een grote opknapbeurt op stapel, waarvoor 2,7 miljoen gulden nodig is. De Rotary is bereid fondsen in te zamelen, maar wil dan ook bij de herinrichting van het park een vinger in de pap heb ben. De gemeente wil de uitvoering het liefst in eigen hand houden. Er is een constructie gevonden waarin ruimte is gevonden voor de wensen van beide partijen. Kern van het compromis is dat de opknapbeurt het domein wordt van twee aparte clubs: een stichting die geld gaat inzamelen en een begelei dingscommissie die zich met de uit voering bezighoudt. In beide clubs hebben de gemeente, de Rotary en 'vertegenwoordigers van de Sassen- heimse gemeenschap' zitting. De begeleidingscommissie coördi neert de opknapbeurt van het park. Er ligt een algemeen 'masterplan' van adviesbureau Bosch Slabbers, waarvan de strekking is dat Rusthoff weer de allure van een Engels land schapspark moet krijgen. De begelei dingscommissie organiseert de pre cieze invulling van dat plan. Over in houdelijke punten brengt de com missie advies uit aan de gemeente raad, die uiteindelijk beslist. Over een aantal belangrijke kwes ties moeten nog knopen worden doorgehakt. Bijvoorbeeld of bezoe kers mogen fietsen in het park. En over de vraag waar de toegangspoor ten verdwijnen en waar ze blijven. „De Rotary ziet het liefst dat de ge meente vooraf met een programma van eisen komt wat zij precies wil", zegt woordvoerder H. Heuer van de Rotary. „Dan kunnen we een archi tect (Bosch Slabbers heeft al een offerte uitgebracht) de opdracht ge ven de wensen in detail uit te werken en krijgen we niet athteraf te horen dat het anders moet. Neem het fiet sen. De gemeente wil geen fietsen in het park, volgens het masterplan van Bosch Slabbers mag het wel. Wij staan achter het masterplan, maar al les is bespreekbaar. Het gaat ons er om dat de gemeenschap er achter staat." De andere club, de financiële stich ting, gaat fondsen werven om de op knapbeurt te betalen die 2,7 miljoen kost en waarschijnlijk volgend jaar begint. De gemeente heeft voor een periode van vier jaar jaarlijks 330.000 gulden beschikbaar gesteld, maar dat is niet toereikend. Heuer hoopt dat daar nog subsidies van Rijk of provin cie bovenop komen. Als blijkt dat het park ooit is ontworpen door een be kende Engelse landschapsarchitect, dan is de kans op subsidie aanzienlijk groter, beseft Heuer. Dus dat wordt uitgezocht. Particulieren en bedrijven zullen de rest van het geld moeten opbrengen. „Bijvoorbeeld de mensen die zo heb ben gestreden voor het behoud van het park. Die zullen we als eerste be naderen. Nu is het hun kans om met een donatie te laten zien hoe heilig het park voor ze is." ger ,K '1 •vc I, ar X swel won- Twaalf maanden waarvan vier voorvvaL„ en een boete van vijft gulden. Die eis van (e( cier van justitie viel d )eci rige Katwijker voor zi jt>c deel in het handelen gisteren nogal rauw dak. Hij rekende eei een taakstraf, zwaar vergrijp vond aandeel in de wiet- tussen Leiden (waai hasj kocht) en Katwij EN zijn klanten woonde „In Leiden kun je wie coffeeshop kopen i" paar kilometer verd Katwijk wordt de n gehanteerd. Daar raai van in de war", sl voor de rechtbank Haag. Zijn advocaat von ook veel te hoog. „1 een misdrijf of spre over een serie ove gen", wilde hij v bankvoorzitter E. mans weten. Zelf raadsman het laat stelde dan ook voor cliënt vrijwilligers' ten doen voor zijn dingen'. De Katwijker woi verdacht in de perio juli '98 tot en met 13 in softdrugs te heb handeld. Bij zijn aan iwc werd dertig gram hai troffen. Volgens de v :her regels een te grote lijk heid. Hij moest zit ;ntr voor eerder voor de >rw< verantwoorden en a W2 maanden in voorai e le; man werd daarna in lijke ting van zijn vero irza vrijgelaten en ging w in i: tot de orde van de d og i delen in wiet. Zelf z< ren: nog vijf weken ge ïen hebben, maar inmid ote hij zijn dagen als ee sicc ne huisman slijten, wen De officier van jus irha voor dat laatste nienaaj voelig. „Het is janudat hij hier nu al weeriaroi in het verleden is hf de der mis geweest. D ten ■ik hem kwalijk. En ;uw hij minderjarigen in is b del heeft betrokken, lan dat er in Katwijk nie ve deld mag wórden. Einc wel zo zou zijn, moe re e ook nog eens aan af zi houden. Maar ookikosl hij overtreden. Net i DO j de gevangenis is I eer< gaan rijden. Meneer 'e g niet van en dat )e I Daarom kan ik me geli den in een werkstraf hiel De Katwijker gaf le 1 toe in hasj gehande! vo ben. Maar hij hs sm 1 meer dan een zakjf n gram per dag 'gek( poe waarde van 25 gulc de 1 een maand uitg Ik kwam hij dan wel is sp gram, zei hij. Hij zet uatii in Katwijk, waar d n zij volgens hem van ouc hoogte was, maar nij greep. Tegen hem fogi verklaring van een ige 1 meisje, die nami >etb handelde en 'weldoi zestig gulden op eet lave verdiende'. of Rechter Timmern wat milder gestemi officier van justitie ondanks eerdere lingen van de Katvvrok aan een taakstraf. moest de verdafht^ vl houden met zijn wiet-express - de zS t THC-express - die acht jaar tussen Katwijk heen en delt. „Ik wil u ooi knipkaart voor dezel js' j geven, hoor. Man eerder straf hebt ben je toch een ofcder weer gaat beginnefc ee zeggen: full s/Wvlak nieuwe leven." lontje Dat klonk de Katjeed muziek in de oreipde hij niet kon nalati eens te betogen verschil van aanpaftrha. drugs tussen Leidefle h< wijk niet begreep, jeld. De rechtbank maart uitspraak. Dronkemansrace door Noordwijk en Voor NOORDWU K/VOORHOUT Een dronken automobilist is vanmorgen vroeg aangehouden door de politie, nadat hij met hoge snelheid door Noordwijk en Voorhout reed. Aan de aanhouding ging een achtervolging vooraf. De 33-jarige Voorhouter passeerde op de Quarles van Uffordstraat in Noordwijk met hoge snelheid een politieauto. Na een met meer dan 100 kilometer per uurtj Berckelweg, Gooweg, 's-Gravendamsa Jacoba van Beierenweg, stopte de Voc dë Engelselaan in Voorhout. De man had vier keer zoveel ged toegestaan. Hij is in de cel gezet, mol wijs inleveren en krijgt een boete. Het gratis drinken in de Noordwijkse discotheek The Champ is stopgezet. Burgemeester Van der Sluijs heeft eigenaar P. Beuk laten weten helemaal niet blij te zijn met deze actie. Beuk probeerde op deze manier de eige naar van dancing De Bob - die ook aan De Grent is ge vestigd - over te halen te stoppen met het houden van een 'happy hour'. De gemeente onderzoekt nu of het mogelijk is een afspraak met horeca-ondernemers te maken over het afschaffen van de uren waarin drankjes goedkoper zijn dan normaaL NOORDWU K MARUKE DEN HOLLANDER De meeste ondernemers op De Grent willen af van de lage prij- zen-uurtjes, die in de horeca als happy hour bekend staan. Eén bar/dancing, De Bob, gaat er echter tegen de afspraken in ge woon mee door. P. Beuk, eige naar van The Champ, wil dat de gemeente ingrijpt. Hij heeft daarom inmiddels op twee zon dagavonden alle drankjes gratis verstrekt. Tot groot ongenoegen van de burgemeester die spreekt over 'tamelijk onvol wassen gedrag'. Van der Sluijs: „De heren zijn kennelijk niet in staat geweest om samen tot afspraken te ko men over de afschaffing van het happy hour en zijn nu gezellig een bieroorlogje begonnen. Ik ben daar absoluut niet blij mee. Ik heb ze direct laten weten dat het moest stoppen." Beuk heeft daar gehoor aan gegeven. „Het heeft me veel geld gekost. Maar dat had ik er wel voor over", zegt de horeca- exploitant achteraf. „Ik heb het alleen gedaan omdat ik de ge meente wakker wilde schud den." Maar dat wakker schudden was volgens de burgemeester helemaal niet nodig. „Wij wil len het dolgraag regelen. Dat hebben we ook al eerder gepro beerd. De kwestie speelt al twee jaar. Maar destijds hebben we geconstateerd dat niet alle on dernemers achter de mening van Beuk stonden. Daarom hebben we toen gezegd dat ze er eerst maar eens zelf uit moesten zien te komen." Nu dat blijkbaar niet lukt, wordt onderzocht of een con venant met de discotheekeige naars een oplossing kan bie den. „Het zou eigenlijk niet no dig moeten zijn. De heren zou den zelf zoveel verantwoorde lijkheidsbesef moeten hebben om het niet meer te doen. Sancties zijn moeilijk. We zou den bij overtredingen mis schien iets kunnen doen met de ontheffing op de sluitingstijd. Maar het is de waag of de rech ter dat overeind wil houden, als het er op aankomt", aldus Van der Sluijs. De burgemeester heeft wel zijn bedenkingen bij een conve nant. Hij wees in dat verband gisteren op het standpunt van de dwarsliggende eigenaar M. Arnoldus van De Bob. „Ik heb een lang gesprek met Arnoldus gehad maar helaas zonder re sultaat. De eigenaar vindt het happy hour economisch ken nelijk te interessant. Ik heb hem er niet van kunnen overtuigen er mee op te houden." De plaatselijke horeca zou zich moeten realiseren, meent Van der Sluijs, dat een bad plaats als Noordwijk met een uitgebreide uitgaanscentrum landelijk in de gaten loopt. „De minister van volksgezondheid heeft haar voornemen nog niet opgegeven om het happy hour wettelijk te verbieden. Als dat gebeurt is dat heel verstrek kend. Dan kan er nooit meer, ook niet een enkel biertje, wor den weggegeven." Op het Noordwijkse landgoed Offem is deze week een flink aantal bomen gekapt. De werkzaamheden zijn inmiddels stilgelegd op last van de provincie. foto wim dijkman NOORDWIJK MARUKE DEN HOLLANDER De inspectiedienst voor bos en natuur van de provincie Zuid-Holland heeft de bomenkap op landgoed Offem in Noordwijk stilgelegd. De werkzaamhe den werden zonder vergunning uitge voerd. Volgens een woordvoerder van de provincie zijn de kapwerkzaamheden op Offem niet aan te merken als nor maal onderhoud. Volgens landgoedeigenaar graaf Van Limburg Stirum was dat wel het geval. Hij verldaarde eerder deze week dat de omgezaagde bomen populieren zijn die doorgaans toch al niet zo lang meegaan en in dit geval deels al vanzelf waren omgevallen. Wethouder Sweers deelt die mening. „Ik ga ervan uit dat het gewoon dunnen is wat daar is gebeurt en dat mag. Het gaat om populieren en die hebben nu eenmaal geen lang leven. De bomen die gekapt zijn, waren allemaal al ziek of verdrietig. Het gebiedje zal er alleen maar van opknappen." De wethouder wijst erop dat er nieuwe bomen worden teruggeplant die veel langer kunnen blij ven staan. Sweers vindt elk vergelijk met de bo menkap op het SJC-terrein op een steenworp afstand van het landgoed, waarvoor wel een vergunning moest worden aangevraagd, mank gaan. De wethouder: „Bij SJC worden de voetbal velden gereconstrueerd. Daarom moe ten er bomen weg. Er komt ook niets voor terug. Dat valt dus aan te merken als kap en daar is een vergunning voor nodig." De werkzaamheden op Offem zijn vol gens Sweers het gevolg van een afspraak uit het verleden. In ruil voor een vergun ning voor de villa's die momenteel in de zuidwesthoek van het landgoed in aan bouw zijn, zou de graaf onderhoud ple gen aan het vervallen landgoedbos. „Die afspraak voert hij nu kennelijk uit." Wat volgens Sweers natuurlijk niet weg neemt dat het volgens de regels moet gebeuren. „Op dit moment denken wij dat er niets aan de hand is. Maar we zoeken het nog uit." Volgens de eerste uitkomsten door de inspectie van de provincie is van gewo ne 'dunning' van het Offembos geen sprake. De zaagactiviteiten op Offem vallen volgens de deskundigen van de dienst gaan veel verder en daarvoor is een vergunning nodig. De provincie onderzoekt nog wat de juridische mogelijkheden zijn in deze kwestie. Valkenburgse poortwachters aangereden VALKENBURG MARIAN KRUGSAAAN 'De poortwachters van Valken burg', zo werden ze in de volks mond genoemd, de vier ganzen die al jaren in de bermen langs de Voorschoterweg scharrel den. Twee weken geleden werd een gans doodgereden en afge lopen dinsdag werden de reste rende drie aangereden. Tot groot verdriet van Ellen Rijff, die de ganzen jarenlang ver zorgde. Slechts één vogel, 'gans Gijs', overleefde het ongeval en wordt nu door haar verpleegd. Op de Voorschoterweg wordt hard gereden. Na diverse po gingen van buurtbewoners de snelheid omlaag te brengen, zijn in het eerste stuk, grenzend aan Leiden, verkeersremmende maatregelen genomen. Op het tweede deel, waar de ganzen huisden, worden dit jaar drem pels neergelegd. Eerder werd de maximumsnelheid terugge bracht van 80 naar 60 kilometer per uur. Maar volgens Rijff heeft dat bijna geen invloed ge had. „Het is veel automobilis ten te langzaam, ze halen chauffeurs die zich wel aan de regels houden gewoon in. Er wordt toch niet gecontroleerd." Hoe de eerste gans precies is gedood weet de Valkenburgse niet. „Gezien de verwondingen is het het verkeer geweest, maar dat weet ik niet zeker want de dader is doorgereden en heeft het zwaargewonde dier gewoon langs de kant van de weg laten liggen. Dat duidt in ieder geval op een geweldig karakter", zegt de Valkenburgse met een cyni sche ondertoon. „Iedereen die hier vaker rijdt, weet dat de ganzen regelmatig oversteken. Zo klein zijn ze nu ook weer niet", vervolgt ze. „De automobiliste die betrokken was bij het laatste ongeval wilde niet wachten op mijn komst. Jammer, want nu blijf ik me af vragen hoe je in hemelsnaam drie ganzen over het hoofd kunt zien. Als daar een kind was overgestoken, zou het dan net zo zijn gegaan? Ze is wel ge stopt en het zal heus niet met opzet zijn gebeurd, maar toch." De bewoonster van de Voor schoterweg had volgens eigen zeggen een bijzóndere band met de ganzen opgebouwd. „Ze herkenden me en kwamen naar me toe om gevoerd te worden. En als het niet snel genoeg ging, trokken ze wel eens met hun Gans Gijs herstelt bij de familie Rijff van zijn verwondingen. Het dier overleefde een botsing op de Voor schoterweg in Valkenburg. Zijn maatjes hadden minder geluk. foto dick hogewonino snavels aan m'n broekspijp." De enige overlevende, Gijs, wacht met een flinke hoofd wond op" betere tijden. Suf en verdwaasd loopt hij rond in een overdekte ren. Z'n krop andijvie laat hij links liggen maar hij heeft wel al wat water gedron ken. „Hij is kostenloos behan deld door dierenarts Heems kerk uit Oegstgeest, dat mag ook wel eens worden gezegd. Als Gijs opknapt en overleeft, blijft de angst voor aanrijdingen waar dieren bij betrokken zijn." Rijff wijst op een groepje witte eenden. „Kijk, ook zij lopen heen en weer tussen het water en de berm. Het zal me niets verbazen als ze binnenkort on der de wielen van een hardrij- dende auto komen." Volgens buurvrouw Snoeck was de aanrijding een niet te voorkomen ongeval. „Ik ben di rect naar buiten gegaan en de bestuurster was flink over haar toeren. Ze heeft veel verdriet van de aanrijding. Ze wist in derdaad dat de ganzen daar re gelmatig oversteken en is in het verleden zelfs meerdere malen voor ze gestopt. Dat de aanrij ding juist haar moet overko men, is verschrikkelijk. En ei genlijk zitten we hier al jaren op te wachten. De groene stukken waar de ganzen bivakkeerden zijn grotendeels omheind. Daardoor konden ze geen veilig plekje meer vinden en kan zo iets gebeuren."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 16