Christenen doorbreken sleur met 'SMS-vaste nj Bres wil verboden terreinen blijven betredeis mph Geloof Samenleving VRIJDAG 10 MAART 2000 DAC VANDAAG 10 MAART Niet één heilige krijgt vandaag z'n religieuze eerbetoon, maar veertig tegelijk. Het gaat om de 'Veertig Gekroonden', martelaren uit het jaar 318 na Christus. Hoewel grote delen van het Romeinse rijk al voor het christendom waren gewon nen, kwamen vervolgingen toch nog voor. Een comman dant van een Romeins garnizoen in Sebaste, in Armenië, eiste van zijn soldaten offers om de goden gunstig te stem men. Veertig van hen weigerden, omdat ze christen waren. Voor straf liet de commandant ze naakt in de open lucht op het bevroren ijs van een rivier overnachten. Om ze ex tra te kwellen zette hij een met vuur verwarmd bad aan de oever. Slechts één van de christenen bezweek. Maar een bewaker van de martelaren was zo onder de indruk van hun standvastigheid, dat hij het getal weer rond maakte en zich bij hen aansloot. Een andere bewaker meldde de vol gende ochtend dat hij een lichtgloed uit de hemel had zien komen met engelen die de van de kou verstijfde mannen allemaal een gouden kroon gaven. De Gekroonden werden verbrand. Plafondschilderingen gerestaureerd Amsterdam Nog een paar maanden, dan zijn de plafondschil deringen in kerk De Krijtberg aan de Singel in Amsterdam weer net zo mooi als zij oorspronkelijk waren. De vervaagde schilde ringen worden door het Haagse bedrijf Rescura Bleijenber ge restaureerd. FOTO PVW Bisschop: kinderloze paren zelfzuchtig Rochester De anglicaanse bisschop van Rochester heeft be wust kinderloze paren 'zelfzuchtig' genoemd. De kerk heeft de 'blijvende opdracht' het krijgen van kinderen te propageren, al dus bisschop Nazir-Ali in het blad van zijn bisdom. „Het huwe lijk is geen zaak van alleen genot of een voortzetting van een ro mantische liefde, maar een kwestie van zich opofferen voor de partner en eventuele kinderen. Deze leer is cruciaal om de sa menleving in stand te houden", aldus de bisschop, vader van twee zonen. Zijn pleidooi doet denken aan een suggestie van wijlen bisschop Bomers van Haarlem, die eens in het bisdom blad ouders opriep hun kinderen in plaats van een duur cadeau een broertje of een zusje te 'geven'. In 1994 pleitte de Italiaanse kardinaal Ruini voor meer kinderen. „Een derde kind biedt troost en tevredenheid." Justitie doorzoekt kerkelijk kantoor münchen Het Openbaar Ministerie in München heeft gisteren drie kantoren van de Evangelische Kerk in München doorzocht. Daarbij zijn veel schriftelijke bewijsstukken in beslag genomen, zei hoofdofficier van justitie Manfred Wick. Bij de kerk zijn mil joenen guldens zoek. Justitie doorzocht ook het huis van een medewerker van het kerkelijk bureau. Vorig jaar bleek dat 2,5 miljoen gulden uit de begroting niet in de boeken was terug te vinden. Bovendien bleken de dekens'een geheim potje van ze ker een half miljoen gulden te hebben voor bijzondere uitgaven. Het Münchener EKD-bestuur liet begin februari weten erop te vertrouwen dat de drie betrokken geestelijken zullen bijdragen aan de opheldering in de affaire. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Kethel en Spaland, J.J.A. van de Peppel te Epe; te Rotterdam-Zuid (SoW-gem. Pen- drecht-Heijplaat), dr. A. Polhuis te Nieuwegein. Beroepen: te Zevenhuizen (Gron) dhr. J. Moerman-Szabo, kandi daat uit Dordrecht. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Bunschoten-Spa kenburg, J.A.S. V'gh te Amster dam. GEREFORMEERDE KERKEN (VRIJGEMAAKT) Beroepen: te Groningen-Help- man, J.T. Oldenhuis te Zwolle- Zuid. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Aangenomen: naarTerneuzen, C. Harinckte Houten. Bedankt: voor Scheveningen, W. Silfhout te Hendrik Ido Ambacht. WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht HWS Geldig tot en met zaterdag. Finland: Wolkenvelden en in het noorden kans op enkele sneeuwbuien. Tem peratuur 's middags van -5 in het noorden tot -2 in het zuiden. Denemarken: Wisselend bewolkt en enkele bui en. Zaterdag geruime tijd regen en toenemende wind. Middagtempera- tuur oplopend naar 8 graden. Engeland, Schotland, Wales, Ierland: Wolkenvelden en geregeld regen. In het zuiden meeste kans op zon. Maxima ongeveer 12 graden. België en Luxemburg: Wolkenvelden en vooral zaterdag regen. Vrijdag meeste kans op wat zon. Maxima ongeveer 12 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Afwisselend zon en wolkenvelden. Vrijdag waarschijnlijk droog, zater dag kans op een buitje. Maxima on geveer 13 graden.' Zuid-Frankrijk: Droog en flink veel zon. Mistral neemt weer langzaam af. Maxima tussen 16 en 21 graden. Spanje: Vrij zonnig. In het zuidwesten enke le wolkenvelden. Maxima uiteenlo pend van 21 graden bij Barcelona tot bijna 30 in Sevilla. Portugal: Flinke zonnige perioden, maar in het zuiden soms ook wolkenvelden. Maxima rond 25 graden. Mallorca, Ibiza, Menorca: Vrij zonnig. Maxima ongeveer 20 graden. Marokko: Westkust: perioden met zon Maxi ma van 27 graden in Agadir tot 35 in Tanger. Tunesië: Perioden met zon en droog. Mid- dagtemperatuur oplopend naar 25 graden op zaterdag. Madeira: Geregeld zon; maar ook enkele wol kenvelden. Maxima rond 21 gra den. Canarische Eilanden: Perioden met zon, maar ook enkele wolkenvelden. Maxima tussen 23 en 28 graden. Duitsland: Wisselend bewolkt en een enkele bui. Zaterdag perioden met regen Elke daq een beetje vakantie Win een reis in Vakantie-TV! Kijk morgenmiddag om 16.40 uur naar Vakantie-TV op SBS6! LEIDSCH DAGBLAD OP rney J iD.C [M F Even SMS-vasten. Het bisdom Lim burg in Duitsland speelt met de mo dernste techniek in op de woensdag begonnen veertigdagentijd voor Pa sen. Wie zich op de internetsite van het bisdom aanmeldt, ontvangt tijdens de vasten dagelijks via zijn mobiele te lefoon een inspirerende boodschap. Het tekstbericht (Short Message Servi ce) bestaat uit een citaat uit de bijbel dat het doel van het vasten verwoordt: de bezinning op God en de zorg voor de medemens. Het bijbelvers moet de lezer tot nadenken stemmen en zo de dagelijkse sleur onderbreken. 'SMS-pastoor' Joachim Metzner van de St. Michaëlparochie in Frankfurt, een van de initiatiefnemers, geeft elke dag via de website tips om te vasten. Voor katholieken begon de veertigda gentijd woensdag 8 maart. Metzner riep hen op de eerste dag af te zien van vlees. Vegetariërs moesten volgens de pastoor een ander offer brengen door geen fruit, brood of groente te eten. „Veel succes", schrijft hij. Voor christenen is de vastentijd tra ditiegetrouw een periode van inkeer, versobering en bezinning op het lijden van Christus en het leed in de wereld. Vasten is voor hen geen godsdienstige plicht, zegt stafmedewerker E. Poppe van de evangelische organisatie Agapè. Maar hij is ervan overtuigd dat het eeuwenoude gebruik wel bij het leven van een christen hoort. „Door te vas ten kom je dichter bij het hart van God", weet hij uit ervaring. Agapè en de andere initiatiefnemers van het evangelisatieproject Geloven in de Toekomst hebben alle christenen in Nederland opgeroepen vanaf 14 maart tot paaszaterdag extra te bid den, te geven en te vasten, in welke vorm dan ook. Slechts een enkeling zal zich veertig dagen onthouden van voedsel, verwacht Poppe. Anderen zul len geen koffie of wijn drinken en gelo vige tieners zouden volgens hem de te levisie eens een dag uit moeten laten. De evangelische organisaties hopen dat veel christenen het nut van vasten ontdekken. Ze wijzen erop dat een geestelijke opwekking in de afgelopen eeuwen vaak werd voorafgegaan door een periode van vasten en bidden. Bij het vasten volgen veel christenen het voorbeeld van Jezus, die veertig dagen vastend in de woestijn doorbracht als voorbereiding op zijn optreden in het openbaar. Maar het is niet wijs in navolging van Jezus meteen veertig dagen te vas ten, waarschuwt P. van Kampen in Idea, het orgaan van de Evangelische Alliantie. Vasten moet volgens hem ge- it ook! AD v leb oefend worden, het met lichamelijke verschijnsel durende de eerste dagen kan soms onbedwingbaar en luid len. Slechte adem is ook een komend probleem in deze yE se", aldus Van Kampen. Bij la UUJ ten verdwijnen deze verse volgens hem. Na de periode melijk ongemak volgt een fas sprake is van opvallend well Van Kampen waarschuwt c: wel, dat ze er rekening met houden dat „de boze zal will) WE( ren je vasten te verstoren ei indii wil aanzetten om eerder op den". 14 'New age is over en uit', kopte HP/De Tijd in februari. De term moet maar eens uit het woordenboek, was de strekking van het verhaal. Oininio is gesloten en nie mand wil zich met 'new age' associëren. In dezelfde maand brengt 'new age-blad' Bres feestelijk z'n twee honderdste nummer uit. Hoofdredacteur Dries Lange- veld, is het roerend eens met HP/De Tijd: „De boek handelaren hadden een benaming nodig. Wat eerst de zweefplank heette, konden ze nu kwijt op de new age- -plank. Maar het blijft een term die uit verlegenheid is geboren en niks betekent" Langeveld is al sinds 1980 hoofdredacteur van Bres. Daar voor was hij strategie- en orga nisatieadviseur bij Elsevier. Hij nam het roer over van J.P. Klautz, voormalig Elsevier di recteur, die als gepensioneerde in 1965 Bres begon uit te geven. Het was toen nog een zuster- blad van het Franse Planète Bres, dat vanaf 1961 in de schappen lag. Planète Bres was het geesteskind van Louis Pau wels en Jacques Bergier. Zij wil den, net als Langeveld nu, met hun blad: 'verboden terrein be treden, leringen van occulte ge nootschappen onderzoeken, gedurfde ftiturologische fanta sieën poneren en theorieën aanhalen van verguisde utopis ten.' In Bres kom je sinds die tijd artikelen tegen over Atlantis, sjamanisme, orakels, paranor male verschijnselen, sfinxen en piramiden, ufo's, kunst van na tuurvolkeren, profetieën, gnos tiek, alternatieve therapieën en geneeswijzen. Volgens Lange veld zoekt de redactie altijd naar 'keerpunten in mens en cultuur'. Zo luidt ook de onder titel van Bres nu. Het voorvoeg sel Planète verdween in 1971, toen de Franse Bres ter ziele ging. De Nederlandse Bres bleef, ondanks de kritiek die het wel eens te verduren kreeg: 'boe renbedrog voor de betere stan den', schreef Vrij Nederland bij voorbeeld. „En toch is Bres voor velen het gat in de muur van de vastgeroeste ideeën ge bleven", schreef Langeveld in 1990 in het jubileumnummer ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan. Een lezer karakteri seerde de ontwikkeling als volgt: ,Als ik terugblik en nog eens blader in die oude num mers, dan valt mij op dat Bres is veranderd, maar toch op zoveel punten gelijk is gebleven. Ver anderd is de algemene teneur van de artikelen en bijdragen. Het lijkt wel of we minder ge ONNO VAN T KLOOSTER „Het artikel in HP/De Tijd gaat er ten onrechte van uit dat new age ooit iets is geweest. Niet waar. De term is alleen gebruikt om onduidelijke stromingen makkelijk te kunnen stigmatise ren. Ik moet daarbij denken aan mensen als professor Kranen burg en de Belgische kardinaal Daneels, die hekjes zetten om dat wat zij zien als een bedrei ging voor het geloof. „Degene die nu een feest hoed op de kreet new age heeft gezet is de 'new age hoogleraar' (VU) Wouter Hanegraaf. Die neemt voetstoots aan dat het om een 'religieuze' beweging gaat. Terwijl het zich evengoed bezighoudt met bijvoorbeeld onorthodoxe wetenschappelij ke stromingen, met alternatieve geneeskunde en andere vor men van kunst. Neem Ken Wil- ber, de bekende Amerikaans auteur. Die man is niet met reli gie bezig, maar met een mens wetenschappelijke benadering van de psychologie. Religie speelt daarin wel een rol, maar wordt door hem niet voorop gezet. Er zijn dus nogal wat misverstanden in omloop over new age." Langeveld steekt nog maar eens een Javaanse Jongen op. Een ongebruikelijke gewoonte in een sector waar kruidenthee, vegetarisch eten en een sterke anti-rook houding meestal hand in hand gaan. Het kantoor waar hij vaak is te vinden, deelt hij met collega, dichter en Bres- -adept van het eerste uur Si mon Vinkenoog. Sinds vijf jaar heeft Bres ook redacteur Ron Brassinga in dienst die zich hoofdzakelijk bezighoudt met het uitgeven van boeken, tegen woordig ongeveer zes per jaar. Gedrieën bemannen ze nu een soort achterhuis van een grach tenpand in Amsterdam. Het staat er nog vol dozen, want ze zijn net verhuisd. Hoofdredacteur Dries Langeveld van Bres: „Wij kunnen nog experimenteren. Dat is onze kracht." provoceerd hoeven te worden door buitengewone en onver klaarbare gebeurtenissen. Bres is zakelijk geworden, zoals het hele alternatieve circuit." Langeveld blijft zich met Bres profileren als tegendraads, niet passend in de gevestigde orde, en dan vooral de wetenschap pelijke orde. ,,Als er geen men sen waren geweest die durfden te experimenten hadden we nu nog gehoord van aspirine." Neemt niet weg dat wat eens new age werd genoemd, omdat het bijzonder was, nu tot de mainstream behoort. Kenners als boekverkoper George Huls kramer, therapeute Molly Vin- gerhoets, en publicist Rufus Hamphausen, bevestigen in HP/De Tijd dat beeld. „Er is geen gemiddelde Breslezer", zegt Langeveld. „Er is wel een 'typische Breslezer'. Dat is iemand die vragen stelt bij dingen die de gevestigde or de voor lief neemt. Maar je kunt dus niet spreken van een 'markt'. Er is een belangstel- lingsgebied dat sommige men sen aantrekt. Die groep is niet te omschrijven in de zin van: ze hebben dit en dat opleidingsni veau, die en die leeftijd, koop krachtniveau, enzovoort. Je kunt hooguit zeggen dat we door onze geringe omvang (Bres verschijn één keer per twee maanden in een oplage van 16.000 exemplaren) op een markt ziften met een kleiner aantal mensen die een sterke belangstelling voor het gebied hebben. Terwijl grotere uitgeve- FOTO UNITED PHC rijen zich richten aantallen mensen belangstelling' voor „Wij brengen mets' moeilijkere artikelen6 Mc omdat we vinden derwerp de moeite waarvan we weten deel van onze lezen schrikken. Dat is oi schil tussen grotere i en een kleine zoal' kunnen nog expei[seVV Dat is onze kracht." en vooral in het noorden een stevige wind. Maxima tussen 10 en 15 gra den. Oostenrijk: Wolkenvelden en zaterdag in het noorden en in het oosten enige re gen, vanaf 1500 meter sneeuw. In het zuiden geregeld zon en meest droog. Maxima 10 tot 15 graden. Zwitserland: Vooral in het noorden wolkenvelden en later kans op wat regen. In het zuiden perioden met zon en droog. Zacht met maxima tussen 14 en 16 graden. Polen: Vrijdag wat zon, maar ook enkele winterse buien. Zaterdag bewolkt, geruime tijd regen en een stevige wind. Middagtemperatuur fors da lend naar 2 tot 5 graden. Tsjechië en Slowakije: Vrijdag wat zon, maar ook enkele winterse buien. Zaterdag bewolkt, geruime tijd regen en in de bergen een stevige wind. Middagtempera tuur 5 tot 10 graden. Hongarije: Wisselend bewolkt en enkele bui en. Vrijdagmiddag meeste kans op zon. Middagtemperatuur ongeveer 10 graden. Italië: Flinke perioden met zon en droog. Maxima tussen 15 en 20 graden. Corsica en Sardinië: Vrij zonnig. Maxima rond .18 gra den. Griekenland en Kreta: Flinke perioden met zon, droog en weinig wind. Later op vrijdag in het noorden meer wolkenvelden. Maxi ma tussen 15 en 17 graden. Malta: Perioden met zon. Maxima rond 17 graden. Turkije en Cyprus: Flinke perioden met zon. Zaterdag wat meer wolken en kans op een bui. Maxima tussen 14 graden en 18 graden. ZATERDAG 11 MAART 2000 Zon- en maanstanden Zon op 07.03 Zon onder 18.36 Maan op 09.43 Maan onder23.48 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 07.05 19.26 06.38 18.59 Laag 02.35 14.55 02.16 14.36 Den Helder Rotterdam Vlissmgen Maastricht Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Boedapest Bordeaux Dublin Frankfurt Genève Helsinki Innsbruck Istanbul Klagenfurt Kopenhagen Las Palmas zo 2 36 25 0.0 no 2 26 22 0.0 zw l 32 19 0.0. z2 24 10 0.0 w3 14 10 0.8 z4 27 19 0.0 w3 19 5 0.0 ver 1 16 7 0.0 nw4 11 2 0.0 n5 21 -4 3.0 zw2 18 8 0.0 o2 9 5 28 L O F LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres. Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/ vr.18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-512: DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) W. I- REDACTIE A. Maandag, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chefredactie Duin- en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden TELEFAX Advertenties: 071-53235 Familieberichten: 023- 53 023- 5320 216 Redactie: 071-5321 921 Hoofdredactie: 071- 531! ADVERTENTIE Maandag t/m vrijdag 071- 5356 230 RUBRIEKSADVERTI Maandag t/m vrijdag 071- 5143 545 Geboi ABONNEMENlf Haa bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtigi M het automatisch afschrijven van Isa J abonnements- geld, ontvanger an betaling. VERZENDING PERI Voor abonnementen die per po worden verzonden geldt een tc irg portokosten per verschijnd [sm de* F J.M hebben of blind zijn (of eeni den B leeshandicap hebben), is een van het regionale nieuws uit' Dagblad op geluidscassette! informatie 0486-486486 c (Centrum voor Gesproken la n On Mai 'se De ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. f Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezof feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst n opklaringen -Jjj- zonnig windrichting 19 temperatuur INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111. warmtefront y koufront lagedruk /Y hogedruk _mnn_ luchtdruk in 1000 hecto pascal

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 14