eiden Regio Boeren beledigd door bod gemeente 'Niet alle vliegende winkels verbieden' Pt#LiS oommarktgarage jat niet ter discussie' Klaar voor het saluut Vijftig uur werkstraf na verzekeringsfraude e doen niks wat niemand niet kan' u/vvavar\i zuvju Kinderen buiten levensgevaar De twee kinderen die vorige week bij een brand in een flat woning aan het Jacques Ur- lusplantsoen zwaar gewond raakten, zijn inmiddels buiten levensgevaar. De broertjes van 2 en 4 jaar liggen niet langer aan de beademing in het brandwondencentrum in Rot terdam. De moeder was op het moment dat er brand uit brak niet aanwezig in het pand. Hoewel de politie omwille van de privacy geen medede lingen doet over de thuissitua tie van de kinderen, is inmid dels duidelijk dat de kinderbe scherming zich met de zaak bemoeit. Een brief sturen aan zaalexploi tanten om ze eraan te herinne ren dat ze geen vergunning hebben voor het toelaten van vliegende winkels is mooi. Maar dat is dan wel weer voldoende optreden tegen dit soort verko pingen. Zowel WD als CDA en onafhankelijk raadslid D. Sloos zijn van mening dat de ge meente niet al te streng moet optreden tegen deze vorm van handeldrijven waarbij onderne mers voor een paar dagen een zaal huren om daar voor dumpprijzen hun spullen aan de man te brengen. „Je moet niet alles verbieden. Het is voldoende wanneer je optreedt tegen handel die hevig concurrerend is", stelde Sloos gisteren tijdens de vergadering van de commissie economische zaken. W. Bleijie (CDA) gelooft eenvoudigweg niet dat de ge meente als het erop aankomt hard zal optreden tegen de vlie gende winkels. „Zulk heldhaftig optreden hebben we in Leiden sinds 1574 niet meer gezien", aldus de CDA'er. Ook L. de Lange ondersteunde zijn twijfel met een verwijzing naar het verleden. „We moeten niet alles verbieden. Anders gaan we te rug naar de tijd dat de stads poorten nog 's avonds op slot gingen. Met die brief hebben we wel voldoende gedaan." Het college kondigde vorige week aan de vliegende winkels aan banden te leggen. Hiervoor krijgen de exploitanten van za len waarin geregeld vliegende winkels neerstrijken een brief waarin zij erop gewezen wor den dat ze geen vergunning hebben voor deze handel. Voor het geval er in de toekomst toch weer illegaal vliegende winkels in Leiden aan de slag gaan, dreigt de gemeente met be stuursdwang. In het uiterste ge val kan daarmee met hulp van de politie een verkoping wor den stilgelegd. Of het ooit zo ver zal komen, is echter zeer de vraag. Het af gelopen weekeinde waren er weer twee vliegende winkels die in Leiden hun waar te koop aanboden, onder andere in Ho liday Inn waar schilderijen van de hand gingen. jjng tot beroving Twee onbekende mannen hebben gisteravond rond ne- j op het Lammenschansplein geprobeerd een 48-jarige naarder te beroven. De man wilde zijn winkel sluiten [de twee mannen op hem afkwamen. Ze eisten geld en m de man een bloedneus. Toen het slachtoffer een van jjlers van zich afduwde, ging het duo er vandoor. De da- rerdwenen door het tunneltje onder het Lammenschans- richting Vrouwenweg. an strandt op stoeptegels L Een 38-jarige man uit Noordwijkerhout is gisteravond j half twaalf op de Rijnsburgerweg met zijn auto tegen een >1 stoeptegels gereden. Wegens asfalteringswerkzaamheden [weg deels afgezet maar de man was met zijn auto buiten zetting gekomen. Hij rook naar alcohol en na een adem de bleek inderdaad dat hij fors had gedronken. Hij moest ijbewijs inleveren. irktijdenoverleg Metaal en Techniek ,»jj_ FNV Bondgenoten nodigt werknemers uit de sector Me en Techniek uit voor een bijeenkomst over werktijden. De et h ónd wil ze helpen uit te vinden of hun arbeidstijden wel zijn geregeld en of ze niet te lang en te vaak moeten wer- 3e bijeenkomst op 16 maart is speciaal bedoeld voor auto- eurs, elektriciens, fietsenmakers, loodgieters, cv-mon- iK:carrosserie werkers, metaalbewerkers en mensen die wer- Jij een isolatiebedrijf, in de goud- en zilvemijverheid of een reringsbedrijf. De informatieavond begint om half acht in centrum Antonius aan de Lange Mare in Leiden. ligheidscertificaat voor Riethoven Riethoven Schilderwerken heeft vanmiddag als eerste levar dersbedrijf in de regio het veiligheidscertificaat VCA ont- en. VCA staat voor Veiligheids Checklist Aannemerij. Met rtificaat geven bedrijven aan dat zij zich optimaal houden egels voor veiligheid. Riethoven Schilderwerken heeft, om •lbegeerde papiertje te ontvangen, een veiligheidshand- gemaakt en een cursus basisveiligheid gevolgd. Opdracht- s vragen steeds vaker naar een dergelijk certificaat. xerwethouder Schultz: ommarktgarage komt er n. Dat is althans de me- ran wethouder Schultz jarkeren). „Ik heb geen aanwijzing dat de narktgarage ter discussie oeten staan", reageerde ttwoordelijk wethouder op uitlatingen van ethouder Pechtold. De raat meldde woensdag bijeenkomst van zijn hij de noodzaak van lommarktgarage wil be- In relatie met de parkeer- op het Haagwegterrein. ld sluit daarbij niet uit Boommarktgarage uit- k uit het Aalmarktpro- irdt geschrapt. Tltz heeft verschillende n om niet te twijfelen )wroo| komst van de veelbe- keergarage. „De in- ders hebben gezegd: 'no no business'. Zo lang bij blijven, blijft de ga- en integraal onderdeel et Aalmarktproject. En g, wanneer de investeer- inoegen nemen met een oplossing, dan houd je het probleem van het bewo- nersparkeren. Als we in de bin nenstad blik van straat willen halen, moet dat ergens heen kunnen", aldus SchTütz. Het feit dat voor de D66-wet- houder een Aalmarktproject zonder parkeergarage in ieder geval denkbaar is, werd gisteren door verschillende raadsleden blij onthaald. „Mede namens Groenlinks moet ik zeggen dat ik deze ontwikkeling hartver warmend vind", stelde F. van As (ChristenUnie/SGP). „Ik vind dit een ommezwaai van het college." Onafhankelijk raadslid D. Sloos en J. de Coo (LWG/De Groenen) viejen hem daarin bij. leiden Als het gaat om het programma of om de route kan of mag niemand bij de gemeente officieel vooruitlopen op het bezoek dat de koningin op 29 april aan Leiden brengt. Maar links en rechts sijpelen de geruchten door. Zo is inmiddels bekend dat de vorstin ter gele genheid van haar verjaardag een boottochtje maakt door de grach ten. Aanvankelijk zag het er naar uit dat ze met de familie zou op stappen bij de Zeevaartschool, maar de werklui op Het Arsenaalplein weten inmiddels wel beter. Zij zijn met man en macht bezig om deze (ideale) aanlegplaats bij de Witte Singel een flinke opknapbeurt te geven. Want aan de grond onder haar voeten mag natuurlijk niets mankeren. Hoe dan ook, de kanonnen op de veste staan in slagorde opgesteld. Klaar voor een saluut foto taco van der eb suzanne barbier Een 37-jarige Leidenaar is giste ren wegens verzekeringsfraude veroordeeld tot een werkstraf van vijftig uur. De man had vol gens de Haagse politierechter ten onrechte 11.000 gulden zie kenhuiskosten gedeclareerd. De verdachte beweerde dat hij tijdens een zakenreis in Ni geria voedselvergiftiging had opgelopen. Hij zou zijn behan deld in een lokaal ziekenhuis. De verzekeringsmaatschappij, die na zijn terugkomst de reke ning van 11.000 gulden onder ogen kreeg, vertrouwde de zaak echter niet. Onderzoek van de Nederlandse ambassade in Ni geria wees uit dat op het adres dat de man had opgegeven, geen ziekenhuis gevestigd was. Wel woonden daar volgens de rapporteur de moeder en de broer van de Leidenaar. Die hadden toegeven dat er sprake was van een 'opzetje'. De moe der zou zelfs steekpenningen hebben aangeboden om de zaak in de doofpot te stoppen. De verzekeringsmaatschappij beschuldigde de man en zijn zakenpartner, een 48-jarige Lei denaar, daarom van oplichting. Deze had meegeholpen om de verzekeringspapieren te verval sen. De 37-jarige ontkende in alle toonaarden dat hij iets met op lichting van doen had gehad. Hij had wel degelijk in een hos- pitaaltje gelegen en bij vertrek had hij die rekening meegekre gen, meer wist hij ook niet. De man noemde het onderzoek van de Nederlandse ambassade in Nigeria onbetrouwbaar. Zijn moeder had nooit bezoek ge had van een ambtenaar, dat had hij wel geweten. En dat ver haal over de steekpenningen kon nooit waar zijn omdat zijn moeder straatarm was, legde hij uit. De andere verdachte geloof de in de onschuld van zijn za kenpartner. Hij had met eigen ogen gezien dat hij ziek was ge worden. Daarom had hij zich niet bezwaard gevoeld om de hoge rekening te betalen en die later terug te vorderen in naam van zijn collega. „Ik heb alleen maar willen helpen", verklaar de hij gisteren. De officier van justitie achtte het bewezen dat de 37-jarige ten onrechte de hoge zieken huiskosten had geclaimd. Ze eiste vier weken gevangenisstraf tegen de Leidenaar. De schuld van zijn zakenpartner kon zij niet aantonen. De politierech ter zei ervan uit te gaan dat het onderzoek van de Nederlandse ambassade in Nigeria eerlijk was gegaan. „Ik weet niet of u echt ziek bent geweest, dat kan ik niet bewijzen. Maar wat ze ker is, is dat er geen ziekenhuis bestaat op het adres dat op uw rekening staat. U kunt die kos ten dus niet claimen." De 48-ja- rige werd vrijgesproken omdat zijn betrokkenheid niet kon worden bewezen. Leiden biedt agrariërs Oostvlietpolder twintig gulden per vierkante meter Boeren in de Oostvlietpolder in Leiden gaan niet ak koord met de prijs die de gemeente voor hun grond biedt. Ze omschrijven het bod als 'onbeschoft laag' en 'niet serieus'. De eerste onderhandelingen verlopen ui termate stroef. Leiden heeft de grond nodig voor de aan leg van een bedrijventerrein en een moerasbos. dat eigenaren verplicht zijn om eerst met Leiden te onderhan delen over verkoop. Heeft de gemeente de grond eenmaal in bezit, dan kan zij die voor een veelvoud van die twintig gulden uitgeven. Daar staat tegenover dat Leiden fors moet investeren om het land bouwrijp te maken en dus ge schikt is om er bedrijven te plaatsen. „Het eerste bod is onbeschoft laag", vindt veehouder C. La ge rberg. „De gemeente denkt klaarblijkelijk dat ze met een stel idioten te maken heeft." Hij leiden robbert minkhorst De gemeente heeft de grondei genaren in de polder een prijs van twintig gulden per vierkan te meter voorgelegd. Leiden moet zestig hectare grond in bezit krijgen om een bedrijven terrein te kunnen aanleggen. Ook is land nodig voor een honderd meter brede en enkele kilometers lange natuurstrook, die het bedrijventerrein scheidt van de woningen en (boeren) bedrijven langs de Vliet. Op de grond rust een voorkeursrecht van de gemeente. Dat houdt in heeft de hulp ingeroepen van een onteigeningsbureau. Dat heeft zich volgens Lagerberg la ten ontvallen dat het 'nog nooit van zoiets had gehoord'. „Lei den hoeft echt niet te denken dat ze mijn land voor die prijs krijgt. Als ik moet kiezen tussen mijn grond weggeven of voor mijn geld procederen, dan kies ik voor het laatste. Zo ver is het inmiddels bij mij." „Er is nooit over de emotio nele waarde van het land ge sproken". gaat Lagerberg ver der. Het veehoudersbedrijf van de familie Lagerberg zit al sinds 1892 in de polder. Verkoop van het land betekent het einde van zijn boerenbedrijf. „Als je men sen wegjaagt van hun gronden, moet dat met goud worden be taald. Niet met een appel en een ei." Een tweede veehouder neemt ook geen genoegen met het bod van Leiden. Hij heeft inmiddels een advocaat in de arm genomen. Die heeft de boer geadviseerd voorlopig niet met de media te praten. Een woordvoerder van de Nederlandse Land en Tuin bouworganisatie (LTO) beves tigt dat de prijs erg laag is. „Er zijn in Utrecht en Veenendaal soortgelijke gevallen bekend waar door gemeentes 25 gulden per vierkante meter werd gebo den. Daar hebben instanties die er over gaan, die gemeentes la ter verplicht om de prijs aan zienlijk naar boven bij te stel len." Agrariër G. van der Krogt die ook in de Oostvlietpolder zit, zegt dat de gemeente hem een prijs heeft geboden die 'iets ho ger ligt' dan twintig gulden. Van der KÏogt moet achttien hectare landbouwgrond afstaan. „De gemeente biedt een kleinigheid, is al een jaar hiermee bezig. Er zit geen vooruitgang in. We we ten in de Oostvlietpolder niet waar we aan toe zijn." Ook Van der Krogt houdt uiteindelijk nauwelijks land over en kan zijn bedrijf dus sluiten. Hij wil elders opnieuw beginnen. „Plek is er wel, maar daar gaat het niet om. Je wilt toch in de buurt blijven en dat kan niet. Mijn be drijf zit hier al van generatie op generatie." Voor de besprekin gen met de gemeente doet de veehouder beroep op een advi seur. Van onenigheid over het ver kopen van land is bij de ge meente niets bekend, blijkt uit een reactie van ambtenaar A. de Kok. De Kok is projectleider van de polderplannen. „Ik vind het lastig om tijdens onderhan delingen via de krant te discus siëren over de hoogte van het bod. We gaan er uiterst zorgvul dig mee om en tot nu toe zijn we in goed overleg met elkaar." MORGEN 35* indeze krant uw droombaan? U vindt de baan die bij u past in niks wat niemand t als filosofie van de grond, maar kernachti- Sam Overdijk zich niet en. Hij heeft het hier Cruijffiaans over de ge- apszin van 'Onder reisvereniging op fa- is die deze maand een uw bestaat. Naast 'ge lid' ziet de secretaris dat hét bindmiddel tus- i leden van de club die ider is dan hijzelf (39). ten mekaar waar dat verklaart hij zich na- fhet motto van de voor zichzelf spreekt, iitleg behoeft, is hoe 1 en aangetrouwd uit (oord al 50 jaar lang i juni met elkaar een en op stap gaat. „Het eteendaggie-uit", gaat voorzitter Henk Keyzer van acquit. „M'n opa Koos is daarmee begonnen. Dan praat je over de jaren vijftig. Over ie dere week twee kwartjes spa ren. Kijk, hier heb ik zijn schrif- fie nog uit die tijd waarin pre cies is bijgehouden wie er had betaald. Negen familieleden deden mee. Met de aanhang gingen ze een dagje weg. Met een busje van de Eltax. Of van Metaal. Naar Oud-Valkeveen. Of naar Klimmen. En naar El- speet op de Veluwe natuurlijk." Het fijne van de naam 'Onder Ons' is hem ontschoten, maar dat er een link gelegd kan wor den naar de onderlinge ver wantschap van de leden ligt voor de hand, denkt hij. Uitge sproken is hij wél als het gaat over de gedachte achter de reislust van toen. „Opa werkte op een scheepswerf in Vlaar- dingen. Dat was dag-in-dag-uit bikkelen. Mijn vader was on derhoudsmonteur bij Zaalberg. Veel meer dan dat, dan werken, hadden ze in die tijd niet. Lo gisch dat er een behoefte was om er tussenuit te trekken. Daar leefden ze een heel jaar naar toe." Evenredig met de welvaart steeg in de jaren zestig ook de contributie van 'Onder Ons' van vijftig cent naar twee gul den per week. Die verruiming hield in dat er ook dagje bijge spijkerd kon worden, zodat het uitje nog aantrekkelijker werd voor de mensen. „En opeens", zegt penningmeester An van Dam, „waren het drie dagen. Zomaar, ja. Voor velen was het een soort vakantie geworden. Dat geldt voor sommigen trou wens nog altijd. Nee, langer dan drie dagen zijn we nooit Dat geld devalueert, valt anno 2000 bijvoorbeeld af te meten aan de prijs dat een stel van daag de dag moet neertellen voor een paar dagen aange naam verpozen in Limburg, Friesland of Drente: 550 gul den. „Dat is all-in, hoor", zegt Sam Overdijk snel. „Daar heb ben we een bus met chauffeur voor, een goed hotelletje en eten en drinken. Het bestuur bepaalt waar we heengaan. Suggesties zijn welkom, maar veel zin om het in de groep te gooien op de jaarlijkse vergade ring heeft dat niet. Als je vraagt waar ze heen willen, roepen ze zulke antwoorden als: Aruba. Of Spanje. D'r komt alleen maar onzin uit. Daarom zoe ken we het zelf wel uit. Klach ten hebben we overigens bij mijn weten nog nooit gehad." Dat komt, vertelt hij er eerlijk heidshalve bij, omdat het er bij de meesten toch niet toe doet waar ze heengaan. Dat ze gaan is veel belangrijker. Het middel als doel, zeg maar. „We hebben helemaal geen doel", gaat Sam nog een stap verder. „Bij ons draait alles om de gezelligheid. Die moetje zelf maken. We doen er wel eens een uitstapje bij, hoor. Een excursie naar een kolenmijn, een bezoekje aan de brouwerij van Leeuw of efen tripje naar het Openluchtmu seum. Maar eigenlijk gaat het daar niet om. Het is puur een feest Lang leve de lol. En dat moet het vooral ook blijven." Waar ze naar op zoek zijn is be kend. Daar zijn ze snel uit. Maar hoe stel je 36 man tevre den als er een aanzienlijk leef tijdsverschil van drie kruisjes bestaat tussen Sam (39) als jongste en Tante Nel (72) als oudste? „Geen punt", zegt ju nior en haalt in dit verband 'we doen niks wat iemand niet kan' nog maar eens aan. „We willen allemaal hetzelfde: plezier ma ken. Wie dat nodig heeft, krijgt een duwtje in de rug. Er zitten ook vier weduwen bij. Die vroeger met hun man gingen, maar nu alleen zijn. Iedereen helpt elkaar. Daar doen we niet moeilijk over. Iedereen kent el kaar natuurlijk ook. Per slot van rekening zijn we al een halve eeuw een familieclub." Daarover maken de drie be stuursleden - jubileum of geen jubileum - zich toch wel een beetje zorgen. Dit met name ten aanzien van de toekomst. Want het ledental van het feestgezelschap, op z'n top ooit 46 man/vrouw, loopt terug. „Er komt niets bij", verzucht Henk Keyzer. „We vergrijzen. Het spreekt de jongeren niet meer aan. Nee, mijn eigen dochter gaat ook niet mee. Het is de tijd, hè. Voor 550 gulden gaan ze tegenwoordig twee weken geheel verzorgd naar Salou. Dan willen ze niet met een bus naar Beekbergen. Dat is ouwer- wets." Het bestuur van 'Onder Ons' met de plakboeken van een halve eeuw reizen. Van links naar rechts Sam Overdijk, An van Dam en Henk Keyzer. foto marklamers

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 13