'We stoppen onze tuinen te vol met frutsels' Rotstuin Rijp en Groen '"'m "i Wordt het new romance of grey earth? Handige hulpjes voor in de tu VRIJDAG 10 MAART 2000 Hij leek definitief uit het tuinmodebeeld verdwenen: de rotstuin die in naoorlog se jaren zo populair was. 'Een dergelijke tuin past niet in ons natte polder land' was het argument/Als of al die niet winterharde exoten, die nu opgeld doen, wel passen in ons natte pol derland. Maar mode, op welk gebied dan ook, luistert nu eenmaal per definitie niet naar logica. Hoe dan ook, de rotstuin mag weer al is hij duidelijk sneven - van aanzien 30~s™ veranderd. Was het in vroeger jaren een helling van grond die was vrijgekomen als gevolg van de aanleg van vijver, zandbak of wat dan ook, met hier en daar een brok natuursteen erin, de rots tuin nieuwe stijl is door gaans een verhoogde bak van steen of houten plank jes, qua vormgeving aange past aan een tuin in geo metrische dan wel natuur lijke belijning. Ofschoon er wel zoge naamde rotstuinplanten bestaan die het ook in de schaduw doen, geven we toch de voorkeur aan een plaats in de volle zon. De meeste rotstuinplanten zijn zonaanbidders.De hoogte kiezen we zelf. Is de bak eenmaal klaar, dan komt er onderin een dikke laag puin om voor voldoende afwatering te zorgen. Rots tuinplanten houden niet van natte voeten. Het is verstandig om al dat puin af te dekken met een laag vliesdoek zodat de aar de er niet tussen kan ko men en de afwatering zou kunnen belemmeren. Pas daarna vullen we de bak met aarde, liefst gemengd met wat lavakorrels of grind. Tenslotte komt er bovenop dit alles een laag goede tuinaarde. Willen we het er net echt uit laten zien, dan graven we hier en daar nog wat natuur stenen voor een derde in de aar de. We kunnen er ook wat tufsteen, te koop in de meeste tuincen tra, tussen doen. Deze zachte steen heeft al van nature uitsparin gen die we er eventueel ook ian zelf in kunnen arlem maken om er droogteminnen- de plantjes in te zetten. Handigerds maken zelf iets wat erop lijkt. Maak hier voor grillig gevormde kui len in de grond, van onge veer 25 bij 25 cm, uiteraard op een plekje achteraf, doe er een royaal stuk plastic in en vul met een mengsel van gelijke delen zand, turf en cement aangevuld met water tot het een stijve brij is. Laat drogen, dat duurt wel een tijdje, haal uit de grond en graaf voor een derde deel in. En nu de rotsplanten. Veel soorten Saxigfraga en Sem- pervivum, zodevormende Phlox en Campanula, Cera- stium, lage Geraniumsoor ten, Alyssum, Aubrietia, rijmsoorten en ga zo maar door. Plant niet te dicht op elkaar. Deze planten hou den van ruimte en stoelen uit. Geef vooral in het begin tijdens een eventuele droogteperiode water en geniet een hele zomer van de kleurenrijkdom. Rots- planten bloeien rijk en lang. REDACTIE: MARGOT KLOMPMAKER EN SASKIA STOELINGA Tuinarchitect Dick Beijer en de kunst van het weglaten WEI Dick Beijer is de tuinarchitect van bekende mensen, die be reid zijn veel geld te betalen voor een stoer maar sober ont werp. Het motto van deze 'beeldhouwer met groen', die nu onder meer aan het werk is voor 'het buiten' van popzanger Elton John, is de kunst van het weglaten. Hij heeft dan ook niets met zinken teilen, kabou ters en andere frutsels. „We hebben in Nederland al zo wei nig groen, gaan ze 't ook nog volstoppen met rotzooi." Nederlands bekendste tuinar chitect houdt niet van tuinie ren. Hij moet er niet aan den ken om zelf met zijn handen in de aarde te wroeten. „Ik heb niet eens een tuin. Nou, een heel kleintje dan", zegt Dick Beijer. Daar staat tegenover dat zijn studio is gelegen aan de rand van wat hij de schitterendste tuin van Nederland noemt: de Haarlemmerhout. „Over twee maanden staat het fluitenkruid er zo hoog", wijst Beijer. Een idyllischer plek dan zijn koets huis aan de Koningin Wilhelmi- nalaan in Haarlem kun je bijna niet bedenken. Het tuintje aan de voorzijde van het spierwit geverfde koetshuis, deels over woekerd door groene klimop, loopt bijna door in het park. „Toen ik in het koetshuis kwam was het een bouwval. Er ston den sloopauto's en vaten olie, en buiten leek 't wel een vuil nisbelt. Maar nu is het een van de mooiste plekjes die ik ken." Dick Beijer is de tuinarchitect van beroemd Nederland. Sinds hij zo'n vijftien jaar geleden zijn eigen bureau oprichtte heeft hij vele bekende landgenoten aan een nieuwe tuin geholpen, van Harry Mens tot Linda de Mol. Maar ook buiten de landsgren zen is de naam van Dick Beijer bekend. Op dit moment is hij een ontwerp aan het maken voor 'het buiten' van Elton John. „Het gaat om een stuk grond om zijn huis, zo'n twee duizend vierkante meter", zegt Beijer. „We zitten nog steeds in de ontwerpfase, maar we ho pen dit najaar te kunnen begin nen. Maar de briefing verloopt Dick Beijer: „Loop het mooiste tuincentrum van Nederland binnen en wat zie je? Kandelaars, kabouters, la ven en eenden met strikken. Maar een mooie plant zie je er nog maar zelden, 't Is een beetje doorslaan wat we hier doen." foto cpd wat moeilijk met zo iemand als Elton John. Dan is-ie weer weg, dan weer dit." Het motto van de tuinarchitect is de kunst van het weglaten. Dick Beijer heeft niets met tut tigheid en gezelligheid. .Alsje blieft niet zeg!" Hij wordt moe van al die frutsels waarmee Ne derland huis en tuin denkt op te fleuren. „Loop het mooiste tuincentrum van Nederland binnen en wat zie je? Kande laars, kabouters, laven en een den met strikken. Maar een mooie plant zie je er nog maar zelden. Waar zijn we mee be zig? 't Is een beetje doorslaan wat we hier doen." „Zo'n vijftien jaar geleden is de Engelse tuin een beetje komen overwaaien naar Nederland. Kregen we ook opeens tuin- clubs, high teas... Dat poëti sche, dromerige beeld van tui nen... Ook in de bladen. Ieder een haakt er op in, maar Neder land slaat altijd zo door. We hebben al niet zoveel groen in dit land, gaan we 't ook nog eens volstoppen met rotzooi. Zinken teiltjes, potjes en weet ik wat allemaal. Negen van de tien keer passen ze de tuin aan het interieur aan. Als je binnen een bloemetjesgordijn hebt, hoefje dat toch ook buiten niet nog eens een keer te hebben. Ik snap er niets van. Ik hou ook wel van gezelligheid, maar dan anders. Straks kun je ook nog een geluids- en televisieaanslui ting buiten krijgen. Jezus, ga je buiten tv zitten kijken... Dat doe je toch lekker binnen." Waar mogelijk trekt hij fel van leer tegen de alom aanwezige truttigheid. „Het is een soort missie. Nederland is de afgelo pen jaren steeds meer waarde gaan hechten aan de badkamer, het tuintje, de woonkamer, het tuinhuisje. Economisch gaat het goed. Zalm, champagne- echt iedereen is het buitenleven gaan ontdekken. Ach, begrijp me goed, ik erger me echt niet aan al die volgepropte Neder landse tuintjes, maar ik hou zelf gewoon van andere dingen." De tuinen die op zijn eigen te kentafel ontstaan zijn, zo zegt Beijer, hartstikke puur. Zijn stijl is strak en sober. Mondriaan- achtige symmetrie. Zijn belang rijkste drijfveer is mooie dingen maken. En dat is anders dan wat de massa mooi vindt, zegt Beijer. Zijn motto is immers de kunst van het weglaten. „Je hoeft niet te decoreren om 't gezellig te maken. In mijn tui nen vind je een, twee of hooguit drie mooie materialen." Zijn uitgangspunt bij het ont werpen is steevast de stijl van het betreffende huis en de om geving. En de sfeer uiteraard. Wie en hoe de bewoners zijn, dat maakt voor het ontwerp niets uit. De materialen die hij toepast zijn meestal grind, be ton en hardsteen. Soms lood voor de afwerking van vijver randen. „Ik heb net een tuin in Gilze ge maakt", zegt Beijer. „Een strak gebouw, dus heb ik er een strakke tuin van gemaakt met antracietgrijs grind. Symmetrie, daar gaat het om in een ont werp. En weet je, je hoeft niet eens altijd groen toe te passen. Hooguit misschien water. Het absolute summum." Hij houdt van taxus, beuken, rododendron en berken ('die hebben zulke mooie witte stammetjes'). En platanen, die zijn ook altijd heel mooi. La vendel vindt hij ook prachtig. Ach ja, er zijn best wel vaste planten die hij kan waarderen. Zoals hij ook altijd een groot kruis in zijn ontwerp tekent zijnde de plek voor een fraai or nament. Een bemost zandste nen beeld bijvoorbeeld, of een mooie torso. „Dat zijn sfeerma kers", legt hij uit. „Daar is altijd plek voor in mijn ontwerpen, maar eigenlijk is het totaalbeeld de grootste sfeermaker. Maar 't kan ook een vette kaars zijn of een bosje bloemen op tafel." Beijer omschrijft zichzelf graag als 'beeldhouwer met groen'. „Ik zie mezelf eerder als tuin kunstenaar dan als architect. Het vormgeven heeft voor mij een kunstzinnige uiting gekre gen." Via Harry Mens belandde Dick Beijer jaren geleden in het be kende Nederlanders-circuit. De bekende zakenman sponsorde destijds golftoernooien en schakelde de tuinarchitect in om groene hagen te plaatsen om de VIP-tenten op het ter rein. Beijer: „En daar komt de jetset." Hij werkte veel samen met Jan des Bouvrie. Daardoor halen zijn tuinen de bekende bladen als Elle en Eigen Huis Interi eur. „Dat zijn de mensen voor wie ik werk. Rond de veertig. Ze hebben goed verdiend in de re clame, of op de beurs. Al die mensen zijn bezig met design, etc. Er is wel eens gezegd: een Porsche op de oprit, een Karei Appel aan de muur en een Beij er achter je huis. Het circuit van bekende Nederlanders is de mooiste etalage die je kunt be denken. Iedereen wil lezen en vooral hoe zien hoe deze men sen wonen." Beijer vindt het verre van verve lend om bekend te staan als de tuinarchitect van beroemd Ne derland. „Het is een onderdeel tje van wat ik doe, maar ik vind het wel heel leuk om te doen. Ik besteed er ook veel aandacht aan. Ja, ik ben wel een beetje ij- dele tuinarchitect. Ik werk er keihard aan om al die tuinen te laten zien in de bladen en de iLtoH VoM, teindir, ■idel 1 Tuinbo nnicto h,; Voor het huis van in Loenen aan de Vech wierp Dick Beijer eeni twintig meter lange en meter brede vijver, die mondde in het water Vecht. „Het is de mi grafeerde tuin van Ned zegt Beijer. „Een hele 1 tuin met aan het fruitboom." Linda woont er inmiddels maar het ontwerp van siert nog steedsde cov het VT Wonen Een van de mooiste hij ook in een plaatsje Zaltbommel. „Een derij", verhaalt Beijer. woners wilden de tuin ren, maar toen ik daar Zo mooi. Uiteindelijkl geadviseerd het gras te groeien en onder men een hele lange tai zetten. Toen viel het Het was de perfecte avonds buiten te zittei Zijn klanten zijn, zo veeleisende klanten, die heel ver gaan om kwaliteit. Value for om 't maar zo te zegge ook logisch, want ze bi veel geld voof. Heel zelfs. Een ontwerp kos deld 10.000 tot 25.000 en dan moet het worden. Die mensen wel kwaliteit. Ik vindv NOS-Jo NL Net. Region De wan nspire iensei ing. P' (erbov »ost. illesK ievarie ie met 16.51 opa; 1 Europa low. 1 Ird Rot ftmerik ie. Afl ivelir lookge Man bij lederl; IS-J01 P1 letwerl ;.^.h ctuali lik op erkeei irborg llamou J.Drl ,en wei v1andse G.J t nog? Ei »eel dat ik alles heel perfec j,, tisch benader, maar ei mensen die nog zegge nog een kiertje tussen' we het wel over beton Dan denkt ik: waar over? Die mensen vei gewoon zeer hoge kw Het is nog de vraag ho John straks over het werp denkt. De tuin rt het buitenverblijf van zanger zal waarschijnl volgens de Beijer-synr worden ingedeeld. „M Engeland hebben ze beetje die Versace-ad mantiek. Misschien m naar hem toe om 't en te krijgen." EVELIEN BAKS Imerg ikaans fl.: Po pra imerik, erie. A 1. /luziek acht t> Wat is 'in' en wat is 'uit'? De ko mende tijd gaan tuiniers zich weer met deze vragen bezig houden. Tuinwinkels hebben de trends al in kaart gebracht, want zij moeten vóór het eerste lentezonnetje het assortiment aan de nieuwe wensen van klanten aanpassen. Grof grind, verweerde tuinbeelden, beton nen afdrukken van grote blade ren en fonteinen maken veel kans om aan te slaan. Een be knopt overzicht van belangrijke tuinontwikkelingen. 'Er is geen massalere gekte dan de tuingekte', zo vindt de be kende trendgoeroe Lidewij Edelkoort. Fabrikanten kloppen geregeld bij deze deskundige aan de deur om naar voorspel lingen over toekomstig consu mentengedrag te luisteren. Daarop kunnen bedrijven de ontwikkeling van nieuwe pro ducten afstemmen. De bood schap die Edelkoort onder meer meegeeft, is dat de klant van morgen eerlijkheid, rust en meer tijd wil. In de tuin zijn deze verlangens volgens haar zeer goed te ver wezenlijken. Op zich is dat niet nieuw, want al geruime tijd is de tuin een populaire stek en dit blijft de komende jaren ook zo. Nederland steekt zelfs met kop en schouders boven de rest van de wereld uit: in ons land besteden huishoudens relatief gezien het meeste geld aan tui nieren. Veel andere deskundigen me nen echter dat de groei van de tuinomzet wel wat gaat afvlak ken. De vraag naar potten, tuin gereedschap, decoraties en planten blijft stijgen, maar min der fors dan voorheen. Om de vaart er toch zoveel mogelijk in te houden, ontwikkelde de Ver eniging Belangenbehartiging Tuinbranche (VBTB) recentelijk een website (www.tuinweb.nl) met daarop allerlei handreikin- Een vlondertuin. gen om de hof eigentijds in te richten. Bovendien heeft de belangen organisatie de belangrijkste tuintrends voor de lente en zo mer op een rijtje gezet. Volgens dat onderzoek gaan drie ver schillende ontwikkelingen de inrichting van tuinen bepalen. Deze drie hebben de wat vage aanduidingen 'grey earth', 'new romance' en 'fresh contrast' meegekregen. Milieuvriendelijke klussers die zich door de kreet 'grey earth' aangesproken voelen, moeten zoveel mogelijk materialen toe passen waarin de natuur is te herkennen, zoals geweven of gevlochten structuren en inker vingen. Verder zijn deze tuinen eenvoudig en natuurlijk inge richt met onder meer grote na tuurstenen tegels, grof grind, keien, grote dikwandige potten en vlonders in combinatie met grind. Bij 'new romance' staan roze en paarse tinten, bloemetjesdes sins, gipsen decoraties en te genstellingen tussen bijvoor beeld mat en glans centraal. Om die trend in de tuin te ver wezenlijken, komen volgens de kenners geglazuurde tegels met craquelé, glas-in-lood en fon teinen goed van pas. Zijn er in de hof glastegels, aluminium en kunststof tuinmeubels en wit en gekleurd grind te ontdekken, dan is het trendetiket 'fresh contrast' van toepassing. Een andere ontwikkeling is om de tuin ook tijdens herfst en winter een eigentijdse uitstra ling te geven. Hoewel de natuur dan even een stapje terugdoet, kan de tuin toch levendig ogen. Een trend tijdens deze seizoe nen is 'authentic roots'. Bijbe horende decoratieve producten zijn waterbakken voor drijf- planten, betonnen tuinmeu bels, grof grind en betonnen af- foto cpd drukken van grote bladeren. Hedendaagse kleuren voor bin nen en in de tuin zijn wit, groen en geel. Bloemen en producten met deze kleuren zijn dit jaar zeer gewild, omdat ze eerlijk, openheid, positieve energie en groei symboliseren en cfear schijnt menigeen op zoek naar te zijn. „De populariteit van een groen gazon daalt echter waar door ook de vraag naar gras maaiers terugloopt", vertelt Ri chard Verheij. Hij maakt deel uit van het managementteam van Covatuin; een grote organi satie van tuinwinkels waarbij onder meer Intratuin is aange sloten. Verheij: „Jonge tweeverdieners zonder kinderen kiezen vaker voor een ietwat koelere en een voudige tuin; ze ontdekken de kunst van het weglaten. Gezin nen met kinderen daarentegen hebben meer oog voor een praktische en minder kwetsba re inrichting. Belangrijk bij trends op het gebied van pro ducten is dat wat morgen in is, de dag er na al weer uit kan zijn." Tuiniers zijn grofweg in een paar groepen in te delen. De hobbyisten die veel tijd aan het onderhoud willen besteden, naast de mensen die in de tuin niets willen doen: ze zoeken ontspanning en een rustpunt voor de gehaaste buitenwereld. Zij leggen daartoe eerder een stenen terras in plaats van gras aan, om'het geregelde maaikar- wei te voorkomen. Bovendien worden er voor deze groep va ker tijdbesparende en gemaks- vriendelijke producten ontwik keld, zoals een middeltje dat in de gieter komt te staan en ver volgens voor de juiste dosséring van plantenvoedsel zorgt. Dit maakt het geregeld toevoegen van een scheutje plantenvoe ding aan de gieter overbodig. Ook praktisch wellicht is een picknicktafel die in een hand omdraai in een bank verandert. Moet er snel een gazonnetje zonder al te veel inspanning worden aangelegd, dan is het Nova Grow grastapijt van de Duitse firma Wolf Garten wel licht een oplossing. Het dunne en groengekleurde tapijt be staat uit onder meer graszaden en mest, is over de grond uit te rollen en vervolgens op de juis te lengte af te knippen. Al na vrij korte tijd ontkiemen de za den tot groen gras en verdwijnt het afbreekbare en van cellulo se gemaakte tapijt. Deze vorm van snel resultaat in de tuin boeken, is overigens niet alleen in Nederland in opkomst. Ook in de Verenigde Staten slaat de ontwikkeling aan: ze noemen het daar wel instant-gardening ofwel onmiddellijk tuinieren. ALEX VAN HOOF DS-Joui NH-nii iportag tweer Cryptogram Horizontaal: 1Bij een vrouw effen aan de kant (6); 4. Op tafel slaan (8); 6. Hoe men brood voorzet voor de grap (4); 8. Weefsel van kant (4); 9. Deze vrouw heeft een godheid in bezit (9). Verticaal: 1Op deze manier een familielid (3); 2. Regerende ijsfabrikant (5); 3. Hebzuchtig verlangen naar kaarten (4); 5. Zo schadelijk is het volgende stuk (6); 6. Na een aantal dagen wordt het zacht (4); 7. Eén van de mensen die voor meer vreugde zorgen (4); 8. Geen sterke voorliefde (4). Oplossing van donderdag: HORIZONTAAL: 1. Fietsen; 8. dille; 10. Pool; 12. anti; 14. op; 15. ata; 16. ra; 17. rot; 19. fbi; 21. dek; 22. upi; 23. cab; 25. kil; 26. ah; 27. Ino; 28. er; 30. stug; 32. luxe; 34. zover; 36. litanie. VERTICAAL: 2. Ido; 3. Eilat; 4. tl; 5. slaaf; 6. een; 7. apo; 9. dia; 11oprecht; 13. triplex; 18. Oka; 20. bui; 24. bigot; 25. kolen; 26. ast; 29. reu; 31. uzi; 33. Uri; 35. va. Er zijn een paar nieuwe handi ge hulpjes voor in de tuin. De Weedeezy bijvoorbeeld, een lange kunststoffen steel waar mee eenvoudig onkruid met wat bestrijdingsmiddel is aan te stippen, zonder dat de overige planten in het perkje worden beschadigd. De Weedeezy moet met water en bestrijdingsmid del worden gevuld. Aan de on derkant zit een soort stempel die het verdelgende mengsel opzuigt en weer makkelijk in kleine hoeveelheden afstaat. Vervolgens moet de stempel op het hart van het onkruid wor den gedrukt. De Weedeezy komt op ongeveer veertig gul den. Van hetzelfde bedrijf is ook de Janus Bladpakker afkomstig. Dit is een ruim één meter lange steel met aan het einde een soort grijper die open en dicht geschoven kan worden. Dit is handig om waterplanten uit de vijver te halen of afgevallen bla deren bij elkaar te harken, op te pakken en weg te gooien. Voor deze handigheid jnoet negentig gulden worden betaald. Minder praktisch, maar wel fraai ogend zijn de zogenoemde Raindancer-sproeisystemen van dezelfde firma. De Rain- dancer is een lange koperen steel met op het uiteinde een cirkel en enkele andere vormen, waarin talrijke kleine gaatjes zitten. Bedoeling is om een Raindancer in de grond te drukken en er een tuinslang aan te koppelen. Het water stroomt de koperen leidingen in en de druk zorgt ervoor dat onder meer de cirkel in allerlei richtingen gaat ronddraaien. Net als bij een waterbl wordt het water daardl lerlei richtingen fijn vt weggespoten. De prij ^.CPD bijna driehonderd gul Voordeliger zijn de Fu sproeiers. Dit zijn kun bj; r€ borden in de vorm vai orvveri glimlachende brandw 0pnai kikker, tuinman en ko mder, hun beweegbare arm, )mroe staart de sproeikop vj jendei slang kunnen vasthoi hierbij gaat door de w de sproeikop bewege e kijke straal wordt niet vem stuk kosten ze ongevi gulden. (Voor meer informati de, denwood BV, Heerhu vjej tel. 072-576 5432) ALEX VAN HOOF wellic in Hl )ut) e isan e ie en; trouw goede iïtanc] lingd: ie hij l idin, mraa Jules HEINZ JAMZ'T UAA& M SJfiSUfK!

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 10