Ahold betaalt acht miljard voor nieuwe overname VS Biologische landbouw: sector zonder smoel Economie Voor verzekeraars was 1999 bar slecht jaar Köhler in de markt voor hoogste functie bij IMF Fietsfabrieken voeren productie drastisch op orld Online laat bij beursgang e miljarden guldens liggen INSDAG 8 MAART 2000 ggeraars mogen gijzelschip verlaten jTAAcht baggeraars mogen het gegijzelde baggerschip terdam van Ballast Nedam verlaten. Het schip ligt sinds be- èbruari aan de ketting in de haven van Batoe Ampar in In- esië. De acht worden afgelost door een „verse" bemanning. 5yiP*msterdam ligt aan de wal vanwege onduidelijkheid over JJt baggervergunning. Het schip doet in Indonesische wateren zandwinning voor de uitbreiding van het vliegveld van Sin- jre. Op het baggerschip zitten 31 Nederlanders en 12 bui- inders. Minister Jorritsma (economische zaken) kaartte de stie aan tijdens haar werkbezoek aan Indonesië. koopsom personeel Flevo Ferries 75 pRDAMHet personeel van Flevo Ferries krijgt een afkoop- io Ivan drie maanden basisloon wanneer ze vrijwillig opstap- 25 De ruim twintig werknemers zijn via een uitzendbureau jhuurd voor twee jaar, maar moeten voortijdig vertrekken 55 let bedrijf bijna failiet is. Personeel kan misschien ook bij 35 gemeentelijk vervoerbedrijf van Amsterdam (GVB) wordt 50 Irgebracht, maar dat gaat ten koste van de extra toeslagen 70 lu worden verdiend. Flevo Ferries staakte gisteren de veer- sten Amsterdam-Almere en Amsterdam-Lelystad, nadat het de dienstverlening stopzette. Flevo Ferries staat voor vier ien in het krijt bij het GVB. ilever reorganiseert cosmetica Unilever begint het bedrijf Unilever Cosmetics In- al. Met dit nieuwe bedrijf wil het concern zijn positie b markt voor luxe cosmetica en parfums versterken. Het jat uit-twee afdelingen. De ene is Calvin Klein Cosmetics, r: Unilever Prestige gaat zich bezighouden met de ont- g van parfums en cosmeticamerken. Het eerste wapen- n Unilever Prestige moet worden de ontwikkeling en het t brengen van parfum- en cosmetica onder de merk- b Nautica. Elizabeth Arden blijft buiten deze reorganisatie. Hopig blijven de activiteiten van dit bedrijf, dat .onder ande- ke parfumartikelen verkoopt, onveranderd. nens levert Amsterdamse trams De gemeente Amsterdam gunt de opdracht voor de 95 nieuwe trams aan Siemens Nederland. Het is lim 300 miljoen gulden de grootste tramopdracht die tot in Europa is vergeven. Ook het Franse BomBardier en |waren kandidaat. Siemens gaat de hoofdstad een nieuw e leveren, de Combino (zie foto). Deze is gemaakt van 2.oó jnium, roest niet en is door het geringe gewicht energie- 7 35 I- speciale assen maken ook niet het specifieke piepen- 1,25 pigeluid. Een lage vloer vergemakkelijkt het in- en uitstap- In de tram is uitgerust met tv-camera's en een lichtkrant. 4'60 Jen al Combino's in onder meer Basel en Hiroshima. 0,50 FOTO ANP 0.20 I H k Carlsberg biedt mee op Bass |'|o f AGEN Heineken krijgt bij zijn aangekondigde bod op de &50 ivisie van het Britse Bass concurrentie van het Deense o 55 fer8- Dat heeft de Deense krant Berlingske Tidende giste- 4 40 femeld. Carlsberg liet in een reactie weten geen commen- 2I00 i kunnen geven omdat er met Bass afspraken zijn over uwelijkheid. Berlingske Tidende noemde voor het bod dat ierg zou willen uitbrengen een bedrag van drie miljard i. Dat is veel minder dan de zes tot zeven miljard die de \J visie van Bass volgens analisten waard is. "35 iktocht naar allochtone ondernemer >3,55 >0,85 tDAMAmsterdam gaat op zoek naar potentiële allochto- '2 35 iernemers. Samen met de Kamer van Koophandel start )330 oject waarbij consulenten aspirant-ondernemers op weg >0.65 lp helpen. Het gaat daarbij vooral om het verstrekken van )6;101 informatie over alle loketten en faciliteiten die er al voor 18,40 Is zijn. Maar ook om de kandidaten te helpen bij het leg- 16 10 r1 contacten- Hiervoor worden vier consulenten, onder 3635 37,35 15,95 16,30 10,85 n Marokkaanse en Turkse adviseur aangesteld. Het vier urende project kost 1,7 miljoen gulden. t werkt samen met kabelaar in VS dam» Smit Internationale wil samen met het Amerikaan- laneering International op de zeebodem telecomkabels korte afstand aanleggen. De gezamenlijke onderneming :rt onder de naam Smit-Oceaneering Cable Systems. Bei- Irijven investeren samen bijna 46 miljoen gulden in de inatie. Belangrijkste inbreng van Smit is het schip Ocean les. De Amerikanen zijn gespecialiseerd in het leveren van vater-kabelsystemen. Eerste doel is het aanleggen, vanaf /an een netwerk rond het Zuid-Amerikaanse continent. iklacht tegen topman Esser PQRF» Advocaten hebben een aanklacht hebben inge- de scheidende topman Esser van het Duitse concern ?smann. Aanleiding is de recordbonus van ruim 67 mil- ïlden die Esser bij zijn voortijdige vertrek kreeg toegewe- )lgens de juristen zijn er aanwijzingen dat de bonus 'een irestatie' was. Esser verzette zich maandenlang tegen de iwis* '8e overname, maar ging uiteindelijk toch door de knieën, iden handdruk zou in geen verhouding staan tot zijn ver en voor het bedrijf waar hij nauwelijks een jaar werkt. 112,67 3.571 37,063 33,595 0,590 27,6 Omzet stijgt met 27procent naar 74 miljard gulden ZURICH DPA ZAANDAM ANP Supermarktreus Ahold gaat het Amerikaanse US Food Service, met een omzet van zestien miljard gulden, over nemen. Daarvoor legt de Zaanse grootgrutter ruim acht miljard op tafel. US Food Service is de op één na groot ste grootverbruikorganisatie van de VS. Het bedrijf levert voedingsmiddelen aan restaurants, hotels en andere in stellingen. Ahold wil de overname voor de helft financie ren met eigen vermogen en de andere helft met lenin gen. miljard gulden. Het bedrijfsre sultaat klom met 39 procent tot drie miljard. Onder de streep bleef 1,65 miljard over, een stij ging van 37 procent. Ahold haalt inmiddels meer dan de helft van de omzet uit Amerika. Vorig jaar gaf de om- zetteller er 47 miljard aan, een plus van 26 procent. Het krui- deniersbedrijf schrijft deze sterke stijging toe aan het ver werken van de resultaten van Giant-Landrover in de cijfers. Daarnaast zorgden de ketens BI-LO en Giant-Carlisle voor een hogere omzet. Niet alle wensen van Ahold in de VS gingen in vervulling. De overname van de super marktketen Pathmark ging niet door. Ook in Nederland ging het de megakruidenier voor de wind. Hoewel het er halverwege 1999 op leek dat de winkels van Al- bert Heijn marktaandeel verlo ren, meldt Ahold nu dat het aandeel stagneert. De omzet van de supermarkten nam ech ter toe. Inclusief de prestaties van Ahold-dochters als Schui- tema (Cl000) groeide de Ne derlandse omzet met vijf pro cent tot achttien miljard. Elders in Europa ging het ook Ahold kondigde ook aan nog voor mei nieuwe aandelen uit te geven. Die moeten zeker 6,5 miljard opleveren. „We hebben geen maximumaantal vastge steld", aldus financieel topman Meurs gisteren bij de presenta tie van de jaarcijfers. Met de overname van US Food Service verandert Ahold van strategie. „We volgen de magen van de consument van hun huis naar de restaurants", aldus topman Van der Hoeven. Uit onderzoek is gebleken dat de afzet via grootverbruikers twee keer zo hard groeit als die van supermarkten omdat steeds meer mensen buitens huis eten. Ahold wil ook meer via inter net in- en verkopen. Het bedrijf is zeer geïnteresseerd in een uitnodiging van collega's Carre- four en Cears en automatiseer der Oracle om een grote in koopclub op te zetten op inter net. Topman Meurs vergelijkt het idee met de onlangs be- kendgeworden inkoopsite van autofabrikanten. Ahold heeft een goed jaar achter de rug. In 1999 steeg de omzet met 27 procent tot 74 Rampen leverden schade van 230 miljard op India eiste 15.000 levens. De financiële schade die de rampen veroorzaakten, komt voor de verzekeraars neer op een uitkering van 65,8 miljard. Alleen in 1992 was het groter door de orkaan Andrew, die de Amerikaanse staten Louisiana en Florida teisterde. Rampen die niet door na tuurgeweld ontstonden, zorg den voor een verzekerde scha de van ruim 9,2 miljard. De helft daarvan kwam van grote branden en explosies. Heel duur voor de verzekeraars vie len in de VS explosies in een elektrische centrale (1,5 mil jard) en een aluminiumfabriek (630 miljoen) uit. In de ruimte vaartsector moesten de maat schappijen 1,7 miljard uitkeren. Het afgelopen jaar gaat bij de internationale verzekeraars de boeken in als een bar slecht jaar. Rampen kostten vorig jaar 105.000 mensen het leven en le verden een schade op van on geveer 230 miljard gulden, zo heeft de Zwitserse verzekeraar Swiss Re becijferd. Alleen in 1995, toen er bij de Japanse stad Kobe een aardbeving plaats vond, was de schade gro ter. Ongeveer negentig procent van de mensen vonden de dood door natuurrampen. De aardbeving in Venezuela kostte 50.000 mensen het leven, die bij het Turkse Izmit 20.000 en de tropische cycloon bij Orissa in Ahold-topman Van der Hoeven maakte gisteren bij de presentatie van het jaarverslag de overname van US Food Service bekend. FOTO ANP HANS STEINMEIER goed. In totaal waren de Euro pese activiteiten goed voor een omzet van vijf miljard, een stij ging van 36 procent. In Latijns- Amerika groeide de omzet met 64 procent tot 7,7 miljard. Al leen in Azië vielen de resultaten tegen. In het verre oosten klom de omzet wel tot iets meer dan een miljard, maar Ahold boekte er een verlies van ongeveer ne gentig miljoen. EU-voorzitter Portugal lijkt gecharmeerd te zijn van Köhler. Het Portugese persbureau Lusa meldde dat het kabinet-Guter-j res de Duitser steunt. Frankrijk wil een 'consensus-kandidaat' en sluit niet uit dat Italië een gegadigde naar voren schuift, zo verluidde het gisteren in Franse regeringskringen. Italië heeft eerder al gesuggereerd een (ex-)minister van financiën of een oud-staatshoofd voor te stellen. Een woordvoerder van minis ter Zalm van financiën noemde Köhler een goede kandidaat. „Hij heeft het sinds hij twee jaar geleden bij de Oost-Euro- pabank kwam goed gedaan, maar we moeten ons nog bera den op een oordeel." WASHINGTON ANP_ De Duitse bondskanselier Schroder heeft de president van de Oost-Europabank Köhler ge polst voor de hoogste IMF-post nadat minister van financiën Koch-Weser zich gisteren onder druk van de VS terugtrok. Köh ler voelt er wel voor om de nieuwe EU-gegadigde voor het IMF-directeurschap te worden, maar vraagt steun van de bij zijn bank aangesloten landen. De Amerikaanse minister Summers wilde zich gisteren nog niet uitlaten over Köhler omdat hij nog 'goedgekeurd' moet worden door de EU-lan- den. Zijn kandidatuur komt ter sprake op de vergadering van Europese ministers van financi en van komende maandag. 'Uitkering zieke uitzendkracht moet lager' BADHOEVEDORP ANP Zieke uitzendkrachten moeten een lagere uitkering krijgen. De ABU, de koepel van uitzendbu reaus, denkt dat door deze prikkel uitzendkrachten eerder weer aan het werk gaan. Nu krijgen zieke uitzendkrachten bovenop de wettelijke zeventig procent van het laatst verdien de loon een extraatje zoals in de CAO is afgesproken. Het ziektegeld kan daardoor oplo pen tot negentig procent. De ABU onderzoekt of van dit mo del kan worden afgeweken. „Wellicht kan de toelage elke maand iets worden vermin derd, tot zeventig procent wordt bereikt." Het ziekteverzuim in de uit- zendbranche baart de werkge- versbond zorgen. Vorig jaar was gemiddeld 8,6 procent van de flexwerkers afwezig door ziekte. Het aantal mensen dat daardoor in de WAO komt, stijgt met sprongen. Het GAK becijferde onlangs dat in 1999 7.600 uitzendkrachten in de WAO belandden, ruim 1.600 meer dan het jaar ervoor. In to taal werkten er gemiddeld 380.000 uitzendkrachten. Alarmerende cijfers, vindt de ABU, want de uitzendbranche lijdt enorme schade. Jaarlijks kosten zieke werknemers de uitzendbureaus bijna een mil jard gulden, ruim acht procent van de omzet in de branche. De bond heeft inmiddels sa men met het GAK, Centraal Be heer, Arboned en adviesorgani satie sociale zekerheid Orbis, een 'taskforce' ingesteld die het ziekteverzuim en de instroom in de WAO moet indammen. In mei komt de werkgroep met voorstellen om het ziektever zuim tegen te gaan. Grote vraag naar rijwielen De productiehal van Gazelle in Dieren. DIEREN ANP grijze handelgestegen tot 130 euro Fietsfabriek Gazelle verhoogt deze maand de dagelijkse pro ductie tot 1.800 fietsen. Dat is volgens het bedrijf nodig om dat de vraag zo groot is. Gazelle maakte niet eerder zoveel fiet sen per dag. De huidige pro ductie ligt op ongeveer 1.650. De fietsfabrikant breidt het huidige personeelsbestand van 600 met 35 werknemers extra uit. De fietsbranche heeft de wind mee. Vorig jaar werden er in Nederland 1,45 miljoen nieuwe fietsen verkocht, vol gens Gazelle zo'n zeven pro cent meer dan in 1998. Bij de aanschaf wordt niet gekeken op een dubbeltje meer of min der. De helft van de verkochte rijwielen kostte meer dan dui zend gulden. Commercieel directeur Van Diermen van Gazelle verwacht ook dit jaar maximaal vier pro cent meer te verkopen. Ook Ba- tavus, de belangrijkste concur rent van Gazelle, gaat de pro ductie verhogen. „Wij hebben ook hogere verwachtingen op grond van onze eigen reken sommetjes", zegt directeur Ta- kens van Accell. Accell, dat in Nederland circa 500 werknemers telt, maakt on der meer ook Sparta en Koga. Voor die merken wordt de pro ductie eveneens opgevoerd. De Koga-fabriek wordt uitgebreid met enkele tientallen werkne mers. Bij Batavus en Sparta gaat de productie binnen de huidige faciliteiten omhoog, al dus Takens. Hij wil niet zeggen hoeveel fietsen meer Accell gaat produceren. Zowel Gazelle, sinds 1987 onderdeel van de Amerikaanse FOTO ANP groep Derby Cycle, als Accell verwacht niet dat de hogere producties leiden tot een prij zenslag op de markt voor nieu we fietsen. De 'sterke' merken die Gazelle, Batavus en ook Sparta zijn, verkopen zichzelf wel, zo is de opvatting. Diermen wijst er op dat ne gentig procent van de fietsen in Nederland wordt verkocht via de vakhandel voor een gemid delde prijs van duizend gulden. Slechts tien procent komt op de markt via 'branchevreemde ka nalen', voor prijzen die daar ver beneden liggen. Benzine en diesel duurder ROTTERDAM-LONDEN ANP-Rtr Benzine en diesel worden mor gen opnieuw twee cent duur der. Een liter euro ongelood gaat 2,58 gulden kosten, een nieuw record. Voor een liter su per plus ongelood moet 2,64 gulden worden neergeteld. Een liter super met loodvervanger wordt 2,70 gulden. Dieselrijders gaan ruim 1,82 gulden betalen. De nieuwe verhoging is een gevolg van de prijstijging van ruwe olie waaraan geen einde lijkt te komen. Gisteren steeg op de Londense termijnmarkt de notering van een vat (159 li ter) Noordzee-olie tot 31,13 dollar, anderhalve dollar meer dan de dag ervoor. Daarmee kwam de notering op de hoog ste stand in negen jaar. Volgens handelaren wordt de run op olie veroorzaakt door vrees voor een mogelijk tekort aan benzine in de VS deze zo mer. Bovendien is het weer on zeker geworden of de Organisa tie van Olie Exporterende Lan den (OPEC) deze maand wel een eind maakt aan de produc tiebeperkingen. Saudi-Arabië, OPEC's groot ste producent, is bereid de pro ductie te verruimen. Medestan der is Venezuela. Ook Mexico, geen OPEC-lid, wil de kraan wat verder openzetten. Daaren tegen lijken landen als Iran, Al gerije en Libië op korte termijn niet bereid te zijn om meer olie te produceren. In 1998 haalde soortgelijk overleg de laatste hobbel bin nen de OPEC weg om de olie kraan dicht te draaien. Alle par tijen op de wereldoliemarkt houden de uitkomst van de ko mende besprekingen dan ook nauwlettend in de gaten. President Clinton herhaalde gisteren dat de hoge olieprijzen niet in het belang zijn van de OPEC-landen. Volgens hem neemt de vraag op den duur af als de prijzen lang hoog blijven. Ook sluit hij niet uit dat andere olielanden hun productie op voeren om marktaandelen van de OPEC af te snoepen. 1363 provider World Online rijn beursgang vele mil- uldens liggen. De voor- Bistgestelde introductie- ei aandeel ligt tussen 35 vi[f5RuI Jro' maar gisteren bo- luta aar shtutionele beleggers, 2-25 p[jzijn de boot te missen, 6" geheten 'grijze handel' 30 euro voor het stuk. Jide van deze prijs be et verschil 87 euro per wat bij de verkoop van Ijoen aandelen bijna miljard gulden (5,87 igebfcuro) extra zou opleve rt die koers in de offi- ndel tot stand komen, rderen beleggers de in- 330 3vjéer op ongeveer miljard gulden. Daar mee zou World Online meteen een van de grootste concerns zijn. World Online heeft de moge lijkheid de introductieprijs op te schroeven. Een prijsverho ging kort voor een beursgang is geen alledaags gebruik, maar onlangs haalde het Amerikaan se internetbedrijf Via Net- .Works extra kapitaal uit de markt door het eerder aange kondigde introductiebedrag op te trekken van 17 naar 21 dol lar. Voor het aandeel van World Online, dat volgende week een notering aan de Amsterdamse beurs krijgt, bestaat overweldi gende belangstelling, zo beves tigden gisteren diverse banken. Hoe groot de vraag naar World Online-aandelen precies is en of de inschrijving eerder sluit dan is aangegeven, wilde het bedrijf niet kwijt. „De uiteinde lijke introductieprijs maken wij op als de inschrijving is geslo ten", gaf een woordvoerster in Londen aan. ABN Amro, de bank die de introductie begeleidt, wil niet zeggen of de belegger alsnog meer moeten betalen. „We zoeken naar een reëel prijsni veau", verklaarde een woord voerder. Op een vervroegde sluiting van de inschrijving wil de de bankwoordvoerder even min ingaan, omdat die beslis singen bij World Online liggen. Deze week blijft inschrijving in elk geval open, omdat de abon nees nog tot maandag gebruik kunnen maken van de voor keursinschrijving. NOORDWUKERHOUT SIMONE VAN DRIEL Stap een natuurvoedingswinkel binnen en weg is de zin om eerlijke producten van Moeder Aarde te kopen. Gezellig heid en sfeer, waaraan de moderne co- sument net zo hecht als aan kwaliteit, zijn er ver te zoeken. De biologische sector heeft geen duidelijk smoel. Toch willen steeds meer Nederlanders biolo gische producten kopen. Veel mensen vinden de hoge prijs het belangrijkste struikelblok. Het was een harde maar duidelijke boodschap die adviseur Hupperts van reclamebureau FAN gisteren op het EKO-congres in Noordwijkerhout los liet op de verzamelde telers, contro leurs, inkopers, onderzoekers maar vooral de traditionele verkopers. „Ik heb een onderzoekje laten doen naar natuurvoedingswinkels en dat was de sastreus. U jaagt de consument weg. U overtreedt alle basiswetten van goed winkelbeheer. De winkels zijn ontoe gankelijk. Op de puien hangen blaadjes van cursussen, congressen en allerlei avonden, maar mensen worden niet uitgenodigd om de winkel binnen te komen." De verpakkingen van biologische spul len zijn volgens Hupperts stiefkindjes, terwijl uiterlijkheden, ja verleiding, 'cruciaal' zijn om de verwende, veelei sende consument te lokken. De wat muffe geur die rondom de bio logische landbouw hangt, voorkwam niet dat 1999 het jaar van de doorbraak was, zeker in de supermarkten. AH loopt voorop en heeft nu tweehonderd biologische producten in de schappen. Er kwamen 346 biologische bedrijven bij, vooral in de melkveehouderij. Steeds meer mensen zoeken hun heil bij biologische voeding na affaires met de BSE-koeien, varkenspest en dioxine- kippen, omdat ze denken er gezonder mee te eten. Dat biologische teelt milieuvriendelijker is, weegt voor de 'nieuwkomers' minder zwaar bij de keuze om die producten te kopen. Uit onderzoek is gebleken dat er een flinke groep potentiële kopers is. Die weet nu de spullen niet te vinden, denkt dat ze niet in de buurt te koop zijn, koopt nu nog uit gewoonte beken de producten, of schrikt terug voor ho gere prijzen. De biologische landbouw moet in het jaar 2010 tien procent van de hele land bouwsector in Nederland beslaan, is de doelstelling van minister Brinkhorst (landbouw). Nu is dat nog maar 1,1 procent. Hij hamerde er tijdens het congres wel op dat de bedrijven de kar vooral zelf moet trekken, de overheid stimuleert alleen maar. Niettemin wil de minister volgende week met de su permarkten gaan praten over een mo gelijk convenant zoals dat al voor de biologische varkenshouderij bestaat- .Biologica-voorzitter Beckers vond dat voor de ontwikkeling van de biologi sche landbouw ten minste 75 miljoen gulden per jaar nodig is. Want die be vindt zich in een pril stadium. „Je zet een veelbelovende peuter, al groeit hij nog zo goed, ook niet alleen in zijn bug gy midden in het drukke stadsverkeer".

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 9