Economie Beurs Stemmen op afstand ook voor beleggers van belang Eerste dag internationale opties is 'bemoedigend' WOENSDAG 8 MAART 2000 Bell Group koopt deel uitgever AND Rotterdam AND International Publishers verkoopt het be drijfsonderdeel AND Identification (onder meer smart cards) aan de Britse Bell Group. De kwakkelende elektronische uitge ver wil van Identification af omdat de onderneming zich meer wil richten op internet. Beide bedrijven hopen de overname eind maart rond te hebben. Bell Group betaalt 55 miljoen voor Identification. De Britten zijn internationale leverancier van elektronische beveiligingssystemen voor banken en andere fi nanciële instellingen. AND denkt in 1999 een nettoverlies van 15.4 miljoen te hebben geleden. Definitieve cijfers komen in april. Vredestein voldoet aan verwachting velp» Banden- en laarzenfabriek Vredestein heeft de nettowinst vorig jaar met vier procent zien stijgen tot 22,9 miljoen gulden. De omzet steeg van 554,4 naar 562,3 miljoen. Alle onderdelen van het bedrijf leverden hun bijdragen aan de groei, behalve Vredestein Fietsbanden. De productie van banden wordt dit jaar of volgend jaar verplaatst naar Maleisië. Het resultaat over 1999 wordt niet belast met kosten van deze operatie. Van der Lugt Europees Bankier 1999 Amsterdam ING-topman Van der Lugt is door de Group 20+1 uitgeroepen tot Europees Bankier van het Jaar 1999. De groep bestaat uit toonaangevende economische en financiële journa listen in Frankfurt, de zetel van de Europese Centrale Bank. Een belangrijke overweging om Van der Lugt de titel toe te kennen was, dat de ING-man de afgelopen jaren bij de bank/verzeke raar een opmerkelijke strategische groei heeft teweeggebracht. Daarbij heeft Van der Lugt bewezen dat gezonde groei ook goed voor de aandeelhouders is. Eerder al viel Duisenberg, nu top man van de Centrale Europese bank, die eer te beurt. Unique ziet winst verder stijgen almere Uitzendorganisatie Unique heeft de winst vorig jaar zien stijgen van 53 naar 67 miljoen gulden. De omzet steeg met bijna 22 procent tot 985 miljoen. Unique heeft een bewogen jaar achter de rug. De uitzender nam vijf bedrijven over, maar zag een fusie met concurrent Brunei afketsen. Ondanks de overnames noteerde Unique een autonome groei van meer dan tien procent. „Dat is meer dan het marktgemiddelde", meldt Unique in het jaarbericht. Dit jaar moet ook de Duitse markt worden betreden.. Swissair wil Sabena voor 100 procent brussel Swissair onderhandelt met de Belgische regering over uitbreiding van zijn belang in Sabena. Topman Bruggisser van beider moedermaatschappij SAirGroup mikt op een belang van honderd procent, maar dat is wel afhankelijk van de vraagprijs, zo meldden gisteren Belgische media. SAirGroup is voor 49,5 procent in bezit van Sabena en kan dat belang uitbreiden tot 62.5 procent. Bruggisser zou graag zien dat de overheid in SAir Group stapt in ruil voor 37,5 procent in Sabena. Cisco stopt 1,9 miljard in Cap Gemini parus De Amerikaanse leverancier van internetwerken Cisco Systems investeert 1,9 miljard gulden in de Franse automati seerder en IT-consultant Cap Gemini. Met een gedeelte van dit geld zetten beide bedrijven een internetonderneming op. Cap Gemini, waarvan de Nederlandse dochter een beursnotering heeft in Amsterdam, krijgt in de gezamenlijke activiteiten een belang van 95,1 procent. Cisco krijgt 4,9 procent. De nieuwe on derneming richt zich wereldwijd op het verlenen van diensten aan telecombedrijven en andere zakelijke klanten. Voor 700 miljoen euro krijgt Cisco 2,6 miljoen aandelen van Cap Gemini. utrecht anp De Nederlandse pensioenfond sen hebben alle beursgenoteer de bedrijven verzocht zo snel mogelijk een registratiedatum vast te stellen voor het stem men op afstand. Het is dan niet meer nodig aanwezig te zijn op aandeelhoudersvergaderingen. Een recente wetswijziging heeft die mogelijkheid om de eigenaren van een NV meer te betrekken bij hun bedrijf sterk vergemakkelijkt. Dit jaar is een overgangsjaar. Het prikken van een datum waarop iemand voor het uitbrengen van een stem geacht wordt aandeelhou der te zijn, wordt overgelaten aan de NV. Volgend jaar moet de aandeelhoudersvergadering het bestuur volmacht geven de dag vast te stellen. Institutionele beleggers, nu vaak de grote afwezigen op een vergadering, zullen naar ver wachting de nieuwe mogelijk heid gebruiken. Van een grote groep grote concerns is bekend dat zij dit jaar al het nieuwe sys teem gaan hanteren: ABN Am- ro, Aegon, Ahold, Akzo, Buhr- mann, Nedlloyd en Unilever. amsterdam anp Van spectaculaire omzetten was nog geen sprake. Maar de eerste handelsresultaten in in ternationale opties waren be moedigend, aldus een woord voerder van de Amsterdamse effectenbeurs AEX. Op de eerste handelsdag werden gisteren zo'n vierhonderd optiecontrac ten verhandeld via de AEX. ,,Er is veel vraag naar dergelij ke opties", merkt de zegsman op. „Maar je moet niet ver wachten dat het op de eerste dag al storm loopt." Bij een aantal banken, waaronder de Postbank en ING Bank, kan bo vendien nog helemaal niet in de opties worden gehandeld, omdat zij met technische pro blemen kampen. Binnen een paar weken moeten die verhol pen zijn. De AEX hoopt met de inter nationale opties op Nokia, In tel, Microsoft, Deutsche Bank, Cisco en Deutsche Telekom vooral de particuliere belegger aan zich te binden. Halverwege de jaren tachtig deed de beurs daar ook al een poging toe, maar dat was toen geen succes. Het Finse Nokia was gisteren veruit het populairst. Daarvan gingen ongeveer tweehonderd contracten over de toonbank. Ter vergelijking: van het veel verhandelde ABN Amro gaan er gemiddeld zo'n 15.000 per dag om. Van staalproducent Corns werden gisteren vijftig opties verhandeld. VAN DE BEURSVLOER AEX volgt Dow neerwaarts De Amsterdamse beurs zakte in de loop van de ochtend onder de streep. De AEX volgde daar mee Wall Street dat ruim 3,5 procent inleverde. Om elf uur was de graadmeter van de 25 belangrijkste fondsen 1,95 pun ten gedaald tot 675,26. Ook de beurzen van Frankfurt, Londen en Parijs moesten tienden van procenten inleveren. Opvallend was de daling van Ahold. De koers jojode gisteren al van min naar plus. De twijfel over de vermogenspositie kreeg vanmorgen de overhand. Het aandeel leverde dertien euro dubbeltjes in op 22,25. Tokyo moest ook verliezen in casseren. De Nikkei-index van 225 aandelen zakte 177,44 pun ten, ofwel 0,9 procent, tot 19.766,80. Op de overige beur zen in het Verre Oosten zakten de beursindices ook. Uitzonde ring was de Zuid-Koreaanse beurs die 0,95 procent won. De Hang-Sengindex in Hong Kong stond 0,35 procent lager, de Singaporese Straits Times-in dex zakte 1,2 procent. Wall Street kreeg gisteren een lelijke klap. De Dow Jones-in- dex moest 374,47 punten naar beneden tot 9.796,03. De Nas daq, de hightech-index, moest 57,05 punten terug op 4.847,80, een verlies van 1,16 procent. amsterdam anp

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 8