Bom barst opnieuw in Madagascar zwaar Kosovska Mitrovica Israëlische minister van seksueel geweld beschuldigd België steekt zijn nek uit als gidsland Sêaanpak Buitenland Noodweer treft ook Nieuw onderzoek naar Srebrenica en Rwanda van piraten ri gSDAG 8 MAART 2000 7 ANP Algemeen Nederlands Per erde Pers Diensten RTR Reuters S»n krijgt geen gratie van Chirac De Franse president Chirac heeft een verzoek van de oorlogsmisdadiger Maurice Papon (89) om gratie afge- wm. Papon, tot tien jaar cel veroordeeld wegens zijn aandeel jfteportatie van 1.500 joden in de Tweede Wereldoorog, Hjn verzoek in december ingediend. Hij vond dat hij zijn Biet zou moeten hoeven uitzitten wegens zijn slechte ge- Beid. Papons advocaat heeft meteen na het bekendworden B afwijzing laten weten dat hij in beroep gaat bij het Euro- Blof voor de Rechten van de Mens in Straatsburg. Hij B dat de afwijzing in strijd is met de rechten van de mens. B heeft hartklachten. Hij kreeg onlangs een pacemaker. r inestv neemt het op voor vrouwen r ji Amnesty International neemt het vandaag, op Interna- |»Vrouwenclag, op voor vrouwen en meisjes in de hele we- pr/olgens Amnesty worden hun mensenrechten vaak ernstig onden, ondanks de beloften van de Wereldvrouwenconfe- die vijf jaar terug in Peking werd gehouden. „Iedere dag ja vrouwen en meisjes aan verschillende vormen van ge- Bfespecifieke discriminatie", aldus Amnesty. De groep wijst PPgrote aantallen vrouwen en jonge meisjes die elk jaar jf »n 'verminkt, doodgeslagen, levend verbrand, verkracht en jeidskracht of seksslaaf verhandeld, vanwege hun ge- f Ook zijn vrouwen vaak het slachtoffer van oorlogen. iur Belgrado wil Studio B redden Het stadsbestuur van de Joegoslavische hoofdstad lo wil de onafhankelijke radio- en televisiezender Studio lucht houden. Het betaalt daarom de heffing van bijna iljoen gulden die de overheid de zender maandag opleg- ir het gebruik van zijn etherfequentie. Dat heeft het door iositie geleide bestuur van de stad besloten. Als Studio B en acht dagen betaalt, wordt de zender uit de lucht ge- lAlle democratische Servische partijen en onafhankelijke hebben geprotesteerd tegen de pogingen van de regering y'sche zender het zwijgen op te leggen. Maandag pleegen nden in politie-uniform een overval op de studio van het i. Een bewaker en een technicus werden het ziekenhuis in en. De overvallers namen ook zendapparatuur mee. :rleg Oostenrijk-Portugal in Brussel fwenen De Portugese premier Guterres wijkt maandag jverleg met de Oostenrijkse kanselier Schüssel uit naar Hij mijdt Wenen bij wijze van protest tegen de deelna- n de extreem-rechtse FPÓ aan de Oostenrijkse regering. i :es bezoekt momenteel als fungerend EU-voorzitter de Tiende hoofdsteden, ter voorbereiding van een top over felegenheid en sociale hervormingen die eind maart in pn wordt gehouden. De EU-landen hebben uit protest te- FPÖ als coalitiepartij van Schüssels conservatieve ÖVP en het contact met lidstaat Oostenrijk op een laag pitje te I Schüssel stelt zich verzoenend op. Hij zei dat het welis- ingewoon' is dat een EU-voorzitter een lidstaaten over- Ij een rondreis, maar dat hij wel naar Brussel wil komen. sche regering dient ontslag in jus» De Syrische premier Zu'bi heeft gisteren bij presi- lafez al-Assad het ontslag ingediend van zijn regering om ming van een nieuw kabinet mogelijk te maken. De presi- «eft gouverneur Muhammad Mustafa Mero van Aleppo ftd een nieuwe regering samen te stellen. Hij heeft Zu'bi zijn woordvoerder gevraagd aan te blijven tot de nieu- ring is gevormd. De nieuwe regering moet zich volgens ■den bovenal gaan bezighouden met economische her- Igen. Het is niet duidelijk wat de wisseling van de wacht Tit voor de huidige minister van buitenlandse zaken al- L die ook vredesbesprekingen met Israël voert. Hij wordt nd als mogelijke nieuwe premier. {ton gaat toch naar Pakistan i De Amerikaanse president Clinton brengt eind de- Jnd een bezoek aan Pakistan. Hij doet het land aan tij en trip naar India en Bangladesh. De president wil met Istaanse militaire leider Musharraf, die in oktober door lip aan de macht kwam, onder meer praten over demo ting en terrorismebestrijding. Verder staat het voorko- in een wapenwedloop tussen India en Pakistan op de L Beide aartsvijanden bezitten kernwapens. Pakistan rea- leerder geïrriteerd op de reisplannen van Clinton aan de lie toen nog niet voorzagen in een bezoek aan Islama- VS stelden een bezoek aan dit deel van Azië in 1998 uit I kemproeven die India en Pakistan hielden. Ook de I Pakistan gooide de planning in de war. ker Erika lekt weer stookolie pk (jdit de wrakstukken van de Maltese tanker Erika. die be- :ember voor de Bretonse kust verging, lekt weer stook- alenk olievlek was gisteravond al vijf kilometer lang en drie a iter breed. Het Franse schip Aillette is onmiddellijk naar lied gestuurd om de olie op te zuigen. Ook zijn er specia- voo|er helikopter heengebracht. In de wrakstukken van de - -it mogelijk nog 20.000 ton van de lading van in totaal on- 35.000 ton zeer zware stookolie. In Bretagne, dat eerder leed onder het vergaan van de Erika, wordt er op aange- SSJP dat het schip wordt leeggezogen. In principe komt dat ▼kening van de Frans-Belgische oliemaatschappij TotalFi- het schip voor voer. Maar vóór mei «weersomstandigheden onmogelijk. 3» t Pre lE.iven )E»eftg ie premier plaatste bommen Premier Costas Simitis van Griekenland heeft gisteren en dat hij onder het kolonelsbewind (1967-1974) bom- /ADEtfeft geplaatst. Hij waakte er echter zorgvuldig voor dat de even geen slachtoffers zouden maken. Toen de kolonels kenland aan de macht waren, was de sociaal-democrati- emier docent economie aan de hogeschool Patios in Met andere docenten van dit instituut maakte hij deel de anti-fascistische organisatie Democratische Verdedi- |A), maar hij heeft zich nooit uitgelaten over zijn activitei- igens zijn verzetsactiviteiten kwam hij in de gevangenis Op de tv verdedigde Simitis het plaatsen van bommen, terroristische acties waren gerechtvaardigd tegen een mi- lictatuur. Het uitdelen van pamfletten tegen dat bewind e enkel resultaat", aldus de premier. tel aviv ad bloemendaal correspondent De Israëlische minister van transport, Jitschak Mordechai, heeft gisteren bekendgemaakt dat hij zijn functie tijdelijk neerlegt. Hij wil de politie de gelegenheid geven een onderzoek in te stel len naar de beschuldiging van een 23-jarige werkneemster van zijn departement dat hij sek sueel geweld tegen haar heeft gebruikt. Op een emotionele persconferentie ontkende Morde chai gisteren alle aantijgingen. „Waar ik van be schuldigd wordt, is nooit gebeurd", zei hij, vech tend tegen zijn tranen. Volgens de Israëlische radio heeft de politie het verhaal van de vrouw onderzocht met be hulp van een leugendetector. Daarbij zou zijn gebleken dat ze de waarheid sprak. Mordechai was minister van defensie in het kabinet van premier Netanyahu. Begin vorig jaar verliet hij de Likud om leider te worden van de nieuwe Centrum Partij, die nu deel uitmaakt van de re geringscoalitie van premier Barak. Het populaire dagblad Yediot Acharonor ont hulde de affaire gisteren, zonder de naam van de minister te noemen. Volgens de kranf had Mordechai de vrouw in zijn kantoor op het mi nisterie in Tel Aviv ontboden. Eenmaal binnen zag ze tot haar schrik dat hij de deur op slot deed. Daarna zou hij haar op de grond hebben gegooid en zijn begonnen uit te kleden. Hij zou daarmee pas zijn opgehouden toen ze om hulp begon te schreeuwen. Volgens de vrouw had de minister al eens eerder toenaderingspogingen gedaan, maar zonder geweld te gebruiken. „Er zijn ernstige beschuldigingen tegen me geuit over iets dat ingaat tegen mijn morele waarden en tegen alles waarmee ik ben opge voed", zei Mordechai gisteren op de persbijeen komst. .Alles wat tegen me is ingebracht, is on waar. Er is nooit zoiets gebeurd. Ik zeg dat uit volle overtuiging. Om die reden heb ik besloten tijdelijk mijn functie neer te leggen, zodat de po litie een snel en effectief onderzoek kan instel len." Tientallen gewonden bij felle ongeregeldheden tussen Ser\'iërs en Albanezen RUSWUK ANP-AFP-Rtr-DPA De gevolgen van het recente noodweer in zuidelijk Afrika worden steeds duidelijker. De cycloon Gloria heeft niet alleen Mozambique zwaar getroffen, maar richtte ook in Madagascar grote schade aan. Afgelopen weekeinde deed de storm het eiland aan. Dat leidde tot grote overstromingen. Ruim 600.000 mensen sloegen op de vlucht en minstens 66 inwoners kwa men om het leven door het na tuurgeweld. Vooral het noorden en de oostkust van Madagascar zijn getroffen. De regering in Anta nanarivo heeft de internationa le gemeenschap om voedsel en medicijnen gevraagd. Net als in Mozambique heeft het land dringend behoefte aan helikop ters en vliegtuigen. Hulpverleners in Mozambi que meldden gisteren dat veel slachtoffers van de watersnood malaria hebben gekregen. Met andere ziektes zoals cholera blijkt het tot dusver mee te val len. Het gebrek aan schoon wa ter in de opvangkampen ver groot het risico op de uitbraak van epidemieën. Ook hebben veel mensen last van uitdro gingsverschijnselen. Minister Herfkens van ont wikkelingssamenwerking stelt nog eens 1.5 miljoen gulden be schikbaar voor noodhulp aan Mozambique. Hiervan ontvangt het Rode Kruis een half miljoen gulden en World Vision een miljoen. Hiermee komt het to taal aan hulpgelden van het mi nisterie op ongeveer tien mil joen gulden. Herfkens gaf vori ge week aan maximaal twintig miljoen aan Mozambique be schikbaar te willen stellen. Am sterdam wil een half miljoen gulden beschikbaar stellen voor de hulpverlening. De hoofdstad heeft een stedenband met de havenstad Beira. NEW YORK Rtr-AFP Tegen de achtergrond van KFOR-pantservoertuigen spelen Albanese jongetjes uit Kosovska Mitrovica een spelletje in het prikkeldraad op de brug die hun stad in tweeën deelt. De Kosovaarse stad Kosovska Mitrovica was gisteren weer het toneel van felle ongeregeldheden. In de al ge ruime tijd zeer onrustige plaats in het noorden van de Servische provincie, raakten opnieuw etnische Serviërs en etnische Albanezen slaags. In totaal vielen er zeker 42 gewonden door granaatontploffingen en geweervuur. Onder de gewonden zijn zeventien Franse soldaten van de internationale vredesmacht KFOR. kosovska mitrovica Het jongste geweld in de vol gens sommigen 'gevaarlijkste stad van Europa' begon toen groepen Serviërs en Albanezen een woordenstrijd leverden in het Servische deel van de stad. Het oproer liep uit de hand California tegen homohuwelijk SAN FRANCISCO Rtr De kiezers in de Amerikaanse staat California hébben het ho mohuwelijk gisteren afgewe zen. 'Voorstel 22', dat bepaalt dat slechts het huwelijk tussen man en vrouw geldig is, kreeg 58 procent van de stemmen. California schaart zich daarmee onder de staten die huwelijken tussen mensen van hetzelfde geslacht uitdrukkelijk verbie den. Het referendum was een initiatief van de conservatieve politicus Pete Knight, die wil voorkomen dat zijn staat via de rechter wordt gedwongen het homohuwelijk te erkennen. toen er werd geschoten en er handgranaten werden gewor pen. Later werd een raket afge vuurd op enkele huizen die door Albanezen worden be woond. De eerder al versterkte KFOR-troepenmacht stuurde extra manschappen naar het Servische deel van Mitrovica, ten noorden van de rivier Ibar. KFOR telde aan het einde van de dag twintig gewonde Ser viërs en vijf gewonde Albane zen. Volgens Servische bronnen in de stad vielen de meeste Ser vische gewonden toen een Al banees drie handgranaten wierp in een groep Serviërs op straat. De KFOR-soldaten raak ten gewond door granaatsplin ters toen ze poogden de rust te herstellen. In de loop van de gistermiddag keerde de rust grotendeels terug in de verdeel de stad. NAVO-opperbevelhebber Clark, die sinds maandag in Kosovo is, verklaarde geen nieuw geweld in de provincie te zullen tolereren. Hij riep de Ser viërs op beter samen te werken FOTO REUTERS HAZIR REKA met de VN-missie Unmik en KFOR. Extremistische Albane zen zal het bovendien niet luk ken het Servische bevolkings deel uit het noorden van Koso vo te verjagen, verzekerde hij. De Russische minister van buitenlandse zaken, Ivanov, sprak van een 'explosieve situa tie' in Mitrovica. Tijdens een gesprek in Moskou met de spe ciale VN-gezant voor de Balkan, Carl Bildt, drong de bewinds man aan op versterkte aanwe zigheid van VN-politiemensen in Mitrovica. Bovendien bena drukte hij dat de VN snel duide lijk moeten maken wat nu pre cies de toekomstige status wordt van Kosovo, nu nog for meel onderdeel van Servië. nisch-Servische leger de stad, die onder VN-bescherming was geplaatst, binnentrok. Naar schatting enkele duizenden moslims werden vermoord. Beide gevallen zijn al eerder onder de loep genomen. Daar bij trokken de VN het boete kleed al aan. Annan wil uit het nieuwe onderzoek vooral lessen voor de toekomst trekken. Hij riep de wereldgemeenschap op alerter te zijn en eerder in te grijpen als de internationale ge dragsstandaard dat vereist. Annan waarschuwde echter ook voor te veel optimisme over VN-ingrijpen. Missies moeten volgens hem vooral haalbaar zijn en een duidelijk mandaat hebben. VN-secretaris-generaal Kofi An nan heeft een onderzoekscom missie in het leven geroepen die de gebeurtenissen in de Bosnische moslimenclave Sre brenica en het Midden-Afri kaanse Rwanda te onderzoe ken. De commissie moet vóór september met haar taak klaar zijn. Dan komen de wereldlei ders in VN-verband bijeen voor een 'millennium-top'. Bij de genocide in 1994 in Rwanda keek de internationale gemeenschap verlamd toe hoe honderdduizenden burgers werden afgeslacht. In Srebreni ca bleken Nederlandse VN-sol- daten machteloos toen het Bos- Doden bij botsing in metro Tokyo TOKYO ANP-Rtr Bij een botsing van twee treinen van de ondergrondse in Tokyo zijn vanmorgen drie mensen omgekomen. Zeker 31 mensen raak ten gewond. Van twee van hen is de toestand volgens de politie zorgwekkend. Het ongeluk gebeurde toen een trein ontspoorde en tegen een andere trein aanbotste. Eerder was gezegd dat er zich een explosie in de trein had voorgedaan, maar de politie van de Ja panse hoofdstad heeft dat tegengesproken. Het ongeluk deed zich zo'n honderd meter van het station van Nakameguro in het zuid westen van Tokyo voor. Soms wil je even niet opnemen. Soms kan het gewoon niet. Ook dan is VoiceMail, de gratis berichtenbox in je eigen telefoon, heel handig. Bel 0842-333 en volg de simpele instructies. BRUSSEL MARC PEEPERKORN CORRESPONDENT Haider weet het, Pinochet heeft het geweten en de rest van de wereld zal het weten: België is terug. Weg uit het verdomhoek je van Dutroux, dioxine en Das sault, stoomt het op naar de positie als 'gidsland'. Neder land kijkt verbaasd toe. „Het is ook voor ons even wennen", erkennen Belgische diplomatie ke medewerkers. De metamorfose kan langza merhand niemand meer ont gaan. België, achtervolgd door kindermoorden, omkoop schandalen en gifkippen steeds vaker de risée van Europa, mept van zich af. De paars groene coalitie die vorig jaar aantrad, wil de zwarte bladzij den van de afgelopen jaren zo snel mogelijk omslaan. „Ons imago dient drastisch verbeterd te worden", hamert premier Verhofstadt er tijdens ieder pu bliek optreden in. En wat is een betere etalage van je goede be doelingen dan het buitenlands politiek toneel? België staat dan ook vooraan - samen met Franlcrijk - om de nieuwe conservatief-extreem- rechtse Oostenrijkse coalitie aan het kruis te nagelen. Minis ters die weglopen tijdens Euro pese vergaderingen als Wenen het woord krijgt, de boycot van het Oostenrijkse nationaal ver keersbureau op de Brusselse vakantiebeurs, een oproep om elders te gaan skiën, dat is wat anders dan zuchten en jamme ren onder een exportverbod voor boter, kaas, kippen en eie ren uit eigen land. Pinochet weet inmiddels ook waar Brussel ligt. De inzet van De Belgische minister van buitenlandse zaken Michel heeft het er maar druk mee. Nu België zich zo nadrukkelijk in de internationale politiek roert, wil iedereen zijn beweegredenen horen. FOTO REUTERS OLIVIER HOSLET België om de Chileense oud dictator voor het gerecht te sle pen, heeft veel respect afge dwongen. Met dezelfde energie en overtuigingskracht werpt het land zich nu op als voorvechter van vrede en welvaart in Afrika, waarschuwt het de Russen in Tsjetsjenië en weigert het toe te geven aan Iraanse druk om een gerechtelijk onderzoek tegen oud-president Rafsanjani stop te zetten. „Het is hier niet slechter dan el ders. Wij hebben alleen de nei ging het mes tweemaal in de ei gen wonden om te draaien", ty peert een Belgische zegsman het herwonnen zelfvertrouwen. „Duitsland kampt met de ille gale partijfinanciering van het CDU, Franse politici kregen steekpenningen van Elf Aquit- aine en in Groot-Brittannië kwam onlangs een immens pedofilieschandaal aan het licht. Mogen wij nu eens wat zeggen?" Natuurlijk is oppoet sen van het bezoedelde imago niet de enige drijfveer voor het nieuwe buitenlandse beleid. De regeringsverklaring van paars groen bevat tal van krachtige uitspraken over verdediging van de mensenrechten en de democratie. Oprecht gemeend ook, vérzekert buitenlandse za ken. Maar bovenal: doortas tend in gang gezet door de nieuwe minister Louis Michel. 'Big Lulu' wordt de Franstalige liberaal al genoemd en dat slaat zeker niet op zijn gedron gen postuur. Wel verwijst het naar zijn status binnen het ka binet: oud-informateur, vice- premier, minister en de sterke man van zijn partij PRL, de Waalse liberalen. Als voormalig docent Nederlands spreekt Mi chel bovendien ook de Vlamin gen aan, hetgeen zijn ster aan beide zijden van de taalgrens doet stijgen. Een groter contrast met zijn voorganger, de Vlaamse socia list Erik Derycke, is nauwelijks denkbaar. „Derycke stelde niets voor. Je had premier De- haene, dan een hele tijd niets, vervolgens het kernkabinet en dan kwam Erik", vertelt een ambtenaar die het van nabij meemaakte. „Derycke wachtte af, Michel handelt." Dat de minister daarbij soms uit de bocht vliegt, wordt hem vergeven. Zo 'betreurde' Mi chel achteraf zijn oproep Oos tenrijk te mijden voor de skiva kantie. „Politici hebben ook emoties", verklaarde de minis ter. Sneeuw erover. „De geloof waardigheid van onze nieuwe koers komt pas in het geding als we nu niet doorzetten. Wel Pinochet achter zijn vodden zitten, maar een ander laten lo pen. Dat zijn we dus niet van plan", verzekert een ambte naar. De wereld is gewaar schuwd. 'België boven' in plaats van 'Belgium-bashing', Michel ge niet. De rol van 'morele gids' bevalt de liberaal uitstekend. Bovendien: „De socialisten worden op snelheid ingehaald, net als de Groenen", aldus een naaste medewerker. En met de gemeenteraadsverkiezingen dit najaar in zicht is een dergelijk 'links passeren' van je coalitie genoot nooit verkeerd. TOKYO ANP Voor het eerst sinds de Tweede Wereldoorlog lijken verscheide ne Aziatische staten bereid be wapende Japanners een rol te geven in het veiliger maken van hun kustwateren. De Aziatische wateren, vooral die rond Indo nesië, worden in toenemende mate geteisterd door piraten. Bewapende schepen van de Ja panse kustwacht moeten hier aan mede paal en perk stellen, vindt Tokyo. In 1999 vielen zeerovers 285 schepen aan, een groei van 41 procent ten opzichte van 1998. Rond Indonesië waren liefst 113 vaartuigen de klos. De Ja panse premier Obuchi heeft aangeboden extra beveiliging te bieden in de Straat van Malak- ka, de belangrijke zeestraat tus sen Maleisië en Indonesië. Het voorstel van Japan komt deels voort uit eigenbelang, meldt de Far Eastern Economie Review in zijn jongste editie. Liefst de helft van de Japanse olie-importen uit het Midden- Oosten voert immers langs 'pi- raterijgevoelige' plekken als de Straat van Malaidca. Japan wil graag samenwerken met Singa pore, Zuid-Korea, Indonesië, Maleisië en China. De meeste 'partners' lijken bereid het Japanse voorstel te accepteren, de soms sterke an ti-Japanse gevoelens als voor malig agressor ten spijt. Tokyo gaat overigens voorzichtig te werk. De grondwet van Japan verbiedt elke overzeese militai re rol. De bewapende schepen in het voorstel zijn evenwel van de niet-militaire kustwacht.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 7