D66 wil één tarief bij belasting op erfenissen Binnenland Afrikahaven verbonden met kanaal Islamitische scholen in Amsterdam populair Oininio moet panden op 1 april ontruimen Organisaties willen extra milieugeld derde wereld Gemeente Utrecht en NS willen samen verder met centrumproject 'Internet wordt aan alle kanten overschat' -f ISDAG 8 MAART 2000 35lenkteken in Vlaardingen Lngen Het gemeentebestuur van Vlaardingen heeft be- i een gedenkteken voor Daniel van Cotthem op te richten. tn door welke kunstenaar het wordt gemaakt, is nog on- Hjk. Het monument moet de inwoners van Vlaardingen Enteren met geweld op straat en de normen en waarden maatschappij'. De 17-jarige Vlaardingse student Daniel ptthem kreeg begin januari op NS station Vlaardingen- 79 jen klap op zijn hoofd waaraan hij korte tijd later overleed. ide valsmunters gepakt De politie heeft gisteren vijf verdachten aangehou- ERpverdenking van omvangrijke valsmunterij. Bij huiszoe- nam het team ongeveer 8000 vermoedelijk valse bank- jn van 100 DM in beslag, en zo'n tweehonderd waar- ijk valse Nederlandse paspoorten en een vuurwapen. De ekingen werden op acht plaatsen in Rotterdam, Utrecht, >n Houten gedaan. Tegelijkertijd zijn ook twee adressen dë doorzocht. De politie zette bij de grootscheepse actie insen in. luw belt 112-centrale plat dort» Een 54-jarige vrouw heeft maandagavond vijf Ar lang de alarmcentrale van 112 in Amersfoort platge- Jolgens de politie belde de vrouw drie tot vier keer per mi- Jiaardoor ander telefoonverkeer nagenoeg onmogelijk «adat haar nummer was achterhaald, werd de vrouw in fining aangehouden. Omdat ze psychisch niet in orde is, r een verpleeghuis gebracht, aldus een woordvoerder [politie. Uit voorzorg heeft de politie een telefoontoestel faxen van de vrouw in beslag genomen. ste Heerdenaar wordt vervolgd -1» Justitie in Zutphen heeft de 58-jarige Heerdenaar die ,veek met een kraan een ravage aanrichtte in zijn woon- poging tot doodslag ten laste gelegd. De zwaar overspan- a ramde vrijdag met de kraan zijn eigen woning, die van en en verschillende auto's. Beide woningen raakten beschadigd. De schade die de man met zijn actie aan- 4 bedraagt naar schatting 1 miljoen gulden. jlerlokker dertig maanden cel in De rechtbank in Groningen heeft een 19-jarige man tuizermeeden schuldig bevonden aan ontvoering van man; igetjes van vijf en acht jaar uit respectievelijk Zuidwolde tens. Ook acht de rechtbank bewezpn dat hij zich schul- Iri ft gemaakt aan ontuchtige handelingen en veroordeelde een celstraf van dertig maanden, waarvan tien voor- ticuli lijk. Door de officier van justitie was een gevangenisstraf lewe an vierentwintig maanden, waarvan acht voorwaarde- Verkc Verkt lvet a voor bergbeklimmer Vos Voor de Nederlandse Klim- en Bergsport Vereniging rt Vos de eerste Nederlander die op de hoogste berg ter man! de Mount Everest, heeft gestaan. Dat liet directeur Ver- oopltteren weten- Hij reageert daarmee op de commotie die ini ige week rond Vos ontstond. In haar boek 'Een mefèr rt, beweert alpiniste Mariska Mourik dat haar ex-collega make an de Mount Everest in 1984 nooit heeft gehaald. Ver st op de erecode, die internationaal is aanvaard en ook NKBV wordt gehanteerd. „De klimmer die zegt een be- idewebrestatie te hebben verricht, dient te worden geloofd, larket uitend en overtuigend het tegendeel is bewezen." koops De gemeente Arnhem plaatst tijdens Euro 2000 als w ederlandse speelstad een groot videoscherm in het cen- p n de stad. Het scherm van 44 vierkante meter komt op plein om elders in de binnenstad concentraties van te voorkomen. Op het videoscherm kan iedereen de mana den in het Arnhemse Gelredomestadion rechtstreeks i. Amsterdam en Eindhoven verbieden tijdens Euro plaatsing van televisieschermen op straat of op terras- linistra terdam staat alleen schermen toe in buurten, assist edev. 2000 in Arnhem op scherm RuiGOORDEen historisch moment voor Amsterdam: na een kwart eeuw juridische en bestuurlijke strijd heeft de hoofdstad er een haven aan het Noordzeekanaal bij. Deze week voer het eerste schip de fel omstreden Afrikahaven (rechts) uit naar het kanaal, een baggervaar- tuigje dat de nieuwe haventak helpt uitdiepen. De aanleg van de ha ven, waarvoor het dorpje Ruigoord zou moeten worden afgebroken, werd sinds het begin van de jaren '70 gedwarsboomd door de ge meente Haarlemmerliede en Spaarnwoude (tussen Amsterdam en Haarlem). Op de opgespoten zandvlakte rondom Ruigoord, dat door kunstenaars werd gekraakt, kwam in de loop der jaren een fraai na tuurgebied tot bloei. Maar nadat Amsterdam bij het provinciaal be stuur van Noord-Holland voor elkaar had gekregen dat het terrein in kwestie van de gemeente Haarlemmerliede mocht worden gean nexeerd, ging men snel met het graafwerk aan de slag. De dijk die het Noordzeekanaal nog scheidde van het gegraven havenbekken werd de afgelopen dagen doorstoken. Baggerschepen op de achtergrond moeten de haven verder op diepte brengen. Het zand dat daarbij bo ven water komt, wordt gebruikt voor de kades en de aangrenzende bedrijventerreinen. Het dorp Ruigoord blijft overigens gedeeltelijk be houden. FOTO ANP OLAF KRAAK Kamerlid Giskes vindt Successiewet niet meer van deze tijd den haag anp-gpd D66 wil dat de belasting op erfenissen en schenkingen voor iedereen gelijk wordt. Of het geld nu naar een fami lielid gaat of een vriend of buurvrouw: het tarief mag niet verschillen. D66-Kamerllid Giskes vindt dat de uit 1956 stammende Successiewet niet meer van deze tijd is. dan aan familieleden. Als voorbeeld geeft zé een persoon, die (een deel van) z'n erfenis wil nalaten aan degene die voor hem heeft gezorgd in de laatste jaren van zijn leven. Of een alleenstaande die geld wil nalaten aan goede vrienden. Volgens de huidige regels beta len deze mensen vaak meer dan het dubbele aan successie- Het tarief loopt op naarmate de verwantschap afneemt. „Dat doet geen recht aan het feit dat in de huidige samenleving de relaties tussen mensen veel- soortiger zijn dan in 1956", meent Giskes. Mensen willen misschien liever geld nalaten aan vrienden of een buurvrouw rechten dan familieleden van de erflater. Giskes wil een vast tarief ('boedelheffing') invoeren voor een erfenis of schenking, onge acht naar wie het geld gaat. Ze vindt dat achterblijvende part ners recht houden op een 'be hoorlijke belastingvrije voet'. De situatie voor direct-verwan- ten mag niet ingrijpend veran deren. Kerkelijke, charitatieve en wetenschappelijke instellin gen, die nu onder een gunstig regime vallen, moeten daaren tegen meer gaan betalen in de plannen van de sociaal-liberale politica. Giskes wil handhaven dat het tarief oploopt naarmate de erfe nis of schenking hoger uitvalt. Over de hoogte van de tarieven en vrijstellingen laat ze zich nog niet uit. Die zijn afhankelijk van de mate waarin de opbrengst van de Successiewet mag ver anderen. Nu vloeit er ongeveer 2 miljard gulden in de staats kas. De Successiewet is bij de re cente herziening van het belas tingstelsel buiten schot geble ven. Een commissie buigt zich in opdracht van het kabinet over aanpassingen. Ze brengt voor de zomer verslag uit. 2 ingskoppel' 9wi dewe izage in lie.. cretarzoek itass Iminis dewei ilieden van het 'ko lt cont )el' Langendoen en el willen dat het gehe- zoek van de rijksre- imims laar de Criminele In- accou dienst (CID) boven it. Ook willen ze dat van de parlementaire èc'rëta ,mmissie-Van Traa en sse (jiminister van justitie nedew r getuige worden tant tin;n- coordi doen en Van Vondel rs (erv hoger beroep terecht isuitvo leineed voor de com- iwn Traa. De CID'ers ie/con j de commissie dat 5 m dingen aan de zoge- fcetuige Sapman had- ;ecreta n p>e Belgische limo- ^'^nt verldaarde zelf tegendeel. De twee en bij een auto-onge- comen Van Traa deed [tie aSi ingifte van meineed. >chad(en werd door de veroordeeld tot vier celstraf. Van Vondel wijsassfe maanden meer om- ïrs-ass c de Sapman zou heb- igd om hem te beïn- a| ant (Ie joen en Van Vondel :en belangrijke rol in 7 aire. Onder hun lei- 'rt een aantal burgerin- |(1 ingezet in het onder onder meer de ver- ïverzoi rganisatie van Etien- deling: baarbij werden grote den softdrugs door- mstateerde het fHSH E wsi T; je verb Negen milieu- en ontwikke lingsorganisaties roepen de mi nisters Herfkens (ontwikke lingssamenwerking), Pronk (milieu) en Jorritsma (econo mische zaken) op om extra geld te geven voor het milieu in ontwikkelingslanden. Neder land is wel van plan subsidie te geven, maar garandeert vol gens de organisaties niet dat dit geld wordt afgehouden van ontwikkelingshulp. Bovendien is onduidelijk of zo ook kern centrales worden gesubsidi eerd, schrijven de negen ver enigingen in een open brief aan de ministers. De verenigingen, waaronder Jederlands Persbureau GPD Geassocieerde Pers Diensten Minder animo voor protestants onderwijs nu 7 procent uit van het totaal. In de enquête staan ze op 15,3 procent. Aanleiding voor het onderzoek dat de gemeente Amsterdam liet uitvoeren was een aanvraag voor een aantal nieuwe islamitische basisscho len en de planning van scholen voor de nieuwe wijk IJburg. De christelijke basisscholen maken nu ruim 33 procent uit van het totaal. Maar in het on derzoek halen de protestant- christelijke scholen 8,1 procent en de katholieke zuil 11,9 pro cent. De openbaren (nu 48 pro cent) leveren minder in en ko men op ruim 45 procent. In het voortgezet onderwijs is de belangstelling voor islami tisch onderwijs nog wat groter. Iets meer dan 10 procent van de ouders wil graag ook een is lamitische middelbare school, die in Nederland nog niet be staat. amsterdam anp De animo voor islamitische scholen is in Amsterdam groter dan voor protestant-christelijke scholen. De belangstelling voor scholen met de koran is ook veel groter dan het aanbod, blijkt uit een enquête onder de ouders van meer dan 10.000 kinderen tot elf jaar. Als het aan de Amsterdamse ouders ligt, zou iets meer dan 9 procent van de Amsterdamse basis scholen islamitisch moeten zijn. Omgerekend komt dat neer op bijna twintig scholen op het totaal van 200. De stad telt nu zes islamitische scholen. De belangstelling voor alge meen bijzondere scholen, zoals Montessori en Jenaplan. is eveneens groter dan het werke lijke 'marktaandeel'. Deze uit gesproken witte scholen met vaak lange wachtlijsten maken amsterdam anp Het spiritueel centrum Oininio in Amsterdam moet het onder komen aan de Prins Hendrikka de ontruimen. Oininio moet per 1 april de sleutels aan de ei genaar woningbouwvereniging Het Oosten overhandigen, heeft de kantonrechter bepaald. Het Oosten heeft de huurovereen komst per 5 april opgezegd. Aanvankelijk wilde de wo ningbouwvereniging dat de ge bouwen al op 7 maart leeg zou den komen. Maar tijdens de rechtszitting vorige week had het spiritueel centrum nog een paar weken uitstel gekregen. Curator Mendel van het failliete Oininio zei meer tijd nodig te hebben om een hogere prijs te kunnen krijgen voor de inven taris. Oininio-directeur Ronald Jan Heijn zei in een eerste reac tie gisteren dat Het Oosten een miljoenenclaim kan verwach ten, omdat hij al zijn geld in het centrum heeft gestopt. Hij had een nieuw plan voor een doorstart ingediend, maar dat werd volgens Het Oosten afgewezen. Het Oosten liet zich hierbij adviseren door een ex terne accountant. De rechter stelde in een voorlopig oordeel dat Het Oosten het plan mocht afwijzen. „Wij hebben geen eer lijke kans gehad", aldus Heijn. Hij blijft erbij dat het een goed plan is en wil het alsnog indie nen bij Het Oosten. Volgens Heijn heeft hij nieu we investeerders gevonden, zo als bierbrouwerij Heineken en een fitnessbedrijf, die bereid zouden zijn een huurgarantie te willen geven en ook de achter stallige huur van 1,2 miljoen gulden zouden willen betalen. Ook het Hotel Arena zou inte resse hebben getoond. Heine ken laat weten wel gespreks partner te zijn, maar geen in vesteerder. „We zijn net als ie dere andere brouwerij geïnte resseerd in de horecaruimte van Oininio." utrecht anpGreenpeace, sturen de brief omdat vrijdag Europese en Ne derlandse ambtenaren overleg gen over het zogenoemde 'schone ontwikkelingsfonds' voor ontwikkelingslanden. Ne derland heeft volgens hen een belangrijke rol: in november is Nederland voorzitter van de Klimaatconferentie in Den Haag. Het 'schone ontwikkelings fonds' is opgezet om duurzame ontwikkeling in het zuiden te helpen en de uitstoot van broeikasgassen te verminde ren. Door geld te geven kunnen westerse landen ook voldoen aan hun verplichtingen om het milieu te verbeteren. Het Centraal Station van Utrecht en Hoog Cath; to) bevindt zich rechts van het station. larbeurscomplex (niet zichtbaar op deze luchtfo to TO GPD JOS POUUSSEN utrecht gpd idslieden menen dat s ten onrechte ge- d worden. „Verschil- ionen hebben bij de diverse meineden ook leden van het ministerie. Waarom :ze twee eruit gepikt j", vroeg Lang- Isman Van der Bie lgisteren af. Volgens iels advocaat Spong 'iksrecherche destijds uit het onderzoek CID Kennemerland fld aan de commis- De gemeente Utrecht en NS Vastgoed willen ge- zamenlijk verder met het centrumproject. Zij ho pen 'en rekenen erop' dat Winkelbeleggingen Nederland (WBN) als derde partij opnieuw aan haakt. Binnen zes weken willen de twee overge bleven partners met voorstellen komen voor een 'doorstart'. Volgens H. van Herwaarden van NS Vastgoed zijn de financiële risico's wel degelijk te sturen. Het gemeentebestuur is furieus over de opstel ling van de Jaarbeurs, die onverbloemd de zwar tepiet krijgt toegeschoven. De gemeente stelt zich op het standpunt dat het beursbedrijf over een betrekkelijke futiliteit de aftocht blaast uit het centrumproject. De betrokken Utrechtse wethouders Van Za- nen en Rijckenberg gaan ervan uit dat de plan nen voor het uitgaanscentrum met megatheater, bioscopen en casino nu van de baan zijn. „Ook al omdat de grond hoofdzakelijk van de gemeente is en deze ontwikkelingen niet passen binnen de voor dat gebied geldende bestemming Jaarbeurs- doeleinden." Voor de aankleding van de openbare ruimte en de aanleg van infrastructuur was naast opbreng sten uit de bouw van winkels, kantoren en wo ningen ook een beroep gedaan op rijkssubsidie. Op een benodigd totaal van 600 miljoen resteert nog altijd een tekort van 100 tot 150 miljoen, af hankelijk van de definitieve rijksbijdrage. Om dat gat te dichten is gezocht naar bezuini gingen. Daarnaast werd gezocht naar nieuwe ini tiatieven die extra geld opleveren. Bleef er dan nog een tekort over, dan zouden de partners dat gezamenlijk wegwerken. De Jaarbeurs eiste tot ieders verrassing vierduizend vierkante meters winkelruimte extra in het project, bovenop de duizend meter die al gepland waren bij het uit gaanscentrum. Die eis was onverteerbaar voor WBN. Omdat de Jaarbeurs de poot stijf hield, strandde daarop de samenwerking. Financieel-economisch directeur A. Brienen van de Jaarbeurs legt alle verwijten naast zich neer. Hij zegt dat zijn bedrijf onder de gestelde voorwaarden een blanco cheque had moeten te kenen van minimaal zo'n 63 miljoen gulden als bijdrage in de ontwikkeling van de openbare ruimte. Dat was, in combinatie met het niet aan leggen van een overdekte oversteek van Centraal Station tot Jaarbeurs en het veto van WBN op de bouw van winkels, de belangrijkste reden af te haken. „De kernactiviteit van de Jaarbeurs is niet de ontwikkeling van de openbare ruimte", aldus Brienen. Mensen missen volgens communicatieprofessor Van Zoonen nu nog niets amsterdam monique de knegt „Het is onzin dat je de bus mist, als je niet met internet werkt. Het lijkt soms wel een groot complot van de produ centen. Op dit moment is in ternet nergens noodzakelijk voor. En wanneer het écht handig wordt, komt het vanzelf via de televisie alle huiskamers binnen." Communicatiewetenschapper professor van Zoonen doet niet mee met het gehijg rond internet. Onlangs aanvaardde zij de Opzij-leerstoel 'Gender en multimedia' aan de Univer siteit van Maastricht. Op zoek naar de invloed van internet op de sekseverhoudingen. Gaan mannen en vrouwen an ders denken en doen onder in vloed van internet? Van Zoo nen denkt van niet, maar wil het zeker weten. Al was het al leen 'om tegenwicht te bieden aan de hype in de wetenschap pelijke literatuur, die bena drukt dat mensen op Internet hun lichaam en identiteit los laten'. In babbelboxen doen meisjes zich soms voor als jongens en jongens als meisjes. Verlegen jongens spelen er de rol van stoere bink en onopvallende meisjes die van vamp. „Jonge ren zijn bezig met wie en wat ze zijn. Het wisselen van sek sen is voor hen standaardge drag, waarmee je op internet veilig kunt experimenteren. Het is een soort virtuele hang plek." Van Zoonen gebruikt internet vooral voor het sturen van be richten en het opzoeken van informatie. Zo stuitte zij op een onderzoek van de Ameri kaanse Stanford University naar de sociale effecten van in ternet. „De eerste uitkomsten zeggen dat internet de contac ten met familie en vrienden verdringt. Maar tegelijkertijd geven mensen aan dat zij meer zijn gaan e-mailen. En dat doe je toch vooral met vrienden en familie." De uitkomsten van onderzoek naar internetgebruik zijn vol gens Van Zoonen vaak tegen strijdig. Zo gebruiken Ameri kaanse vrouwen volgens het ene onderzoek internet vooral als tijdsbesparing (boodschap pen doen) en mannen om er mee te spelen. Een ander on derzoek geeft aan dat vrouwen en mannen even veel internet ten voor de lol. Soms komt in ternet uit de bus als een tijds- besparend medium, dan weer als tijdrovend. Van Zoonen: „Wie internet heeft, is vaak teleurgesteld. Dol gemaakt door de grote verha len wanen ze de wereld aan hun voeten. Maar eenmaal op internet zie je door de bomen het bos niet meer. Wie door die teleurstelling heen is, zoekt van alles en nog wat op en heeft daarna zijn vaste sites. Daarin is de rolverdeling vrij traditioneel. Mannen raadple gen vooral sport-, porno- en autopagina's, vrouwen zoeken informatie over mode, koken en interieur." Tweederde van de internetge bruikers is nu man, maar dat verschil gaat volgens Van Zoo nen verdwijnen als internet eenmaal via de televisie bin nenkomt in plaats van via de computer. Maar het zal geen revolutie in de sekseverhou dingen betekenen. „Het ver bindt feministische netwerken over de hele wereld, maar van een westerse soap in een isla mitisch land gaat meer eman ciperende werking uit dan van internet." Internet borduurt vooral voort op traditionele patronen en zal de kennis van de doorsnee Ne derlander nauwelijks vergro- teh. „Daarvoor is het allemaal teveel", zegt Van Zoonen. De honderdduizenden huishou dens die in de jaren zeventig onder grote sociale druk een encyclopedie hebben aange schaft, hebben die ook nauwe lijks geraadpleegd. „Internet is een overschat me dium. Vrijwel alle internetbe drijven draaien met verlies. De gunstige beurskoersen zijn vooral gebaseerd op verwach tingen voor de toekomst." Toch voorspelt ook Van Zoo nen een grootse toekomst voor internet. „Nu mis je nog niets. Maar straks zullen veel men sen boodschappen doen via internet of zo een paspoort be stellen. De invloed van internet op onze cultuur wordt verge lijkbaar met die van de auto. Je hoeft geen auto te rijden, maar je kunt niet voorbij aan de in vloed ervan."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 5