Suriname vraagt 'Bouterse snel vervolgen' hulp in cokezaak Zonnig beltarief. Geen gratie moordenaar Gerrit Jan Heijn Binnenland Ritzen Koeriers treft schikking Brand verwoest verffabriek Gentherapie effectief bij kankerpatiënt Universiteit Utrecht op eerste plaats NSDAG 8 MAART 2000 ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Geassocieerde Pers Diensten A ^cvN/Ud>- Cellen vol met bolletjesslikkers Surinaamse groeperingen willen onderzoek naar decembermoorden T^c i "J otest tegen uitzetting ziJP haag» Uitzetting naar Sri Lanka is onmenselijk. Voor Tamils ;t land nog lang niet veilig, stelden ongeveer vijftienhonderd ïils gisteren in Den Haag tijdens een felle en luidruchtige 1 ionstratie tegen het Nederlandse uitzettingsbeleid. Sinds ani geldt Sri Lanka als een 'veilig' land, maar volgens het Uni- Tamils Forum Nederland schendt de overheid er de men vini echten nog steeds op grote schaal. Dagelijks worden on Üg j{ ildige Tamil-burgers gearresteerd, vinden vermissingen en d wijningen plaats en worden mensen vermoord, foto cpd muis ree ton voor STER-spot in EK-finale rsüM' Een STER-spotje van dertig seconden in de pauze °P de finale van EURO 2000 kan 174.500 gulden gaan kosten. besl rwaarde is wel dat Nederland in de finale staat. Als de eind- issei d tussen Duitsland en Italië zakt de prijs tot de helft: 87.500 Ik len. Het laagste tarief tijdens de EK is 1.500 gulden voor een je bij de uitzending van een herhaling. De prijzen van een 'g6.1 R-spotje in een eventuele finale met Oranje kunnen overi- nnis n0g boven de 174.500 uitkomen. Als er meer vraag dan nv iod is, kunnen adverteerders door het betalen van een op- hun spot veiligstellen. De STER is overigens niet van plan 'eret rijzen verder op te jagen door zendtijd te veilen, gikj "en Leeuw presenteert Euro 2000 de Leeuw gaat tijdens Euro 2000 in juni voor de NOS een 11 ilijks late-nightprogramma met als werktitel Huis van Oran- e esenteren op TV2. Het 70 minuten durende programma It een mix van sportjournalistieke onderwerpen over het erlands elftal en het EK, gecombineerd met amusement. In h' irogramma, dat nadrukkelijk ook is bedoeld voor de niet- V01 balliefhebber, komen bekende en onbekende gasten en ar- er ipen ;e^ nijnen onderhouden park iorn» De Groningse gemeente Zuidhorn zet konijnen in als :ers van een park. Het idee komt van wethouder Hielema jpenbare werken, milieu en recreatie. De buurt moet nog len geraadpleegd, maar Hielema verwacht geen proble- De gemeenteraad heeft al unaniem ingestemd. Het expe- nt wordt uitgevoerd in een park van 2,2 hectare in de nieu- v rijk Parkplan West. De keuze voor konijnen in plaats van tse Hooglanders, paarden of schapen als landschapsdeco- y hangt vooral samen met de hoge aaibaarheidsfactor van jnen. gw uidelijk politienummer te duur' lAAG» Het Landelijk Telefoonnummer Politie werkt niet als arief 30 cent bedraagt. Minister Peper van binnenlandse za- Tie noet het verlagen, vinden RPF en GPV. Zij vrezen dat men- j le politie niet bellen als zij daar zoveel geld voor moeten ellen. Vanaf het najaar kunnen mensen met het nummer jj' n voor zaken die niet direct spoedeisend zijn, maar waar etsg lolitie bij nodig is. Zo blijft het gratis spoednummer 112 vrij in bellen met dit spoednummer als dat wél gratis is? Of er- j. og: Zullen mensen hun burgerplicht niet verzaken door naai geen politie te bellen wegens de kosten, vragen de prol 0 va! Ilenniumbomen al stuk ftacHen hond heeft gistermiddag drie van de twaalf mil umbomen in het Haagse Bos aangevreten. De bomen zijn w loor zwaar beschadigd. De bomen zijn onlangs op een wei- nej(j het bos geplant door de Commissarissen van de Koningin lit de aarmee hun samenwerking op het gebied van groenvoor- 3n re n^en bevestigd. Volgens de Haagse boswachter lelzii ^roP 's ^et absoluut niet de bedoeling dat mensen hun v laten spelen met deze jonge lindebomen. De bomen wor- rr^en lersteld en ingesmeerd met een goedje dat de wildvraat tegengaan. De bomen van Utrecht en Noord-Brabant zijn e 1 slecbtst aan toe- n )est op marineschip aoERDe marine heeft het bevoorradingsschip Zuider gisteren tijdelijk uit de vaart gehaald. Routinemetingen ^ol| oord hebben hogere waarden aan asbest in de lucht aan ,|l >nd dan gebruikelijk. Volgens de marine is de hoeveelheid i U'm beneden de wettelijke veiligheidsnorm, maar wordt "s'co 8enomen- 170 bemanningsleden mogen nog wel or n ,oorc' wer'cen' maar er nIet meer slapen. Het bijna 27 jaar schip zou volgende week een aantal dagen naar zee gaan, dat is geschrapt. ner paramaribo armand snuders correspondent De Surinaamse regering heeft een rechtshulpverzoek in gediend bij Nederland in verband met de vondst van ne gen kilo cocaïne in diplomatieke poststukken op Schip hol. Dat heeft minister van justitie Y. Raveles-Resida gis teren verklaard in het parlement in Paramaribo. Raveles noemde de vondst een onsmakelijke en onverkwikkelij ke zaak. Het onderzoek zou goed vorderen, maar ze gaf geen details. Eerder werd al bekend dat een medewerker van de Surinaamse luchtvaartmaatschappij SLM is ver hoord in deze kwestie. paramaribo anp/gpd Het rechtshulpverzoek is overi gens niet alleen met gejuich ontvangen. De oppositie vindt het 'een stap te ver'. Parle mentslid F. Derby oordeelde dat Suriname zich internatio naal weer behoorlijk te kijk heeft gezet. Derby vroeg om opheldering over de manier waarop de cocaïne is onder schept. Hij gelooft niet dat de vondst bij toeval is gedaan en vermoedt dat verdragen over diplomatieke post zijn ge- Vervolging dreigt voor bestrijder van kinderporno turnhout anp Justitie in België wil M. Vervloe- sem van de werkgroep Morkho- ven vervolgen wegens het bezit ten en verspreiden van kinder porno. Het gaat onder meer om materiaal uit de kinderporno- zaak-Zandvoort dat de werk groep vorig jaar zelf aan diverse politiediensten en het Europees parlement heeft overhandigd. De werkgroep Morkhoven strijdt tegen kinderporno en speelde een belangrijke rol in de Zandvoort-affaire. De club had kort voor de dood van Zandvoorter G. Ulrich materi aal van hem gekregen. Daaruit zou blijken dat er een netwerk van pedoseksuelen actief was. Justitie stelde later echter dat Ulrich vanuit zijn computerbe drijf als een eenling had ge werkt. De werkgroep beschikt in middels over vele honderden foto's van kinderen die worden misbruikt en volwassen daders. Het gaat om materiaal dat Morkhoven op aanwijzen van Ulrich op internet heeft verza meld. De werkgroep heeft het materiaal toegezonden aan po litiediensten in verschillende landen en aan het Europees parlement. Dat leidde uiteindelijk tot een onderzoek door de politie in Turnhout. Die heeft ook nog extra materiaal opgevraagd bij Vervloesem. Het onderzoek in Turnhout is inmiddels afgeslo ten en Justitie wil nu vervolging van Vervloesem wegens het be zitten en verspreiden van kin derporno. Vervloesem is geschokt door de stap van justitie. „Het gaat om stukken die we vrijwillig aan politiediensten in binnen- en buitenland ter beschikking hebben gesteld en waarmee al goede resultaten zijn bereikt. Verschillende slachtoffers en daders zijn herkend. Mijn ver volging betekent dat niemand in België dit soort informatie nog aan de politie kan geven. Dit is een paniekreactie van jus titie", stelt Vervloesem. Indonesië Ned. Antillen Marokko Betalen per seconde Gratis gespecificeerde rekening Geen abonnementskosten Geen aansluitkosten Duidelijke en voordelige tariefgebieden efoneren via Tele2 is spraakmakend goed koper. Zonder abonnementskosten, zonder aansluitkosten ;en êewoon met uw eigen toestel en telefoonnummer. Alleen 16-0-2 voor het gewenste nummer toetsen b ei Bldoende. Meld u nu aan via Internet, www.tele2.nl of bel gratis 0800-1602. dan telefoneert ook buis of in uw bedrijf binnen 48 uur spraakmakend goedkoper. Bel goedkoper via Tele2. Bel gratis 0800-1602. schonden. De cocaïne werd vo rige week woensdag op Schip hol ontdekt. De douane stuitte naar eigen zeggen op de drugs door de vondst van een kapot- gereden vrachtzending op het rijgedeelte van een vrachtplat form. Het ministerie van bui tenlandse zaken in Den Haag ontbood de Surinaamse am bassadeur Azimullah. Hij zegde alle medewerking aan een on derzoek toe. De waarnemend Surinaamse minister van bui tenlandse zaken Alibux kondig de vorige week ook een onder zoek aan. Hij vermoedt dat 'kwade krachten' de regering- Wijdenbosch in diskrediet wil len brengen. Suriname wil ook Nederland se hulp bij het oplossen van het probleem van de zogeheten bolletjesslikkers, aldus Raveles. Een verzoek tot hulpverlening is in voorbereiding. Er zitten momenteel bijna 220 bolletjesslikkers achter de tralies in Suriname. Meer dan 60 procent van hen heeft de Nederlandse nationaliteit, maar is van Surinaamse origine. Het aantal is de afgelopen maanden sterk gegroeid en er is een te kort aan celruimte. Op elke vlucht van Paramari bo naar Amsterdam bevinden zich volgens schattingen van de Surinaamse politie 35 personen die cocaïne in bolletjes ingeslikt hebben of op andere wijze de drug willen smokkelen. Politie commissaris Tjan Santokhi zegt dat slechts 15 procent van de potentiële smokkelaars wordt aangehouden. Twee Surinaamse groeperingen dienen rond 15 maart een ver zoek in bij het Hof van Justitie in Paramaribo om een onder zoek naar de decembermoor denvan 1982. Nabestaanden en enkele maatschappelijke orga nisaties, die tot de indieners be horen, willen dat ex-dictator Bouterse en eventuele andere verantwoordelijken voor de moord op vijftien tegenstanders van het toenmalige militaire re gime worden vervolgd. Volgens de jurist F. Kruisland staat de actie los van het besluit van het Hof in Amsterdam vori ge week vrijdag om de vervol ging van Bouterse mogelijk op Nederlands grondgebied te la ten plaatsvinden. Kruisland verwijt het openbaar ministerie in zijn land het onderzoek ja renlang niet te hebben uitge voerd. Haast is nu geboden, omdat de zaak op 8 december van dit jaar verjaart. Bij de decembermoorden werden vijftien journalisten, vakbondsleiders, juristen en andere tegenstanders van het dictatoriale bewind om het le ven gebracht na eerst te zijn ge marteld. Kruisland meent dat het Hof van Justitie niet anders kan dan het OM opdracht te ge ven tot het openen van het on derzoek. Mocht het onderzoek van hogerhand worden tegen gewerkt, dan zullen de indie ners van de verzoeken interna tionaal hulp zoeken. Eerder adviseerde de door president Wijdenbosch inge stelde commissie-Waaldijk voor de instelling van een Waar heidscommissie, die duidelijk heid zou moeten scheppen in de toedracht van de december moorden en andere schendin gen van mensenrechten die ten tijde van het regime-Bouterse plaatsvonden. Dat advies is echter nooit uitgevoerd. Bedrijf prins Bernard jr. verdacht van fraude met sociale premies amsterdam anp Ritzen Koeriers, het bedrijf van onder andere prins Bernhard jr., heeft een schikking getrof fen met het openbaar ministe rie in Amsterdam. Het koeriers bedrijf werd verdacht van frau de met sociale premies. Vorig jaar maakte het Gemeenschap pelijk Administratie Kantoor (GAK) proces-verbaal op tegen Ritzen Koeriers. Persofficier S. de Klerk bena drukt dat de schikking is getrof fen met de rechtspersoon. Over het bedrag waarmee een straf zaak is afgekocht wil zij geen uitspraak doen. Prins Bernhard jr., zoon van prinses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven, is één van de oprichters van het koeriersbedrijf. Ritzen Koeriers zou perso neelsleden een leaseauto ter beschikking stellen als verkapte vorm van salaris. Daarover moet volgens de wet sociale premies worden afgedragen, maar dat zou bij Ritzen Koe riers niet zijn gebeurd. Het zou gaan om een geldbedrag van ten minste 25.000 gulden. aalsmeer Een uitslaande brand heeft vanochtend de verffabriek Epifanes in Aalsmeer grotendeels in de as gelegd. De brand ontstond om vier uur. Tegen acht uur hadden de honderd brandweerlieden het vuur onder controle. Er vielen geen slachtoffers. Uit voor zorg werden omwonenden van de fabriek aan de Oosteinderweg geëvacueerd. In de loop van de ochtend konden de omwonenden terug naar huis. De oorzaak van de brand is nog onbekend. Wel zegt een woordvoerster van de verffabriek dat zich kort na het uit breken van de brand een explosie voordeed waardoor een muur wegsloeg. folt) anp marco okhuizen amsterdam anp De eerste experimentele be handelingen met gentherapie hebben bij een klein deel van de kankerpatiënten effect. Bij een op de tien mensen met kanker in een vergevorderd sta dium, die deze nieuwe therapie als proef ondergingen, werd de tumor kleiner. Met name genbehandeling bij kanker in het hoofd-hals ge bied blijkt succesvol, zegt voor zitter Gerritsen van de Neder landse Vereniging voor Gen therapie (NVGT). Hij baseert zich op de vorderingen van we reldwijde klinische onderzoe ken, die vandaag en morgen worden gepresenteerd op een eerste internationaal symposi um op de VU. Bij gentherapie wordt een correct gen in de zieke tumor cel gespoten. Bedoeling is dat hierdoor het genetisch defect dat de ziekte veroorzaakt, van binnenuit wordt gerepareerd. Deskundigen hopen op deze manier uiteindelijk een groot aantal ziektes aan te kunnen pakken. Er bestaan ook andere methodes, maar verreweg de meeste behandelingen met gentherapie gaan uit van in spuiting. Volgens Gerritsen komt het zelfs voor dat na gentherapie een tumor verdwijnt. Maar hij benadrukt dat van genezing nog niet te spreken valt. „Daar voor is het nog te vroeg. Je hebt minimaal vijf jaar onderzoek nodig om conclusies te kunnen trekken", zegt hij. Alle onder zoeken zitten nog in de experi mentele fase. Wereldwijd zijn ongeveer vijfduizend mensen behandeld. De 10 procent positief resul taat is een gemiddelde van alle onderzoeken bij allerlei soorten kanker, die op het symposium worden gepresenteerd. Volgens Gerritsen wordt duidelijk dat gentherapie een veelbelovende techniek is. „Het is een eerste stap in de vervolmaking van de therapie." De methode is niet onom streden. Gentherapie maakt ge bruikt van biotechnologie die sommigen zien als bedreigend. amsterdam anp den haag gpd Ferdi E., de man die in 1987 Ahold-top- man Gerrit Jan Heijn ontvoerde en ver moordde, krijgt geen gratie. Dat heeft mi nister van justitie Korthals beslist. Wel is er een goede kans dat hij zich al begin volgend jaar buiten de gevangenismuren mag begeven. Dat kan door elektronische detentie, in afwachting van zijn definitie ve vrijlating, begin augustus 2001. Dan heeft hij twee derde uitgezeten van zijn straf, de geldendè norm om gedeti neerden weer op vrije voeten te stellen. Het Amsterdamse gerechtshof veroordeelde de man in 1988 tot twintig jaar cel en TBS met dwangverpleging. Zijn advocaat, W. Anker, vindt de geslaagde TBS-behandeling van zijn patiënt echter nog steeds reden voor gratie. Deskundigen van de Van Mesdagkliniek in Groningen oordeelden in 1998 na drie jaar behande ling, voorafgegaan door zeven jaar celstraf, dat E. geen gevaar meer was voor de sa menleving. Omdat zijn celstraf er nog niet opzat, moest E. echter terug de cel in van peniten tiaire inrichting in het Drentse Veenhuizen. Een zeer ongebruikelijke situatie, aange zien veroordeelden normaal gesproken op vrije voeten komen als ze met succes in een TBS-kliniek zijn behandeld. Anker noemt de afwijzing van het gratie verzoek niet alleen teleurstellend, maar ook 'niet logisch en niet wenselijk'. „Ferdi be taalt nu een heel vreemde premie voor een succesvolle behandeling", doelt Anker op een mogelijke terugval van zijn cliënt. Minister Korthals ziet dat anders. „Gratie is een vangnet voor bijzondere gevallen," meent zijn zegsman. Het gaat dan om za ken waarbij informatie een ander licht werpt op het vonnis, en om straffen die tij dens de uitvoering 'apert onredelijk' blij ken. „Daarvan is hier geen sprake." De mi nister is volgens de woordvoerder niet over één nacht ijs gegaan. „Hij heeft zich laten adviseren door het openbaar ministerie en de rechterlijke macht. Beide oordelen dat de rechtsorde nog steeds geschokt is." E. had de ontvoering van Heijn lang tevo ren gepland. Na twaalf uur vasthouden ver moordde hij het slachtoffer. Hierna perste hij het Aholdconcern en de familie Heijn af door voortdurend de indruk te wekken dat de man nog in leven was. Door de bril en een pink van het slachtoffer op te sturen voerde hij de druk op. Advocaat Anker zet nü in op versoepeling van het gevangenisregime tijdens het laat ste jaar van Ferdi E.'s celstraf. Hij vindt dat zijn cliënt vanaf augustus van een gesloten naar een open afdeling moet gaan. Het laatste halfjaar van zijn straf moet E. met elektronische detentie buiten de gevange nis door kunnen brengen, aldus Anker. Justitie vindt die optie, die in principe voor alle gedetineerden tot de mogelijkheden behoort, wat voorbarig maar wel logisch. „Al kunnen wij dit Ferdi E. niet aanbieden als wisselgeld voor het afgewezen gratiever zoek. Gratie is een zaak van de minister, over een gefaseerde terugkeer in de samen leving gaan de penitentiaire inrichting en de reclassering." Het onderzoek van de Universi teit Utrecht is volgens het opi nieblad HP/De Tijd van deze week het beste van alle univer siteiten. Niet alleen de kwaliteit van het onderzoek komt als beste uit de bus, de Utrechtse onderzoekers zijn ook produc tiever dan hun collega's. HP/De Tijd werkte zich voor de ranglijst door een grote sta pel rapporten die zogeheten vi sitatiecommissies de afgelopen jaren publiceerden over alle wetenschappelijke disciplines. Op de lijst 'kwaliteit onder zoek' eindigde de Universiteit Leiden als tweede, de Vrije Uni versiteit in Amsterdam werd derde. De Universiteit van Maastricht is na die van Utrecht het productiefst, gevolgd door Leiden. De Erasmus Universi teit Rotterdam scoort op beide ranglijsten het laagst. Utrecht scoort op vrijwel alle onderdelen hoog. De positie van Utrecht is niet verrassend, volgens het blad. De universi teit neemt deel aan vier van de zes toponderzoeksscholen die Nederland telt. De kwaliteit van het onder zoek in Utrecht heeft weinig te maken met het onderwijs. Vori ge jaar eindigde Utrecht in een HP/DeTijd onderzoek bij de laatste drie toen het blad de on derwijskwaliteit onderzocht. Die beoordeling had geen in vloed op het aantal eerstejaars dat zich in Utrecht melde.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 3