Een jaarabonnement op Ted TV- WEER Super Tuesday Site Duitse Big Brother trekt miljoenen bezoekers BigBrother Ashley de vieste WOENSDAG 8 MAART 2000 COMMENTAAR George W. Bush en Al Gore zijn bij de voorverkiezingen in vijftien Amerikaanse staten als glorieuze winnaars uit de bus gekomen. Dat betekent dat Super Tuesday, zoals deze beslissende dag in de aanloop naar de presidentsverkiezingen heet, op een debacle is uitgelopen voor de zogenoemde hervormers John McCain (R) en Bill Bradley (D). Naar verwachting zullen zij zich snel uit de race terugtrekken zodat Republikeinen en Democraten de gelederen kunnen sluiten en eindelijk de gifpijlen op elkaar kunnen richten. Zowel de Republikein Bush als de democratische vice-president Gore behoren tot het partij-establishment. Dat betekent dat ze kunnen rekenen op de steun van de partijbonzen en belangenor ganisaties die traditioneel tot de achterban van hun partij beho ren. Deze clubs vertegenwoordigen grote groepen kiezers, zonder wiens steun elke presidentskandidaat de nominatie voor zijn partij wel kan vergeten. In zoverre is het dan ook jammer dat het McCain noch Bradley ge lukt is om de greep van die belangengroepen op de partijen te bre ken. Zo hebben de vakbonden en de zwarte belangenorganisaties nog altijd veel invloed op de Democratische partij, terwijl binnen de Republikeinse partij religieus rechts een onevenredig grote stem bezit. De Republikein McCain leek er heel eventjes in te sla gen de kiezer enthousiast te maken voor verandering, maar ver slikte zich in zijn ongezouten kritiek op de fundamentalistische dominees Falwell en Robertson. En toch maken links noch rechts de dienst uit in de Verenigde Sta ten. President wordt diegene die de grote groep neutrale kiezers uit het politieke centrum (swing voters) voor zich weet te winnen. De kansen van beide kandidaten worden nu zo ongeveer gelijk ge taxeerd met dien verstande dat vice-president Gore in de opinie peilingen ten opzichte van Bush in de lift zit. Het wordt dus tot 7 november (verkiezingsdag) spannend. Veel Amerikanen zijn het in hun ogen 'vunzige' Clinton-Gore tijdperk zat. Gouveneur Bush daarentegen zal nu als presidentskandidaat wat afstand moeten nemen van religieus rechts wil hij het electo raal midden niet afschrikken. De sympathie van McCain-stem- mers lijkt nu eerder richting Gore dan Bush te gaan. Op echte poli tieke hervorming in Washington moeten de Amerikanen nog min stens ruim vier jaar wachten. Het raadsel Tineke Verburg Wat is er toch met Tineke Verburg? Wat voor onweerstaanbaars heeft deze Tros-dame dat ze toch altijd maar weer op de buis mag verschijnen? Welke aantrekkingskracht oefent ze op het Tros-pu- bliek uit? Ik snap het niet en wil het niet snappen. De Tros heeft een nieuw ideetje en dat heet Lunch-tv. Het is sinds maandag op de buis en wie graag kromme tenen wil, kan ze tussen twaalf en één gratis komen halen. Het begint al met het afschuwelijke decor. Het neon en het zilver doen pijn aan je ogen. En dan is er natuurlijk de tv-kok die een snel hapje in elkaar flanst. Van originaliteit kunnen we de makers niet niet betichten. Nuttige informatie moet afgewisseld worden met prettige nostalgie. De informatie bestond gisteren uit een filmpje over Traxx, dat trein reizen voor ouden van dagen regelt. Daar zag ik het nuttige nog wel van in. De prettige nostalgie was een duo-egotrip van Tineke en ex- hockeyer Paul Litjens, die tegenwoordig in dienst van de RAI is als secretaris van de branchevereniging. Tineke vertelde trots dat ze ooit samen in Sterrenslag in de sneeuw zaten. Nou vraag ik je. Hoe veel oninteressantheid kan een mens verdragen. Tussendoor giechelt de met zichzelf zo gelukkige Tineke dat het een lieve lust is. Hi h i hihihih i hihihi. Het gaat maar door en Tineke stamelt tussen alle vragen door. De eh's van Tineke vullen met haar hihihi's ongeveer de helft van de beschikbare tijd. Het is allemaal het gevolg van een slechte voorbe reiding gecombineerd met een compleet gemis aan de gave te inter viewen. Koffietijd op RTL4, om maar een vergelijking te maken, is zeker niet mijn favoriete programma, maar naast Tineke Verburg zijn Mireille Bekooy en Hans van Willigenburg top-interviewers en - program mamakers. Van mijn moeder mocht ik vroeger niet snoepen vlak voor de avondmaaltijd. Het zou mijn eetlust bederven. Ze heeft me nooit ge waarschuwd voor Tineke Verburg, door wie ik gisteren aan lunchen niet toekwam. Op twee na natste winter van eeuw In grote delen van Spanje staan oogsten te verpieteren»omdat het de laatste maanden nauwe lijks regent. Nog veel ernstiger is de situatie op Cyprus waar de waterdistributie niet meer toe reikend is. Hangt de droogte in het zuidwesten van Europa sa men met de nadrukkelijke aan wezigheid, van het subtropische hogedrukgebied dat depressies op afstand houdt; op Cyprus is het al jaren achtereen te droog hetgeen mogelijk te maken heeft het klimatologische ver anderingen. Bij ons is aan regen geen ge brek. De periode december tot en met februari, de meteorolo gische winter dus, was de op twee na natste van de eeuw met gemiddeld ongeveer 290 mm tegen normaal 192. De hoeveel heden in onze streken vallen echter in het niet bij wat er in westelijk Nooiwegen naar be neden plenst. Daar beleeft men de op één na (1991-1992) natste winter van de afgelopen 100 jaar. In Takle viel tussen 1 no vember en 1 maart 2225 mm hetgeen 70% meer is dan nor maal. De regen die vandaag in ons land viel (tijdens de spits plens de het) en nog valt (vanavond) hangt samen met een depressie die over zuidelijk Scandinavië naar het oosten trekt. Ook mor gen houden we het niet droog al worden de regenkansen in de middag wel kleiner en is er kans op een enkele opklaring. De wind ruimt naar het westen tot noordwesten en neemt duide lijk in kracht af. Na opnieuw een bijzonder zachte nacht met minimumtemperaturen rond 9 graden (normaal is iets boven nul) wordt het morgen overdag 11-12 graden. In het weekeinde wordt het weerbeeld bepaald door een hogedrukgebied boven of nabij Ierland. Dankzij dit systeem nemen de regenkansen ver der af maar het wordt wel iets minder zacht. Na het weekeinde gaat de tempe ratuur weer iets omhoog. Gisteren is in Eindhoven een temperatuur van 14,1 graden geme ten. Bij ons no teerde Schiphol 11,3 maar vlak aan zee werd het in Bloemen- daal slechts 8,8 Internet open voor broodschrijver Van Turnhout Internet een bedreiging voor lezen en schrijven? Via de website amazon.com worden duizen den boeken per dag op internet besteld en binnen enkele dagen per post afgeleverd. Het lijkt de consument niet snel genoeg te kunnen gaan: via fatbrain.com kunnen duizenden titels voor een vuistvol dollars worden gedownload. Ted van Turnhout is de enige Nederlandse au teur die tot dit nieuwe Amerikaanse bedrijf is toegelaten. De senior is zo enthousiast dat hij komend weekend start met zijn eigen soortgelijke site vanuit Nederland: www.woodboro.nl Het gaat te ver om te zeggen dat 'geen hond' de schrijver Ted van Turnhout (63, Santpoort) kent, maar de vruchten van zijn werk duiken nimmer op in de boekenrubrieken. Toch werd hij al wel eens gevierd als Euro pa's productiefste schrijver op de Frankfurter Buchmesse (vijf titels in een jaar, 1992) en beho ren zo'n dertig, door hem gere digeerd 'kerstbundels' tot de succesnummers in de openba re bibliotheek. Daarnaast schreef Van Turnhout onder een zestal pseudoniemen outli nes en scripts voor een groot aantal tv-series, films en shows (tweetalig, onder anderen voor Tommy Cooper en Jim Hender son's Muppet Show). Een broodschrijver dus, en hij schaamt zich er niet in het minst voor. Vanachter een bu reau dat ooit Frederik van Ee- den diende bij het componeren van De Kleine Johannes werkt Van Turnhout alias Ted Kelly, Ted Jacoby of Ted Woodboro (zoals hij zich tegenwoordig in de VS presenteert) aan een oeu vre dat bijkans uitpuilt uit de oude boekenkast die Godfried Bomans ooit toebehoorde. „Ik maak novels, geen literatuur - daar is geen droog brood in te verdienen. Maar het resultaat is wel wat beter dan de Bouquet- reeks. Bij de Britse tv heb ik ge leerd verhalen in een dramati sche vorm te gieten en te voor zien van zogeheten 'ingre dients': echte hoofdpersonen, liefde, passie, ongeluk, een beetje erotiek. Die les ben ik nooit vergeten." Bij een veelheid van Nederland se, Vlaamse, Engelse, Duitse en Amerikaanse uitgeverijen is werk van zijn hand verschenen en de komende jaren gaat de productie onverkort door. Zo staat er een opzienbarend boek Ted van Turnhout alias Ted Woodboro: „Wil je méér van me, dan kan dat." foto united photos de boer cynthia van duke over de omstreden, voor Neder land verloren gegane schilderij encollectie van kunsteverzame laar Jelle de Boer op stapel. Daarnaast komt Van Turnhout met een onwaarschijnlijk oog getuigenverslag uit Auschwitz - het levensverhaal van een jonge joodse vrouw die als 'Kuschel- tier' (troostmeisje) van een SS Sonderkommando zelfs de gas kamer overleefde. En werkt hij aan een beschrijving van het nieuw te bouwen Kasteel Alme- re - de ook al omstreden schep ping van burchtenbouwer Tijs Blom. Op bezoek in de VS - een van zijn drie dochters woont daar - raakte Van Turnhout vertrouwd met de geneugten van het shoppen op internet. „Boeken en tijdschriften worden daar net als de dagelijkse bood schappen, cd's, apparatuur en wat al niet van het net geplukt. Als je zegt dat een echte winkel leuker is, krijg je een wuivend handje te zien: duurt te lang, weinig prijsvergelijking, lasti ger...kortom, de schellen vielen er van mijn ogen. Via direct mail worden de mensen be stookt met foldertjes, waarna ze het gewenste artikel zelf down loaden of via het net bestellen. Zo las ik daar ook over de initia tieven van een grote uitgeverij als McGrawHill die zijn hele be stand op een website zette. Ik moet zeggen: het spreekt me wel aan. Wist je dat je voor vijf a zeven dollar je zowat elk boek via e-mail je huis kunt binnen halen?" Van Turnhout werd door fat- brain.com geaccepteerd als Eu ropese auteur, nadat hij de no vel Yours And Mine had opge stuurd. Een ietwat ronkende, zelf geproduceerde biografie vertelt de internet-surfer iets over de man achter het Engels talige pseudoniem Woodboro. Klik eMatter aan op fatbrain- .com en je leert dat Van Turn hout twintig jaar lang werk zaam was bij KLM's Speciale Diensten en Protocol en in die hoedanigheid vele VIP's en ge kroonde hoofden leerde ken nen. „Onbescheiden, hè?", vraagt hij met een vleugje van onzekerheid. Zonder het ant woord af te wachten: „Het moest er maar eens van komen. Dit medium is zo direct - je moet niet alleen wat van jezelf, maar ook over jezelf kwijt. Een van de redenen waarom ik via deze elektronische weg mijn boeken verkoop, is de stille hoop dat weer andere mensen wat in mijn werk zien. Er zijn heel veel scouts op zoek naar nieuw materiaal en nieuw ta lent - ook al ben ik dan al opa. Er is bijna geen drempel om te De website van het Duitse Big Brother is een groot succes. Hoewel het televisieprogramma het niet echt góed doet, wordt de site dagelijks gemiddeld 3,5 miljoen keer opgezocht. Don derdag was het voorlopige hoogtepunt met een aantal van 5,2 miljoen. Volgens Endemol is het de best bezochte website van Europa en een van de meest succesvolle ter wereld. Op de Duitse internetpagina's kunnen surfers informatie op halen over de kandidaten en geven achttien 'videostreams' continu door hoe het hen in het huis vergaat. Ook kunnen men sen die een aflevering hebben gemist, lezen wat er de voor gaande dagen is gebeurd. De Nederlandse website van Big Brother was vorig jaar ook zeer succesvol. In de ruim hon derd dagen dat het programma bij Veronica was te zien, werd de site ruim 50 miljoen keer be zócht. Vooraf rekenden de ma kers op ongeveer eentiende daarvan. MENSELIJK De Spaanse koning Juan Carlos wo^dt in september voor de derde keer grootvader. Zijn oudste doch ter, ELENA, krijgt dan haar tweede kind. De 36-jarige Elena kreeg in ju li 1998 haar eerste kind, een zoon tje. Deze jongen, Felipe Juan Froi- lan, was het eerste koninklijke kleinkind. Elena trouwde in 1995 in Sevilla met een bankier, JAIME DE MARICHALAR. De jongste dochter van het Spaanse koningspaar, Cris- tina de Borbon, kreeg vorig jaar sep tember in haar woonplaats Barcelo na een baby, ook een zoon. Cristina (35) is in 1997 getrouwd met de Baskische handballer Inaki Urdan- garin. MAXIMA ZORREGUIETA viert van daag haar 29ste verjaardag. De veel besproken Argentijnse is dus een 'vis' en in elk geval het neusje van de zalm voor kroonprins Willem- Alexander, die zich bezig houdt met watermanagement. Burgemeester Bakker van Hilversum heeft de politie gevraagd een onder zoek in te stellen naar het toela tingsbeleid van het Mediacafé van voormalig Radio 3-dj's SVEN en DA VE. De beide BNN-presentatoren zouden op vrijdag- en zaterdag avond te jonge bezoekers de toe gang tot hun café weigeren. ,,0ns is ter ore gekomen dat bezoekers bij de deur worden geweigerd zonder duidelijke reden. Daarop heeft bur gemeester Bakker een brief geschre ven waarin hij stelt dat het maken van onderscheid bij de deur niet ge oorloofd is. Wanneer ze geen jonge klanten willen dan moeten ze dat bijvoorbeeld duidelijk kenbaar ma ken", zegt een woordvoerder van de gemeente. Of de vergunning van Sven en Dave ter discussie staat, hangt af van het onderzoek dat mo menteel door de politie wordt uitge voerd. De negenjarige Ashley Lewis uit Bournemouth is gisteren uit vijftig kinderen gekozen tot het vieste kind van Engeland. Op de foto is Ashley te zien nadat hij zich flink heeft uitgeleefd in de modder. Ter compensatie van alle ellende won zijn moeder een vakantie naar Florida, een jaar gratis waspoeder en enkele andere prijzen. foto epa Etiquette Wellevendheid is geen opvallende karaktertrek van dit land. Het is hier ieder voor zich en internet voor ons allen. Beschaving en goede manieren zijn op de f loop. Ga naar de vestiaire in een theater, tien mi- 'r nuten voor het spektakel begint. Allemaal nette mensen met nette jassen, maar het is duw- vaart op de vierkan te meter. Dat herhaalt zich na afloop van de voorstelling. Overal chaotisch gedrang en geaffecteerde luid ruchtigheid. Handschoenen vallen spon taan uitzakken, paraplus uit rekken. Zo raakte ik onlangs in de Koninklijke X Schouwburg na een première (De Kersen- v' tuin) een groen geblokte zijden sjaal kwijt Die siert nu de oude hals van een keurige Haagse theaterganger. Dus niet een meneer of mevrouw, wie de wroeging te veel werd en die stiekem de buit terugbezorgde. Ben je gek. De HEMA hangt vol sjaals en de Bonneterie ook. Mijn en dijn lossen we samen wel op in de 24uurs-economie. Was het vroeger dan zoveel beter met de mens in zijn omgang met de ander? Wederomben je gek, zonder vraagteken. Vroeger waren de ellebogen even stevig. Als jongetje, boodschap- HAN MULDER penbriefje van je moeder in de hand, stond je je machteloos bij de bakker op te winden, terwijl grote mensen, vooral grote vrouwen, voor jóuw beurt gin gen. Razend was je, maar machteloos. Bij tram- en bushalte is het nooit anders geweest. In het leerboek Engels stond een plaatje met een kudde van die ei landbewoners keurig achter elkaar in de rij opgesteld bij een busstop ergens in het graafschap Kent. Kijk jongens, dat is nou beschaving zei de heer Nagelsmit, de gevreesde maar tevens zeer gewaardeerde leraar in kwestie. Wij keken tiaar die gedisciplineerde rij Brit ten bij de halte alsof het zojuist op aarde gearriveerde Marsmannen waren die aan onze dampkring moes ten wennen. Dat was vijftig jaar geleden. De taxi chauffeurs hadden nog een jasje aan. De vuilnisbak was nog van ijzer. En geen matten kloppen voor tie nen, maar toen ook ieder voor zich en internet was er nog niet. De mens behielp zich dus met God in af wachting van Bill Gates (jasses, uitgerekend nu loopt mijn computer vast: komt Onze-Lieve-Heer tussen beide? Gode zij dank beschik ik over het geheugen van een ijzeren vuilnisbak en begin dit stukje van vo ren af aan). Een wethouder uit Rotterdam wil ons nu goede ma nieren bijbrengen. Een soort 'Hoe hoort het eigenlijk?' voor de grote-stadsbewoner. Hij huurde een externe adviseur en vele dagdelen later kwam deze man met een grote rekening en een rapport in ringband met de woorden 'Stadsetiquette' op de omslag. We moeten ons eindelijk gaan gedragen. Dus niet in rotten van drie de tram bestormen. Eerst anderen laten uitstap pen. Ook niet meteen op de invalidenplaats gaan zit ten als je maar een beetje mank loopt. Eerst rondkij ken of er misschien iemand is met maar één been die dus eerder in aanmerking komt. In de kledingboetiek niet een blinde medemens ondanks protesten van diens geleidehond dat fel oranje kostuum aanpraten dat al zo lang in de rekken hangt en erbij jokken dat het zo goed kleurt bij de viervoeter. Op straat niet vol in beeld tegen een boom plassen, maar erachter, een beetje uit het zicht. De wethouder verdient met zijn charme-offensief on ze onvoorwaardelijke steun. Als hij ook nog taxi chauffeurs een jasje aantrekt en de volumeknop van hun radio's op 'beschaafd'zet, de penetrante urine- walm van het overdekte plaveisel bij de stations da gelijks met lysol behandelt en de kalkers van graffiti, standrechtelijk laat executeren dan wordt het nog wat in de grote stad. Optimist als ik ben heb ik alvast een nieuwe sjaal gekocht. lezen." Via www.woodb J kun je je voor 35 Nederli piekjes abonneren op et Ted. „De tegenprestatie uit vijf romans van mijn plus eentje gratis. Wat u nou voor een bedrag? Ijj boekhandel betaal je vol enkele titel net zoveel",: Van Turnhout met een dat even geen tegenspra duldt. „Nou kan het zijn HAA mensen eerst kennis wil ken met mijn schrijfstijl, |j]s zich intekenen krijgen a lon eerste eNovel (Yours ani /Van Jou en Mij) per em thuis, als je het niks vim 'e7f je nog vail me af. Krijg jiJdi den (35 gulden minus d vvjj nistratie- en verzendkos N/ Yours and Mine) retour, houdt het daarmee op. je me wèl wat vinden, di je nog jaren verder Is Van Turnhout een op boek? Ted: „Nee, er duidelijke afstand tussei j tu ben en wat ik schrijf. Ik niet van publiciteit. Ik gi het Hilversumse lange t R_s*j iemand met veel kennis persoon en de boeken Godfried Bomans. Mich der Plas stuurde iederee me door. Daar kreeg ik van...de mensen bellen den in de nacht op om tellen wat ze zelf met Bc hadden meegemaakt. van overtuigd dat de ma aandacht van de media Godfried hem uiteindeli jTr]a goed hebben gedaan, hi )r0^ bijgedragen aan zijn voi ba]] einde. Hij kon zelf natui en ook nooit nee verkopen hij aan onderdoor gega overkomt mij nooit, ha JOHN OOMKES vei del 'Pampers v bij de Bava jner Libresse in een kroeg w lilt varia wordt getapt. Ziet verband? Niet? De brou het Brabantse Lieshout niet, maar de reclamesp een nieuwe truc om de dacht te trekken. Een p< zegt Bavaria. „Met al dii me moet je steeds iets g luli! zinnen om op te vallen. Bavaria heeft een reput hoog te houden als het clame gaat. Nog steeds de brouwer aangesprol de campagnes met Don son, Tatjana, Marco vai en Joan Collins en de g( kantiefoto's die mensei den insturen ('Zo, nu ei Bavaria'), de etiketjes w ineens een mooie meid scheen als de fles uit de kast werd gehaald en re de tv-spot De Omhelzii ,®ir in twee geliefden metv 6 jes op elkaar afstormen Sinds enige weken ven varia de tv-kijker met et sponsorde tv-commerc nieuw verschijnsel in re land. 'Deze spot werd n mogelijk gemaakt door ma', heet het in de afrit die ook door zijn inhoi zing wekt. In een gezell kroeg worden merken pers, Libresse, Chicken night, Page en Histor n Het slaat dus echt nerg maar dat is nou juist de ling. „Het is een grap, we willen opvallen", vel marketing-manager Pal den Acker. „Met zoveel| en reclame-uitingen m steeds iets geks verzinr kennelijk is dat gelukt, ties waren overweldige De spot is verzonnen d varia en reclamebureai (Schaeffer Wünsch Ha gens Van den Acker 'zil twee knipogen in.' Het parodie op gesponson gramma's en op het ve sel 'product placing', \4 adverteerders hun reel zenden in of rond uitzi die aansluiten bij 'de b wereld' van een merk. Nadat de spot enkele k de ether was geweest,! varia uit alle hoeken en van het land reacties v drijven die willen meel het succes. Van den A< „Grote merken als Can |j belden, Domino's Pizz catenkantoren, museu mans van Beuningen l buurtslagers. Ik heb ee /oldo map met verzoeken." Bavaria wil die bedrijvj teleurstellen en werkt i vervolg. „Maar we zuil niet alleen met de grot in zee gaan, want we z merk voor het gewone Dus ja, misschien gaal iets geks doen met een uit Putten." JAN RUESINK llei loor 'j vel- Pa: sell huis

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 2