Leidsch Dagblad Bush en Gore grote winnaars 28 Dagen kampioensfeest Asielzoekers mogen werken in echte baan 'Thatcher moet zich eens laten nakijken' 'Familie betaalt ten onrechte moratoriumkosten LUMC' GRATIS LEIDSCH DAGBLAD KeukenKampioen" 'Portier pleegde moorden Drugshandel opgerold jn Haarlemse seksclub' VERHUIZEN: INSDAG 8 MAART 2000 rnd OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 42254 LOSSE NUMMERS 2,00 ZATERDAG 2,50 JJ ame burgers QÊ ssief van eentelijk ;eerbeleid sident Wahid oekt Soeharto Indonesische president heeft vanochtend een ic gebracht aan ex-presi- joeharto, tegen wie hij inderzoek wegens ver- Ie corruptie heeft gelast, i korte verklaring na af- «i de president dat het «leefdheidsbezoek was. *de inhoud van het ge- i zijn geen mededelingen in. Soeharto, volgens zijn jaten te ziek om te wor- rehoord, maakte een le kje indruk. «therapie komt de startblokken jspuiten van tumorcellen {enen om ze van binnen- repareren, ontstijgt het experimentele m. Ongeveer één op de ikerpatiënten die gen- [pie ondergingen, heeft er ordenaar Heijn :t straf uitzitten E., de man die in 1987 •topman Gerrit Jan ontvoerde en om het le- acht, moet tot augustus ivachten op zijn vrijla- Vel bestaat de mogelijk- at hij zich eerder onder it buiten de gevangenis legeven. Minister Kort- teeft een gratieverzoek ezen. 3 embermoorden degen te verjaren ir. >t Peter Kuppen onderzoekt inzet afweercellen na operatie 17 Warmondse politiek boos over 'blanco cheque' adviesbureau 18 Verbolgen stichting Alpha Nuova trekt kunstproject in Super Tuesday' wijst kandidaten voor Witte Huis aan Surinaamse groeperin- lan de vervolging vragen dictator Bouterse en in die bij de december- en van 1982 betrokken Jurist F. Kruisland wil last wordt gemaakt met iderzoek omdat de zaak ecember dreigt te verja- 5-Kamerlid wil erfenisheffing iccessierecht moet op de g, vindt D66. De familie- tking tot een overledene niet langer bepalen hoe- lelasting over de erfenis |d moet worden, stelt Ka- 1 Giskes. mand veilig ■4 België (ZIJ lijkt het verleden van ioorden, omkoop- len en gifkippen nu IGZfief van zich te willen n. Het landje achter- aider en Pinochet en de Iraanse oud-presi- tafsanjani. Nederland baasd toe. „Het is ook ins even wennen", er- Belgische diplomatie- irkers. ild winkelt r in Amerika neemt voor acht miljard l de Amerikaanse le- |iddelengroothandel US Service over, de op één iotste groothandel in de je grootverbruiker zet miljard gulden om in restaurants, zieken- I en instellingen. Ook is rijf vergevorderd in e- rce, zaken doen via de >che snelweg. 3AAG 24 PAGINA'S Vice-president Al Gore en gouverneur George W. Bush van Texas zijn giste ren bij voorverkiezingen in vijftien Amerikaanse staten als overtuigende winnaars uit de bus gekomen. Het staat nu bijna vast dat deze twee komend najaar als presidentskandidaten zul len strijden om het Witte Huis. WASHINGTON JOHN WANDERS CORRESPONDENT Democraat Gore maakte op 'Super Tuesday', veruit de be langrijkste verkiezingsdag van dit voorseizoen, korte metten met zijn uitdager Bill Bradley. Deze wist opnieuw geen enkele staat te veroveren. Overal ein digde Bradley met grote achter stand. Zelfs zijn geboortestaat Missouri ging verloren, evenals de staat New York, waar Brad ley in zijn jonge jaren grote po pulariteit genoot als basketbal ler bij de New York Knicks. Aan Republikeinse zijde trok John McCain aan het kortste eind. Hij won weliswaar vier van de vijf staten in New Eng land (Connecticut, Massachu setts, Rhode Island en Ver mont), maar in de rest van het land, waaronder de sleutelsta- ten California, New York en Ohio, werd hij verslagen door Bush. McCain, die vanaf het be gin tegen de stroom op moest varen, heeft nu geen kans meer op de Republikeinse nominatie. Trekt McCain zich vandaag of morgen terug, dan neemt hij eervol afscheid. In het onwaar schijnlijke geval dat hij langer in de race blijft, volgt voor hem volgende week dinsdag een nieuwe afstraffing. Dan vinden er voorverkiezingen plaats in de zuidelijke staten Florida, Texas, Louisiana, Mississippi, Oklaho ma en Tennessee. In deze con servatieve regio is McCain kansloos tegen Bush, die zelf gouverneur is van Texas en die in Florida kan rekenen op de steun van zijn broer, gouver neur Jeb Bush. Bush suggereerde in zijn overwinningstoespraak dat Mc Cain reeds afscheid had geno- 21 Barcelona plaatst zich tegen Porto voor kwartfinale Champions League Zware blessure Van Nistelrooy EINDHOVEN ANP Een simpel oefenwedstrijdje te gen het Deense Silkeborg heeft PSV voorlopig van topscorer Ruud van Nistelrooy beroofd. De international scheurde de mediale banden van de rechter knie en is minimaal zes weken uitgeschakeld. Van Nistelrooy probeerde kort na de aftrap een voorzet met een omhaal af te ronden. Twee verdedigers liepen daarbij in de weg. Van een duel of schop was geen sprake. Ook Luc Nilis raakte gebles seerd aan de rechterknie. In het gewricht is een irritatie gecon stateerd. De Belgische aanvaller moet tot maandag rust houden. Pagina 21: 'Al met al mag hij zijn handjes nog dichtknijpen' agblad HET WOORD IS AAN Kora Lehman de Lehnsfeld Recreatie: pluk de dag, maar niet de planten. 7712° 6'/9° 3*/8° ÏÏÏSuS 70% 50% 30% SSSSjfö? 10% 20% 20% Voor periode van maximaal 25 weken DEN HAAG ANP Vice-president Al Gore en zijn vrouw vieren in Nashville zijn overwinning in een wirwar van confetti. men van zijn presidentiële am bities. „Het was een energieke strijd", zei Bush over zijn bik kelharde, op de persoon gerich te campagne tegen McCain. ,,En al waren we het niet altijd met elkaar eens, ik heb respect voor John McCain. Zeer spoe dig zal onze Republikeinse par tij zich verenigen, om zich te gaan wijden aan een belangrij ke taak: het beëindigen van het FOTO REUTERS LARRY DOWNINC tijdperk van Clinton en Gore." Pagina 2: Commentaar Asielzoekers die nog geen ver blijfsvergunning hebben, mo gen van werkgevers en vakbe weging werken in een echte baan. Dat kan gedurende een periode van hoogstens 25 we ken achter elkaar. Daarover hebben werkgevers en vak bonden in de Stichting van de Arbeid een voorlopig akkoord gesloten. Nu mogen asielzoe kers alleen in seizoengebon den sectoren, zoals de land bouw, aan de slag en dat voor maximaal 12 weken per jaar. Zouden ze langer werken dan krijgen ze recht op een WW-uitkering bij verlies van hun baan. Dat wil het kabinet niet. In grote niet-seizoenge- bonden sectoren, zoals de metaalindustrie, gaat het recht op WW pas in na 26 we ken. Daarom willen vakbon den en werkgevers de periode van werken in de niet-agrari- sche sectoren oprekken tot maximaal 25 weken. Er zijn ongeveer 61.000 asielzoekers zonder vergun ning in asielzoekerscentra. De tienduizenden volwassenen onder hen willen vaak dol graag aan de slag. Het kabinet had eind vorig jaar al besloten asielzoekers niet alleen sei zoenwerk te laten doen, maar alle soorten werk. Maar de pe riode bleef nog beperkt tot 12 weken in een periode van 39 weken. Staatssecretaris Cohen (jus titie) en minister De Vries (so ciale zaken) wilden wel een langere periode, net als werk gevers en werknemers. Zij krijgen het nu gesloten ak koord, dat de mogelijkheden verruimt, voorgelegd. Volgens een woordvoerder van bedrij- venkoepel MKB is uitgesloten dat asielzoekers na het werken recht krijgen op een uitkering. „De vrees bestond dat de mo gelijkheid om te werken meer asielzoekers zou trekken. Dat is onzin. De aanzuigende wer king is eerder onze lange wachttijd voor een verblijfsti tel", aldus de woordvoerder. Volgens hem geeft het ak koord asielzoekers de kans niet al hun vaardigheden te verliezen tijdens het 'jaren rondhangen in een centrum'. „Die enkele tienduizenden asielzoekers kunnen de krapte op de arbeidsmarkt niet op lossen. Het akkoord is vooral humanitair bedoeld." CDA-Kamerlid Buijs stelt vragen aan minister Borst LEIDEN ONNO HAVERMANS MADRID AFP De Britse oud-premier Marga ret Thatcher moet zich eens door artsen laten onderzoeken, gezien haar sneren naar Spanje in de Pinochet-affaire. Dat vindt de Spaanse minister van buitenlandse zaken Matutes. Matutes toonde zich uiterst verbolgen over het cadeautje dat Thatcher de Chileense ex- dictator meegaf: een zilveren reproductie van een schip uit de Spaanse armada, de vloot die in 1588 door de Britten werd vernietigd. Thatcher noemde Pinochets vrijlating 'een overwinning op het Spaan se juridisch kolonialisme'. Pinochet werd donderdag vrijgelaten omdat hij volgens Londen medisch niet in staat zou zijn om berecht te worden, een beslissing die Thatcher luidruchtig toejuichte. Artsen hadden de regering dat advies gegeven na een medisch onder zoek. Bij aankomst in Chili bleek de generaal echter in bla kende gezondheid te verkeren. Thatcher heeft zich al sinds Pinochets arrestatie in 1998 verzet tegen berechting. De twee kunnen het uitstekend vinden. Pinochet verleende Groot-Brittannië als Chileense juntaleider steun tijdens de Falklandoorlog in 1982. That cher was toen premier. Nabestaanden van overleden patiënten draaien ten onrechte op voor de kosten van de laatste verzorging in het LUMC. Dat stelt CDA-Kamerlid S. Buijs in schrif telijke wagen aan minister Borst van volksgezondheid. Hij wil weten of het ziekenhuis het geld van al betaalde reke ningen moet terugstorten. Ook waagt hij of Borst onderzoek wil doen naar de praktijk in andere ziekenhuizen en hoe het is gesteld met verpleeg- en verzor gingshuizen. Het Leids Universitair Medisch Cen trum stuurde familieleden nog steeds re keningen voor 'mortuariumwerkzaam heden' na de dood van een patiënt. Buijs verwijst naar een uitspraak van de Hoge Raad van 3 december vorig jaar, waarin staat dat de 'noodzakelijke laatste verzor ging' van een in het ziekenhuis gestorven patiënt valt onder de 'geneeskundige be handelingsovereenkomst' tussen patiënt en ziekenhuis. Woordvoerder D. Ketting van van het LUMC laat desgewaagd weten dat het ziekenhuis de kosten niet langer in reke ning zal brengen. „Op verzoek van de begrafenisondernemer deden wij dat al tijd wel. Administratief was dat gemakke lijker. Dat mag niet meer, zo blijkt uit een brief van het College Tarieven Gezond heidszorg (CTG) die wij vorige week heb ben ontvangen, dus gebeurt dat niet meer. Dan doet de begrafenisonderne mer het maar zelf." Ketting spreekt tegen dat de mortuari umwerkzaamheden onderdeel zijn van de geneeskundige verzorging. „Óp het moment dat de patiënt overlijdt, houdt het op." Een ziekenhuis is immers ge richt op gezondheidszorg en na overlij den is daarvan geen sprake meer, vindt Ketting. Het CTG schrijft in zijn brief van 24 fe bruari dat het ziekenhuis de mortuari- umkosten moet betalen uit de dagver goeding die het ziekenhuis voor verple ging in rekening brengt bij de zorgverze keraar. 2 WEKEN Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Politie vindt xtc-laboratorium in Leimuiden ien Samenleving14 Y van de Dag2 ïjra/Strips10 ien. 22 13,15,16,17,18 L-20,21 ^programma's11 verzicht14 Nieuw in Delft, Rotterdam en Numansdorp (in alle vestigingen) j Rad van fortuin! Draai aan het rad en bepaal uw cadeau*: Gratis 'bolle' Bosch v Gratis Amerikaanse koelkast Gratis inductie kookplaat Graniet 1/2 prijs Gratis montage Gratis combimagnetron 1.000,- korting Gratis vaatwasser Gratis gaskookplaat Gratis afzuigkap Gratis koelvriescombinatie 1.500,- korting De goedkoopste ter wereld e.o.! Na Kaatsheuvel, Mijdretht, Almere en Utrecht, voortaan ook in Delft, Numansdorp en Rotterdam. SASKIA BUITELAAR De Amsterdamse politie heeft in een woonwagenkampje in Leimuiden een xtc-laboratori um opgerold. Zes verdachten in de leeftijd van 26 tot 35 jaar werden aangehouden. De vijf mannen en een wouw komen uit Leimuiden, Rotterdam en Zoetermeer en worden morgen voorgeleid aan de officier van justitie. Een achtkoppig recherche team begon in januari een on derzoek na een tip over het drugslaboratorium. De politie vermoedde dat een aantal per sonen zich bezighield met de productie van en handel in hard- en softdrugs. Maandag middag kwamen twee arresta tieteams in actie. De verwachting dat op dat moment amfetamine afgele verd zou worden in Leimuiden, bleek te kloppen. In een blok hut op het woonwagenkamp trof de politie twintig kilo amfe tamine, dertig kilo softdrugs, twee vuurwapens, een kruis boog en 400.000 gulden aan. Vier verdachten werden ter plekke gearresteerd, de twee anderen konden later in Zoeter meer en Rotterdam worden op gepakt. De portier van seksclub Esther in Haarlem zou samen met een bekende van hem verantwoor delijk zijn voor de dood, twee weken geleden, van vier man nen. Beiden zijn afkomstig uit de Amsterdamse onderwereld. Dat zou een ooggetuige van de 90% organisatie 10% vervoer Tipker verhuist particulieren en bedrijveh soepel en efficiënt naar waar ook ter wereld. Ook boedelopslag en kunst- en antiekvervoer. G ERKENDE VERHUIZERS Bel voor informatie of offerte: 071 - 561 75 42 Dobbeweg 8 Voorschoten. Fax 561 94 45 meervoudige moord tegenover de politie hebben verklaard. Het onderzoeksteam weigert elk commentaar. Volgens de ooggetuige trok één van de Hells Angels aan de bar van de seksclub een vuur wapen. Zijn drie wienden, een tweede Hells Angel, een Spaarndammer en een man uit Gouda, waren op dat ogenblik aanwezig in kamertjes van het bordeel. In de bar waren op dat moment minimaal de Hells An gel, de barjuffrouw, de portier en een vriend van de portier aanwezig. De laatste twee scho ten de Haarlemmer dood. Vervolgens werden de drie andere mannen vermoord. Een van de drie probeerde nog te vluchten naar de deur, maar werd in de rug geschoten. De slachtoffers kregen vervolgens een laatste schot door het hoofd. Voorletters: Postcode: Plaats: Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch (ƒ34.80) Per kwartaal automatisch (ƒ99,90) Per kwartaal acceptgiro 100,90) Bank/giro n Handtekening BIJ machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad I DE WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon In een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonnee service, Antwoordnummer 10050, I 2300 VB Leiden. Bellen kan ook: 071- 5128 030 of abonneren vla: 712141 400114 maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 1