Architecten vrezen sloop van Minerva Mijn leven bestaat uit het geven van concerten' Cultuur Kunst Veelzijdig seizoen bij Nederlandse Opera Jaar 2000 in gipsen staven Smaakvolle romantiek over een schrijversbestaan Songfestival muziekschool Rijnakkoord in Muzenhof WOENSDAG 8 MAART 2000 Sister Sledge in.Groenoordhallen ieiden De jaren tachtig discoglorie herleeft weer in de Leidse Groenoordhallen. Op 8 april treden tijdens de Greatest Disco Classics Party Sister Sledge, Jocelyn Brown, Santa Esmeralda, Imagination, Odyssee en The Real Thing op. Radio 3-dj Corné Klijn presenteert de show waarin de optredens worden afgewis- j seld met platen uit de jaren zeventig en tachtig. Dit jaar worden ook videoclips vertoond op de vidiwalls aan weerszijden van het podium. Er is bovendien een zogeheten 'MacArthur Park' inge richt met terrasjes en marktkraampjes vol typische disco-artike len, sieraden kleding en dergelijke. Kaarten zijn in de voorver koop verkrijgbaar bij onder meer de Groenoordhallen. Voor meer informatie: zie de website www.funpartys.com of tel. 071- j 5767333. Bocelli conservatoriumdirecteur piorence/lucca* De beroemde Italiaanse tenor Andrea Bocelli is benoemd tot president-directeur van de Boccherini-muziekaca- h demie in Lucca. De blinde zanger was volgens het bestuur van het conservatorium de ideale kandidaat voor de functie omdat hij zich niet heeft vastgelegd op een bepaalde richting in de mu- ad ziek. Zijn repertoire reikt van opera tot rock. Miljoenencollier Cartier op kunstbeurs be Maastricht Op de internationale kunstbeurs TEFAF in Maas- boi tricht (18 tot en met 26 maart) exposeert Cartier enkele van haar j topstukken. Zo is bijvoorbeeld een collier ter waarde van 10,6 miljoen gulden te bezichtigen. Dat collier komt uit de Parijse t collectie Haute Joaillerie en is geregen van diverse gekleurde Oriëntparels. De hanger bestaat uit twee zeldzame edelstenen. y Claudia Cardinale wordt ambassadrice parijs De Italiaanse actrice Claudia Cardinale is gisteren be- o tnoemd tot goodwill-ambassadrice van de UNESCO, de organi- satie voor onderwijs, wetenschap en cultuur van de Verenigde xNaties. Zij treedt daarmee in de voetstappen van beroemde qJj voorgangers als de violist Yehudi Menuhin, voetballer Pele en i 10 de filmster Catherine Deneuve. Cardinale heeft gespeeld in bij- vei na 100 films en televisieproducties. 71 Bed-in op 60ste geboortedag Lennon '*.e' iverpool Ter viering van de zestigste geboortedag van John j5 Lennon wordt in Beatlestad Liverpool vanaf vrijdag een bed-in Ivf gehouden. Naar het voorbeeld van Lennon en zijn vrouw Yoko )no proberen vier stellen zolang mogelijk in bed te blijven. In 8 tegenstelling tot Ono en Lennon, die tijdens hun bed-ins for peace comfortabel in hotels zoals het Amsterdamse Hilton ver- >leven, moeten hun navolgers in de etalage in het winkelcen- trum van Liverpool gaan liggen. Een tweede verschil is dat de I vinnaars er met 35.000 gulden vandoor gaan en een trip naar P Montreal krijgen aangeboden. Zij slapen daar in dezelfde suite Tils Lennon en Ono toen zij die stad aandeden. nie! iisterdam aap van der ven -jfhebbers van Italiaans bel- "e nto staan volgend seizoen bij Nederlandse Opera in de u. Hun helden Donizetti, Bel- -i, Verdi en Puccini komen i aai t Muziektheater niet in. Artis- k directeur Pierre Audi heeft clen sondanks een veelzijdig ope- 'PeI) leizoen samengesteld met lJnl ;1 nieuwe producties, naast 1 te viertal herhalingen. m01 let wordt op 2 september 3va Dpend met 'Capriccio' van bev hard Strauss, waarin Char- :?.sei te Margiono de partij van de ri)8e ivin zingt. Zij neemt later in 3 .e| t seizoen nog een andere gra- ia)ai i voor haar rekening: die in e t(I nozze di Figaro' van Mozart. 1<3e arenlang heeft de Neder- 8e dse Opera met de gedachte leeld 'Koning Roger' van de olse componist Karol Szyma- wski op het repertoire te -ne- :n. Dat gaat in oktober a.s. shut )eurcn met medewerking eea het Residentie Orkest. 3r 1 luw zijn ook de producties looi 'petgj- Grimes' (Britten), ll istan und Isolde' (Wagner), 3ee'i|atrice et Bénédict' (Berlioz) 'Johnny Jones', waaraan 10 Loevendie nog werkt. 'Moderne panden in Breestraat moeten worden behouden De studentensociëteit Minerva en het voormalige ge bouw van Rijnland, beide aan de Breestraat, mogen niet onder de slopershamer vallen. Met de voormalige boek handel Van Kloeten (nu reisbureau NBBS), vormen ze een prachtig trio dat als belangrijk voorbeeld van mo derne architectuur in de oude binnenstad gehandhaafd moet blijven. leiden «jan rusdam Projectontwikkelaar MAB, die vindt dat deze panden geen culturele betekenis hebben, zou door de verantwoordelijk wet houder pardoes de deur moe ten worden gewezen. Dat zegt Jaap Franso, archi tect en secretaris van de Bond van Nederlandse Architecten (BNA) naar aanleiding van be richten dat de gemeente Leiden en Minerva op zoek zijn naar een nieuwe ruimte voor de stu dentensociëteit. Volgens de ontwikkelaar van de Aalmarkt plannen zou op de locatie Mi nerva/ Rijnland een parkeerga rage of supermarkt gebouwd moeten worden. Alleen de voormalige boek handel is door zijn leeftijd een 'beschermd monument'. De beide andere gebouwen zijn nog geen vijftig jaar oud en worden door de Aalmarktplan nen met sloop bedreigd. Franso pleit er voor ook de jongere ge bouwen te beschermen. „Het zijn de weinige voorbeelden van belangrijke zestiger- en ze ventigerjaren architectuur die de binnenstad rijk is. De gevels zijn met liefde en zorgvuldig heid ontworpen en op elkaar afgestemd. Daarom alleen al moet dit prachtige trio als tota liteit bewaard blijven", aldus Franso die gesteund wordt door andere Leidse architecten. Franso vergelijkt de drie mo derne gebouwen in de bocht van de Breestraat met de mo numentale bocht in de Keizers gracht in Amsterdam. „Ze zijn in menig opzicht evenzeer de moeite waard." De voormalige boekhandel Van Kloeten (ont worpen door architect Lam berts, 1933), met de blauwe to ren, heeft een bijzondere derti- gerjaren-uitstraling. Het ge bouw van Minerva (architect Boks, 1963) is, volgens Franso, een overtuigend voorbeeld van wederopbouwarchitectuur. Rijnland (architecten Drexhage Sterkenburg Bodon, 1978), met het golvende dak, is bijna een curiosum te noemen, aldus de Leidse architect. Franso noemt de drie gebouwen 'een sieraad' voor de stad, ontworpen vol gens de regels van de kunst." Het bestuur van de BNA- kring Rijnland maakt zich zor gen over het gemak waarmee door projectontwikkelaar MAB wordt omgegaan met gebou wen die nog te jong zijn om be scherming te genieten van de monumentenwet. Alleen al door de hoge mate van uniciteit worden de drie gebouwen in de Breestraat gezien als historisch erfgoed. Eerder werd in Leiden zo n uniek stuk erfgoed ge sloopt, het Van Nelle-gebouw (1927) aan de Aalmarkt. Zo'n fout kan nu nog worden verme den. De overheid als cultuur drager moet in elk geval zijn verantwoordelijkheid nemen om ook gebouwen uit een re cente periode te bewaren voor het nageslacht, aldus de bond van architecten. Drie moderne gebouwen in de bocht van de Breestraat: net zo de moei te waard als de monumentale bocht in de Keizersgracht. foto hielco kuipers Twee grote successen keren te rug: Monteverdi's 'L'Incorona- zione di Poppea' van Montever di, geregisseerd door Pierre Au di, en Dario Fo's enscenering van 'II barbiere di Siviglia' van Rossini. Edo de Waart, de nieuwe chefdirigent van de Nederland se Opera, neemt vier producties voor zijn rekening. Zijn voor ganger Hartmut Haenchen, nog steeds vaste gast, dirigeert er drie. Verder wordt met span ning uitgekeken naar Simon Rattle, die in februari 2001 de voorstellingen van 'Tristan und Isolde' leidt. De nieuwe opera van Theo Loevendie wordt in juni 2001 geproduceerd in samenwerking met het Holland Festival. "John ny Jones' is gebaseerd op de geschiedenis van een Amster dams jazzduo, dat tijdens de Tweede Wereldoorlog in diver se concentratiekampen het hoofd boven water probeerde te houden en in Bergen-Belsen om het leven kwam. Loevendie zegt 'bezeten te zijn' van het onderwerp. Hij wil dan ook zelf het libretto schrijven, geholpen door Carel Alphenaar. Lawren ce Renes treedt als dirigent op. Pop-opera over Charles Manson den haag anp De bloedige geschiedenis van de Amerikaanse sekte rond Charles Manson in de jaren zestig is onderwerp van een pop-opera van De Dutch Don't Dance Division. De opera gaat op 22 maart in Theater aan het Spui in Den Haag in première. Het ver haal is eerder in een opera verwerkt door componist John Moran. De Haagse Thom Stuart raakte hierdoor geïnspireerd, verdiepte zich in het verhaal en ontwikkel de de choreografie voor de opera 'The Manson Family'. In drie delen wordt in een sfeer van de jaren zestig de criminele groep rond Char les Manson tot leven ge bracht op de klanken van onder andere nummers van 'The White Album' van The Beaües en 'Never Leam not to Love' dat Manson onder een andere titel ('Cease to Excist') schreef voor The Beach Boys. Het eerste deel gaat over de moorden, het tweede over de familie en het derde over de rechts zaak. Charles Manson kreeg levenslang en zit nog steeds vast. De charismatische Manson voelde zichzelf een messias en werd door zijn volgelingen als Christus ge zien. Hij zette hen aan tot tientallen moorden met als doel een rassenrel te ontke tenen. De beruchtste moord was die op Sharon Tate, echtgenote van regisseur Ro man Polanski. hamburg In het Hamburger Bahnhof museum in Berlijn liggen tweeduizend gipsen staven netjes geordend in rijen van honderd. Het kunstwerk van de Amerikaanse kunstenaar Walter de Maria symboli seert het jaar 2000. foto reuters theater recensie itarist Paco Pena speelt morgen in de Stadsgehoorzaal [ijk to H<: ganii aar h B van jrsl' ïizen ie. N zoek -omi met 2t vei kte n Ira ei vond erech Gerril i hui ik da half hoven/ leiden ne van den berg pool ar is de andere helft van de f, -,vf dhovense bevolking als de al carnavallend, van kroeg r kroeg host? In het Frits ips Muziekcentrum, zo lijkt wel. De mensen staan uis v tndagavond in de rij om nog 2gen kaartje te bemachtigen het eerste concert uit een voc ;s van drie die flamencogita- kral Paco Pena (57) deze week in /ane erland geeft. Niet alleen, lingb ir samen met de evenzo be- 2501 nde klassieke gitarist John. iams en de zeven uitbundi- Chileense volksmuzikanten Inti Illimani. Met elkaar ïT/icen zij een korte Europese nee die hen morgenavond de Leidse Stadsgehoorzaal •or aanvang van het concert de Spanjaard geen tijd een interview: „Vooraf it ik me concentreren. Ik 1 van gezelschap, maar dan Ier ik mezelf echt een paar af met mijn gitaar voor een ning-up. In die tijd denk ik na over de muzikale wen en, de loopjes, die ik op het |r um kan laten horen." er geen gezonde competitie Pena en de Australische ist John Williams? lee, geen enkele. John is ?root gitarist en een fantas- Lia Se mus^cus luister graag zijn fijnzinnige aanslag, e benadering van de mu is heel verschillend. Ik kom le flamencowereld en daar- Paco Pena: „Voor aanvang van het concert moet ik me concentreren. In die tijd denk ik na over de muzikale wendingen, de loopjes, die ik op het podium kan laten horen." in wordt niets in noten uitge schreven. Ik doe alles op het ge hoor. Als John en ik samenspe len, zoek ik luisterend naar de manier waarop ik het beste kan invallen. Dat brengt een onze ker element met zich mee, maar het is tegelijkertijd een plezierig avontuur. Wij voegen ieder onze eigen kleur toe aan de groep." Want bont kun je de artiesten die voor de gelegenheid samen op de planken staan wel noe men. Hoe kwam deze samen werking eigenlijk tot stand? „John en ik werden in de ja ren tachtig al door Inti Illimani gevraagd om als solisten wat gastoptredens te verzorgen. In het begin speelden we niet zo veel samen. Ieder deed zijn ei- foto gen ding. Maar het concert dat wij nu geven, onderscheidt zich van de voorgaande optredens doordat ons gezamenlijke re pertoire inmiddels enorm is ge groeid." Vandaag Eindhoven, gisteren Saoedi-Arabië, morgen Leiden, overmorgen Londen. Een druk bestaan. Hoe is het om nooit thuis te zijn? „Ik heb een huis in Londen waarvan ik gebruik maak als ik dit soort tournees heb. Dus ik verblijf niet altijd in hotels. Maar eerlijk gezegd heb ik niet eens de kans om een thuis te missen. Sommige artiesten ha ten het: dag in dag uit vliegtuig in vliegtuig uit. Maar ik houd van reizen. Mijn leven bestaat nu eenmaal uit het geven van concerten over de hele wereld: solo, met andere muzikanten, of met dansers." En het lesgeven dan? Pena is immers al vijftien jaar artistiek leider van,de studierichting fla mencogitaar aan het Rotter dams Conservatorium: tot voor kort de enige school ter wereld waar je een officieel diploma kon behalen in deze discipline. „Eén dag per maand geef ik les in Rotterdam. Dan bekijk ik de vorderingen van mijn studen ten en praat ik met collega-do- centen. Dat is heel inspire rend." Ondanks al deze klussen heeft de Spanjaard die in Cord oba geboren werd, na afloop van zijn concert in Eindhoven nog wel even tijd voor een ge sprek. Hoe was de hernieuwde kennismaking met de andere muzikanten? „We moesten vandaag even op gang komen. We hebben de hele dag gereisd om hier tijdig te arriveren en konden amper repeteren. Maar naarmate de voorstelling vorderde, pakten we de draad weer op. Voor mij persoonlijk is dezé korte tour nee een soort 'break', een uit stapje, van mijn eigen werk zaamheden. Ik leid twee Spaan se gezelschappen; een grote en een kleine. Ik verdiep me eigen lijk uitsluitend in flamenco." Maar er is geen pure flamen co te bespeuren in dit concert. De meestergitarist, die normaal tijdens een uitvoering alleen zijn gitaar laat spreken zingt nu het begin van een liedje. Hij laat zich zelfs verleiden tot het spe len van sevillanas; een Spaanse dans die het vooral moet heb ben van castagnetten en bal letjesjurken, toeristenflamenco dus, die ontbreekt aan het seri euze flamencorepertoire. Over dat zingen. De start van een nieuwe carrière? „Welnee. De Chilenen vroe gen me het begin van de melo die voor te zingen, dus toen heb ik dat maar gedaan. We maken gewoon lekker muziek. Het is niet klassiek, geen flamenco, no Latin-American. Het is een mix met van alles wat. Het is luch tig, maar we dollen niet alleen. De kern is behoorlijk doortim merd. Een oprecht en gevari eerd eerbetoon aan de volks muziek." Paco Pena is samen met John Williams en Inti Illimani morgenavond te horen in de Stadsgehoorzaal in Leiden en 12 maart in Carré in Amster dam. In april staan vier voor stellingen op het programma, onder de titel Musa Gitana, met zijn (kleine) flamencoge zelschap: 13/4 en 14/4 Amster dam, Xarré^ 17/4 en 18/4 Den Haag, Lucent Danstheater. wunand zeilstra Voorstelling: 'Tsjechov - de musical' van Robert Long en Dimitri Frenkel Frank. Re gie: Eddy Habbema. Titelrol' Boudewijn de Groot. Gezien: 7/3, schouwburg Lei den Aldaar nog te zien: vanavond. De schouwburg stroomt vol, en je vraagt je onwillekeurig af: zou dat nou voor de schrijver Tsjechov zijn? Hoogst onwaar schijnlijk, de publiekstrekkers zijn ongetwijfeld de musical- vorm in combinatie met titel rolspeler Boudewijn de Groot. De kwaliteiten van De Groot zijn genoegzaam bekend. En in zijn genre, dat overigens de laatste jaren alleen nog maar populairder lijkt te worden, is deze musical absoluut klein maar fijn. Dat het over het le ven van de schrijver Tsjechov gaat, is in zekere zin bijzaak. Echt veel komen we - al dan niet geromantiseerd - over diens denken en leven niet te weten. 'Tsjechov - de musical' biedt hooguit een romantische kijk op een schrijversbestaan. Maar dan wel op smaakvolle wijze. Bovendien leefde deze schrij ver in een woelige tijd met the atrale potentie. De revolutie kondigt zich aan. Als het aan regisseur Eddy Habbema ligt, wordt er dan met rode vlaggen gezwaaid. Dat heeft hij al vaker in musicals laten zien. En in derdaad, Danny de Munck mag dat heldhaftig vrijwel in zijn eentje opknappen. Dui-de-lijk ar-ti-cu-le-rend om maar niet Am-ster-dams te klinken ver tolkt hij de maatschappijkriti sche toon. Het hoort erbij - maar het is meer goedbedoeld dan echt overtuigend. Aan de andere kant heeft de ze regisseur een zeer vaardige hand in het creëren van fraai ogende tableaus. De show biedt in dat opzicht wat een musical- minnend publiek vandaag de dag min of meer verwacht. De Groot als Tsjechov hoeft niet bijster veel te acteren. Van be lang is dat hij er als beroemd schrijver en enigszins nurks, in trovert mens staat temidden van al degenen die hem lief hebben, benijden of verzorgen. Het verhaal wordt in glashel der geschreven liedteksten vlot verteld, althans vóór de pauze. Erna gaat de voorstelling soms een beetje slepen, maar het slot maakt toch weer veel goed. Het is de relativerende ondertoon waarop schrijvers als Robert Long en Dimitri Frenkel Frank patent lijken te hebben. De Groot stapt aan het slot uit zijn rol en vertelt over de dood van zijn personage, waarna als het ware de moraal van het verhaal volgt: en toch, en toch - oftewel moed houden en doorgaan. Terwijl zijn kist wordt rondge dragen, paradeert hij dwars door zijn eigen begrafenisstoet. Gebeurtenissen rond ziekte, verliefdheid, twijfels en succes sen in het leven van de schrijver komen zingend aan bod. Het ensemble acteert adequaat. Op de leukste momenten zit daar een cabaretesk accent in, zoals bijvoorbeeld in 'Als het maar kort is', de schrijfcursus in lied vorm met tips voor aankomen de schrijvers, in het lied 'Schrappen, schrappen', waarin Tsjechov met de censuur te maken krijgt, of in het aanste kelijke 'Tsjechov is een heilige', waarin diens goedheid wordt bezongen. Natuurlijk is er ook het befaamde 'Vanmorgen vloog ze nog' dat al een hit was geworden nog voordat de musi cal voor de eerste keer (met de zelfde hoofdrolspeler) een paar jaar geleden in première ging. Dat lied (evenals een paar an dere nummers trouwens) is op het randje van sentimenteel, maar het blijft wel ontzettend lang in je hoofd hangen. En dat is wat een eigentijdse musical nu eenmaal nodig heeft. leiden» lesley grieten Songfestivalliefhebbers kun nen zondag aan hun muzikale beoordelingsvermogen wer ken in theater Muzenhof in Leiderdorp. Dan hóudt streek- muziekschool Rijnakkoord voor de eerste keer een heus songfestival. Het publiek kan, pen en papier op schoot, in totaal vijftien deelnemers be oordelen. „We hadden gehoopt op meer, zo'n twintig deelne mers, maar met dit aantal zijn we ook al heel tevreden," zegt Sophia de Bruin van Rijnak koord. De meeste deelnemers zijn tussen de 8 en 15 jaar oud, maar er doen ook enkele volwassen zangers aan het songfestival mee. Dat blijkt volgens De Bruin ook uit de repertoirekeuze. „Er is iemand die 'Yesterday* zingt, maar er wordt ook een nummer ge daan uit de Walt Disney fum 'Anastasia'." De zangers wor den begeleid door een orkest band, of door een muzikant van de muziekschool. De mening van het publiek wordt afgemeten aan het ap plaus. Voor het kiezen van de winnaar is een professionele jury van onder meer muziek docenten uitgenodigd. De deelnemers strijden om de fel begeerde Songfestivalbeker. Ook voor de zangtalenten die niet winnen is het festival een nuttige ervaring, iedereen krijgt een goed onderbouwd juryrapport mee naar huis. De inschrijving voor het fes tival was openbaar. Dat de meeste deelnemers uiteinde lijk van de muziekschool zelf komen, maakt volgens De Bruin niet uit „Het wordt voor iedereen een heel gezelli ge middag." Songfestivallief hebbers zijn van harte wel kom, zondag in Muzenhof aan de Cor Gordijnsingel 4 in Lei derdorp. Aanvang 14.00 uur. De toegang is gratis.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 19