oeverloos Voorlopig geen foto's in stadshart Alph :iv Chemische wasserij voldoet aan eis Alkemade wil oplossing voor druk Noordeinde Zeven loketten in Alp voor informatie over Rijnwoudse speelple krijgen een nieuw ja h K» Woning omgetoverd tot drugsj Geldinzameling Leimuiden v< komst van Wit-Russische kinq WOENSDAG 8 MAART 2000 Autokraker in Alphen opgepakt alphen aan den run De politie denkt met de aanhouding van een 35-jarige man de stroom van autoinbraken in Alphen te kunnen stoppen. De man, die geen vaste woonplaats heeft, werd afgelopen maandag aangehouden toen er een melding was gedaan dat iemand zat te rommelen met de parkeerauto maat op de Paradijslaan, nabij het Parochiehuis St. Joseph. De verdachte had op dat moment een autoradio bij zich. De man is vandaag aan justitie voorgeleid. Dit jaar zijn er in Alphen al 94 aangiften van autoinbraken gedaan. Paardrijleraar voorlopig vrij aarlanderveen De paardrijleraar van een manege in Aarlander- veen die wordt verdacht van ontucht met twee minderjarige kinderen tussen 1986 en 1997 is weer op vrije voeten. Volgens persofficier Horstink is de man nog steeds verdacht. „Het on derzoek gaat verder." Bij de politie zijn geen nieuwe meldingen van ontucht binnengekomen sinds de man een week geleden werd aangehouden. Schoenen poetsen voor zwerfkinderen alphen aan den run» Leerlingen van het Groene Hart Lyceum poetsen vrijdag schoenen en wassen auto's voor de zwerfkinde ren in Guatemala en Brazilië. Van 10 tot 14 uur zetten 3400 leer lingen en leraren van het lyceum zich in om geld in te zamelen, met onder meer een mini-rommelmarkt en een skeelertocht. De activiteiten vinden plaats op de locaties Halverwege 4, Tol straat 11Prinses Beatrixlaan 4 in Alphen aan den Rijn en in Ha- zerswoude-Dorp aan de Van den Boschstraat 1. Hoogmadese kaasmaker genomineerd hoogmade De Maatschap C.G. en A.J. van der Meer in Hoog- made behoort tot de vijf beste kaasmakers van Nederland. Ze zijn genomineerd voor de kwaliteitsprijs boerenkaas, die dit jaar op 28 maart voor de twaalfde keer wordt uitgereikt. In totaal hebben tachtig zelfkazers uit heel Nederland hun producten in gezonden voor deze competitie, die is uitgegroeid tot een be langrijk evenement voor de boerenkaaswereld. De prijsuitrei king is tijdens de vakbeurs voor Kaas en Delicatessen in het Eu- retco Expocenter in Houten en begint om 14.30 uur. Verbolgen stichting Alpha Nuova trekt project in Er komen voorlopig geen monumentale foto's in het stadshart van Alphen. De stichting Alpha Nuova, die projecten uitvoert op het gebied van kunst en cultuur, is boos op wethouder Dales en heeft daarom het plan voor drie fotografische projecten in de ijskast gezet. alphen aan den run saskia stoelinga „Beslissingen worden er niet genomen", zegt voorzitter Jan van Rijn verbolgen. „Het duurt allemaal veel te lang. We gingen uit van een vlotte besluitvor ming. Helaas, het loopt alle maal anders." Twee weken geleden maakte de voorzitter van Alpha Nuova al duidelijk dat hij het niet eens was met de ideeën van Dales om een commissie met kunst minnende Alphenaars te laten beslissen over de kunstprojec ten in de Alphense binnenstad. „Je hoeft geen vooruitziende blik te hebben om te beseffen dat we maanden verder zijn eer er beslissingen zijn genomen over de ingediende projecten. Erger nog, over de samenstel ling van de commissie is nog steeds geen duidelijkheid", al dus Van Rijn. Voor het fotoproject dat uit drie gedeelten bestaat, is al eni ge tijd subsidie beschikbaar van de Mondriaan-stichting en het VSB-fonds. Het was de bedoe ling dat de eerste foto, van de bekende Nederlandse fotograaf Koos Breukel, al zou hangen bij het nieuw te bouwen Centrum Beeldende Kunst (CBK). De tweede zou komen bij het stad huis en de derde was gepland bij het bioscoopcomplex. Van Rijn, enigszins sarcas tisch: „Het idee van Dales was toch om een 'stadshart in bouwsteigers' of anders gezegd een 'bouwput' op te sieren met kunst. Voor dit plan heeft de gemeente zelfs 450.000 gulden uitgetrokken. We zijn een jaar verder en nog geen culturele activiteit heeft plaatsgehad in het stadshart. En het nieuwe CBK wordt voor de bouwvak opgeleverd. Het eerste foto project zou daar dus komen te staan. Maar we hebben nog geen opdracht kunnen ver strekken. In zo'n kort tijdsbe stek is dat ook niet meer te rea liseren." En dan is er nog iets wat Van Rijn, en de andere bestuursle den van de stichting, behoorlijk dwars zit. „Leken die menen verstand te hebben van kunst gaan straks beslissingen ne men. Soms kan dat, maar wij houden ons hart vast. Er moe ten toch ook mensen in zitten die echt iets van kunst afwe ten." Toch wil de stichting Alpha Nuova niet alleen maar kritiek spuien en vervolgens met de handen over elkaar zitten. „In tegendeel, wij willen construc tief bezig zijn. Dat betekent dat we met een nieuw alternatief komen. We proberen ook de fi nanciële bijdragen die ons zijn toegezegd op een of andere manier te behouden We hopen in elk geval dat de komende drie jaar op diverse plaatsen in Alphen fotografische kunst van internationale allure te zien is. We hopen ook dat mensen die nu geen besluiten kunnen ne men, dan zeggen 'oh, wat heb ben we ons vergist'. Dat zou al les goed maken." Wethouder Dales is niet ver rast over de houding van Alpha Nuova. „Toen de raad vieren halve ton beschikbaar stelde voor kunst in het ik in de kunstenaars vrienden. Nu we in het toewijzen van men, is niet iedereei vriend." Dales vindt besluitvorming lang dat het eind deze n raad komt. „Waarsc het niet zo snel als A had gewild." Erg vi tuurwethouder het dat Alpha Nuova h de foto's in de ijskj zet. „Ik wil dat er komt in het stad muziek, toneel en kunst. Foto's hebbi had bij de eerste CBK en bij het bel maa bouw van het geboi tricl reldhave." tops Bewoners voelen zich opgesloten in huis roelofarendsveen janneke de jonge De gemeenteraad van Alkema de wil dat er een oplossing komt voor de verkeersproble men van A. van de Berg, be woonster van Noordeinde 111 in Roelofarendsveen. De Veen- se heeft al verschillende keren bij het gemeentebestuur ge klaagd over het drukke verkeer voor haar huis, waardoor haar dochtertje op bepaalde tijden moeilijk het huis kan verlaten. De verkeerscommissie gaat zich over het probleem buigen. Na een eerdere brief lichtte Van de Berg haar standpunt gisteren mondeling toe tijdens een vergadering van de raads commissie ruimtelijke orde ning. Haar huis heeft geen stoep en grenst direct aan de weg. Aan de overkant van de weg bevindt zich de uitrit van een kledingzaak, een schoenen zaak en een benzinepomp. De combinatie van het drukke Noordeinde en de uitrit zorgen voor een continue stroom au to's, waardoor de stoep aan de overkant op drukke momenten nauwelijks te bereiken is. Volgens de bewoonster zou een zebra een eenvoudige op lossing zijn, maar het gemeen tebestuur wil niet voor ieder huis een zebra, zei wethouder Beelen gisteren. „Dat begrijp ik, maar dit huis staat tegenover een uitrit. Kunt u daar geen uit zondering voor maken?" aldus Van de Berg. Andere mogelijke oplossingen zijn volgens haar een smalle strook langs haar huis, of een lagere maximum snelheid dan er nu geldt (50 ki lometer per uur). Raadsleden van de PvdA en het CDA schaarden zich achter haar sug gesties. Koek (WD) nam daar afstand van. „Er zijn tal van ver gelijkbare situaties in de ge meente. Laten we alsjeblieft uit kijken waar we mee bezig zijn." alphen aan den run» Inwoners van Alphen kunnen vanaf morgen terecht bij ze ven loketten voor informatie over Wonen, Welzijn en Zorg (WWZ). Burgemeester Schoof onthult 's middags om 16 uur het logo van het inlichtingen bureau bij woningcorporatie Wonen Centraal. Het WWZ is bestemd voor Alphenaren die nog geen contact hebben met een zorginstelling. Wonen Centraal misat lichtingenbureau n ^atl' van zes andere loki v0°r centrum Rijnstrer c'e"' Rijnzate), het vernal< huis St. Joseph, Oudshoorn, de damse zorginste geestelijk gehandic r— ge Burch, het Rijnla huis en NoorderbiisL centrum voor oudei tor Gemeente overlegt eerst met omwoi Hi] B< 3no ileve alphen aan den run» Het Rijnlands Orkest heeft de nieuwe cultuur prijs van carnavalsvereniging De Cascarvieten gewonnen. Namens het Rijnland Orkest nam W. de Bruijn de geldprijs van 1111 gulden in ontvangst van Cascar de 34ste, alias Mart van der Sloot. De twee an dere genomineerden waren Stichting het Parkfilmhuis en de Histori sche Vereniging Alphen aan den Rijn. De Cascarvieten riepen de jaarlijkse prijs vorig jaar in het leven. Verenigingen of Stichtingen die op cultureel gebied hun beste beentje voorzetten komen ervoor in aanmerking. Het Rijnland Orkest, dat veertig leden telt, bestaat al 48 jaar en begeleidt onder andere Al phense koren. Twee keer per jaar verzorgen ze een uitvoering. Prins Cascar de 34ste, die zijn plotseling afgetreden opvolger Cascar de 35ste verving, roemde in zijn toespraak de constant hoge kwaliteit van het orkest. Tot slot gaven de Cascarvieten de sleutel van de stad terug aan burgemeester Schoof. Het carnaval is weer voorbij. FOTO MARK LAMERS koudekerk aan den run natasja augustinus De chemische wasserij Medo- clean in Koudekerk voldoet voor het grootste deel aan de vereiste milieuvoorschriften. Gisteren keurde de inspectie van de gemeente Rijnwoude de machines goed. Ook A. Wille, een omwonende die drie jaar geleden een aanklacht tegen de wasserette indiende, is blij met de goedkeuring van de ge meente. Als aanvullende con troles goed uitpakken, trekt zij Koudekerkse overweegt aanklacht in te trekken haar aanklacht in. „Ik denk dat we deze zomer weer met een gerust hart met de kinderen in de tuin kunnen zitten", zegt Wille opgelucht. In 1997 diende zij met een aantal omwonenden een aanklacht in tegen Medoclean. De bewoners hadden last van het harde ge luid van de machines, maar wa ren vooral bang voor de scha delijke uitstoot van de stof PER. Dit is een oplosmiddel om de kleding grondig te reinigen. De komende weken houdt een inspectie van de gemeente nog controles naar het geluid en de uitstotende gassen. Maar daarna hoopt Wille haar aan klacht eindelijk te kunnen in trekken. „Tot de controles over tien weken zijn uitgevoerd hou den wij een voet tussen de deur", zegt Wille. „Daarna hoop ik het hoofdstuk af te slui ten. Drie jaar is lang zat en er is een duidelijk verschil met toen. Het enige waar ik bang voor ben is dat we al die jaren iets hebben ingeademd dat schade lijk is voor de gezondheid." S. van Velzen, bouwkundig adviseur van Medoclean, deelt haar vrees niet. „We hebben de uitstoot van PER altijd zo laag mogelijk gehouden. We hebben wat dat betreft altijd aan de normen voldaan", zegt hij. In januari werd in de com missie beroep en bezwaar schrift besloten dat Medoclean tot één maart de tijd had om al le problemen op te lossen. „We hebben nu de beste machines van Europa in het bedrijf staan", zegt Van Velzen. „Ook hebben we de nodige geluid dempers op de machines gezet en indien nodig plaatsen we er nog meer. De PER-uitstoot blijft nog lager dan voorheen", aldus Van Velzen. natasja augustinus Enkele speeltoestellen in de ge meente Rijnwoude krijgen dit jaar een grote opknapbeurt. Er worden ook een paar nieuwe speeltoestellen geplaatst. Som mige ideeën leiden nog wel tot ongenoegen van de bewoners. „Het plan was om een tafelten nistafel in de straat de Boom gaard in Koudekerk te plaatsen, maar een meerderheid van de omwonenden is daar tegen", zegt welzijnsambtenaar J. Ho- gendoorn. „De bewoners zijn bang dat er een hangplek zal komen en dat dit tot een hoop geluidsoverlast zal leiden. Dit voorstel gaat dus waarschijnlijk niet door." Wel wordt er in de Herderplantsoen in Koudekerk een wip geplaatst. Ook in Benthuizen worden enkele aanpassingen gedaan. Op het plantsoen bij dorpshuis De Tas en op het Polderplein worden nieuwe doelen ge plaatst en komt een aantal rub bertegels. De Appelgaarde krijgt een glijbaan en het Beelaerts- park een schommel. De glij baan bij winkelcentrum De Korf wordt gerepareerd. In de overige kernen worden vier speelplekken aangepakt. In Hazerswoude-Rijndijk krijgen in de Mozartlaan ken toestellen eet beurt en ook in straat wordt de spe gepast. De jeugd naast enkele n tracties. In het soen wordt een plaatst en het He ^t0 s plantsoen krijgt l bankjes. In Hazers komen rubbertege van Oostenrijklaai Zuidegge worden ken onder handen In het afgelopen de gemeente zijnj ,j de gedaan om te n. speelplekken mo< aangepakt en vva zijn van de bev ideeën en wense je nog binnen krijgf lvin de grote hoop ei t we volgend najai gendoorn. „De tf de nu bekende worden na de getdse'l de bewoners ein -pee steld. We hopen z Djse kunnen plaatsen.' Op dinsdag 21 in het Dorpshui woude-Dorp een gehouden voor den van de Noor Hofstede over J iei flstere u. Hi kdir sond ivski i n. D leure hc I 1 'Pe 9 istan een nieuwe speelj atrice 'Johr :o L Honderd uur werkstraf voor Alphenaar itar, Bijdragen van Tim Brouwer de Koning, Marieta Kroft en Janneke de Jonge den haag/alphen aan den run Politici laten sportbestuurders in Alkemade alle hoeken van de sportvelden zien. De jongerenwer ker die buurgemeente Jacobswou- de zoekt moet hele uiteenlopende kwaliteiten hebben. Kinderspel Wat vier sportclubs al jarenlang niet lukt, is voor drie politici kinderspel. Een een-twee-drietje van de fractievoorzit ters Frans Schoonderwoerd (Oud Ade Vooruit), Jan Uit den Boogaard (Con sensus Door Arbeid) en Ton van Velzen (Hockey Ballen Alkemade) levert al bij de eerste aanval een treffer op. Voor hun meesterlijke veldenplan rest de verza melde sportverenigingen niets anders dan een klaterend applaus, gevolgd door een kilometers lange wave van Alkema de Oost naar Alkemade West. De plaatselijke sportbestuurders zijn uit het veld geslagen. Waren zij maar nooit in de huid van politici gekropen. Oever loos waren hun vergaderingen, vals hun argumenten. Door de eendrachtige sa menwerking van de fractievoorzitters blijkt nu dat niet sport verbroedert in Al kemade, maar politiek. Met de sportvelden komt het ten langen leste nog wel goed in tuindersland. Maar door het eensgezinde optreden van de heren politici dreigen de volgende ge meenteraadsverkiezingen weer een saaie bedoening te worden. Tenzij de El- stgeesten, Bouwmeesters en andere sportbestuurders hun ware aard tonen en de politiek in gaan. Als zij in 2002 naar een gemeenteraadszetel hengelen, dan is Alkemade verzekerd van vuur werk. Daarbij vergeleken zijn zelfs de Amerikaanse presidentsverkiezingen een gemoedelijk gezelschapsspelletje. Want dit staat als een doelpaal boven TEKENING MAARTEN WOLTERINK water: sportbestuurders uit Alkemade zullen elkaar de bal nooit toespelen. Lokkertje Geen personeel kunnen vinden? Bij de Hooge Burch in Zwammerdam behoren moeizame wervingscampagnes tot het verleden. Mensen staan zelfs in de rij voor een werkplek in de zorg voor ver standelijk gehandicapten. Het geheim? Nieuwe collega's krijgen een gratis abonnement op een vakblad. Een half jaar lang! Aan die strategie kunnen heel wat be drijven en puntje zuigen. Connexxion bijvoorbeeld. Hoeveel moeite doet dit openbaar-vervoersbedrijf niet om aan buschauffeurs te komen? Lok ze met een gratis cursus 'pech onderweg' en ze val len smekend op hun knieën of ze mogen komen. Schoonmaakbedrijven tobben ook heel wat af. Lok mensen met een gratis dweil en zeem, die ze ook privé mogen gebruiken en ze komen als vlie gen op de stroop af. Nu maar hopen dat als ze binnen de poort zijn, ze er ook blijven. Voor de Hooge Burch vrezen we het ergste als straks dat halve jaar voorbij is. Zullen de zusters en broeders na afloop van hun proefabonnement niet massaal weer vertrekken? De Hooge Burch en anderen doen er verstandig aan om hun lokkertje te koppelen aan een opzegtermijn van een paar jaar. Personeelsadvertentie Voor de jeugd in onze gemeente Ja- cobswoude zoeken wij een enthousiaste jongerenwerker (m/v). Zijn taak is de jongens en meiden te helpen om hun problemen op te lossen. Daarom moet hij ruime ervaring hebben met heien, betonstorten, metselen, timmeren, glas zetten, loodgieten, schilderen en stoffe ren. Door uitgebreid onderzoek hebben wij, burgemeester en wethouders, ont dekt dat ruimtegebrek het grootste pro bleem van onze jongelui is. Het is een pré als de jongerenwerker be schikt over een speurneus, zodat hij ge schikte percelen kan vinden waarop hij jongerencentra kan bouwen. Daad kracht is onontbeerlijk om bouwvergun ningen los te peuteren bij onze ambte naren. Tot slot hopen wij op iemand met rijke vrienden of oudooms die jon geren graag een handje helpen. rob onderwater De 29-jarige Alphenaar schoot direct vol, toen de officier gisteren voor de Haagse rechtbank tien weken celstraf eiste voor zijn wandaden. De man had zijn flat in Alphen onderverhuurd aan twee drugshandelaars. Vanuit het huis werd geduren de drie maanden levendig gehandeld in cocaïne en heroïne. „Maar hoe moet ik dan voor mijn twee kinderen zorgen. Mijn vrouw werkt de hele dag", snikte de Alphenaar, nadat de officier de eis had voorgelezen. Daarop moest politierechter J. Kramer het antwoord schuldig blijven. Uitein delijk toonde hij clementie. Kramer gaf de man een werkstraf van honderd uur. „En dan krijgt u van mij de gelegenheid om uw kinderen naar school te brengen en ze te halen." De man was al eerder in aanraking geweest met justitie. Hij had onder meer een overval op zijn kerfstok. Hij was vier maanden vrij toen hij gisteren weer voor de rechtbank moest verschij nen. Rechter Kramer vond het van de Alphenaar niet slim om een kamer van zijl drugsdealer onder te verhuren. De man woonde tijdens die ma vrouw, die in Alphen een eigen hui pherjaar bezwoer de rechtbank da der had verboden in drugs te han ho\ kreeg de politie in de gaten dat ei nevan van de Alphenaar in drugs wei „Waarom heeft u niet eerder pool ar men", vroeg de rechter zich af, „w dhove veel narigheid kunnen voorkomen, drugsgebruiker, kreeg naast de drugs voor het beschikbaar stellen De Alphenaar gooide zijn huurde toen hij bemerkte dat zijn huis tot een drugspand. Hij trof negen die allen drugs wilden kopen. De man stond gisteren nog voc feiten terecht: diefstal van drie krai pa( perm ar kt en het inschoppen van e lerlan De Alphenaar moet de woningb u* daarvoor een vergoeding van 250 Alle delicten leidden uiteindelijk to De Stichting Leimuiden voor kinderen verstuurt eind maart acceptgiro's naar de bewoners van Rijnsaterwoude, Leimuiden en Bilderdam om geld in te zamelen voor de komst van dertig Wit- Russische kinderen. In september komen zij naar Leimuiden en Rijnsaterwoude voor een periode van acht weken. Stichting Leimuiden voor kinderen ontvangt de kinderen voor de derde keer. In 1998 verble ven in de twee dorpen in Jacobswoude voor het eerst kinderen uit de omgeving van Tsjernobyl. Er komen deze zomer twintig kinderen uit Der- bichy village en tien uit Lipininchy village. De kinderen variëren in leeftijd van 10 tot 13 jaar. Om de reis en het verblijf van de kinderen te kunnen financieren is er hulp nodig van bedrij ven en particulieren. De actie met de acceptgiro's is tevens bestemd voor het organis tuele goederentransporten naar h sy, waar de kinderen in 1998 van Ook wil de stichting geld doorslui re ziekenhuizen, ldndertehuizen Wit-Rusland of de Oekraïne. N middelen is het bestuur op zoek nen, oppasouders, -opa's en -onj zij mensen die willen helpen met I van allerlei activiteiten om het ver deren hier zo prettig mogelijk te n tj gastgezinnen te helpen. Zodra er zijn, komt er een gastouderavond. - J0 Voor aanmelding kunt u terech ter van de stichting, Paul Gerril 506105 en bij secretaresse Lia Sf 507516. Het bankrekeningnummf ting Leimuiden voor kinderen is het gironummer 4353305. al c; kro lips Iv wel. mdag kaa het de Ier ik Jee, zijn ben; heel flarr

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 18