ewoners buitenspel lij Garenmarktplan limen strijden tegen dikke-darmkanker Leiden Regio joyker Ginsberg Universiteit benoemt directeur Haagse vestiging tot hoogleraar Nog steeds klachten over Plantsoen Ir Janvossensteeg als nieuw ierschijndi itgeverij I oyker Ginsberg feliciteert Boekhandel De Kier met de opening van de nieuwe winkel! t itraat 93 127, Leiden uitdeLeidsch Dagblad MtCHIKYKN ANNO 1900 Donderdag 8 Maart BUITENLAND - Het namaken van de Fransche wij nen, zoowel de Bordeaux-soorten als Bourgogne- en Champagne-soorten, neemt in het buitenland zoo zeer toe, dat men in Frankrijk nagaat of hier niets te gen te doen is. Te Hamburg moet het aantal wijn soorten, dat onder valsche Fransche etiquetten ver kocht wordt, zeer groot zijn. Ook de Fransche kamer van koophandel te Konstantinopel klaagt, dat te Smyrna veel wijn nagemaakt wordt en dat het garni zoen van Creta, Franschen wijn denkende te drin ken, voortdurend uit Smyrna werd voorzien. De Fran sche consul te Konstantinopel heeft de zaak onder zocht en een rapport aan zijn regeering gezonden. GEMENGD NIEUWS - In den ouderdorm van 94 ja ren overleed te Utrecht in het oud-r.-k. oudeman nen- en vrouwenhuis de onder alle oudstrijders zeer bekende Antonia Claassens. Waarop die Antonia Claassens roemen kon? Op iets, waarop voorzeker niet velen harer sekse kunnen bogen, namelijk van te hebben meegemaakt alle veldtochten van het jaar 1830. In dien ver verwijderden tijd was zij het, die onzen oud-strijders voorzag van de noodige lafenis, waartoe haar beroep van marketentster haar in staat stelde. ANNO 1975 LEIDEN - De 22-jarige Wil Groenendijk, linkervleugelverdediger van UVS, is gisteren in het huwelijk ge treden met mej. Malachoski. Voor de pupillen van de Leidse voetbalclub aanleiding om op de trap van het stadhuis een erehaag te vormen. foto archief leidsch dagblad Foto's bi deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing e« overschrijvingskaartl ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) op te sl Dagblad, t.a.v. Leidsch Dagblad Archieven, postbus 54, 2300 AD Leiden of door contante betaling aan d< Dagblad aan de Rooseveltstraat 82. U ontvangt de foto binnen drie weken. om hun opgedragen taak ten uitvoer te brengen". Bram van der Perk bracht tijdens deze vergadering verslag uit van de laatste raadsvergadering waarin tegenover de Commissaris van de Koningin een pro fiel van een nieuwe burgemeester werd geschetst. Door de PPR werd benadrukt dat een progressieve burgemeester met belangstelling voor welzijnswerk en ontwikkeling op de volledige steun van zijn frac tie kan rekenen. Wel willen zij dat er meer openheid en een betere democratisering van het bestuur in de toekomst met de nieuwe burgemeester wordt verze kerd. Als voorstander van een gekozen burgemeester heeft de PPR Katwijk zich niet uitgesproken voor een bepaalde kleur, ondanks het feit dat elke poli tieke partij van het C.N.V. een schriftelijk advies heeft ontvangen een burgemeester te kiezen uit het bestuur van één van de drie vakcentrales. Peter Kuppen onderzoekt inzet afweercellen na operatie Vrijdag 7 maart KATWIJK - Bij de PPR in Katwijk heeft men zich een voorstelling gemaakt van de nieuwe Burgemees ter, als de huidige A.G. Vermeulen zijn ambtsketen 'aan de boom' gaat hangen. De nieuwe moet in elk geval progressief zijn, een welzijnsbeleid voeren en zeker de ontwikkeling van de gemeente bevorderen. Tijdens de vergadering ten huize van de familie Van Duijn kwamen enkele belangrijke punten ter sprake. Erg verheugd was men met de aanmelding van zes nieuwe actieve medewerkers die beloofden alles in het werk te stellen om de partij-belangen te dienen. "Het is precies wat al eerder in de week door 't Tweede Kamerlid Dolf Coppes werd gesuggereerd: de PPR is een gekke partij, ook wel een stelletje on- geregelden genoemd, maar steeds lopen zij voorop natie. „Het lastige van een dik- ke-darmtumor is dat hij niet bestaat uit een massa kanker cellen, maar dat het een struc tuur is waarin ook gewone cel len zitten. Veel daarvan zijn af weercellen, die blijkbaar niet in staat zijn de slechte cellen te vernietigen. We gaan nu kijken of we bij menselijke tumoren hetzelfde vinden als bij ratten en hoe we dat kunnen vertalen in een therapie. Moeilijk is dat afweer allerlei componenten kent. Een virus wordt op een heel andere manier aangepakt dan een bacterie en al die as pecten komen in aanmerking." Intussen werkt Kuppen ook aan een afgeleide van het onder zoek. „Er is een theorie dat ie dereen last krijgt van tumoren. In de meeste gevallen breekt het lichaam die zelf weer af, maar soms ontsnapt een tu morcel. Het afweersysteem rea geert op cellen met een bepaald eiwit als kenmerk, maar als dat ontbreekt heb je andere afweer nodig, de natural killercetien. Die reageren op cellen die dat kenmerk niet hebben. Ik wil kij ken hoe we die kunnen gebrui ken. In dè reageerbuis werkte het heel goed, maar in een rat- tenmodel waren de resultaten teleurstellend. Ze gingen op de gewone cellen in een tumor zit ten. Daar moeten we nog nader onderzoek naar doen en dan hebben we straks misschien een hele mooie therapie." Kuppen is enthousiast over de samenwerking binnen het LUMC. „Leiden loopt daarin voorop. Het aantal mensen en afdelingen dat bij dit darmkan keronderzoek is betrokken is te veel om op te noemen. En ook binnen de afdelingen werken verschillende disciplines sa men. Ik ben geen arts, maar ik zit hier tussen de artsen op een klinische afdeling. Helaas is er in de studie geneeskunde te weinig aandacht voor onder zoek, maar dat wordt hier dus op de afdeling zelf uitbesteed." Hij gelooft heilig in de werking van immunotherapie. „Chirur gie is de beste methode. Weg snijden van de kanker. Maar dat kan niet altijd. Ideaal zou zijn om na de operatie meteen met nabehandeling te begin nen. Een stap verder is om ie dereen te vaccineren tegen het krijgen van een tumor, maar dat is verre toekomst. Ik hoop over acht jaar. als het geld voor dit onderzoek op is, zover te zijn dat we met therapie na de operatie kunnen beginnen." 'iieente gaat verder met eigen ontwerp De Leidse universiteit heeft zijn Haagse directeur, Jouke de Vries, benoemd tot hoogleraar bestuurskunde. De Vries zwaait sinds juni vorig jaar de scepter over de Haagse vestiging, die enkele maanden eerder zijn deuren opende. Daarmee ging zowel een Haagse als een academische wens in vervulling. De Haagse vestiging kende onder De Vries een voortvarende start, met 75 stu denten aan de avondopleiding Neder lands recht. Intussen ontwikkelt de ves tiging onder leiding van De Vries ook onderwijsprogramma's voor internatio naal recht, Europese integratie, politico logie en bestuurskunde, waarbij volop gebruik wordt gemaakt van de kennis en ervaring die in Den Haag voorhanden zijn. Daarnaast zijn er cursussen voor ouderen, krijgen allochtone scholieren begeleiding om te zorgen dat ook zij kunnen doorstromen naar de universi teit en is er de digitale speelplaats voor Haagse jongeren Haagz! Ook organiseert De Vries de drukbezochte lezingenreeks Wetenschap op ut plèn, verzorgd door academische docenten van naam, en De Ideeënfabriek, waarin Leidse hooglera ren hun denkkracht 'verhuren' om te helpen zoeken naar een oplossing voor een maatschappelijk probleem. De 39-jarige De Vries studeerde poli tieke wetenschappen in Amsterdam, waar hij promoveerde op een studie naar de relatie tussen grondpolitiek en de val van drie centrum-linkse kabinet ten, waaronder het kabinet-Den Uyl in 1977. Hij toonde aan dat het conflict over de grondpolitiek destijds flink werd opgeklopt om te verdoezelen dat de PvdA'er Den Uyl eigenlijk was gestrui keld over de wrijvingen met het CDA, met name met vice-premier Van Agt. Achter de schermen was toen allang een compromis bereikt over het hete hang ijzer van de grondpolitiek. Later onderzoek van de nieuwe hoog leraar ging vooral over de besluitvor ming rond privatisering, verzelfstandi ging en marktwerking. Onlangs inter viewde hij de ministers uit het eerste paarse kabinet voor een analyse die bin nenkort moet verschijnen. De Vries is verder adviseur van de ministeries van VROM, verkeer en landbouw. Hij werkt vier dagen in Den Haag en een dag aan de vakgroep politieke wetenschappen in Leiden. nen het plan doorzetten." Dat plan behelst de bouw van vijf woningen tussen de num mers 34 en 46. Een architecten bureau uit Delft heeft al teke ningen en maquettes gemaakt. Buurtbewoners vinden de hui zen te hoog en zijn uiterst onte vreden over twee aluminium la mellen die aan de voorgevels van de nummers 36 en 42 moe ten komen. „Het speelse karak ter van de straat gaat door de gelijke dakhoogtes verloren. Waarom geen afwisseling?", al dus een van de bewoners. „En die lamellen zijn ons een doorn in het oog. De gemeente heeft de verplichting om de binnen stad een esthetisch aanzien te geven maar wat Leiden nu wil neerzetten is een monolitisch blok." De gemeente liet weten geen behoefte te hebben aan een mooi-lelijk-discussie. „Want over smaak valt niet te twisten. De materiaalkeuze is wat ons betreft nog wel bespreekbaar." Dat laatste is overigens ook al door de welstandscommissie toegezegd. Volgens de bewoners zijn de vijf huizen die vroeger in het 'gat' stonden in 1968 mogelijk zonder sloopvergunning afge broken. Bovendien zou er in die tijd door de gemeenteraad zijn beslist dat er een herbouw- plicht voor de gevels was van de huizen. De gemeente gaat dit nu uitzoeken. Leiden werd in 1992 eigenaar van de grond. De vorige eige naar gebruikt echter nog steeds een deel van een garageloods die aan de toekomstige bouw put grenst. Die loods moet eerst worden gesloopt en de onder handelingen daarover verlopen moeizaam. Een andere pro bleem is dat.de grond deels is vervuild. leiden De renovatie van het Plant soen, een jaar geleden uitge voerd, blijft de gemoederen bezighouden. Omwonenden klaagden destijds over onder andere het ophogen van het park langs de Zoeter- woudsesingel; momenteel wordt gemopperd over de pa den, die blank staan bij over vloedige regenval. Daar is inmiddels over ge klaagd bij de afdeling Milieu en Beheer. Klachten zijn er onder meer over het voetpad dat vanaf de Cronesteynkade langs de Zoeterwoudsesingel naar het trottoir richting Lam- menschansweg loopt. Het is bij nat weer onbegaanbaar, waardoor voetgangers hun toevlucht moeten zoeken tot de rijbaan. Ook het verharde pad, dat vanaf de Kraaierstraat naar de brug over de singel loopt, zou inmiddels aan egalisering toe zijn. „Er zitten kuilen in die niet alleen regenwater verza melen, maar voor fietsers en voetgangers ook zeer hinder lijk zijn", stelt een van de kla gers. Hij merkt bovendien op dat het trottoir op de brug nog steeds niet is aangelegd. meesr ^et ^"ont ^er wetenschap, dat is het streven van de Aiteit Leiden. En met succes. Niet zelden brengen Leidse ekers opmerkelijke resultaten onder de aandacht. Maar onderzoeken die minder opvallen dragen bij aan een .^er zichtelijker samenleving. In Onderzoek houdt een rï Dorsnede van de Leidse wetenschap tegen het licht. Elke vertelt een andere onderzoeker over zijn of haar werk. Vandaag Peter Kuppen. doelii leien n be t lah zc lij bei ^ziiru Iz0u Peter Kuppen di- jj le operatie het afweer- aan het werk zetten, e chirurg de tumor gesneden, kunnen af in de achtergebleven gen te grazen nemen, ter is de medische we- i nog niet. Eerst moet :k aantonen of de zo- immunotherapie wel dikke-darmkanker. Na jite proeven op dieren llereerst die patiënten :rking bij wie andere WêM ingen geen of onvol- effect hebben gehad. :tje vechten tegen de vindt Kuppen. „Die hebben uitzaaiingen ig een slechte afweer." sch Universitair Me- 5323 5C ntrum (LUMC) bindt aan met dikke-darm- )ie ziekte grijpt wild heen. Elk jaar komen rtenties izend nieuwe patiën- 8 3( leden voor een groot- onderzoek, dat kan 'jtitgevoerd dankzij een van drie miljoen gul- mementi het Koningin Wilhel- ids. Het onderzoek is d opgezet en beslaat delingen van het aca- ziekenhuis. Peter machtigin 'erzorgt met zijn on- Eng™ f°eP Immunothear- pie van kanker bij Heelkunde een van de takken van het on derzoek. „Bij dikke-darmkanker is de therapie het probleem. Een chi rurg kan prima de tumor weg halen en de darm weer aan el kaar zetten, maar er blijven bij na altijd uitzaaiingen achter in de lever en die zijn slecht te be strijden. Chemotherapie en be straling werken om uiteenlo pende redenen niet goed. We kennen hier een lange traditie van onderzoek, die zich hier bij Heelkunde toespitst op twee wegen: chemo- en immunothe rapie", aldus Kuppen. Ofschoon chemotharapie niet zijn terrein is, weet Kuppen wel waar het onderzoek om draait. Als enige ziekenhuis in Neder land gebruikt het LUMC de me thode van de geïsoleerde lever- perfusie, waarbij alleen de lever wordt behandeld met een zeer hoge dosis geneesmiddelen. „Het probleem van chemothe rapie is dat de werkzame stof tegen delende cellen niet alleen tumoren, maar ook andere de lende cellen zoals die in haren vernietigt. Daardoor worden patiënten kaal. Om dergelijke schade aan het lichaam te voor komen wordt bij deze techniek alleen de lever doorgespoeld. Dat is een technisch hoog- >cus hers van Garenmarkt kunnen geen protest aan- heel gn tegen het plan van de gemeente om in het 'gat' asP 3 straat vijf huizen neer te zetten. Dat plan past na- ,d binnen het huidige uit 1982 daterende bestem- 10 iplan. De omwonenden kunnen slechts bezwaar kenen tegen de bouwvergunning wanneer deze verleend. Dat bleek tijdens een bijeenkomst in het jouwhuis waar diezelfde bewoners en de gemeen- roorgenomen woningbouw bespraken. Sf berendsen renmarkters' zijn niet te- e huizenbouw, als dat net gevoel voqr verhou- en materiaal gebeurt, lige plannen vinden ze ;sen in het historische van de straat. Boven dien menen ze dat ze te laat zijn ingelicht over de plannen. De gemeente had die al in okto ber vorig jaar klaarliggen. Het informeren van de bewoners was volgens een vertegenwoor diger van de gemeente 'niet no dig, niet gedaan maar ook niet charmant'. „De welstandscom missie is akkoord dus wij kun- leiden Buurtvereniging Maredorp noemde de sfeer er ooit unhei misch, maar sinds kort is de Janvossensteeg een plaatje. De kuilen, de scheve paaltjes en de kriskras neergezette fietsen, waartussen het straatvuil zich ophoopte, zijn verdwenen. De steeg is opnieuw be straat en ouderwetse lantarenpalen moeten de auto's midden op de weg houden. Enige zorgen maken de bewoners zich nog wel. Zij had den het liefst ook nog een degelijke stoeprand gezien om par keeroverlast te voorkomen. foto mark lamers Peter Kuppen. foto hielco kuipers standje, dat ongeveer een uur duurt. Maar de hele operatie vergt een dag, waarbij er vijftien tot twintig mensen rondom het bed staan. Heel indrukwek kend, maar wel zeer intensief. Er wordt nu gezocht naar een manier om de behandeling eenvoudiger te maken." Het spoelen van de lever werkt in die zin dat het levensverlen gend is. Maar de patiënten zijn na de behandeling meestal nog niet tumorvrij, stelt Kuppen. Zelf verwacht hij meer heil van de immunotherapie waarmee zijn onderzoeksgroep zich be zighoudt. „Dat is een totaal an dere aanpak. We willen het ei gen afweersysteem inzetten te gen de tumorcellen. Onderzoek om dat te doen gaat al terug tot het begin van de twintigste eeuw. De werkzaamheid is be wezen bij tumoren van de nier cel en bij huidkanker, maar of het bij dikke-darmkanker werkt is nog de vraag." In de reageerbuis is gebleken dat je een afweerreactie tegen tumorcellen kunt oproepen. „Maar dat is in vitro. Wij willen komen tot een betere behande ling van onze patiënten." Mo menteel bekijkt Heelkunde sa men met de afdelingen Im- munohematologie en Bloed transfusie of het mogelijk is een afweerreactie op te roepen door patiënten in te enten met het kanariepokkenvirus. Prof. C. Melief vertelde daar vorig jaar al over in de tweede aflevering van In Onderzoek. Het virus is onschuldig voor mensen, maar heeft wel een hoge ontstekings reactie. Op die manier hopen de onderzoekers de afweercel len in stelling te brengen tegen het eiwit P53, dat zich in veel kankercellen ophoudt. „We zijn nu over de helft met de proef en het is nog te vroeg om iets over de resultaten te zeggen, maar we zijn tevreden over hoe het loopt. Het kanariepokken- onderzoek is uniek in de we reld", zegt Kuppen. Tegelijkertijd is er de afgelopen jaren door middel van proeven op ratten bekeken wat er in de tumoren gebeurt bij een vacci- 4S~ÜÖSC Konmar Chili con came Een echte specialiteit van kidneybonen en gekruid gehakt. Vers bij onze traiteur. Bakje 450 gram. Met Klantenkaart 50% korting &9T i45. 31.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 15