eiden Regio 't Stathuys in de etalage Eerzame burgers agressief door parkeerbeleid Dief met berouw kan rekenen op werkstraf 'Opbrengst EWR-aandelen investeren in Rijn-Gouwelijn' Laatste plooien in sociaal plan WBL bijna gladgestreken nper tegenstanders kandidatenlijst WBL ENSDAG 8 MAART 2000 JANNEKE DE JONGE Meer dan twintig keer drong de 32-jarige Leidenaar in 1998 binnen in bedrijven en een enkel woonhuis. Sanien met drie maten nam hij faxen, te lefoons, computers en gereed schap mee. Alle inbraken be kende hij voor de Haagse rechtbank! „Op de vraag waarom zou ik nog steeds geen antwoord kunnen ge ven", zei hij verslagen. Officier van justitie E. Kole hield reke ning met zijn spijt en eiste een half jaar gevangenisstraf, die de dief mag omzetten in dienstverlening. Initiatiefnemer van de strooptochten was een man die bij de Leidenaar in huis woonde. Hij was afkomstig uit het criminele circuit. Voor die tijd kwam de 32-jarige nooit in aanraking met politie of justi tie. „Ik deed het niet uit winst bejag, want ik had geen din gen nodig. Op de één of ande re manier ga je met mensen mee." De serie inbraken zijn hem niet in de koude kleren gaan zitten. Nadat hij uit zijn voor arrest was ontslagen, kreeg hij het moeilijk en ging hij pieke ren over de gepleegde daden. Vervolgens verloor hij baan en gezin. „Het was beter geweest als ik niet uit m'n voorarrest was gehaald. Dan word je di rect afgestraft en kan je het verwerken", zei hij gisteren. De officier betitelde de man als 'een ontzettende meelo per, geen initiatiefnemer'. „Het is iemand die niet op tijd op de rem kan trappen." Om dat de Leidenaar echter net weer een goede baan heeft en een nieuw leven aan het op bouwen is, wilde ze hem geen gevangenisstraf aandoen. „Als ik naar de feiten kijk, is een zitstraf op zijn plaats. Maar het is beter als meneer het le ven kan blijven leiden dat hij nu leidt", aldus Kole. Ze eiste daarom zes maanden celstraf en zes maanden voorwaarde lijk. De advocaat van de ver dachte, W. Janssen, was het daarmee eens. De rechtbank doet op 20 maart uitspraak. Ondernemersplatform Rijnland Raakt Je: CONNIE VAN UFFELEN Investeer de opbrengst van de verkoop van de EWR-aandelen in de Rijn-Gouwelijn. Dat is de beste garantie dat dit gemeen schappelijk tafelzilver van de overheid en burgers bijdraagt aan een gezonde economische en financiële structuur van de regio. Daar pleit het onderne mersplatform Rijnland Raakt Je voor. Volgens een voor lopige be rekening van het platform van onder nemers bedraagt de op brengst van de aandelen- verkoop 250 miljoen gulden. Bijna zeventig procent daarvan - ongeveer 172,5 miljoen gul den - komt terecht in gemeen ten langs het toekomstig tracé van de sneltram tussen Alphen aan den Rijn en Noordwijk. Af hankelijk van de tracékeuze gaat het hierbij om Leiden, Lei derdorp, Oegstgeest, Rijnsburg, Valkenburg en Zoeterwoude. Het platform roept de ge meenteraden van deze ge meenten op het geld 'niet te steken in populaire politieke wensen voor de korte termijn'. Het geld is afkomstig uit een nutsvoorziening en daarom vinden de ondernemers dat het moet 'terugvloeien naar een voorziening waar iedereen in de regio beter van wordt'. De Rijn-Gouwelijn vinden zij zo'n voorziening. Het platform baseert zich hierbij op een rapport van de Rabobanken langs het tracé, van de Hollandse Werkgevers Vereniging en van de Kamer van Koophandel. Dat rapport verschijnt in april en maakt vol gens het platform aannemelijk dat de Rijn-Gou welijn een forse verbete ring is, niet al leen voor de be reikbaar heid van de regio, maar ook van de 'Geld naar voorziening waar iedereen beter van wordt' economische en ruimtelijke structuur. Volgens het rapport kan de lijn in de toekomst ook hoge rendementen en hoge belas tingopbrengsten opleveren. Het bedrijfsleven en de gemeente besturen in de regio zouden daarom de ontwikkeling van de lijn actief moeten ondersteu nen. Ook financieel. Zonder de ze ondersteuning wordt de lijn 'veel later en veel slechter (te goedkoop) aangelegd dan ge wenst, zo is de vrees die uit het rapport spreekt. De EWR-mil- joenen vormen een gelegen heid om daar iets aan te doen, zo vindt het-platform. LEIDEN «RUUD SEP De directies van woning- bouwverening Leiden en Por taal woonstichting leggen sa men met de vakbonden de laatste hand aan een sociaal plan dat in werking treedt bij een hele of halve fusie van de twee corporaties. In het plan is de rechtspositie vastgelegd van medewerkers van de twee instellingen die binnenkort hopen te fuseren. Vorige week hebben de on dernemingsraden en de vak bonden nog de nodige kantte keningen geplaatst bij een eer ste versie van het sociaal plan. Zo vonden met name de bon den dat er meer moet worden geregeld voor mensen van wie door de fusie de functie komt te vervallen. Daarnaast werd geconstateerd dat het sociaal plan ook van toepassing moest zijn op een 'pseudo-fu- sie' waar de WBL mogelijk toe zal overgaan wanneer volgen de maand de vereiste meer derheid voor een echte fusie niet wordt gehaald. Voor een fusie moet negen tig procent van de leden van de algemene vergadering ak koord gaan. Voor de over dracht van alle schulden en bezittingen - wat uiteindelijk op hetzelfde neerkomt als een fusie - is een tweederde meer derheid voldoende. „Ook in dat geval moet het sociaal plan van toepassing zijn", al dus J. van Tol, waarnemend voorzitter van de WBL-onder- nemingsraad. Volgens WBL-directeur J. de Greef worden de wensen van de vakbonden in de definitie ve versie van het sociaal plan opgenomen. „Bij mijn weten zijn we daar zo ongeveer wel uit. Dat we een overdracht van schulden en bezittingen net zo zullen behandelen als een echte fusie hadden we al toe gezegd aan het personeel. Dat zullen we nu ook vastleggen in het sociaal plan." Overigens verwacht de di recteur dat het sociaal plan als het eenmaal klaar is, in een Ia kan worden opgeborgen en er nooit meer uit hoeft. „In het plan is vastgelegd dat een fu sie niet nadelig mag uitpakken voor het personeel. Inmiddels weten we zeker dat de fusie voor de medewerkers geen ge volgen heeft. In die zin is de noodzaak van het sociaal plan eigenlijk achterhaald.' finnen regen in Stevenshof fcN' De politie heeft de afgelopen twee dagen 33 bekeurin- Juïtgedeeld aan automobilisten die door rood reden op de ■ising van de Stevenshofdreef met de Dobbedreef. Daar Irdt een rotonde aangelegd en wordt het verkeer tijdelijk over I rijbaan geleid. De doorstroming is met verplaatsbare stop- ftten geregeld. Automobilisten die door rood rijden, zorgen er |r dat het verkeer geregeld volledig vast komt te staan. Ijaarde vrouw van tas beroofd Een 73-jarige Leidse vrouw is gistermiddag het slachtof- eworden van een straatroof. Ze liep over de Oude Vest, toen boodschappentas plotseling uit haar handen werd getrok- door een ongeveer 18-jarige jongen. De vrouw viel en liep el op aan haar schouder en gezicht. In de tas zaten betaal- es en een portemonnee met een klein geldbedrag. lema-avond voor mantelzorgers De Leidse Vereniging voor Mantelzorgers houdt op nsdag 22 maart een themabijeenkomst over 'de verant- rdelijkheid van mantelzorgers als de professionele hulpver- ïg niet voldoende is'. Er wordt die avond onder leiding van maatschappelijk werker gediscussieerd over de grenzen en ntwoordelijkheden van mensen, die de zorg voor hun naas- op zich hebben genomen. De themabijeenkomst begint 22 irt om 20.00 uur, het adres is Professorenpad 1. Renovatie jongerencentrum te duur voor LWO Iers van de woningbouw- ging Leiden die met hun de voorgenomen fusie örtaal woonstichting wil- genhouden, hebben het ïenvoudig. Slechts twee e 75 kandidaten voor de bene vergadering (AV) zeg- in de verkiezingskranten e WBL onder haar huur- [heeft verspreid, onom- Jen dat ze tegen de fusie De huurders hebben tot 15 de tijd om in totaal veer- gevaardigden voor de AV L-huurders stemmen per deel en mogen afhankelijk e grootte daarvan vijf tot stemmen uitbrengen, s kiezen voor kandida- le tegen de fusie zijn, in Xige stadsdelen een nog ■probleem. De enige twee «genstanders, die als kan- J glashelder nee zeggen, «beiden op de lijst voor leel Zuid. Et de twee duidelijke te- jnders is er nog een hand- mdidaten die aangeeft te en, en nog een handvol de verkiezingskrant Jdat er 'helaas geen infor- Ibeschikbaar' is. Dat ook poepen voornamelijk uit panders van de fusie be- «valt nog wel af te leiden nieuwsbrief van een I bewonerscommissies in I-Noord. jommissies zijn 'zo vrien» de huurders een kivies te geven, waarbij de rusie of geen fusie voor nak is teruggebracht tot ize tussen een huurver- van 2 procent (bij fusie) procent (geen fusie). Van de achttien kandidaten die in Noord verkiesbaar zijn, bevelen de bewonerscommissies er veertien aan. De andere vier zijn blijkbaar tegen. Van de kandidaten die voor de com missies buiten de boot vallen, is er van drie 'geen informatie be schikbaar'. Nummer vier, een actief actievoerster tegen de fu sie, laat in de folder optekenen dat ze pas een definitief stand punt inneemt wanneer alle ar gumenten gewogen zijn. Over de kandidaten die zon der toelichting in de folder staan, valt nog wel wat op te merken. Jos Boerakker, een vooraanstaand tegenstander van de fusie die zonder foto en zonder verhaal in de folder staat, laat weten dat er wel de gelijk informatie over hem be schikbaar was. Hij weigerde overigens mee te werken aan de folder omdat hij het niet eens is met de procedure. In een brief je aan de krant verwijst hij naar de stemverklaring die de tegen standers van de fusie in novem ber presenteerden. Die verkla ring had naar zijn mening on der de huurders moeten wor den verspreid. Waar bewonerscommissies ongegeneerd een stemadvies uitbrengen, houdt de woning bouwvereniging zich meer op de vlakte. In de verkiezings kranten wordt gemeld dat de WBL financieel in de proble men zit (volgens de bewoners commissies is de woningbouw vereniging al failliet). En waar de bewonerscommissies het eventueel niet doorgaan van de fusie presenteren als een 'ramp', meldt de verkiezings krant voorzichtig dat fusie met Portaal de oplossing kan zijn voor de financiële nood. Jongerencentrum 't Stat huys aan de Breestraat in Leiden staat in de etalage. De eigenaar van het we gens asbest gesloten pand, de Leidse Welzijnsorgani satie (LWO), denkt er hard over om het te verkopen. De instelling vindt de noodzakelijke renovatie te duur. LEIDEN ROBBERT MINKHORST 't Stathuys is nu een jaar geslo ten. Eerst verplaatste de LWO de activiteiten voor jongeren naar het LVC, later opereerde de welzijnsorganisatie vanuit een gebouw aan de Lange- gracht. Echter sinds het cen trum aan de Breestraat dicht is, komt het stedelijk jongeren werk amper van de grond, al zegt de LWO dat een aantal maanden lang weer het nodige wordt gedaan voor jongeren. Onlangs sprak de politiek uit dat zij de situatie rond 't Stat huys onwenselijk vindt. De slui ting van het centrum heeft al te lang geduurd, oordelen partij en. Verantwoordelijk wethou der Baaijens beloofde toen dat hij 'op een zo kort mogelijke termijn' de impasse zou door breken. De wethouder was van morgen niet bereikbaar voor commentaar over de mogelijke verkoop. Behalve dat er op kwetsbare plekken in het gebouw aan de Breestraat asbest zit, verkeert het jongerencentrum in een zeer slechte staat. Een ingrij pende verbouwing is onvermij delijk als de LWO het jongeren werk weer aan de Breestraat wil voortzetten. De kosten daarvan werden in 1997 geschat op zo'n vier miljoen gulden. Als de wel zijnsorganisatie dat bedrag voor een groot deel zelf moet op brengen, komt ze diep in de ro de cijfers. In 1997 kon de LWO maximaal 900.000 gulden bij dragen uit eigen middelen. Sindsdien is de financiële posi tie van de instelling echter al leen maar verslechterd. De LWO heeft makelaardij Crab Verhoeven uit Leiden be naderd. Volgens een mede werkster op het kantoor aan de Rijnsburgersingel is Crab Ver hoeven langsgeweest voor een waardebepaling van het pand. Bronnen bij de LWO verklaren dat het gebouw. 800.000 gulden zou moeten opbrengen. Zij melden ook dat eventuele ko pers zich al hebben gemeld in de Breestraat. Makelaar G. Holling die met het bestuur van de LWO heeft overlegd, zegt: „Ik heb op dit Jongerencentrum 't Stathuys: binnenkort waarschijnlijk te koop. moment nog geen opdracht om te verkopen. Of die er komt, weet ik niet. Er is niet gespro ken over verkoopprijzen of koopsommen." Een eerder voornemen van de LWO-direc- tie om drie buurthuizen in de stad te sluiten, deed veel stof opwaaien. Vanochtend kon niemand van de leiding een re actie geven. Andere medewer kers van de LWO hebben vorig jaar een spreekverbod opgelegd gekregen. Zij mogen niet met media over hun werkgever pra ten. Bestuurslid T. van der Penne van de welzijnsinstantie beves tigt dat de LWO in de weer is met verkoop van 't Stathuys. „Dat is aan de orde. Van verde re onderhandelingen daarover weet ik niet. We hebben er bin nenkort een bestuursvergade- FOTO HIELCO KUIPERS ring over." Volgens Van der Penne is de dure renovatie de achterliggende reden. „Dat is gewoon een ontzettend kostba re affaire. We moeten heel zui nig omspringen met overheids geld. Maar er moet wel een goed jongerencentrum ko men." Dat zou gevestigd kunnen worden in het LDM-gebouw aan de Middelstegracht. idt van de stad, woont en [vanaf 1958 midden in fde stad maar baalt toch Niet zozeer van die twee rbonnen van 90 gulden uk die je hebt gekregen, meer van de manier p je wordt behandeld als klacht indient na het van een bekeuring en nwege het beleid van de inte. Want er komen meer mensen met een de binnenstad wonen, neer parkeerplekken ergunninghouders lijken rlopig niet in te zitten. ;omer van 1998 kreeg J. inboom op zondagmor in bon omdat hij zijn au- rzijn winkel /woning aan de Rijn had geparkeerd, "nboom heeft daar een meubels, restaureert ils en bekleedt ze tevens. velijn: 105. WWW.i 'dingen an, Kun winkels of (5,1 op aanb cijfers I i verkrl rs op te aan! en gel JO/IMSKI Hij is in het bezit van een par- keerontheffing voor bewoners maar omdat er aan de Oude Rijn niet mag worden gepar keerd, moet hij dat elders doen. Dat is knap lastig als er een ta fel, kast of fauteuil moet wor den ingeladen. Meestal doet Hoogenboom dat dan ook 's ochtends vroeg, 's avonds laat of op zondag. Die bewuste zon dag ging het dus fout. Een prent van 90 gulden uitge- schreven door de politie was het resultaat. Verhaal halen aan de Langegracht leverde weinig op behalve een hoop ergernis. „Ver beneden peil", aldus Hoo genboom. „Je loopt tegen een muur op van desinteresse." Begin vorige maand was het weer raak. Hoogenboom en zijn vrouw kwamen 's avonds laat thuis van een bridgeavond en konden hun auto niet kwijt. Op de Kaasmarkt was nog één klein gaatje. De volgende och tend zat er een bon achter de ruitenwisser. Inderdaad, de au to beroerde aan een kant de stoeprand en er moest 90 gul den worden betaald. Officieel stond het voertuig op het trot toir geparkeerd. Bij de parkeerpolitie aan de Zonneveldstraat ging Hooge- boom om uitleg vragen. Want waar moetje tegenwoordig in 's hemelsnaam in het centrum van Leiden je auto nog kwijt, ook al beschik je over een ont heffing? Het wordt immers steeds drukker. „En van wat je daar te horen krijgt, wordt zelfs een eerzaam burger agressief. En geloof me, ik ben heus niet de enige", aldus Hoogenboom. „Dat is uw probleem, meneer. Meer kunnen ze niet zeggen. Dat zijn geen mensen meer maar robotten die worden ge stuurd. Door de autoriteiten voor wie ze werken. Ook al zijn de twee bekeurin gen terecht, toch heeft de heer Hoogenboom een punt. Zo worden er binnenkort op de Garenmarkt op de hoek met het Van der Werfpark dertig koopappartementen gebouwd en wordt ook de 27-jarigenre- geling afgeschaft. Studenten die in de binnenstad wonen komen dan in principe ook in aanmerking.voor een parkeer- ontheffing. Daarnaast beperkt de gemeente binnenkort de zo nes waarin vergunninghouders mogen parkeren. Maar meer parkeerplekken voor die ver gunninghouders komen er niet. Volgens een woordvoerster van de gemeente komt er een zoge naamde 85 procentsnorm. Dat betekent dat er van de honderd beschikbare parkeerplekken 85 ook bedoeld zijn voor vergun ninghouders. „Het aantal ver gunninghouders staat dan in een betere verhouding tot het aantal parkeerplekken. Boven dien gaat de gemeente met wachtlijsten werken zodat er voor die honderd plaatsen geen 120 vergunningen kunnen wor den aangevraagd. Mensen ou der dan 65 vallen buiten de wachtlijst." Deze nieuwe regeling zou oor spronkelijk per 1 april ingaan, evenals de zonering van het parkeerrestrictiegebied. Omdat de voorstellen nog langer ter inzage moeten liggen, gaat de parkeerverordening op een la ter moment in. Wanneer is nog niet precies bekend. Paaltje De gehele Oude Rijn is aan de noordkant bezaaid met paal tjes. Deze zogeheten Leienaar tjes staan op de stoep en langs de waterkant tussen bomen, lantaarns en verkeersborden en maken (illegaal) parkeren daar onmogelijk. Op één plek ont breekt echter zo'n paaltje. Pre cies voor de ingang van de Dul- lebakkersteeg is op de walkant een plek van een metertje of vier vrij. Groot genoeg voor een handige automobilist om even tjes zijn auto in te parkeren, naar de Haarlemmerstraat te sprinten om iets af te geven of op te halen om daarna vlie gensvlug weer in zijn auto te springen en te verdwijnen. Daar is die plek ook precies voor bedoeld, beweren omwo nenden. Fout, helemaal fout volgens de gemeente. „Op de Oude Rijn geldt een parkeerverbod en het feit dat op die bewuste plek Dat er op de Oude Rijn tussen een lantaarnpaal en boom een paaltje ontbreekt, betekent nog niet dat er op die plek mag worden gepar keerd. FOTO MARK LAMERS geen paaltje staat, betekent niet dat er wèl mag worden gepar keerd. Het feit dat het fysiek mogelijk is, betekent niet dat het juridisch mag. Het ontbre ken van een paaltje is puur toe val en dus zeker geen bewuste keus."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 13