Vogelrichtlijn splijtzwam bij Reeuwijkse Plassen Lichtgewicht In Natura Geneeskrachtige werking van insecten Plevier mijdt lekkere hapjes P u z WOENSDAG 8 MAART 2000 De zon is terug! Elke dag staat hij wat hoger aan de hemel. Elke dag geeft hij meer warmte en lijkt hij een stukje gro ter. Onzin natuurlijk, aangezien de zon in feite steeds klei ner wordt. Hij wordt voortdurend magerder. Hij verliest onophoudelijk gewicht. Elk door hem uitgezonden licht straaltje weegt namelijk iets. Het is niet veel, maar toch... We zouden het kunnen meten als we over een voldoende verfijnd meetinstrument beschikten. Plaatsten we zo'n weegschaaltje onder een sterke lichtbron, dan zou op de display een.getalletje achter de komma verspringen of zich het wijzertje een fractie van een millimeter verplaat sen. Per seconde stuurt de zon ontelbare stralen naar alle kan ten het heelal in. Al die stralen hebben gewicht en de zon moet dus gestaag afslanken. In de verre toekomst zal ze onherroepelijk verschrompelen. Ze zal verdwijnen en het aardse leven met zich meesleuren in duisternis en kou. Zo'n vaart zal het echter niet lopen. Licht is namelijk wel ontzettend licht! Het weegt bijna niets. Een uitzonderlijk felle schijnwerper moet een eeuw lang gelijkmatig bran den om één gram licht af te stralen. Wat van de zon jaarlijks verloren gaat, werd berekend door de Engelse geleerde Jeans. De uitkomst stelt ons ge rust. Wij hoeven ons geen zorgen te maken. Per minuut wordt de zon maar 250 miljoen kilo lichter! Slechts 131 biljoen kilo per jaar! Dat is een peulenschilletje in verhou ding tot de zonnemassa, die een doorsnede heeft van ruim honderd aardbollen op een rijtje en een inhoud van om en nabij de 25 triljoen kubieke meter. Ik kan er een triljoentje naast zitten. Het zijn werkelijk astronomische getallen, die misschien een beetje duidelijker worden wanneer ik u vertel dat een mens 31 miljard jaar nodig heeft om tot een triljoen te tellen. In 45 miljoen jaar verliest de zon een gewicht dat gelijk is aan dat van de aarde. Dat klinkt toch wel weer anders. Een tikkeltje verontrustend zelfs. Want in de loop van de paar miljard jaar dat de aarde bestaat, heeft de zon dus flink wat aardbollen aan volume verloren. Wij merken er niets van, maar het gewichtsverlies heeft wel degelijk gevolgen. Want hoe kleiner een voorwerp wordt, des te geringer wordt ook zijn aantrekkingskracht. Met andere woorden: naarmate de zon kleiner wordt, trekt ze minder aan ons. We komen dus steeds een beetje verder van haar af te staan, zodat het voortdurend ietsje kouder wordt op aarde. Gelukkig hebben we op tijd het broeikaseffect uitgevonden, zodat we over een poosje pal men op IJsland hebben. Uitstel van executie overigens. Op een dag zal de aarde te ver weg zijn geraakt en zich ontworstelen aan de greep van de zon, zodat ze als een projectiel wegschiet in de ijzige duisternis van het heelal. Tot het zover is houdt de zon ons stevig vast. Met een snelheid van dertig kilometer per seconde draaien wij om haar heen, een kalm gangetje waarmee in precies één jaar tijds een omloop wordt gemaakt. Intussen worden we zorgzaam gekoesterd door de Grote Moeder. Per seconde stuurt ze ons een hoeveelheid warmte die voldoende energie levert om een gewicht van 18 miljoen kilo tot dui zend kilometer op te tillen. Dat is niet mis. Zouden we de zon kunnen uitschakelen en tussen haar en de aarde een brug van ijs bouwen - honderdvijftig miljoen kilometer lang en vier kilometer dik - dan zou deze, nadat we de zon weer hadden aan gedaan, in één seconde smelten en ver dampen. Van dit alles heb je geen idee, wanneer je lekker ligt te zonnebaden. We kunnen ons er gewoonweg geen voor stelling van maken, van die kolossale massa gloeiend hete gassen. Nog minder kunnen we ons indenken dat alle Ücht en warmte, en dus alle leven op aarde, direct afkom stig is van die gigantische, maar ver verwijderde vuurzee. Een wetenschapper heeft eens uitgerekend dat één zon nestraal die loodrecht op de aarde neerdaalt - en dus een afstand van 150 miljoen kilometer, dat is 3750 keer de aar de rond. door het ijskoude heelal heeft afgelegd - dezelfde lichtsterkte en warmtesterkte heeft als 2500 gloeilampen van elk 100 Watt op één meter afstand. Dat is flink warm, één zo'n straaltje, maar die is dan ook afkomstig van een zon waarbinnen de temperatuur 15 miljoen graden Celsi- Gaat de grote lamp stuk, dan hebben we nog acht minu ten te leven. Zó lang doet het zonlicht erover om ons te bereiken! Denk er maar niet over na. Laten we ons maar lekker koesteren in wat wij het 'zonnetje' noemen, het zonnetje dat zo vredig in het blauw tussen de wolkjes staat. Die onvoorstelbare, laaiende massa, die alleen al in ons eigen melkwegstelsel 100 miljard soortgenoten heeft. Waarvan om elk exemplaar weer planeten draaien vol we zentjes die met hun jas over de arm vrolijk fluitend tussen de voorjaarsbloemen wandelen. THEO SCHILDKAMP REDACTIE:* MARGOT KLOMPMAKER EN SASKIA STOELINGA 023 Rond de Reeuwijkse Plassen is een felle strijd uitgebroken tus sen jagers en natuurverenigin- gen. Aanleiding: de Vogelricht lijn, een maatregel waarmee vo gels beter beschermd moeten worden. Onder druk van de ja gers is maar een klein deel van het plassengebied aangewezen tot vrijplaats. Een gemiste kans, vinden natuurverenigingen. Want met de natuur in de Reeuwijkse Plassen gaat het niet goed. Sluipwijk is niet veel meer dan een handjevol huizen, eenzaam op een smalle strook grond midden tussen de uitgestrekte plassen van Reeuwijk. Een wan ordelijk lint van strenge boerde rijen, kleine arbeiderswoningen en een enkel landhuis. Het is het bolwerk van de oude Reeu wijkers, de bevolking die altijd van de opbrengst van het water heeft geleefd. Ook nu nog. De houten palen die overal boven het waterop pervlak uitsteken, verraden bij voorbeeld de aanwezigheid van fuiken waarmee driftig op pa ling wordt geaast. Op de eiland jes in de plassen staan zorgvul dig gecamoufleerde hutjes, af geschermd door een rietkraag om de loop van de jachtbuks te maskeren. Met visserij, jacht en rietoogst hebben generaties van Sluipwijkers hier een terugge trokken bestaan in de natuur opgebouwd. Anderhalf jaar geleden bepaal de het ministerie van land bouw, natuurbeheer en visserij dat het merendeel van de plas sen rond Reeuwijk onder de zo genaamde Vogelrichtlijn kwam te vallen. Een beleidsmaatregel uit Brussel met het doel om trekvogels een vrije vlucht door Europa te verschaffen. Iedere lidstaat zag zich verplicht om natuurrijke gebieden aan te wij zen, waar met deze Vogelricht lijn paal en perk werd gesteld aan menselijke activiteiten. De spelregels voor het aanwij zen van deze gebieden zijn een voudig: minstens honderd hec tare groot met een populatie vogels van minimaal één pro cent van de Europese vogel stand. Criteria waar de Reeu wijkse Plassen met wintergas- ten als krakeend, smient en kleine zwaan ruimschoots aan Een observatiepost op een eilandje in de Reeuwijkse Plassen. voldoen. Met name de Broek- velden en Vettenbroek, in de volksmond de surfplas, is po pulair onder deze trekvogels. Deze grote plas is in de jaren zeventig ontstaan door zand winning voor de Al2 en vriest door zijn diepte van dertig me ter niet snel dicht. Aantrekkelijk voor de smient, waarvan soms wel 30.000 exemplaren zijn ge teld. Op basis van deze cijfers stelde het ministerie daarom in no vember 1998 voor om een groot deel van de Reeuwijkse Plassen aan te wijzen voor de Vogel richtlijn. Sluipwijk was in rep en roer. ,,De doodsteek voor dit ge bied", stelt Hendrik van de Starre, voorzitter van de wild beheereenheid Reeuwijkse Plassen. ,,De jagers zorgen voor een belangrijk deel voor het on derhoud van de plas. Neem nou de eilandjes. Die zien er prachtig uit, maar de oevers kalven door golfslag snel af. Om dat te voorkomen leggen jagers rietkragen aan of verstevigen ze de oever met wilgentakken. Op een plas waar nu al niet gejaagd mag worden, zijn die eilandjes verdwenen. Met als resultaat een kale plas. Met die Vogel richtlijn staat het hele piassen- gebied zo'n kaalslag te wach ten. Want jagen mag dan ner gens meer." „Als de jagers verdwijnen, hoe moet het dan met de bestrij ding van de muskusrat? Die beesten ondergraven dijken en richten enorme schade aan. Al les zal op vergunning moeten. En dat werkt niet. Want ieder een kan hiertegen in beroep. Voordat er een schot is gelost, is het euvel al geschied. Op het moment is de populatie meer koeten te groot. Een slechte zaak, want deze vogels vreten distel en riet aan. Dat gebeurt nu op zo'n grote schaal dat er te veel riet verdwijnt. En dat heeft weer zijn weerslag op de vogelstand. Een kritiek omslag punt dat hersteld kan worden met afschot." Maar is er meer. „Voor dit ge bied zijn de jagers de ogen en oren. Wij ruimen de kadavers op om botulisme te voorko men. Dat zou allemaal door vrijwilligers moeten gebeuren. Maar deze mensen zijn niet thuis in ons gebied, dus die zien lang niet alles." De kritiek op een Vogelrichtlijn voor het hele gebied bleef niet beperkt tot jagerskringen en zwol aan tot een storm van pro test. Landeigenaren, boeren en ondernemers in recreatie en horeca, zij hadden zo hun be denkingen over de strenge be palingen van deze richtlijn die een uitbreiding van hun bedrijf in de weg zou staan. De gemeente Reeuwijk belegde inderhaast een bijeenkomst, waar de gemoederen hoog op liepen. Zo werd de juistheid van de tellingen in twijfel getrok ken. „Uit de duim gezogen", zegt jager en bioloog Van der Starre. „De smient vliegt vaak naai- de Krimpenerwaard om in de weilanden te foerageren. Als niet op hetzelfde tijdstip en de zelfde plaats wordt geteld, is de kans groot dat een vogel dubbel wordt geteld. De tellingen klop pen niet. Alleen Broekvelden en Vettenbroek komen voor aan wijzing van de Vogelrichtlijn in aanmerking. De oude plassen niet." Tot afgrijzen van Arthur van der Geld van de natuurvereniging IVN liet de overheid zich door de kritiek overtuigen. Van der Geld: „De gemeente bleek vooral gevoelig voor de bewe ring van de wildbeheereenheid dat jagers vierduizend manuren aan onderhoud steken. Dat lijkt me zwaar overtrokken. Veel ei genaren en vrijwilligers leveren een aanzienlijk grotere bijdrage aan onderhoud in het gebied. Zij zijn het die zich echt om het riet bekommeren." Ook Freek Maaijenburg van Staatsbosbeheer heeft kritiek op de jagers. „Het is onzin dat het cijfermateriaal niet klopt. De tellingen worden gedaan onder strikte regels. Natuurlijk kan er wel eens sprake zijn van een overlap. Maar dat is echt te verwaarlozen. Overigens, de wildbeheereenheid leverde in het verleden ook tellingen aan. Het is veelzeggend dat zij daar acuut mee zijn gestopt toen de problematiek van de Vogel richtlijn hier zijn intrede deed." De gemeente Reeuwijk heeft besloten om alleen de plas Broekvelden en Vettenbroek aan te wijzen voor de Vogel richtlijn. De oude plassen wor den in het geheel buiten schot gehouden. Een besluit dat tot opluchting van de jagers ook door het kabinet is overgeno men. Van der Geld: „Onbegrij pelijk. Op de Broekvelden en Vettenbroek mocht al niet ge jaagd worden en waren al be palingen van kracht om de win tervogels te beschermen. Dit is dus niet meer dan een status quo. Nee, met deze aanwijzing wordt de vogelstand geen dienst bewezen. En daar was het toch eigenlijk allemaal om begorfnen." De discussie spitst zich volgens Van der Geld toe op de vraag waar de smient, krakeend en kleine zwaan zich ophouden. „Dat is jammer. Want deze vo gels zoeken hun voedsel in de NOS- graslanden rond de pla verblijven daar dus ook hebben nog een presen ^ut'1 houden voor de wethoi ^u' de wildbeheereenheid. same onze argumenten kond ^"es kennelijk niet overtuige ^eva Het ministerie van land ne natuurbeheer en visseri e" zich vooralsnog in stilzi °'s over de argumentatie. 1 Grool port van SOVON waariire'^ r logische afweging is gei wordt pas over twee we ^me' wacht. rie- Het IVN is ervan overti C''PS ook de jacht zo zijn inv ^PsPl heeft op de vogelstand ^erie van der Geld: „Feit is d jachtseizoen na 31 jani N/16 gaat, de aantallen weer ^r'Jve men. Niet zo vreemd oi 1; de Reeuwijkse Plassen i bekend om hun hogeji ^ec"e druk. Doodzonde, wan °°ê- bied heeft een geweldig tie om tot een zeer bela £enn vogelgebied uit te groei a^|''a veel meer dan smient, I en kleine zwaan." Netwc Gouwenaar Co Caljouv Stichting Adoptie Rietk 'essic beaamt dit. „Ik kom al jaar op de Reeuwijkse I 'e- Langzaam heb ik deze* je zien verarmen. Niet all e® riet neemt schrikbaren °var maar ook de vogelsoorr"ae' dwijnen. Vroeger was! 'e wa grote groep karekieten 'an den. En dus ook de kor 'enJ die zijn eieren in het m up'' deze vogel legt. Maar b j®ksu zo goed als verd\venenre^e geldt voor meerdere soi |'ndei zoals de roerdomp enl "eerc woudaapje. Allemaal s )ver I' waar het slecht mee galun die met een vogelrichtl n eer een kans zouden krijgt "n2 e De gemeente had mee ï,msta moeten tonen, is de sti |evra overtuiging van Van d( !erS- „Bij aanwijzing van hei ^e' bied had de gemeente Vl"re kunnen krijgen voor hi JPmei houd van de plas. Daai |e de verharding en veroi:u tUL ging van het water aan even* kunnen worden en hei a' van de rietkragen. Een plassengebied, daar he een uiteindelijk belang woners, vissers en recr MARC KONUN De geneeskrachtige werking van bijenho ning is wereldwijd bekend. Het woord medicijn is zelfs afgeleid van de honing drank mede. Maar behalve de bij zijn er nog talloze andere insecten met een he lende werking. Entomoloog Arnold van Huis van de Wageningen Universiteit deed een en ander uit de doeken tijdens een lezing in museum Naturalis in Leiden. Al in de Ebers Papyris van Egypte (een medische verhandeling uit de 16e eeuw vóór Christus!) staat vermeld dat insecten als medicijn kunnen worden gebruikt. De uiterlijke vorm zegt soms iets over de functie, zoals de inzet van een harige rups tegen kaalheid. Ook het gedrag van insec ten wordt op deze manier gebruikt. Bij voorbeeld het eten van de koningin van de termieten wordt in Afrika en India be schouwd als potentieverhogend, omdat de koningin immers in staat tot het pro duceren van talloze nakomelingen. Een meer serieuze benadering van poten tie is de Spaanse Vlieg. Het actieve be standdeel van deze blaarkever (familie Meloidae) is cantharidine dat wordt ver werkt in een minnedrank. Deze voorloper van de Viagrapil werd ook toegepast om blaas- en nierinfecties, waterzucht en ge slachtsziekten te behandelen. In het leger werden wonden behandeld met vleesmaden. In de Eerste Wereldoor log was de kans op overleven van diepe vleeswonden slechts een kwart. Die over levingskans steeg dankzij de madenthera- pie tot negentig procent. De maden schei den antibiotische stoffen af, zoals allantoï- ne, ammonia en calciumcarbonaat. Voor al in Amerika en Canada is deze methode met succes toegepast tot de sterke op komst van antibiotica er een eind aan maakte. Van Huis ziet echter mogelijkheden om deze therapie nieuw leven in te blazen, nu de resistentie tegen de meeste antibiotica een steeds groter probleem wordt. Het brandwondencentrum in Beverwijk heeft inmiddels de oude methode om wonden schoon te maken weer opgepakt. In Wenen werd in 1887 een opvallende therapie ontwikkeld om syfilis te bestrij den. Dokter Wagner von Jauregg stelde besmetting met malaria voor als therapie. In China worden de uitwerpselen van de zijderups gebruikt tegen diarree. De opgewekte koorts zorgt dat de patiënt beter wordt. In 1922 wordt deze methode in Engeland ingevoerd. In een speciaal la boratorium werd de therapie met succes tot 1960 toegepast. In Afrika en Zuid-Amerika worden snij- wonden gehecht met de kaken van ter mietensoldaten. De mier wordt boven op de wondhelften gezet die tegen elkaar worden getrokken. Wanneer de mier bijt, worden het borststuk en het achterlijf eraf getrokken. De kop blijft achter en de ka ken houden beide wondhelften bij elkaar. Ook in het zuiden van Europa was deze praktijk normaal tot halverwege de vorige eeuw. In China worden nog steeds insecten ge bruikt in de geneeskunde, onder meer om tumoren te remmen. De vervellingshui- den van cicaden of de restanten van het eipakket van de bidsprinkhaan helpen te gen klierziekten en zweren. De uitwerpse len van de zijderups worden gebruikt te gen diarree. Kakkerlakken dienen om bloedingen te stoppen en om botbreuken te helen. Mieren zijn een remedie tegen hepatitis B. en de bedwants helpt tegen een vervelende koortslip. Ook in Afrika worden insecten nog volop gebruikt. „Een spinnenweb heeft daar niet alleen farmaceutische kwaliteiten, er zijn ook spinnen die de toekomst kunnen voorspellen. Evenals sprinkhanen die aan geven welk weer het wordt", aldus Van Huis. In Afrika eten zwangere vrouwen klei van een termietenheuvel, om de ont wikkeling van hun foetus te bevorderen. Van Huis weet nog talloze andere voor beelden te noemen. „Dergelijke heilzame tradities stoelen vaak op eeuwenlange er varing. De wetenschappelijke bewijzen ontbreken veelal, maar dat wil nog niet zeggen dat het niet werkt", aldus Van Huis. PETER DE JAEGER De plevier, die tot de familie van de scholeksters of waadvogels behoort en zich langs de kusten met schelpdieren voedt, blijkt vaak de lekkerste hapjes bewust te laten liggen. Ze lopen aan de beste mosselen, oesters en an dere schelpdieren voorbij en ne men genoegen met kleinere exemplaren, die zij moeilijker kunnen openkraken en die min der voedzaam zijn. Britse onderzoekers van de uni versiteit van Reading verdiepten zich in dit gedrag. Volgens hen laten plevieren deze vette hapjes links liggen, omdat grote mosse len en oesters vaak larven van de zuigworm bevatten. Die zijn minder aanwezig in kleinere schelpen. De waadvogels rond Burry Inlet aan de zuidkust van Wales voe den zich gedurende de winter maanden meestal met hart schelpen en kokkels. Met hun lange rode snavel wroeten zij de mosselen en schelpen uit het zand, pikken ze aan één kant open en halen de voedzame in houd emit. Zij gaan daarbij zeer selectief en bijna instinctief te werk. Net als de kleinste schelp dieren laten zij ook de grote exemplaren liggen en concen- De plevier pelwi zich op de midd lpn d!' 31 treren z mosselen. Wanneer grote hoevee a van de parasiet zuigwo de ingewanden van de recht komen, veroorza ziekten en zelfs de doo R plevieren. Ook de klein fn w - 1 gaste a r Pt1 J cerm delgrote mosselen zijn wormstekig, maar in vi dere mate dan de grote dieren. Dat blijkt voori ren geen gevaar op te omdat de buit kleiner vlugger verteert. De wc worden met de ontlast snel uitgescheiden en niet de kans om zich ir darmkanaal vast te zui OS-Jo De onderzoekers hebb l/NH-r niet precies kunnen ac eport; hoe de plevieren er act et wei men of de schelpdierei istige niet wormstekig zijn. het de geur of zijn er kleine uiterlijke tekene i/NH-r schelpen die op de aaneporti heid van wormen wij» et wee JS-Jo VNH-r iportt beel ippie JOHAN LAMORAL Rectificatie Cryptogram Horizontaal: 1.' De herfst komt niet voor z'n tijd (6); 4. Strenge protestant in een tuin met prei (8); 6. Het hoofd van een experiment (4); 8. In deze staat wordt koper niet op prijs gesteld (4); 9. Deels een handig beest (9). Verticaal: 1Het is pluis in de polder (3); 2. Naam voor een prima donor (5); 3. Wagen om zelf in te rijden (4); 5. Snavels van beide zijden (6); 6. Aanwijzingen die weer pijn veroorzaken (4); 7. Vastgestelde hoeveelheid voor een hond (4); 8. Vader werd bekend als dichter in een musical (4). ■H HEINZ INH-i ipoit: itwec In het artikel Feiten en fabels over kanker van afgelopen n )S-Joi op de pagina Gezondheid stond bij het Integraal Kankerce INH-n Leiden een verkeerd telefonnumer vermeld. Het juiste nui ïporta 071 -525 9759. ptwee eerbï istige "IH-n porta It 18.i ieuws Oplossing van dinsdag: nest-sante-Nantes sein-eisen-lneens game-magie-Enigma teen-tenue-uiteen raam-aroma-Waarom teer-enter-Entree balk-kabel-Lafbek nier-irene-lnkeer plan-alpen-Napels long-nogal-Gallon Gevraagd woord: NIEUWELING

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 10