i McCain ontkent wurgcontracten Nederland bouwt weer vliegtuigjes Economie Koud klusje Lloyd's doet er alles aan zijn goede naam te redden Philips beloont goede werknemer met bonus KLM-piloten laken schrappen vluchten MAART 2000 Welft zakenwereld slecht bereikbaar Behaag Zakelijk Nederland is slecht bereikbaar. In meer dan K helft van de gevallen werden telefoontjes vorig jaar niet naar jhoren afgehandeld. Dat blijkt uit een onderzoek van KPN. elangrijke oorzaak is het niet tijdig opnemen. De irritatiegrens r.5 seconden) werd in meer dan een kwart van de gevallen llierschreden. In veel gevallen kon de beller geen boodschap rnjhterlaten als de persoon naar wie gebeld werd er niet was. Jerd er een terugbelafspraak gemaakt, dan werd die in drie op Li tien gevallen niet of te laat nagekomen. avondverkoop supermarkt neemt toe efrfjGENVan elke gulden die in de supermarkt wordt besteed, Cferdt inmiddels al meer dan een dubbeltje na zes uur 's avonds eégegeven. De totale omzet van de supermarkten lag vorig jaar er# procent hoger dan in 1999. Maar de avondomzet ging met sr 1,1 procent veel harder omhoog, zo blijkt uit onderzoek van hjeau GfK. Inmiddels komt 10,4 procent van de supermarkt- ,mzet na zes uur 's avonds in het laatje, tegen 9,4 procent in riB8. Dat gaat vooral ten koste van de ochtend, wanneer relatief inder over de toonbank gaat. Jonge huishoudens kopen het Kkst 's avonds. Renault wil Samsung overnemen -iriwus Het Zuid-Koreaanse Samsung Motors wordt waarschijn- Iuf overgenomen door Renault. Het Franse autoconcern is be- a Jd ruim 1 miljard gulden te betalen voor de noodlijdende au- (jg-activiteiten van het conglomeraat. De overname moet lopen een gezamenlijke vennootschap waarin Renault een belang 2||eft van 70 procent. Samsung krijgt 30 procent van de aande- p. Schuldeisers weigeren nog in te stemmen met het bod. ton toom richt zich vooral op de weigering van Renault om de hulden van Samsung Motors (8,2 miljard) over te nemen, ftnsung Motors begon in 1995 met hulp van het Japanse Nis- ra&, nu partner van Renault. okgigant beheerst Las Vegas Strip ias Meer dan de helft van de fameuze 'Las Vegas Strip', aan vele casino's liggen in het gokwalhalla van de staat Ne- la, komt in handen van één gokimperium. Dat is het gevolg het samengaan van de gokbedrijven Mirage Resorts en IM Grand. Beide partijen bereikten gisteren een akkoord. iM Grand, eigendom van de miljardair Kirk Kerkorian, be- 5tlt Mirage Resorts 10,1 miljard gulden in contanten. Ook mlden van 4,6 miljard worden overgenomen. MGM Grand en age Resorts zetten samen 8,7 miljard om. ehandicaptenzorg eist 4 procent ||ji haag De CFO eist voor de 100.000 werknemers in de ge- UUhdicaptenzorg een loonsverhoging van 4 procent. Daarbo- Jpop moet de eindejaarsuitkering worden verhoogd van 0,75 Thr 1 procent. De CNV-bond voor de gezondheidszorg wil met [looneis de concurrentiepositie van de gehandicaptenzorg op (arbeidsmarkt verbeteren. Er is onvoldoende personeel om openstaande vacatures te vervullen en de instroom van »uw personeel blijft sterk achter, aldus de CFO. De grootste ROhd in de gezondheidszorg, de AbvaKabo FNV, eist een loons- ti. tthoging van 4,5 procent. OPEC produceert nu al meer olie' ^5)11 york» De grote olielanden houden zich niet meer aan de braken van vorig jaar om de olieproductie te beperken. Dat A^kt uit onderzoek onder OPEC-functionarissen en andere ^Hkundigen in de olie-industrie. In februari hebben de OPEC- len, inclusief Irak 27 miljoen vaten (van 159 liter) per dag af zet op de wereldmarkt. Dat is 690.000 vaten meer dan in ja- 1 iari. De resultaten duiden erop dat de olielanden al pogingen ide(dernemen om de olieprijs te drukken. De grote olie-impor- irs, waaronder de VS, hadden daarom gevraagd. Gisteren s Rommelde de olieprijs rond het hoogste niveau sinds januari r aaikkoord CAO voor stukadoors 1r' fai Vakbonden en werkgevers hebben gisteren een akkoord 1 a4loten over de nieuwe CAO voor de stukadoorsbranche. De (0 heeft een looptijd van twee jaar. Het loon van de 14.000 trokken werknemers gaat in stappen van een keer 2 procent )Elpvee keer 1 procent omhoog. Partijen werden het ook eens Br een verhoging van de eindejaarsuitkering voor WAO'ers 2Q tl 1.000 naar 1.250 gulden. Verder krijgen werknemers van 57 j ft en ouder drie extra seniorendagen. mainline warenhuis Bellboy van de baan "Otterdam Plannen van de Rabobank om samen met automa- fterder Origin een onlinewarenhuis te beginnen onder de 345bn Bellboy zijn van de baan. Hun joint venture Telecard Ser es (TCS) was opgezet om initiatieven als Bellboy te ontwikke- L Het stopzetten betekent dat enkele tientallen mensen zon- f baan komen te zitten. Rabo gaat zich nu oriënteren op in- neringen in e-commerceactiviteiten die een direct verband liden met bankieren. Iternetsparen bij Spaarbeleg üwegein Aegon-dochter Spaarbeleg komt met een spaarre- fting via internet die de inlegger meer rente oplevert dan de- ide soort traditionele rekening. Op het virtuele spaarboekje |dt 3,7 procent gegeven tegen 3,5 procent op een vergelijkba- papieren rekening. De E-Rekening levert Spaarbeleg kosten dalingen op die een hogere rente mogelijk maken. [eerderheid Newconomy in Wish jbl! Investeringsmaatschappij Newconomy, waar Maurice de lid de scepter zwaait, heeft een meerderheidsbelang in de lis internetprovider Wish gekocht. Newconomy had al 7,5 leent. Daar is nog eens 49 procent bijgekomen. Met de trans- ie zijn enkele tientallen miljoenen guldens gemoeid. Verko- is Wish-oprichter J. Pieterman. Hij blijft in het management houdt voorlopig ook de overgebleven 43,5 procent van de idelen. Door de overname is er meer geld voor investeringen, supermarktondernemer J. Pieterman begon in januari 1999 I het aanbieden van gratis internet en heeft inmiddels .000 abonnees. ie Aardappelteler krijgt op vrije markt nog geen derde van kostprijs De prijs die aardappeltelers voor hun product krijgen, ligt bedroevend laag, maar de verwerkende industrie valt geen verwijt te maken. Die industrie heeft de markt niet in de hand. Zo reageert McCain-directeur voor Noord- Europa H. van den Hoek op de klachten uit de agrari sche wereld. Voor een kilo piepers wordt op de vrije markt nu vijf tot zeven cent betaald. Dat is nog geen der de van de kostprijs. HOOFDDORP GPD „Heel verdrietig, maar wij kun nen er niets aan doen. Het is een kwestie van vraag en aan bod en daar hebben wij geen greep op", zegt Van den Hoek. De Producenten Organisatie Aardappelen POA vindt dat de Vereniging van Aardappelen Verwerkende Industrie VAVI de telers steeds meer met contrac ten in een wurggreep neemt en daarbij de zeggenschap krijgt over de keuze van rassen en momenten van leverantie. Van den Hoek: „Wij dwingen telers nergens toe. Ze hebben de keus uit een aantal rassen en krijgen van ons advies. Maar ze blijven de vrijheid houden te werken zoals zij willen." Afgelo pen zaterdag stortte een boer uit Klaaswaal achttien ton aard appels op de stoep van de vesti ging van McCain in Lewedorp. Hij was woedend dat zijn aard appels waren afgekeurd. Van den Hoek: „Ik begrijp zo'n uitbarsting wel, maar het helpt helemaal niets. Het ging om een partij aardappels die we twee keer hebben laten bekij ken, één keer in Lewedorp en één keer in Hoofddorp. Ze wa ren gewoon niet te verwerken. Bij de keuring zijn we, ook om dat we weten hoe moeilijk de telers het hebben, heel coulant. Op grond van de contracten zouden we op dit moment wel vijftig procent kunnen afkeuren en het is minder dan tien pro cent." Telers wedden vaak op twee paarden: ze sluiten een con tract waarin tegen een vastge stelde prijs wordt geleverd en ze reserveren een deel van hun oogst voor de vrije markt. Dit Amsterdam Bouwvakkers waren gisteren in het ijskoude water van het Umeer bezig met de fundering voor de toegangsbrug naar de nieuwe woonwijk Uburg. De bouwvakkers mogen zelf bepalen hoe lang ze bezig zijn om te voorkomen dat ze door de koude bevangen raken. De nieuwe wijk biedt in de loop van 2001 de eerste bewoners huisvesting. foto anp dijkstra/peter brom Bolkestein tegen verlengen Zweeds alcoholmonopolie STOCKHOLM Rtr-AFP-ANP De Europese Commissie is niet bereid tot verlenging van het Zweedse staatsmonopolie op de alcoholverkoop, dat eind ju ni afloopt. Zweden wil daar vijf jaar langer mee doorgaan. Eu rocommissaris Bolkestein ziet geen reden de Zweden tege moet te komen. Verder wil de Zweedse rege ring de alcoholimport blijven beperken tot 1 liter sterke drank, 8 liter wijn en 15 liter bier. In de meeste EU-landen is de import vrij tot maxima van 10 liter sterke drank, 90 liter wijn en 110 liter bier. De Zweedse minister van fi nanciën Ringholm voert aan dat zijn land niet alleen het laagste alcoholverbruik heeft, maar ook het laagste aantal ziektegevallen door drankmis bruik. Dat aantal ligt op circa 1.000 per jaar, maar zou vol gens Zweedse cijfers verzeven- voudigen als de import wordt vrijgegeven. Volgens Bolkestein is uit stu dies gebleken dat bijna eender de van de alcoholconsumptie in Zweden ondanks het staat - monopolie onder de toonbank wordt verkocht die daardoor aan elke controle ontsnapt. Het land heeft bovendien bij de toe treding tot de EU in 1995 vijf jaar ontheffing bedongen. Daarna zou het afgelopen zijn. Londense verzekeraar verwikkeld in fraudeproces Voor iedereen met twee rechterhanden is er nu ISDN Doe-Het-Zelf. Vanaf f 75,-*, inclusief handleiding en aansluitmaterialen. U bespaart dan-f 150,- op de gebruike lijke aansluitkosten van f 225,- en u profiteert van alle voordelen van ISDN: sneller internetten, altijd bereikbaar met twee lijnen, behoud van eigen nummer en vier telefoonnummers met aparte VoiceMail. Nu verkrijgbaar bij 0800-0402, Primafoon, www.kpn-telecom.nl/isdn en de officieel KPN Telecom dealers, o. a Dynabyte, ElectronicPartner en het Postkantoor. crhuizing of vervar Eclusief randappan huidige 5 (bij e lansluiting f 100,-) Lloyd's, de eerbiedwaardige Londense verzekeraar, doet verwoede pogingen zijn goede naam te redden. In een gisteren begonnen proces wordt het in stituut van een gigantische fraude beschuldigd. Honder den aandeelhouders zeggen dat zij werden overgehaald met geld in Lloyd's te stappen, ter wijl de directie wist dat er mil- jardenverliezen op komst wa ren. Tussen 1988 en 1992 verloor Lloyd's een kleine 30 miljard gulden en sleepten de aandeel houders, names' geheten, mee in de val. Zo'n 30 mensen pleegden zelfmoord. In de rechtszaak wordt ruim een half miljard aan schadevergoedin gen geëist. Lloyd's reserveerde slechts 70 miljoen gulden voor asbestza ken, terwijl het werkelijke risico toen al 14 miljard beliep, zegt advocaat van de klagers S. Goldblatt. „Dat verschil be wijst dat elke directeur daarvan op de hoogte moet zijn ge weest." Gevreesd wordt dat de rechtszaak de goede naam zal aantasten. Als de eisers winnen zet dat waarschijnlijk de deur open voor een stortvloed aan nieuwe zaken. Het zou voor Lloyd's een zware financiële aderlating betekenen, zegt ju rist prof. R. Merkin van de uni versiteit van Cardiff. „Ik denk dat het proces een fatale klap voor het instituut Lloyd's is", zegt D. Evans uit New York die een verlies van ruim negen ton vergoed wil hebben. Lloyd's ontkent de aantijgin gen. Hun advocaten zeggen dat de Britse speciale politiedienst SFO in 1992 een onderzoek heeft ingesteld, maar toen con cludeerde dat geen er aanlei ding was voor vervolging. De eisers staan tegenover een instituut dat synoniem is ge worden met het Britse imago van betrouwbaarheid en inte griteit. Lloyd's werd in 1688 door handelaars en verzeke raars opgericht in het koffiehuis van Edward Lloyd en groeide uit tot de grootste scheepsver- zekeraar ter wereld. Bij Lloyd's werden ook ongewone zaken verzekerd, zoals de tong van een wijnproever en de benen van jaren '40 pin-up Betty Gra- ble. Het Lloyds-gebouw in het financiële hart van Londen. foto ap» christinenes8itt Asbestzaken begonnen in de jaren '70 toe te nemen. Lloyd's versoepelde in die jaren de re gels zodat nieuwe 'names' ge makkelijker lid konden worden, bijvoorbeeld door hun huis als onderpand te geven. Tussen 1975 en 1988 nam het aantal names' stormachtig toe van 6.000 tot 36.000. Volgen hun belangenorganisatie UNO loog de directie bewust over de risico's rond de asbestclaims. In 1996 poogde Lloyd's de on tevredenheid te neutraliseren door al hun schulden bijeen te vegen en te herverzekeren via de onderneming Equitas. Vijf ennegentig procent ging ak koord en betaalde hoge pre mies. De overigen beschuldigen Lloyd's van fraude en spanden de rechtszaak aan. jaar zijn de resultaten zeer slecht. De aardappelen die op contract zijn geteeld, leveren ongeveer de kostprijs op. Op de vrije markt wordt nog geen der de van de kostprijs betaald. Van den Hoek: „Wij zijn er ook heel ongelukkig mee, want op die manier worden onder nemingen uitgehold die wij graag gezond zien draaien. Maar wij zijn niet in staat het nadeel goed te maken dat de te lers hebben als gevolg van de markt." Sony verkoopt bijna miljoen Playstation 2's Elektronicaconcern Sony maakte gisteren bekend dat het in twee dagen 980.000 spelcom puters van het nieuwe type Playstation 2 heeft verkocht. De doelstelling van 1 miljoen exemplaren werd hiermee net niet gehaald. Niet iedereen had zin om in de rij te staan voor de Playsta tion. Dit ondervond een 15-jari- ge jongen in Tokyo. Toen hij zondag na lang wachten met zijn aanwinst de winkel verliet, werd hij prompt beroofd door twee oudere jongens. eindhoven gpd Philips wil naast het gewone salaris een bonusregeling in voeren voor de bijna 40.000 Nederlandse medewerkers. Ook moet er bij de beoorde ling van het salaris meer ge keken worden naar persoon lijke kwaliteiten. Dat maakte Philips bekend voor de nieu we CAO-onderhandelingen die vandaag begonnen. De voorstellen moeten volgens onderhandelaar De Haas niet verward worden met de prestatiebeloning, die eerder dit jaar bij Akzo Nobel op het verlanglijstje stond. „De bonusregeling komt bovenop de structurele loonsverhoging", verzekerde De Haas. Het concern wilde niet ingaan op de loonruim te voor het totale CAO-pak- ket. De Philips-onderhande- laar liet wel weten niets te zien in de eis van de vakbon den. In de voorgestelde bonus regeling worden werkne mers beoordeeld aan de hand van eerder afgesproken doelstellingen. Ze moeten bijvoorbeeld een bepaald aantal producten per jaar maken. Het kunnen dus in dividuele doelen zijn, maar ze kunnen ook voor een hele afdeling gelden. Halen ze die doelen dan krijgt de werkne mer een extra bonus. Philips hoopt hiermee de inzet van werknemers te ver groten. Het concern ontkent zo nieuwe werknemers te willen aantrekken. „Geld is niet de enige drijfveer van onze werknemers", aldus De Haas. Volgens hem trek je al leen nieuwe mensen aan door een combinatie van 'in teressant' werk en goede ar beidsvoorwaarden. „Een wij willen ook geen mensen die alleen voor het geld komen." Werknemers moeten in de nieuwe CAO vooral kunnen kiezen tussen tijd en geld. Zij moeten hun loon kunnen 'inruilen' tegen bijvoorbeeld kinderopvang, een lease-au to of pensioeninkoop. Vol gens de onderhandelaar worden werknemers 'steeds meer ondernemers van hun eigen arbeid'. De vakbonden hebben een hard hoofd in de onderhan delingen bij Philips. Eerder al lieten FNV Bondgenoten en het CNV weten 4 procent te eisen voor een eenjarige CAO. Zij zien niets in een CAO waarbij prestatie en in zetbaarheid het inkomen be palen. De oude CAO loopt tot 1 april. In mei rolt tweezits-toestel van de band den haag anp Voor het eerst sinds de sluiting van de Fokker-fabrieken in 1996, rolt er in mei weer een Nederlands vliegtuig van de lo pende band. Het is een tweezits sportvliegtuig, dat ook als (mili tair) lestoestel kan dienen. De Rijksluchtvaartdienst (RLD) be reidt een certificaat (JAR-23) voor het toestel voor. Het toestel, Eaglet genoemd, kost 352.000 gulden. Het vlieg tuigje is vervaardigd uit glasve- zelversterkte kunststof en voor zien van een vast onderstel. Romp, vleugels en staan komen uit de Chileense fabriek van het Helderse euro-ENAER. In Chili zijn begin jaren '90 al enkele prototypes gefabriceerd. De ontwerprechten van deze vliegtuigjes zijn opgekocht door de Nederlandse bouwer ENAER. Dit bedrijf, waar de Technische Universiteit Delft en TNO kennis leveren, is spe ciaal opgericht om de Eaglet in elkaar te zetten. Volgens ENAER-directeur M. van Tooren is er veel vraag naar omdat soortgelijke Cesna's al 25 jaar oud zijn. „Er is nu al in teresse voor 150 toestellen. We willen er negen jaar lang onge veer 45 bouwen." Van Tooren hoopt een omzet van 40 mil joen gulden per jaar te halen als het bedrijf eenmaal goed draait. Omdat ook Eaglets niet het eeuwige leven hebben is Van Tooren al weer bezig met de opvolger van de tweezits. „Dat wordt een vierzits amfibievlieg tuig. In de VS en in Canada ge bruiken mensen deze voor woon-werkverkeer, maar die toestellen daar zijn lelijk en slecht bestuurbaar. Een gat in de markt." badhoevedorp richard mooyman De Vereniging van Nederlandse Verkeersvliegers heeft kritiek op het besluit van de KLM om een aantal bestemmingen te schrappen. Volgens voorzitter P. Griffioen leidt dat tot grotere financiële problemen omdat de forse hoeveelheid dure staf functies nog zwaarder op de KLM-begroting drukt. De KLM staakt eind maart een reeks verliesgevende vluch ten. Een eerste maatregel om de uit de hand gelopen kosten te beperken. De luchtvaart maatschappij belandde eind vorig jaar mede door de zware concurrentie en hoge kerosine- prijzen in de verliezen. Door het stopzetten van vluchten wordt de beoogde groei van drie a vier procent voorlopig gereduceerd tot nul. Griffioen noemt het inkrimpen van het netwerk onverstandig en slecht voor de KLM. „Het zijn draconische maatregelen, waarvan de onderbouwing nog niet duidelijk is." Volgens Griffioen zit het pro bleem met name in de snel ge groeide ondersteunende dien sten, die een eigen staf hebben. „Er bestaat bij de KLM een groot probleem met de hoge overheadkosten. Als je het aan tal vluchten gaat krimpen, dan wordt dat probleem alleen maar erger. Veel beter is het om selectief te groeien." Vooral bij jonge KLM-vliegers is enige onrust ontstaan na de aankondiging dat het perso neelsbestand met vijf tot tien procent moet inkrimpen. De KLM is bezig deze maatregelen uit te werken. ,Als je net in dienst bent als piloot en je hebt een hoge opleidingsschuld, dan zou ik me ook zorgen maken", aldus Griffioen. Hij verwacht overigens niet dat KLM-vliegers overtollig zul len worden. Als er toch klappen vallen, dan moet de KLM eerst maar de vluchten overnemen van 'KLM-klonen' als Air Exel en KLM UK, aldus Griffioen. Besluit de KLM-directie dat er toch vliegers uit moeten, dan zal de pilotenvereniging over gaan tot acties. „Dat is voor ons echt een stap te ver."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 7