1< Nieuwe regen bemoeilijkt hulp voor Mozambique Belgische regering giet olie op Iraanse golven Buitenland er Afscheid Zeven gewonden bij aanslag San Sebastian Britse premier Blair krijgt zijn rode plaaggeest niet klein ip dreigt door branden Sumatra 1: Het aantal bosbranden op het Indonesische eiland Su- breidt zich uit. Uit satellietbeelden blijkt dat er inmiddels inderd vuurhaarden zijn, honderd meer dan zondag. De en hebben de angst voor een milieuramp aangewakkerd. u, de zwaarst getroffen provincie, krijgen steeds meer ;n last van aandoeningen aan de luchtwegen. In de stad Pekanbaru hangen dichte rookwolken. Ook de pro- s Jambi en Bengkulu zijn getroffen. Boeren hebben de en in het oerwoud mogelijk aangestoken, om zo illegale ouwgrond te krijgen. Weerkundigen houden er rekening at omringenden landen ook last krijgen van de rook. Door estelijke wind zal de nevel Maleisië en Singapore spoedig en. Grote bosbranden leidden in 1997 en 1998 in de buur- tot smogalarm. tsers naar stembus over VN Voorstanders van het Zwitserse lidmaatschap van de Ver- Naties hebben gisteren een petitie met ruim 125.000 ;keningen ingediend, en daarmee een referendum over estie afgedwongen. Het organisatiecomité is er zich van t dat een poging om Zwitserland bij de VN aangesloten te nterr1 'n 1986 strandde op een 'nee' van 75 procent van de kie- let erkent dat het een moeilijke taak is om de Zwitsers, die verknocht zijn aan hun geliefde neutraliteit, voor toetre- bt de wereldorganisatie te winnen. Zwitserland is het gast- >ajan het Europese hoofdkantoor van de Verenigde Naties 'e angesloten bij verscheidene VN-organen, maar heeft in e emene Vergadering slechts de status van waarnemer. De en a rse regering is krachtig voorstander van het lidmaat- ië staakt handel met Montenegro stellii )0_± De handel tussen de Joegoslavische republieken Ser- Montenegro is stil komen te liggen, nadat de Servische in het weekeinde de grensovergangen voor al het goede- ^eer heeft afgesloten. Servië heeft in februari de export deria edselproducten naar Montenegro verboden. De regering rado zei daarmee de eigen economie te willen bescher- reel Servische producten waarvan de prijzen door de lag worden gehouden, zouden voor vele hogere prijzen in negro worden verkocht, of worden doorgevoerd naar Al- )f Bosnië, waardoor Montenegro 'illegale winsten' zou een. De pro-westerse regering van Montenegro beschul- rvië ervan een handelsoorlog te voeren om economische ngc. itschappelijke chaos te ontketenen. •ight bekogeld met eieren De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Al- nbe# S*steren 111 de Tsjechische stad Brno met eieren beko- ite p vee i°ngeren namen Albright te grazen na haar bezoek universiteit, aldus het Tsjechische persbureau CTK. Vol- ;n woordvoerder van Albright heeft de minister slechts RAAp vlekken op haar mantelpakje aan de aanval overge- 527. De eiergooiers zijn aangehouden. Volgens de politie om anarchisten die wilden protesteren tegen het Ame- imperialisme. Albright is sinds zondag in Tsjechië voor idaags bezoek aan haar geboorteland. President Havel iet bezoek aan om opnieuw te zinspelen op een mogelij- lidatuur van Albright om hem in 2003 op te volgen. Ha- jzonder gecharmeerd van dit idee, ondanks het feit dat |t de afgelopen weken meermalen heeft gezegd niet be te zijn. te bouwt brug na dood meisje De Egyptische premier Obeid heeft gisteren opdracht tot de bouw van een voetgangersbrug in een stad bij Aanleiding is de dood van een meisje dat werd aangere- het oversteken van een beruchte snelweg. Zondag waren ige rellen uitgebroken onder woedende bewoners van na, ongeveer 40 kilometer ten noorden van de hoofd- epolitie arresteerde 79 mensen. De ongeveer 2.500 beto- dden in hun boosheid vier voertuigen vernield en een fa- brand gestoken. Toen de politie traangas gebruikte, tientallen betogers gewond. De 14-jarige Samah Mous- rd doodgereden door een vrachtauto. Haar familie krijgt ■100 gulden smartengeld. Egypte kent een van de hoogste in verkeersdoden ter wereld. aten New York gaven vals alibi Een jury in New York heeft gisteren drie agenten bevonden aan het verstrekken van een vals alibi. De ibeerden zo een veroordeling voor seksuele mishande een Haïtiaanse immigrant te ontlopen. Ze moeten nu lar de gevangenis in. Vorig jaar kreeg een vierde agent ïar cel voor de mishandeling van de 32-jarige Abner De immigrant werd zonder reden gearresteerd en in tiebureau zwaar mishandeld. Het drietal loog vooral aandeel van een van hen. Die werd vorig jaar veroor- >or medeplichtigheid aan het drama, maar bleef hard- !j «ntkennen. Nu is bewezen dat zijn alibi vals is, komt hij c levenslang vast te zitten. De mishandeling van Louïma ote beroering in New York, waar de politie toch al de e heeft ongekend gewelddadig te zijn tegen zwarte en alige immigranten. er aan de grond in Oostzee .Jqh In een drukbevaren zeestraat tussen Duitsland en fett irken is gisterochtend de tanker Clement aan de grond Het schip, dat op weg was van Estland naar Spanje, ^^feOOO ton olie aan boord. „Als het schip breekt, leidt dat ^Hootste milieuramp uit de geschiedenis van de Oostzee", ^^woordvoerder van de Duitse afdeling van het Wereldna- B$ (WNF). Deskundigen verwachten echter niet dat dit ^Kiren, omdat het schip stevig vast ligt. Vanavond stijgt |Hrpeil zodanig dat kan worden geprobeerd het schip vlot fen. Het ongeluk gebeurde tussen het Duitse schiereiland het Deense eiland Falster. Deze drukke route geldt door 3ed(fee breedte en diepte als moeilijk bevaarbaar. Jaarlijks ,lrt 50'000 schepen dit deel van de Oostzee. Het afgelopen ail«sn er acht aan de grond. ve documenten in zaak-Blaskic In Kroatië zijn documenten opgedoken die een nieuw rTflden werpen op de zaak-Blaskic, de Kroaat die vorige J^fldag door het Joegoslavië-tribunaal werd veroordeeld Pr cel. Volgens premier Racan kunnen op grond van de- lenten vraagtekens worden gezet lpij het proces dat te- oatische generaal is gevoerd. Het tribunaal legde Blas- 'Ogste staf tot dusver op. Hij werd veroordeeld wegens lisdaden, misdaden tegen de menselijkheid en grove 'gen van de Geneefse conventies. Volgens het tribunaal {zich in 1993 schuldig gemaakt aan etnische zuiverin- l7 -M^traal-Bosnië. Volgens Racan kunnen de documenten pig geven over wie echt verantwoordelijk was. Hij zei nl (at de in december overleden president Tudjman een rol heeft gespeeld. Tudjman zou niet alle relevante do- in aan Blaskic' advocaten hebben overhandigd. •Jede aief zoekt meisje nu in Frankrijk 'e rechtbank in Leuven gaat in Frankrijk onderzoek rde verdwenen Nathalie Geijsbregts. Een commissie ns justitie op 13, 14 en 15 maart in de omgeving van ten noordwesten van Straatsburg, een stuk grond ten. Nathalie Geijsbregts is sinds 1991 spoorloos. Het as destijds 10 jaar. Eind 1999 werd langs de A2 bij ht vergeefs naar haar stoffelijk overschot gezocht. De oekactie volgt op vertoning op de Belgische televisie s van de man die ervan wordt verdacht het meisje te 'ermoord, een vrachtwagenschauffeur. Nathalie Geijs- -fd voor het laatst gezien in Leefdaal bij Leuven toen ze joolbus wachtte. De chauffeur, een Belg die in Neder- nde, zit in Scheveningen twintig jaar uit voor de H J drie andere kinderen: de 1 1-jarige Jessica Laven uit s i twee Duitse jongens van 9 en 13 jaar. serguev pos ad Ook al claimen ze de over winning in Tsjetsjenië steeds luider en dui delijker, het wordt de Russen in de opstan dige Kaukasus-republiek niet makkelijk ge maakt. Hun opmars gaat gepaard met flin ke verliezen. In het stadje Sergijev Posad bij Moskou werd gisteren een militair van het elitekorps OMON ten grave gedragen. Hij kwam vorige week met tien collega's om, toen ze in de Tsjetsjeense hoofdstad Grozny in een hinderlaag liepen. FOTO EPA SERGEJ ISAKOV Joodse voorman wil antisemitisme Haider bewijzen wenen anp De leider van de joodse ge meenschap in Oostenrijk, Ariel Muzicant, wil voor de recht bank bewijzen dat Jörg Haider een antisemiet is. Ook wil hij aantonen dat Haider 'de leugen als een politiek instrument ge bruikt'. Dat zei Muzicant giste ren op een persconferentie in Wenen. Muzicant zal zijn bewijs leve ren op een rechtszaak die Hai der tegen hem heeft aange spannen en die binnen enkele weken dient. Het extreem rechtse kopstuk besloot Muzi cant aan te klagen wegens smaad na uitspraken die de laatste vorig jaar oktober deed. Toen verldaarde de joodse voorman dat het aantal antise mitische incidenten in Oosten rijk was vertienvoudigd sinds de verkiezingscampagne van Haiders FPÖ. Muzicant maakte duidelijk veel bewijsmateriaal te hebben verzameld. Met de hulp van taalkundigen uit binnen- en buitenland wil Muzicant uit spraken van Haider analyseren. Haiders antisemitisme is 'niet openlijk, maar gecodeerd', be toogde Muzicant. In Oostenrijk is verder een grote rel ontstaan over het plan om vier oorlogsveteranen met extreem-rechtse sympathieën op scholen lezingen te laten ge ven over de Tweede Wereldoor log. Het ministerie van onder wijs heeft een onderzoek laten instellen. De vier hebben na de oorlog extreem-rechtse activi teiten ontplooid. Nieuwe regenval in het midden en zuiden van Mozam bique zal de hulpverlening in het door watersnood ge teisterde Afrikaanse land verder bemoeilijken. De autori teiten verwachten echter niet dat het waterpeil in de ri vieren dramatisch zal stijgen door de neerslag, zo werd vandaag bekendgemaakt. den. Volgens hulporganisaties loopt het dodental van de over stromingen in de duizenden. De internationale hulp blijft intussen het land binnenstro men. Het eerste toestel met hulpgoederen uit de Verenigde Staten landde vanmorgen in de hoofdstad Maputo. Aan boord van de Hercules C-130 bevond maputo-johannesburg dpa-afp Steeds meer gebieden zijn de afgelopen dagen drooggevallen, zodat mensen die een veilig heenkomen hadden gezocht op daken en in bomen naar bene den konden komen. In de over stroomde gebieden worden steeds meer slachtoffers gevon- zich onder anderen generaal Joseph Wehrle, die leiding gaat geven aan de naar schatting duizend Amerikaanse militai ren die naar het rampgebied worden gestuurd. Ondertussen zitten nog 250.000 Mozambikanen in op vangkampen. De situatie in de 64 kampen is erbarmelijk, zei den medewerkers van het VN- voedselprogramma WFP tegen de Britse omroep BBC. De hon ger is groot en het ontbreekt aan drinkwater en medische verzorging. Ook dreigt er mas saal malaria en diarree uit te breken. Er zouden al vier keer zoveel malariagevallen als nor maal zijn gemeld. De Verenigde Naties hebben gisteren alle re geringen gevraagd 'al het mo gelijke' te doen om Mozambi que te helpen. Het land moet de effecten van de overstromin gen snel te boven komen, want anders komt volgens de Veilig heidsraad de zwaarbevochten vrede in de vroegere Portugese kolonie onder druk te staan. In Mozambique kwam in 1992 een einde aan een burger oorlog. Sindsdien heeft het Oost-Afrikaanse land in de ogen van de volkerenorganisa tie 'grote vooruitgang' geboekt. barcelona» henk van den boom correspondent Zeven mensen zijn gisteravond gewond geraakt bij een bom aanslag in het Baskische San Sebastian. Twee van hen zijn leden van de Guardia Civil. De aanslag is niet opgeëist, maar lijkt vrijwel zeker het werk van de Baskische afscheidingsbe weging ETA. De aanslag vond plaats dicht bij de kazerne van de Guardia Civil, toen een patrouillewagen met twee agenten een gepar keerde auto passeerde. Daarin zat een lading springstof, die met een afstandsbediening tot ontploffing werd gebracht. Een auto die achter de politiewagen reed werd eveneens getroffen. Daarin zaten drie mensen die ook gewond raakten, evenals twee voorbijgangers. Geen van allen verkeren in levensgevaar. Het is de derde aanslag nadat de ETA in december vorig jaar een bestand van veertien maanden opzegde. Twee weken geleden werden in Vitoria een socialistisch parlementslid en zijn bewaker gedood door een autobom. In januari werd in Madrid een hoge legerfunctio- naris het slachtoffer. Algemeen wordt aangeno men dat de extreem-radicale separatisten met deze reeks van terreurdaden proberen de par lementsverkiezingen van aan staande zondag te verstoren. De politieke vleugel van de ETA, Herri Batasuna, weigert mee te doen aan de verkiezin gen, en heeft de bevolking op geroepen niet te stemmen. brussel marc peeperkorn correspondent De Belgische regering zal het justitiële onderzoek naar mogelijke martelpraktijken door de Iraanse oud-president Rafsanjani niet stopzetten. Maar België wil een escalatie van het conflict met Iran vermijden. Minister Michel van buitenlandse za ken liet Teheran gisteren weten dat de Belgische regering niet achter het onderzoek zit. „De rege ring zelf heeft geen klacht ingediend en heeft ook niemand aangemoedigd dat te doen." Het onderzoek dat de Brusselse onderzoeksrech ter Vandermeersch begint naar 'misdaden tegen de menselijkheid' door Rafsanjani, gebeurt op verzoek van een Belg van Iraanse afkomst. Tehe ran reageerde woedend en ziet de stap van de rechter als een 'bedreiging van de nationale waardigheid'. Zegslieden bij het Brusselse parket betitelen het onderzoek als een 'zaak van niets'. „Er valt niets te bewijzen en een onderzoekscom missie naar Iran sturen, is veel te gevaarlijk. Over enige weken is deze kwestie dood", aldus parket medewerkers die anoniem willen blijven. De furieuze reactie van Teheran leidde gisteroch tend tot crisisberaad in Brussel tussen de minis teries van buitenlandse zaken, justitie en een ver tegenwoordiger van het parket. „De scheiding der machten in België belet dat de regering in de uitoefening van de rechterlijke macht tussenbei de komt", luidt de officiële verklaring van Michel. Die boodschap heeft hij telefonisch aan zijn Iraanse collega voorgelegd, evenals de wens om de 'vriendschappelijke relaties' met het land voort te zetten. De regering van Iran dreigt inmiddels met 'pas sende maatregelen'. Ayatollah Sanei, een van de hoogste geestelijken die tevens de miljoenen uit loofde voor de moord op schrijver Rushdie, eist 'excuses' van de Belgische regering. De klacht die bij onderzoeksrechter Vander meersch werd neergelegd, heeft betrekking op martelingen en illegale opsluiting in de jaren tachtig. Rafsanjani was toen nog parlements voorzitter, van 1989 tot 1997 bekleedde hij de functie van president. De voormalige leider van Iran ontkent iedere betrokkenheid bij de harde onderdrukking van tegenstanders van het regi me. Die zou het werk zijn geweest van het minis terie van inlichtingen, de gevreesde Iraanse vei ligheidsdienst. Vandermeersch geniet een goede reputatie, on der meer door zijn poging om de Chileense oud- dictator Pinochet uitgeleverd en berecht te krij gen. „Vanwege die goede naam legt men nu ken nelijk alle omstreden klachten aan hem voor", concludeert een zegsman van het Brusselse pa leis van justitie. STEVENHAGEN londen harm harkema correspondent De Britse premier Tony Blair heeft er een geduchte tegen stander bij. Uit de eigen partij nog wel. Iemand die in staat moet worden geacht de diepe tegenstellingen bloot te leggen tussen Blairs op de midden groepen gerichte sociaal-libera le 'New Labour', en de nostalgi sche linkervleugel van de partij die op 1 mei nog de Internatio nale zingt. Ken Livingstone, alias 'Rode Ken', is de naam. Een paar weken nadat de partij top er met een paar trucs in was geslaagd hem te passeren als Labour-kandidaat voor het burgemeesterschap van Lon den, sloeg Livingstone gisteren terug. Hij zette zijn dertig jaar oude lidmaatschap van de par tij op het spel met de aankondi ging dat hij als onafhankelijke kandidaat op 4 mei een gooi gaat doen naar deze op een na belangrijkste politieke functie van het land. Tony Blair en de zijnen zijn not amused, want volgens de opi niepeilingen staat Livingstone er bij de Londense kiezer een stuk beter voor dan de officiële Labour-kandidaat, oud-minis ter Frank Dobson. De verkie zingsstrijd dreigt nu een mod- dergevecht te worden tussen Blairgezinden en de anti-Blairi- tes. Die zijn of net zo rood als Ken Livingstone, of stemmen louter op hem uit protest tegen de bijkans ziekelijke controle die de partijtop uitoefent. De premier trok gisteren met een alle registers open, en waarschuwde de Londense kie zers: Ken Livingstone als burge meester is een ramp voor de- stad. Dobson deed ook een duit in het zakje door Livingstone voor 'leugenaar' uit te maken. Dit omdat Rode Ken steeds heeft gezegd alleen als officiële kandidaat voor Labour de ver kiezingen in te willen gaan. Dat hij die belofte nu breekt, is overigens begrijpelijk. Tijdens de interne partijverkiezingen bleek vorige maand dat Livings tone bij de Londense Labour- leden veruit favoriet was. Toch won Dobson. In een poging Li vingstone te weren had de par tijtop namelijk een bizar pun tensysteem uitgedacht, waarin de stemmen van Dobsongezin- de Labour-parlementariërs vele malen zwaarder telden dan die van de gewone leden. Livingstone mag buiten Groot- Brittannië niet zo bekend zijn, binnenslands is hij dat wel. Hij was begin jaren tachtig voorzit ter van de Groot-Londense ge meenteraad, en joeg daar met een zeer linkse en geldverslin dende politiek de regering van toenmalig premier Thatcher te gen zich in het harnas. Zózeer zelfs dat de Iron Lady de over koepelende gemeenteraad in 1986 ophief. Niet alleen Thatcher had een hekel aan Livingstone. Ook de gematigde meerderheid van La bour moest niets van Rode Ken hebben, en gaf hem en zijn loo ny left (gestoord links) de schuld van de verkiezingsne derlaag die Labour in 1987 lan delijk leed. Ken Livingstone ver tegenwoordigt dan ook al het- gene in de partij waartegen Blair een jarenlang gevecht heeft gevoerd in zijn poging om Labour om te vormen tot een brede regeringspartij, net links van het midden. Maar bij de gewone man lijkt Livingstone niet kapot te kun nen. Hij is voor menigeen nog steeds degene die het destijds tegen de in nogal wat huishou dens gehate Thatcher durfde op te nemen. En hij krijgt nu de duimen omhoog omdat hij we derom de zittende macht durft te trotseren. Bovendien spreekt hij de taal van de gewone man, en kan hij overtuigend over brengen dat onder zijn bewind alles beter wordt.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 5