Geldschieters Utrechts centrumplan haken af Knap voordelig 41 Getallenbrij declaraties zegt niets ■fï-TjOe» Woon-werk-verkeer kan veel goedkoper. eis Binnenland 'Aantal voetamputaties kan worden gehalveerd' Wereldrecord menselijk domino IJsselmeer mogelijk alternatief reservoir bij extreem hoogwater Stadionverbod Feyenoord-fans opgeheven IDAC 7 MAART 2000 p: 460 miljoen voor fietsenstallingen Alle 380 treinstations in Nederland krijgen binnen zes nieuwe fietsenstallingen. Het ministerie van verkeer en wa- Jaat heeft voor dit project, dat 'Ruimte voor de Fiets' is ge- bt, 460 miljoen gulden beschikbaar gesteld. NS Railinfrabe- fzal elk jaar bij ongeveer vijftig stations nieuwe stallingen ■veren. In 2006 moeten alle Nederlandse stations van nieu- I'etsenrekken voorzien zijn. Ruimte voor fietsen op stations nouds een probleem. Bij gebrek aan rekken zetten reizigers rijwielen vaak lukraak neer, waardoor overlast ontstaat. Ad- )rgaan Railned, dat de overheid aanbevelingen doet op het ed van treinvervoer, heeft de behoefte aan stallingsplaatsen kend. De nieuwe stallingen hebben naar verwachting een capaciteit van 20 procent, waardoor de zoektijd wordt be- ito levert Rijk tweemaal zoveel op [aag De belastinginkomsten uit auto's zijn in tien jaar tijd ubbeld. De brandstoffenaccijns, motorrijtuigenbelasting en oopbelasting BPM leverden vorig jaar 22 miljard gulden 'ien jaar eerder was dat nog bijna 11 miljard gulden. De ng wordt deels verklaard door het grotere aantal personen- 's. Sinds 1989 is het aantal auto's gestegen van 5 tot ruim 6 »en stuks. Ook de gemiddelde prijs van een personenauto is ienlijk gestegen, wat leidt tot hogere opbrengsten van de Dit blijkt uit een overzicht dat minister Zalm van financi- steren naar de Tweede Kamer heeft gestuurd. £Z: Half miljard extra nodig De geestelijke gezondheidszorg (GGZ) denkt dat de inde drie jaar een half miljard gulden extra nodig is om pa in sneller te helpen. Het geld is ook nodig om de overlast laklozen en verslaafden te bestrijden en pedoseksuelen te idelen. Nu trekt de overheid volgens de organisatie „vol- onvoldoende" geld uit om de wachtlijsten bij de weg te in. De wachttijd terugbrengen naar vijf weken kost volgens Nederland 250 miljoen gulden. De uitbreiding met 1450 ;en voor psychiatrische patiënten om 'beschermd' te kun- /onen komt op 60 miljoen gulden. Voor de behandeling iedoseksuelen wil de koepelorganisatie 150 miljoen meer. de verbetering van de omstandigheden van chronisch zie- itiënten is 50 miljoen nodig. ouwen overleden na keukenbranden ndaal/utrecht In Veenendaal is gisteren een vrouw over- nadat er in de keuken brand was ontstaan. Het is nog niet nd hoe het vuur is ontstaan. De vrouw was al overleden de brandweer arriveerde. Ook in Utrecht overleed gisteren rrouw als gevolg van brand in de keuken een dag eerder. De rige wouw liep ernstige brandwonden op, toen haar kle- vlam vatte tijdens het braden van vlees. De wouw had vol de politie kennelijk niet door hoe ernstig ze er aan toe was obeerde haar wonden te koelen door in bad te gaan liggen, ater waarschuwde ze haar buren die een ambulance bel- ;n 'Je conducteurs mishandeld in trein ieer» Drie hoofdconducteurs van de NS zijn zondag in idslijn van Zoetermeer mishandeld. Zij werden geslagen ,f schopt door drie jongens van een jaar of twintig die geen je hadden. De conducteurs maakten deel uit van een spe- controleploeg die op de zogenoemde 'agressielijnen' van 1 worden ingezet. De vechtpartij brak uit toen de zwartrij- a zich hadden vastgelopen op het balkon van de trein. Toen aar lin stopte op het station Zoetermeer-Leidsewallen, baan- 1 Ie zwartrijders zich al vechtend een weg naar buiten. De e n!' ns wisten te ontsnappen. De conducteurs, Hagenaars van 11P en 45, kwamen er vanaf met enkele blauwe plekken en likke voet. Ze zijn gisteren gewoon weer aan het werk ge- luwbouw Antoni van Leeuwenhoek >am Het NKI/Antoni van Leeuwenhoekziekenhuis in erdam-West krijgt een nieuw gebouw. Het nieuwe zieken- dat op de parkeerplaats van het oude gebouw moet ver- ien, wordt voor zover bekend het enige ziekenhuis dat uit end een- en tweepersoons verpleegkamers krijgt. Op dit n vier mensen op een kamer'. Soms moeten de wegens ruimtegebrek uitslagen van medische onderzoe- ip zaal' aan de patiënt meedelen. Zeker bij slecht nieuws is itermate vervelend. Het aantal bedden na de nieuwbouw met 180 hetzelfde. Naar verwachting is het ziekenhuis in ajaar van 2002 klaar. )e m weg neer angl ijkkcr affiches verkrachter vervolgd Justitie in Almelo gaat een vader uit Enschede vervol- jor het verspreiden van affiches van een 23-jarige plaats- Dt die volgens de man zijn dochter zou hebben verkracht. n der verspreidde vorig jaar in totaal duizend affiches met am en afbeelding van de man. De afbeeldingen werden reid op het moment dat de jongeman voor Justitie geen chte meer was. De vader moet zich wegens smaad en las- or de politierechter verantwoorden. Hij kan maximaal zes den cel krijgen. 'ige rie d zich berot -psy piraten geplukt voor een miljoen rkei zijn jat at, m tr de i* Een bende die in 1996 en 1997 bijna 350.000 illegale e wi de man heeft gebracht, moet de helft van zijn criminele van 2 miljoen gulden afdragen aan de staat. De rechtbank 1st a °^e ^at 8isteren bepaald. De zes bendeleden zijn be- 1 y. irig jaar veroordeeld tot celstraffen tot een half jaar. De leden hebben zestien jaar de tijd om het teruggevorderde over te maken. De bende hoeft slechts de helft van de terug te betalen, omdat de rechtbank rekening heeft ;n met de financiële draagkracht van het zestal. ANP Algemeen Nederlands Persbure. Feest bij partij Leejbaar Utrecht heemstede anp Twee van de vier deelnemers aan de grootschalige op knapbeurt voor het gebied rond het Centraal Station in Utrecht zijn uit dat ruim vier miljard gulden kostende project gestapt. De meest uitgesproken tegenstander, de politieke partij Leefbaar Utrecht met als voorman Henk Westbroek, gaat er vanuit dat het definitief van de baan utrecht anp/gpd In het Utrecht Centrum Project werkten de gemeente Utrecht, NS Vastgoed, de Jaarbeurs en Winkelbeleggingen Nederland (WBN) samen. Die laatste is ei genaar van het winkelcentrum Hoog Catharijne. WBN en Jaar beurs zijn nu uitgestapt, omdat ze niet bereid waren met de an dere partijen mee te betalen aan een tekort van 150 miljoen gulden. Dat was ontstaan door tegenvallende rijksbijdrages op de herinrichting van de open bare ruimte in het gebied, die 240 miljoen gulden zou kosten. De gemeente is furieus op de Jaarbeurs die als eerste zou zijn afgehaakt nadat een eis om ex tra vierkante meters als com pensatie voor die kosten was af gewezen. Wethouder J. van Za- nen reageert aangeslagen. „Zo vlak voordat we eindelijk aan de slag konden, heeft ons deze op stelling zeer onaangenaam ver rast." Zijn collega van ruimtelij ke ordening A. Rijckenberg had de bui wel zien hangen. „De laatste weken viel er nergens meer over te praten. Het leek wel alsof we zaten te onderhan delen met een stel dooie paar den." Rijckenberg en Van Zanen gaan er vanuit dat met name de onderdelen van het UCP bij de Jaarbeurs van de baan zijn. Daarbij gaat het onder andere om de bouw van een uitgaans centrum met een casino en me gabioscopen. Toch zou een groot deel van de plannen door moeten kunnen gaan door deelovereenkomsten te sluiten. Dat zou moeten leiden tot zo veel mogelijk uitvoeren van de oorspronkelijke opzet die onder andere voorziet in een nieuw station, de bouw van kantoren en een vernieuwd Muziekcen trum Vredenburg. Het opzeggen van de oor spronkelijke samenwerking door twee van de vier deelne mers was gisteren reden voor feest bij Leefbaar Utrecht. Die partij is onder meer opgericht uit verzet tegen het UCP. Partij leider Henk Westbroek gaat er van uit dat het miljardenproject van de baan is. Zijn partij wil dat het college van B en W af treedt. Onderzoek wordt vandaag gepubliceerd Spaarne Ziekenhuis gepresen teerd. Volgens Bakker, mede-initia tiefnemer van de in 1987 opge richte voetenpoli in het Spaar ne Ziekenhuis krijgt een diabe tespatiënt met een standaard verzekering bij de meeste ver zekeraars slechts de helft van de behandeling vergoed. „Met een aanvullende verzekering is dat 75 procent. Dat komt onder meer, omdat de ziektekosten verzekeraars tegenwoordig vrije baas zijn." Bakker dringt dan ook aan op landelijk overleg met de verzekeraars. Behalve oog- en nieraandoe ningen kan suikerziekte ook problemen veroorzaken aan benen en voeten, doordat de zenuwwerking en de bloeds omloop verslechteren. In het ernstigste geval is amputatie noodzakelijk, omdat de li chaamsdelen niet meer gene zen. Nu gebeurt dat 2400 keer per jaar, bij 2000 patiënten. carlo nuveen Bij ongeveer duizend diabete spatiënten per jaar worden on nodig benen, voeten of tenen afgezet. Deze amputaties kun nen worden voorkomen als in Nederland meer gespecialiseer de voeten-poliklinieken worden geopend. Ziekenhuizen die al over zo'n kliniek beschikken, zoals het Heemsteedse Spaarne Ziekenhuis, zien het aantal am putaties met de helft dalen. Toch wordt een voetenpolibe- handeling door de ziektekos tenverzekeraars niet of slechts gedeeltelijk vergoed. Dat concluderen de Heem- steedse internist K. Bakker en zijn collega's W. van Houtum (Medisch Centrum Alkmaar en N. Schaper (Academisch Zie kenhuis Maastricht) na een en quête over voetzorg bij diabete spatiënten. De resultaten van die enquête worden vanmiddag tijdens een symposium in het den haag anp Tweede-Kamerlid Herrebrugh (PvdA) wil laten onderzoeken of er meer water via de IJssel naar het IJsselmeer kan stromen en minder via Rijn en Waal. Als dat zo is, wordt de noodzaak ver minderd om polders te laten overstromen bij extreem hoog water. Herrebrugh zei dinsdag te denken aan een soort schuif bij Pannerden, waar de Rijn aansluit op de IJssel. Die schuif moet rivierwater in de gewenste richting sturen. De PvdA'er ver moedt dat het eenvoudiger is het waterpeil in het IJsselmeer een meter te verhogen dan zo geheten calamiteitenpolders in het rivierengebied te laten on derlopen. Staatssecretaris M. de Vries (WD, Waterstaat) zei vo rige week dat ze bij extreem hoogwater enkele dijken wil doorsteken in het rivierenge bied. Dit moet elders overstro mingen voorkomen. Ze laat we ten dat momenteel al wordt ge studeerd op het idee water af te voeren naar het IJsselmeer. Voordat de mogelijkheden voor een flexibeler peil in het meer kunnen worden ingeschat, moeten de gevolgen voor de IJsselmeerdijken en de IJssel (omgeving Kampen) en de af watering duidelijk zijn. „De IJs sel zou mogelijk een deel van het extra aandeel van de Neder- rijn-Lek kunnen overnemen, als de capaciteit van Waal en zui delijke delta volledig benut is", aldus De Vries. In de Tweede Kamer verschil len de meningen over het idee van Herrebrugh. CDA en WD willen nader onderzoek, RPF ziet er niets in, omdat bij eerder hoogwater al problemen bij de IJssel bleken. Het voornemen van De Vries om zogeheten calamiteitenpol ders te benoemen krijgt steun van PvdA, WD, D66, CDA en de RPF in de Tweede Kamer. Dergelijke polders liggen in de lijn van de Vierde Nota Water huishouding die vorig jaar is vastgesteld. rotterdam gpd De 236 Feyenoord-aanhangers die naar aanleiding van de ge beurtenissen rond Willem II- Feyenoord op 20 februari een stadionverbod voor een half of een heel jaar kregen opgelegd, mogen de wedstrijden van hun club voorlopig toch bezoeken. De KNVB heeft dat besloten. De Supportersvereniging Feyen- oord had dat geëist in een kort geding tegen de KNVB, dat van daag voor de Utrechtse rech- bankpresident zou dienen. Het overgrote deel van de suppor ters vond dat men op 20 febru ari ten onrechte was aangehou den. Op die dag protesteerde de Rotterdamse aanhang in Til burg tegen de regeling, waarbij supporters verplicht worden om met begeleid openbaar ver voer uitwedstrijden van hun clubs bij te wonen. Veel Feyen oord-fans, ook die wél met de regeling naar Brabant waren gereisd, werden bij het Willem Il-stadion niet in gelegenheid gesteld hun entreebiljet om te ruilen. In plaats daarvan wer den velen door de politie gear resteerd, terwijl ook schermut selingen buiten het stadion ontstonden. etten leur In Etten-Leur probeerden honderden carnavalvierders het wereldrecord menselijk domino te ver beteren. De Brabantse gemeente probeert ieder jaar een record te vestigen. Vorig jaar was dat bijvoorbeeld de grootste touwtrekwedstrijd. De circa 2.500 deelnemers waar de organisatie op hoopte, moesten al zittend één voor één omvallen. foto anp toussaintkluiters 1. Fa deodorant, spray of roller, duopak van 738" voor 5.99 2. Zendium sensitive, tube 150 ml van H38' voor 7.99 3. Vicks Vital orange of citroen, zakje 75 gram van 439" voor 2.99 4. Palmolive shampoo of conditioner, per flacon van AA9 voor ÓA\j 5. Ubresse invisible, per pak van-839" voor 4.99 iire van vast naar mobiel Betalen per seconde Gratis gespecificeerde rekening Geen abonnementskosten Geen aansluitkosten Duidelijke en voordelige tariefgebieden efoneren via Tele2 is spraakmakend goedkoper. Zonder abonnementskosten, zonder aansluitkosten gewoon met uw eigen toestel en telefoonnummer. Alleen 16-0-2 voor het gewenste nummer toetsen uuJJ voldoende. Meld u nu aan via Internet, www.tele2.nl of bel gratis 0800-1602, dan telefoneert ook l huis of in uw bedrijf binnen 48 uur spraakmakend goedkoper. Bel goedkoper via Tele2. Bel gratis 0800-1602. den haag margit kranenburg en jaco van lambalgen Stapels papier met staatjes en bedragen zijn openbaar ge maakt. Van het geld dat is uit getrokken voor de buitenland se reizen van alle ministers en staatssecretarissen, tot de jac quet die minister Korthals van justitie heeft gehuurd voor Prinsjesdag. Maar de open heid is schijn. Nog altijd weet niemand welke kosten de bewindspersonen precies maken en wat zij ver goed krijgen. Het overzicht laat, zoals verwacht, zien dat be roepsreizigers als de ministers van buitenlandse zaken en ont wikkelingssamenwerking en de staatssecretaris van economi sche zaken meer uitgeven aan buitenlandse reizen dan hun collega's. Verder vergelijken is echter on mogelijk. Er zijn totaalbedragen bekend gemaakt, voor alle rei zen in een jaar, waaruit niet is af te leiden hoeveel een bepaal de reis precies heeft gekost. Ook valt niet na te gaan of voor dat geld partners zijn meege reisd. Per departement zijn er ver schillende regels voor declara ties. Niet alle ministeries tellen rekeningen mee die recht streeks zijn gestuurd. Dat geldt ook voor bedragen die de mi nister met zijn creditcard be taalt, evenals voor de onkosten die een meereizende ambte- naar voorschiet. Dat minister Brinkhorst van landbouw niets opvoert onder het kopje representatiekosten den haag gpd De Margriet van de staatssecretaris op kosten van het ministerie een agenda van 9,95. - Staatssecretaris Cohen van justitie moest op Schiphol een noodpaspoort kopen bij de Ko ninklijke Marechaussee omdat hij zijn paspoort was vergeten en declareerde 56,95 gulden. - Bewindslieden maakten in de ze regeerperiode tot nu toe 115 keer gebruik van het regerings vliegtuig KBX of een vervan gend toestel, daarvan claimde Buitenlandse Zaken 64 keer een speciaal vliegtuig. - Staatssecretaris Adelmund (onderwijs) voert geen reiskos ten op, terwijl premier Kok geen persoonlijke representa tiekosten in rekening brengt. - Voormalig minister Apotheker van Landbouw declareerde 2 inktpatronen voor zijn fax ter waarde van 168 gulden. De declaraties van de bewinds personen van Paars-2 zijn openbaar. Behalve de weinig verrassende totaaloverzichten van reis-, verblijf- en represen tatiekosten zijn er soms opmer kelijke feitjes in te ontdekken. - Zo diende staatssecretaris Verstand (sociale zaken) een re kening van 36 gulden in voor de aanschaf van vulpen vullingen. - Minister Korthals (justitie) huurde op kosten van de rege ring een jacquet voor Prinsjes dag voor een bedrag van 145 gulden. - Staatssecretaris Verstand (so ciale zaken) stond met een in terview in vrouwenblad Mar griet en kocht en declareerde vier exemplaren ter waarde van dertien gulden. Ook kocht zij wil dus niet zeggen dat hij nooit buiten de deur eet. En het is ondenkbaar dat premier Kok niets zou uitgeven aan repre sentatie, hoewel hij daar vol gens het overzicht niets voor claimt. Geringe bedragen betekenen ook niet dat bewindspersonen zuinig zijn. Zo scoren de minis ter en staatssecretaris van de fensie heel laag met hun reis kosten, terwijl zij met zijn twee- en liefst 51 buitenlandse reizen maakten. Logisch: zij reizen met vliegtuigen van de lucht macht, dat hoeven zij niet apart te declareren. Zou het uitmaken als je al de ontbrekende gegevens wel zou hebben? Ook dan blijft het ap pels met peren vergelijken. Sommige bewindspersonen moeten veel reizen voor hun werk, anderen moeten de ban den goed houden met het be drijfsleven. Een oordeel vellen is daarom uiterst lastig. Waar je wel vraagtekens bij zetten of een staatssecretaris die ruim twee ton per jaar verdient een agenda van 9,95 gulden moet kopen op kosten van de staat. Provincies praten pas over CAO als acties stoppen den haag anp De provincies weigeren op nieuw met de bonden te onder handelen zolang de acties van de provincieambtenaren voor een betere CAO voortduren. Gisteren verwierpen de leden van de bonden AbvaKabo en CFO het hogere eindbod van de werkgevers. Maar zij kondigden wel aan opnieuw te willen on derhandelen. Om de druk op de ketel te houden gaan de acties in het land gewoon door. Het provinciepersoneel eist een be ter loonbod, verbetering van het seniorenbeleid, de verlofre geling en de looptijd van de CAO. Vrijdag kwamen de provin cies, verenigd in het Interpro vinciaal Overleg (IPO), met een nieuw eindbod voor de ambte- naren-CAO. Het IPO biedt een structurele verbetering van 8,25 procent in ruim twee jaar. Voor de achterban van de bonden is dat niet voldoende. De provin cieambtenaren voeren sinds 23 februari actie voor een betere CAO. Voor donderdag 16 maart staat er een landelijke staking op de agenda.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 3