Leidsch Dagblad Medicijn voor hyperactief kind misbruikt als drug Leiderdorpse gewond bij brand in huis Vissen leggen het af Grote verschillen in declaraties ministers Ruim kwart bevolking baalt van huishouden Duitse banken willen fuseren Chileense rechter wil Pinochets onschendbaarheid laten opheffen Deel Katwijks museum loopt onder water 2 WEKEN GRATIS LEIDSCH DAGBLAD 4' DAG 7 MAART 2000 OPGERICHT 1 MAART 1860 /«(Koord over CAO (bulancerijders Jeurs van particuliere «Jancediensten hebben '''/"nieuwe CAO. De afgelopen e'h is een principe-akkoord ilen. Per 1 april 3,25 pro lerbij en het jaar daarop I procent. Ook zijn er af- ';en over arbeidstijden, op 59 jaar en functie lering. ro 2000 niet [caféterras ierdam, Eindhoven en erdam verbieden tijdens letbaltoernooi Euro 2000 schermen op pleinen en terrassen. De gemeenten voorkomen dat grote ien mensen zich rond de men concentreren en ri- rende supportersgroe- r daar ontmoeten. ch-Weser trekt i terug bij IMF ?dii oahï... Del] arry Inte ,'5- gië schrikt van inse reactie J, ie u h, is geschrokken van de e Iraanse reactie op een eel onderzoek naar ver- martelpraktij ken le Iraanse oud-president njani. De zaak is in gang door een Belg van Iraan- omst en niet door de re in Brussel, zo liet mi- Michel van buitenland en Teheran gisteren dan -iligheidshalve weten. 2i' legt dik geld op aardappel vrije markt wordt voor ilo aardappelen vijf tot cent betaald. Dat is nog lerde van de kosten die ers moeten maken. De rkende industrie, zoals i, ontkent het bestaan ;contracten: Het is Gestie van vraag en aan- n daar hebben wij geen op. 17 NDAAG 22 PAGINA'S ïland land Jren Kunst en Samenleving14 ek van de Dag2 13,15,16,17,18 21 iieprogramma's s/Strips 13 Taxibedrijf en gemeente moeten afspraken maken over Breestraat leiderdorp «jan preenen Een felle, uitslaande brand heeft vanmorgen een woning aan de Doeslaan in Leiderdorp volledig in de as gelegd. Eén van de vier bewoners, een vrouw, is met rookvergiftigings verschijnselen opgenomen in het LUMC in Leiden. De schade bedraagt enkele tonnen. De brand is waarschijnlijk veroorzaakt door een houtka chel. „Op het moment dat wij arriveerden stond het huis al in lichtelaaie. We hebben ons be perkt tot het redden van het huis ernaast en een scheeps werf in de buurt", aldus brand weercommandant A. Vons. De brandweer had het vuur om half tien onder controle. Het nablussen nam nog de hele ochtend in beslag. 16 Dwangsom zaal Zeerust wankelt bij Raad van State 17 Buurtbus in Zoeterwoude trekt te weinig passagiers 19 'Bloodflowers' is voor The Cure helemaal geen afscheidsalbum 21 Kalou wil met Feyenoord schitteren tegen Lazio Roma Misbruik van Ritalin-pillen kan tot ernstige vormen van narcoticaverslaving leiden. In de Verenigde Staten wordt het medicijn, dat in Nederland wordt voorgeschreven aan 32.000 hyperactieve kinderen met ADHD (Attention Deficit Hyperactivity Disorder), vaak misbruikt. De pil len worden verhandeld op schoolpleinen, verpulverd tot stofpoeder en opgesnoven als cocaïne-vervanger. Hilversum john oomkes viezen van de Gezondheidsraad Volgens de Amerikaanse drugs bestrijdingsdienst DEA is op sommige Amerikaanse scholen twintig tot dertig procent van de leerlingen verslaafd aan de Ritalin. In Nederland heeft zich het eerste geval van illegale handel in Ritalin-pillen voorge daan. Hoewel het een incident betreft, heeft het geleid tot ad- om de verstrekking van Ritalin te beperken en meer deskun digheid bij het stellen van dia gnoses te betrekken. Het afgelo pen jaar steeg het Ritalin-ge- bruik in Nederland explosief met meer dan zestig procent. In een speciale documentaire die het VARA-programma Zem- bla vanavond (Nederland 3, 21.15 uur) aan hyperactieve en zeer ongeconcentreerde kinde ren wijdt, haalt programmama ker M. Bartelsman de Utrechtse kinderpsychiater J. Buitelaar voor de camera. Hij zegt dat ook Nederlandse kinderen het cocaïne-effect van Ritalin heb ben ontdekt: „Onlangs bereik ten ons berichten dat kinderen hun medicijnen verhandelen. Dat geldt met name voor kinde ren die in circuits verkeren waar veel verslaafden zijn. Het toont aan dat Ritalin een medi cijn is dat onder de Opiumwet valt en dat bij afwijkend gebruik grote risico's heeft." Een van de tipgevers van Bui telaar, die veel ADHD-kinderen behandelt, is Arga Paternotte, hoofdredacteur van het maga zine van patiëntenvereniging Balans. Zij wijst op het gevaar dat een mogelijk verbod op Ri talin in zich draagt: „In Amerika is een grote tegenbeweging op gestaan, die Ritalin in de ban wil doen. Dat gebeurt mede op grond van cultuur-filosofische stromingen die tegen het toe dienen van chemische midde len zijn bij gedragsstoornissen. Ik wil er met nadruk op wijzen dat Ritalin in veel gevallen heil zaam is, net zoals anti-depres- siva een uitkomst kunnen zijn voor mensen die in depressies verkeren. Misbruik van Ritalin is gevaarlijk, het middel zelf niet. We moeten er voor waken dat het kind met het badwater wordt weggegooid." itse staatssecretaris van .riën Koch-Weser heeft 5 .vandaag teruggetrokken didaat voor de hoogste bij het Internationaal itair Fonds (IMF). Hij was didaat van de Europese maar de VS lieten vorige weten hem onaanvaard- ,.jte vinden. ïtrumplannen :cht lopen vast nbitieuze Utrecht Cen- Project is op losse ■ven komen te staan [het afhaken van twee van per deelnemers: de Jaar- en Winkelbeleggingen jrland, eigenaar van hoog rijne. Het ambiteuze nplan kost ongeveer biljard gulden. Ié/iele Ken' daagt hier Blair uit Blair, de schier almachti- itse premier en Labour - raakt één plaaggeest niet kwijt: 'Rode Ken' Li- tone. De man die al tij- het Thatcher-tijdperk de n de pels van het estab- ent was, heeft zich nu tegen de voorkeur van wtijtop in kandidaat ge- voor het burgemeester- van Londen. rio de janeiro» Duizenden dode vissen drijven rond in een meer bij de Braziliaanse stad Rio de Janei ro. Door een fout liepen er onlangs duizenden liters rioolwater het meer in. Dit zou de vissterfte kun nen verklaren. Ook de aanhou dende warmte zou een oorzaak kun nen zijn. FOTO AP DOUGLAS ENGLE Publicatie kosten bewindslieden amsterdam anp den haag gpd De 29 ministers en staatssecre tarissen van het huidige kabinet hebben sinds hun aantreden in augustus 1998 in totaal voor ruim 1,4 miljoen gulden gede clareerd aan reizen, verblijfs- en representatiekosten. Er blij ken grote verschillen te zijn in uitgaven tussen de verschillen de bewindspersonen. De top drie van de kostenma- kers bestaat uit staatssecretaris Ybema van economische zaken (ruim 172.000 gulden), minister Herfkens van ontwikkelingssa menwerking (143.478 gulden) en opmerkelijk genoeg minister Zalm van financiën (106.806 gulden). Staatssecretaris Adel- mund (onderwijs) blijkt de zui nigste bewindspersoon; zij de clareerde slechts ruim driedui zend gulden. Staatssecretaris Vermeend van financiën heeft van alle paarse bewindslieden het hoogste bedrag aan zogenoem de persoonsgebonden repre sentatiekosten gedeclareerd; ruim vijftienduizend gulden. Het gaat daarbij bijvoorbeeld om werklunches en -diners buiten het ministerie. Alle ministeries hebben giste ren de declaraties van hun be windslieden openbaar gemaakt. Dat is gebeurd nadat diverse media een beroep hebben ge daan op de Wet Openbaarheid Bestuur (Wob). Het verzoek komt voort uit een procedure die was aange spannen tegen minister Peper van binnenlandse zaken om zijn bonnetjes te mogen bekij ken. Pepers declaratiegedrag ten tijde van zijn burgemeester schap van Rotterdam wordt al enige tijd onderzocht en een journalist wilde ook wel eens weten wat Peper zoal uitgaf als minister. De Raad van State moest er uiteindelijk aan te pas komen om de deels afgedekte bonnen deels via internet gepu bliceerd te krijgen. Pagina 2: Commentaar Pagina 3: Getallenbrij declara ties zegt niets Ruim een kwart van de bevol king heeft schoon genoeg van huishuidelijke karweitjes. In de Randstad ligt dit percentage nog hoger. Daar laat 32 procent van de ondervraagden de zwabber liefst voor altijd in de bezemkast. Het strijken is een van de minst gewaardeerde klusjes. Dit blijkt uit een onder zoek dat Amsterdam Rai heeft laten uitvoeren voor de Huis houdbeurs 2000. De beurs, die van 10 tot 19 maart wordt ge houden, staat dit jaar in het te ken van het thema 'Toveren met je Tijd'. Bij het onderzoek is gekeken hoeveel tijd wordt besteedt aan de dagelijkse bezigheden zoals opruimen, afwassen en frankfurt rtr/anp 19 .11 de grootste bank ter wereld met meer dan 2.700 miljard gulden aan activa. Dresdner Bank is de op twee na grootste bank van Duitsland. Zij staat onder druk door slech te resultaten, verliezen bij de dienstverlening aan particulie ren en gebrek aan vertrouwen bij investeerders. Beide banken voerden in de zomer van vorig jaar al besprekingen maar die liepen vast. De grootste bank van Duits land, Deutsche Bank, voert be sprekingen met de Dresdner Bank over een verregaande vorm van samenwerking. De gesprekken zijn al in een verge vorderd stadium bevestigde de Deutsche Bank gisteravond. Volgens Duitse kranten kan de samenwerking tot een fusie leiden. Als dat gebeurt, ontstaat santiago-londen-parus het kader hiervan wil Guzman moeten gaan tegen het besluit van de Britse regering Pinochet niet aan Spanje uit te leveren, zo denkt de advocaat. Daarmee schendt het de Europese men senrechtenconventie. Na alle kritiek op het vrijlaten van de generaal door de Britse regering, lijkt Londen ook fi nanciële schade te lijden onder het besluit. Het Brits hoogge rechtshof bepaalde gisteren dat de overheid de kosten moet be talen die Pinochet heeft ge maakt om zijn advocaten een rechtszaak te laten voorberei den. De Britse belastingbetaler moet voor de naar schatting twee miljoen gulden opdraaien. Een Chileense rechter heeft gis teren het hof van appèl van zijn land verzocht de parlementaire onschendbaarheid van ex-dic tator generaal Au gusto Pino chet op te heffen. Rechter Juan Guzman Tapia heeft 61 aan klachten tegen de generaal in behandeling genomen. Giste ren werden nog eens vijf aan klachten ingediend. Het gaat om aanklachten we gens onder meer moord, ver dwijning en marteling. Ze zijn alle in Chili sinds januari 1998 tegen Pinochet ingediend. In het kader hiervan wil Guzman de voormalig juntaleider verho ren. Deze geniet in zijn land parlementaire onschendbaar heid omdat hij tot senator voor het leven is benoemd. Het hof van appèl kan zonder toestem ming van de senaat de immuni teit van een senator opheffen. Gisteren werd ook bekend dat een Franse advocaat haar regering voor het Europees Hof voor de Rechten van de Mens gaat slepen. Sophie Thonon, die Franse slachtoffers van de Chileense dictatuur vertegen woordigt, vindt dat Parijs tekort is geschoten in de zaak Pino chet. Frankrijk had in beroep NR. 42253 LOSSE NUMMERS 2,00 ZATERDAG 2,50 Distributiecentrum C A Katwijk sluit poorten katwuk/lisse Het distributiecentrum van C A in Katwijk gaat dicht. Het be drijf wordt samengevoegd met de vestiging in Lisse, vermoede lijk op een nieuwe locatie. Van daag is het personeel daarover geïnformeerd. In totaal werken bij de twee vestigingen ruim driehonderd mensen. Een woordvoerder van het kledingbedrijf wilde nog niet zeggen waar het nieuwe distri butiecentrum komt en wat de gevolgen voor het personeel zijn. De contracten over de sa menvoeging moesten nog wor den getekend op het hoofdkan toor in Amsterdam. Het bedrijf heeft enkele maanden naar een geschikte plek voor een nieuw centrum gezocht, nadat was gebleken dat samenvoeging van de cen tra in Katwijk en Lisse een forse kostenbesparing oplevert. HET WOORD IS AAN Henri Bruning De dood van een vriend is bitter; de dood van een vriendschap het bitterst. m af en toer EsSsS regen schoonmaken. Zowel mannen als vrouwen noemen strijken als bezigheid die zij het liefst nooit meer zouden willen doen. Daarna worden achter eenvolgens schoonmaken en afwassen als klusjes genoemd waar ze een hekel aan hebben. Vrouwen willen wel meer tijd besteden aan koken en winke len. Uit een onderzoek uit 1998 bleek dat 46 procent van de on dervraagden de communicatie technologie (zoals teleshoppen en thuisbankieren) als een effi ciënt hulpmiddel zag om werk en huishouden te combineren. Nu zegt 49 procent van de on dervraagden echter het gevoel te hebben de technologische ontwikkelingen niet meer bij te kunnen benen. Run op veiling KLM-vliegtickets amsterdam anp Tickets die de KLM via internet aanbiedt vliegen de deur uit. Tot nu toe zijn de hoogst gebo den prijzen 171 gulden voor een retourtje Bologna en 195 gulden voor 'n retourtje Ma drid. Normaal gesproken kost zo'n reis minstens 695 (Bolog na) of 530 gulden (Madrid). Sinds gisterochtend staat de inschrijving open. „Op alle stoelen naar Bologna was voor de lunch al geboden", aldus M. van der Meer. KLM maakte vrij dag bekend tussen 6 en 21 maart een groot aantal retour vluchten naar elf Europese ste den te veilen. Elke dag komen er ruim honderd stoelen in de aanbieding. 9*/12° 6710° 879° &pg 70% 60% 60% ÏS^Sitöin 10% 20% 20% katwuk eric de jager Het archief en de opslagruimte van het Katwijks museum aan de Gasthuishof is de afgelopen dagen onder water gelopen. Medewerkers van het museum vermoeden dat een onlangs ge slagen damwand langs de Tramstraat de oorzaak is van de wateroverlast. Over de omvang van de schade is nog niets be kend. „We zijn alleen bezig ge weest alles in veiligheid te bren gen.", aldus beheerder K. van der Plas. Vrijwilligers verhuizen de opgeslagen museumstukken naar de lege garages van ener giebedrijf NUON. Meer kelders in de omgeving hebben last van het opwellende water. In de Voorstraat hebben een opticien en een schoenen winkel hun voorraad inmiddels hoog opgeslagen. De genoemde wand is ten behoeve van het nieuwbouwproject Princehaven geplaatst door de Katwijkse aannemers Van Rhijn Bouw en Ouwehand Bouw. Voor Ouwe hand is het bericht van de wa teroverlast nieuw. Een woord voerder sluit de damwand als oorzaak echter uit. Bij Van Rhijn was vanmorgen niemand voor commentaar bereikbaar. Pagina 16: Beschuldigende vinger naar nieuwe damwand Princehaven 1 Ja, fk wil een abonnement I op het Leidsch Dagblad. Naam: I Voorletters: Adres: Postcode: I Plaats: Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch (ƒ34,80) Per kwartaal automatisch (ƒ99,90) Per kwartaal acceptgiro (ƒ100,90) Bank/giro nr: Handtekening Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad I DE WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon In een envelop, zonder postzegel, naar: I Leidsch Dagblad, abonnee service, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 071- 5128 030 of abonneren vla: I www.leldschdagblad.nl l 712141 400114 Giro 800 800 .helpmozambique.nl Den Haag

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 1