Toor krijgt er tachtig kamers bij 'Ik wil met mijn kleinkinderen mee kunnen praten' Onderzoek naar geluidsoverlast Thorbeckestr ti- Jacobswoude grondprijs fors Rijn Veenstreek Prins carnaval stapt voortijdig op bij Cascarvieten Namen voor nieuwe straten in Rijnwoude Doorrijder onge meldt zich alsnoj gSDAG DINSDAG 7 MAART 2000 Alphense carnavalsvereniging verbaasd MARIETA KROFT Prins Cascar de 35e van de Al phense carnavalsvereniging De Cascarvieten is opgestapt. Alphenaar Peter Veenman (35) maakte zijn besluit zon dag aan het bestuur bekend. Hij wilde tijdens de carnavals feesten gisteren en vandaag geen prins meer zijn. ,,Het kwam als een volslagen ver rassing", zegt Frank Koster van de pr-commissie van de Cascarvieten. „Hij vond het om persoonlijke redenen be ter om de laatste twee dagen thuis te blijven. Meer weet ik ook niet over zijn beweegre denen. Wij betreuren het zeer. Donderdag zullen we het er met het bestuur over heb ben." De honneurs worden nu waargenomen door de prins van vorig jaar: Mart van der Sloot alias Prins Cascar de 34e. Koster: „Gelukkig konden we hem van stal halen. Van der Sloot had meteen zoiets van het feest moet doorgaan." Hij is het die vanmiddag de cultuurprijs uitreikt aan een Alphense vereniging. Volgens Koster is het voor het eerst in de 35 jaar dat de Cascarvieten bestaan, dat de prins halverwege de carna valsfeesten ermee stopt. Aan de voorbereidingen kan het, aldus de zegsman, niet heb ben gelegen. Een commissie van drie wijze mannen zoekt een jaar tevoren al een prins. Die krijgt maandenlang een gedegen opleiding. Prins Cas car de 35e ofwel Peter Veen- man was zelf niet voor com mentaar bereikbaar. Wilhelmina van Pruisen is de de nieuwe naam van de straat in Hazerswoude-Dorp waaraan nu woningen worden gebouwd. Het gaat hier om de plek aan de Dorpsstraat-west waar tot en kele jaren terug de boerderij van familie Verbeij stond. De naam is verzonnen door de plaatselijk historicus Cees Kroon. Burgemeester en wethouders van Rijnwoude doen nog meer suggesties voor namen voor nieuwe wegen. Zo krijgen de huizen die projectontwikkelaar Schaap ontwikkelt op de locatie Slootweg in Hazerswoude- Dorp, de naam Zuidhof. Deze naam wordt nu al als werk- naam gebruikt. Het is nog niet bekend hoeveel huizen hier ko men, omdat de provincie on langs een streep haalde door het plan voor twaalf villa's. De ze maken te veel inbreuk op het open landschap. Het veertig hectare grote kas- sengebied voor boomkwekers, het zogenoemde PCT-terrein, krijgt namen van Scandinavi sche landen. Het gebied is ligt dichtbij het ITC-terrein, dat ook landennamen heeft. B en W denken bijvoorbeeld aan Fin- landlaan, Noorwegenlaan en Zwedenlaan. De naam Denen- markenlaan is er al: dat is de toegangsweg naar het ITC-ter rein. Het fietspad van de Geerweg in Benthuizen naar de woon wijk Noordhove in Zoetermeer had nog altijd geen naam. B en W willen het pad 'Noordhove- pad' noemen. Spoorpad wordt de naam van het fietspad van de Stationsweg/Watermanhof naar het Oostvaartpad in Ha- zerswoude-Rijndijk. Met de aanleg van dit fietspad wordt binnenkort een begin gemaakt. Ten slotte heeft het gemeen tebestuur de naam Kerkvaart- pad bedacht voor het pad langs de Kerkvaart in Hazerswoude- Dorp. In de volksmond wordt dit pad al zo genoemd. De poli tiek buigt zich op 14 maart over de voorstellen van het college. Bij het oversteken van een fietspad is een 64-jarige gistermiddag lichtgewond geraakt aan arm en been werd aangereden door een 23-jarige Waddinxveni snorscooter, die zelf ook ten val kwam. De Waddinxv belde echter weer snel overeind en reed op zijn weg zi over de gewonde Alphenaar te bekommeren. Getuigi den het nummef van het verzekeringsplaatje. Tot een en een aanhouding hoefden het niet te komen. D< meldde zich even later bij de politie. JACOBSWOUDE JANNEKE DE JONGE De grondprijzen in de gemeen te Jacobswoude gaan met in gang van vrijdag een stuk om hoog. De prijs van een vrije ka vel stijgt het meest: van 500 gul den per vierkante meter naar 650 gulden. De grond voor be drijven stijgt van 250 naar 300 gulden. Ook projectontwikke laars en aannemers betalen 50 gulden meer dan nu, namelijk 550 gulden. Wie huurwoningen neerzet, krijgt een voordeel van 50 gulden en betaalt 450 gul den. Raadsleden gaven eind vorig jaar tijdens de behandeling van de begroting al aan dat ze het tijd vonden voor een prijsver hoging. „De raad wil de markt meer volgen. Vroeger bereken den we gewoon de kosten van zo'n lap grond. Maar als me neer A nu wordt ingeloot voor een vrije kavel, is die grond di rect na de transactie al een ton meer waard. Die winst moet voor een deel ten goede komen aan de gemeenschap", vindt burgemeester Van Beek. Burge meester en wethouders stellen de verhoging aanstaande don derdag voor aan de gemeente raad. Van Beek benadrukt dat al leen de prijsstijging van vrije kavels explosief kan worden ge noemd. „Voor de normale ko- ïe op de Va eiden per gaat de prijs m gulden omhoog. Da een marktontwikki gens hem betaalt een. vrije kavel in lindcht koopt, nog steeds ni r zacj, de particuliere m lesj^ men rustig 1000, gulden per vierkant wij dan blijven vet 500 gulden, dan go vallige koper te veel De winst van i lrjch stopt Jacobswoude 'Reserve Winst pen'. Het geld daai j der meer worden g nooit het opknappen et van wegen, zodat nsvei meenschap er iets Van Beek verwacl niet dat die rese overstroomt. „Je m t stellen dat als er hit nai^ worden gebouwd, vijf op de vrije kavi gaat niet zo hard." De nieuwe prijz voor vrijdag en gelden vi Goei die vanaf dat mon >n de( gemeente onderhi let nj Beek: „Afspraken di )orbe maakt, blijven sta marktprijs weer zal meente de prijzen len. Dat gebeurt jaa de oude prijs van laat Jacobswoude ter niet komen, ot kostprijs is. ide >r de ïr'vc gen, of o se on Amo op 24 lereg >re zii rd. He het b men: Hetl ie ka Wen timir Veel animo voor computercursus in Huize Jacobus in Oude Wetering OUDE WETERING NATASJA AUGUSTINUS Op het beeldscherm verschijnt de tekst 'Ik vind deze cursus leuk'. Dan opslaan. Sluiten. En vervolgens het bestand weer openen om te controleren of het goed is gegaan. Compute ren is zo makkelijk nog niet, zo blijkt deze maandagmiddag in het dienstencentrum van Huize Jacobus in Oude Wetering. Ze ker niet als je al wat ouder bent. „Maar", zegt Annie van Velzen „als mijn ldeinkinderen langs komen dan wil ik toch mee kunnen praten." Ze is een van de elf cursisten die naar het dienstencentrum zijn gekomen voor de computercursus voor senioren. Cursusleidster Jeanette Thesing legt nog eens de basis principes van het computeren uit. „Het is al de derde cursus voor ze, maar elke keer is er weer even behoefte aan hoe het ook al weer zat." Na een inlei dende cursus en een aantal les sen in Windows is het nu tijd voor het echte werk: werken in het programma Word. Hoe maak je een bestand, hoe sla je de tekst op en nog belangrijker hoe vind je hem weer terug. „Het is allemaal erg veel en ta melijk ingewikkeld, maar je moet toch met je tijd mee gaan", zegt cursist Visser. „Mijn kinderen zijn al ver vooruit op dit gebied. Ik wil toch niet al te ver achterlopen." Het idee voor de cursus kwam begin vorig jaar toen het jaar van de ouderen in het te ken stond van de digitale voor uitgang voor ouderen. „De be hoefte om mee te gaan met de snelgroeiende maatschappij bleek ongelooflijk groot", zegt Aleid van der Meer, coördinator van het dienstencentrum. „Vo rig jaar hadden we in totaal met 160 deelnemers voor de com putercursus. Vandaar dat we ook dit jaar weer een cursus zijn gestart. En vanaf 1 januari hebben we al 60 aanmeldin gen." Onder het genot van een bak je koffie met koek staren de ou deren op hun beeldscherm. „De grootste angst van de deel nemers is om iets verkeerd te doen waardoor de computer crasht", zegt Thesing. „Zij kun nen die angst overwinnen door gewoon achter de computer te gaan zitten en het te doen. En dan merken ze al snel dat je een hoop knoppen kunt indrukken voordat er iets fout gaat." De animo onder ouderen om een computercursus te volgen is enorm. „Ik had nooit gedacht dat het zo zou aanslaan", zegt Van der Meer. „Oude Wetering is maar een klein dorp maar de mensen kwamen helemaal uit Leimuiden en Ter Aar om aan de cursus mee te doen. We hebben zelfs ook al een lesje in ternet gedaan en dat gaan we de volgende cursus uitbrei den." „We gaan zelfs een eigen in ternetcafé beginnen", zegt een enthousiaste cursist. „In het najaar krijgen we een aparte ruimte, waar we kunnen inter netten en natuurlijk een hoop koffie drinken." Voor de cursus is ook al een aparte kamer van het centrum afgehuurd, maar daar staat nog maar één inter netcomputer. Om de beurt kunnen de ouderen daar te recht. Maar eerst moeten de cursis ten Word in de vingers krijgen. „Als je het maar een beetje bij houdt dan lukt het wel. Maar eerlijk gezegd heb ik er na de laatste cursus niks meer aan kunnen doen. Dus nu moet ik alles weer opnieuw aanleren", zegt cursist Joke. Anderhalf uur later zit de les er op. De volgende groep staat al klaar. Over zeven weken, wanneer de cursus is afgelopen, kunnen zij hun felbegeerde cer tificaat ophalen. Annie van Velzen en Joukje Visser kijken aandachtig naar het scherrp, wanneer cursusleidster Jeanettte Thesing uitlegt hoe het Wordprogramma werkt. Eerste paal wordt 1 oktober geslagen Hotel Toor, direct naast het NS-station in Alphen aan den Rijn, krijgt er tachtig kamers bij. De kamers komen in een apart gebouw, dat op palen boven de parkeer- strook tussen het hotel en het kantoor van energiebedrijf NUON wordt gebouwd. In het onderkomen komen ook een sauna, stoom-en bubbelbaden, een biljartzaal en vergaderzalen. Toor verwacht dat de eerste paal op 1 ok tober van dit jaar wordt geslagen. In september 2001 kan de uitbreiding in gebruik worden genomen. ALPHEN AAN DEN RUN JAN WESTERLAKEN Het hotel heeft in de huidige vorm kamers, straks 140. De ka mers en het hotel zijn vorig jaar gemoderniseerd. Zo is er, bij voorbeeld, op elke kamer een aansluiting op internet en e- mail. Dat leverde Toor onlangs een 'extra ster' van het bedrijf schap Horeca op. „We streven ernaar om hét zakenhotel van Alphen te zijn", zegt directeur C. Toor (35). „Eigenlijk zijn we dat al, maar ik wil die positie verstevigen. Met als belangrijk ste doelgroep, ik zei het al, de internationale zakenman of za kenvrouw." De komst' van de nieuwe vleugel van het hotel heeft nog al wat voeten in aarde gehad. Het duurde maar liefst drie jaar voordat er schot in 'de zaak kwam. „We hebben drie jaar op niets zitten wachten", zegt Toor een beetje wrang. „Dat komt omdat de uitbreiding altijd werd gekoppeld aan het mas- terplan stationsgebied. Daar zat het steeds op vast. Ik ben uit eindelijk naar de burgemeester gegaan en heb hem gevraagd of hij daar wat aan wilde doen. Hij gaf het in handen van wethou der Groen in 't Wout. Sinds die zich ermee bemoeit loopt alles op rolletjes en ziet het ernaar uit dat we binnen een half jaar met de bouw kunnen begin nen." Toor ziet de toekomst roos kleurig in. Hij zegt: „De locatie wordt steeds belangrijker. De vermelding van onze naam op het hotelpaneel op Schiphol heeft veel resultaat, de contac ten met de WV Amsterdam werpen vruchten af en door het Buurt stapt opnieuw naar de Raad van State DEN HAAG/ALPHEN AAN DEN RUN PERSBUREAU CERBERUS Het plan van de gemeente Al phen om een deel van de Thor- beckestraat open te stellen voor het verkeer van en naar het centrum blijft de gemoederen in de buurt bezighouden. Giste ren stapten de omwonenden opnieuw naar de Raad van Sta te om het plan aan te vechten. Deze besloot voorlopig nog geen uitspraak te doen. De Raad van State wil eerst dat er een onafhankelijk onderzoek komt naar de acceptabele ge luidsnormen. Op de hoorzitting werd dui delijk dat de gemeenteraad nog een aanvullend besluit moest nemen over zes woningen voordat de Thorbeckestraat kan worden opengesteld. Dat be sluit laat nog minstens twee maanden op zich wachten. Raad van State-rechter J. Bak ker merkte op dat het dan ook weinig zin heeft als hij op korte termijn uitspraak doet, zoals de bewoners hadden gevraagd. Ie dereen ging akkoord met zijn voorstel om een onafhankelijk bureau nader onderzoek te la ten doen. Dit mondt uit in een advies, waarna de Raad van State beslist of vaststelling van soepeler geluidsnormen juist is. Versoepeling van de geluids normen voor de aanliggende woningen is nodig om de route via de Thorbeckestraat mogelijk te maken. Het provinciebestuur heeft de ruimere normen al vastgesteld. Dat kon volgens de provincie omdat mag worden meegewogen dat in de directe omgeving, de Lijsterlaan, de verkeersoverlast afneemt. Daar komt immers geen doorgaand verkeer meer. Ook komt in het nu nog afgesloten deel van de Thorbeckestraat geluidsarm as falt. Soepel De omwonenden vinden echter dat de nieuwe geluidsnormen te soepel zijn. Ze lieten gisteren op de hoorzitting bij de Raad van State via hun raadsman we ten dat de positieve effecten van geluidsarm asfalt minder zijn dan door de provincie wordt verondersteld. Ter plaat se mag niet harder dan 50 kilo meter per uur worden gereden en juist bij lage snelheden is het effect van geluidsarm asfalt minder. Een beslissing van de Raad van State laat nog onge veer drie maanden op zich wachten. De bewoners van de Thor beckestraat, zo'n tachtig, pro testeren nu al zo'n gen het openstelle straat. Twee jaar ge. ten ze ook al naar d State. Die besloot gemeente Alphen geluidsonderzoek verrichten. J. Broer zegt nam woners dat ze erg bli, besluit van de Raad „Ik hoop dat we nu krijgen. De maar aan met cijfer luidsrapporten." Op deze plek komt de uitbreiding van hotel Toor. dichtslibben van de wegen is het een pluspunt, dat de trein hier nagenoeg voor de deur stopt. Bovendien is rijksweg 11 straks helemaal klaar en er komt een leuk theater in Al phen. Kansen genoeg dus", meent de hotelier. Drie jaar wachten op de nieuwbouw betekent ook drie jaar niet kunnen exploiteren? Toor: „Inderdaad, want daar draait het in feite toch om. Maar het gaat niet alleen om de centen. We hebben in al die ja ren nogal eens wat vaste rela ties moeten doorverwijzen, om dat we hun geen slaapplaats konden bieden. Met Groen in 't Wout blaast er een nieuwe wind. Ik heb daar alle vertrou wen in." Hotel Toor heeft over ander half jaar de beschikking over 140 kamers. „We hel gies nodig", zegt de „Al drie jaar heb kampen met een t de groei in ogenschc kunnen we die exi met gemak vullen."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 18