7 Hoogte schade is nog onbekend Aangiftebereidheid daP Weg met de kom, leve het aquarium! Duin Bollenstreek Werkstraf voor bommelding bij Rijnsburgs bloemenbedrijf 'Traag% maakt huizen duurdei :r tg 11 Feestzaal hotel Zeerust blijft een probleem Minder inbraken Rijnsb Neem een proefabonnement, BEL 071-5128030 WEKEN VOOR 41,00 DINSDAG 7 MAART 2000 tUl Kleding gestolen in Sassenheim sassenheim Twee volle tassen met herenkleding zijn vanmorgen om half vijf gestolen uit een modezaak aan de Sassenheimse Hoofdstraat. De inbreker sloeg met een hamer een zijruit in, pakte de kleding en ging er vandoor. Een getuige zag een man met bivakmuts weglopen in zuidelijke richting. Boete veroorzaker dodelijk ongeval den haag/rijnsburc Een 49-jarige inwoner van Heerhugowaard is gisteren door de rechtbank veroordeeld tot vijfduizend gul den boete wegens het veroorzaken van een ongeluk met dode lijke afloop. De straf is overeenkomstig de eis van de officier. Op 17 december 1998 sloeg de man met zijn vrachtwagencombina tie vanaf de Oranjelaan rechtsaf de Oegstgeesterweg op. De chauffeur dacht dat de weg vrij was, maar dat bleek niet het ge val. Een vrouw uit Rijnsburg raakte bekneld tussen de wielen van de vrachtwagen en verloor daarbij het leven. De man, die tijdens de rechtszitting duidelijk nog moeite had met het onge luk, kreeg verder een voorwaardelijke ontzegging van de rijbe voegdheid van negen maanden met een proeftijd van twee jaar. Geen flitspaal op Herenweg noordwukerhoutOp de Herenweg in Noordwijkerhout komt geen radarpaal voor snelheidscontroles. De gemeenteraad had daarom gevraagd, vanwege de hoge snelheid van veel autover keer ter hoogte van de brandweerkazerne. Raadpleging van de ongevalsstatistieken heeft de gemeente echter geleerd dat daar het afgelopen jaar geen ongelukken zijn gebeurd waarvan snel heid de belangrijkste oorzaak was. Het gevoel van onveiligheid door de hoge snelheden leeft vooral bij omwonenden, maar wordt niet gestaafd door cijfers. Volgens de politie ontbreekt daarmee de noodzaak van een permanente radarpost. De ge meente wil nu andere maatregelen nemen om de snelheid op de Herenweg terug te brengen. Gedacht wordt aan drempels in de weg of het versmallen van de rijbaan. Deze mogelijkheden worden de komende maanden onderzocht. Manieren leren in Noordwijk noordwuk» Historicus Reinildis van Ditzhuyzen houdt op maandag 20 maart een lezing over etiquette in de Openbare Bi bliotheek in Noordwijk. Van Ditzhuyzen publiceerde vorig jaar een bewerking van het bekende boek van Amy Groskamp-ten Have 'Hoe hoort het eigenlijk?' uit 1939. De lezing in Noordwijk gaat over de hedendaagse omgangsvormen en hun herkomst. Aanvang 20.00 uur. Toegangskaarten a vijf gulden zijn verkrijg baar bij de bibliotheek aan de Weteringkade en Boekhandel Van der Meer aan het Vuurtorenplein. Natuurwandeling in Katwijkse duinen katwijk Natuurliefhebbers kunnen zaterdag 11 maart hun hart ophalen in de duinen ten zuiden van Katwijk. Onder leiding van een IVN-natuurgids kan men op zoek gaan naar allerlei soorten planten en vogels. De wandeling begint om 14.00 uur bij de Soefitempel aan de Sportlaan. Deelname is gratis. Beschuldigende vinger naar nieuwe damwand Princehaven De komende dagen wor den de overgebleven ar chiefstukken van het Kat- wijks museum overge bracht naar de Nuon-gara- ges bij de Prins Hendrikka de. ,,Daar moeten we de schade vaststellen. Pas in de loop van de tijd kunnen we zien of er spullen met schimmels zijn geïnfec teerd. Dat kan natuurlijk makkelijk met die oude papieren", aldus K. van der Plas. katwuk eric de jager vervolg van voorpagina De wateroverlast kwam voor Van der Plas op een ongelukkig moment. ,,We waren net bezig het archief op orde te brengen, omdat dat binnenkort naar de Prins Hendrikkade verhuist. Al les stond dus op de grond." De beheerder ontdekte het water al enkele dagen geleden, maar dacht de problemen snel te hebben opgelost. „De brand weer heeft de boel leeggemaakt. Maar tot mijn schrik kwam het water net zo hard weer terug." De verhuizing van de opge slagen stukken uit de kelder aan de Gasthuishof trok gisteren veel bekijks. „Veel buurtbewo ners keken verbaasd op dat er nog zoveel spullen uit zo'n klein keldertje kwamen. Maar ja, we bewaren nogal veel. We zijn tenslotte een museum." Volgens Van der Plas wijzen de beschuldigende vingers vooral naar de damwand die voor de nieuwe woningen van Princehaven langs de Tram straat is geslagen. „De kelder is al die jaren kurkdroog geweest. Pas na de komst van de dam wand hebben we last van het water." Het uitzoeken van de De opslagkelder van het Katwijks museum wordt leeggeruimd. oorzaak is voor de medewer- de kelder. „Als je de trap afgaat, kers van het museum echter stap je in het water. De hele nog geen hoofdzaak, zegt de voorraad gaat zo naar de knop- beheerder. Eerst moeten de ar- pen. We hebben alles hogerop chieven worden veiliggesteld. gezet, maar we hebben houten Honderd meter verder, aan stellingen en het water tast die de Voorstraat, is ook A. Ros van aan." Gevraagd naar een moge opticien Bril 58 bijna dagelijks lijke oorzaak wijst ook Ros bezig met het leegpompen van voorzichtig naar de werkzaam heden bij Princehaven. „Ik weet het niet, maar er wordt daar wel gebouwd. Ze heien en er is een damwand geslagen. Misschien dat het daardoor komt." A. van Emmerik van Ouwe hand Bouw, één van de twee aannemers die verantwoorde lijk is voor de damwand, denkt foto dick hogewoninc niet dat de werkzaamheden aan Princehaven de oorzaak zijn. „Wij hebben er nog niets van gehoord. Maar ik kan mij niet goed voorstellen dat de water overlast door de damwand komt. Het is het afgelopen jaar wel natter geweest dan nu en toemstond die wand er al." den haag/runsburg persbureau cerberus Een valse bommelding bij het bloemenbedrijf A. Heemskerk in Rijnsburg op 24 mei vorig jaar is een 52-jarige Leidenaar gisteren bij de Haagse politie rechter E. Timmermans op een werkstraf van zestig uur komen te staan. De opgelegde straf is gelijk aan de eis van de officier van justitie. Het bloemenbedrijf kreeg een telefoontje dat om tien uur 's ochtends een bom zou exploderen. Voor de zeker heid moesten de medewerkers hun werkplek op het bedrijf verlaten. De Leidenaar werd kort daar na aangehouden. Hij verklaarde tegen de politie uit rancune te hebben gehandeld ten opzichte van zijn ex-vriendin, die bij het bloemenbedrijf werkte. Hij was kort tevoren bij de vrouw ver trokken en zou door haar ge chanteerd worden. Volgens de Leidenaar mocht hij slechts zijn kind zien als hij vijfhonderd gulden per keer betaalde. Ten tijde van de bommelding ging het niet goed met de Lei denaar. De man zei dat hij na het vertrek bij zijn partner de nachten in zijn auto op een parkeerplaats doorbracht. In middels heeft de man een nieu we vriendin, waardoor hij weer een dak boven het hoofd heeft en is gaan werken. De Leide naar heeft bij bloemenbedrijf Heemskerk zijn excuses aange boden. Heemskerk ziet ervan af de schade op de Leidenaar te verhalen. „Daar komt u goed mee weg", zei politierechter Timmermans. „Als een bedrijf een uur plat ligt, kost dat heel veel geld." -rniai midd en hi urenc iemic n 13.: bouw m de e ki liLï Bi kleu n var De vertraging in dpmisi nen voor de NoorPn r0( nieuwbouwwijk Iorar geest leidt tot hog» zenprijzen. Dat scl annei Combinatie (PvdA,1 Links, D66) in een - aan de rest van j- meenteraad. De bang dat de gemeei een financieel gat zitten of dat er I woningen in de K<>r\ sector komen, het langer duurt wordt gebouwd. „De feiten geven lijk", constateert binatie, heeft verzet tegen 1 voor twee wijkjes i van het oorspro plan 'Groot-Broi Het heeft eerder aai ging dan de beooj winst opgeleverd,rav°' oppositiepartij. D:n mede komen doo *e college zich volg :n 7* Combinatie niet i f afgesproken twee p beleid heeft gehou volop was dooi aan het originele p de bouw afgelopen of uiterlijk in april beginnen, meent I P binatie. De partij pleit, ;™he, tijdwinst volgen geen geldig meer is, opnieuw oorspronkelijke p leen als er comjf^?." komt voor de al kosten, vindt De natie het alternal vaardbaar. van grond in Bro Noord heeft de gi^ al bijna acht milji den gekost. den haag/noordwuk job de kruiff De gemeente Noordwijk wil niet dat hotel Zeerust in een zaal aan de Golfweg feesten met levende muziek geeft, maar de om die reden opgelegde dwangsom sneuvelt waar schijnlijk voor de Raad van Sta te. In een door hotelier C. van Herpe aangespannen zaak toonde staatsraad Hulshof gis teren zijn verbazing over de be rekeningen en de 'fictieve over treding' waar de maatregel op berust. Van daadwerkelijke geluids overlast vanuit de zaal is al eni ge jaren geen sprake meer. Er vinden geen feesten meer plaats, nadat een buurvrouw herhaaldelijk klaagde en ten Dwangsom wankelt bij Raad van State slotte zelfs om sluiting van de zaal verzocht. Sluiting heeft de gemeente tot twee keer toe - de eerste keer gebeurde dat op ju ridisch verkeerde gronden - als 'te drastisch' van de hand ge wezen. Maai" Noordwijk zegde wel andere maatregelen toe. Het liefst zou de gemeente zien dat de exploitant de ge luidsisolatie verbetert, maar dat weigert deze tot dusverre. Hij ziet op tegen de kosten daarvan en betwijfelt de noodzaak van de isolatie. Zolang er in de zaal geen feesten zijn is er niets aan de hand, maar de exploitant heeft volgens gemeente-ambtenaar A. Baljeu de gewoonte "de gren zen van de tolerantie te verken nen'. Bij wijze van stok achter de deur legde de gemeente daarom in december een dwangsom op van 7.500 gulden per keer dat Zeerust toch de ge luidsnorm overtreedt. De hote lier tekende beroep aan, waar uit de gemeente weer afleidt dat hij inderdaad met het idee speelt er toch feesten te geven. Volgens zijn raadsman R. Vos zitten de hotelier vooral de be woordingen van de dwangsom beschikking dwars. In de zaal mag geen levende muziek ten gehore worden gebracht, maar levende muziek is niet verder gedefinieerd. De hotelier zou dus al gevaar lopen als iemand achter de piano kruipt op een bruiloft waar het er verder rus tig aan toe gaat, en dat gaat hem te ver. De dwangsom wordt bovendien verbonden aan andere berekeningen dan in de vergunning van het hotel staan. Normaal wordt eventuele overlast bepaald in de vorm van metingen aan naburige gevels. Noordwijk heeft dat niet ge daan. Het heeft alleen berekend dat het hotel al in de fout gaat wanneer er in de zaal 78 decibel wordt geproduceerd, en dat komt overeen met achtergrond muziek. Conclusie van de ge meente: levende muziek, ook al is het een viool, mag niet. Die is immers bedoeld om de feest vreugde te verhogen en zal dus het geroezemoes van gasten moeten overstemmen. Door de norm zo te formuleren hoopte de gemeente zichzelf de plicht te besparen om op straat het geluid te meten. En de hotelier ijk vi le vi gem tergr jk o( zou niet met een ge naast de violist hoeipld d staan. Dat een verbod muziek in feite ne sluiting van het hot gestie van de ree ra, di door Baljeu fel besft hotel heeft nog vijf len, en het kan deze taurant blijven gebr het al twee jaar doet >robl erre tera; e be: ,t'rak. .nsch tam» bij. ton an h ba Formeel moet df>etk< State nog uitspraak Hulshof liet gistere^ de argumentatie en ring van de dwangj ondersteunen. Hij gemeente nieuwe als de 78 decibel, in ning moet regelen een dwangsom. Tweederde van bedreigingen Rijnsburg niet gemeld De vissenkom is een martel werktuig. Dat u het maar even weet. Wie thuis een lief, onschuldig goudvisje in zo'n glazen bol heeft rondzwem men, mietere dat ding ogen blikkelijk het raam uit. Eerst even het visje 'veilig stellen' na tuurlijk, om het diertje vervol gens meer bewegingsvrijheid te gunnen. In een glazen aquarium bij voorbeeld, waar veel meer liters water in kunnen dan de vijftien die gemiddeld in een vissen kom zitten. Een beetje een goudvis heeft 250 liter water nodig. Bijna twintig keer zoveel! Een mooie aanleiding om de vissenkom als bloempot te gaan gebruiken. Ton Dekker en Marijke Santen uit Heemstede hebben vorig jaar de Werkgroep Goudvis op gericht. Ze trokken zich het lot van de goudvis aan en schreven alle dierenwinkels in Nederland aan die goudvissen in glazen kommen verkopen. De werk groep probeerde de verkopers duidelijk te maken dat de goud visjes uit hun lijden verlost dienden te worden. Hun motto: geen kommen meer in de zaak. De response was fabuleus. Maar niet heus. Van alle dieren speciaalzaken in Nederland (dat zullen er vele duizenden zijn, dierengek als wij zijn), rea geerde er een: Hano uit Noord wijkerhout. De broers Harry en Hans Aartman zijn de eigenaren van de winkel. „Schandalig dat wij de enigen zijn die hebben ge reageerd", zegt Hans Aartman. De broers konden zich als eni gen vinden in de visie van de Werkgroep Goudvis. „Op het moment dat we die brief van Dekker en Santen kregen, dach ten we na over het imago van de dierenwinkel. We wilden meer aandacht geven aan het Hans Aartman: „We hebben geen zin mensen tegen ons in het harnas te jagen." foto henk bouwman verantwoord verkopen van die ren. Dan heb ik het niet alleen over goudvissen, maar ook over bijvoorbeeld konijnen." Waarom heeft hij al die jaren dan goudvissen in een kom ver kocht, terwijl hij weet dat het diertje meer bewegingsvrijheid nodig heeft? „Dat is een leer proces", zegt Hans Aartman. „Vroeger werden er honden en katten in een winkel verkocht. Dat komt bijna niet meer voor. We zijn nog steeds niet brand schoon, maar we proberen wel zoveel mogelijk op een verant woorde manier bezig te zijn. Ik verkoop geen tijgerpython, die vijftien meter lang kan worden. Anderen doen dat wel." Een goudvis kan volgens Hans Aartman veertig jaar oud wor den en behoorlijk groot. „De conclusie is dan snel getrokken dat een vissenkom met onge veer tien liter water veel te klein is voor zo'n diertje." Goudvis sen die in een kom worden ge houden, leggen snel het loodje. Ze worden gemiddeld 1,8 jaar oud. De gebroeders Aartman depo neerden hun vissenkommen vanzelfsprekend in de glasbak, toen ze hoorden van het leed onder de goudvissen. „Ehhh, de vissenkommen staan hier nog wel in de winkel", geeft Hans Aartman schoorvoetend toe. Om er vervolgens snel aan toe te voegen dat hij geen kom meer heeft verkocht sinds het bestaan van de Werkgroep. In de kommen in zijn winkel heeft Aartman een nieuwsbrief van de Werkgroep Goudvis gestopt. „Als de mensen om een kom vragen, dan leggen we ze uit dat het beter is om een aquarium te kopen en dat goudvissen liever in groepjes leven. Dat werkt, want ik verkoop bijna alleen maar aquariums." Waarom staan die verfoeide kommen dan toch nog in de winkel? „Dat is de volgende fa se", legt Hans Aaltman uit. „We hebben geen zin mensen in het harnas te jagen. Iemand die al vijftien jaar een goudvis in een kom heeft rondzwemmen, die kun je niet direct als een crimi neel behandelen door te zeggen dat hij de goudvis al die jaren leed heeft bezorgd. Maar bin nenkort gaan die kommen de winkel uit." rob onderwater runsburg irene nieuwenhuuse peter van egmond Rijnsburgers doen steeds min der vaak aangifte van bedrei ging. In 1999 vonden 27 bedrei gingen plaats, blijkt uit het Vei ligheidsplan Gemeente Rijns burg. In 10 gevallen deed het slachtoffer aangifte. Daarmee zakt het aangiftepercentage van 46,2 naar 37 procent. In deze gegevens zit echter een blinde vlek - er zijn alleen bedreigingen in opgenomen waarvan melding is gemaakt bij de politie. In de Politiemonitor Duin- en Bollenstreek Zuid 1999 is dat manco weggewerkt. Uit dit rapport blijkt dat het aantal bedreigingen vijf keer zo hoog ligt, en de hoeveelheid aangiften met 14 procent nog een stuk lager. Het gaat hierbij niet alleen om Rijnsburg, maar ook om Katwijk, Valkenburg, Oegstgeest en Sassenheim. „We zijn erg nieuwsgierig naar de oorzaak hiervan", zegt districtschef N. van Ooik hier over. „We vinden het vreemd dat slechts 14 procent van de mensen die hiermee gecon fronteerd worden, aangifte doet. Ter vergelijking: de dief stal van de auto wordt in 33 procent van de gevallen gemeld en bij een woninginbraak meldt 41 procent van de slachtoffers zich. Geweld wordt gezien als een heel belangrijk thema, maar als je ziet hoe weinig slachtoffers er melding van ma ken of aangifte doen, is dat ver drietig laag." Van Ooik kondigt aan dat de politie die discrepantie laat uit zoeken. Eind maart spreekt de politie er zelf over met de ge meenteraden van de zuidelijke Duin- en Bollenstreek. Ook is de Universiteit Leiden bena derd om onderzoek te doen naar agressie in de hedendaag se samenleving - waarom gaat de een met een paai' pilsjes achter de kiezen op de vuist en waarom loopt een ander door? In de opdracht staat dat een aantal verdachten moet worden geïnterviewd. Hen wordt, nadat de verjaringstijd van het mis- ma drijf al verstreken foon voorgelegd waaromLj zo uit de hand is gel» De districtschef h!n n een vermoeden waaïn k sendiefstallen en a vaker aangifte word verzekering stelt dfe» bedreiging en rij heb je zoiets niet. het hebben van pijjervc een reden om naar&ran stappen, een financsïnfc dat in ieder geval eejneei H" runsburg irene nieuwenhuuse Het aantal woninginbraken in Rijnsburg is vorig jaar ge daald. In 1998 bezocht het dievengilde 44 huizen, in 1999 waren dat er 32. Rijnsburg is niet de enige gemeente die kan bogen op zo'n gunstige ontwikkeling. In de gehele dis trict Duin- en Bollenstreek Zuid/ Katwijk/ Rijnsburg is het aantal inbraken met 19,3 procent gedaald. Reden voor de daling is enerzijds dat bewoners him huizen van beter hang- en sluitwerk voorzien. Anderzijds krijgen de verschillende wij ken, bijvoorbeeld de Kleipet- ten, een steeds veiliger uitstra ling. Betere verlichting, lage struikjes en het uitblijven van blinde muren beginnen hun vruchten af te werpen en doen dieven blijkbaar bij voorbaat al besluiten naar elders te gaan. noj1 pj&l i Van het ken zijn er ook gelost. Volgens de dat omdat zij eenv» mensen beschikb; kregen. De drugsoverlas burg neemt volgen! J1 heidsplan Gemee burg 1999 toe van cidenten. Het gaat om één huis in waar veel onrust 01 politie heeft in dii lichtingsavonden en door die aanda: ook meer melding gekomen. Volgens wordt inmiddels ni deald. Het aantal verkef! len is in het hele dus ook in Rijnsbuf1 men. In Rijnsburg ie' 246 naar 257. Opv» er steeds meer aut( komen die na doorrijden. es S $ass< i Us hu 1 wt eind "s eel g n :itpl tVG eft j hij Sir .*ijn'

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 16